Aldus had ir Van den Erve zich het nieuwe Provinciehuis gedacht KUNST EN LETTEREN „Mist eenheid en vastheid van over tuiging", zegt de commissie Eindelijk een systeem voor snelle en langzame leerlingen? Grote partij visnetten wordt uit Stellendam gehaald Haagse brandweer voorkomt hooibroei in Stellendam Officier gaf slecht voorbeeld door knoeierijen Demonstratie Haagse kappers voor 't Rampenfonds NTEUWE HAAGSCHE COURANT 5 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Kon geen genade vinden Mr Hangelbroek spreekt morgen voor „Valkenbos" Voor de A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje -Va Ikenbos zal morgenavond dn hst wijkgebouw „De Rank" aan de Escamplaa-n spreken m>r J, J. Hangel- broek, li'' van de gemeenteraad, over: ,,Ons Christelijk onderwijs bezwaren en gevaren". Tevens komt de ca-ndida af stelling voor de gemeenteraad aan de orde Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan heeft de C.JM V. Donderdag avond een feestelijke bijéénkomst, met medewerking van de Volksdansgroep o.l v. mevrouw Pomme Schroder. De Jon gerengroep geeft een opvoering van het toneelstuk van Dick Boer „Noodlanding", terwijl de Jongemannengroep na de pauze een historisch spel „Drie burgers" van Ben Albaoh voor het voetlicht brengt. Beide stukken onder regie van Ko Breas. Op 81-j. leeftijd is in Den Bosch overleden de musicoloog en vroegere r.ganist der Kathedrale Basiliek aldaar, Alphons Mosmans. Hij schreef vele lie deren en cantaten. In het Gemeentemuseum wordt van Donderdag 19 Februari tot 5 Maart een tentoonstelling gehouden van Ned. wandtapijten. Deze tapijten zijn in op-- dracht van het ministerie van O. K en W. speciaal ontworpen door Ned. kun stenaars genomen. Zij mist eenheid en vastheid van overtuiging. De woning van de Com missaris der Koningin levert, bij de be woning, bezwaren op. De scheiding van de woon- en slaapvertrekken door een étage voor representatieve ontvangsten is niet juist. Vele vertrekken hebben weinig fraaie vormen. Na. de publicatie van het ontwerp van ir. Peutz voor een nieuw provincie huis in Den Haag kunnen wij thans ook de vier andere, door de commissie- Sickinghe beoordeelde ontwerpen aan onze lezers voorleggen. Het eerste is dat van architect ir W. S. van den Erve uit Dén Haag. De commissie meen de, dat het niet voor aanbeveling in aanmerking komt. En ivel Om de volgende redenen: De situatie en het plan van het gebou wencomplex zijn goed van opzet. Het gebouw bestaat uit een representatief gedeelte, met daarnaast een wertovleu- gel voor de griffie langs de Benoorden- houtseweg en een daarachter gelegen werkvleugel voor de technische diensten. De laatste ligt enigszins terug langs de Koni ng i nn eg r ach t De toegangen tot de-ze delen van het gebouw zijn alle aan de Benoordervhout- seweg geprojecteerd. De sterk naac voren geschoven hoofd ingang tot het representatieve gedeelte wordt alleen bij officiële gelegenheden gebruikt en dreigt - daardoor een doods element te worden. Een afzonderlijke ingang met hoge trap werd ontworpen ais toegang voor de bezoekers van de Commissaris der Koningin, de griffier, de leden van Gedep. Staten en de afde ling Kabinet. In het representatieve deel zijn uitsluitend de Statenzaal en de ont vangstruimten ondergebracht. De com missie vindt dit deel echter ruimtelijk onvast en enigszins verward. De cen trale hall, met een hoogte van 25 meter onder een glazen helm, zal als een schacht gaan werken. Veie ruimten, waaronder de ontvangst zalen, kregen een onbestemde vorm. De binnenarchitectuur van de representatie ve ruimten acht de commissie weinig geslaagd. Vele trappen en trapjes ma ken het plan met eenvoudiger. Met de architectuur is de Commissie weinig in- Commissie adviseerteigen wijk voor ds Van Sluijs In hét kerkeraadsverslag van de Gereformeerde kerk van Den Haag-Wést lezen wij, dat de commissie benoemd voor .samenspreking met ds A. J. van Sluijs. in verband met zijn positie als Evangelisatie-predikant, verslag heéf: ui'.gebracht. Na brede bespreking werd besloten de gemeente te adviseren ds Van Sluijs van zijn functie als Evangeli satie-predikant te ontheffen en hem het ambtelijk -werk in een bepaalde wijk op te dragen. De Bilderdijkschool heeft mor gen en Vrijdag 27 Februari ouderavon den, resp. voor de B.-klassen en dé A.- klassen. Valsheid in geschrifte eis IV2 jaar Voor valsheid in geschrifte werd voor dé Haagse rechtbank een jaar en zes maanden gevangenisstraf (m.a.) geëist tegen de 42-jarige importeur van radio's A. N. uit Den Haag. Deze had twee auto's in huurkoop gekocht en wilde deze in eigendom overdragen om f5.000 te lenen voor zijn zaak. De direc teur van dc Haagse Autoveiling bemid delde hierbij. Hij kreeg voor zijn dien- Sten f 1000. Omdat de auto's echter niet zijn eigendom waren maakte vera, op daartoe door de directeur beschikbaar gesteld papier van de veiling een valse kwitantie op, die hij zelf ondertekende. Hij kreeg inderdaad het geld los. De verd, gaf toe te optimistisch te zijn geweest. Nog een andere valse kwitantie had hij opgemaakt. Reeds viermaal was hij ver oordeeld. „Hij leeft van de ene oplich ting in de andere", zei de Officier van Justitie. Uitspraak 3 Maart. Brandje aan de Nieuwe Haven Door het wegspringen van een vonk tijdens het lassen geraakte gisteren een auto in brand in een carrosserie-bouwerij aan de Nieuwe Haven. De cabine brandde geheel uit; de schade is f700. De brand weer-Prinsestraat bluste het vuur. (Advertentie) Nieuwe vlag voor Korea- detachement (Van een onzer verslaggevers) In de officierscantine van de Juliana- kazerne had gisteren in aanwezigheid van vele unitaire autoriteiten de over dracht. plaats van de vlag. welke door de Stichting Fomiba (het Nationale Thuis front, dat een voortzetting is van de Band Nederland-Indonesië) beschikbaar is gesteld voor het Nederlandse Detache ment Ver. Naties in Korea. De vlag werd met enkele woorden door de heer Bliek, burgemeester van Spijkenisse. aan luit.-kolonel Fekhout, een der voor malige commandanten van het detache ment overhandigd, die het dundoek op zijn beurt een luitenant van het detache ment, die binnenkort naar Korea vertrekken, ter hand stelde, Overste F khout betuigde de dank van de Neder landse soldaten in Korea, die hierdoor gestimuleerd hun taak zullen kunnen uitvoeren. De plechtigheid werd door onze klankstudio op de geluidsband vastgelegd. Deze zal naar Korea worden gezonden, zodat de militairen er kennis van kunnen nemen. lilQF. Directeur HBS-Nieuwe Duinweg meent oplossing gevonden te hebben Het Paedagogisch Centrum belegt Don derdag 12 Maart voor hoofden en perso neel van openbare en bijzondere scholen een bijeenkomst, waar de heer W. de Lange, directeur van de HBS aan de Nieuwe Duinwég, een uiteenzetting zal geven van een door hem Ontworpen ge differentieerd leersysteem voor de eerste drie jaar. Dit systeem maakt het mogelijk, dat enkele vlugge leerlingen de leerstof der eerste drie leerjaren in twee jaren ver werken. De normale lèerlingen in drie jaren en degertón, voor wie het ónder- Franse liederen door Elisabeth Lugt Het modernere Franse lied te bréngen Is een van de moeilijkste opdrachten die een zanger of zangeres gesteld kunnen worden. Is er in het romantische Duitse lied. zoals Schubert. Schumann en Brahms schreven, altijd nog de meer di rect aansprekende melodie, is het Franse lied van componisten als Debussy, Fauré en Poulenc. komt eigenlijk alles aan op het muzikale tekenen van een sfeer, een stemming, waarbij het melodisch ele ment zeker met is veronachtzaamd, maar waarbij dit toch niet zo in het gehoor ligt van de doorsnee luisteraar. Om dit lied te begrijpen moet men diep indrin gen in het wezen van deze kunst, waarin woord en toon volkomen zelfstandig zijn en toch een eenheid vormen. De vertol king van het Franse lied vereist in de eerste plaats dan ook dit begrip en stelt daarnaast vocaal hoge eisen, omdat er veel gevraagd wordt van de stembeheer- sing. Het was de sopraan Elisabeth Lugt die dezer dagen in Diligentia blijk gaf aan deze eisen te voldoen en daardoor een avond schonk, die niet licht vergeten zal worden. Hoe zeldzaam zuiver wist zij de sfeer te treffen en hoe wonderlijk rijk gaf zij in de voordracht, de talrijke scha keringen in het lied. In de ongelooflijk moeilijke Ariettes Oubliées van Debussy wist ze elk detail tot leven te wekken, kreeg elk woord en elke melodie-wer ding een speciale belichting en soms, zoals in het vierde couplet van „Chevaux de bois", was er het bijzondere samen gaan van declamatie en zang. Ook de vijf liederen van Fauré, speciaal het „Prison", kregen de schier volmaakte expressie. Na dc pauze waren er vier liederen van Daniel Lesur, een jonge Franse componist, die in zijn liederen typisch Frans blijft en ze toch een eigen physionomie geeft. Lesur gebruikt geen noot te veel om het gedicht muzikaal te tekenen cn steeds bereikt hij daarbij een grote gaafheid in de uitbeelding. In de drie liederen van Poulenc was het spe ciaal I-e Violon, dat ontroerde en in de twee Fa^blcs van Caplet wist Elisabeth Lugt al haar capaciteiten in voordracht en zangkunst volkomen te demonstreren. Met dit recital bewees deze zangeres wederom baar intelligente en zuivere muzikale beleving niet alleen, maar ook haar begrip voor het Franse vers, Als toegiften bracht zij Fantoches uit de „Fètes galantes" van Debussy en het ver- stielde „Priez pour paix" van Poulenc, Geen betere begeleider dan George van Renesse had zij kunnen hebben. Hij gaf zijn partij hetzelfde levende relief en daardoor ontstond er een samenwerking, die in elk opzioht ideaal te noemen was. Corn. Basoski. Kunstenaars en autopioniers op de bres De tentoonstelling van werken door Ned. kunstenaars, afgestaan ten behoeve van het Rampenfonds, die tot 25 Febr. in het Sted. Muséum te Amsterdam gehou den wórdt, zal worden uitgebreid. Uit het buiténland stromen namelijk de wer ken toe. Marc Chagall uit Parijs zond een gouache, „Voor de Ned. kinderen". Manessier een schilderij. Edgar Tytgat uit België een aquarel, Zadkine een gouache en toezeggingen kwamen nog binnen van Rouault, Laurens. Gebrielle Mucchi, enz. Uit Amerika kwamen wer ken van 13 kunstenaars. Naast de kunstenaars denken ook de oude auto-pioniers aan ons land. De All- gemeiner Schnauferl Club in Mannheim (president Carl Werner) zond aan zijn ere-Schnauferl-broeder ing. John Roo- zendaal in Den Haag, het enige Ned. lid van de internationale club, een chèque van DM 1000. welk bedrag inmiddels aan het Rampenfonds is afgedragen. In het Kunstcentrum „Dé zingende zolder" (Mallemolen 55/61) draagt Al- bert Vogel Jr. op 20 Februari zes onuit gegeven gedichten voor van Cor Stut voet. alsmede verzen van Rilke, Nijhoff, Leopold en Boutens. Na de pauze brengt hij „Das Hexenlied" met pianobegeleiding van Evertine Muller. Critiekprijs voor Francis Poulenc De Néw Yorkse muziekcritici hebben in van de jaarlijkse prijzen, die zij uit loven voor de beste op- of uitvoeringen, toegekend aan de Franse componist Francis Poulenc voor zijn behandeling der koren in het door hem gecomponeer de Stabat Mater. De Griekse dirigent Dimitri Mitropoulos en het New York Philharmonic Orchestra kregen een prijs voor de gramofoon-opname van „Christophe Colomb" v. Darius Milhaud. wijs nogal moeilijkheden oplevert, in vier jaar. Ieder kan dan volgeni zijn capaciteiten werkén. Het systeem brengt allerlei moeilijk heden met zich mee, wat betreft gróé- penindeling en lesrooster, te meer omdat het m'ogelijk is. dat een leerling voor de talengroep (Nederlands. Frans. Engels en Duits) het versnelde tempo volgt, doch voor de groep exacte vakken (wiskunde, natuurkunde en scheikunde) en voor de groep overige vakken (aardrijkskunde, geschiedenis, plant- en dierkunde, hand tekenen, staatsinrichting en handelswe tenschappen) een ander dus het normale of vertraagde tempo. Degene, die ondanks deze groepen- indeling toch moet doubleren vóór één of meer van deze groepen, wordt de ge legenheid geboden in versneld tempo de leerstof te herhalen, zodat tijdverlies als gevolg van het doubleren zoveel moge lijk wordt verméden. KUNSTAGENDA HEDENAVOND: K. en W 8 uur Or?hestre National de la Radiodiffusion frangaise 0 l.v. Henri Tomasi; Luth, Kerk: 8 uur „Droom der gevangenen" door A'dams To neel Gezelschap; Diligentia: 8 uur Volks- zangavond, MORGENAVOND: K en W.: 8 uur Ned Opera met „Madame Butterfly": Diligen tia: 8 uur Wiener Konzerthaus Quartett DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur „Een man in een wit pak"; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6.45 en 9.15 uur) „La Ronde" (18 jCentrum: 1, 3. 5. 7 en 9 15 uur (Woensd 1. 3 en 5 uur) „Zonen van de musketiers" (14 j.): Corso: Vrijdag 215 en 8.15 uur en Zat. 2.15. 6.45 en 9.15-uur „Kin deren van de straat" tal.), Maand, en Dlnsd. 2.15 en 8.15 uur „Dltte, een mensen kind" <18 J Woensd. en Donderd 2.15 en 8 15 uur „Lajla" (14 j.): Metropole: 2.15 en 8,15 uur (Zat. 2.15. 6.45 en 9.15) ..Carrie" (18 .J); City: 2.15, 7 en 9.15 uur (Zat. 2. 4.30, 6.45 en 9) „Ivanhoe"; Odeon: 2,15. 7 en 9 15 uur „Ivanhoe" (14 j.); Passage: 2.30, 6 45 en 9.15 uur „Sterren stralen overal" (a l.); REMBRANDT: 2 en 8 uur (Zat '2 6 45 en 9 15) ..Rebecca" (13 .1.); West End- 2 15 en 8 15 uur (Zat. 2.15, 6 30 en 9) „Limelight" (al.) TENTOONSTELLINGEN: Gemeentemu seum: Herman Kruyder (tot 16 Maart), Kerstgroepen (tot 23 Febr.); Kunst zaal Bennewitz: Oswald d'A-umerie (tot 7 Maart); Kunstzaal Plaats: Jan van Henvijnen en Dirk Vis (tot 6 Maart); Kunsthandel Liernur: Sandor Torday en A. M. Bolleurs (tot 22 Fe bruari); Prnsenhof Delft: Kees Verwey (tot 1 April) Den Haag helpt met stalen platen Gemeentesecretaris Wijthoff kwam ven middag in Goedereede aan De heer Jac. Vooys te Schevening-Gn, lid van het adoptie-Comité, heeft zich met enige leden van het Bedrijfschap vóór Visserijproducten naar Stellendam be geven om zorg te dragen, dat een belang rijke partij visnetten, welke de Stellen- dammer vissers bü hun vlucht moesten achterlaten en die thans in het watër liggen te rotten, geborgen worden. Tege lijkertijd zijn uit Schevéningen een vier tal Stellendammer botters naar Goeree vertrokken om bij de berging van deze kostbare néttenvóorraad, die verloren dreigt te gaan. behulpzaam te zijn. De vangnetten zullen, zolang dat nodig is, in Schevéningen worden opgeslagen. Ande re hulp aan de ge-adopteerde plaatsen wordt reeds verleend door het met stalen platen verstevigen van zwakke plekken in de. dijiken rond Stellendam èn Goede reede, waardoor de vervoersmogelijk heden bevorderd worden. De gemeente Den Haag heeft 500 meter stalen platen gekocht voor de getroffen gemeente. De Haagse gemeentesecretaris, de heer W. F. Wijthoff. is met enige ambtenaren vanmiddag omstreeks 1 uur in Goederee de aangek-omen. Vanmiddag werden be sprekingen gevoerd over de hulpverle ning vooral bij het opnieuw registreren der bevolking. De eerste werkzaamheden in Stellen dam, dat nog geheel in het water ligt, zullen bestaan uit het dichten van enkele binnendijken om zodoende hei nog be woonde gedeelte van hei dorp droog te krijgen. Ook hier zou vanmiddag het eerste overleg plaats hebben. ~.J Dit is een ander ontwerp voor het nieuwe Provinciehuis, en wel dat van ir. W. S. van den Erve. In tegenstelling tot het geen we gisteren publiceerden vah ir. F. P. J. Peutzkon het bovenstaande geen genade vin den in de ogen der beoor delingscommissie. Het waarom is in bijgaand artikel vermeld. De ontwerpen van de architec ten Klijnen, Oud en Pot zullen wij pok nog brengen. Duitse mijnwerkers in Den Haag Kwamen 7000 Mark overhandigen Een groep Duitse mijnwerkers-in-uni- form. vertegenwoordigers van de mijnen Ewald 1-2-, 3-4 in Hirten én Westfalen, bracht gisteren een bezoek aan het kantoor van het Nationale Rampenfonds. Statenlaan. Deze deputatie overhandigde generaal Alons, directeur van het Fonds, een oorkonde met een chèque van 7000 Marken, door de mannen zelf bijeenge bracht en afgerond door de mijndirectie Een Nederlander, in een van de mijnen werkzaam, heeft het initiatief tot deze actie genomen. De gift werd de generaal aangeboden door de heer Kurt Notthoff. de leider van de groep. Deze noemde het kleine geldgeschenk een bijdrage in het grote leed. dat ons volk getroffen heeft. De directeur van het Rampenfonds stel de dit medeleven zeer op prijs en meen de, dat deze mooie geste zeker kan bij dragen tot verbroedering van de twee nabuurlanden. De heer E. Kommossa, die namens een der mijnen het woord voerde, eindigde met de typische mijnwerkersgroet „Glück Auf". 's Middags gebruikten de man die de gasten zijn van de Steenkoolhan delsvereniging te Utrecht, de lunch Seinpost en vertrokken toen in de rich ting Dordrecht waar zij oog iets van de overstroomde gebieden hoopten te V.V.-diploma's Van Gend en Loos De plaatselijk directeur van Van Gend en Loos, de heer A. v. d. Sigtenhorst, overhandigde aan acht chauffeurs het diploma Veilig Rijden van het Verbond voor Veilig Verkeer, t.w. aan F. Brandse, H. J. Ebbers, P. A. de Heer, H. Smeets, H. Sonneveld, J. Weele, A. Wel, T. van de Zwan. The Canadian Pacific Steamships Ltd. heeft het 19.918 ton Franse schip „De Grasse" aangekocht ter vervanging van de „Empress of Canada", welke de liet zich door het hoofd, de heer A. En helpt, waar men helpen kan in de getroffen gemeente (Van een onzer verslaggevers) Prachtig werk heeft de montage-ploeg den-(Velsen) Voor de loods. van de Haagse Brandweer in het zo zwaar getroffen Stellendam, de uoor Den Haag geadopteerde gemeente, kunnen doen. Dat vernamen wij van onder brandmeester J, J. v. d. Hoek, die mét de brandwachten Ter Veer en Weermeyei daar een week lang hulp verleend heeft. Deze drie man sterke montageploeg, die nu afgelost is, heeft zich in het bijzonder met de noodverlichting bezig gehouden. Het lichtaggregaat is opgesteld in het lijkenhuisje en er moet heel wat geïm proviseerd worden, o.a. met waslijnen, om de circa twintig lichtpunten, die soms op 100 meter afstand van elkaar liggen, intact te houden. De brandweerploeg bivakkeerde in de loods van de Reddingmij: in een ruimte van 4x4 meter zijn 16 man onderge bracht. Vrouwen zijn er in Stellendam niet meer en de circa 100 man. inclusief militairen en politie hokken samen op oen tweetal dijken, die nog boven water liggen. Overdag trekt de montageploeg er op uit, op zoek naar auto's en trac toren. die op boerderijen en in garages onder water staan. Kwetsbare motor onderdelen werden nagezien en gerepa reerd. Die noodherstellingen zijn niet ge makkelijk. wanneer men zonder lucht- compressor werkt. „Als dorp en polder eenmaal droogvallen, wanneer is nog niet te zeggen, dan is daar iedere wagen en landbouwwerktuig nodig", meent de .onderbrandmeester. De mannen waren ook belast met lijken transport Zo haal den zij onder een 'ngestorte boerderij een gezin van 4 personen onder het puin vandaan. De meeste mensen zijn volgens v. d. Hoek tijdens de vlucht voor het water om het leven gekomen. Een belangrijke taak voor de Hage naars is de controle op hooibroei: ir bijna alle gevallen stijgt de temperatuur in het boven water gekomen hooi tot boven de 70 graden. De motorspuit uit de Duinstraat, die nu in Stellendam ge- stationneerd is. wordt speciaal voor de bestrijding van hooibroei gebruikt. On dertussen heeft men de motorspuit van Stellendam zelf ook al weer op 't droge gekregen. Met de hulp uit Den Haag is men zeer tevreden. Met spanning wordt uitgekeken naar een woonark, bestemd om er de gemeentesecretarie en de brandweer in onder te brengen. Deze ark, die in het haventje ondergebracht kan worden, is een geschenk van IJmui die het Rode Kruis in Stellendam wou neerzet ten, is geen plaats. Gevaar gekeerd De hulpploegen moeten van alle mark ten .huis zijn. Zc=> blijkt uit het ver haal van de sluis, die tijdens het vervoer van kadavers met amphibie-vaartuiigen. geramd werd en dreigd .2 bezwijken. Daa-door zouden onherrr pelijk twee polders onderlopen. De Haagse ir.omtag-e- ploeg was echter direcl ter plaatse om zulk- te voorkomen. Het plukte de man nen de sluisdeuren weer dicht te krijgen te herstellen. Ook voor c.it feit is men hen 'o Stellendam dankbaar. School Winkelpersoneel herdacht stichter M. Kropveld, vechter voor de middenstand Op de School tot opleiding van Winkel personeel in de "De Gheynstraat werd gisteren het overlijden van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Krop veld, met leedwezen bekend gemaakt. Want de heer Kropveld. een vechter voor de middenstandsbelangen. nam in 1930 het initiatief tot stichting dezer school, zo noodzakelijk voor de opleiding van bekwaam personeel. Ondanks zijn hoge leeftijd, de heer Kropveld werd 76. kwam hij nog geregeld de school bezoeken en Liverpool door brand 't Begon met een gloeilampje Benzine afgetapt voor zijn eigen wagen minderen in het ongeluk gestort (Van een onzer verslaggevers) DEZE MAN heeft de officiersstand te grabbel gegooid en een heel onderdeel in de grond gevlerkt". Aldus sprak vanmorgen de auditeur militair bij de krijgsraad in Den Haag tot de 31-jarige eerste luitenant H. L. K. van de School Technische Dienst in Utrecht, die met een sêrgeant en drie korporaals terecht stond wegens diefstallen en verduisteringen op grote schaal uit de magazijnen van dit onderdeel. voor korporaal B. M. voor gea-nt V. zes korporaal J. 1 maand Uiit het vernoor van -e lager ge- r'aatote militairen, de 45-jarige korpo raal B. M,, de 41-jaa-ige org-eanfl. Th. J. de 24-jarige korporaal J. B., de 2P-jarige korporaal wbleek dat de luitenant als officier een zeer slecht voorbeeld heeft gegeven. Gedii—ode lange tijd werden er auto-onderdelen verduisterd, van een gloeilampje tot een bougiek bel en richt.u' gaanovijzers toe. Volgens de sergeant V. begon het, toen de luite..ant hem voor zijn eigen motor een gloeilampje had gevraagd. „Uit goeiiigi^eid heb ik dat de luitenant ge- gew 1", zei de sergeant, waarop de presi- antwoordde: „Was u maar wat goeiiger geweest voor de Staat der Neder landen." Het bleef niet bij dat gloe.- lampje; zowel de luitenant als de minde ren tapten in de loop van de tijd hon denden liters ben zint uit tanks en vaten van het leger. De luitenant en de korpo raal B. kwamen later in 't bezit van een -■gen tweedehands autootje en zij kon den uit eigen middelen de wagens niet onderhouden, zodat zij wel moesten knoeien: met de auto's werden o.m. ple ziertochtjes gemaakt. Een der beklaagden, de korpo raal M., heeft 14 jaar geleden tien jaarj gevangenisstraf uitgezeten wegens dood slag; de president vond het bedenkelijk, dat iemand met zo'n stralliji», in het Nederlandse leger nog een P ia ais kon krijgen. De auditeur-militair eiste voor d"> luitenant een jaar ei zes maanden Inzameling van muziek (-instrumenten) Om getroffenen te kunnen helpen De Vereniging voor Huismuziek heeft in overleg met de in de Contactraad voor Huismuziek verenigde organisaties beslo ten een inzameling te organiseren van muziek en muziekinstrumenten voor hen. diè deze tengevolge van de overstro mingsramp verloren hebben. Ook even tueel niet in goede staat verkerende in strumenten zijn welkom. Ieder uit Den Haag e.o.. die hiervoor iets wil afstaan, schrijve dit aan het secretariaat van de afdeling Den Haag van de Vereniging voor Huismuziek. Prins Mauritslaan 49a. Men ontvangt dan bericht omtrent de wijze van verzending; eventueel kan men het aangebodene laten afhalen. De afdeling draagt zorg voor doorzen ding naar het landelijk secretariaat, var waar de ontvangst van alles wordt be vestigd. gevangenis m.; na ander, rr maande, m.a,, m.a. en voor korporaal B. 8 maanden m.a. Met uitzondering voor korporaal J. vroeg hij voorts voor alle beklaagden omtsi- de dienst en verlaging tot de laagsite rang van soldaat. Uiteraard kon hij deze atsu ets ndet toepas op de luitenant, omdat een officier door I. de Koningin wordt b amd. Een a verdedigers, uijoor Bakker, wees -p de misstand, dat ui!cicen in hun eiger wagen naar de kazerne mogen komen, uit welk feit -jmme s zo gemakkelijk knoeierijen kun nen voortvloeien. Na raadkamer luidde het vonnis al dus: luitenant K. 1 jaar en zes maanden m.a.; korporaal B. M. 1 jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met jaar proeftijd: sergeant V. 5 maanden m.a.; korporaal J. B. 5 maanden m.a. korporaal J. 1 maand m.a. Voor allen: ontslag en voor de vier laatsten: degradatie tot de laagste rang van soldaat. E.H.B.O.-ers vierden vijlde lustrum (Van één onzer verslaggevers.) „Want vóór 55 jaar. werd de E.H.B.O. begonnenzongen een flink aantal EHBO-ers Maandagavond in De Vereni- ;mg. waar zij het 55-jarig bestaan van de afdeling Den Haag vierden. Een zeer veelzijdig ontspanningsgezel schap en enige losse medewerkers, als 'n dwaze pianist, twee accordeonisten en uitstekende conferences van Fred Bour- gonje deden de Eerstehulpers een gehele avond het leed vergeten waarmee zij dagelijks in aanraking komen op straat of bij sportgebeurtenissen. De heer H. F. van Wijk, de tweede voorzitter, heette de verschillende afge vaardigden welkom, waarna de heren M. H. Verwij. secretaris van het districts- bestuur, en H. Pieterse, voorzitter van het kringibesluur Den Haag evenvoor de pauze hun gelukwensen aanboden. Voorzitter Pieterse deed zijn felicitatie vergezeld gaan van een doos met 25 drie hoeksdoeken. Bijzondere vermelding verdien: drs J. H. Warmelink. secretaris van het hoofd bestuur der Ned. Ver. voor E.H.B.O. te Amsterdam. Voor drs Warmelink was het gisteren n.l. dubbel fees''.: 5 jaar geleden kwam hij bij de E.H.B.O. Namens het hoofdbestuur overhandigde deze jubilaris aan de heer Van Wijk een prachtig hel der geel bureau-vaantje met het opschrift: ..Aangeboden door de Ned. Ver. voor E.H.B.O." onder het kruis van de orga nisatie. Wel. voorlichten over de stand van zaken. De thans ontslapene was vooral bekend als directeur van de Ned. Mid- denstandsbank. kantoor Den Haag, en als vice-voorzitter van de Kamer Koophandel alhier, welke functies hij echter enige jaren geleden, in verband met zijn gezondheidstoestand, moest neerleggen. Hij. die met bijzondere toewijding en activiteit op de bres stond voor allerlei middenstandsaangelegenheden, had bo vendien zitting in verscheidene besturen en organisaties. Morgenmiddag om 3 uur zal de teraar debestelling plaatshebben op de Alg. Begraafplaats aan de Kleiweg te Rijswijk. Uit elke klas van de school zal een deputatie aanwezig zijn. Stadsevangelisatie Geref. kerk-West Onder presidium van ds Joh. Meynen kwam de afdeling Samenkomsten van de Stads-e vangel isafie van de Geref. kerk van Den HaagWest dezer dagen in jaar vergadering bijeen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heren W. C. F. Scheps en A. Vreugdenhil, wer den goedgekeurd en de begroting vast gesteld. De aftredende bestuursleden, mevr. J. Ie Co int reKa -.s schiet er en ds Meynen werden herkozen. Besloten werd dit jaar van April tot Sept. wederom op drie plaatsen Zaterdagsavonds straat- prediking te houden, terwijl op de 2e Paas- en 2e Pinksterdag in de Valken- boskerk een bijzondere kerkdienst voor buitenkerkelijken gehouden zal wor den. De arbeid in enkele stichtingen had eveneens de aandacht der vergadering. Op 5 Maart a.s. zal in de Valkenboskerk voor de Stadsevangelisatie optreden H. Hegger uit België, v.m. R K. priester en mej. H. Mulder, evangeliste van de Geref. kerk van Antwerpen. Ds Meynen zal deze bijeenkomst openen en ds A. v Sluijs. evangelisatiepredikan; van West, haar sluiten. De geanimeerde ver gadering, die ook door de evangelisatie- predikant, ds v. Sluijs, werd bijgewoond, werd door de heer J. H. v. Harmelen met dankgebed gesloten. Twee weken per jaar betaalde vacantie Internationaal voorstel De „I.L.Ode Internationale Arbeids organisatie, heeft een veertigtal regerin gen vragen gesteld over een jaarlijkse vacantie voor alle arbeiders in bedrijven en bij handelsondernemingen. Uit de antwoorden blijkt, dat de meeste rege ringen een jaarlijkse vacantie van twee weken, met behoud van loon, voorstaan. Zij stemden er ook mee in dat de op 4 Juni a.s. bijeen komende algemene ver gadering van de I.L.O. moet worden aan bevolen, hiermede accoord te gaan. De vacantie, die minstens twaalf werk dagen moet omvatten, zou na een jaar onafgebroken dienst moeten worden ver leend. Bedrijven, waar vijf dagen per week wordt gewerkt, zouden hun arbei ders per jaar minstens tien werkdagen vrijaf moeten Teven met behoud van loon. (Advertentie) VERLOVINGSRINGEN tANGE POTEN 11 - DEN HAAG Afscheidsavond mejuffrouw W. Chardon De directrice van de clubhuizen van de Geref. Evangelisatie van Den Haag-Oost, mej. W. Chardon, zal op 25 Maart a.s, in het huwelijk treden met dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van Trouw. Mej. Chardon, die zich reeds jaren met uitnemende gaven aan het jeugdwerk heeft gegeven, is een leidster met bijzon dere kwaliteiten, die men voor dit werk node zal missen Maandagavond 2 Maart zal in de Chr. Huishoudschool. De Ruy- terstraat 33, voor de medewerkenden in de Stadsevangelisatie gelegenheid zijn af scheid van haar te nemen, waarbij ook dr Bruins Slot aanwezig hoopt te zijn. De kerkelijke bevestiging van het huwelijk zal plaats hebben Woensdagmid dag 25 Maart om half twee in de Ooster- kerk door ds F E. Hoekstra, Geref. Evangelisatiepredikant van Oost. Na af loop van deze dienst is er gelegenheid tot gelukwensen. Watergolf en watersnood (Van een onzer verslaggevers.) We hebben gisteravond n. Den Hout duidelijk gezien: de leden van -d>e Haagse Coiffeurs-Academie heböen nog steeds een uitgesproken voorkeur voor het korte haar. En die voorkeur leek alleszins ge rechtvaardigd. De resulfaten, die 10 be kende Haagse kappers met hun dames modellen be 'toten, waren mooi. Het waren over het algemeen 56 cm. kapseis, merendeels uitgevoerd in de zg. panache-stijl. 1-Ie-t was dus kort, wat de klok sloeg. Maar toch, de vrouwelijke lijn bleef bewaard, er ontstond een vol maakte eenheid tussen kapsel en model. Het was opmerkelijk, hetgeen men met het aanbrengen van een enkele aigrette, geraffineerd geplaatst, uereiken kan. De opvatting in techniek en lijn liep niet zoveel uiteen, maar de een wendde een vh'nd mtje, een soort gesp of een „maantje" aan, naar het eindresultaat was steeds even bekoorlijk. Dan waren er oo'< nog kappers die :ich aan de h .ute-lantasie waagden: kruiskv. van de oude coiffures anno 1813 on u-e moderne lijn. Daar kwi.ni lus gekleurd r en poeder bij te pas en het effect was bijna altijd bijzonder verrassend. De gehele opbrengst van deze demonstratie, - na f200, is aan het Rampenfonds af gedragen. De techmso.-e ieiding van deze demc nstratie-avond was in handen de heer B. Linsen De inval in de 2e Schuytstraat Snel recht voor nieuwe speelhuisklanten (Van een onzer verslaggevers) De justitie doet snel recht over men sen, die nu nog, n« vile waarschuwingen en vonnissen, worden aangetroffen een speelhuis. Op 7 Februari j.l. werd een overval gedaan op een speelhuis aan de 2e Schuij'tslraai. Thans verschenen twaalf bestuursleden en leden van deze club voor de politierechter, die hen ver oordeelde tot straffen, variërend tussen vier maanden gevangenisstraf en enkele weken of een geldboe'.j van omstreeks f 75. Bovendien gelastte de politierechter de vernietiging van de ir beslag geno' men goederen en gevangenhouding var de tot gevangenisstraf veroordeelde ver- oachten. De meesten hunner zijn wet eens meer veroordeeld wegens het deel nemen aan het roulettespel. Chr. Reisvereniging heeft nu 11.000 leden Zaterdag jaarvergadering te Scheveningen Zaterdag wordt in de Kurhaus-foyer 111 .Scheveningen de algemene jaarver gadering gehouden van dc Ned. Chris telijke Reisvereniging. Blijkens het jaar verslag van de secretaris is in 1952 door 2963 personen deelgenomen aan reizen, die werden uitgeschreven door de NCRV. In 1951 was dit aantal: 2581. Aan het einde van het laatste verenigingsjaar bedroeg het aantal leden van de vereni ging: 11.021 (vorig jaar: 10.024) In de vacature van een 11de bestuurslid wor den voorgesteld: de heer J. D. Brink te Amsterdam en ds Fred. J. Broeijer te Den Haag. De vergadering wordt geleid door de voorzitter, dr A. van Deursen. Vrouwelijke hulpcolonne naar Nieuwe Tonge Dezer dagen zijn elf meisjes en vrouwen uit Den Haag en omgeving vertrokken naar Nieuwe Tohge. waar zij in een ge meenschap van mlslukend mannen moe ten zorgen voor eten, drinken, wassen en talrijke andere werkzaamheden, die de burgemeester van dit plaatsje hen zal opdragen. Deze elf vormen sa-men een Vrouwelijke Vrijwillige Hulpcolonne. De vrouwen zullen veertien dagen blijven, en indien getrouwd één week. terwijl zij daarna worden afgelost door anaeren. Er staan nog 150 meisjes klaar om ook naar hei Zuiden te vertrekken. Er wordt gewerkt in het verband van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning en door bemiddeling van de Stich ting Maatschappelijk werk. Topfiguren Liga Rode Kruis naar Den Haag De president van de liga van Rode Kruisverenigingen, de heer E. Sand- ström en de secretaris-generaal Rougé, worden volgende week in Den Haag ver wacht. Zij zullen besprekingen voeren met de topfiguren van het Ned. Rode Kruis in Den Haag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3