NIEUWE APELDOORNSE COURANT Fransen gaan weer praten met Engelse politici Blokkade van China is nog in studie Gewijzigde Amerikaanse politiek kan betekenis hebben Volgens premier Van Houtte is Koning Boudewijn ernstig ziek 49.5 millioen helicoptères landde tuin van paleis Dagorder chef Generale Staf Gelders Dagblad Woensdag 18 Februari 1953 50e Jaargang No. 16298 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur Kanaalstr. 8. Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Geen Verenigd-Europa zonder Engeland (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk heeft zich de laatste vijf jaar steeds beschouwd als de kern, waaromheen het nieuwe Europa zich moet vormen. In dat Verenigd Europa van de toekomst zou, zo hoopte men, Frankrijk een bijzonder belangrijke, zo niet leidende rol kunnen spelen. Vandaar ook dat die Europese eenheids gedachten voor practisch alle Fransen bijzonder aantrekkelijk waren. Men zag er een oplossing in voor het Duitse probleem en men dacht tussen Oost en West een Europees blok te kunnen vormen, naar welks stem in de wereld geluisterd zou worden. Sinds korte tijd is men daar echter in Parijs heel anders over gaan denken. De enorme snelheid waarmede Duitsland bezig is uit zijn puin hopen te verrijzen, de verbazingwekkende industriële capaciteit van dit land en de groeiende belangengemeenschap tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten hebben de Fransen er op gewezen, dat dat nieuwe Europa zich best eens rond Bonn zou kunnen scharen. Vooral op het gebied van het Europese leger keek men met steeds meer wantrouwen naar die Oosterbuur, die zo militaristisch gezind is of lijkt. I-Iet bezoek van de Franse minister-president en de ministers van Buitenlandse Zaken en van Handel aan Londen staat rechtstreeks in ver band met dit zo getemperde enthousiasme voor het zg. „kleine" Verenigd Europa. zaghebbende kringen in Parijs maakt men zich niet veel illusies. Men weet heel goed, dat Londen heel andere idealen heeft. Engeland droomt nog altijd van een zeer nauw samengaan van Britten en Amerikanen. Econo misch heeft Engeland veel meer be lang bij een intenser handelsverkeer met de Verenigde Staten dan met Europa. Politiek gezien zijn de voor delen nog veel groter. Wanneer de Amerikanen te brengen zouden zijn tot een Brits-Amerikaanse eenheid van actie op internationaal gebied, dan zouden de rustige Engelse staats lieden hun Amerikaanse collega's ten eerste wat kunnen temperen én ten tweede zou Londen deel uitmaken van de grootste macht in de wereld. Brits Blok. Wat kunnen de zes landen van het kleine Verenigde Europa daar tegen- Niet veel illusies in Parijs De Fransen hebben namelijk door hun angst voor een Duitse overheer sing ingezien, dat een Vereend Europa, waaraan Engeland niet mee doet, niet veel zin heeft. Zou het mo gelijk zijn de Engelsen te bewegen zich wel bij de Europese landen van het vasteland te scharen, dan zouden de verhoudingen daar geheel veran deren. In dit „grote" Europa zou het practisch niet mogelijk zijn, dat Bonn de baas ging spelen, gezien de tradi tionele vriendschap tussen Parijs er. Londen. Daarbij komt, dat dit ..grote" Europa een veel krachtiger stem in de wereldpolitiek zou kunnen laten horen dan het kleine. Hebben de Franse ministers een redelijke kans hun Engelse collega's voor hun Ideeën te winnen? In ge- SCHERPE AANVALLEN OP PRINSES VAN RET1E BRUSSEL. De Belgische minister-president, Jean van Houtte, heeft in de Belgische kamer, in antwoord op een van socialistische zijde gestelde vraag verklaard, dat Koning Boudewijn, die thans aan de Rivièra vertoeft, ernstig ziek is. Georges Bohy had namens alle socialistische afgevaardigden gevraagd om opheldering van de tegenstrijdige geruchten omtrent de gezondheid van de Koning". Koning Boudewijn is te Antibes in gezelschap van zijn vader. Koning Leopold, en zijn stiefmoeder, de Prinses van Retie. Premier Van. Houtte heeft in het weekeinde, tezamen met de chef van het kabinet des konings, de Koning een bezoek gebracht. Na terugkeer in Brussel deelde hij mede, dat de Koning bij'voortduring een te hoge temperatuur had. Dokter Georges Luigi, een arts, die Koning Boudewijn heeft onderzocht, verklaarde dat de Koning niet ernstig ziek is. Hij zou zijn normale werk zaamheden binnen een paar weken kunnen hervatten. Premier Van Houtte heeft in het Belgische parlement verder verklaard, dat de koning reeds in de tweede helft van Januari ernstig ziek werd. Hij heeft toen alle audiënties geannuleerd. De gevolgen van deze ziekte is de ko ning nog niet te boven. Van Houtte zeide dat de 22-jarige vorst voor herstel van gezondheid een minder ruw klimaat dan het onze ge durende deze bijzonder koude winter nodig heeft. Om erger te voorkomen moest de koning enige weken rust houden. Marie Antoinette? De Belgische pers heeft haar aan vallen op de prinses van Retie, de vrouw van ex-koning Leopold her nieuwd. Zij verwijt de'prinses door haar frivoliteit en humeurigheid to taal onkundige adviezen en haar dom heid, een sfeer te scheppen, die doet denken aan die van Marie-Antoinette te Versailles. Marie Antoinette was de lichtzinnige echtgenote vap koning Lo- dewijk XVI. Zowel zij als haar man stierven onder de valbijl gedurende de Franse revolutie. PREMIER VAN HOUTTE terug uil Antibes DEN HAAG. 17 Febr. De stand van het Rampenfonds bedroeg gister avond 49.5 millioen gulden. over stellen? Vraagt men zich dat se rieus af, dan is de keus voor Engeland niet moeilijk. Churchill is dus naar Amerika gegaan om de Amerikanen nog eens voor zijn plannen op te warmen. Maar de oude en slimme Britse minister-president heeft geen succes gehad. De Amerikanen zijn de laatste tijd veel nationalistischer gaan denken. Zij willen graag goede vrienden zijn met Londen, maar ze voelen niets voor een Brits Blok aan hun been, dat hen bij al hun onder nemingen zal hinderen. De Fransen hopen, dat dit duide lijke échec de Engelsen zal kunnen bewegen zich wat meer solidair met Europa te gaan voelen. Wanneer een volkomen samengaan van Londen en Washington niet mogelijk blijkt, dan zullen de Britten op den duur wel verplicht zijn zich bij dat Verenigde Europa aan te sluiten. Daarbij komt, dat de nieuwe politiek van Amerika Londen en Parijs op gelijke manier- verontrust. Hieruit volgt nog eens, dat er op het gebied van de internationale politiek een veel groter overeenstem ming bestaat tussen Londen en Parijs dan tussen Londen en Washington. Ofschoon men het in de officiële communiaué's zeker niet zal vermel den, toch zullen de Fransen daar in Londen nog eens heel duidelijk op wijzen. Zij zullen duidelijk maken, dat alleen de Engelse deelneming het Verenigd Europa zal kunnen doen slagen. Weigeren de Britten, dan is. het zelfs waarschijnlijk, dat het Fran se parlement het Europese leger niet zal ondertekenen. Verschillende grote Franse partijen zijn tegen de E.D.G., wanneer Engeland daar geen deel van uitmaakt. Men neemt aan. dat de Franse mi nisters ditmaal nog niet veel succes in Londen zullen hebben. De goederen- ruil tussen de beide landen zal zeker wat groter worden, maar de politieke aansluiting van Engeland bij het Westeuropese verenigingsplan zal niet bereikt worden. Toch is men in Parijs op 'dit gebied niet pessimistisch. Men denkt, dat de tijd en de gewijzigde Amerikaanse politiek Londen wei langzamerhand naar Europa zuller. drijven. Frans vliegtuig in Berlijn neergestort BERLIJN. In de Franse sector van Berlijn is een tweemotorig Frans militair vliegtuig neergestort, waarbij zeven personen om het leven kwamen. Er waren geen overlevenden. Het ongeluk gebeurde kort na de start. Uit de sporen die het vliegtuig bij het neerkomen maakte meende men te kunnen opmaken dat het weer naar het vliegveld wilde terugkeren. Het toestel is volkomen vernield. Koninklijk paar ontving bemanningen DEN' HAAG. Zestien helicoptères zijn gisteren geland in de tuin en op het voetbalveld van paleis Socstdïjk. Elf landden er in de achtertuin en vyf Engelse toestellen op het veld van K.P.S. de voetbalclub van het perso neel van 'iet paleis. Om 11 uur des morgens landde het eerste toestel, de helicoptère waar over Nederland beschikt, ln de tuin, daarna een toestel van de Sabena, waarna achtereenvolgens negen Amerikaanse helicoptères van 't type Bell een keurige landingsmanoeuvre uitvoerden. De voltallige bemanningen werden ten paleize door H.M. de Koningin en door Z.K.H. Prins Bernhard ontvan gen. Na afloop van deze ontvangst nu akte H.K.H. Prinses Margriet een tochtje per helicoptère over het paleis. Kort na een uur vertrokken de toe- NOG STEEDS ONRUST IN DEENS LEGER KOPENHAGEN. Slechts een min- derheid der Deense soldaten heeft deelgenomen aan de protestacties te gen de verlenging van de diensttijd voor bepaalde onderdelen der Deense weermacht. De overgrote meerder heid handhaaft de militaire discipline. De soldaten zijn er vooral over ont stemd, dat niet alle Deense militairen vallen onder de tot anderhalf jaar ver lengde dienstplicht. Dit laatste is een gevolg van het feit, dat de Deense karzerneruimte ontoereikend is voor het aanstonds langer onder de wape- nén doen blijven der thans dienende dienstplichtigen. Daar de regering de maatregel der ongelijke dienstplichtduur van ver schillende onderdelen der Deense weermacht heeft genomen, verwacht men dat het kabinet de ontevreden heidsdemonstraties der miliciens zal bespreken. Eerste persconferentie van Eisenhower Geen beslissing over Korea zonder raadpleging van Congres WASHINGTON. President Eisenhower heeft op zijn eerste persconfe rentie als president verklaard, dat een marineblokkade van het vasteland van China in studie is bij verscheidene regeringsinstanties in de V.S. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem evenwel nog niet bereikt. Deze eerste persconferentie van Eisenhower was voor vele journa listen een teleurstelling. De president brak met een lang gevestigde traditie door de conferentie zelf te beëindigen, in plaats van te wachten tot de oudste correspondent dit deed nadat de correspondenten hun gewenste vragen gesteld hadden. De president zei aan het begin van de conferentie, dat hij slechts een half uur tijd had. Twee derde deel van die tijd besteedde hij aan de bespreking van onderwerpen die hij zelf gekozen had. Er zijn zo veel interessante onderwerpen, waarover men wel een hele dag kan praten, maar ik heb een afspraak na deze conferentie, zo zei de president. Verstrekkend besluit van president Naar de mening van Eisenhower is het absoluut waar dat de Sovjet-Unie over atoomwapens beschikt. Over het opzeggen van geheime ver dragen zei de president: ik acht het niet mogelijk of wenselijk dat de Ame rikaanse regering verklaart dat alle geheime verdragen die in een bepaalde tijd of op een bepaalde plaats gesloten zijn, dienen te worden ter zijde ge schoven. De regering moet het naar zijn mening wel duidelijk maken, dat het hart van Amerika nimmer accoord is gegaan met het tot slavernij bren gen van volken Wat Korea betreft: de president zal geen besluit nemen zonder overleg met In Rood-China Nederlander krijgt tien jaar kerker HONGKONG. Uit officiële Chi nese bron is vernomen dat de Neder landse missionaris pater H. M. Her mans uit Nijmegen, door een volks gerecht veroordeeld is tot tien jaar kerkerstraf wegens „spionnage ten gunste van de Amerikanen". Pater Hermans is 51 jaar oud en ge boortig uit Sprundel (N.-B.). Ultimatum van Brundage A very Brundage, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft Australië 12 dagen de tijd ge geven om het bewys te leveren in staat te zijn de Olympische Spelen in 1956 te kunnen organiseren, aldus de „Melbourne Sun". Voorts zou Brundage er volgens het blad nog aan hebben toegevoegd, „in dien ik geen zekerheid krijg, zal ik de andere candidaten een rondschrijven zenden opdat zij zich gereed kunnen houden om de Spelen te organiseren". de leiders van het Congres. Eisenhower gelooft niet, dat de Amerikaanse troe pen geheel uit Korea kunnen worden teruggetrokken maar de Zuid-Koreanen zijn goede soldaten die gaarne zelf de verdediging van hun land op zich wil len nemen. Dit. zou een kwestie van bewapening, organisatie en leiderschap zijn. De regering kan het zich niet ver oorloven de belastingen te verlagen zolang geen sluitende begroting kan worden verkregen. Weigering. De Washington Post meldt, dat pre sident Eisenhower geweigerd zou heb ben de aanbeveling van de tariefcom missie tot verhoging van het invoer recht op pijpen tot uitvoering te bren gen. Volgens het blad heeft de Ameri kaanse minister van Handel een brief voorbereid, waarin de redenen worden uiteengezet voor de weigering in te gaan op het voorstel van de commissie. De Washington Post voegt daaraan toe, dat het besluit verstrekkende gevolgen zou hebben, ondanks het feit, dat de economische betekenis van de invoer van briarpijpen zeei gering is. Wan neer de president zou zijn ingegaan op het advies van de tariefcommissie, al dus het blad, zou er een stroom van dergelijke aanvragen om tariefver hogingen loskomen voor veel belang rijker producten als bijv. wol en textiel machines. De Amerikaanse, Engelse en Belgische Helicoptères, die Nederland tijdens de watersnood hebben geholpen, brachten voor hun vertrek naar hun basis een bezoek aan het paleis Soestdijk. stellen voor een gezamenlijke rond vlucht, waarna zij naar hun bases terugkeerden. Van een zeer grote Amerikaanse helicoptère, die op Soesterberg ge land is, is de bemanning eveneens ten paleize ontvangen. DEN HAAG. Nu de militaire bijstand ten behoeve van de wa tersnood in algemene zin is. ge ëindigd, stel ik met voldoening vast dat de Koninklijke Landmacht pa raat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve ais dienstplichtige militairen, heb- oen zich met hun gëhele persoon ingezet, zonder aarzeling dikwijls in koude, storm en regen, met on verpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tol redding van mens en dier en tol liet dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zo als van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht. Zo luidt een dagorder van de chef van de Generale Staf. Het weer in Europa Weerrapporten van Steden Weer hedenmorgen 1 a. Wind Max. temp. m.s. en neersL (mm) Helsinki geh. bew. windstil -3 Oslo zw. bew. ono 1 -2 0 Stockh. zw. bew. nnw 3 -2 0 Kopenh. onbew. w 5 0 0 Londen regen wnw 2 8 0.2 A'dam motregen w 2 4 1 Brussel motregen wzw 2 3 4 Parijs motregen wzw 3 4 0.4 Bordeaux geh. bew. windstil -1 0 Nice onbew. n 4 3 0 Warschau sneeuw nw 3 0 0.2 Berlijn nevel wnw 4 2 1 Frankfort motr. zw 8 1 0.2 München sneeuw w 8 -2 1 Zürich nevel windstil -5 0 Wenen driftsneeuw w 12 -1 2 Verwachting Tot Donderdag avond: IETS MEER WIND Matige, later tijdelijk krachtige Westelijke wind. Aanvankelijk nog mistig of nevelig weer. Later overwegend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen" of motregen en weinig verandering in tempera tuur. 19 FEBRUARI. Zon op 7.48, onder 18.01. Maan op 9.25, onder 0.47.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1