NIEUWSBLAD - VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE BUITENLAND Trieste uittocht ZIERIKZEE EVACUEERT IN V ERBIT TERDE STEMMING BESPREKINGEN OVER LAND BOUWSCHADEREGELINGEN Zeeland bepleit vergoeding in natura fppfi m. *mÊ>; Informatiebureau van Rode Kruis verzet bergen werk RAMPZALIG WEEK-END Noodlottige ongelukhen kostten aan velen bet leven ENORM AANTAL KLEDING STUKKEN INGEZAMELD I 'itgehreide garderobe voor de getroffenen West-Duitsland komt te hulp Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag ABONNEMENTSPRIJS 2.73 PER 3 MAANDEN. ADVERTENTIES 17 CENT PER MILLIMETER. 76e daarg. No. 8296 Woensdag 18 Febr. '53 .Uitgave: N.V. voorheen Firma W. HOOGWERF Az. Oud-Beierland Molendijk 10 Postrek, 17807» TeL Redactie No. S30 (b. g. g. No. 864) Hoofdredacteur: W. P. J. GOOSENS, Oud-Beierland Directeur: J. VERHAGEN Jz., Oud-Beierland Tel. Directie en Administratie No. 8 (b. g. g. Na 51). Rumoer om koning Boudewijn NAAST Nederland en Engeland is ook België getroffen door de watersnood van 1 Februari, zij het dan in mindere mate dan in ons land. Bij onze Zuiderburen heeft de watersnood een politieke nasleep gekregen, die aanvankelijk een ernstig aanzien scheen te krij gen, maar die tenslotte binnen de perken is gehouden en momenteel vrijwel tol het verleden behoort. Bij deze politieke verwikkelingen was de positie van koning Boude wijn direct betrokken. De gebeurtenissen hebben zich als volgt toegedragen Kort na dat België door de overstromings ramp was getroffen, vertrok ko ning Boudewijn naar Zuid-Frank rijk, waar hij zijn intrek nam in de villa van zijn vader en zijn stief moeder, de prinses De Rcthy. Er verschenen foto's in de Belgische pers, waarop/de prinses in sport- kleding was afgebeeld met ngast zich de koning. Word liet vertrek van de koning naar het zonnige Zuid-Frankrijk, op het moment, dat velen van zijn onderdanen in België in grote nood verkeerden naast de overstromingen in het Westen, was er de zware sneeuw val in de Ardennen, die de bewo ners daar voor grote moeilijkhe den stelde door velen reeds verkeerd begrepen, deze foto maakte in vele kringen de maat vol. Er klonken woorden van cri tiek op de houding" van koning Boudewijn, critiek, die met de dag toenam en die vooral uit socialis tische hoek kwam. Het socialis tisch blad „Le Peuple" stond hier bij in het bijzonder vooraan. De uitgeoefende critiek heeft blijk baar tot gevolg gehad, dat de Bel gische regering de koning heeft geadviseerd naar België terug te keren, want enkele dagen later was koning Boudewijn weer in zijn land en bezocht hij de getroffen gebieden. Weer enkele dagen latei- vertrok hij evenwel weer naar Zuid-Frankrijk en ook in dit twee de vertrek vond de socialistische pers aanleiding een critisch geluid te laten horen. De vraag werd in deze kringen gesteld of het geen tijd werd, dat de positie van hen, die tot het Bel gische koningshuis behoren nu eens definitief werd vastgesteld, zoals reeds eerder door de socia listen en de liberalen was betoogd. 'In dc socialistische pers werd er voorts op aangedrongen, dat de koning voortaan gescheiden van zijn vader, ex-koning Leopold HI en diens gemalin, zou gaan wonen, omdat, aldus de socialistische persorganen, „de echtgenote van de ex-koning op koning Boudewijn een invloed heeft, waarop zij geen rechten kan doen gelden", De prinses De Réthy, werd „de vrouw achter de troon" genoemd en als zodanig stond zij aan felle critiek bloot. „Le Peuple" opperde zelfs de mogelijkheid, dat zich een her haling zou voordoen van de con flicten, welke destijds om de per soon van koning Leopold zo hoog zijn opgelaaid. OE Belgische minister-president bracht tijdens het afgelopen weekeinde een bezoek aan koning Boudewijn, welk bezoek voor vele Belgische bladen het onderwerp was van veel gissingen en veron derstellingen. Men kon de mening horen verkondigen, dat de minis ter-president naar Zuid-Frankrijk was gegaan om de koning op de hoogte te stellen van de toene mende critiek op zijn persoon en hem te bewegen het verblijf bij zijn vader en stiefmoeder af te breken. De juistheid van deze ver onderstellingen werd overigens d- r de premier met grote stellig heid tegengesproken. Bij zijn te rugkeer legde de heer Van Houtte een verklaring af, waarin hij zei- de, dat slechts „lopende zaken en de positie van de slachtoffers van dc watersnood in België" onder werp van gesprek waren geweest. De premier wees er op, dat zijn bezoek niet meer had betekend dan het normale wekelijkse con tact met de koning, een verkla ring, die voor vele kringen in Bel gië, die de koning kennen als een zeer consiëntieuze en nauwgezette jongeman, die zijn koninklijke 'taak zo goed mogelijk wil vervul len, aanvaardbaar was. Toch vond men het in deze en andei'e kringen nog al vreemd, dat dc pre mier voor zijn reis het tijdschema van de Belgische luchtvaartmaat schappij liet wijzigen en dat de heer Van Houtte zich liet verge zellen van het hoofd van liet se cretariaat des konings. Daar kwam nog bij, dat de premier bij zijn terugkeer het kabinet in een speciale zitting bijeen riep. Dë premier heeft ook een ver klaring afgelegd over de gezond heid van de koning en deze verkla ring is het, die aan de politieke verwikkelingen een einde heeft gemaakt. De heer Van Houtte deelde mede, dat de gezondheid van koning Boudewijn hem met zoveel zorg vervulde, dat hij het noodzakelijk achtte de regering daarvan in kennis te stellen. Hij vertelde verder, dat de koning, toen hjj uit de Rivièva was terug gekeerd en een bezoek bracht aan (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) De droevige 'uittocht vordert slechts langzaam. Om kwart voor elf zijn Zondagmorgen 125 eva- cue's uit Zicrikzee vertrokken. Met een sleepboot en een barkas van de Britse Marine zijn ze naai de Schelde" gebracht, die voor de haven met dc „Lely" ligt te wachten. De „Schelde" en de „Le- ly" bieden nog plaats voor hon derden anderen. Maar op de kade van Zicrikzee zijn er nog maar en kelen achtergebleven. Of die Iron- derden zullen komen? Anderhalf' uur hebben zij, die geen verblijfs- vergunning hebben kunnen be- j machtigen, in de koude Noord- j oostenwind, die nauwelijks werd' verzacht door dc zon, staan wacn- ten. Wat tassen koffers, en man-1 den en een enkeleifiets en een kin derwagen vormden de trieste en- tourage. Zij moeten wachten opj het water, hetzelfde water, dat hen uit hun woningen heeft ver- j dreven. De gaten in dc dijk van het ha-1 venkanaal veroorzaken met het hoge tij een ware branding dicht by de ingang. De „Schelde" en de „Lely" kunnen niet in de haven komen. De kleine schepen durven het niet aan met zoveel passagiers het kanaal uit te varen. Pas om elf uur neemt de storm iets af en verlaten deze scheepjes de haven. Grimmig staan dc gezichten van de op elkaar gepakte evacue's. Het afscheid valt zwaarder dan men hun kan aanzien. De vrou wen persen de lippen op elkaar. De mannen mompelen een boos woord. Bitter is de stemming on der de mensen. Naast ons op de kade staat een groepje. Onder hen is een grondwerker. Hij begrijpt niet waarom hij weg' moet. Hij laat ons zijn eeltige handen zien. Gisteren kreeg hij de aanzegging met zijn gezin tc vertrekken. Zijn werk voor dc Heide-MaatscMappij bij het dijkherstel heeft hij in de steek moeten laten. „Willekeur, meneer". ver«ek«*J#n de mannen, als zij het over de' verêlijfsvergun- ningen hebben. „Nog erger dan onder de Duitsers", zo lucht een hunner zijn gemoed, een uitlating, die eer een aanduiding is van dc heersende stemming dan een teke ning van de situatie. In het groepje staat een schoenmaker, die geen geluk heeft gehad met het trekken van een lot. Van iedere groep middenstan ders blyven er een of twee achter, wier bedrijf nog intact is. Het lot bepaalt wie, Zo is overeengeko men. Zaterdagavond hebben de middenstanders nog getracht van evacuatie te worden vrijgesteld. Het is niet gelukt. De schoenma ker haalt zijn schouders op. „Veel werk was er toch niet meer met al dat rubber". De meesten in Zierikzee lopen op rubberlaarzen. Een kruidenier heeft zich er kennelijk maar bij neergelegd. Zijn voorraden heeft hij zo goed als dat mogelijk was opgeborgen. Wat zal er van ovér zijn als hij eens zal terugkeren? Want terug keren zullen ze allemaal, het oude moedertje, dat haar klagend mi auwende poes meesjouwt in een mand, de n let-begrijpende grond werker, de middenstanders, de on derwijzers en de tientallen ande ren. Zij zullen terugkeren als God het wil. Evacuatie beëindigd. Blijkens de laatste berichten is de evacuatie van Zierikzee thans voorlopig beëindigd. Maandag zijn de laatste schepen, de Schelde en de Lely met een groot aantal pas sagiers van 'de oude Zeeuwse stad weggevaren, Op het ogenblik zijn van de ruim '7.000 inwoners nog ongeveer 3.000 aanwezig, die allen een voorlopige verblijfsvergunning hebben gekregen. Het ligt in de bedoeling deze 3.000 nog in de ko mende weken „uit te kammen" waarna men het gehele evacuatie, schema zal hebben uitgevoerd. Het voornaamste motief van deze massa-evacuatie vormen: de hy giënische toestanden, het niet functionneren van de riolering en van de waterleiding met alle ge vaarlijke consequenties vandien. Prinses Marijke wordt vandaag 6 iaar In een te Tilburg onder voor zitterschap van de heer H. D. Louwes gehouden vergadering van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland zyn de schadere gelingen met betrekking tot de watersnood besproken. Men was van oordeel, dat deze snel en soe pel moeten worden toegepast. Noodzakelijk achtte men een een voudig, soepel werkend admini stratief apparaat; een gedecen traliseerd apparaat en voorts meende de vergadering, dat des kundigen naast practici moeten worden ingeschakeld. Nodig ge acht werd een vergoeding der ver mogensschade naar vervangings waarde. Het vraagstuk van een billijke regeling voor gederfd inkomen zal nader worden bestudeerd. Men achtte het nodig via een plaatselijke commissie van de Stichting voor de Landbouw, te organiseren naar de omstandig heden, contact te hebben met overheidsdiensten, waardoor een goede afwikkeling kan worden erkregen. Deze plaatselijke com missies kunnen in nauwe samen werking met, de plaatselijke bu- MEER BUNKERS IN DUI NEN DAN MEN DACHT Sinds de bevrijding verkeerde men in de veronderstelling dat zich in de duinen van Delflands zeewering 41 bunkers bevonden. BS de watervloed van 1 Februari zijn echter verscheidene bunkers, die onder het zand verborgen wa ren, bloot komen liggen en nu heeft men er al zestig geteld. Ver wacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. Inmiddels is men, zoals wy reeds schreven, begonnen met het opblazen van de bunkers. Dijkgat bij Kruiningen schuurt nog uit Het dijkgat bij Kruïningen schuurt nog steeds uit. Het is thans 500 meter breed en vertoon de Vrijdag op een plaats bij laag water zelfs reeds een diepte van 22 meter. Donderdag was de grootste diepte nog maar 15 meter. rcr houders de schade registreren en schatten. De commissies dienen in voort durend overleg te treden met de regionale rampenbureaux, waai de overheid haar diensten in con centreert, te weten een comptabe le van het departement van finan ciën, de dienst voor landbouwher- stel, wederopbouw en schade-en- quète -commissie c.q. het rampen fonds. Naast de plaatselijke commis sies worden er adviescommissies in het district, de provincies en het land opnieuw opgezet of ge reorganiseerd en aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Vervolgens had een bespreking plaats met de directeur van de 'ijksdienst voor het landbouwher- stel, ir. Herwéyer, over enkele be langrijke punten van de schade regeling. Door Zeeland werd o.a. sterk gepleit voor een regeling der ver goeding van vee in natura. Het is nodig, zo zeide men, de veestapel langzaam maar zeker op te bou wen met goed t.b.c.-vrij vee. Hier- mede zijn in het verleden gunstige ervaringen opgedaan, namelijk op Walcheren, dat na 1945 Fries vee kreeg, dat aangekocht werd door speciale aankoopcommissies. De veestapel van Walcheren was na melijk thans reeds zo goed als t.b.c.-vrij. IN BELGIE 50.000 PERSONEN GETROFFEN Prins Frederik de Merode, voor zitter van het Rode Kruis in Bei gië, heeft Vrijdagavond over Cf watersnood in België onder meer medegedeeld, dat naar schatting 10.300 gezinnen, tezamen ongeveer 50.000 personen, getroffen zijn. Reeds elf dodenlijsten opgemaakt Het informatiebureau van het Nederlandse Roode Kruis te 's-Gravenhage heeft in de afgelo- pen twee weken bergen werk ver zet. Onmïddelijk na de ramp toog het bureau aan liet werk en reeds op 4 Februari kon de eerste lijst van slachtoffers van de waters nood worden gepubliceerd, zjj liet met enig voorbehoud. In de eerste dagen waren de dodenlijsten on-1 gecontroleerd. Thans, nu de situ- atio enigszins overzichtelijk is ge- worden, worden op de dodenlijsten j slechts de namen van slachtoffers i gepubliceerd, waarvan vaststaat, dat deze zijn omgekomen. Tot voor enkele dagen werkte het bureau dag en nacht, thans nog tot elf uur 's avonds. Het in- formatiebureau van het Roode Kruis, dat onder leiding staat van I de heer J. van de Vosse, beschiktj over zes vaste medewerkers. Het overige personeel bestaat uit vrij- j willigers, die werden afgestaan door enkele bedrijven en instellin- en en voorts werkloze hoofdar- Een noodlottige reeks va trein-, bus-, scheeps- en vliegtuig ongelukken, branden en aardbe vingen liecft in het afgelopen weekeinde aan talloze mensen in verscheidene landen liet loven ge kost. Op Zondagmorgen te half vier, terwijl de reizigers lagen te dom melen op hun banken, is de expres van Bari naar Napels op het em placement van Benevento uit de rails gevlogen. Negen wagens sloegen om en de tiende brak los en vloog tegen de muur van een electrisch kabelhuisje. Brandweer lieden en politie hebben 21 doden en 25 gewonden geborgen. De slachtoffers zijn allen Italianen. Eveneens op Zondagochtend, en ook voor het aanbreken van de dageraad, zijn ten Noorden van de overstroomde gebieden, ziek en koortsig was, maar dat hij toch opnieuw naar de getroffen gebie den had willen vertrekken. Met het oog' op zijn gezondheidstoe stand, had de premier hem dat verboden. Op dringend advies van twee Belgische specialisten was de koning wederom naar Zuid- Frankrijk gegaan. Zij achtten dit noodzakelijk, omdat zijn gezond heid zwak is. Er gingen naar aan leiding hiervan geruchten, dat de koning' een longkwaal zou hebben, maai' dit is van bevoegde zijde te gengesproken. Wel is medege deeld, dat de koning onder voort durende controle staat en dat tel kens bloedproeven worden geno men. Deze verklaring heeft de hou ding' van de koning in een ander licht gesteld dan een aantal Bel gische bladen er aanvankelijk op hebben laten vallen. „Le Peuple" is op zijn aanvankelijk geuite be weringen in zoverre teruggeko men, dat het o.m. schreef „Er is geen nieuwe koningskwestie en er zal er geen komen,". i Manilla meer dan veertig mensen levend verbrand in een bus, die misleid door de duisternis naast een brug in de rivier reed en in brand geraakte. Er zijn achttien gewonden ondcr de passagiers, merendeels handelslieden, die naar huis terugkeerden na een bezoek aan de internationale jaarbeurs te Manilla. Een DC 6 van een Amerikaanse luehtvaarmaatsehappij met 41 passagiers en een vijfkoppige be manning, waaronder twee ste wardessen, is Zaterdag' vermist op een vlucht van Florida naar New Orleans. Bij het aanbreken van de dag zijn boten en vliegtuigen afgegaan op de noodsignalen van een of meer rubbervlotten, waarop een aantal mensen uit de lucht kon den worden gezien. Er is een aan tal lijken aangespoeld bij Mobile aan de kust, ongeveer halverwege het traject waarover een vliegtuig normaal twee uur doel. Het Italiaanse motorschip Tri- poiitania (2766 ton) bevond zich Zondagavond in zinkende toestand in de Straat' van Cicilië. Het Amerikaanse troepentran sportschip General Muir heeft 62 passagiers en een deel van de be manning overgenomen, terwijl de rest aan de pompen een vertwij felde poging' deed om het schip le behouden. Zondagmorgen is dc 586-tons Stanly Force in het Ka naal gezonken; de elf opvarenden zijn door een ander Brits schip aan boord genomen. Branden hebben tijdens het weekeinde een fabriek van vuur werk bij Tokio, een fabriekswijk I te Paterson in New Jersey (V.S.) I een klooster in Tibet, een inrich- I ting voor geesteszieken te Tou louse en een dichtbevolk'. stads- I wijk van Saigon in de as gelegd. I Bij al deze rampen zijn vele tien- Lallen mensen in de vlammen om- i gekomen, honderden gsvvond en i verscheidene duizenden dakloos gemaakt. Een enorme garderobe en een reeds zeer grote hoeveelheid dekens], matrassen en linnengoed zijn door particulieren en fa- j brikanten in binnen- en buitenland ten behoeve van de van dc l watersnood geredden geschonken. Groot zijn de pakhuizen, waarin deze goederen liggen opgeslagen. Nog groter waren dc I ruimten, waarin dc bij particulieren ingezamelde kleding moest worden gesorteerd. Medewerksters en medewerkers van het Rode Kruis hebben nu enige weken dag en nacht gewerkt om de hoge bergen kleding en schoeisel op tal van plaatsen in den lande te sorteren. Dc goedgeefsheid van ons volk kende schier geen grenzen. De stroom zwol zo aan, dat men reeds na enige dagen het dringen de verzoek uit liet gaan om niet verder te geven. tersnood geredden na terugkomst aan de haardsteden wachten, zal hoge eisen aan hun kleding stellen Al zullen vele thans geevacueer- den zonder twijfel proberen zoveel mogelijk zichzelf te helpen, toch zal hulp in het overgrote deel der gevallen gaarne aanvaard worden, omdat, ondanks schadevergoedin gen, hun financiële reikkracht on voldoende zal blijken te zijn. Reeds eerder werden vele der getroffe nen van huis en haard verdreven. De schade, opgelopen in oorlogs tijd was men doorgaans nog niet geheel te boven. Men zou zicli kunnen afvragen, of de thans by pakhuismeesteren, Blauwhoedenveem, Houtrus t en tal van andere pakhuizen in den lande opgeslagen goederen niet veel te groot zijn, terwijl nog uit allerlei landen zendingen per trein, schip en vliegtuig onderweg zijn. D ze vraag' kan nu nog niet be antwoord worden, omdat nog' op geen stukken na te zeggen is, hoe veel nodig zal zijn. Niet alleen de ruim 50.000 evacué's, maar ook de duizenden die achterbleven en op de dijken vechten, zullen zeer vele behoeften hebben. Pas over gerui me tijd zal kunnen worden gecon stateerd of er een overschot zal zijn en zo ja, hoe groot dit wordt. Langzamerhand begint enig overzicht van de schenkingen te komen. De resultaten van de in zameling zijn, naar het oordeel van deskundigen van het Rode Kruis, werkelijk verbluffend. Het spreekt welhaast vanzelf, dat bij lclecling-inzamelingen al tijd enig' kaf onder het koren schuilt. Soms is dc uitval, te be oordelen naar bruikbaarheid, wel eens meer dan de helft. Thans is dit hoogstens vijftien tot twintig procent. Het goed is nu naar soort gerangschikt. Getracht wordt thans deskundige vrijwilligers aan te werven om de goederen op maat te sorteren. Alle kleding wordt zonodig gereinigd en gedesinfec teerd en voor bederf gevrijwaard opgeslagen. Natuurlijk zijn en worden reeds, om de eerste behoeften te dekken, aanzienlijke hoeveelheden kleding', schoeisel en dekking aan jong en oud afgeleverd. De grootste be hoefte komt echter eerst dan, wanneer evacué's naar huis terug gaan. Verwacht wordt, dat de re habilitatie enorme bressen in de voorraden zal slaan en dat dan eerst het effect van de grote of fervaardigheid der geefsters en gevers duidelijk zal worden. De zware taken, die dc van de wa- Maa aldus redeneert men bij het Rode Kruis, beter iets te veel. dan veel te weinig. Het ziet er nar uit, uit er genoeg zal zij:» en J een mogelijk restant zal eventueel elders, waar nood en gebrek heer- sen, hartelijk welkom zijn. Geschat wordt, dat in Nederland alleen al minstens drieduizend ton i goed bruikbaie gedragen kleding I bijeen gebracht werd. Het geringe I percentage uitschot daarvan j wordt voorlopig opgeslagen. Latei- zal hieraan een bestemming wer den gegeven, waarna de opbrengst voor de door de ramp gedupeerden zal worden besteed. Geefsters cn gevers kunnen er zeker van zijn, dat al hun gaven, die vaak met grote opofferingen gepaard gin gen. een goede bestemming zu'Jen vindc Mecht er een overscN t zijn, dan rullen dus hulpbehoeven den buiten de rampgebieden te zij nor tijd hier voor in aanmerking komen, aldus deskundigen van het Rode Kruis beiders. Het informatiebureau, dat is gevestigd in het pand Jan Evert- senstraat 2 in Den Haag, heeft tot nu toe elf dodenlijsten gepu bliceerd, waarop de namen voor komen van 700 mensen. Het Roo de Kruis heeft in verband met de omstandigheden waaronder de ge gevens van deze lijsten werden verzameld, evenwel niet de volle dige garantie van betrouwbaar heid kunnen geven. Thans worden slechts die namen van personen gepubliceerd, waarvan poSitief be kend is dat deze om het leven zftn gekomen. In de vorige week kwamen by het informatiebureau ongeveer 30:000 aanvragen binnen om in lichtingen betreffende inwoners van dc rampgebieden. Voorts kwa men nog binnen ongeveer 300 te legrafische aanvragen uit het bui tenland cn ruim 400 telexaanvra- gen uit Indonesië, die het Roode Kruis bereikten via het ministerie van buitenlandse zaken. In onge veer 3700 gevallen kon het infor matiebureau de gevraagde inlich tingen verschaffen. Voorts bereik ten het informatiebureau nog 105 aanvragen uit het buitenland voor adoptie. Deze aanvragen werden voor afhandeling gezonden naar dc voogdijraad. Een adoptieaan vrage uit Duitsland en vier adop tieaanvragen uit België werden in handen gesteld van liet departe ment van justitie. Het informatiebureau van het Rode Kruis beschikt thans nog over de namen van ongeveer 300 personen, die als vermist zyn op gegeven en waarvan nog geen po sitieve mededelingen zijn ontvan gen, dat zij zijn omgekomen. Deze namen werden nog niet in de ver- lieslijsten gepubliceerd. Het informatiebureau ontvangt rc0.":-iatig berichten over aange spoelde lijken, die onmiddelijk dooi de politie worden begraven. Een aantal is gekleed in nachtgewaad. Evenals in andere dergelijke voor komende gevallen, werden deze lijken gefotografeerd en werd een persoonsbeschrijving samenge steld. Identificatie in dergelijke omstandigheden kan niet geschie den. Aan de hand van de foto's, persoonsbeschrijvingen en andere bijzonderheden wil men later de slachtoffers, die onmiddellijk wer den begraven, gaan identificeren, Men hoopt daarmee een aanvang te kunnen maken wanneer het aantal aanvragen bij het informa tiebureau vermindert. Voor millioenen marken materiaal beschikbaar gesteld Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee: In Den Haag zijn besprekingen gevoerd tussen een Duitse missie enerzijds en ambtenaren van de Nederlandse departementen van buitenlandse zaken, verkeer en j waterstaat en economische zaken anderzijds over de hulpverlening van de Westduitse bondsrege ring bij de wederopbouw van dc door de watersnood getroffen Ne derlandse gebieden. De West duitse bondsregering zal voor een w r.arde van enige millioenen Duitse marken materiaal en werktuigen ter beschikking' stel le" Het initiati i van dez groot se en grootscheepse hulpverlening is uitgegaan van .le ministers van economische zaken en buitenland se zr ken van West-Duitsland en werd gesteund door een eenstem mige goedkeuring van het West duitse bondskabinet n zo moge lijk de meest daadkrachtige hulp aan Nederland te verlenen by do h.rslelwerkzaa: oden in de ge troffen gebieden. De Nederlandse regering is zeer erkentei.„ voor deze spontane, humanitaire actie van de zyde van de Westduitse t -nds.egei'ing. De besprekingen in Den Haag, gevoerd over de technische uit voering van de hulp - 'oning, hebben tot volledige overeenstem ming geleid. \an i ?'ot van de besprekingen is een protokol door beide partijen ondertekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1