Dichten van zeegaten technisch mogelijk Prof. Zijlstra over gemeenschappelijke markt K.S.G. In rampgebied staat wintertarwe onder 800 ha water Claefarme Amsterdam adopteert eiland Verlieslijst Rode Kruis Woensêng 18 Februari 195.' NIEUWE APELDOORNSE COURANT Voorlopig vrijwel geen economische en sociale gevolgen (Van parlementaire redacteur) BINNENHOF. Het intreden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot op 10 Februari ,il, heeft voorlopig vrijwel geen gevolgen voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland. De Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap heelt voorshands de hier te lande bestaande toestand zo goed als gehandhaafd. Wat er in de komende maanden zal gebeuren is nog niet volledig te over zien, aangezien de Hoge Autoriteit terzake nog geen concrete en definitieve uitlatingen heeft gedaan. Met name de prijzen van de huisbrand hangen geheel van toekomstige ontwikkelingen af; het is ons land niet verboden de huisbrand ook verder te subsidiëren. Toekomst onzeker Aldus verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer op de vragen van de heren Nederhorst en Vondeling (P.v.d.A.). Met grote klem wees de minister er op, dat nog geenszins vaststaat, dat er werkelijk prijsverhogingen voor kolen zullen ko men. Dit hangt geheel af van de nog :n bespreking zijnde egalisatie-moge- iijkheden, Uiteraard zullen op den lan gen duur echter eventuele verschillen niet gehandhaafd kunnen worden. Met de schrootprijzen staat het an ders. Het huidige Nederlandse prijspeil :s vergeleken bij de andere Schuman- landen laag; een prijsstijging is dan ook te verwachten. Door middel van een gemeenschappelijk egalisatiefonds wil men streven naar voldoende aan voer bij redelijke prijzen. Met betrekking tot de ijzerertsvoor ziening heeft de Hoge Autoriteit geen bijzondere maatregelen genomen. Slechts werden de kwantitatieve be perkingen voor de uitvoer opgeheven. Overigens vinden op ministerieel ni veau en in de Hoge Autoriteit nog uit voerige informatie- en gedaehtenwis- selingen plaats. Bepaalde beslissingen over toekomstige ontwikkelingen wor den later eenomen. Geen communisten in kamercommissie. v -jJiio heeft de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, de leden van de bijzonde re Kamercommissie voor de wa- tersnood-1953 benoemd. Gelijk bekend is, zal deze commissie zich bezighou den met alle aspecten van de nationale ramp; voorts zal zij discussies in de Kamer over te nemen maatregelen voorbereiden en bij voorkomende ge legenheden overleg met de regering plegen. De commissie zal bestaan uit vijftien leden en gelijk aantal plaatsvervan gers. Alle fracties zijn in de commissie vertegenwoordigd met uitzondering van de communistische. Wat naar aan leiding van een aanvaarde motie 73 tegen 11 (C.P.N, en V.V.D.) stem men geschiedde. In deze motie gaf de Kamer als haar wens te kennen, dat geen leden van de C.PN.-fractie in deze commissie zouden worden be noemd. Geen Esperanto. Met 44 stemmen tegen en 37 stemmen voor P.v.d.A., V.V.D., C.P.N. en mr Roosjen (A.R) werd verder het eer ste artikel van het wijzigings-ontwerp van de Lager-Ondenvijswet 1920 ver worpen. Dit artikel beoogde het geven van Esperanto op de lagere school mo gelijk te maken. Het ontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Na een korte discussie, waarbij mr Van Rijckevorsel en prof. Romme (K.V.P.) opkwamen tegen een huns in ziens onjuist door de minister hanteren van de hem gegeven bevoegdheden, werden de wetsontwerpen inzake een hernieuwde inwerkingtreding van eni ge artikelen van de Distributiewet 1939 en van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 zonder hoofdelijke stemming aangenomen met een aan tekening tegen voor de C.P.N. Kennelijk met enig hartzeer onthiel den de meeste Kamerleden zich van uitvoerige beschouwingen over het ontwerp tot verlaging van de vereve ningsheffing met een half procent. Men gaf er de voorkeur aan te wachten op de bekendmaking door de regering van het complex van sociaal-economische maatregelen. Alleen prof. Lemaire (K.N.P.) en de heer Gortzak (C.P.N.) zetten hun bezwaren en opvattingen wat uitvoeriger uiteen. De staatssecre taris, dr A. A. van Rhïjn, was van oor deel, dat de voorgestelde verlaging zo gek nog niet was. Na woord en weder woord aanvaardde de Kamer het ont werp zonder hoofdelijke stemming. Ontslagrecht. Laat in de middag werd nog met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten begonnen. Prof. Oud (V.V.D.) verklaarde na een historisch overzicht, dat het wetsont werp in het algemeen zijn sympathie heeft. Maar er zijn enkele principiële problemen, die om nadere bezinning vragen. Te weten: de positie en de be voegdheden van de Gewestelijke Ar- beidsbureau's en de rol van de burger lijke rechteA De G.A.B.'s hebben, steunende op het Besluit Buitengewone Arbeidsverhou dingen, niet alleen te waken tegen on rechtelijke ontslagen, maar ook een taak in de werkgelegenheidspolitiek. Dit laatste achtte prof. Oud met een beroep op de persoonlijke vrijheid van de arbeider onjuist. Deze bevoegdheid behoort zijns inziens te verdwijnen en hij vroeg zich dan ook af, of het wel juist is thans over de ontslagregeling te beslissen zonder de toekomst van het B.B.A. te kennen. Over de taak van de burgerlijke rechter volgens het ontwerp was hij geenszins gerust. Onjuist vond prof. Oud, dat deze eerst achteraf zou kun nen beslissen, terwijl hij bovendien een gespecialiseerde rechter noodzake lijk achtte. Al met al gaf hij de voor keur aan een vrijwillig te aanvaarden bedrijfstakrechtspraak door arbitrage of bindend advies. Tenslotte informeerde prof. Oud of prof. Meyers als ontwerper van ons nieuwe Burgerlijk Wetboek over dit ontwerp was gehoord en of het geen aanbeveling zou verdienen de behan deling van dit ontwerp te laten samen vallen met die van het nieuwe B.W. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. f j Jubileum bij N.R.V. j Minister Mansholt Het grootste gedeelte van Zierikzee is verboden voor iedereen geworden. Slechts de politie houdt hier controle. Een der vele verwoeste straten. DEN' HAAG. Onder zeer groot voorbehoud heeft minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer meege deeld, dat in het rampgebied 800 ha wintertarwe onder water staat. Hier van moet 700 ha als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is tc reke nen op minder aanplant van 27.000 ha granen, 10.000 ha suikerbieten, 7000 ha vlas, 3000 1& peulvruchten en voorts o.a. van 500 ha uien. De behoefte aan suikerbieten is on gelimiteerd. Om de verbouw te stimu leren, wordt de mogelijkheid van het vaststellen van een suikerbietenprtjs onderzocht. Een beslissing is op korte termijn te verwachten. De voedergraanprijzen zullen per 1 Maart met één gulden per 100 kg worden verlaagd. Opheffing van de veevoederdistributie is binnen afzien bare tijd niet mogelijk. Voor de oogst 1954 van pootaard- appelen verwacht de minister geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 wor den reeds maatregelen genomen. Ge tracht wordt 2000 ton pootaardappelen bijeen te brengen, de helft van deze hoeveelheid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan of de ex- Brand veroorzaakt veertig mille schade HILVERSUM. Een felle, uitslaande brand heeft de stomerij en ververij van de firma H. aan de Geuzenweg enorme schade berokkend. De boven verdieping van een groot bijgebouw, waarin een grote partij geverfde wol voor Zweden te drogen hing, brandde geheel uit. De brand werd tot de bovenverdieping beperkt door de brandweer. De schade, ruim veertig duizend gulden, wordt door verze kering gedekt. portbeperkingen, die na de ramp zijn ingevoerd, in de naaste toekomst kun nen worden verzacht. Voor rijshout is een prijsregeling ge troffen. De leveringen aan het Amerikaanse bezettingsleger in Westduitsland heb ben enige moeilijkheden ondervonden; 15.000 ton aardappelen zullen niet ge leverd kunnen worden, tenzij de situa tie dit alsnog ",:lijk maakt. Er is ook r-lge stagnatie bij de melk- leverantie aan het Amerikaanse leger geweest, maar dera is weer op gang. Voor eventuele herkaveling is een wettelijke regeling in overweging. Wie „Nederlandse Reisvereniging" zegt, denkt aan mejuffrouw Tobbe. Een gedachten-associatie welke al leszins verklaarbaar is, want mej. H. Tobbe is reeds sedert 1 Maart 1928 secretaresse van de afdeling Apeldoorn. Dat wordt binnenkort dus een 25-jarig jubileum, en on getwijfeld zal daaraan op de leden vergadering van 2 Maart a.s. in de Poort van Kleef aandacht worden geschonken. De afdeling Apeldoorn van de N.R.V. is in de loop der jaren tot grote bloei gekomen en heeft dit voor een belangrijk deel te danken aan de activiteit van haar secretaresse. Doch niet alleen Apeldoorners, maar ook velen elders in het land zullen zich ver heugen over dit jubileum. Want 's zomers leidt mej. Tobbe dikwijls reizen voor de N.R.V. en ze heeft op die reizen een grote vrienden kring verworven. Bij de vele ge lukwensen, welke haar ongetwij feld zullen bereiken, voegen we nu reeds gaarne de onze. k Griep? Chef arme „4 doei wonderen! Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in d® gehele wereld beroemd zijn ge» worden en miSSioenen mensen ai baat brachten, 'n jQijè doet wonderen HET HERSTEL VAN SCHQUWEN-DUIVELAND Tal van gemeenten in het rampge bied worden door steden geadopteerd doch Amsterdam zal z'n hulpactie concentreren op het eiland Schouwen en Duiveland. Burgemeester d'Ailly heeft reeds een oriënteringsbezoek gebracht aan Middelburg en met de autoriteiten al daar overleg gepleegd over de hulp verleningsplannen. De bedoeling is, dat de mogelijk heden van alle technische diensten waarover de gemeente Amsterdam be schikt, ten goede zullen komen aan Schouwen en Duiveland. Voorts zal een beroep worden gedaan op de Am sterdamse burgerij in dier voege, dat de Amsterdamse ambachtslieden hun collega's op het Zeeuwse eiland zullen gaan helpen. Schouwen-Duiveland is zwaar teisterd doch het herstel wordt met kracht aangepakt. Onze kaart geeft een overzicht van de werkzaamheden, zoals deze worden uitgevoerd. De belangrijkste gaten de zeedijk bij Burgsluis, Schelphoek en Zierikzee worden met groot mate rieel aangepakt. In eerste instantie de gaten bij Burgsluis en Zierikzee en later het belangrijke en moeilijk dichten gat bij Schelphoek. De dijk tussen Zierikzee en Brouwershaven, die nog wel intact is, doch zeer zwak, wordt met alle middelen verstevigd, waarna ook de polders van Zonne- maïre en Noordgouwe en zuidelijker kunnen droogvallen, zodat tussen Brouwershaven en Zierikzee voor de werkzaamheden een belangrijk droog gebied ter beschikking is. Nekkramp in Kazerne ERMELO. In de Jan van Schaffe- laarkazerne te Ermelo is een geval var nekkramp geconstateerd. Alle maat regelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen zijn getroffen. Prof. Thijsse op Schiphol KWESTIE ZAL ECHTER JAREN VERGEN SCHIPHOL. Prof. ir J. Th. Thijs- se, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, is met zijn echt genote per vliegtuig uit Amerika in land teruggekeerd. Naar bekend is had de regering hem dringend ver zocht zijn gastcolleges aan de univer siteit te Michigan te onderbreken, om dat men hem bij de besprekingen over de oplossing, in verband met de wa tersnood in Zeeland, niet wilde mis sen. „Ik ben een van diegenen, die een groot voorstander is van het in studie nemen van het afsluiten der zeegalen in Zeeland", vertelde ir Thijsse na zijn aankomst op Schiphol. „Sinds Juli 1951 zijn wij reeds bezig te bestuderen, wat er aan vast zit en sinds enige maanden geschiedt dit onderzoek op last van het ministerie van Water staat". Prof. Thijsse zeide voorts, dat de af sluiting van <deze zeegaten sinds kort technisch mogelijk is, hoewel de uit voering van dit gigantische werk veel kostbaarder zou zijn, dan destijds het geval was bij de Zuiderzee, Daar had het water slechts een maximum diepte an ongeveer elf meter. In Zeeland is deze op sommige plaatsen veertig me- ir. Doch behalve op de technische moei lijkheden, moet men thans in de eerste plaats letten op de economische con sequenties, die een afsluiting zou heb ben voor de scheepvaartwegen van Rotterdam en Antwerpen. Er moet re kening mee worden gehouden, dat bijv. de oestercultuur in Ierseke ten dode zou zijn opgeschreven, omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen. Wat de technische moeilijkheden aan gaat, achtte de Nederlandse geleerde een van de haken en ogen: de afvoer van de rivieren bij hoge vloed, als mede de afvoer van het ijs. Hij geloofde dat, wanneer men er de middelen voor over heeft, een afslui ting binnen twaalf tot vijftien jaar ge reed zou kunnen zijn. „Als ik erg op timistisch ben, dan zou ik zeggen: twee jaar studie en tien jaren voor de bouw, doch het zal wel veel langer worden, voor het zover is". Over de toestand van onze dijken voor de overstromingen, merkte prof. Thijsse op: „In het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen niet in staat om de normaal voorkomende vloeden te ke ren, want zij hadden ieder jaar over- Executie van Rosenbergs opnieuw uitgesteld NEW-YORK. Het Amerikaanse Hof van appèl, heeft de tenuitvoerleg ging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg opgeschort tot 30 Maart, teneinde hen in staat te stellen het Hooggerechtshof herziening van hun zaak te verzoeken. Het hof van appèl bepaalde dat in dien verdediger Blocn zijn verzoek vóór 30 Maart bij het Hooggerechts hof indient, de executie voor onbe paalde tijd zal worden uitgesteld han gende het onderzoek door het Hoog gerechtshof. Bloch deelde het hof mede dat hij dadelijk zou beginnen met het opstel len van het verzoek aan het Hoog gerechtshof. Prof. Ir Thijsse kwam op verzoek ae regering terug uit de V.S- stromingen. Na de hevige overstro mingen in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord-Holland zijn de dijken echter zo solide gemaakt, dat de zee onder alle omstandigheden, die volgens de getrouwe waarnemingen konden voorkomen, gekeerd zou worden. De laatste tijd had Waterstaat zich eigen lijk reeds ten doel gesteld de dijken paraat te maken voor stormen, zoals wij er juist een hebben meegemaakt". In Tsjecho-Slowakije Doodstraf in proces tegen „spionnen" LONDEN. Radio Praag meldt, dat twee personen „verraders en spionnen in dienst van de Britse in lichtingendienst" ter dood veroor deeld z(jn. De rechtbank te Ostrava veroor deelde twee anderen tot levenslang en vijf beklaagden tot gevangenisstraf fen variërend van 12 tot 25 jaar. De groep is schuldig bevonden aan „hoog verraad en spionnage", door gegevens te verstrekken aan Robert Neil Gard ner, die in 1951 tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag was. Gardner is in December 1951 •■Afge wezen. Verlies aan leden. De secretaris generaal van de Britse communistische partij, Harry Pollitt, heeft in een rap port medegedeeld, dat het ledental van de partij is verminderd tot 35.671, ver geleken met 45.000 in 1950 en meer dan 60.000 in 1943. Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis twaalfde lyst van slachtoffers watersnood. Uitgegeven 17-2-'53. DUSSEN. Aanvullings 4e ver lieslijst. Geborgen en geïdentifi ceerd: Rijken, Leonardus, geb. 17- 1-82 te Dussen, laatste adres: Peereboom 1. FIJNAART. Geborgen en ge ïdentificeerd: Van Ham, Hubertus. gob. 3-10-73, laatste adres: Fijn aart. HALSTEREN. Geïdentificeerd: Paulus, Comelis Marinus Maria, geb. 21-7-46 te Halsteren, laatste adres: B 340; Stoffels, Cornelia, geb. 12-11-OG te Halsteren, echtge note van Cornelis Hoetelmans, laatste adres: Halsteren B 33? NIEUWE TONGE. Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk, Cornelia A., geb. 28-3-45, laatste adres: Battenoord 26; Koote, Fran- cina, geb. 13-9-14, echtgenote van A. v. d. Valk, laatste adres: Bat tenoord 26. NIEUWERKERK. Geïdentifi ceerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andreas, geb. 9-6-06 te Oosterland, echtgenoot van Cornelia Marina de Graaf, laatste adres: Gouweveerse- weg B 45; De Graaf, Cornelia Ma rina, geb. 3-6-15 te Zierikzee, echt genote van Mattheus Andreas Kik. '-stsie adres: Gouweveerseweg 3 45; Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3-2-49 te Nieuwerkerk, laatste adres: Gouweveerseweg B 45; Kik, Cornelis, Marinus, geb. 18-7-47 te Nieuwerkerk, laatste adres: Gouweveerseweg B 45. OOSTERLAND. Provisorisch be graven aan de vluchthaven Zijpe: Heijboer, Jannetje, oud 21 jaar. RILLAND-BATH. Geborgen en geïdentificeerd: Nijssen. Mettheus, geb. 8-8-31, laatste adres: Rillauö- Bath. STAVENISSE. Geïdentificeerd: Potappel, Leendert Johannes, geb. 27-3-82 te Stavenisse, laatste adres: Molenpad A 197; Potappel, Clasina Johanna, geb. 9-8-85 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes van Oeveren, laatste adres: Mo lenpad A 197; Van Oeveren, Pieter Johannes, geb. 15-8-84 te Stave nisse, echtgenoot van 'Clasina Jo hanna Potappel, laatste adres: Molenpad A 197; Van Oeveren. Marina Johanna, geb. 17-3-1S te Stavenisse, laatste adres: Molen pad A 197. (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2