Dijktovenaars streken neer slib van Goeree in het Hart van reusachtig karwei klopt in toegetakeld bovenkamertje I In 't rampgebied klinkt alom het geluid van pompen Er komen schadebureaux in vele getroffen plaatsen In Zweden is al ruim 12 millioen gulden gegeven 3 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 t Geknars van kranen het enige applaus (Van een onzer verslaggevers) N EEN KLEIN BOVENKAMERTJE van Vroegindeweys zaadhandel in het ontredderde Dirksland zitten een paar ernstige mannen bij een gammel tafeltje, een telefoon, een potkacheltje en een stapeltje papieren. Zij hebben waterlaarzen aan de ver-uitgestoken voeten en eten een boter ham met kaas uit de hand. Niemand zou zeggen, dat hier het hart klopt van het gigantische werk met kranen en zuigers, met draglines en bulldozers, met bokken en kempenaars, dat het herstel van een groot deel van ons land betekent. In het toegetakelde haventje van het zwaargetroffen Den Bommel hangt een verveloze woonschuit, de naam Rini in gebladderde letters op de houten wand, schuin op het slib langs de kade. Er binnen staan twee houten bureaux, een mobilofoon, een schrijfmachine en een kacheltje. De kok zingt er in het kombuisje zijn hoogste lied, de uitvoerders zitten er om de tafel, de benen op een stoel, een hete mok koffie te drinken. Een vredig beeld, maar een grimmige achtergrond. Want die wordt ge vormd door de grote vloedgaten in de dijken van Flakkee, waar het water nog met vernielende kracht in en uit stroomt. Gaten, die deze mannen even zullen dichten Van de kaden van het Bommelse ha ventje heeft men een vreemde kijk op dit anders zo rustige dorpje. Een kol kende stroom schiet midden tussen de huizen door naar het open water: het is eb en al het water, dat in de achterge legen polders staat, zoekt zich een weg naar buiten. In de loop van de twee weken na de ramp heeft dat water mid den in Den Bommel, waar vroeger de duiker van de haven naar het gemaal liep, een kanaal gegraven, waarvoor onze Sliedrechtse baggeraars minstens een paar maanden nodig zouden hebben. Ruim tien huizen vielen in deze woe dende bergrivier. Straten, buizen van water en gas, leidingen van telefoon en verlichting werden vernield en meege sleurd. Dan staan er twee gewone mannen aan boord van de Rini, de handen in de zakken van hun jekkers. Dat gat moet Unesco steunt onderwijs in verdronken land Zoals men W'eet, neemt Nederland sedert enkele maanden deel aan het ge schenkbonnen-systeem van de Unesco, de onderwijsorganisatie van de Ver. Naties. Deze geschenkbonnen of unums, zijn een soort internationale ohèque k e naar elike plaats ter wereld gezonden worden voor de aankoop van artikelen voor onderwijs- en researoh-doeleinden. De Unesco beeft thans alle deelnemende •landen opgewekt door middel van unums het onderwijs in de g - troffen delen van Nederland te steunen. Het Unesco -centrum Nederland zal met het mimisterie van Onderwijs overlegger hoe de 'binnengekomen gelden zullen worden besteed: Rode Kruis verkoopt onbruikbare kleren Onbruikbare kleren, die het Rode Kruis treeft ontvangen voor de slachtoffers van de watersnood, worden te gelde ge maakt. De opbrengst is bestemd voor die getroffenen. Bij die controle op de ver koop verleent de afdeling domeinen van het ministerie van Financiën mede werking. dicht. „Als we nu eerst een dam in de haven spuiten, kunnen we 'de dijk ten minste op ons gemak dichten. Een dam in de haven spuiten? Jawel, splinternieuwe zuiger, die naar Brazilië zou gaan, maar voor de watersnood in ons land gebleven is, ligt al buitengaats te wachten om het zand van de bodem van het Haringvliet te zuigen. De bak ken, die dat zand naar binnen moeten brengen, zijn er ook al en de zandzuiger, die de dam in de haven zal spuiten, vult met zijn kolossale, brede flanken bijna de hele toegangsweg naar het dorp. Dat spuiten van een dam móét lukken. „Des noods spuiten we de hele haven vol, maar die dijk zullen we repareren.is het bescheid van een der uitvoerders. „Secretarie" Als Je op de Westelijke kade van de haven staat en je wil de burgemeester bezoeken, moet je met een pontje over varen, enkeldiep door slib en modder waden, door achtertuintjes en zijgange tjes van de dijkhuizen bij het Spui dwalen, om op de Boven Oostdijk te komen, waar de gemeentesecretarie is gevestigd. Daar zit de burgemeester, de heer J. J. A. Kruyff, met de waterlaarzen onder een keukentafel, vertwijfeld naar zijn enige telefoon en dc enige zitplaats voor gasten en bezoekers (een spiraal matraste kyken. „Dat is voor mij de grootste handicap, dat ik hier niets bij de hand heb. Het gemeentehuis staat onder water, al hopen De buitendijk bij Herkingen, waar de stormvloed een groot gat in sloeg. Achter de dijk ziet men de ondergelopen polder met zijn door het water ge- isoleerde boerderijen. De dijken in het achterland zijn zo goed als alle gedicht. Dat is te danken aan het niet genoeg te loven werk van de mariniers. En bij deze ravage staan nu een paar mannen, die met enkele hoekige gebaren aangeven, hoe zij denken, dat gat even te dichten. Tovenaars Ja, de dijk-tovenaars van Neder land zijn op Flakkee neergestreken. Hun punthoeden zijn vieze deuk- hoedjes, hun toverstaf is een menigte vloed daardoor minder woest zal stromen heeft het mis. Nog heel wat keren zul- de grijper moeten kantelen, nog heel wat keren zullen de ploegen rijswerkers en dijkbouwers moeten worden a/gelost, eer het getij weer tegen een geheelde dijk slaat. Landinwaarts zien we door het grote gat, dat als een verse wond in het lichaam van de dijk is geslagen, vernielde huizen, ontwortelde bomen, een geknakte tele foonleiding. Wanneer zal Flakkee droog zijn? Wanneer zal men de huizen kunnen betrekken of opbouwen? Dat vraagt de heer Mak in dat kleine kantoortje in Dirksland zich ook af. Want, zo vertrouwt hij ons toe, „admi nistratief en organisatorisch is het hier nog steeds een chaos. Er is hier een semi- overheids-instelling, die maar raak-g-ras- duint. Die ronselt ons personeel, „leent" ons materieel en stuurt over het alge meen de boel in de warMaar toch zit er schot in. We hebben nu verbin dingswegen tussen Oude en Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat, Bommel en Stad aan 't Haringvliet hersteld, en er volgen ieder uur nieuwe wegen en herstelde dijken. Wij waren in staat spoedig in te grijpen. Op Zondag 1 Februari waren wij eigenlijk al hier, omdat een uitvoer der van ons een karwei in Ooltgensplaat onder handen had. Hij ging die eerste dag al op verkenning uit en Maandag konden we met nieuw aangevoerd mate riaal aan de slag." Tientallen gaten In de beide „hoofdkwartieren" in de woonschuit Rini en in Den Bommel en in het opkamertje in dDirksland, hangen de grote waters'taatkaarten van de dijk doorbraken. Een kruisje, een cirkeltje, zigzag-lijntje en een pijltje geven de verschillende soorten dijkdoorbraken aan. Het bekijken van die kaart is een treurige bezigheid: alle buitendijken en zo goed als alle binnendijken gaan schuil onder de pijltjes, cirkeltjes, kartellijntjes en kruisjes. Flakkee is zwaar getroffen, de dijken zijn overal gebroken, uitgehold en afgekalfd. Vier grote vloedgat.en leg gen het land nog open voor vloed en eb Eén gat, dat bij Ooltgensplaat, is nu dicht, aan de andere drie wordt gewerkt. Maar dan pas komt men toe aan de „gaten tot maaiveld", de brokken, die uit de dijk- kruinen zijn geslagen, de happen die het water uit de dijkvoeten heeft genomen de poreuze, weggespoelde onder lagen. Wij keken in Dirksland, in Den Bommel en bij Herkingen, wij reden over dijken naar het Westen, het Oosten, het Noorden en het Zuiden. Het is overal hetzelfde, treurige Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binm-engekomen gelden bij het Nat. Rampenfonds, SUlenla-an 81, Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500.000 2 Februari f 2.000.000 3 Februari f 3.000.000 4 Februari f 7.IC 1.000 5 Februari f 11.672.000 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f24.080.000 9 Februari f27.558.000 10 Februari f31.000.000 11 Februari f34.000.000 12 Februari f38,000.000 13 Februari f .000.000 16 Februari f 47,500.000 17 Februari f49.500.000 Voor het Rampenfonds Herv. kerken schonken ruim j 1 millioen De collecte in de Ned. Hervormde ker ken ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft tot dusver in 900 gemeenten een bedrag opgeleverd van in totaal f 1.006.140,29. 400.000 Kleerhangers nodig Voor de klerendepots, waar de goede ren voor de slachtoffers van de waters nood worden opgeslagen, zijn dringend klerenhangers nodig. Het Jeugd Rode Kruis in de grote steden is daarom een actie begonnen voor de inzameling van 400.000 „knaapjes". Nog 32 inwoners vermist Raad van 's-Gravendeel weer bijeen De gemeenteraad van 's-Gravendeel op Beyerland is gisteren voor het eerst sinds de ramp bijeengekomen. De burgemeester, de heer C. van Heesen, deelde o.a. mee dat 32 inwoners nog worden vermist. De gemeenteraad nam besluiten ten aanzien van de woning bouw. om de vele onbewoonbaar gewor den huizen zo spoedig mogelijk te ver vangen. Stuur tijdschrilten naar het Rode Kruis In verband met de vele aanvragen die uit het. noodgebied binnenkomen bij het lectuurdepot van het Rode Kruis om tijd schriften en dagbladen, waaraan tot nu toe steeds voldaan kon worden, verzoekt 'het Rode Kruis om toezending van liefst actuele tijdschriften en dagbladen. Dit kan portvrij geschieden via de post in pakjes, niet. zwaarder dan 3 kg, mits geadresseerd aan de kruis tijdschriften- dienst Den Haag. Hoe het er thans bij staat IN HET OVERSTROOMDE gebied klinkt overal het regelmatig geluid van pompen die het water uit de ondergelopen polders wegmalen. Het aantal dorpen dat droog komt te liggen, groeit gestadig en daar blijk't nu steeds,duidelijker welke verwoestingen het water aan de huizen heeft aan gericht. Uit het rampgebied bereikten ons de volgende bijzonderheden: Zuid-Holland Export van oesters en mosselen hervat De verzending van oesters en mosselen uit de Oosterschelde. die na de overstro mingsramp onmiddellijk werd verboden in verband met het gevaar voorde volks gezondheid. is thans hervat. Gebleken is namelijk, dat de vrees voor besmetting ongegrond is. Dirksland. Hier was gisteravond alarm een polderdijk stond op doorbreken. Naast de sluis in de Diederi'kpolder was een duidelijke verzakking geconstateerd. In allerijl werd de dijk versterkt met duizenden zakken zand. Oude Tonge is thans, zij het met veel moeite, weer bereikbaar. Ooltgensplaat is niet langer geïsoleerd. Al zijn de wegen slecht 'begaanbaar, men kan de gemeente weer 'binnenkomen Zuid Beijerland. Hier zijn 12 woningen verwoest. 50 zwaar beschadigd en licht beschadigd. Numansdorp: na een week bemaling is het dorp drooggevallen. De gaten in de Schurmgsedijk en de Schenkeldijk zijn voorlopig gedicht. Nu het water weg is, blijkt dat 150 woonhuizen zijn vernield of zwaar 'beschadigd. De 'bevolking komt langzaam aan terug en begint met schoon maken van de woningen. Er ,s veel vee verloren gegaan en zeker 150.000 mud aardappelen. Tiengemeten: Op dit eiland zijn in totaal 16 woningen verwoest. Sliedrecht. Op last van de burgemeester moeten personen die cadavers aantreffen uit het leeglopende gebied van de ge meente direct aangifte doen bij gemeente werken. Zeeland Zlerikzee; Uit Almelo, dat Zdenikzee heeft geadopteerd, zuiden vijf chauffeurs overkomen voor het rijden v-am de tank auto's welke de drinkwatervoorziening onderhouden, want het zal wel lange tijd duren eer de stad weer waterleiding heeft. De stroomvoorziening is voor eer deel van de stad verzekerd, maar d< isolering vormt een probleem. Begon nen is met 'het dichten van de gaten in het havenkanaal, dèt dreigt te verzan den. De enige grote industrie in Zier-ik- de N.V. Zeeland-ia met 500 man per soneel. is weer aan het wenk gegaan. Walcheren: De schade aan de West- kappelse dijk wordt hier hersteld door het aanleggen van een keerkade en een dam van kleizakken. Men neemt aan, dat de polders rond Arn-emuiden over enkele weken droog zuilen zijn. Door grote beschadigingen aan het buizennet van de waterleiding dreigt de drink watervoorziening op Walcheren, zowel- als op Zuid-Beveland, spaak te lopen. Daarom is men bezig op gevaarlijke plaatsen de buizen te stutten met 'be kisting, steenslag of jukken Tholen: Binnen twee of drie weken zuilen, als alles meeloopt, verschillende polders van Tholen droog zijn. Alleen de Stavenisser polders zal men niet zo spoedig kunnen bemalen. Volgens het A.D. zou er dit jaar nog gerst -kunnen worden verbouwd, nadat eerst gips is gestrooid tegen de verailting van de bo dem. Waarschijnlijk, zal men tot herver kaveling overgaan. !a.s. één persoon per woning zenden om het aanwezige meubilair weg te halen. Op Zaterdag mag daarvoor in de wo ningen 201250 één persoon komen. Voor vervoer moet men zelf zorgen. Er moe ten voor het betreden van de woningen vergunningen worden aangevraagd op de gemeentesecretarie van Stavendsse in Tholen. Met de terugkeer van de mannelijke bevolking is van heden af voorlopig gestopt, omdat eerst meer slaapgelegenheid in orde moet worden gemaakt. Kortgene: Door bemiddeling van rijks waterstaat worden thans bij Kortgene op Noord-Beveland pompen geïnstal leerd, waarmede men o.a. de Frederiks- polder en de Wesbpold-er zal leegpom pen. In de polder Leendert Abraham worden de ga-ten gerepareerd. De Ge- ra rdsddjikpolder loopt leeg, in de Adri- aa-mpolder, waar een dijk gedeeltelijk weg is, wordt een ka-de opgeworpen. Zuid-Beveland: Bij de Emima-polder wordt een nood-kade aangelegd van 1,50 meter boven het peil van hoog water. De dijk tussen de polder Kruiiningen en Nieu-wlande wordt versterkt met zand zakken. Er wordt gewerkt aan het dich ten van het grote gat in de buitendijk van de polder Oosterdijk, Ook andere, beschadigingen in de dijken en binnen-, dijken van Zuid-Beveland worden her steld. Rilland-Bath: Gisteren is over de her stelde spoorlijn de eerste trein van Ber- „Hulp" voor twintig gulden per uur Een opkoper in lompen en oude metalen te Zierikzee heeft zijn' emplooi gevonden in het verhuren van een duck. Twintig gulden per uur vraagt hij voor dit amphibie- voertuig, dat hij uit een sloop in Rotterdam heeft gekocht, meldt De Tel. Ondanks deze schandelijk hoge prijs maken vele inwoners van deze gelegenheid gebruik om hun overstroomde woningen door de opkoper leeg te laten rijden. gen op Zoom -naar Ril-Iand-Bath gereden. De trein vervoerde uitsluitend: zand en zandzakken. Hansweert: In- deze plaats staan- aan de zijde van Kruiningen plm. 500 wonin gen in het water, Het zilte vocht bereikt hier een hoogte van drie meter. Kruiningen: Het droog maken van deze plaats zal moeilijkheden opleveren, omdat hier in de zeedijk drie grote stroomgaten zitten. Noord-Biabant Dussen: Hoewel het water in de pol- ,r iders onder Hank voor het grootste deel Stavenisse: Volgens een mededeling i is verfweoe„ e„ de gemalen op volle van de burgemeester mogen de bewoners van de woningen A 151A 200 Vrijdag De dijken dichtDat is voor het ogenblik het parool. Met draglines werpt men grote hoeveelheden klei in de gaten. Is het gat gedicht dan is het gevaar voorlopig bezworen. van bakken, kempenaars, draglines, bulldozers, bokken en zuigers, hun vingervlugheid bestaat uit het smij ten met tonnen klei, het verwerken van millioenen twijgen rijshout, hun ne„en4Pr'l„W^redatan'rLVen^; ratelen der kranen, het puffen der boten en het knarsen der kettingen. de Ned. Heide Mjj de wegen en huizen weer wat hebben opgeknapt, als na het dichten van het gat in het djjkdorp de mensen weer kunnen terugkeren, zijn we een eind op streek. Wanneer? Ja, dat is moeilijk te zeggen. We hopen deze week weer van de ene kant van het dorp naar het andere te kunnen lopen En dan horen we van hem, later aan gevuld met het verhaal van Den Bom mels gemeente-arts, de gebeurtenissen in het geteisterde dorp. De duiker onder de dijk kon het water niet verwerken en het dijklichaam kalfde langzaam af. Toen het water ook nog van de achterkant aan de dijk begon te vreten, was het gauw ge beurd en het gat werd met de dag bre der. tot -het nu enkele tientallen meters wijd is. Voor vlotte gang van zaken Tot op heden is nog geen cent uitge geven voor administratieve, of techni sche doeleinden. Het fonds ontving zeer veel medewerking. Kantoorruimte, per soneel, telefoonaanleg, drukwerk, het is allemaal ter beschikking gesteld. De Bovag stelde zelfs een auto ter beschikking van gen. Alons. de dir. van liet Rampen fonds, nadat men had opgemerkt, dat de generaal zich te voet of per tram naar zijn verschillende conferenties begaf. Naar wij vernemen zal het Rampen fonds, ter vaststelling van- de persoon lijke schade, die in de noodge-bieden ge leden is in die'dorpen en plaatsen, die het ernstigst door de ramp getroffen zijn, schadebureaux vestigen. Het maakt daartoe gebruik van de watersnood- comité's, die de regering ter plaatse sticht en die zich zullen bezig houden met bet vaststellen van de bedrijfsscha de en economische schade. Voor het Rampenfonds zullen zij dan tevens de schade, die in de persoonlijke sector ge leden werd, bepalen. Vergoedingen in natura zullen wellicht ook gegeven worden, doch daarover be raden zich de verschillende commissies, die binnen het Rampenfonds gevormd zijn, momenteel nog. Het ligt niet in de bedoeling, dat het Rampenfonds zelf grote partijen goede ren zal gaan kopen. I.C.C.C. vraagt collecte voor Nederland Aan alle in de ICCC (Internat. Raad voor Ghr. Kerken) samenwerkende ker ken is verzocht op de Zondagen 15 of 22 Februari een inzameling te houden voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Publiek hebben ze weinig, gooche laarsmanieren ook niet, en show komt er niet bij te pas. In de nacht, of op de dag, al naar gelang ze klaar zijn, smijten ze in dat ondenkbaar korte moment, dat eb noch vloed het water meesleuren of opstuwen, hun barrières in de strijd, een strijd op leven en dood. De firma R. Boltje en Zoon uit Zwolle heeft zich in Den Bommel genesteld om vandaar uit het werk aan de dijk te leiden. De firma Van Hattum en Blanke voort uit Beverwijk maakt de buiten dijken aan de Zuidzijde van het eiland en de firma Oosterwijk uit Rotterdam re pareert en dicht de binnendijken op dit zwaargetroffen eiland. Groot materieel In het kantoortje van Oosterwijk in Dirksland, boveri het magazijn van Vroeg- indewey's zaadhandel aan de Paling straat, staat de procuratiehouder der firma, de heer L. Mak, ons te woord tus sen telefoongesprekken en orders aan schippers, kraandrijvers en chauffeurs, die met de pet in de hand in de deur blijven staan. Door en uit de brokstuk ken van dat gesprek groeit voor onze ogen het beeld van deze strijd met groot materieel. Ruim 22 kleine schepen, 12 kempenaars, sleepboten, pontons, vletjes, draglines, bijna honderd auto's, zijn de wapenen in dit heroïsche gevecht. Maan dan staan rve even later aan de zeedijk by Herkingen. De zilte lucht slaat over ons heen, de stevige klei hecht zich aan onze laarzen en een zwak zonnetje tovert spiegelsplinters op het woelige water. Maar temidden van dit brok natuur, onder de bonkige xoolken, die stuurs langs de blauwe lucht stuwen, knarst een dragline. In de kaken van de machtige grijper verhuist een karre- vracht klei naar een bedreigde plaats. Maar wie denkt, dat het water met eb en j Rampenfonds nu al 49.500.000 Inwoners van Holland Marsh losten oude schuld af "TJE STAND VAN HET NATIONAAL RAMPENFONDS bedroeg gister- avond 49% millioen gulden. Dat is 2 millioen meer dan Maandag avond. Het dorpje Kamperveen bij Kampen (gemeente IJsselmuiden) heeft alle records van hulpvaardigheid gebroken. Immers daar werd f 38.171 in geld en natura bijeengebracht. Dat is gemiddeld niet minder dan f 263,20 per gezin of f 63.60 per persoon meer dan wij ooit van een gemeente noteerden. Maasland heeft besloten Zuicland (Voor-ne en Put-ten) -te adopteren. Onder de -gemeenten, die meer dan f 100.000 bijeen 'hebben, lieefit zich nu ook Nij-kerk -geschaard met f 106.000 of -gemiddeld f 35 per gezin, terwijl Texel precies f 100.000 -bijieen bracht. De inwoners van Holland Marsh, bij Toronto (Canada) hebben een 20 jaar oude soh-uld afgelost en 10.000 dollar naar hel Rampenfonds overgemaakt. Twintig beeld. Flakkees dijken zijn kapot, volkomen kapot. Maar de dijkento- venaars geven niets op, laten geen hectare land aan het water. Zij bijten zich vast in de klei en het slib, zij i®ar ®el'ed'en tijdens de orisis, hebben krabben eens onder hun viez-ge hoe- I h,m te-dgenoten den en planten de bemodderde laar zen eens dieper in de grond. Flakkee kómt droog De helicoptère, die op Flakkee neerstortte, wordt door een duck weggevoerd. staat gesteld het lan-i te k-open, dat bekend staat a'ls Holland Marsh. V-am de veelsoortige buitenlandse hulp, die nog alrtijd wordit geboden, -noemen wij slechts: Columbia zendt voor f40.000 ■koffie. Een fabriek in Duisburg-Hamiburg geeft 20 ton hoogovenoeme-nt gratis. De En-gelse regering heeft gewaagd of Nederland soms gebruik wil ma-ken van de -hete-lucbttoestellen, dde daar -gebruikt '-orden voor -het drogen van huizen. I-n Zweden is a-1 ruim 12 millioen gulden gegeven Oud-Vossemeer op het zwaargetroffen eiland Tholen, bracht voor het Rampen fonds meer dan ƒ20.000 bijeen of gemid deld ƒ42 per gezin. Geen D.U.W.-werk meer in rampgebied Nu langzamerhand een meer normale toestand is -ingetreden, -is het werk van de D.U.W.-arbeiders in de geteisterde gebieden beëindigd, behalve op het eiland Texel. Het -technische en admi nistratieve apparaat van de D.U.W. blijft ech-ter zo nodig beschikbaar voor hulp acties toeren werken, staat Dussen nog -voor een deel blank. De bewoners van de droge gedeelten van Hank en Dussen mogen echter terugkeren. Ouden van da gen en zieken moeten echter nog geëva cueerd blijven. Bergen op Zoom: In de Augustapolder is de in het water staande en verlaten spoorwachterswoning totaal geplunderd. De vrouw des huizes, die de dag tevoren een baby had gekregen, werd in de ramp nacht met levensgevaar gered. De baby- is later overleden. De spoorwachter vond in zijn woning leeggeroofd, kasten zijn opengebroken en kleding die niet goed meer was, is in het slijk op de vloeren gegooid. Halsteren: Gisteren zijn hier opnieuw twee slachtoffers van de watersnood ge borgen, nl. een lid van de familie Schuur- biers en een zoontje van de familie Lanen. Fijnaart: Enkele honderden bewoners van de gemeente mogen naar huis terug keren; de kern van de gemeente is droog gebleven, maar er werden 81 woningen en 13 boerderijen verwoest, 65 woningen zwaar en 566 licht beschadigd. Naar schatting bedraagt de schade in de ge meente 6 Vz millioen gulden. Helaas zul len 25 gezinnen niet terugkeren. Van hen allen bleef slechts één in leven. Er wor den nog 43 personen vermist. Op twee plaatsen in de polder staat nog levend geïsoleerd, dat wel onderhouden wordt, maar niet kan worden vervoerd. Moerdijk: Zoals het er thans uitziet, zal de verbinding over de Moerdijkbrug vóór 15 Maart a.s. hersteld zijn. Hoge en Lage Zwaluwe: Hoewel er in deze gemeente geen slachtoffers zijn ge vallen, is zij toch zwaar getroffen door grote materiële schade. Het zal nog een maand duren eer de polders droog zijn. Niet alleen vele woningen en boerde rijen, maar ook de gehele nieuwe uit breiding van de gemeente ligt in het watergebied. Vijf scholen, w.o. drie nieuwe, staan in het water. Buitenlandse militairen bijna allen weer weg De Amerikaanse, Britse, Canadese, Franse en Belgische militairen, die ons land na de overstromingsramp zijn te hulp gesneld, zijn nu bijna allemaal naar hun bases teruggekeerd. V?n de Ameri kanen blijven slechts twaalf man achter met een officier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstallaties en vijf tien dues. Van de Engelsen blijven twee helicoptères, vijf dukws met veertien man, vijf zuiveringstanks met bemanning en twintig militairen in Hoek van HoL land achter. Rampgebied op kleine schaal in Delft Deskundigen nemen proef met zinken van schepen In het Waterloopkundig Laboratorium te Delft is gistermorgen een model ge reedgekomen van het dijfcgat bij Helle- voetsluis. Zoals men weet, bestaat het. plan, dat 65 aneter -grote gat te dichten door het la-ten zaniken via-n -twee -betonnen schepen op 24 Februari. In het labora torium wordt n-u na-gegaan op welk tijd stip deze schepen het best tot zan-ken kunnen worden gebracht. V-oorts beschikt het laboratorium over een model van het stroomgebied, waar op 1 Februari de watersnood optrad. De Oosterschelde, die nog ontbreekt, aal -thans met spoed er worden bijgebouwd, zodat men zo nodig direct kan beginnen met proeven betref fende de afsluiting van de zeegaten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2