MEDER BLOKKADE VAN CHINA IN STUDIE Eisenhower: Rusland heeft atoombommen Reddende vo in de gels paleistuin Voorzitter Avro niet meer voor de microfoon Terugtrekken van troepen uit Korea onmogelijk AMNESTIE VOOR ELZASSERS? Tholen is hoopvol Geboeide tanker wilde uitbreken Verzet in D ise leger duurt voort Balans van Fijnaart ZEEUWS IJSELMEER MOGELIJK ZEGT PROFESSOR THYSSE Frans Vliegtuig in Berlijn neergestort Geruchten rondom maarschalk Juin Eisler is er nog Minder aanplant na de watersnood Autobus tegen boom gereden Mistig a i a ft UK: Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Woensdag 18 Februari 1953 74ste Jaar/rang: No. 41. ZEER OUDE GENEVER Prijs IS cent 46 cent per week Besluit algemeen bestuur Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HILVERSUM. „Geen woord meer, noch voor de microfoon, noch anders zins". Dat is tenslotte de vrucht van de langdurige en niet altijd even rus tige hesrekingen geweest, welke het algemeen bestuur van de Avro in een buitengewone vergadering. welke Zondag in de Avro-studio is gehouden, heeft gewijd aan de rondom de voor zitter van de Avro. de heer De Clercq, gegroeide kwestie. Het gerezen mis verstand tussen de adjunct-regerings- rommissaris voor het radiowezen en de heer De Clercq omtrent de vorde ring van zendtijd voor het uitzenden van rampberichten, maakte onderwerp van bespreking uit, evenals de andere ontstane kwesties. Hel bestuur acht het beter, dat van de zijde van de voorzitter van de Avro thans verder niet wordt gerea geerd Daarom zal de heer De Clercq voorlopig niet voor de microfoon ko men en evenmin in de Radiobode schrijven. Het AvTO-bestuur heeft tevens de wenselijkheid uitgesproken, dat dc heer De Clercq zich hij beslissingen van enige importantie met het dagelijks be stuur verstaat. Men wil dit overigens verjongen door in enkele vacatures jongere figuren aan te trekken en het dagelijks bestuur eventueel uit te brei den. Ook wenst men een spoedige be noeming van een directeur van het omroepbedrijf, welke functie sinds het heengaan van de heer W. Vogt nog steeds onvervuld is. WASHINGTON (Reuter en A.P). Op zijn eerste persconferentie heeft president Eisenhower giste ren meegedeeld er niet aan te twijfelen, dat Rusland atoom wapens tot ontploffing heeft ge bracht en thans in het bezit is van een voorraad atoombommen en andere atoomwapens. Verder maakte de president bekend, dat verscheidene regeringsinstanties op het ogenblik de mogelijkheid bestuderen om tot een blokkade van het Chinese vasteland over te- gaan. Er was hem echter nog geen enkel voorstel over deze actie in officiële vorm voorgelegd. President Eisenhower las de jour nalisten een verklaring voor van Gordon Dean, voorzitter van de com missie voor atoomenergie, waarin deze zegt, dat de Russen drie maal atoom wapens tot ontploffing hebben ge bracht: eenmaal in de zomer van 1949 en twee maal in 1951 Deze verklaring was volgens Eisenhower „woord voor woord juist" en daarmee sprak hij zijn voorganger Truman tegen, die er indertijd zijn twijfel over heeft geuit, of de Sovjet-Unie wel in het bezit zou z(jn van een atoombom, waarmee zij practische resultaten zou kunnen be reiken. De kwestie van mogelijke nieuwe stappen tegen de Chinese communisten werd op de persconferentie herhaalde lijk te berde gebracht. Overwoog men een vlootblokkade of een embargo op Wetsontwerp in Frans parlement PARIJS (Reuter) Als alles naar wens verloopt, kan het parlement nog vanavond beginnen met het bespre ken van een wetsontwerp om Elzas- sers, die bij het Duitse leger zijn ingelijfd, amneshe te verlenen. Daar- 1 /.ouden de Elzassers die veroor deeld zijn wegens hun aandeel in het bloedbad van Oradour, in vrijheid kunnen worden gesteld. Het ontwerp zal worden ingediend door parlementsleden, dde zelf niet de Elzas vertegenwoordigen en die verzetsdaden op hun actief hebben. De indieners ho pen. dat het ontwerp zo snel door Huis van afgevaardigden en de Senaat kan gaan, dat het nog vooir het einde van de week wet wordt. Zo niet, dan valt te ver wachten dat de storm van protesten in de Elzas weer in volle omvang zal opsteken. De communisen kunnen het spreekge stoelte zo lang bezet houden, dat de El- zassers hun geduld verliezen. Tot dusver zijn er uit de provincie nog geen andere geweldplegingen gemeld dan juist tegen partijkantoren van de communisten. Be togers in Straatsburg. Bischheim en St. Louis hebben stenen geworpen naar ge bouwen, waar communistische bladen worden gedrukt. Steun aan het Rampenfonds Stort Uw bydrage op giro 9575 of zendt een postwissel nadr het Nationaal Rampenfonds, Staten- laan 81. 's-Gravenhage. 75 millioen - -70 millioen 65 millioen - - 60 millioen 55 millioen- - 50 millioen I j 45 millioen 40 millioen 35 millioen ~30 millioen 25 millioen - 20 millioen 15 millioen - 10 millioen j 5 millioen - Gisteravond werd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op 49,5 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 7.000.000 ondenveg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Te Mulhouse is het eerste nummer ver schenen van een tijdschrift, dat zelfbe stuur voor de Elzas voorstaat. Politieke waarnemers nemen deze nieuwe autono mistische beweging vooralsnog niet te ernstig op. Luchtgevecht boven Mandsjoerije TOKIO. (A.F.P.l Vijf van de 45 Amerikaanse jachtvliegtuigen, die Zon dag boven Mandsjoerijs grondgebied heb ben gevlogen, zijn volgens het commu nistische persbureau Nieuw China neer gehaald door Chinese jachttoestellen en luchtafweergeschut. Nog clit jaar gerstoogst Nieuwsdienst Algemeen Dagblad STAVENISSE. Op het eiland Tho len is de situatie op het ogenblik zo. dat men binnen twee of drie weken verschillende polders hoopt droog te hebben. Alleen de Stavenissepolder en de Nieuw-Stavenissepolder zulien nog geruime tijd onder water staan. Men denkt over enkele w^ken in de droog gevallen polders weer met hel inzaaien te kunnen beginnen. Er zal gips moeten mogelijk nog dit jaar bv. gerst te gen te gaan. maar men acht het toch mogelijk nog dit jaar bv. gerst te oogsten. Na de inundatie van Walche ren heeft men in de jaren 19451946 namelijk ervaren dat gerst een gewas is, dat het op geïnundeerde grond ta melijk wel doet. alle leveranties? Eisenhower vergenoeg de zich met te zeggen, dat hij zulks nog niet persoonlijk had overwogen. Eige ministeries waren echter met het vraagstuk bezig. Wat Korea betreft meende dc presi dent. dat het niet mogelijk zou zün de Amerikaanse troepen daar vandaan vol ledig terug te trekken, al waren de Z-uidkorcanen goede soldaten en kwam het aan op hun bewapening, organisa tie en de opleiding van kader. Aan het einde van zijn persconfe rentie (de president had slechts een half uur beschikbaar gesteld) ging Eisenhower in op zijn reeds aange kondigde voornemen om ..geheime overeenkomsten", met de Russen, vooral die van Jalta, waarbij grote delen van Europa en Azië onder Rus sische heerschappij kwamen, door de Amerikaanse regering te laten opzeg gen. Volgens hem moest het Congres duidelijk maken, dat Amerika nooit accoord was gegaan met het in sla vernij brengen van enige natie. De president gaf verder te kennen, dat de regering zich geen belastingver laging zou kunnen veroorloven, totdat de begroting in evenwicht zou zijn. Mislukte vlucht BREMEN (D.P.A.) De 7807 ton metende Turkse tankboot Raman, die sedert eind vorig jaar wegens achter stallige reparatieschuld bij een werf te Bremen aan de ketting ligt, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag ge poogd uit te breken. Met afgeschermde lichten, zonder loods of sleepboothulp sloop de Raman de Weser af. Doch de water- politie was paraat en zette omstreeks middernacht de achtervolging in. Om kwart voor vier slaagden vier politie mannen erin, de Raman te enteren, die op het herhaalde bevel om te stoppen niet had gereageerd. Met de pistool op de borst g?I de Turkse kapitein zich. pils gewonnen, waarna de bemanningi van veertig koppen van verdere tegen-1 stand afzag. Regering zoekt de aanstichters Prinses Margriet ging vliegen KOPENHAGEN. (Reuter en A.P.) De politie heeft de blokkadebreker. °P Deense eiland Bornholm in de waarop zich ook de eigenaar bevond, teruggebracht naar Bremen. Niemand mag er op of af. tot de waterpolitie proces-verbaal heeft opgemaakt. FIJNAART (A.N.P.) Enkele hon denden van de ruimi 5000 inwoners van Oostzee zijn 300 soldaten gisteren binnen gebleven uit protest tegen de verlenging van de diensttijd lot achttien maanden voor de helft van het leger: de rest, voor wie in de kazernes geen plaats is. kan na twaalf maanden naar huis. Dat wordt onbillijk geheten. Kolonel Trampe. de bevelvoerende commandant op Bornholm, heeft Fnnaart ten Zuiden van Willemstad m West-Brabant hebben toestemming: binncnbhjvers de ernstige.gevezen van nun dienstweigering onder ogen gekregen naar hun woonplaats terug bracht, waarop enkele muiters weer aan het werk zijn gegaan. Maar de rest vol hardde gisteravond in haar verzet, dat volgens Trampe van buitenaf is aange stookt. Een parlementslid van de socia listische oppositie heeft gisteren openlijk de communisten als de opruiers achter de schermen aan de kaak gesteld. te keren. Dat zijn de bewoners van de huizen die niet door het water te lijden hebben gehad, Zij vinden hun beedt on geschonden terug. Veel gróter echter is het aantal huizen diat half of geheel onder water heeft gestaan. Ongeveer 25 ge-zinnen zullen niet meer kunnen terugkeren. Van hen heeft slechts een enkeling het woeste geweld .van twee h drie meter hoge golven overleefd. Hun woningen werden eenvoudig ver- Een slerk argument wai hierbq de pletterd, nadat de sirene van de brand- omstandigheid, dat de relletjes tegelijkertijd n-eeranto tevergeefs had getracht boven - uilfcl,roken in vijf verskillende g.rni- het lawaai van de storm uit te komen v om hen te wekken. Volgens schatting lzoenen' nadat communisten stelselmatig bedraagt de directe schade iw Fijnaart hadden geopponeerd men het wetsontwerp ongeveer 6% millioen gulden. Meer dan j verleden jaar in de Deense kamer kw dertig doden zijn geborgen, 43 mensen worden nog vermist. Het merendeel van de Deense soldaten heeft In twaalf tot vijftien jaar Nieuwsdienst Algemeen Dagblad f'rof. ir. J. Th. Thijsse, directeur en op richter van het Waterbouwkundig La boratorium te Delft, die door zijn plan om de gevaarlijke zeearmen in Holland en Zeeland af te sluiten veler aandacht gevangen houdt en talrijke gedupeerden lioop geeft, keerde gisteren per K.LM.- vlicgluig uit Amerika terug. Op verzoek van de Nederlandse regering heeft hij zijn colleges aan dc universiteit van Michigan afgebroken. SCHIPHOL. „Zoals bekend behoor ik tot de grote voorstanders van het sluiten der Zeeuwse zeegaten", zei prof. Thijsse, directeur van het Water loopkundig laboratorium te Delft, kort nad^t hij gistermorgen met de DC 6-b Petrus Plancius uit New York op Schiphol arriveerde, terug op verzoek van de minister van waterstaat. Een grootscheeps plan vervolgde prof. Thijsse. waarvan ir F P. Mesu. direc teur van de cultuur-technische dienst te Utrecht, als eerste de economische aspec ten heeft onderzocht, vooral met het oog op de mogelijkheden van de land bouw. Een uitvoering van dit plan zou ile- fcitstandkoming van een Zuidelijk IJselmeer in de Zeeuwse gebieden be tekenen. Aan de bestudering van dit plan heeft later dr ir Van Veen, hoofd van de Rijkswaterstaat, zijn krachten gewijd. Wy zijn thans met dc moderne hulp middelen zo ver gevorderd, dat de uit voering van het afsluitingsplan mogelijk is. De grootste moeilijkheden zijn niet meer van technische, maar van financiële aard omdat het sluiten van de zeegaten hetgeen neerkomt op het aanleggen van een tweede afsluitdijk twaalf tot vüftien jaar in beslag zou nemen Wel een sprekend bewijs van de gigantische omvang van deze taak, die onnoemciyk veel groter is dan de aanleg van de Zui derzeewerken. Had men daar te kam pen met diepten van elf meter, hier komt men voor diepten van soms veer tig meter te staan. Uiteraard spelen nog verscheidene an dere nadelen een rol. Wanneer de Zeeuw se wateren worden afgesloten. komt bijvoorbeeld hel scheepvaartverkeer op Rotterdam en Antwerpen en vooral het verkeer van de binnenvaart in gevaar. Door de verzoeting van het water wordt de oestercultuur van Ierseke vernietigd en de problemen van het wassen en het uit de bedding treden van de grote ri vieren. alsmede de afvoering van ijs massa's in de winter zijn legio. Voor een tussenvorm zag professor Thijsse nog weinig mogelijkheid. „Aan de ene kant staat het grote plan en aan de andere de toestand zoals deze was voor de ramp", zei hij. Wel kunnen we dc dijken over een lengte van een klei ne duizend kilometer verhogen. Andere plannen, die een middenweg vormen zijn nog in studie. Bovendien is het ondenk baar één grote wering langs de zee kust aan te leggen. Wij kunnen de dy- ken lot stand brengen van eiland tot eiland en daarbij gebruik maken van dc gespaarde weringen. BERLIJN (Reuter en A P Er zijn gisteravond zes mensen om het leven gekomen, toen een vliegtuig en kele minuten na het opstijgen van het vliegveld Tegel in de Franse sector van Berlyn. in een vrille raakte. Vjjf kilometer ten Westen van het vlieg veld stortte he ttoestel neer. Volgens de erste berichten was het een Ft-ansé tweemotoröge C 45, een vrachtvliegtuig, dat normaal vracht vervoert of 32 passagiers Het werd vernield, wat het moeilijk maakte, de identiteit van de slachtoffers vast te 9tellen Vijf lijken zijn uit de wrakstukken geborgen en een zesde inzittende over leed onderweg naar het ziekenhuis. de demonstraties genegeerd, die ook geen fympathie ontmoeten bij d« bevolking. De legerleiding, die wel inziet dat het moeilijk is de 600 betrokken soldaten een passende straf te geven, is van plan de aanstichters van de onlusten zwaar aan te pakken als ze ooit worden ge vonden en van de anderen voor be paalde tijd het verlof in te trekken. Ridgway8 opvolgers? Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. De Franse pers heeft de laatste dagen melding gemaakt van uit Bonn afkomstige berichten, vol gens welke de Franse maarschalk] Juin binnen afzienbare tijd generaal Ridgway als hoofd van de Atlantische strijdkrachten zou opvolgen. Zoals wij reeds hebben bericht, ligt m vervanging van generaal Ridgway zewer in het voornemen, doch voorlo pig zal hij in functie blijven omdat het zo snel wisselen van opperbevel van SHAPE in de Europese landen een uiterst ongelukkige indruk zou maken. Ten aanzien van Ridgway'6 „opvol ging" zijn twee mogelijkheden, die men in de Verenigde Staten onder ogen ziet De eerste voorziet in een aanblijven van generaal Gruenbher, Eisenhowers vriend en vertrouwensman, als staf-chef van SHAPE en in dat geval zou het zeer wel mogelijk zijn, dat het opper bevel voor enige tijd thans aan een Europees militair i.e. aen maarschalk Juin zou worden overgedragen. Al ligt de mogelijkheid, dat veldmaarschalk Montgomery dez functie zou krijgen, meer voor de hand. De tweede is, dat Eisenhower zo spoedig mogelijk Gruenither in een hogegenomen, heeft Gerhart Eisler een "SAS*™ 1ÏJSI aan he, bardiere kaanse z\jdc reeds hebben doen ver-1 »erucht van de laatste dagen, dat hij wachten. In dat geval zal zeker Ridg- zelf de wijk had genomen naar West- way langer aanblijven, I Berlijn. Prinses Margriet kon de helicopters gisteren niet laten vertrekken, zon der dat zij self daarin ook een tochtje had gemaakt. Zij deed dit in gezelschap van major Jack IT. Ruby, de Amerikaanse piloot die ook prins Bernhard in zijn toestel over de rampgebieden heeft ge vlogen. BERLIJN (D.P.A.) Door zijn op treden op een bijeenkomst in het Oostberlijnse huis voor Sovjet-kuituur, waar Dinsdagavond de vluchtelingen naar het Westen op de hak werden Minister Mansholt over oogstvooruitsichten DEN HAAG. (A.N.P.) Onder zeer groot voorbehoud heeft minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat in het rampgebied 800 ha wintertarwe onder water staat. Hiervan moet 700 ha als verloren wor den beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha granen, 10.000 ha suikerbieten, 7000 ha vlas, 5000 ha peulvruchten en voorts van 500 ha uien. De behoefte van suikerbieten is on gelimiteerd, Om de verbouw te stimu leren, wordt de mogelijkheid van het vaststellen van een suikerbietenprijs onderzocht. Een beslissing is op korte termijn te verwachten. Voor de oogst 1954 van pootaard- appelen verwacht de minister geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen genomen. Getracht wordt 2000 ton pootaardappe- len bijeen te brengen, de helfl van deze hoeveelheid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan of de export beperkingen, die na de ramp zyn in gevoerd, in de naaste toekomst kunnen worden verzacht. Voor rijshout is een prijsregeling ge troffen. De leveringen aan het Amerikaanse bezettingsleger in Westduitsland heb ben enige moeilijkheden ondervonden; 15.000 ton aardappelen zullen niet ge leverd kunnen worden, tenzij de situatie dit alsnog mogelijk maakt. Er is ook enige stagnatie bij de melk- leverantie aan het Amerikaanse leger geweest, maar deze is weer op gang. Voor eventuele herkaveling is een wettelijke regeling in overweging. Op de dag dat de bemanningen t an de helicopters hun grootse en mensliet rnde taak hadden beëindigd, konden zij niet zo maar ons land verlaten. Voor honder den mensen in het verdronken land zijn zij de redders in de nood geweest. Reik halzend hebben de verkleumden en ver hongerden uitgekeken naar die i oor velen van hen misschien vreemde en ook wel angstaanjagende machines. Maar zy wisten dat de komst t on die vogels het bereiken van het veilige land betekende. Koningin en Prins wilden die koene man nen danken voor hun tverk, hun opoffe ring en zelfverloochening. En zo kon gisteren de zeldzame foto Worden geno men van het moment ivaarop vijf heli copters tegelijk een landing uitvoeren in de tuin van paleis Socstdijk. Elf andere toestellen streken elders bij het paleis Vijftien meisjes gewond Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NIEUW DORDRECHT. Bij Nieuw Dordrecht is een autobus met fabrieks meisjes, die naar Emmen werden ver voerd, tegen een boom gereden. Vijf tien meisjes werden gewond. Toen de bus voor een paard en wagen wilde uitwijken slipte het voertuig en kwam tegen een boom terecht. De bus werd slechts licht beschadigd. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en hier en daar wat lichte regen of motregen. Matige Westelijke wind. Tem peraturen op de meeste plaatsen en kele graden hoger dan gisteren. Miesje: Kleine wereld! Advertentie Cari: Kent ..cfklLLONS" Sk niéuwste actie? Een zeer verzorgde hoff ij-attractie! De prijs - zkclt niet - is 30 cent Maar zorg/Oat er ^k voor twaalven bent Hel Weer irt Éuropa - Rapporten van gïltcra^nd 7 <i weer wind m/( slo- onbew. WZ W 4 8 oqtholin hajf bew. WZW» 1 3 Kopenhagen zw. bew. w 8 4 Londen motregen W 4 8 Amsterdam motregen W 8 4 Brussel regen ZW 8 3 Parijs geh. bew. ZZW 2 5 Bordeaux onbew. windst. 5 Nice onbew. windst. 13 Warschau geh. bew. W 3—1 Berlijn nevel WZW 6 1 Frankfort sneeuw ZZW 7 2 Mtinchen nevel N 2 —5 Zürich nevel windst. —2 Wenen onbew. WNW 4 1 Helsinki maxTnc^sl.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1