Geen Heel Jongeren Nederland Beweging DANKBAAR KRUININGEN Aantrekkelijke modeshow BESTEDING HUISHOUDGELD Woensdag 18 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad Het oemeen^ebestuur van Kruiningen heeft het gemeentebestuur van Apeldoorn een schrijven doen toekomen, waarin met dankbaarheid worat gewaagd van het besluit van Apeldoorn inzake adoptie van Kruiningen. We ontlenen aan dit schrijven het volgende: Deze geste, waarvan de helaas noodgedwongen geëvacueerde bevolking van Kruiningen op gepaste wijze met vreugde en waardering kennis heeft genomen, geeft èn de bevolking èn het gemeentebestuur kracht het herstel en de opbouw van onze verwoeste gemeente met nieuwe moed aan te pakken. Tot onze spijt kunnen wij momenteel nog niet beoordelen op welke wijze en met welke hulp de gemeente het meest gediend zou zijn. Hoe gaarne wij concrete verlangens kenbaar zouden maken, dit is ons echter in het huidige stadium niet mogelijk. Wij kunnen vrijwel geen definitieve stappen ondernemen, alvorens de gaten in de dijken zijn gedicht en het water uit de polder is gemalen. Wanneer dit zal zijn geschied is nu niet te bepalen; vele factoren spelen in dezen een rol. Wij vertrouwen en hopen echter, dat wij U binnen afzienbare tijd zullen kunnen berichten, dat met de daad werkelijke opbouw zal kunnen worden begonnen. Daarbij zal van Uw hulp een dankbaar gebruik worden gemaakt. Wij houden ons verzekerd van Uw begrip voor de overmacht, welke ons thans nog niet in staat stelt onze verlangens kenbaar te maken. De kankerbestrijding "Uiteraard is aller belangstelling momenteel geconcentreerd op de rampgebieden. Doch dat neemt niet weg, dat we, behalve het water, ook aandacht moeten blijven schenken aan een andere vijand. Een vijand, die ons volk in ernstige mate belaagt cn waartegen we met alle mogelijke mid delen ten strijde moeten trekken. We bedoelen de kanker, ..Volksvijand no. 1'' zoals we dikwijls terecht horen. We vestigen daarom de aandacht op de bijeenkomst, welke morgenavond om acht uur in La Bordelaise wordt gehouden. Op initiatief van het .Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding" wordt deze avond, welke vrij toegankelijk is voor een ieder, gehouden. Een spreker zal een en ander uiteen zetten over de wijze, waarop de kanker wordt bestreden, waarna de heer A. Willering enige films zal vertonen. Gevonden voonvevpen van 714 Februari Br. rechter damesglacé, paar licht- bl. kinderwanten, rode portefeuille inh. 20 en foto's, Zeeuwse broche, Stil-makend voorbeeld Er stond in de N.A.Crt van 7 Februari een verhaal onder het op schrift: „Nameloos leed in enkele uren veroorzaakt", waarin o.m. werd verteld van een oude man uit Zee land, ondergebracht in een noodzie kenhuis te Roosendaal, die treürde om een ernstig verlies: een kistje met 200.waarvoor hij jaren had gespaard. Een tweede Keesje, uit Hildebrands Camera Obscura"... Een jonge Apeldoornse vrouw, zelf reeds vele jaren ziek, las het verhaal en schreef ons: „U zou mij een groot genoegen doen door het adres van die oude man mede te delen, want deze stumperd moet geholpen worden. Ik heb mijn bij drage" voor het .Rampenfonds" al wel gegireerd, maar ik zou deze man toch ook nog graag apart willen helpen. Hij moet het geld zelf in handen krijgen, opdat hij daarna rustiger kan worden." „Verder mag ik U vriendelijk ver zoeken in geen geval mijn naam te noemen; het is niet meer dan onze plicht, dat wij de gedupeerden hel pen". Misschien gaat het velen zoals wjj: toen wij dit lazen zijn wij stil ge worden. Wat heeft het grote leed toch ook een rijke winst aan echte menselykheid opgeleverd! Het spreekt vanzelf, dat het adres werd opgespoord. De oude man krijgt z\jn geld terug c Wat is er te doen?r^ Centraal-Theater, van 13—18 Febr. hoofdnummer: „Verboden te kus sen", alle leeft., 151 en 21 uur. Woensdag 18 Febr. 14.30 uur. Donderdag 19 Febr., 19 en 21 uur, hoofdnummer: „Prima Ballerina", alle leeft. Minerva-Theater, van 1319 Febr. hoofdnummer: „Geluidsbarrière", prol. 14 jaar, 18.45 en 21 uur, Woensdag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 11—19 Febr. hoofdnummer: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft., 18.30 en 20.45. Tivoli-Theater v. 13-18 Febr. hoofd nummer: „Anna", 14 jaar, prol., 14.30, 13.45 en 21 uur. Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huytens. Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijd rede ds P. van Oossanen. Woensdag 13 Febr. Poort van Kleef, 20 uur, Filmavond. Leerl.ver. Chr. H.B.S. Woensdag 18 Febr. Toneelzaal Kon. Paleis 20 uur, Jubileumuitv. „Prins Hendrik'-. Woensdag 18 Febr., Lutherzaal, Park weg, 20 uur Lezing mej. Laboul. Donderdag 19 Febr. Bordelaise, 20 u„ voordracht H. Lokkerbol voor de Ver. tot steun aan het Kon. Wilhel- mmafonds voor de kankerbestrij ding. Donderdag 19 Febr., Tivoli-Theater, 20 uur, Hoofdstad-Operette „Ge- schichten aus dem Wienerwald". Donderdag 19 Febr. Hof van Gelre 20 uur Prop.avond Volksonderwijs. Donderdag 19 Feor. Toneelzaal Kon. Paleis 20 uur, Jubileumuitv. „Prins Hendrik''. Vrijdag 20 Febr., Ambachtsschool, 19.30 uur, ledenverg. Ver. tot Bevordering van Nijverheidsonderwijs te Apel doorn. Zondag 22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men. 20 uur Feestavond A. B. Ca baret. Maandag 23 Febr. Poort van Kleef, 19,30 Propaganda-feestavond B. O. L. H.—B. O. G., Hooiland—Klaren- fceek. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Dinsdag 17 Maart, zaal Bienefelt, van Kinsbergenstraat, 19.30 uur, alge mene ledenverg. Coöp. Vooruit VOOR U MEVROUW Wist U dat de verzorging van het uiterlijk voor de vrouw een sociale nood zaak is, omdat zij dan in haar werkzaamheden, zowel thuis als elders, meer succes boekt? Zij verkeert dan in het veilige besef er goed verzorgd uit te zien, waardoor haar werlclust wordt gestimuleerd, haar humeur onverander lijk zonnig is, haar zelfbewustzijn groeit en daardoor ook anderen gunstig beïnvloed. Dit alles en nog veel meer vertelde Dinsdagmiddag de heer Roos in zijn causerie over de moderne haar verzorging en de ontwikkeling, welke daaraan vooraf ging, op de zeer druk bezochte middag „Voor U Mevrouw" in hotel Bloemink, waar zelfs de grote Paviljoenzaal in gebruik moest worden genomen, om de vele belangstellenden een plaatsje te kunnen verschaffen. Niet minder den vijf Apeldoornse zaken waren op deze grote modeshow ver tegenwoordigd. Men heeft waarlijk geen spijt gehad van de gang door de miezerige regen, want men heeft van drie tot half zes niet alleen met volle teugen genoten van de aantrekkelijke, afwisselende show, maar ook heel wat kunnen op steken van het laatste modenieuws, dat door mevrouw Maas wat betreft de kleding en bijbehorende accessoires, en door de heer Roos wat de kapsels betreft, werd gelanceerd. Voor elke leeftijd en voor elk type kon men nu, door de grote verschei denheid van Apeldoornse zaken, die op deze middag samenwerkten, van top tot teen de ideaalste en char mantste verschijningen laten para deren. Inderdaad van top tot teen, want er was niet alleen speciale aan dacht besteed aan de kapsels en de japonnen en mantels, maar ook de bijou's, de tassen, de schoenen en de hoeden vormden elk afzonderlijk een show, in harmonieuze combinatie met het geheel. Het was Duller's Salon de Coiffure, waarop het eerst de schijnwerpers werden gericht en zeer terecht hadden de scheppingen van deze" salon al da delijk aller bewondering. De heer Roos, die als explicator optrad, lichtte de vlotte kapsels toe, die alle de mode van 1.953 zullen aangeven, en wees er in het bijzonder op dat het nodig is aandacht te besteden aan de haarkleur. Niet, dat het noodzakelijk is tot dras tische kleurveranderingen over te gaan, maar wel dient men de eigen kleur, wanneer dit nodig is om het type boeiender en levendiger te maken, te laten verdiepen of oplichten of een zodanige spoeling te laten geven, dat een andere glans het haar mooier maakt. Er wordt in onze moderne tijd meer aandacht aan de verzorging van het uiterlijk besteed dan vroeger. Waar om? Daarop gaf de heer Roos een kort en bondig antwoord: de leeftijd in het algemeen ligt momenteel, als gevolg van de ontwikkeling van de medische wetenschap, veel hoger dan vroeger. En omdat de vrouw van heden weet, dat zij met haar veertigste jaar niet oud is, maar nog minstens dertig jaren voor de boeg heeft, waarin zij even charmant moet zijn als daarvoor, be gint zij al vroeg met de verzorging van de huid, die volkomen gezond moet zijn om zo lang mogelijk fris en jeug dig te blijven. Maison Sascha was vertegenwoordigd met een aantal elegante, vlotte japon netjes, gedistingeerde deux-pièces jersey en tricot blijkt nog steeds de ideale dracht enkele modieuze swaggers, en majestueuze avondjapon nen van organdi, tule en everglaze. Mevrouw Maas, die op 'gezellige wijze dit gedeelte van de show leidde en als gevolg van de verdeling van de dames over verschillende zalen van de ene naar de andere showroom snelde, ver zuimde niet te wijzen op de pikante modesnufjes, bijvoorbeeld een kange- roerok met een enorme voorzak, of een gewaagde kleurcombinatie. Maar over het algemeen zal in het komend sei zoen weer de eenvoud hoogtij vieren. De charmante mannequins kozen bij deze toiletten steeds zeer smaakvolle dopjes van Maison Meurs, en het bleek dat met wat goede smaak ook in dit opzicht zeer geslaagde combinaties gemaakt kunnen worden. Vanzelfsprekend dragen ook sieraden, tassen en schoenen zeer veel bij tot het vormen van een geslaagde, gedis- Verbouwing Brands Herenmodes Niet aileen de dames, maar ook de heren stellen prijs op een verzorgd toilet, al zou men het niet altijd zeggen. Misschien, dat het vernieuwde in térieur van de herenmodezaak van de heer Brand, dat met een nieuwe moderne betimmering prijkt, de he ren der schepping op weg naar een modieuzer uiterlijk helpt? kaplaar, knipbeursje inhh. 2 cent, zw. damesportem. inh. j 0.25, rozen krans, polobal, etui met vulpen, armbandje, dubbele rijwieltas, br. portem. inh. 9.50, padvindersriem, autoped massieve banden, dameshor loge met schakelarmoandje, doublé armband, kinderportem. inh. 1, br. kinderportem. zonder inh., linker pantoffel, gummi-cape, 2 paar gebr. wanten groen cn blauw, snoer parels wielmoer, 2.50, balipointpen, br. portem. inh. 2.en postzegels, passer in étui, paar br. dameshand schoenen, zw. damesportem., 1. jutezak inh. apier, vierkl. vulpot lood, zw. damesglacé, kinderportem. inh. 2 cent. grijs colbertjasje, gouden schakelarmband, paar rode wanten, snoer parels, paar br. wanten. Aanwinsten Leeszaal Romans. Barnes. Met geheel mijn hartu. h. E.. Hist. Haasse. De scharlaken stad. Hist. Kastner, Klein grensverkeer; u. h. D. Page, Het geheim van de marmeren buste: u. h. E. Detective. Wadman, Fioele en faem. Kaye- Smith, Tambourine, trumpet and drum. Studie. Alma, Carmen zonder make-up. 1952. Andriessen, Muziek en muzi kaliteit. 1952. Bax, De Nederlandse ridderorden en onderscheidingen. 1951. Fernandez de la Mata en Geers, Spaans voor reizigers en emigranten. 1952. Groen, Dode ge tuigen. 1952. Hamilton, Theorie en practijk van het social casework. Kaptein, De Unie van Zuid-Afrika. 1952. Knooppunten, Bgbelse. 1952. Manders, Vrjf kunsttalen. 1947, Neurdenberg, De zeventiende eeuwse beeldhouwkunst in de Noordelijke Nederlanden. 1948. Pettersson. Met de Albatross op diepzee-expeditie. 1952. Schilling, Tijgermensen van Anai. 1952. Jeugdboeken. Baum, De grote tovenaar van Oz. Burt, Het Uraniumdal. Van Donck, Tini ontmoet problemen. Kastner, Conferentie der dieren. Nierop, Als ratten in de val. T n uw blad van 24 Jan. jl. kwamen -*• wij een artikel tegen, waarin u handelt over het herlevend nationaal- socialisme en de organisaties, die sym pathisanten bundelen. In dit artikel wordt gesproken over dc Heel Nederland Jongeren Beweging. Daarover wordt gezegd, dat zij nat.- socialislisch is ingesteld, doch niet vol ledig nat.-soc. is. Haar leider in Lim burg zou drs Piet Heggen zijn, terwijl ook een zekere Waltmans een voor aanstaande plaats in deze beweging zou innemen. Er worden verder nog enkele opmerkingen gemaakt over een verleden jaar te Maastricht gehouden congres. Tegen dit stuk uit uw artikel protes teren wij ten sterkste. Ter verduide lijking moge het volgende dienen. Voor zover ons bekend is, bestaat in ons land geen Heel Nederland Be weging, althans geen beweging die le den heeft. Het kan dus ook al niet juist zijn dat ondergetekende leider van die Beweging zou zijn. Ik verklaar dat ik dat niet ben. Er zijn mensen, die een nauwe sa menwerking, economisch, cultureel en politiek, tussen Nederland èn België voorstaan, daar hoor ik ook toe. Deze mensen zijn doodgewone federalisten, zij zijn verder van mening dat in een hoe dan ook samenwerkend of «ver enigd Europa de kleine landen nauw zullen moeten samenwerken, willen zij niet in de hoek worden gedreven door Linkerarm flink op en neer, Voordat U stopt in het verkeer. tingeerde verschijning. Door de fir ma's Van Es en Hoogenbosch werden deze laatste attributen verzorgd, ter wijl de heer Duller de bijou's voor zijn rekening nam. Vermelden we tenslotte nog de door de heer J. Kwast verzorgde beschaafde pianomuziek. Ongetwijfeld drukt deze tijd van variërende en veelal stijgende prijzen zijn stempel op iedere huishouding. En het is de huisvrouw, die, om het populair uit te drukken, zich voor de taak ziet gesteld „de eindjes aan elkaar te knopen" en er voor moet zorgen haar huishoudgeld op de meest juiste wijze te besteden. Ongetwijfeld doen de huisvrouwen dit over het algemeen, doch desondanks zullen vele hunner sedert gistermiddag hun uitgaven met andere ogen bekijken en daarin enige wijziging brengen. ondanks permitteert men zich, ook in die kringen, uitgaven welke men vroeger niet deed. Het gebruik van snoep is daarvan bijv. een sprekend voorbeeld. Wanneer de jeugd bijv. vroeger op school ter gelegenheid van een verjaardag tracteerde, bepaalde men zich tot een snoepje, terwijl het tegenwoordig in veel gevallen een ge bakje moet zijn. Wittebrood was vroeger een luxe artikel dat men alleen op Zondag ge bruikte. Tegenwoordig is het een ar tikel dal in de meeste gezinnen dage lijks op tafel komt. Spr. toonde met enkele cijfers aan hoezeer men alleen reeds op het brood kan bezuinigeu. Per 800 gram kost regerings- en tar webrood 37 cent, wittebrood 43, melk- brood 50 en cadetjes 96 cent. Doch bovendien is, uit voedingsoogpunt, de samenstelling van het goedkope brood beter dan dat van het duurdere. Wat de melk betreft liggen de ver houdingen niet anders. Losse melk kost 22 cent, gepasteuriseerde 27 en gesteriliseerde 30 cent. Voor pap, kof fie enz. kan men evengoed losse melk gebruiken, aangezien men deze kookt Verpakte levensmiddelen vinden te genwoordig veel aftrek. Doch voor losse havermout betaalt men 34 en voor verpakte 52 cent. Voor het bak ken gebruikt men cakemeel van 50 ct. of zelfrijzend bakmeel van 40 ct.. ter- Haal uit de gulden wat er in zit Dat is dan voor een belangrijk deel te danken aan mej. D. Kroes, verbon den aan het Gezinsbegrotings-instituut te Den Haag, die op initiatief van de Gemeentelijke Spaarbank te Apel doorn onder auspiciën van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen in de Poort van Kleef een interessante cau serie hield. „Haal uit de gulden wat er in zit", was het onderwerp van haar causerie en ongetwijfeld heeft de spreekster weten aan te tonen dat men in vele gezinnen het huishoudgeld efficiënter kan besteden. Mej. Kroes stelde voorop, dat een ideaal-begroting voor elk gezin nim mer is te geven. De traditie speelt bijv. een grote rol bij het doen van uitgaven. Kinderen nemen de ge woonten van hun ouders daarbij over en passen dit later toe in eigen huis houding. Vooral voor die categorie is het nodig zich om te schakelen en zich bij de huidige tijdsomstandighe den aan te passen. Da verhoudingen liggen bovendien tegenwoordig geheel anders dan voor de oorlog. Vooral de intellectuele middenstand moet tegenwoordig op een veel smallere basis leven. Des wijl men met losse bloem hetzelfde resultaat kan bereiken. Doch deze kost slechts 26 cent. Uitwijkmogelijkheden. Met deze en tal van andere voor beelden toonde mej. Kroes aan, dat de huisvrouw tal van uitwijkmogelijkhe den heeft. Dikwijls kopen de huis vrouwen veel te passief en laten zij het aan de winkelier over wat zij zul len eten en drinken. Wil men het huishoudbudget zo goed en zo nuttig mogelijk besteden, dan dient men een vast koopplan op te ma ken en is het aanleggen van een huishoudboekje van grote waarde. Men heeft dan een overzicht over in komsten en uitgaven. Tenslotte merkte mej. Kroes op dat een huishouding vergeleken kan wor den bij een bedrijf, zij het ook een zeer klein, doch daarom niet minder intensief. En evenals in elk bedrijf dient men te reserveren en jaarlijks een bedrag op meubilair e.d. af te schrijven. Vooral voor gezinnen met vaste inkomsten is dit iets noodzake lijks. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verscheidene der aanwezige dames een dankbaar gebruik gemaakt en dit gaf mej. Kroes gelegenheid op enkele details uitvoeriger in te gaan. In haar sluitingswoord deelde me vrouw Kamphuis—Joekes. onder wier presidium deze bijeenkomst stond, mede, dat men reeds dertien naaido zen voor Kruiningen bijeen had. Voorts wekte zij de aanwezigen op zich te melden voor inschakeling bij de cantinedienst van het Rode Kruis teneinde in de rampgebieden voor een week of veertien dagen te gaan wer ken. do grote landen zoals Frankrijk en Duitsland, landen die nog steeds sterk nationalistisch zijn ingesteld, en wel licht eerder hun eigen belang dan dat van Europa zullen dienen. Dit stand punt wordt door ieder verstandig fe deralist gedeeld, dat zal u uit gespro ken en geschreven woord van federa listische zijde voldoende bekend zijn. Dat ook de leden van de regering, Ka merleden enz. hier zo over denken zal ook al geen nader betoog behoeven. Wanneer wij dan samenwerking met België bepleiten, en dit op de eerste plaats cultureel en eerst tussen de jonge mensen, dan is dat ons goed recht. Wij willen die samenwerking, met vele anderen, ook op politiek ge bied. Het is niet zo, dat wij een re volutie nastreven om Nederland en België één te maken. Afgezien nog van het feit, dat wij geen revolutionnairen zijn, heeft die eenwording van onze landen alleen ook geen zin, want wat wij willen is een Verenigd Europa, waarbij .wij speciaal op de samenwer king tussen Nederland en België de nadruk leggen. Wanneer er nu in België mensen zijn, die onze mening delen en die tij dens de oorlog fout zijn geweest, dan gaat het niet aan ons daarmee lastig te vallen. Wij zijn politiek nooit fout geweest, noch voor, noch onder, noch na de oorlog. Het zal u niet moeilijk vallen dit te verifiëren. Wij kunnen u mede delen, dat u in Limburg voor uw in lichtingen zowel bij de wereldlijke als bij de geestelijke Overheid terecht kunt. Enige tijd geleden heeft in Het Pa rool een gelijksoortige opmerking ge staan als degene die u heeft gemaakt. Wu kunnen u dan ter lezing aanbeve len Het Parool van 28 Jan., waarin n.a.v. vroeger gemaakte opmerkingen express verbis wordt vermeld, dat wij ons steeds als een goed Nederlander hebben gedragen. Dit gsldt ook voor de heer Waltmans. \W"at het Congres in Maastricht be- treft het volgende. Dit congres is zo uitvoerig in de pers besproken, dat het ons verwon dert, dat u uit de gang van zaken al daar nog niet is gebleken dat onze ac tiviteit volkomen normaal en Neder lands is. Op dit congres werd van Neder landse zijde gesproken door de heer Van Dam Van Isselt, secretaris van het Nederlands Benelux-comité, en door drs J. Hansen, directeur van de Culturele Raad in Limburg. Deze men sen zult u toch niet van nat.-soc. sym pathie verdenken naar ik hoop. Ik stel u in kennis van de perscom mentaren, voor zover mij bekend. Daarbij wil ik opmerken, dat al de verslagen vol lof spraken over het congres. Dit geldt niet voor De Waar heid, maar wij menen dat critiek in De Waarheid door ieder fatsoenlijk Nederlander als een compliment wordt aangezien. Gazet van Limburg, 27-4-52, 28-4, 15-5, 16-5; Maas-Roerbode 27-4; De Tijd 28-4; Alg. Handelsblad 28-4; De Waarheid 28-4; Maasbode 28-4; Limb. Dagblad 29-4. Ieder gesproken woord op dit con gres werd door een wire-recorder vast gelegd, voor geïnteresseerden is dit ter inzage. Daar onze namen in verband zijn gebracht met neo-nazisme moeten wij u vragen, duidelijk in uw blad te ver melden dat zowel ondergetekende als de heer Waltmans met nat.-sóc. niets hebben uit te staan en nooit uit te staan hebben gehad. Zijn zijn ook geen leiders van welke beweging dan ook en hun opvattingen op politiek gebied zijn normaal. Hoogachtend, Drs P. W. HEGGEN, Valkenburg. Aan hel vensier Een slechte beurt. Er is heel wat deining rondom de A.V.R.O. en wel in het bijzonder om de figuur van haar voorzitter De Clercq. Een deining, welke er na de te Arnhem gehouden gewestelijke leden vergadering, prompt gevolgd door een verklaring van de K.R.O., de N.C.R.V. en de V.A.R.A., niet kaimer op ge worden is. Voeg daarbij de verklaring van mr Ph. de Vries, regeringscom missaris voor het Radiowezen, welke verklaring in flagrante tegenspraak was met hetgeen de heer De Clercq verteld had over het vorderen van zendtijd en men heeft een volledig beeld van de wel zeer onaangename affaire, waarin de A.V.R.O. en met name haar voorzitter gewikkeld is geworden. Een van beide partijen spreekt on waarheid, óf mr De Vries, die niets toe te voegen heeft aan het door hem ge publiceerde communiqué en waarvan hij de inhoud „er is zendtijd gevor derd", volledig geha.-dhaaft, óf de heer De Clercq, die te Arnhem desgevraagd verklaarde, dat er geen zendtijd ge vorderd was. Waarop iemand in de vergadering, zeer logisch, interum- peerde: Dus mr De Vries liegt. A.V.R.O.'s voorzitter heeft dat noch pertinent beaamd, noch pertinent ont kend, in een half antwoord, waarin men alle kanten uit kan, bleef een wel zeer onaangename sfeer hangen. 't Heeft natuurlijk de aandacht ge trokken, dat aanvankelijk in de com binatie van de omroepverenigingen, inzake de berichtgeving over de watersnood, de A.V.R.O. blijkbaar bui tengesloten was, althans niet als deel nemer genoemd werd. Dat heeft een zeer vreemde indruk gemaakt, welke de toelichting van de heer De Clercq, te Arnhem, niet heeft kunnen wegnemen. Het communiqué van de K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. is nogal gedetail leerd en laat geen ruimte voor twijfel. De positie-van de heer De Clercq ;s er nu niet beter op geworden, tenzij hij alsnog in een nadere verklaring het recht aan zijn zijde brengt. Overi gens zou een dergelijke verklaring wel wat laat komen. In de Arnhemse ver gadering was er toch een schone gele genheid om een en ander recht te zetten en praatjes de kop in te. druk ken. Dat dat niet is gebeurd, maakt, de positie van de heer De Clercq er niet beter op. Zefs het feit dat de Radiobode een oplaag van meer dan driehonderd duizend heeft, doet daaraan niets af. Van meer belang is, dat na de waters nood negenhonderd leden bedankten en A.V.R.O.'s voorzitter moge dat van geen belang achten, 't is wel degelijk van belang. Die negenhonderd leden vertegenwoordigen niet alleen een be paalde stroming in de A.V.R.O., zij doen dat ook daarbuiten, waar men de geste van de A.V.R.O. allerminst begrijpt. Zelfs de goede Homerus sliep wel eens en hij schaamde zich niet dat te erkennen. Zou A.V.R.O.'s voorzitter dat ver heven voorbeeld niet kunnen volgen? Van erkenning van een tekortkoming is nog niemand slechter geworden. Geen commentaar! Gistermiddag ontvingen wij uit Hil versum het volgende bericht: Naar aanleiding van de verklaring van dr P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr A. B. Roosjen, voor zitter van de N.C.R.V. en mr J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A over de mededelingen van de heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., hebben wij de mening van laatstgenoemde gevraagd. Diens ant woord luidde: „Geen commentaar!" Dat is wel heel hooghartig, maar geen afdoend antwoord. Mary Pos spreekt De bekende journaliste-wereldreizig ster Mary Pos, die niet zo heel lang geleden van haar reis door Amerika „op zoek naar Nederlanders", is terug gekeerd, zal, morgen. Donderdag avond in het Hof van Gelre, in een bijeenkomst, georganiseerd door Volks onderwijs, van haar reisbelevenissen komen vertellen. WAT ZEGT Roeit uut d'n Enl< „Gekortwiekte Zwaluwen"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2