kD Slachtoffers van de ramp 9e lijst van slac lach toll ers 10e lijst van slachtoffers 11e lijst van slachtoffers De telef oonver hindi ingen Het verkeer in nootfgekieclen A.N.W.B.: alleen bereikbaar bij dringende noodzaak! AKKERTJES fV&Sftoop >ÜWUWW Cliaolisclie toestand op de rijksweg nabij' Moerdijk NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Woensdag 18 Februari 1953 FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Geijllngs. Maria Aaitje, geb. 24. 6.29. KRIMPEN a. d. IJSEL Geborgen: Vuik, Lena, geb. 2.10.75, weduwe van Linge; Brusse, Arie, geb. 12.6.80. MIDDELHARNIS Overleden: Koote, Gerrit, geb. 2.12.50 te Middelhamis, zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, laatste adres: Oostvoorgors 19. PETTEN (Hondsbossche Zeeweering) De Waart, F., oud 51 jaar, laatste adres: Petten. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Schuurbiers, Petrus Christia- nus, geb. 12.10.48 te Steenber gen, laatste adres: Kladsedijk 23. STELLENDAM Geborgen: Troost, Ai-entje Klazina, geb. 1949 te Melissant, laatste adres: Voorstraat 76a. Boshoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam, laat ste adres: Meidoornstraat 5. Bilkes, Lijntje DJna, geb. 1938. te Stellendam, laatste adres: Voorstraat 113. ST. PHILIPSLAND Aanvulling op 3e lijst, d.d. 6.2.53: Suurlant, Jan Johannes, geb. 25.3.29 te Tholen, is thans ge- oorgen en geïdentificeerd. KRUININGEN Rectificatie 5e lyst dd. 9.2, 53: Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar, moet zyn: Blok, Marina, wedu we van Jacob Blok, oud 82 j. STRIJEN Aanvulling en rectificaties 4e lijst d.d. 7.2.'53. Aanvulling: geïdentificeerd: Van der ReeAndeweg, Geer trui, geb. 14,5,94. Den H-artog, Margrietha, geb. 18.10.16 te Strijen. Rectificatie Aanvankelijk als vermist op- g-egeven, doch blijken in leven te zijn: Verrijp, Willempje, geb, 24.5. 33; Van der Ree, Joost, geb. 14.5.88 te Stryen, laatste adres Buitendijk 15; Van der Ree, Joost, geb. 14.3.26 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7. 7.34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Anthonia. geb. 3.8.38 te Strijen laatste adres: Buitendijk 15. 's-GRAVENDEEL Rectificatie le lijst d-d. 4.2. '53: Tel. mededeling van de ge meentesecretarie Wed. v. d, Wulp en 2 kinde ren. v. d. Wulp, Marinus, geb. 9. 5. 35 en v. d. Wulp, Bastiaantje geb. 6.11.38 zijn in leven en wo nen aan het adres: Gortdijk 5; de beide ande-re kinderen: v. d. Wulp, Jan, geb. 11.3.43 r v. d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17.4.42 zijn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de Bockstraat 5 RORTGENE Van Vliet, Jan, 16.2.48 (To- rendijk 401 G)Verburg, Da niël, geb. 5.2.29 (Torendijk 371); Diërkx, Ferdinand, geb. 20.2.52 en Dierkx, Gustave An- toine, geb. 28.7.50 (Torendijk 401 H). NIEUWE TONGE Palingdood, Plona, geb. 13. 10.64 (2e Westerstraat 3) Koppenaal, Johannes, geb. 22. 1.65 (2e Westerstraat 3) °rince,» Maria, geb. 15.1.67 (Kerkring 23)Van 't Hof, Cathai'ina, geb. 25.2.85 (2e Westerstraat 7); Wesdorp, Pieter, geb. 12.6.87 (B Ove'r- dorpstraat 12); Haanenberg, Johanna M., geb. 24.5.89 (B. Overdorpsstraat 12); Zweerus, Leendert, geb. 22.8,85 (2e Wes terstraat 7)Hers, Arentje W., geb. 21.12.73 (Korteweegje 22) Timmer, Huibrecht, geb 13.3.82 (Wentinkstraat 4)Meijer, Krijn, geb. 24.10.40 (Batt'en- oordsedyk 22)Brooshoofd, Jo hanna E., geb. 1.10.91 (2e Westerstraat 9); Verweij, An na Lijntje, geb. 7.1.83 (Korte weegje 9); Hoogstraate, Aag je, geb. 9.6.42 (Gen. Snijders- str. 17); Bruggeman, Marinus, geb. 11.4.46, Bruggeman, Cor- nelis, geb. 9.12.50 en Jansen, Maria, geb. 3.2.10 (Batten- oordsedijk 34Best'man, Ma ria, geb. 3.10.88 (Havenweg 1) Brooshoofd, Adriaantje, geb. 24.6.88 (2e Westerstraat 9 Breur, Laurens, geb. 21.5.99 (Zuidendijk 80). STAVENISSE Mol, Adriana, geb. 20.7.39 (Kerkstraat A 308A)Moer land, Cornelia Ceertruida, geb. 20.9.15 (Oudelandsedijk 98) Van Iwaarden, Jannetje, geb. 2.1.97 (Buurtweg A 91). VOGELWAARDE Voshaart, Willy Emelia, geb. 18.10.39 (Westdijk 2). NIEUWE TONGE Geborgen in de gemeente Nieuwe Tonge: Vreeswijk, Ja- comijntje, geb. 28.7.35, laatste adres: Battenoordsedijk, laatst Dordrecht: Van Es, Maria, geb 22.2.97, echtgenote van A. Knops, laatste adres: Gen. Snijderstraat 21; Van den Ou den, Coraelis, geb. 25.8.51, laat ste adres: Battenoord 15; Both Lena Maria, geb. 4.11.20, echt genote ,van L. v. d. Ouden, laatste adres: Battenoord 15; Vreeswijk, Jannetje A., geb. 3. 9.95, laatste adres: Batten oordsedijk 3; Vroegindeweij, Anna, geb. 6.11.12, echtgenote van M. C. Smit, laatste adres: G'. Snijdersstraat 40. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen: Bosters, Johanna, geb. 17.4. 1916 te Nieuw-Vossemeer, echtgenote van Cornelis Jo hannes van Geel, laatste adres: Kladsedijk 327. STEENBERGEN BegravenSchuurbiers, Lu cia Wilhelmina Maria, geb. 3. 1.52, tc Steenbergen, laatste adres: Kladsedijk 23. STELLENDAM Meyer, Jan, geb. in 1869 te Stellendam, laatste adres: Wijk H, no. 6; Troost, Jacob, geb. in 1918 te Stellendam, laatste adres: Voorstr. 76a; Hoekman, Johanna, geb. in 1929 te Dirks- land, echtgenote van Troost, laatste adres: Voorstraat 76a. NIÉUWE TONGE Rectificatie 2e lijst van 5 Febr. Aanvankelijk als geïden tificeerd opgegeven, doch blijkt in leven te zijn; Vreeswijk, Francina, geb. 7.7.26, laatste adres: Battenoordsedijk 15, Battenoord (gem. Nieuwe Ton ge). Zij wordt verpleegd in het Ziekenhuis te Dirksland. STELLENDAM Rectificatie 4e lijst van 7.2. 53: Breederveld, Teuntje, geb. in 1933, laatste adres: Pr. Wil- helminalaan 2 moet zijn: laat ste adres Hoeve „Koornlust". Begraven op 10.2.53 op de al gemene begraafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam. (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blij ken. Veel schade aan installaties De heer H. Meycr Drees, direc teur van het telefoondistrict Rot terdam, heeft een overzicht gege ven van de stand van zaken ten aanzien van de telefoonverbindin gen met de ondergelopen gebieden Verliezen aan mensenlevens on der het P.T.T.-personeel zijn niet te betreuren. Aan het materiaal is echter onnoemelijk veel schade berokkend. Van de automatische centrales zijn er drie verdronken, n.l. die te 's-Gravendeel en die te Herkingen, plus de nieuwe centra le te Stellendam, die juist dezer dagen gereed zou komen. Van het gebouwtje is zelfs een gehele zij muur weggeslagen. De andere automatische centrales zijn er be hoorlijk afgekomen. Hier trad stagnatie op, omdat de batterijen leeg waren. Op verschillende plaat sen moest men door noodaggrega- ten zorgen voor het bijladen van de batterijen. Van de hulpkantoren en tele foonstations ging een vijftiental verloren, o.a. HeUevoetsluis. Daar is nu op de eerste etage een tijde lijke installatie gemaakt. Verloren zijn voorts, Numansdorp, Nieu- wendyk in het Land van Altena, Plershil, Oudenhoorn, Tiengeme- ten (waar inmiddels toch weer enkele telefoonverbindingen zijn gemaakt) Stellendam, Nieuwe- en Oude Tonge, Stad aan 't Haring vliet, Achthuizen, Ooltgensplaat, Den Bommel, Battenoord en het niet automatische deel van de centrale tc Middelhamis, De de fecte installaties zullen op de cen trale werkplaats in Den Haag worden gedemonteerd. Of er nog veel bruikbaar is zal moeten wor den afgewacht, maar aLs de instal- Van vele zjjden ook van hen, die transporten moeten verrichten in het belang van de hulpverlening en herstelwerkzaamheden ont vangt het A.N.W.B. verzoeken om inlichtingen betreffende de bereik baarheid van de verschillende rampgebieden. In het algemeen moet uiteraard een ieder, die niet bij deze werkzaamheden betrok ken is, het reizen naar de noodge- bieden ten sterkste ontraden wor den. Daarenboven zijn strenge maatregelen tot. het tegengaan van onnodige bezoeken getroffen, teneinde op de toelcidende wegen stagnatie van het hulpverkeer tc voorkomen. Deze politie-controlemaatregelen alsmede de aanvraag-regeling voor vergunnnigen, zijn onderling sterk verschillend. Speciaal ten dienste van degenen, die bij hulp of herstelwerkzaamheden zijn of zullen worden betrokken, heeft de A.N.W.B. een overzicht van de bereikbaarheid der ver schillende. gebieden opgesteld, waarvan wij wat Zuid-Holland be treft, het volgende ontlenen Het noodgebied In Zuid-Holland omvat het westelijk deel van IJs- selmonde, Rozenburg, Voome en Putten, Hoeksche Waard, Eiland van Dordrecht, het westelijk deel van de Alblasserwaard en Goeree en Overflakkee. Voor noodzakelij ke bezoeken aan plaatsen in dit gebied, dient men zich voor het verkrijgen van een pasje uitslui tend schriftelijk te wenden, tot de burgemeesters van de betreffende gemeenten. Dit geldt echter niet voor de plaatsen op oostelijk IJs- selmonde, welke men zonder meer kan bezoeken. Over de g-enoemde gebieden kan het volgende worden medegedeeld; "e toegangsweg tot westelijk IJsselmonde is de Groene Kruis weg; alle wegen in dit gebied zijn berijdbaar. de toegang tot Rozenburg wordt gevormd door het veer Maassluis- Rozenburg, dat alleen toegankelijk is met een vergunning van de po litie te Maassluis. Het dorp Rozen burg is te bereiken. Voorne-Futten is te bereiken via de brug bij Spijkenisse langs de Groene Kruisweg (Rotterdam- Brielle), óf de veren Maassluis- Rozenburg en Rozenburg-Brielle, De voorkeur wordt gegeven aan het gébruik van déze veren, waar voor vergunning van de piolitie te Maassluis is vereist. Alle wegen op Voome zijn be rijdbaar tot. het Voornse kanaal, met inbegrip van de westelijke ka naaldijk. De wegen op Putten zijn onberijdbaar, behalve de Groene Kruisweg, de weg Nieuwesluis- Heenvliet-Zuidland en de verbin ding tussen Spijkenisse en het veer Hekelingen-Nieuw-Beijerland in de Hoeksche Waard. De invalspoort voor het oostelijk deel van de Hoeksche Waard is het Wieldrechtsche veer, de toegang tot het westelijk deel wordt ge vormd door het veer Hekelingen- Nieuw-Beijerland. De Barendrecht- sebrug in de verbinding met Rot-gegeven van terdam Is onbruikbaar. Onberijd-v„or t baar zijn in de Hoeksche Waard de 1 wegen Maasdam-'s-Gravendeel en Middelsluis-Strijen. De weg Strijen -'s-Gravendeel is slecht berijdbaai Numansdorp is weer te bereiken. Op het Eiland van Dordrecht is de weg Dordrecht-Dubbeldam-Kop van 't Land berijdbaar. Het veer Kop van 't Land-Werkendam on derhoudt een half uur dienst voor personenauto's en lichte bestelwa gens. Krabbendijke dankt de sol daten voor de verleende hulp Het Jolian Willem Friso-bataljon gehuldigd Vooraacl zandz ak- hen aangevuld IN TOTAAL MEER DAN TIEN MILLIOEN Koortsachtige drukte heerst de laatste weken bij de Nederlandse zakkenhandel. Men komt handen te kort om te voldoen aan de vraag naar zandzakken, voor het gebied van de stormramp. Vorige week hebben de hande laren minstens acht millioen zak ken geleverd, dit is circa tachtig procent van de gehele voorraad, die uit 7Va millioen gebruikte en twee millioen nieuwe zakken be stond. De hulp van de particuliere afnemers, zoals de industrie en landbouworganisaties, mag hier bij zeker niet vergeten worden. Zij hebben elk honderdduizenden stuks geleverd, zodat van deze zijde in totaal ook nog enkele mil- lioenen stuks zijn aangeboden. Dank zij de goede organisatie kon onmiddellijk hulp worden ge boden, hetgeen slechts verheu gend is, want eigenlijk zijn zand zakken" een zeer incourant arti kel, dat maar weinig in voorraad wordt gehouden. Inmiddels heeft de Nederlandse zakkenhandel, die sterk internati onaal georiënteerd is nieuwe zen dingen uit het buitenland laten aanrukken. Op het ogenzlik acht men de voorraad hier weer voldoende aangevuld om in de eerste be hoeften te voorzien en in Neder land is men thans menselijkerwij ze gesproken, op alle gebeurlijk heden voorbereid. hangerig, koorts! Druk de infectie grondigdekopl of twee'AKKERTJES'.kruiponderde eninkorte lijd bent Uweeropgeknapl./Vo^1) lie;/pen direct.' (Adv. - Ing. Med.) laties met brak water in aanra king zijn geweest, vreest men met groten vreze. De hoer Meijer Drees had veel waardering voor sommige kan toorhouders die prachtig werk hebben verricht. Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlich ting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruik geen-on zuiver bloed meer. En daarmee is c'an de oorzaak weggenomen van die kwellende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Adv. Ing. Med.) De gemeente KrabbemUjUe, ge legen in het watersnnodgebied van Zuid-Beveland, heeft Zaterdag middag op treffende wijze blijk haar waardering hulp, welke onze militairen en in het bijzonder dc H-compagnie van het 332e batal jon (Johan Willem Friso) van het 33ste regiment infanterie, aan de bevolking van de overstroomde ge bieden heeft verleend. In een spoed-vergadering heeft de gemeenteraad van Krabbendij- ke besloten een der straten in de gemeente te noemen naar het be- taljon en de oude naam te vervan gen door Johan Willem Friso- straat. In zijn besluit overwoog de ge meenteraad. dat b(j het herstel van de door de watersnood aange richte schade aan de dijken op zeer loffelijke wijze is bijgedragen door militaire legeronderdelen en dat voor wat de gemeente Krab- bendljke betreft het Johan Willem Friso bataljon zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt. Ten einde dit feit bij de bevol king in herinnering te doen voort leven, besloot de raad een dei- straten te verdopen tot Johan Willem Frisostraat. In tegenwoordigheid van de le den van het bataljon heeft de bur- Militaire bijstand beëindigd In algemene zin is de militaire bijstand by de watersnoodramp op 17 Februari des morgens om 6 uur beëindigd. Dit geldt zowel voor de Neder landse als voor de buitenlandse militaire eenheden. Dit betekent, dat de 20.000 man Nederlandse troepen en de 6.000 buitenlandse weer naar hun onderdelen zijn te ruggekeerd. De minister is van mening dat er een einde gekomen is aan de eigenlijke noodtoestand en dat het civiele apparaat, mede in verband met het hoge werkloosheidscijfer, in staat is de werkzaamheden van de militairen over te nemen. n incidentele gevallen zal nog militaire hulp aanwezig blijven, omdat de militairen' beschikken over materiaal dat in de burger sector nog niet in voldoende mate aanwezig is. Hiervoor zal een spe ciale regeling worden getroffen. In Rilland heerst hierover ongerustheid In Rilland is men ex-nstig onge rust over het beëindigen van de militaire bijstand in algemene zin. Men vreest n.l., dat de militairen die ook in Zeeland werken aan dc dijken, niet meer terug zullen ke- Exploitatie van kustbadplaatsen dit jaar mogelijk In het seizoen 1953 zal Zand- voort geheel gereed zyn de bad gasten als vanouds tc ontvangen. De bedrijven op het strand, die zware schade hebben geleden, zul. len bij het. begin van het seizoen geheel hersteld zijn. Ook het zwembad aan het strand wordt hersteld. Uit Scheveningen komen even- ns gunstige berichten. Onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, zal de exploitatie in het ko mende seizoen geen moeilijkheden ondervinden. Ma herstel VOORBEREIDINGEN TROFFENEN GE- u het provisorische herstel van de zeeweringen, waarachter nog droge polders in dc rampge bieden liggen, gereed zijn, is Zon dag krijgsraad gehouden over snel massaal herstel der zeedijken. De directeur-generaal van rijks waterstaat it". A. G. Maris heeft zich daartoe Zondag naar de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden begeven om met de leidende figu ren der herstelwerken overleg te plegen. Ondertussen is een grote vloot van schepen, baggermolens en andej- materiaal naar de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden onderweg. Uitgebreide maatrege len voor dc voorziening met perso neel en materialen zijn en worden genomen teneinde het herstelwerk snel mogelijk te laten verlopen Met tal van aannemers, die op het ogenblik by de Zuiderzee wer ken betrokken zijn, alsook met ve le andere, zyn zogenaamde „regie- contraeten" afgesloten. Aangezien zelfs niet by benadering te zeggen wat de werkzaamheden aan geld zullen vergen, betekenen de ze contracten, dat lopende werk zaamheden worden betaald en dat achteraf een eindafrekening zal worden gemaakt. ren. Dit zou een ernstige belem mering vormen voor de uitvoering van een grootst plan, dat niet minder inhoudt dan door het leg gen van een nooddyk met een slag duizend ha. van de 1300 ha grote Reigerbergsche polder bij Rilland terug te winnen. Dit bete kent dat ook Rilland weer droog zou komen te liggen, evenals de spoorlijn en de rijksweg tussen de Kreekrakdam en Krabbendyke. Als het leggen van deze nooddijk wil lukken, is er weer een stuk van de verbinding hersteld en kan er weer een trein rijden van Ber gen op Zoom naar Krabbendijke. Daarop wil men dan een bus la ten aansluiten van Krabbendijke tot Kapelle, van waaruit weer een trein zal rijden tot Vlissingen. gemeester van Krabbendijke, de heer Jan Vader, aan de plaatsver vangende commandant van vak 4 majoor C. H. Engel, de oorkonde van het raadsbesluit overhandigd. Daarop hebben leden.van het ba taljon het nieuwe naambordje van de straat op het hoekhuis beves tigd. Modern het meisje in net gedrang Een meisjesschool in Tokio heeft 44 leerlingen van school gestuurd, die geen acht hadden geslagen op het verbod om de lessen bij te wonen met geper manente haren. Een aantal an dere meisjes zou slechts weer op de school worden toegelaten als zij een brief met excuses van hun ouders meebrachten. De reglementen van de school verbieden permanent waves, lang haar en het ge bruik van lippenstift. Zij schry- ven de lengte van de rokken, de haarlinten en de nagels voor. Een aardig Japans meisje van zeventien jaar klaagde: „Er is zoveel verboden dat ons leven gewoon miserabel wordt" en een ongeruste vader zei: „De huwelijkskansen van myn dochter worden geruïneerd als zij er uit moet zien als een on verzorgde soldaat". Het Japanse ministerie van onderwijs ontving tal van pro testen van ouders die kinderen op de school hebben, maar de directrice is onvermurwbaar. Zy zegt dat gehoorzaamheid nog steeds dc eerste plicht is van de Japanse vrouw. ZWARE HOEST, BRONCHITIS! SL'JM-OPLOSSEND (Adv. Schril beeld van de ramp Op het sinds Zaterdag droog gekomen gedeelte van de rijksweg nabij Moerdijk heerst een chao tische toestand, welke veel over eenkomst vertoont met een verla ten slagveld. Vlak achter de Mocrdykse brug is de linkerrijbaan over een lengte van enkele honderden meters weg geslagen. Naast de rechter rijbaan gaapt een diepte van ongeveer tien meter. Het benzinestation bij Zevenbergsehoek is door kortslui ting in brand geraakt en in een ruïne veranderd. Even verderop is de grasbaan tussen beide rijbanen tot een diepte van ongeveer drie meter door het water uitgegraven Hierdoor ontstond tussen beide betonwegen een brede diepe sloot, waarin twee auto's in de onge luksnacht ten onder zjjn gegaan. Een van de auto's is half onder het betondek van de linker rijbaan geschoven. Ook onder de weg gaapt een met water gevulde diep te. Het portier van de auto staat open. De bestuurder heeft zich nog in veiligheid weten te steJlen, doch de liftende medereiziger heeft het ongeluk tijdens de stormnacht niet overleefd. De man is midden op deze grote verbindingsweg tus sen Noord en Zuid in de sleuf tussen beide rijbanen verdronken. Dc Prins riclil boodschap aan buitenlanders Prins Bernhard heeft in zyn kwaliteit van inspecteur-generaal van de koninklyke landmacht een boodschap gezonden aan de Britse minister van defensie, lord Alex ander, waarin hij dank brengt voor de hulp, door eenheden van de Engelse marine en luchtmacht tijdens de ramp aan Nederland erleend. Lord Alexander heeft later zyn erkentelijkheid voor die boodschap uitgesproken. De chef van de generale staf luit.-gen. B. R. P. F. Hasselman heeft tijdens een bezoek aan de Franse troepen bij Rucphen de commandant van die troepen, ko lonel Robert, gecomplimenteerd oor het voortreffelijke werk, dat door de Fransen is en nog wordt verricht. De bestuurder van de andere auto, die eveneens tot het dak in het water van de geul verdween, heeft zich weten te redden door de lin nen kap stuk te snijden. Het klok je op het dashbord is op vijf minu ten over half vier blyven stilstaan. Dit is vermoedelijk het tijdstip waarop de automobilisten in de stormnacht door het water op de weg werden verrast. De trieste resten nabij Moerdijk geven een schril beeld van de kracht en de omvang van de ramp Schouwen in de herfst droog In de slaperdijk tussen Bruinls- se en Oosterland, welke de Brui- nisse polder omgeeft, zfjn tijdens de stormramp zeven gaten gesla gen, waarvan er momenteel een gedicht is. Alvorens men het het droogmalen van de geïnundeerde polder Bruinisse kan beginnen, moeten eerst de zes overige gaten gedicht zyn. In de buiten dijken zitten geen gaten. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdij ken op Schouwen en Duiveland is reeds gereed. Tegen de herfst van dit jaar rekent men alle polders van het eiland droog te hebben, Het droogleggen van de polder Schouwen, die 9000 hectaren groot is, baart vele zorgen. Water bouwkundigen zijn van mening, dat eerst de gaten by Burgsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna moet het gat by de Schelphoek gedicht worden. Naar het oordeel van de deskundigen zal het dich ten van dit gat veel moeilijker zyn dan het dichten van de Walcheren- se dijk bij West-Kapelle in 1945. Herbouw scholen in rampgebied De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft een schrijven gericht tot de hoofdin specteurs zowel van het lager on derwijs, van de onderwijzersoplei ding als van het buitengewoon la ger onderwijs .alsmede aan de bouwkundig hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de inspecteurs van het lager onderwijs ln het door overstroming getroffen gebied en de schoolopzieners van het kleuter onderwijs in dit gebied, waarin hun verzocht wordt de stukken be treffende restauratie c.q. herbouw van scholen in het door de over stroming getroffen gebied met voorrang boven alle andere te be handelen. Het voor de uitvoering van genoemde werken vereiste bouwvolume zal de minister zo spoedig mogelijk beschikbaar stel len. Ook de overige leden van het rijksschooltoezicht zyn van dit schrijven in kennis gesteld. PRIJSVRAAG VAN PRINSES BEATRIX BRACHT EEN TON OP In alle stilte gezien de wa tersnood is dezer dagen onder leiding van notaris Abma cn ten kantore van de Nederlandse Han del Maatschappij tc Amsterdam de trekking gehouden van de door Prinses Beatrix ontworpen en ge tekende rebusprijsvraag ten bate van het Erefonds voor Oud-ver pleegsters. De hoofdprijs, een Fiat automo biel viel ten deel aan mevrouw C. Vermeulen-Jentjens te IJssel- steyn (L.). Alle 1029 prijzen, waaronder vyftien bromfietsen, zullen de winnaars fianco worden toegezonden. De vele duizenden briefkaarten gaan nu naar het hoofdpostkantoor te Amsterdam, waar de opbrengst der extra frankeringen zal worden vastge steld. Naar schatting zal dank zij prijsvraag ruim honderddui zend gulden in de kas van het Erefonds voor Oud-verpleegsters kunnen worden gestort. Speciale scholing voor dijkherstel NOODCURSUS VOOR GEGADIGDEN L'IT OVERSTROOMDE GEBIEDEN De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft besloten het bestaande scholings-apparaat van het Rijksarbeidsbureau mede dienstbaar te maken aan het lier- stelwerk in de geteisterde gebie den. De Rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling zullen worden open gesteld voor de scholing van-man nelijke arbeidskrachten uit de noodgébieden, die kunnen worden tewerkgesteld bij het herstel der dijken, doch die daarvoor niet vol doende handvaardigheid bezitten. Het ligt in de bedoeling om de tijdelijke tekorten aan bepaalde arbeidskrachten, als rijswerkers en steenzetters, voor de duur der herstelwerkzaamheden, zo goed mogelijk aan te vullen door aan gegadigden uit de overstroomde gebieden een noodcursus te geven, Door de watersnood is een groot aantal personen uit de land bouw zonder werk gekomen. Juist deze arbeidskrachten, die aan zwaar lichamelijk werk in de bui tenlucht gewend zijn, zullen tij delijk bij het hersteL worden inge schakeld, om na afloop hun werk zaamheden in de landbouw te her vatten. Deze noodcursussen, die uiter aard geen volledig vakmanschap nastreven, Aijn erop gericht hand vaardigheid aan te leren en het noodzakelijke inzicht te verschaf fen. Voor dit doel zullen de Rijks- werkplaatsen voor vakontwikke ling' worden aangewezen in de plaatsen, waar aan deze noodcur- s. jsen behoefte zal blijken te be staan, terwijl de oprichting van tijdelijke Rijkswerkplaatsen even eens in overweging wordt geno men. Gegadigden kunnen zich melden c. de arbeidsburcaux. CEMENT VOOR MOER DIJK Een fabriek in Denemarken en een fabriek in Luxemburg hebben belde cement ter beschikking ge steld. Speciaal voor het herstel van de zo belangrijke Noord-Zuid j G.G.D. uigez. Med.) 10 pet. van goede ren waren vodden Bij de inzameling van goederen voor de slachtoffers van de wa tersnood zijn vele zeer goede din gen binnengekomen. Er waren echter ook stukken by, die slechts op de naam „lompen" aanspraak kunnen maken. Dit betreft onge veer 10 procent van de ingezamel de goederen, en wel voornamelijk matrassen, kussens e.d. De kleding was in het algemeen in een goeed staat. Van de genoemde 10 pet. is een klein gedeelte op last van de in Den Haag verbrand, wegverbinding over de Moerdijk. j daar er gevaar voor besmetting Aan het herstel van deze verbin-bestond. De rest van de vodden ding wordt op het ogenblik met I wordt voorlopig opgeslagen, tot man en macht gewerkt, beslist is wat er mee zal gebeuren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2