Wethouder P. Wolters uit Zuidland in Geervliet ter aarde besteld EMIGRANTEN EN AUSTRALIËRS GESCHOKT DOOR WATERRAMP NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN KJSELMONDE Woensdag "IS Februari 1-953 Concert t. h. v. het Rampenfonds Op 25 Februari a.s. geven het „Beijerlands Mannenkoor", het „Schiedams Chr. Mannenkoor" en het Oud-Beijerlands Dameskoor „Com nu met sangh" in de Ned. Herv. Kerk te Oud-Beijerland een concert, dat onder leiding staat van de dirigenten A. P. Sintnico- laas en Wim de Rooij. Medewer king verlenen B. W. Schipper Jr. orgel en M. H. van Amersfoort, fluit. In totaal zullen plm. 150 zangers en zangeressen aan het concert medewerken. Er worden werken uitgevoerd van W. Hespe Leo Hassler, F- Mendelsohn. J. S. Bach, J. Handl., L. van Beethoven en andere componisten, terwijl de heren Schipper en Amersfoort op orgel en fluit bekende melodieën zullen spelen. De toegang is vrij en programma's zullen huis aan huis bezorgd worden. Tijdens het concert zal gecollecteerd worden, van welke collecte de baten ten goede komen aan het Rampen fonds. Dit concert was reeds voorbe reid voor de rampzalige nacht van 21 Jan. op 1 Februari, die zoveel rampspoed over Nederland en speciaal onze eilanden bracht. De besturen van de Oud-Beijerlandse koren, die de organisatie in han den hebben, meenden aanvankelijk het concert met het oog op de grote ellende, die over zovele van onze eilandbewoners is gegaan, te moeten uitstellen, maar later heeft men gemeend beter te doen het concert toch te doen doorgaan, maar de baten er van dan te be stemmen voor het Rampenfonds. Dit denkbeeld heeft weerklank ge vonden bij burgemeester Hammer die voor het concert een kort woord zal spreken. Ds Van Ma- lenstein zal het sluitingswoord spreken. Wij willen gaarne dit concert en ln het bijzonder het doel er van warm in de aandacht van het kunstminnende publiek van Oud- Beijerland en omgeving aanbeve len. Men is verzekerd van een mooie culturele avond en men dient er een zaak mee, die ons al ler belangstelling meer dan waard is. KleJinguitdeling in Goudswaard Aan de haven in Goudswaard ls de uitdelingspost van kleding ge vestigd, welke kleding voorname lijk door' Schiedam ter beschikking ls gesteld. Het magazijn is inge richt in een tweetal kamers, die voor dit doel zijn afgestaan door de heer F. Ampt Dzn. In het ma gazijn zwaaien de oud-politieman Groeneveld en de dames Van Dienst en Vermaat de scepter. Al verschillende keren is de op slagruimte geheel gevuld geweest en ook weer leeggedeeld. Toen wij er Maandag een kijkje namen was het er vrij rustig. Men wachtte eigenlijk op een nieuwe zending goederen en dan is er weer werk genoeg aan de winkel. De Itleren moeten worden uitge zocht en soortsgewijze worden op geslagen. De vorige dagen had men reeds lijsten opgesteld van hetgeen in verschillende gedupeer de gezinnen nodig is. Als er dan een nieuwe zending binnenkomt kan men ook beginnen met het uitzoeken en gereedleggen van verschillende artikelen voor een aantal gezinnen. Op die manier werkt men het vlotst. Een nauw keurige administratie geeft aan wat er aan ieder gezin is uitgege ven. Overigens zijn er gezinnen, die, zoals de heer Groeneveld het noemt, er met de haren bijgesleept moeten worden. Want uit zich zelf komen ze niet om iets te halen. De laatste dagen was het niet zo druk geweest in het magazijn, maar men verwacht, dat over een poosje, wanneer de getroffenen goed weten en beseffen, wat ze al lemaal kwijt zijn, dat het dan wel weer drukker zal worden. Weert muskus- of bisamratten Als gevolg van de watersnood in Nederland en België moet ern stig rekening worden gehouden met de sterke uitbreiding van muskusratten in. noordelijke rich ting. Deze dieren leveren gevaren op voor dijken en andere waterke ringen door wroeten in de grond. Vooral in het overstroomde gebied zal de aanwezigheid van muskus ratten vrij gemakkelyk te consta teren zijn, daar de dieren de hoge delen van dijken opzoeken of hun toevlucht in bomen of takkebossen vinden. De plantenziektenkundige dienst verzoekt dringend in het door wa tersnood geteisterde gebied op dit dier to letten. Het is een grote donkerbruine rat die van neuspunt tot staartpunt ongeveer 65 cm. lang kan worden. Het typische kenmerk is de zijdelings afgeplatte staart. Alle andere ratten hebben bolronde staarten. Indien de aan wezigheid ergens wordt vermoed, dient men dit onverwijld met zo nauwkeurig mogelijke plaatsaan duiding bij de plantenziektenkun dige dienst te Wageningen op te geven. Voor iedere gedode muskus rat wordt oen premie van vijf gul den beschikbaar gesteld. Het is van groot belang dat de vernieler van waterkeringen zich niet in het geteisterde gebied kan vestigen. Op de begraafplaat® te Geer vliet is gistermiddag onder grote belangstelling, vooral van de Zuidlandse bevolking, het stoffe lijk overschot van wethouder P. Wolters uit Zuidland, die met z\jn vrouw en zes van zijn kinderen bij de watervloed het leven verloor ter aarde besteld. Vooraf werd er in het Gerefor meerd jeugdgebouw aan de Ring in Zuidland een korte rouwdienst gehouden, die werd geleid door ds H. Scholing, Gereformeerd predi kant te Zuidland. Ds Scholing sprak naar aanlei ding van Psalm 4.6, die handelt over het beroeren der wateren en het kolken der golven en dus van toepassing is op hetgeen zich in het huisgezin van de familie Wol- lot s heeft afgespeeld. Er wordt in deze Psalm ook gezegd, dat God een toevlucht voor de zijnen is. De heer Wolters wist ook op zijn vlucht voor het water, dat hij ge borgen was onder do vleugelen van onze barmhartige God en Va der. Uit zijn leven en zrjn woorden aldus spreker is ons gebleken dat de heer Wolters een rotsvast ver trouwen en een kinderlijk geloof had. Zich tot de achtergebleven kin deren wendende, zeide Ds Scho ling, dat het verlies van vader, moeder en zes broers en zusters alle verstand te boven gaat. Het is zo rijk en gelukkig', dat wij in deze dagen mogen wijzen op de enige bron van kracht en bemoedi ging. De overledene is getrouw ge weest tot in de dood. Eerst heeft hij anderen gewaarschuwd voor 't dreigende water. Toen hij zijn ge zin en zichzelf in veiligheid wilde stellen, zeide God: Het is genoeg. Vervolgens zong men Psalm 46 1 en 6, waarna burgemeester De Kool een persoonlijk woord sprak tot dc drie aanwezige kin deren van het overleden echtpaar. Aan de groeve Aan het graf werd het woord gevoerd door burgemeester De Kool, die namens de familie dank bracht voor de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de commissaris der koningin. Spr. gaf uiting aan zijn waardering voor het feit, dat de burgemeesters van Geervliet en Spijkenisse door hun aanwezigheid blijk gaven van medeleven met de slagen, die Zuidland hebben getroffen. Burgemeester De Kool zeide, dat Zuidland een van zijn beste zonen ter aarde bestelt. Wij hebben spra keloos gestaan om dit ontzetten de verlies. De achtergebleven kin deren hebben een vader verloren, die een voorbeeld was voor het gezin en daar buiten. Het ver scheiden van de heer Wolters is een onherstelbaar verlies voor al len, die met familie- of vriend schapsbanden aan het gezin Wol ters zijn verbonden. Als mens kun nen we dit verlies niet begrijpen maar we zullen ons buigen voor Gods wil, aldus burgemeester De Kool. Wij doen afstand van hem, zo vervolgde spr., in de wetenschap, dat hij het loon heeft gekregen, dat weggelegd is voor de recht vaardigen. Wie had kunnen denken, zo zei de de heer De Kool, dat, toen wet houder Wolters de leiding op zich nam bij dc aanleg van de nieuwe begraafplaats in Zuidland, hij be zig was een laatste rustplaats te bereiden voor zichzelf, zijn vrouw en zes van zijn kinderen. Gods we. gen zijn wonderlijk. Wethouder Wolters heeft ge werkt en gezorgd zo lang hij kon. Hy heeft meer gedaan dan men redelijkerwijze van hem had mo gen verwachten. Progressief in de ware zin des woords heeft hy de belangen van Zuidland gediend. Geve God ons de kracht, aldus spr. om dit ver lies uit Gods hand te nemen en sterke Hij de nabestaanden. Wij zullen onze wethouder en ik mijn vriend, nimmer vergeten. Mogen zijn werken spreken, na dat hi) gestorven is. Ds Scholing sprak nog een kort woord, en liet de aanwezigen de verzen 7 en 8 van Psalm 89 zin gen. Vervolgens sprak wethouder Dekker namens de gemeente Al phen aan de Rijn, die Zuidland heeft geadopteerd, woorden van deelneming, waarna de heer J. Hogendoorn, een schoonzoon van de overledene dankte voor de laat. ste eer aan de gestorvene bewe zen. Personalia Wethouder Wolters heeft de 61- jarige leeftijd bereikt. Hij was 25 jaar lid van de Zuidlandse ge meenteraad en acht jaar wethou der. Daarnaast was hij ouderling van de Gereformeerde kerk en lid van ljet schoolbestuur. Ruslands Geheime Politie II Grote verraders-processen YVjacheslav Mendjlnsky, hoofd van het Bolsjewisme, Zinojef, Ry- van de Obedlnnenoje Gosoedars- kov- Radek, zij allen trachten twennoje roUt,t.Je»ko,e Oepraw- ShSgT*"' lenye (G.P-OE), is in zijn hoofd-1 Datzelfde doel hebben ook de kwartier, Loebjankastraat 22, vel- hoge officieren van het Rode Le- lig voor aanvallers van buiten. £er me* Maarschalk Toechats- i u jewsky aan het hoofd. Deze eer- Maar vlak naast hem werkt en c?£!st,sche of(iciel. woelt zijn grootste vijand en dat man van grote eerzucht, heeft is de vice-voorzltter van de Gpoe, een vooraanstaande positie in het jagoda Rode Leger weten te verwerven. ,n Mei stertt MenUiUwhy aan een hartkwaal en Jagoda I voorheen en de tijdens de revolu- wordt, in zijn plaats, chef van dc tie opgekomen generaals, zoals GPOEt I Worosjilov en Boedjonny. i Toechatsjewsky heeft grote be- In hun boek „The Great Con- wondering voor Duitsland en niet splracy" geven Michael Sayers en minder groot vertrouwen in de Albert Kanh de (communistische) toekomst van het nationaal-socia- versie van de dood van Mendjins-lisme. Zijn plannen lopen met die ky, Maxim Gorki en anderen, zo- van de politieke vijanden van Sta- als die later, veel later, aan hel Hn parallel. De ene groep hoopt, licht zou zijn gekomen tijdens het wanneer straks het doel bereikt proces, dat Jagoda de kop zou i is, de andere te elimineren, en kosten. omgikeerd. - Jagoda. zo luidt de beschuldi- Jagoda is in het complot, ging, heeft een arts, dr. Levin, en Dan wordt, op 1 December 1934, diens collega, uitvinder van een Sergij Kirov, naaste medewerker nieuwe geneesmethode, dr. Kaza-1 var. Stalin in het Smolny-'nsti- kov, in zijn macht. Hjj beveelt hun i tuut door een „Trotskist" doodge- de astmalijder Mendjinsky, zijn schoten. chef, zodanig te behandelen, dat Zinovjev en Kamenev worden diens dood wordt verhaast. En in- wegens medeplichtigheid gearres- derdaad sterft de chef van de teerd. Gpoe een „natuurlijke" dood. j Langzaam ontrolt zich de sluier Maar Jagoda heeft nog meer I Jagoda wordt van zijn functie hooggeplaatsten op zijn conscrip- ontheven en een fanaticus, ge- tielyst. Daar is Koebisjew. lid van naamd Jesjov, neemt zijn plaats het Politburo en vertrouwde van in Slalin. Ook deze wordt door dr. Het einde is het grote proces, Levin behandeld en sterft aan een waarin Visjinsky zich naam hartaanval. maakt als openbaar aanklager. Maxim Górki, de schrijver van Toechatsjewsky wordt met zeven de Revolutie en groot bewonde- andere generaals door een militair raar van Stalin, staat eveneens op j gerechtshof ter dood veroordeeld, dc lijst. Maar eerst sterft zijn Tal van lagere officieren duikelen zoon, Pesjkow, ook aan de goede mee in zyn val. En ook Stalins verzorging van dr. Levin. Daarna j andere tegenstanders, Jagoda in- is Gorki zelf aan de beurt. Levin i cluis, worden opgeruimd. geeft hem. by een aanval van longontsteking, grote doses kam- De Gpoe. het middel waarvan fer en digitales. Ook Gorki sterft, de regering zich bedient om haar gezag, als het moet te vuur en te Stalin heeft de macht gegrepen na een schier dodelijke strijd met Trotsky, die tenslotte het veld heeft moeten ruimen en in bal lingschap in het buitenland ver toeft. Maar in Rusland heeft Sta lin geharnaste tegenstanders, al gaan die niet openlijk te werk. Boekharin, de grote theoreticus EEN NIEUW DORPSKERNTJE VOOR DE N1EUWENDIJK? Misschien worden oude woningen niet hersteld Er gaan stemmen op om de hui zen aan de Nieuwcndyk, voor zo ver dat na de watersnood nog niet het geval is, geheel te laten ver dwijnen. Het waterschap '„De Hoeksche Waard" zegt: Weg er mee, en ook de provinciale direc tie van de wederopbouw voelt er wel voor om deze huizen to laten verdwijnen. Het betreft hier hoofdzakelijk uitgewoonde krotten, die boven dien, afgezien van de jongste zeer hoge waterstand, vaker last van hoog water hebben. De gedaphten van burgemeester Van Dijck gaan dan ook voorzover het de vermel de huizen binnen zijn ambtsgebied betreft in de richting van een nieuw dorpskerntje. Daarvoor zou een stukje grond moeten worden aangekocht en een uitbreidings plan opgesteld. Er gaat uiteraard nog al wat tijd mee heen, eer een en ander in kannen kruiken zou zijn. Gouds waard heeft dan ook met het aan vragen van extra bouwvolume vóór zestien woningen, waarover wij vorige week reeds schreven, in orde te maken, zodat reeds de volgende middag burgemeester Van Dijck de plannen in Den Haag kon voorleggen. Onderhands is reeds een aannemer bereid ge vonden de woningen te bouwen. Wrnneer Goudswaard inder- zwaard, door terreur en ver schrikking, te handhaven, heeft zich als een boemerang tegen die regering gekeerd. Jagoda, de onbeperkte heerser in Loebjankastraat 22. heeft zich met Stalins tegenstanders tegen hem verbonden. Maar de strijdharde Georgiër is zijn tegenstanders te glad af. En de volijverige Jesjov zorgt er vcor, dat iedere schjjn of scha duw van verzet nu wordt uitge roeid. Van 1934, tot 1936 leeft Sovjet-Rusland in voortdurende angst. Ieder ogenblik kunnen de Gpoe-soldaten komen arresteren, wegvoeren voor het vuurpe- leton of naar Siberië. Niemand keert terug om zijn wedervaren te vertellen In een tijdsgewricht., waarin Duitsland zich voorbereidt op een dodelijke slag' tegen de Sovjet- Unie, vallen de hoofden van voor aanstaande politieke leiders, van generaals met klinkende namen. Maar deze schijnbaar dolzinnige zuivering heeft een welomlijnd doel. Stalin rekent af met al-zyn tegenstanders Zijn getrouwen ne- Als jullie het water niet kunnen keren wie kan het dan wel De vijftig duizend Nederlanders aan deze zijde van dc aardbol, hebben de laatste dagen merkwaardige ervaringen opgedaan; men heeft zich hier veelal hulpeloos gevoeld. Niet dat zij zelf hulp nodig hadden, doch zo gaarne had men willen helpen bij de grote ramp, welke ons moederland trof. Doch er kon niets worden gedaan, lijdelijk werd kennis ge nomen van het wel zeer spaarzame nieuws dat de Australische bladen over de ramp gaven. Het hart van alle Nederlandse emigranten was in dat kleine land, waar tegen de machtige vijand, het water, werd gestreden. De eerste schok over de ramp in het Vaderland, was niet de erg ste. Het is moeilijk om hier van daan de feitelijke gebeurtenissen in Nederland te toetsen, doch aan. vankelijk waren de nieuwsberich ten over de ramp in Nederland zeer summier. „headlines,, in de bladen waren over de overstroming in Engeland en het vergaan van de Ierse Ferry. Een enkele regel vertelde dat ook in Nederland de cycloon zich had laten gelden en overstromin gen plaats vonden. Na dit nieuws in de ochtendbla den van Maandag, vermeldde de avondbladen van die dag een aan tal van plm. 300 slachtoffers. Dinsdagmorgen waren het er 750 er. daarna volgden de cijfers, welke ook op de Australiërs diepe indruk maakten. Toen was er de grote schok; niet het minst onder de Neder landse emigranten. Blijken van medeleven Donderdag, na een enkele regel in de dagbladen omtrent mogelijk heid tot verlenen van hulp in na- tura, werden consultaten en de ambassade in Australië van vele zqden verrast met blijken van me deleven door de Australiërs. Een firma in Sydney bood hon derd herencostuums en vijftig overhemden aan: behalve de bijna vijf honderd duizend gulden van het Australische Gouvernement en vièr duizend gulden van het Rode Kruis, kwamen vele toezeg gingen in van giften. Er werd mij verteld, dat op een fabriek waar een Nederlander werkte, de arbeiders met een lijst rond gingen tot inzamelen van geld voor de landgenoten van hun collega. Uit Nederlandse kringen stem de het plan om een dag loon af te staan. Het lijdt geen twijfel, of in de komende weken zal men ook in Australië zich niet onbetuigd la ten om de nood in Nederland te helpen lenigen. Dat hierbij onze emigranten zich in de eerste r\jen bevinden, behoeft geen betoog. In alle Nederlandse kerkdiens ten werd Zondag speciaal de nood en ellende in het Moederland her dacht. Het Rode Kruis en Consulaten werden overstelpt met vragen om trent namen van slachtoffers door emigranten, die familie hadden in Zeeland in het bijzonder. met overstromingen had te kam pen in Australië, gingen vele stemmen op om de Nederlanders het beschermingswerk tegen het water te laten uitvoeren. „Als jullie het water niet kun nen keren, wie kan het dan wel", zei dezer dagen een Australiër te gen mij. Want, zodra men in de laatste week als Nederlander in aanra king kwam met een Australiër, dan sprak hy over de waterramp in ons Vaderland. En in het alge meen bemoeit de Australiër niet spoedig zich met iets dat buiten daad extra bouwvolume toegewe- de opeugevïïea zcu zal worden, dan 1S er alle re-E„ ook Je/kov, verdwijnt; wan- den om te verwachten, dat de ij ineer hij zijn taak vervuld heeft, plannen inzake de opzet van de dc verg"otelhela cn wc zestien woningen en do Jinanciele j „aarsehtiStjk m een krankzinni- bcrekemngen, goedkeuring zullen gengesticht waarin hij reeds lang verkregen, omdat de plannen en thuis behoorde, de financiële kant van de zaak precies overeenkomen met die van de zes woningen, waarvoor enige tyd geleden toestemming tot gun ning werd verkregen. Wanneer de zestien woningen klaar zouden zijn, konden daarin, althans tijdelijk, gezinnen afkom stig' van de Nieuwend(jk onderge bracht worden. In deze buurt schap werden binnen de gemeen tegrenzen van Goudswaard 11 wo ningen verwoest, 15 zwaar be schadigd en tien licht beschadigd, waarvan er twee binnendijks legers Rusland binnen! staan, die in ieder geval hersteld Nadruk verboden». Lk. kunnen worden. Vernield werden voorts een boerderij met woning j n zwaar beschadigd twee boer- 3urg ;meestCr van Noord- De Gpoe wordt geréorganiseerd. Zij is voortaan een onderdeel van hel Volkscommissariaat voor Binnenlandse Zaken, de X.K.V.D. En aan het hoofd van deze or ganisatie, die straks zal worden tot een staat in de staat, komt Lawrentyj Boria, evenals Stalin afkomstig uit Georgië, uit de laagste rangen van de Tsjelca om hoog. En wanneer Beria, de efficiënte organisator, orde op zaken ge steld heeft, marcheren de Duitse Summiere berichten Zeer moeilijk was het aanvan kelijk na te gaan welk gebied nu eigenlijk het meest was geieisterd, al werden dan in de berichten na men als Schouwen en Duiveland, Zierikzee, Hoek van Holland en Vlissingen genoemd. Vaak echter ontmoette men namen, die zelfs voor de Nederlanders een puzzle vormden om vast te stellen, wel ke plaats werd bedoeld. „Vlissingen" b.v. werd vermeld als „Flusinghen". Merkwaardig is, dat terwijl aan de ramp in Engeland door dc kranten hcle pagina's werden ge wijd, de gebeurtenissen in Neder land slechts kort werden vermeld. Vele emigranten, althans indien zy over een daartoe geschikt toe stel bezitten, luisteren vaak naar de Korte Golf uitzendingen van uit Nederland. Berichten over de ramp, konden echter in die peri ode niet of zeer moeilijk worden opgevangen. Dit alles maakte, dat men zich had neer te leggen bjj een zeer on gewisse situatie, welke bijzonder voor emigranten met verwanten in de geteisterde gebieden, angstig was. En te duidelijker heeft men de zer dagen gevoeld de enorme af stand welke de Nederlanders hier scheidt van hen die zij achter lie ten. Australiërs geschokt Merkwaardig: was de reactie van de meeste Australiërs; zij zijn ge schokt m hun overtuiging, dat men in Nederland met vaste hand het water weet te keren. Toen het vorig jaar men zozeer gcuwe niet geschorst niet willen wachten, tot bovenge- noemd idee in concrete plannen «'eiijcn met woningen. Aan onge- vaste vorm zou hebben aangeno-1veei* 34 gezinnen zal tijdelijk men. Men heeft alles in het werk m. Goudswaard onderdak ver- gesteld om de kwestie van wo-sc,,aft moeten worden. j geruchten als zou de burge- ningbouw op de kortst mogelijke Men zal echter nog even moeten meester van het plaatsje Noord termijn in behandeling t>- laten afwachten met hel bejialen van gouwe op Schouwen-Duiveland zyn komen. Toen Dondcnlag de raad het aantal woningen, dat in een geschertst omdat hij zich tijdens zijn fiat gaf aan het voorstel inza- eventuele nieuwe kern aan de de watersnood aan zyn plicht, ont- ke woningbouw, hebbm de betrok- Nicuwcndijk geprojecteerd moet trokken zou hebben, berusten, zo ken ambtenaren in hoog tempo worden. Dat hangt mede af van deelt men ons van bevoegde zydc gewerkt om tekeningen, herzie-1 de he w van een aantal ar 'oei- j mede, op onwaarhi l. integen- ning van het uitbreidingsplan enz, l -'iswoningen door landbouwers deel, men heeft alle lof voor de wyze, waarop burgemeester Cornelis dc belangen van zijn ge meente heeft behartigd. Wel heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. De Cascmbroot, in dit dorpje de Nederlands Hervormde predikant, ds Barendrecht, be ëdigd als waarnemend burgemees ter, doch slechts omdat dc heer Cornelis zich. met de evecué's uit zijn gemeente, tijdelijk elders be vond. Do ten onrechte van plichtsver zuim beschuldigde burgemeester zou inmiddels het bestuur over zijn gemeente weer op zich genomen hebhgn,. MEDjSCH_A-^0 CONSULT GRIEPEXPLOSIE 1953 De grootste influenzahaard be vindt zich nog steeds in Frank rijk. In dit land liggen er op het ogenblik ongeveer twee millioen mensen met griep te bed, dat wil zeggen, dat er op iedere twintig Fransen één ziek is. In Tours zijn nog zo weinig brievenbestellers op de been dat de post er door solda ten moet worden ondergebracht. Een tweede ernstige haard is er in zuidwest-Duitsland. In Stuttgart is meer dan een derde van de verplicht verzekerden thuis met griep. In Munchen zijn er onder de gemeenteambtenaren al meer dan 200 grieppatiënten. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat er scholen gesloten moesten worden door gebrek aan leerlingen en leerkrachten, dat men het aantal trams heeft moe ten verminderen door een tekort aan conducteurs en bestuurders, dat middelgrote fabrieken het werk hebben moeten neerleggen door gebrek aan personeel. Van het Beierse griepcentrum uit heeft de epidemie zich explo sief in de omgeving uitgebreid. De stad Berlijn en de Duitse Noord zeekust zijn reeds bereikt. Een vergroot aantal griepgeval- n wordt voorts gemeld uit De nemarken. Noorwegen, Zweden, België en Engeland. Peilstations Nederland blijft voor deze springvloed van influenza niet ge spaard. Alhoewel dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, op grond van gegevens van 125 over ons land verspreide peilstations, enkele weken gele den nog kon mededelen, dat het ziektepercentage grieppatiënten in Nederland geenszins verontrus tend is, sindsdien nam het aantal gevallen snel toe. In het buitenland spreekt men gelukkig over een betrekkelijk goedaardige epidemie. Toch mel den de berichten uit West-Duits- land al over meer dan 100 sterf gevallen tengevolge van de griep. Maar ook al zou het aantal do den bij het overspringen van die griep naar ons land, tot een mini mum beperkt blijven, de maat schappelijke ontwrichting die zulk een epidemie kan veroorzaken dient men niet te onderschatten. Afweermaatregelen Hoe stellen wij ons te weer te gen de griep? Voor inenten is het nu te laat. M -i is thans wel be zig de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa met inderhaast aangevoerde entstof te vaccine ren, maar dat zal niet zoveel nut meer hebben. Het oude recept, doet daarom nog altijd opgeld. Dat houdt in dat men in een grieptijd het con tact met andere personen zoveel mogelijk moet mijden, dat men voor onvoldoende nachtrust moet zorgen om de lichamelijke weer stand te vergroten, en dat men vitamine C tot zich moet nemen, hetzij in de vorm van sinaasappe len. hetzij als tabletten. Er zijn ook middelen om de neus-keelholte de plaats waar het influenza-virus binnendringt te ontsmetten. Voor zulke dicamentcn raadplege men zyn huisarts. Tot slot dient men goed te be denken dat alcohol geen middel is waarmee men zich tegen griep kan vrijwaren, integendeel. Alco hol doodt het griepvirus niet, het ondermijnt dc weerstand van het lichaam eerder dan dat het die verstevigt. By het opkomen van zo-maar- cen-griepje kan een warme groc voor het slapen gaan wel eens heilzaam werken door de ver kwikkende slaap die erdoor wordt veroorzaakt, maar het is meer dan bespottelijk dat men thans in Duitsland de drankwinkels be stormt, omdat men daar denkt, zich, door het drinken van grote hoeveelheden alcoholische dran ken, voor de griep te kunnen be schutten. Dr. H. W. Scalongne. zijn eigen land zich afspeelt. Dat hij zulks thans wél doet is een bewijs, dat het gebeurde oók hem heeft geschokt. Onzekerheid Maar de onzekerheid voor tal rijke emigranten zal nog weken voortdurenberichten omtrent doden en levenden, omtrent have en goed van de verwanten in Ne derland, zullen soms na lange tijd pas hier arriveren. En intussen verwijlen de vijftig duizend hier met hun gedachten bij al degenen in Nederland, die in nood en ellende verkeren. Al voelt men hier niet de win terse kou en kan men soms zelfs moeilijk meer de koude van het water zich realiseren; men beseft beter dan enig ander hier hetgeen zich in Nederland heeft voltrok ken. Er is bij de Nederlanders in Au stralië een diep leed en medege voel met al degenen, db slachtof fer zijn in deze ramp. Meer nog dan anders, verwijlen onze gedachten bjj het Vaderland. Berkenhaarwater De rijwielpaden zouden weer eens een goede beurt krijgen. Het hout, dat met lange scheuten over de zandweggetjes was gegroeid werd weggekapt, er werden Ueine slootjes gegraven voor de afwate ring, en hier en daar moest een nieuw paaltje worden gezet. De wegwerkers van de gemeente be ijverden zich om de zaak in orde te maken, zoals ze dat gewend zijn te doen. Langs de zandweg naai de Kremerskamp moesten de ber kenstruiken worden opgesnoeid. ,,'t Is toch eigenlijk zonde", vond de opzichter, „dat die berkentak- ken maar zo worden weggesneden. Er zit zoveel sap in, dat goed is voor de haargroei". Nu bevond zich onder de ploeg Wegwerkers iemand, die naarstig in alle kranten alle advertenties las van haargroeimiddelen, want de hoogte van zijn voorhoofd nam van maand tot maand toe, en er zijn mensen die zich daar iets van aantrekken. Dit was zo iemand. „Nooit van gehoord", zei hy, „dat berkensap goed voor het haar zou wezen". „Wat!" riep de op zichter in vertwijfeling uit, „heb je het dan nooit bij de kapper zien staan Berkenwater, man, dat is je-van-het als je kaal begint te worden". De getroffene zag daarin een uitkomst voor de begroeiing van zijn schedel. Hij vroeg maar steeds meer inlichtingen, die dc anderen grif bereid waren hem te geven. En toen de ploeg om vyf uur naar huis ging, had een van de berken en V-vormige inkeping. Daar was met een touw de zorgvuldig uitge spoelde blauw émaille-drinkkan van het slachtoffer onder vastge bonden. Vol hoop ging de man naar huis. Als lit hielp, zou hij een goedkoop middel hebben gevonden. De volgende morgen bleek het kannetje boordevol. Het liep er bijna overheen. Hetgeen geen won der is, als men weet dat enkele van de collega's de vorige avond nog laat in dc weer waren geweest om er een mengsel van stroop, thee en slaolie in te gieten. Het resultaat was verbluffend. De kaalhoofdige man nam vol ver bazing het blauwe kannetje van de boom, voorzichtig, om geen druppel te morsen. Hy keek er ver zaligd naar. „Zou dat nou hel pen?" riep hij. En toen de anderen aanmoedigend knikten, goot hy een flinke scheut van de kleverige massa over zijn hoofd en ging aan het wrijven. De mannen gingen aan het werk met gebogen hoofden, om niet te laten zien hoe zc lachten. Nu cn dan zeiden ze steels dat het al be gon te helpen, en dat er al meer haren te zien waren. „Lachen jul lie maar", zei het slachtofer, ik laat me niet tuk nemen". De zon kwam echter hoger aan de hemel en het werd behoorlijk warm. Vliegen, muggen, wespen en ander gedierte voelden zich aangetrokken door het van stroop glimmende hoofd tussen de weg werkers. Dc man kreeg er hoe lan ger hoe meer last van. Eerst schudde hy het hoofd, als een paard dat lust heeft van vilegen. Later begon :iij met do handen te zwaaien. En nog later stak hij het pik&erige hoofd in een sloot, om de kleverige massa uit het restant van zijn haartooi te verwijderen. Toen versprak een van de mannen zich in zijn enthousiasme, en zo is het uitgekomen. Het slachtoffer zag er de humor aanvankelijk niet van in. Hy tikte een van de lachers nogal danig op het hoofd. Dat is nu voor de rech ter geweest, en het heeft hem een tientje boete gekost wegens mis handeling. De andere leden van de ploeg hadden een snipperdag genomen om de zitting brj te wonen. Na af loop gingen ze in de gang van het gerechtsgebouw onder elkaar met dc pet rond. Het leverde net ge noeg op om op de griffie de boete meteen te t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3