Melkfabrieken zetten elkaar de voet dwars Bijna 107,000 inwoners meer in het afgelopen jaar 't Rode Kruis laat de kleding opnieuw sorteren Geen verhaal op veroorzakers van een brand Ike sprak voor 256 man van de wereldpers Tèm die zenuwen! Zwaluwen leden zware nederlaag tegen Rode Duivels 05 NIEUWE HAAGSCHE COURANT 4 Vliegen atvangen over en weer Kort geding voor Haagse rechtbank over pijnlijke kwesties (Van een onzer verslaggevers) ZOALS MEN WEET, is er al sinds enige .tijd in Den Haag een melkoorlog aan de gang tussen enkele grote bedrijven. Gisteren werd voor de president van de Haagse rechtbank in kort geding de zaak behandeld, die de Residentie Melkinrichting aanhangig heeft gemaakt tegen Van Grieken en Leerdam. partijen onderling niet tot een oplossing koi WÈÊ De R.M.I. had deze bedrijven doen dagvaarden, omdat deze gepoogd hebben, bezorgers en personeel van de R.M.I. te bewegen, het dienstverband met deze firma te verbreken. Men had daarbij 100 plus vier weken loon en een vaste betrekking in het vooruitzicht gesteld. Vier bezorgers van de R.M.I. waren voor de verleiding L;ezwicht. Dit was echter niet het enige, dat de rechter voorgelegd werd: vertegenwoordigers van Van Grie ken en Leerdam hadden namelijk klan ten van de weggelokte bezorgers bezocht en gevraagd, melk van hun firma's te betrekken. In verschillende gevallen zou men daarbij hebben doen voorkomen, of de R.M.I. ophield met de bezorging; een colporteur bleek zelfs in het bezit van een klantenlijstje van een der wegge lokte bezorgers. De raadsman van Van Grieken en Leerdam, mr D. J. I, van den Oever betoogde, dat de R.M.I.die haar melk zelf bezorgt en dus niet via zelf standige melkboeren, haar uitventbêdrijf zou gaan liquideren. In verband hiermee had de R.M.I. verschillende melkslijters voorgesteld, afzetgebieden over te ne men. Dan kregen zij niet alleen een nieuw afzetgebied, maar voor elke 2000 liter omzet er nog duizend van de R.M.I. bij. Daartegenover stond, dat zij zich dan contractueel voor vijf jaar moesten ver binden, alleen melk van de RJM.L te be trekken. Het gevolg was, dat voor Van Grieken en Leerdam slijters verloren gingen, door dit cadeaustelsel. Mr V. d. Oever betoogde, dat hierdoor ook de prijzenpolitiek wordt doorkruist. Mr T G. Scheer, die de R.M.I. vertegenwoor digde. zei, dat de R.M.I. haar uitventbe- drijf helemaal niet wil opheffen. Slechts in enkele, niet-rendabele wijken zal door de R.M.I. geen melk meer worden uit gevent. „Van Grieken en Leerdam", zo betoogde de advocaat, „suggereren onze bezorgers, dat zij hun betrekking zullen verliezen". Om aan de onrust een einde te maken heeft de RM.I. een circulaire onder het personeel laten verspreiden met geruststellende verklaringen." Als getuigen van de R.M.I. werden twee melkbezorgers gehoord, die verklaarden, dat hun inderdaad vier weken loon was aangeboden en ƒ100 indien zij direct bij de R.M.I. weggingen. Bovendien zouden zij een baan krijgen in een fabriek van Van Grieken of Leerdam. Een vertegen woordiger van de R.M.I., J. C. van der Broek, verklaarde, dat hij bij slijters van Van Grieken en Leerdam adreslijsten van klanten van klanten van de R.M.I. hadden aangetroffen. Deze slijters had den het verzoek gekregen, die klanten te bezoeken en te vragen, of zij hen moch ten bedienen. Meegedeeld moest worden, dat de RMJ.-bezorging zou worden op geheven. Groot was het succes niet, om dat de R.M,I.-bezorgers toch verschenen. Nadat ook nog enkele getuigen van Van Grieken en Leerdam waren gehoord, o.m. de melkhandelaar Lansing, die ver klaarde. dat de heer Hus, directeur van de R.M.I., getracht had. hem over te halen, slijter voor de R.MI. te worden, vroeg de president, mr Marinus, of de :onden komen. Mr v. d. Oever zei. niets liever te willen, doch de R.M.I. toonde weinig toenadering. De president zei, zo spoedig mogelijk een uitspraak te zullen dóen. Directeuren aan gehouden Reeds twee nachten op het politiebureau Behalve de president van de Haagse rechtbank is ook de politie betrokken in het confliot tussen de Residentie Melk inrichting en Van Grieken en Leerdam. Maandag jl. zijn de heren Van Gr. en L., alsook twee hunner employé's uit de buitendienst, de heren v. d. K. en G. door de politie aangehouden en overge bracht near hei politiebureau. Zij hebben daar twee nachten doorgebracht; van morgen waren zij nog niet teruggekeerd naar hun woningen. Zij zijn verhoord in verband met het verdwijnen van klan- tenboekjes van de Residentie Melk inrichting en het trachten omkopen van R.M.I.-personeel. De advocaat van Van Grieken en Leerdam, mr D. J. I. van den Oever, zou zich heden in verbinding stellen met de rechtercommissaris, om te tracht de vier aangehoudenen vrij te krijgen. Minder huwelijkenmeer geboorten DE BEVOLKING van ons land is in het afgelopen jaar toegenomen met bijna 107.000 zielen, tegen ruim 128.000 in het voorafgaande jaar en rond 892.000 in de afgelopen zes jaar. Het aantal levend ge borenen lag vorig jaar bijna 4000 hoger dan in 1951; het aantal sterf gevallen was echter bijna 1200 lager en het aantal huwelijken bijna 3000 lager dan in 1951. Dit alles blijkt uit onderstaande gegevens, verstrekt door het C.B.S.: Jaar Totale Levend Huwelijken Sterf bevolking geborenen gevallen (31 Dec.) 1946 9.542.659 284.456 107.221 80151 1947 9.715.890 267.348 98.683 77.646 1948 9884.415 247.923 87.719 72.459 1949 10.026.773 236.177 82.261 81.077 1950 10.200.022 229.249 83.060 75.521 1951 10.323.343 228.631 90.225 77.194 1952 10,434.883 232.521 87 383 76.020 Vliegdekschip van 100 millioen gld. te water Mevrouw Churchill heeft dezer dagen te Barrow-in-Furnees (W,-Engeland) het modernste vliegkampschip icr wereld, de Hermes. te water gelaten. Dit prach tige, 18.300 ton metende schip heeft 100 millioen gulden gekost. Even vóór dé oorlogsbodem in zijn ele ment kwam. gebeurde er een ongeluk, toen een tribune, waarop zich 200 men sen bevonden, instortte. Enkele perso nen werden licht gewond. De Hermes liep vlot van stapel. Verloren gegane muziek instrumenten Het Europees Verhond van Klavier- instrumentenbouwers- en technici (se cretariaat Voorstraat 51. Delft) kan, dank zij buitenlandse hulpaanbiedingen, in dringende gevallen hulp verlenen bij de restauratie van door de watersnood beschadigde muziekinstrumenten. Goede maatregel Amsterdamse kleermakers zullen zich bemoeien met de maten Naar wij vernemen worden de goe deren, die het Rode Kruis uit alle delen van het land ontving en die in de Höut- rusbhallen in Den Haag voorgesorteerd werden, thans door Amsterdamse kleer makers gerangschikt op maat. Er is nl. verwarring ontstaan, door dat de kleren wel naar soort en aard uitgezocht wa ren, doch de maataanduiding niet klop te. Daaraan hoopt men nu op korte ter mijn een eind te maken. Tot gisteren heeft het Rode Kruis reeds de volgende aantallen kleding uit gereikt: heren bovenkleding 16.4(58 stuks, onderkleding 14.378 stuks, nachtkleding 2819 stuks. Damesbovenkleding: 13.418 stuks, on derkleding 19.161 stuks, nachtkleding 5498 stuks. Kinder bovenkleding: 12.223 stuks, on derkleding 10.857 stuks, kindernacht- kleaing 3732 stuks. Brigadier Claeijs neemt afscheid Brigadier en mevrouw G. Claeijs van hét nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils zullen op 1 Maart de actieve dienst verlaten en met pensioen gaan. Ruim dertig jaar hebben zij in het leger gearbeid. Zij hebben het verrijkt met vele liederen en gedichten, De briga dier was achttien jaar lang secretarie van het muziekdepartement. Advertentie ALS HET EEN ONGELUK BETREFT Een ongeluk zit in een klein hoekje. Als iemands kinderen met vuur spelen, als zijn dienstbode een heet strijkijzer ver geet, als zijn sigarettenpeukje ongelukkig terecht komt, dan kan zijn huis afbranden en tevens dat van de buurman. Men is dan niet alleen zijn huis kwijt, doch is tevens verantwoordelijk voor de schade, die de buurman geleden heeft. Nu liep het met dit laatste meestal wel los, om dat de brandverzekeringmaatschappijen al (Advertentie) VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK Familieberichten uit andere bladen GETROUWD; Ir E F, E, Zeydel en M. L, J. v. Bommel'.- Montreal BEVALLENMevr. KurperghoekNieuw- velt. dr. A'aam; Mevr Thoomes—v d. Schoot, zn, Veenendaal; Mevr. de Brauw— Ha Heem azn. Utrecht; Mevr. Meijer—Bik. zn. Zwartsluis OVERLEDEN- A, van Loon—Kurvink. vr., 73 jr, R'dam; A v. Setersvan Es. vr 82 jr. Apeldoorn: A. C.» Landheerv d Muyzen- berg. vr.. 85 jr. R'dam; Tj. A. Janssen— Doedens, vr., 81 jr. Amersfoort.; G. J Tim mermans, man. 54 jr. A'dam; J. Smith, man, 33 jr. Groningen: Mr R. L de Block, man. 82 jr. Best (N Br J. A. P S. Kalf—Obbes. vr., 55 jr. Eindhoven: A. J P. de Lange. man. 72 jr. Hilversum een eeuw lang de gewoonte hebben, om de persoon, die verantwoordelijk is voor de brand, met rust te laten, maar de laatste tijd is er bij het publiek onrust ontstaan omdat enkele maatschappijen begonnen zijn, de verantwoordelijke per soon aan te spreken. Het gevolg zou dan kunnen zijn, dat men in geval van brand b.v. f 10.000 van de verzekeringmaatschap pij vergoed krijgt, maar da-t de verzeke- ringmaa'.schappij van de bu-urman op de proppen komt met een vordering van misschien wel f 20.000 voor alle schade, die de buurman geleden heeft. Allerlei mensen worden dan tengevolge van een kleine onvoorzichtigheid met de finan ciële ondergang bedreigd. Bovendien worden er allerlei pijnlijke situaties ge schapen. Een oude vriend, die logeert, kan een brand veroorzaken, een goede buurman kan verantwoordelijk zijn. Een groot aantal verzekeringmaat schappijen. verenigd in de Vereniging van Nederlandse Brandverzekeraars, heeft daarom besloten geen verhaal te zoeken op verantwoordelijke personen, die bij één dezer maatschappijen verze kerd zijn. Als er echter sprake is van brandstichting zal men geen genade ken nén. Dit besluit zal voor menige verzekerde tegen brand een opluchting betekenen. Voor de industriële risico's is nog geen afstand gedaan van het verhaalsrecht. Een 101-jarige in Hilversum Opoe H, Verschoor, wonende aan de Veerstraat in Hilversum en de oudste in woonster van radiostad, is vandaag 101 jaar geworden. Zij geniet nog een goede gezondheid. Er zijn voorts uitgegeven 11.627 luiers, 1537 babypakiketten, 8856 stuks werk kleding, 1467 regenjassen, 36.800 pa-ren kousen en sokken, 11.999 paar schoenen, 615 paar klompen, 11.840 dekens, 300 bed-den, 2438 matrassen, 8182 lakens, 6866 slopen. Tuindersknecht stak zijn buurvrouw met mes Een jaar meer opgelegd voor poging tot doodslag Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige tuindersknecht K.P. uit Aals meer wegens poging tot doodslag op zijn buurvrouw, veroordeeld tot drie jaar. De rechtbank had hem 2 jaar opgelegd. In Juni van het vorig jaar was de tuin dersknecht de slaapkamer van zijn be nedenburen binnengedrongen met een broodmes in zijn hand. Daarmee had hy zijn buurvrouw met kracht in de borst gestoken. Verd. was kwaad geweest om dat zijn benedenburen hem niet, volgens een gedane belofte, op een autorit had den meegenomen, doch in zijn plaats kennissen hadden uitgenodigd. Burgemeester in boete kleed Na een rumoerige zitting van juist een week geleden, kwam de raad van Heilo dezer dagen andermaal bijeen. De burge meester sprak een verklaring uit, waar in hij erkende te kort te zijn geschoten ten aanzien van de hulpactie voor de noodgebieden. Zonder discussie is daar op :een motie aangenomen waarin de raad de negatieve houding van de bur gemeester bleef betreuren, maar waarin met voldoening werd kennis genomen van het feit, dat de burgemeester be grip bleek te hebben voor de ontstem ming van dé raad. De raad stelde vast. aldus de NR.C, dat hij de burgemeester zijn vertrouwen kon blijven schenken. Veertien smokkelaars in Zutphen veroordeeld De Zutphense rechtbank heeft gister morgen uitspraak gedaan in de grootste smokkelzaak na de oorlog in Twente en in de Achterhoek. De hoofdverdachte G. H. K. uit Enschede werd veroordeeld tot een jaar en 6 maanden gevangenis straf plus 10.000 boete en verbeurd verklaring van twee in beslag genomen auto's. De confectiefabrikant H. P. A. M. L., eveneens uit Enschede, werd veroor deeld tot 7 maanden plus drie voorwaar delijk. De shawls en de auto die bij hem in beslag genomen waren, werden ver. bcurd verklaard. De loondorser H. uit Eibergen. die koffie heeft uitgevoerd, werd ook tot 7 maanden plus drie voor waardelijk veroordeeld. Elf anderen kregen straffen van enkele weken of een geldboete. Weekstaat Ned. Bank Goud en deviezen op recordhoogte Oók ditmaal is de voornaamste mutatie op de verkorte balans van de Néder- landsche Bank te vinden in de gézamén- lijke posten, die de Nederlandse goud- en deviezenpositie bepalen. De deviezen reserve is met bijna 40 müiioên gestegen tot bijna 1700 min. Alleen toen de bank begon met de omzetting van convertibele valuta ln goud heeft de deviezenreserve een hoger bedrag aan gewezen, n.l. 2312 min op 10 Nov. j.l. Goud en deviezen tezamen vormen een nieuw hoogtepunt: 3886 min thans tegen vorige week 3874 min. (op 10 November 3553 min.) Dé goudvoorraad is deze week dus onveranderd gebléven. Opmerkelijk is de daling van de post diverse rekeningen aan de debetzjjde. Deze week n.l. 35.6 min tegen vorige week 82.3 min. Zonder nadere gegevens is het moeilijk hiervoor de juiste oor-' zaken te noemen. De bankbiljettenclrculatie geeft een kleine inkrimping te zien, n.l. 2967 min tegen vorige week 2982 min. Het Rijk heeft zijn saldo boven dé 1 milliard weten te handhaven, al blééf dit met 1032 min circa 18 min ten achter bij de recordstand van vorige wèek. De banken zagen hun tegoed met 3 min aangroeien tot 35 min en ook andere saldo's geven ditmaal een vermeerde ring te zien van 11 min tot 147 min. „Doodstil", zo qualificeert men de stem ming op de geldmarkt, waar daggeld togen een onveranderd tarief van Va pet. overvloedig beschikbaar blijft. Verkorte balans: 9/2 Activa Wissels enz. in disconto 3 11 Schatk.pap. enz. door de bank gekocht Idem overgen. v, d. Staat 151.300 151.300 Voorsch. in rek.-courant 35,066 35.672 Waarvan aan Indonesië 26.353 26.353 Gouden munt en mater. 2.187.046 2.187.046 Vord. en p. in buit.l. geld 1.505.576 1.512.158 Builen), betaalmiddel*©. 5.448 5.095 Vorderingen in guld. uit betalingsaccoorden 351.348 346 Diverse rekeningen 33.642 82 Passiva: Bankbiljetten (oude) 36.432 37.588 Bankbiljetten (nieuwe) 2.967.597 2.982.411 Rek.crt. schatkist 1.032.604 1.051.441 Idem bijz. rekening 1.162.945 1.162.945 Saldo's v. banken in Ned. 35.436 32.931 Saldo's uit betalingsacc 21.326 45.879 Andere saldo's van niet ingezetenen 86.060 86.741 Ander saldo's 147.547 136 Saldo's in buitenl. geld 30.834 28.749 Diverse .rekeningen 65.733 65.007 Circulatie muntbiljetten 139.963 141.004 Schatkistpap. waarin gul denssaldo's uit beta lingsacc. zijn belegd 25.140 41.940 Bruidegom vergat z'n bruilolt Te Saint Tricat in Frankrijk was alles in orde gebracht voor het huwelijk tussen de 26-jarige spoor- man Michel Ledoux en zijn uitver. korene. Burgemeester en pastoor stonden gereed, evenals de wedèr- ziïdse familieleden en. last but not least, de bruid.... Maar de tijd verstreek, zonder dat dé bruidegom verscheen. Ten slotte trok de bruid, in tranen, zich terug. De politic ging er op uit met een hond en vond de bruidegom, die in alle rust en genoegen over een land weg fietste en zich niets van een plan tot trouwen te binnen bleek te kunnen brengen. Ledoux heeft namelijk een auto-ongeluk gehad en sedertdien lijdt hij aan geheu genstoornissen Advertentie De president was Jcarig mef woorden Geen besluit inzake Korea zonder Congres; en blokkade Rood-China in studie PRESIDENT EISENHOWER heeft voor 256 vertegenwoordigers van de wereldpers, in een tjokvolle zaal, zijn eerste persconferentie gehouden. Hij verklaarde, dat momenteel inderdaad verscheidene Amerikaanse in stanties een marine-blokkade van het Chinese vasteland bestuderen. Echter hadden hem geen officiële voorstellen over een blokkade en evenmin over een embargo, althans tot nu toe, bereikt. Voorts gaf hij te kennen de over tuiging te hebben, dat Rusland atoomwapens tot explosie heeft gebracht. Inzake Korea zal eerst overleg worden gepleegd met de leiders van het Congres. Verder roerde Eisenhower het verwer pen van geheime verdragen als dat van Yalta aan. Het Congres bereidt hierover een resolutie voor. De Britse minister Eden heeft reeds verklaard, tegen het opzeggen van vrijwillig aangegane ver dragen te zijn, Eisenhower zeide thans; volgens het Reuterverslag: „Ik acht het niet mogelijk of wenselijk dat de Amerikaanse regering verklaart, dat alle geheime verdragen die in een bepaalde tijd of op een bepaalde plaats gesloten zijn. dienen te worden ter zijde geschoven". De regering moet het, naar zijn mening, wel duidelijk maken, het hart van Amerika nimmer accoord is gegaan met het tot slavernij brengen van volken. Wat Korea betreft, de president geen besluit nemen zonder overleg met de leiders van het Congres. Eisenhower gelooft niet, dat de Amerikaanse troepen geheel uit Korea kunnen worden terug getrokken. Maar de Zuid-Koreanen zijn goede soldaten die gaarne zelf de ver dediging van hun land op zich willen nemen. Dit zou een kwestie van bewape ning, organisatie en leiderschap zijn. De regering kan het zich niet veroor loven de belastingen te verlagen, zolang geen sluitende begroting kan worden verkregen. Eisenhower brak de persconferentie af. nadat hem slechts een 16-tal vragen waren gesteld over vijf onderwerpen, die hij zelf had aangesneden. Van de 250 verslaggevers waren er maar 14 die aan de beurt kwamen. Een groot aantal vra gen bleef zodoende helaas onbeantwoord. Convooien naar Rood China Tezelfdertijd, aldus Reuter heeft in het Britse Hogerhuis de onder-min. Reading in antwoord op een desbetreffende vraag (Advertentie) Neem Sanatogen hét zuivere albumine- phosphor preparaat. Iedere volgende dosis draagt bij tot verster king van Uw zenuw gestel en brengt U nader toteen blijvende veerkrachtigegezond- beid. Sanatogen ver- lostU van Uw klachten en schenkt U nieuwe energie en levensblij heid. Begin er nu mee. cANATOQEV. Het zenuwsterkende voedsel Amsterdam wil heel Schouwen en Duiveland adopteren Amsterdam zal indien de gemeen teraad van de hoofdstad hieraan zijn goedkeuring hecht een algemene hulp actie richten op Schouwen en Duiveland. Amsterdam zal dus niet een bepaalde stad adopteren, maar hulp verlenen aan een eiland. Burgemeester en wethouders zijn reeds met deze plannen accoord ge gaan. De bedoeling is, dat de mogelijkheden v-an alle technische diensten, waarover de gemeente Amsterdam beschikt, ten goede zullen komen aan Schouwen en Duiveland, Voorts zal een beroep worden gedaan op de Amsterdamse burgerij, :n dier voege, dat de Amsterdamse smeden, timmerlieden, schoenmakers, etc. hun ambachtsgenoten op het. Zeeuwse eiland zullen gaan helpen. Merk „Buitenlucht" Walrus wordt overgedragen Amerikaanse duikboot voor Kon. Marine De eerste van die twee onderzeeboten, die de Amerikaanse marine aan Koninklijke Marine in bruikleen geeft, de Walrus (èx-Icefish), wordt Zaterdag te New London (Conn.) aan de Kon-inkl. Marine overgedragen. uuit. ter zee le klasse C. E. Wolderling za» hel schip in stellen. De onderzeeboot wordt In de tweede helft van Maart in Nederland verwacht. De tweede «nclerzeeboot, de Zeeleeuw (ex-Hawkbill), word', op 21 April a,s, aan de Koninklijke Marine overgedragen Voor schilderwerk thans langer subsidie Op 28 Februari a.s. sluit, zoals men weet. de termijn voor de oplevering van het schilderwerk, waarvoor de Rijks dienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.) subsidie heeft toegezegd. Voor de oplevering van gesubsidieerd buitenwerk is deze termijn thans verlengd tot 21 Maart a.s. wegens de zeer ongunstige weerstomstandighêden gedurende deze winter. Bovendien kunnen de uitvoerders van de gesubsidieerde schilderwerken' in of bij de noodgebie len zich schriftelijk wende.i tot de commissie Mebesal met het verzoek de termijn van oplevering voor de betrokken werken te willen ver lengen. Het secretariaat is gevestigd in Den Haag, Mauritskade 33b. te verstaan gegeven, dat Engeland wel licht zal overwegen zijn schepen in de Chinese zee in konvooi te laten varen, indien de aanvallen door Chinese natio nalisten en anderen voortduren, Hij voegde hieraan toe. dat in de afgelopen zes maanden slechts elf schepen zijn aan gehouden. Hij deelde mee, dat bij de autoriteiten te Taipeh geprotesteerd is tegen de ge vallen, waarin gebleken was, dat Chinese nationalisten de schuldigen waren. Versterking van het Vietnamese leger Reynaud en Juin in Indo-China De Franse oud-premier Paul Reynaud heeft te Saigon verklaard, dat de Franse en Vietnamese autoriteiten besloten heb ben, een plan van het staatshoofd van Vietnam, ex-keizer Bao Dai, voor die op bouw van het Vietnamese leger voor het grootste gedeelte ten uitvoer te leggen. In beginsel is men overeengekomen, meer verantwoordelijkheid te verlenen aan de Vietnamese stafchef en zijn leger en deze Franse artillerie en -vliegtuigen be schikbaar te stellen. Reynaud, die in gezelschap van maar schalk Juin een bezoek aan Indo-China brengt, zeide op een persconferentie van mening te zijn, dat China zich wel zal bedenken, vóór het Indo-China binnen valt. Hij deelde mee, dat de hulp uit de V.S. zal worden vergroot, in het bijzon der ten aanzien van het zenden van vlieg tuigen, Van een Brits-Franse overeen komst voor Interventie van de Britse vloot in de strijd in Indo-China ln geval van nood, zeide hij niets te weten. Hij achtte een dergelijke afspraak echtar „zeer wel mogelijk". (Advertentie) Geen enkel nieuw lichtpuntje te bespeuren voor enthousiaste technische commissie Op het spekgladde veld van La Gantoise te Gent hebben de elf Ne derlandse Zwaluwen gisteren geen zomer kunnen brengen in de Neder landse voetbalharten op de tribune. Met een' 50 nederlaag, zwaar maar verdiend, verlieten zij tenslotte het veld. Na een fris en vlot gespeelde eerste helft, die met blanke stand eindigde, volgde drie kwartier van pover Neder lands vóetbal, waarin voor niemand, ook niet voor de nieuwbakken technische commissie (voor het grootste deel aan wezig) enig lichtpunt viel te bespeuren. Wanneer deze wedstrijd als wapen schouw heeft moeten gelden van het aanwezige reservemateriaal voor het Nederlands elftal, dan kunnen wij niet anders zeggen dan dat de voorraad arm is aan kwaliteit. Van de eerste helft, waarin beide het niet tot doelpunten konden brengen, valt weinig op te merken. De Nederlandse voorhoede was nog het mèest in de aan val, maar was niet opgewassen tegen de Belgische defensie, waarin de backs Struyf en Van Brandt uitblonken. De over het algemeen iets kleinere Rode Duivels beschikten over betere controle van het lichaam, hetgeen met daarbij de kleinere paslengte op het zware veld een grote wendbaarheid en een betere balbeheersing mogelijk maak te. De gebroeders Wim en Cor van der Gijp, onderscheidenlijk rechtsbinnen en midvoor, kregen door de geringe steun van de middenlinie en door de hechte Belgische verdediging sléchts weinig kan sen van hun schotvaardigheid blijk t< geven. Na de rust ging het niet veel beter. Althans niet aan Nederlandse zijde. Bel gië begon het overwicht langzamerhand in doelpunten uit te drukken. Eerst scoorde Willems, daarna Smolders, welk doelpunt de Nederlanders volkomen overspeeld werden, Willems en Smolders passeerden doelman Vrijhof ieder nog een keer en om de déb&cle volledig te ma- Sterker Rotterdams elftal verloor van Den Haag (3—2) Ruim 1000 voor het Nat. Rampenfonds (Van een onzer verslaggevers.) Eeu.im het veld zwakker Haags voet balelftal heeft gisiteravci.d in het VUC- sta o.j een kleine overwinnin-; weten te behalen op een Rotterdams elftal, ove verschillende Linies heter was. De uitslag 32 in deze wedstrijd, waarvan de ba-ten ten góede komen aan het Nationaal Rampenfonds, is dan ook iets geflatteerd. De Rotterdammers zijn meer in d-é aanval geweest, maar voor het doel ontbrak het goede schot. Reeds direot na het begin kwamen de Maasstedelingen overrompelend opzetten en rechtsbuiten Van Ede, die een prima partij speelde, ondervond, dat Linksachter Kraus niet in zijn beste vorm stak. Niette min liepen de vele aanvallen niets anders uit dan enkele corners. Een paar plotselinge uitvallen bezorgden Den Haag een 20 voorsprong. In samen werking met Kunemam flitste Cl-avar. langs Tei-louw en kopte de door Kun-e- ma-n ingeschoten oal, die tegen de pa a ketste, in het d-oel (10). Enkele minu ten later was h-et weer Clava-n, die op aangeven van Kuneman, een mooi doel punt scoorde (20). Toen was het voor lopig gedaan met de Hagenaars. Maar verder dan een buitenspel doelpunt van Van Pelt kwamen de Rotterdammers voor de rust niet. Ruststand 21. Na de rust was er van een Rotterdams overwicht geen sprake meer. De aanval len golfden heen en weer. Clavan moesi z-ich wegens een onwillige spier laten vervangen door Barondse. Het zwoegen van Rotterdam we-rd eindelijk ver in dc tweede helft beloond, toen Van der Velde van verre afstand de gelijkmaker scoorde (22). Fel streden beide partijen ru om de overwinnung. En die kwam, maar voor Den Haag, aai technisch zwakker was. Linksbuiten Rijnvis gaf Barendse een niet te missen kans, welke deze benutte (3—2). Daarmee was het pleit beslecht Het aantal toeschouwers viel tegen. Toch kon er nog ruim f 1000 aan het Rampenfonds worden afgedragen. ken, joeg eerstgenoemde het leer voor de vijfde maal in de Hollandse touwen. De Zwaluwen-voorhoede kon het in deze periode tot niet meer dan enkele zwakke pogingen brengen. Voor het begin van de tweede helft werd een minuut stilte gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de watersnood in beide landen. Strijd om Ned. damtitel begint Vrijdag In de periode van 20 Februari—4 April a.s. worden te Utrecht de wedstrijden ge speeld voor de finale van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. In totaal zullen 14 spelers aan dit tournooi deelnemen, n.l. de zes hoog geplaatsten in 1952, de zes gewestelijke kampioenen en de nummers twee van de provinciale bonden van Noord- en van Zuid-Hol land. Het zijn Van Aalten (Huissen), Bars (Enschede), Beers (N. Scharwou- de), Bergsma (Wartena), Bizot (Zwaag), Bom (Rotterdam), Craane (Den Bosch), ir Van Dijk (Wageningen), Huisman (Leiden), Keller (Amsterdam), Laros (IJmuiden), Van Mourik (Nieuwland, Z.H.), W, Roozenburg (Rotterdam) en Van der Sluis (Amsterdam). Tolush leidt nog te Boekarest De uitslagen van de 14e ronde van het schaaktournooi te Boekarest luiden: Tolush (Rusl.)Shajtar (Tsj.-Sl.) 10; Filip (Tsj.-Sl.)Smyslov (Rusl.) \<z; Barcza (Hong.)—Petrosyan (Rusl. \z\ Boleslavsky (Rusl.)Spassky (Rusl) Vz—Vz; Milev (Buig.)—Reicher (Roem) 1—0; S. Szabo (Roem.)Radulescu (Roem.) 10; O'Kelly (B.)L. Szabo (Hong.) afg.; Barda (Noorw.)Golombek (Eng.) afg,; Stoiz (Zweden)—Troianescu (Roem.) afg. De uitslagen van de 15e ronde luiden. Golombek (Gb.)Tolush (Rusl.) 01; Peuosyan (Rusl.)Reicher (Roem.) 1 0; Smyslov (Rusl,)Boleslavsky (Rusl.) VaO'Kelly (B.)Spaesky (Rusl.) af- gebr.; Milev (Buig.)Sliva (Polen) 10; Troianescu (Roem.)—S. Szabo (Roem.) 01; Shajtar (Ts.-Sl.)Stoltz (Zweden) VzCiocoltea (Roem)Filip (Ts.-Sl.) VzL. Szabo (Hong.)Barda (Noor wegen) afgebr.; Radulescu (Roem) Barcza (Hong.) afgebr. Na de 15de ronde leidt Tolush met 11 pt vóór Petrosjan met ÏO^A pt. Sportflitsen Ultimatum. Avery Brundage, dé voorzitter van het Int. Olyrnp. Comité, heeft Australië 12 dagen de tijd gegeven om het bewijs te leveren in staat te zijn de Olympische Spelen 1956 te kunnen organiseren. Met 43.7 sec. won Finn Hodt de 500 meter in de tweedaagse schaatswed strijd tussen Noorwegen en Zweden, dis gisteren te Stockholm is begonnen. De Zweed Ericsson won de 3000 m in 4.58.2. Noorwegen leidt na deze twee nummers met 60 tegen 50 pnt. De voetbalcarrière van Derek Doo- ley, de midvoor van Sheffield Wednes day, is op tragische wijze geëindigd. Hij brak Zaterdag j.l, zijn rechterbeen, waar in infectie optrad. Zijn toestand werd zeer ernstig en teneinde zijn leven te redden, moest het been worden geam puteerd. Burnley en Tottenham Hotspur speelden gisteren 32 voor de eerste divisie van de Engelse" league. Vanavond speelt een Westelijke dis- trictsploeg van de Ned. Politie Sportbond op het LFC-terrein in Leiden ten bate van het rampenfonds een lichtwedstnjd tegen een Leids elftal. De Rus Wladimir Minaschkin heeft te Leningrad een nieuw wereldrecord 100 meter schoolslag gevestigd door een tijd van 1 min. 11,9 sec. te laten noteren. Richard Bergman, de voormalige wereldkampioen tafeltennis, won te Aal ten een demonstratiepartij tegen Cor du Buy met 32. Zoals wij meldden, speelt Bergmann Vrijdag a.s. in de Dierentuin, in Den Haag tegen de Fransman Ha- ganauer, in het kader van de ontmoeting FrankrijkEngeland. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook Rusjana nog zal deelnemen aan de we reldkampioenschappen ijshockey in Zwitserland, waarvoor zij te laat hadden ingeschreven. Aldus dr Kraatz, de voor zitter van de int. ijshockey-federatie. Op 7 en 8 Mei vergadert de lande lijke contactraad voor gemeentelijke be moeiingen met lich. opvoeding en sport te Arnhem.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3