m Zwitsaletten Maakte prof. Zijlstra zich schuldig aan overschrijding van bevoegdheid? Chefarine ,4 Werkgeverscompensatie werkloosheids premieonvoldoende, toch accoord Minister Mansholt over het landbouwherstel Griep? Chelarine „4 doet wonderen! Twaalfde lijst met nam^p. van de slachtoffers Van het eii van School en Kerk PUROL Het lied der aethergolven Mel VELPON zie je er geen barst van! DE HONGAARSE GALEISLAAF KOORTSIG, RILLERIG Toch is het zo 2 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Juiidisch duel in de Tweede Kamei was bij haar samenstel van compensatie maatregelen afgeweken van het advies van de Stichting van de Arbeid, die vol- ledige compensatie nodig achtte. Door de maatregelen van de regering immers blijft voor de werkgevers een extra-last van 0,8 pet niet-gecompenseerd. (Van onze Parlementsredacteur) BIJ DE BEHANDELING van de hernieuwde inwerkingtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 is het gistermiddag in de Tweede Kamer gekomen tot een juridisch duel tussen mr Van Rijckevorsel (KVP) en minister Zijlstra. Minister Zijlstra immers heeft enige tijd geleden deze wet gehanteerd om maximumprijzen vast te stellen voor diensten van specialisten, na het bekende conflict in het Zuiden des lands. De heer Van Rijckevorsel stelde hierover toen reeds schriftelijke vragen. Nu maakte hij van de gelegenheid gebruik om minister Zijlstra als zijn oordeel te kennen te geven, dat gebruikmaking van deze wet voor dit doel machtsover schrijding was, aangezien de wet in de considerans spreekt van maatregelen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden. Minister Zijlstra was het met deze op vatting natuurlijk in genen dele eens. Hij achtte de considerans alleen van belang voor de wet als zodanig. Onder buitenge wone omstandigheden is ook te verstaan vrees voor verstorende elementen in het sociale en economische leven Verder de toepassing van de wet een kwestie van beleid. Mr Van Rijckevorsel was te laat. te repliceren en toen nam prof. Romme zijn taak over bij het motiveren van zijn stem: hij achtte het standpunt van de mi nister een hoogs: gevaarlijke toepassing van de wet en hoopte, dat daar aller spoedigst een einde aan zou komen. Prof. Romme was zelfs zo haastig met zijn ver klaring. dat hij haar te vroeg aflegde: eerst moest n l. gestemd worden over de hernieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de Distri butiewet Beide wetsontwerpen werden overigens aangenomen zonder stemming, met alleen de communisten tegen, aangezien deze van oordeel waren, dat beide wetten ge bruikt werden voor het voorbereiden van een derde wereldoorlog, daar vredes- industrieën worden beperkt en oorlogs industrieën worden bevorderd. Wie heeit gelijk Wat het conflict tussen minister Zijl- stra en mr Van Rijckevorsel betreft zijn wij voorshands van mening, dat het ge lijk is aan de zijde van de minister. Zijn standpunt volgt uit de structuur Prijsopdrijvings- en Hamsterwet. Dit is nl. een wet met een zeer speciaal voor schrift omtrent de inwerkingtreding. Deze geschiedt nl „telkens" bij Konink lijk Besluit, terwijl binnen veertien dagen na de uitvaardiging daarvan een zgn. bevestigingswet moet worden ingediend.. Dit betekent dus, dat telkens (hetgeen dan ook reeds herhaalde malen is ge schied} aanvankelijk door de regering en later door de Staten-Generaal moet wor den overwogen, of er sprake is van oor logoorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden", die het in wer king zijn of komen van de wet nodig maken. Maar is die beslissing gevallen, dan mag de minister van Economische Zaken ongetwijfeld de inwerking zijnde wet hanteren. Welnumr Van Rijckevorsel heeft uit drukkelijk verklaard, dat hij de her nieuwde inwerkingtreding op zichzelf nodig achtte, daarmee erkennende, dat de beslissing van de regering, dat er nog „andere buitengewone omstandigheden" heersen, die hantering van de Prijsop drijvings- en Hamsterwet nodig maken, juist was. Men kan zelfs nog verder gaan: de regering stelde aanvankelijk voor, de hernieuwde inwerkingtreding nog maar voor één jaar te doen gelden. Op alge mene aandrang van de Kamer (met uit zondering van de communisten) was hier tijdens de schriftelijke voorberei ding twee jaar van gemaakt. Daarmee gaf de Kamer te kennen: de „andere bui tengewone omstandigheden" duren waar schijnlijk nog wel twee jaar voort. Maar dan kan men ook geen juridische bezwaren maken tegen hantering van de wet door de minister van Economische Zaken. Om een woord van prof. Zijlstra zelf te gebruiken: dan is de zaak „juri disch volkomen rond." Een andere vraag is echter, of men geen bezwaren kan maken tegen het concrete geval van toepassing. Daar over spreken wij hier geen oordeel uit. Maar dat is dan inderdaad een beoorde ling van een beleid, waarbij buiten ge ding blijft de vraag van bevoegdheids overschrijding. De door mr Van Rijckevorsel gepo- neerde bevoegdheidsoverschrijding op de door hem aangegeven gronden zou- den tot gevolg moeten hebben gehad, dat hij zich in het debat en bij het uitbren- gen van zijn stem had moeten stellen op alt standpunt: er is geen sprake van oor logsgevaar. oorlog of andere buitenge wone omstandigheden, dus ik gun u, minister, niet de machtiging, die de i Prijsopdrijvings- en Hamsterwet u, na goedkeuring door de Staten-Generaal, i geeft. M.a.w. de heer Van Rijckevorsel 1 had op zijn. standpunt behoren tegen te stemmen. Prof. Romme bezigde een meer juiste formulering, toen hij sprak over de „toepasing van de wet", aangezien wij daarin, veel meer zien een kwestie van beleid dan van juridische bevoegdheid. Om een hall pet De Tweede Kamer heeft zich ook ver enigd met de verlaging van de vereve ningsheffing met een half procent. De voorgeschiedenis van dit wetsontwerp reikt terug tot de invoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet op 1 Juli 1952. Toen besloot de regering, dat het werknemersaandeel in de premie zou worden gecompenseerd door een loons verhoging van 2 pet, hetgeen in feite er op neer zou komen, dat de werkgevers zowel hun eigen aandeel in die premie als dat van de werknemers te hunnen laste zouden krijgen. Om een compen satie van het door de werkgevers extra te dragen werknemers-aandeel te ver krijgen kwam er een samenstel van maatregelen: verlaging van de kinder bijslagpremie met ',r pet, verlaging van de werkloosheidspremie met voor de werkgevers effectief 0,2 pet en ten slotte verlaging van de vereveningsheffing met een '4 pet. Alleen voor dit laatste was een wettelijke regeling nodig, die dan gisteren behandeld werd. De regering zegd. Korte speechjes werden gehouden door de heren Hooü (K.V.P,), Van den Heuvel (A.R.), Van de Wetering (C.H.). Ritmeester (V.V.D), Hofstra CP, v. d. A.), Lemaire (K.NP en Gortzak CComm). Allen meenden, hoewel zij, met uitzonde ring van de heer Hofstra, bezwaren had den, het wetsontwerp ongewijzigd moeten aannemen, omdat de gehele zaak van de vereveningsheffing mitsgaders de lasten, die op het bedrijfsleven drukken, binnen afzienbare tijd toch weer aan de orde komt bij de behandeling van het samenstel van maatregelen op belasting gebied ter bevordering van de werkge legenheid en de export. Minister Van de Kieft bleef er bij. dat het de best moge lijke oplossing was, terwijl staatssecreta ris dr Van Rhijn vertelde, dat de reserve van het Kinderbijslagfonds op het ogen blik 100 millioen bedraagt, zodat naar ruwe berekening een jaar of vijf met de verlaagde premie kan worden doorge gaan, zonder dat er sprake van dreigende tekorten behoeft te zijn. De Kamer begon daarna nog met de behandeling van de wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek met betrekking tot het ontslag bij arbeidsovereenkomsten Alleen de heer Oud (V.VD.) voerde hierbij gisteren het woord. Op de behan deling komen wij morgen nader terug. standnunt \-an dP StiohtTnp ma=r lniet bcter kan wachten tot de behande- Voor oogst-1953 moet gerekend worden op groot verlies van aanplantmogelijkheden (Van onze Parlementsredacteur) Minister Mansholt 'heeft gisteren, bij de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning in de Eerste Kamer enige mededelin gen gedaan over de toestand en de ver wachtingen in de overstroomde gebieden, voorzover deze hem aangaan. Ongeveer 8000 ba wintertarwe staan onder water, waarvan naar alle waar schijnlijkheid 7000 ha: als totaal verloren m-oe'. worden beschouwd. Voor dit jaar moet gerekend worden op minder aan plant van 27.000 ha graan, 10.000 ha sui kerbieten. 7000 ha vlas, 5000 ha peul vruchten en 2500 ha uien. Tegenover dit te verwachten verlies staat de mogelijkheid, dat elders een ver schuiving in de te verbouwen producten kan plaats vinden. Er zal ongelimiteerd behoefte zijn aan suikerbieten, zodat de bouw elders dient te worden gestimu leerd. Daartoe wordt overwogen, op korte termijn een suikerbietenprijs vast te stel len, waardoor de telers grotere zekerheid krijgen. Deze garantie zal voor 1 jaar gel den en gekoppeld worden aan de suiker prijs goor het gehele land. -} Wat de pootaardappelen betreft wordt voor de oogst-1954 geen moeilijkheid ver wacht. Anders staat het voor de oogst van het lopende jaar, maar daarvoor worden reeds maatregelen genomen. Er moet 2000 ton komen. De helft er van is reeds bijeen. Nagegaan zal worden, of de exportbe perkingen, die na de ramp moesten wor den ingevoerd, in de naaste toekomst kun nen worden verzacht. Ook d« leveringen aan de bezettings legers in West-Duiisland zijn aan moei lijkheden ondei-hevig. Vijftienduizend ton aardappelen zullen niet geleverd kunnen worden, tenzij de situatie d-it alsnog mo gelijk maakt. Ook de melkleverantie aan de bezettingslegers heeft even gestag neerd, maar is nu weer op gang. Onmiddellijk is ingezien, dat voor het ontzouten van de bodem grote hoeveelhe den gips nodig zijn. Belangrijke hoeveel heden zijn dan ook besteld en reeds ge- deeltelijk onderweg. De heer Rip (A.R.) had gevraagd naar e mogelijkheid van schadevergoeding in natura. De minister achtte dit een moeilijke zaak, temeer, daar in het ver leden hiermee niet zulke bijster gunstige ervaringen zijn opgedaan. Ook vertelde de minister iets meer van de plannen tot herverkaveling van de overstroomde gebieden, dan in de be kende watersnoodnota was vermeld. Het is de bedoeling, dat een korte wet wordt ingediend, waarin de herverkavelingswet Walcheren met enkele geringe wijzigin gen van toepassing wordt verklaard op andere gebieden. Die „andere gebieden" zullen dan bij algemene maatregel van bestuur worden aangewezen. Voor de tot standkoming van deze aanwijzing zal in tensief overleg worden gepleegd met de georganiseerde landbouw en met de be trokken boeren. De heer Louwes (V.V.D.) deelde mede. dat de Stichting voor de Landbouw, waarmee de minister over de organisatie van de hulpverlening gaarne overleg pleegt, reeds doende is. oe nodige commissies in te stellen, zowel landelijk als provinciaal en regionaal. Hij (Advertentie) Verouderde keest Maak een einde aon dat gekuch,zuiver Uw luch». wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKER'S ABDUSIROOP 's werelds beste, hoestsiroop Voorzitter AVRO moet meer overleg plegen Gewijzigde houding van het bestuur Tijdens een onderling overleg in het selijkheid geuit, dat de voorzitter, de hoofdbestuur van de A.V.R.O. is de wen- heer G. de Clercq, zijn besluiten neemt in nauw overleg met het dagelijks be stuur en dat twee vacatures in het be stuur spoedig worden vervuld. Hierdoor wenst men een verjonging van het be stuur te bereiken die, naar men meent, voorts bewerkstelligd zou kunnen wor den door uitbreiding van dit college. De heer De Clercq zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in De Radiobode schrijven.''Tijdens het over leg is hem geadviseerd, dit besluit te nemen en de heer De Clercq heeft inge zien, dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zou den zijn. Dit heeft het hoofdbestuurslid prof. dr J. H. Tuntler te Groningen mee gedeeld. Tijdens de bespreking is voorts de be noeming van een nieuwe directeur als opvolger van de heer W. Vogt ter sprake gekomen. Nekkramp in kazerne te Ermelo In de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo is een geval van nekkramp ge constateerd. Alle maatregelen om uit breiding van de ziekte te voorkomen, zün getroffen. kreeg van minister Mansholt de verzeke ring, dat hij zijn ambtgenoot van Weder opbouw zal stimuleren, eveneens het nodige overleg met de georganiseerde landbouw te plegen. Wat de andere onderwerpen betreft slechts het volgende: per 1 Maart wordt de prijs van voedergranen verlaagd met f 1 per 100 kg en de bewindsman is van oordeel, dat binnenkort de gehele vee voederdistributie kan worden opgeheven. Aan het debat was deelgenomen door de heren Louwes (V.V.D.). Kolff (C.H.). Rip fA.R.). Mertens (K.V.P.), Hoogland (P.v.d.A.) en Brandenburg (Comm.). De heer Kolff (C.H.) kon helaas de ministe riële rede niet beluisteren, aangezien hij tijdens de avondpauze op het Binnenhof door een fietser werd aangereden en op aanraden van een medicus in zijn hotel moest gaan rusten. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met de commu nisten tegen. Hetzelfde lot onderging de begroting-1953 van het Landbouw Ega lisatie-Fonds. -. (Advertentie) (Advertentie) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n4ij e doet wonderen! Hieronder volgt de twaalfde ver- lieslijst, die door liet Rode Kruis is uitgegeven. Het Rode Kruis kan. in verband met dé omstandigheden, waaronder de gegevens van deze ver- lieslijst werden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Dussen Aanvulling 4e verlieslijst d.d. 7-2-'53 Geborgen en geïdentificeerd: Rijken, Leonardus, geb17-l-'82 te Dussen. Fijnaart Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham, Hubertus, geb. 3-10-'73. Laatste adres: Fijnaart, Geïdentificeerd: Paulus Cornelia Marinus Maria, geb.: 21-7-'46 te Halsteren. Laatste adres: B 340. Stoffels, Cornelia, geb.: 12-ll-'06 te Halsteren, echtgenote van Cornelis Hoetelmans. Laatste adres: Halsteren B 33? Nieuwe Tonge Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk, Cornelia A., geb.: 23-3-'45. Laatste adres: Battenord 28. Koote, Francina, geb.: 13-9-T4, echt genote van A. v, d. Valk. Laatste adres: Battenoord 26. Nieuwerkerk Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheüs Andreas, geb9-6-'06 te Oosterland, echtgenoot van Corne lia Marina de Graaf. Laatste adres: Gouweveerseweg B 45. De Graaf. Cornelia Marina, geb.: 3-6-'15 te Zierikzee, echtgenote van Mattheüs Andreas Kik. Laatste adres: Gouweveerseweg B 45. Kik, Wilhelmma Maria, geb.: 3-2-'49 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Gou weveerseweg B 45. Kik, Cornelis Marinus, geb.: 18-7-'47 te Nieuwerkerk, Laatste adres: Gou weveerseweg B 45. Oosterland Provisorisch begraven aan de vlucht- haven Zijpe: Heijboer, Jannetje, oud 21 jaar. Rilland-Bath Geborgen en geïdentificeerd: Nijssen, Mattheüs, geb.: 8-8-'31. Laat. ste adres: Rilland-Bath. Stavenisse Geïdentificeerd: Potappel, Leendert Johannes, geb.: 27-3-'82 te Stavenisse. Laatste adres: Molenpad A 197. Potappel, Clasina Johanna, geb.: 9-3-'85 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes van Oeveren. Laatste adres: Molenpad A 197. Van Oeveren, Pieter Johannes, geb.: 15-8-'84 te Stavenisse, echtgenoot van Clasina Johanna Potappel. Laatste adres: Molenpad A 197. Van Oeveren, Marina Johanna, geb.: 17-3-'18 te Stavenisse. Laatste adres: Molenpad A 197. Veertienjarige meisjes S.E.R. accoord met arbeidsverbod Voelt ook voor verlenging van de leerplicht De Sociaal Economische raad heeft thans zijn advies uitgebracht over het hem op 1" Mei van'het vorig jaar dooi de toenmalige minister van Sociale ken gezonden voorontwerp van wet tot wijziging van de Arbejrtswet, teneinde tt nomen tot een arbeidsverbod in de industrie voor 14-jarige meisjes. De Raad is van oordeel (eenstemmig), dat een dergelijk verbod dient te wor den uitgevaardigd, maar ontveinst zich niet, dat hierdoor in bepaalde takken van industrie moeilijkheden kunnen ontstaan Meisjes zijn in Nederland immers gemid deld slechts 5 a 6 jaar werkzaam wanneer de leeftijdsgrens wordt ver hoogd kan dit van invloed zijn op oefendheid en routine. Daarom meent de Raad, dat ruimte dient te worden ge laten voor een verantwoorde toepassing van uitzonderingsmogelijkheden. De minister van O., K. en W, heeft toe gezegd, zoveel mogelijk te bevorderen, dat de leerplichtvrije meisjes, die geen bedrijfsarbeid mogen verrichten, voor haar toekomstige levenstaak worden voorbereid. De Sociaal Economische Raad dringt met klem aan op de vervulling van deze toezegging, maar stelt toch de vraag, of een verhoging van de leerplich tige leeftijd niet beter aan het beoogde doel zou hebben beantwoord. Dit klemt temeer, omdat de voorgestelde maatregel alleen betrekking heeft op industriële arbeid. Huishoudelijke werkzaamheden en werkzaamheden in de landbouw val len er niet onder. Meisjes, die in de in dustrie vanwege hun leeftijd geen plaat sing meer kunnen vinden, zullen dus kunnen trachten, hetzij in de landbouw, hetzij in de huishouding, toch aan de slag te komen. Huishoudelijke arbeid is ge heel onbeschermd en aan arbeid van 14- jarige meisjes in de landbouw zijn ook bezwaren verbonden. Beroepingswerk Geref. kerken. Beroepen te Godlinze J. v. d. Zanden eana. te Groningen; te Hoog«vMii mies. pred. op Soemba M. v. d. Werff te Amersfoort. Aangenomen de benoeming tot zieken- huispredikant te Hoogeveen W. Faiber as. era. predikant' aldaar. Gercf. Gemeenten. Tweetal te Zaandam H, Ligtenberg te Rotterdam-West en H. van Gilst te Elspeet. Waterman op de thuisreis met 137 vrijwilligers De Waterman, die Nederlandse mili tairen naar Suriname en Korea heeft gebracht, bevindt zich weer op thuisreis. Het schip is Zondag uit Poesan vertrokken met aan boord 137 Korea- vrijwilligers onder commando van Ka pitein H Meyer. De Waterman wordt half Maart in Nederland verwacht. Post voor het schip moet uiterlijk 27 Februari in Nederland op de bus zijn. (Advertentie) Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Luchtvaartovereenkomst met Japan getekend Gisteren is in Den Haag een lucht vaartovereenkomst tussen Japan en Ne derland ondertekend door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, en de minister zonder portefeuille mr Luns, enerzijds en de Japanse am bassadeur, mr Suemasa Okamoto, ander zijds. De luchtvaartovereenkomst ver leent Nederland het recht tot de exploi tatie van lichtdiensten van Nederland via het nabije en midden-Oosten naar Japan vice versa, terwijl Japan het recht wordt verleend luchtdiensten van Japan via dezelfde gebieden naar Nederland vice versa te onderhouden. Dr W. F. Dankbaar prof. in Groningen Opvolger van prof. dr J. Lindeboom Naar wij vernemen is in de vacature van prof. dr J. Lindeboom benoemd tot gewoon hoogleraar aan de theologische faculteit der universiteit te Groningen dr W. F. Dankbaar, secretaris van de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest. Prof. Dankbaar zal in Groningen kerk. en dogmcngescbie- denis doceren. H(j is in de Ned. Herv. Kerk, voornamelijk door zijn arbeid voor de zending, een bekende persoon lijkheid. De nieuwe hoogleraar is 45 jaar oud, Hij werd op 13 September 1907 geboren. Hij studeerde aan het gymnasium in Haarlem en aan de universiteiten van Utrecht en Leiden. In deze laatste plaats promoveerde hij in 1941 bij prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink. Zijn proefschrift, handelende over „De sacra- mentsleer van Calvijn", wordt geroemd als een knap stuk werk. Dr Dankbaar werd in 1931 predikant in Kuinre, vertrok vandaar in 1936 naar St Annaparochie en in 1941 naar Goes, speciaal voor de bij die gemeente aange sloten gemeente Wilhelminadorp. In 1946 werd hij benoemd tot Zendingsdirector van de samenwerkende zendingscorpo-; raties in Oegstgeest. De overgang van de zending naar de Ned. Hervormde Kerk had mede door zijn arbeid plaats. Verschillende publicaties zijn van zijn hand verschenen, in theologische tijd schriften en in boekvorm, o.a. over de verhouding van Calvinisme en weten schap in de 16e eeuw, bepaaldelijk aan de Leidse universiteit. Prof. Lindeboom is reeds sedert Sep tember vorig jaar emeritus-hoogleraar, doch neemt tijdelijk de colléges waar. Maandag a s. worden twee nieuwe instellingen van de Utrechtse Universi teit officieel geopend, n.l. het nieuwe laboratorium voor kristal-chemie aan de Catharijnesingel en het theologisch insti tuut aan de Trans. Prof. dr J. M. Pieters, thans buiten gewoon hoogleraar, is benoemd tot ge woon hoogleraar aan de R.-K. Econ. Hogeschool te Tilburg om les te geven in de bestuurswetenschappen, de inleiding in de rechtswetenschap en de overzeese economie. Ds J. Geuzebroek, Geref. zieken huispredikant in Amsterdam is naar Roosendaal vertrokken om daar de ko mende weken de geestelijke verzorging van de zieke geëvacueerden op zich te Met emeritaat Met 1 Mei gaan mei eervol emeritaat wegen» hel b<hr*)Ken van de 65-jarige leeiUhv da W ti. c. Tteerekamip te Mun- .ipeet ("«xrneen Paeanrm, Oudeg* en Kolac;v*.l-U, Zwamrocrdfn. Leeuwar den RJjv^i'keraj da A. K. dc Bi-er te belKn<woi<ie (voorheen te Wnpserveen en Oam>v<?ru) en d» J. C. H. Ronn.rn te HarÜngMv (vooihe.en te Sohraard. Parre- ga, Workuni. Oruriois. Apeldoorn en Warna), allen Ned, Hervormd predikant PrediVant voor evacué's Ds A. H. Htclternans va® Leeuwerden beeft zich op virVodc v»n bat moderamen der Ned, Hervormde Synod» beschikbaar gesteld om tDdeTjk geeateltfk vsrzcr^r te z'jn van de geëvacueerde®. Ds Hel'ue- mans is reeds naar Breda gereisd. Onderwijsbenoemingen Be-noemd tot leraras aan d? Chr. Industrie- en Huishoudschool te Gronin gen mej. R. Jonnsens te Rotterdam; tot onderwijzeres te Kamncriamd (Zld.) mej. F. A. Groot Nibbelink te Westkapelle. De classis Leiden der Geref. Ker ken zal voor het komende kwartaal steeds voor een Zondag een classispre- dikant afstaan voor de dienst des woords in de getroffen gebieden. De classis Graafschap van de Geref. Kerk heeft prsep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer H. Baarlink te Laar, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Dr M. C. Verloop te Utrecht is toe gelaten als privaat-docent in de maema- tologie aan de R.U. te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 18 Febr. Geslaagd kerkelijk voor bereidend examen de lieer A D H Huijsman te Zoetermeer. GRONINGEN. 18 Febr. Geslaagd voor doet. ex. wis- en natuurkunde (natuurkunde): G. W. Barendsen, Groningen. DELFT, 18 Febr. Geslaagd voor cand ex. bouwk. ingenieur: J B M Gijsen, Voorburg, J A v Huisen, N H M Liesker, beiden uit Den Haag, R L de Vries, Rijswijk: idem voor werktuigk. Ingenieur J v Dam, Yap Kie Han. beiden uit Den Haag: voor vliegtuig bouwkundig ingenieur J P K Vleghert uit Den Haag. AMSTERDAM, 18 Februari. Vrije Univer siteit. Geslaagd voor cand. ex. psychologie de heren W Zonneveld te Bussum en H In t Veld, Den Haag (cum laude). AMSTERDAM, 18 Febr Gem. Univ Gesl. .oor doet. ex. Engels mej. .T Overweel Doorn: voor cand. ex. Engels mej. J L Doeti en voor cand. ex. politieke en sociale we tenschappen mej. W Joshua, Den Haag en dc heer K Krombeen, Amsterdam. (Advertentie) Ds J. Couvee die legerpredikant op Korea is geweest, is met groot verlof gesteld en zal-eind van deze maand zijn arbeid in de -Geref. Kerk van Roode- school hervatten. (Advertentie) Van „luchtjes" gesproken... of u nu aan een gracht woont of in de nabijheid van een fabriek, U houdt uw huis op elk uur van de dag fris en verzorgd door Air-Wiek, dat alle onaange name lijchtjes prompt wegneemt. "°0* MEHStt* EEN NEUS DONDERDAG 19 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuw* 7.10 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10,35 Moet je horen". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Lucia di Lammermoor", opera (acte I). 11.50 ,,De vrouw in Gezin. Maatschappij en Staat", causerie. 12,00 Zang en piano. 12 25 „In het spionnetje". 12 30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram, 12.50 „Uit het bedrijfs leven". 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen of gram. 1.20 Lichte muziek, 1.50 Gram. 2.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 2.40 Alt en piano. 3 00 Voor de zie ken. 4.00 Gram. 4.15 „Van Pepita's en Man tilla's" 4.30 Pianoduo 4,45 Voor de jeugd. 5.30 Militaire causerie. 5 40 Gram. 5.45 Re geringsuitzending: J J v d Laan: „Nieuw- Guinea's Australische buurman". (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT „Hij is in ieder geval een ketter. En ketters strijd zijn../ se kerk dingen leert, die met dat Woord in ctriiR n'ln 14 „De keizer ken( geen toegevendheid tegenover De schipper schudde het hoofd. „Wat we ge- tt - u de rebellen", mengde de handwerksgezel zich loven moeten is ons in Gods Woord geopenbaard. „Wat moet? wilde de schipper weten. Hij be- weer ;n het gesprek. „En dat is maar goed ook." Dat Woord lezen we; en dat Woord brengen en greep, meer nog aan de toon dan uit de woor- „Mijn vader is geen rebel", voerde Lajos ver- verklaren onze predikanten ons. En als de Room den van de jongeman tegenover hem, dat hij een ontwaardigd tegen. „Die beschuldiging is vals!' bijzondere reden hebben moest om naar de hoofd- stad te gaan. „Och..." weifelde Lajos met zijn antwoord. „Mijn va..." Hij verbeterde zichzelf: „Ik heb daar familie." „Je hebt moeilijkheden, dat begrijp ik nu wei," mompelde de schipper. Hij keek naar de voorbij glijdende oever; het was, als dacht hij na over iets. dat hij al eerder had overlegd. Dan zei hij: „Jouw reis heeft iets uit te staan met wat er met enkele van onze predikanten gebeurt." Zijn woorden verrasten Lajos. „Ónze predikan ten." Dat betekende... „Dus u bent ook protestant", stelde hij ver heugd vast. „Dat ben ik. En als ik je helpen kan..." Lajos zag hem vragend aan. „Je versprak je daarnet", en de schipper glim lachte. „Je gaat naar Buda om je vader. Is hij zijn rebellen", gaf de handwerksman terug. „Dat is niet waar, jongeman", zei de schip per. „Ik weet wel,' dat de Roomsen dat bewe ren, maar waar is het niet." door H. TE MEHWE De handwerksgezel liet hem niet uitspreken, „Ik ga van boord" zei hij. „Jullie ketters ge praat wil ik niet langer aanhoren. En ik wil ook niet verder met jullie meevaren." „Niet zo heftig", trachtte de schipper hem te bedaren. „We zijn het niet met elkaar eens, maar daarom kunnen we wel met elkaar naar Buda varen. Tenminste wat mij betreft: en ik zou zeggen, dat ik als baas van de schuit ze ker een stem in dat kapittel heb." „Nee. ik wil van boord", hield de ander vol. „Leg maar aan." Jawel, dat was gauw gezegd; dat was minder gauw gedaan. Te meer, omdat de schipper heel geen haast maakte om de schuit lr.ngs de kant te laten glijden... Och, die driftkop zou wel wat bedaren, verwachtte hij. En werkelijk bedaarde de „driftkop" wat, nle'r Jroee de a°tIer- D® sj>0"?nd; ?°Sn maar niat zo veel - dat hü opnieuw aan een ge- arop hij het vroeg bewees duidelijk, dat cje sp^ deelnam tegenspraak v»n UJm «n van de schipper hem *Hij ging op 'het voor5chip op de luiken ,iUeni één van de gevangen dominees?" Toen vertelde Lajos. Wie hij was en wat hem waarop hij het vroeg naar Buda voerde. Nee, van zijn plan om va- tegenspraak van Lajos der te bevrijden sprak hij niet: hij had nog geen niet in het minst hadden overtuigd. van andéren vandaan. Zei geen woord. En bepaald plan. Meer een vaag voornemen. Maar z.e2 maar zo: wie de keizer niet gehoor- £0en donker begon te worden en de schipper over de mogelijkheid om vader te spreken, over ?afPlt rebel- En gehoorzamen doen aie naar jiem toe kwam om hem jn achteronde- de mogelijkheid om hulp voor vader te vinden, Ketters niet. te nodigen, weigerde hij kort. Nee, hij bleef aan sprak hij wel. „Dat doen we wel", zei Lajos heftig. „Dat dek... De schipper schudde het hoofd. Hulp vinden? doen we wel. Maar over ons geweter. heeft de Gek, maar nu kreeg de schipper* dez Ifde Wist Lajos niet, dat dat al geprobeerd was? Dat keizer geen recht en geen macht. Hij heeft niet schipper die nog pas had gezegd, dat je best de gezanten van Zweden en Denemarken en die uit te maken, wat we moeten geloven en hoe samen naar Buda kon varen al vas je het over van de Nederlanden al getracht hadden, de kei- we God moeten dienen." de vent over boord te zetten! Desnoods zonder zer tot toegevendheid tegenover de predikanten „Dat maakt de keizer niet uit. Dat maakt de bepaalde dingen- niet eens, een geweldige zin om te bewegen? kerk uit en de paus." dat de schuit eerst voor de vyal werd gelegd! 6,00 Nieuws- 6.15 Sportproblemen. 6 25 Amuse mentsmuziek. 655 Reportage of gram. 7.0C Gesproken brief uit Londen. 7.05 Discogrsm. 7 40 Rondetafelparlement. 8 00 Nieuws. 8,0i Radio Philh- orkest. 9.05 Mannenkoor. 9.15 ..De Kleine Prins", hoorspel. 10,30 Dansmuz. 11.00 Nieuws. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Gram. 11.4012.00 Zang en orgel, Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en weérber. 8.15 Gram, 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV' 10.00 Gram. 1030 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieKen. 11.45 Gram. 11.50 Causerie. 12.00 Angelus. i2.03 Lunchconcert. 12.3012.33 Land- en t.uinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 100 Nieuws. 1.20 Residentie Orkest NCRV. 2.00 Gram. 2 45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.30 Radio Philh. sextet, 4.00 Bijbellezing 4.30 Strijkkwartet. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Gram. 8.00 Viool en piano. 6.25 Gram. 6.35 .,Op de stelling". 6.45 Gram. 7.00 Nieuws. 7 10 Levensvragen van allerlei aard- 7.30 Gr. 8.00 Radiokrant. 8.20 Gram. 9.50 Causerie, 10.10 Gram. 10.15 Sopraan en piano. 10.35 Gram. 10.45 Avondoverdenking. 11,00 Nieuws. 11.-15—12.00 Gramofoonmuzlek. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 1.00 Gram. 1.15 Voor de boeren, 1,25 Voor de ar beiders. 1.55 Weerberichten, 2.00 Nieuws. 2,10 Mededelingen. 2.20 Flilmprogramma. 3.0U Voor de scholen. 4.10 Gram. 4.30 Hoorspel. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weerberichten. 7.00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Voor de boeren. 7.35 Gev. muziek. 8.00 Hoorspel. 8.30 Orkest concert. 9.30 Gev. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 Klankbeeld. 11.00 Gev. program, 11.30 We tenschappelijk overzicht. 11.45 Parlements- overzicht. 12.00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC Home Service, 1500 en 247 m 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Gev. mu ziek. 1.00 Parlementsoverzicht. 1.15 Dansmuz. 1.45 Orkestconcert 2 45 Voor de kinderen. 3,00 Voor de vrouw, 4,00 Recital. 4 30 Pianospel. 4.45 Lichte muziek. 5.15 Mrs. Dale's Dagboek. 5.30 Causerie. 5 45 Militair orkest. 615 Va riété .orkest, 645 Verzoekprogram. 7.15 Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws. 8.25 Sport. 8.30 Gev. program. 9.00 Hoorspel 10,00 Gram. 10.15 Gev. muziek. 11.00 Nieuws. 11,15 Actualiteiten. 11.20 Oude dansmuziek. 0.05 Voordracht. 0.20 Orgelspel. 0.56—1.00 Nws. Frankrijk, Nat. Program. 347 m. 12,30 Or kestconcert. 1.00 Nieuws. 1,20 Orkestconcert. 2.05 Zang. 5.10 Orgelconcert. 5,50 Gram. 6.30 Amerikaanse uitzending. 7,01 Gram. 8 00 Or kestconcert. 11.00 Gram. 11.4612.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12.30 Weer berichten. 12.34 Gr. 100 Nieuws. 1.15 Alt en piano. 1.20 Pianorecital. 2.00 Engelse les. 2.15 Gram.muziek. 2.30 Franse les. 2.45 Gram. 3.00 Gram. 4.15 Idem. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6 15 Finse volksliede ren. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws en persoverzicht. 7.30 Causerie. 7.40 Vrije Poli tieke Tribune. 7.50 Gram. 8 20 Verzoekprogr. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Verzoekprogramma. 10.00 Nieuws, J0.15 Gram, 10,55—11.00 Nws. Brussel 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1,10 en 2.00 Gram. 3.00 Orkestcon cert. 3.45 Gram. 4.00 Lichte muziek. 5.00 Nieuws 6 30 Dansmuziek, 7.00 en 7,40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.15 Hoorspel. 10.00 Nieuws, 10.10 Dansmuziek, 10,50 Nieuws. verjaag dat lome griepgevoel met; T7EN NEDERELANDER die in Quito. dus op eon van de hoogvlakten van het An desgebergte, enige licha melijke arbeid moet verrichtenla ten we veronderstellen dat hij de trap naar de volgende verdieping moet op. lopen raakt na enkele ogenblikken reeds uitgeput. Op de eerste etage aangeland, heeft hij het gevoel of hij in enkele minuten een hele dagtaak er op heeft zilten. Neemt hij echter de moeite even uit het raam te kijken, dan zal hij zien dat de voetballers van Quito op een verder gelegen veldje een stevig partijtje spelen, zon der schijnbaar enige hinder van ds hoge berglucht te ondervinden. Men heeft dit willen verklaren door het feit dat de bewoners van het hoog land beter de zuurstof in het bloed kunnen vasthouden, in tegenstelling met de bewoners van het laagland, die door het aldus ontstane gebrek aan zuurstof vermoeid zouden gera ken. Het kan zijn. maar het probleem van de moeheid is daardoor nog steeds niet opgelost. Want stelt u zich de molenaarsknecht eens voor die de hele lieve dag met mudzakken meel op de schouders jongleert en s avonds nog energie over heeft om op de kermis zijn spieren te meten met die van de krachtpatsers in de worstelaarstent. Indien we deze jon geman, dit brok onvermoeibare kracht, zouden meesturen met een dame die op zoek is naar een nieuw hoedje, zou hij 's avonds volkomen uitgeput thuis komen. De slentergan gen langs en door de modehuizen, het gehannes voor de spiegels, kortom de hele tocht die door de winkelende dame opgewekt wordt volbracht, zou voor deze bonk spieren te machtig blijken. Toch heeft de molenaarsknecht niet bepaalde spieren overbelast, noch te veel zuurstof verbruikt. Moeheid is dus nog wel iets anders dan alleen maar een stoffelijk proces en iedere arts weet door ervaring in zijn patiëntenkring daarvan mee te pra ten. In Europa Is men dan ook vrij al gemeen tot de slotsom gekomen dat vermoeidheid een verschijnsel is, waarbij zowel de geest als het gehele lichaam betrokken is. Weliswaar zijn de spieren die een bepaalde beweging makon in eerste instantie aanspra kelijk voor het vermoeid raken van dit organisme, maar voor datgene wat er in de spieren plaats heeft, is een hele organisatie nodig, wat bij de eer ste onderzoekingen minder de aan dacht trok. Volgens latere onderzoe kingen, hangt de actie van de spie ren (en nauwste samen met de adem haling. de bloedsomloop, de vocht en zoutuitwisseling in hét organisme, de warmtehuishouding, de osmoti sche en hormonale uitwisseling en voorts zijn de gebeurtenissen in het zenuwstelsel de verteringsorganen en de klieren die voor voeding van het spierstelsel zorg dragen, daarbij ten nauwste betrokken. U ziet dat het complex wel wat ingewikkelder is dan de theorieën omtrent de melk zuurovermaat, of het zuurstoftekort, wilden doen geloven. En dan hebben we nog niet eens gesproken over de geestelijke factoren die hierbij van invloed zijn en waarvan onze mole naarsknecht ongetwijfeld hel slacht offer is geworden toen hij hoedjes ging passen! Laten we edhter nu weer eens naar een ander onderwerp overstappen. Want we wilden het hebben over astronomische tabellen die 2400 jaar geleden werden opgesteld en die on danks moderne astronomische hulp middelen niet verbeterd kunnen wor den. Daarover morgen. (Nadruk verbóden.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2