Falende Iichaamsconditie elftal na rust ineenzakken deed ons Clavan (glad als een aal) bracht Terlouw tot wanhoop Zo'n Zesdaagse - noem het show, circus, bedrog, maar geen sport Proces-Oradour komt nu in het Franse parlement Gent bracht een debacle: Rode T)uivels>-JZwdlfiwen 5^0 Belg en hadden nauwelijks hinder van het zeer zware veld, de Zwaluwen des te meer! HAAGSCHE COURANT Toensdag 18 FeEruari 1933 - Pagina 9 (Van onze sportredacteur) GENT, Dinsdag. Op deze Mardi Gras, deze „vette Dins dag" vlak vóór de Vasten beginnen, klonk er van het genoeg lijke terrein van La Gantoise, waar elk jaar in deze periode Rode Duivels en Zwaluwen elkaar ontmoeten, triomfantelijk gejuich. Op de goedkope „volksplaatsen" stonden de Belgi sche supporters, de klak wat plomp op het hoofd, en wisten van verbazing en bewondering voor hun team bijna niet meer hoe ze het hadden: 50, na een 00 ruststand, waarbij de gastheren weliswaar het beste van het spel hadden gehad, maar waarbij zich toch geen unieke scoringskansen hadden voorgedaan. Op de overdekte tribune zat de nieuwe Keuze- Commissie van het Nederlands Elftal, met kennelijke be zorgdheid toe te zien, hoe de strijd in de 2e helft ongunstig verliep voor een Zwaluwenploeg, die tenslotte lang geen Ne derlands Elftal was, maar die toch 8 spelers uit de Ned. Elf tal-Club telde en daaronder velen, waarvan men aanzienlijk meer had vernacht, dan er vanmiddag uitkwam. Het was dus voor de Hollandei's een nogal sombere aangelegenheid: een falend elftal, dat ten onder ging tegen een Belgische combi natie, welke voor de helft uit spelers van 2e klassers was ver kozen en dus op papier nog aanzienlijk minder representatief was dan de Zwaluwenploeg. rijpe Vitessespeler Van Voorst Klaassens slechts geringe steun bieden, zodat het een wonder mocht heten, dat net middenveld al niet in de eer ste helft aan de Belgen verloren ging. Heel lang hield Klaassens de ongelijke strijd prachtig vol. maar halverwege de 2e helft klapte ook zijn tegenspel goeddeels Ineen. In elk geval was hij de enige, die een directe candidatuur voor de Oranjeploeg stelde, de ande ren kwamen daar niet aan toe. O Het Zwaluwenteam. dat ook in tactisch opzicht tekort schoot en geen kans zag. het probleem van de dubbele middenvoor (linksbin nen Straetmans en midvoor Wil- lems opereerden vaak tezamen in ver-vooruitgeschoven positie) op tc lossen, bezat een vuurlinie, die volkomen gefaald heeft. Ook daar zijn natuurlijk redenen voor aan te geven: allereerst was dc op stelling verzwakt doordat Clavan wegens werkzaamheden bedankt had. Invaller Wim v. d. Gijp mocht dan een enkele maal han dig met zijn broer Cor combine ren. het Dordts gepeuter maakte op de sterke Belgische defensie weinig indruk. Daar speelde de internationale linksback Van Brandt een voortreffelijke wed strijd Het was bijna irriterend, te zien. hoe hij spelenderwijs de pro blemen oploste en qua bal- en lichaamsconditie voor alle ande ren een voorbeeld was. En de linkshalf De Bels was eveneens zeer goed. De vleugel Louwers v. d. Gijp kwam daardoor niet tot ontplooiing en daar op links de DOS-wlng Luytenv. d Bogert al haar kruit in het eerste kwar tier verschoot, stond de niet on- givaarlijke midvoor Cor v. d. IJp voor een hopeloze taak. Fleurig begin Nederlaag nauwelijks geflatteerd Natuurlijk was die dikke neder laag verdiend. De cijfers laten niet de minste uitweg daaromtrent. De Bel gische ploeg was in de eerste helft wat beter en nadien volkomen opper machtig. Het enige dat men nog zou kunnen aanvoeren bij het bepleiten van een gunstiger Hollands resultaat, zou zijn. dat de Nederlanders de be loning voor goed volhouden in de vorm van een enkel tegengoaltje is ontgaan, Even natuurlijk zijn er be paalde redenen aan te voeren voor die catastrophe: 1. Het veld. 2. Het conditieverschil tussen beide elftallen. In ons land, hebben de spelers in de maanden DecemberJanuari en Februari te vaak voetbal- vaeantie gehad om momenteel in de allerbeste conditie te kunnen verkeren. Ettelijke malen gingen onze competitiewedstrijden niet door, gewoonlijk op goede gronden. Maar de Belgen, wier voetbal ten slotte op andere morele peilers berust dan bij ons, wier topspelers door financiële beloning in een andere verhouding tot hun clubs staan, gaan voor geen veld-met- plassen. geen sneeuwlaag of harde ondergrond uit de weg. Of dat nu altijd zulk een genoeglijk voetbal met zich meebrengt, is een andere vraag. Feit blijft, dat op dit zeer zware veld (ïe dooi was in België pas ingevallen met een harde ondergrond, het uiterste gevraagd werdvan de lichaams- en bal- beheersing van de spelers. En van de eerste tot de laatste minuut bleken de Rode Duivels verre superieur op deze belangrijke onderdelen. Vooral onze nogal zwaargebouwde spelers a/s Steen bergen (de SVV-back), Hendriks (dc Vitesse-spil) en Klaassens (de linkshalf van VVV) stonden hier voor bijkans onoplosbare moeilijk heden. Klaassens onze beste man Het pielt voor Klaassens, onze lang ste en zwaarste speler, dat hij zich goed bij de omstandigheden aanpaste Dooley's been geamputeerd Prominent voetballer in levensgevaar PRESTON. Derek Dooloy, de bekende 21-jarige midvoor van Sheffield Wednesday, die Za terdag jl. zijn rechterbeen heeft gebroken toen hü in botsing kwam met de keeper van ton North-End, is ernstig zfi-k. Nadat Maandagavond een spoedoperatie was verricht, werd gisteren een anti-gangrcne serum in allerijl door speciale politiewagens naar dc Royal ïnforniary te Preston gebracht, waar Dooloy verpleegd wordt. Zijn toestand ts ern.sttg omdat na de beenbreuk een kwaad aardige infectie is opgetreden. Aan xün vrouw is gevraagd naar Preston te komen. Wat men reeds enkele dagen vrees de, is gebeurd. Het rechterbeen van Derek Dooley, de midvoor van Sheffield Wednesday, is Dinsdagavond even boven de knie geamputeerd. Volgens een der geneesheren van het ziekenhuis, waar de operatie geschiedde, was de toestand laat in de avond kri tiek. Hij -oegde er aan toe, dat tot amputeren was besloten na dat de aanwezigheid van gnn- grene (x.g. ..koud vuur1') was gebleken. De amputatie Was noodzakelijk ten einde het le ven van Dooley te redde: Doelman Vrijhof had geen prettige middag, maar deze hoge bal verwerkte hij goed. De Belgische rechtsbinnen valt hem (in vreemde stijl) aan. Klaas sens en Hendriks (links) zijn te hulp gesneld. en tenslotte uitgroeide tot onze beste man. Ook Hendriks, hoewel zeker niet foutloos spelend, heeft toch zeer vele Belgische stormlopen aan banden ge legd en enkele malen zeker schijnende goals voorkomen. Maar overigens was het schier volkomen malaise met deze Zwalu wenploeg. die van zeer goeden wille was. maar in conditie zozeer achter stond bij de Belgen, dat er na rust, toen de vermoeidheid zich natuurlijk in veel sterker mate gelden deed. geen moment van gelijkwaardigheid met de Rode Duivels meer geweest is. De stijlvolle keeper Vrijhof beves tigde zijn talent voor hoge ballen, maar tevens zijn tekorten voor schui vers Hij had schuld aan zeker 2 doel punten. En vlak voor hem glibberde de zware Steenbergen op de cakewalk van modder en gladheid alsof hij de voetbalschoenen voor de eerste maal droeg. Aan Hendriks' andere kant streed de jonge Helmondia-back Claus de eerste drie kwartier nog met rede lijk succes tegen de snelle en actieve buitenspeler Smolders, maar in de 2e helft sleepte de blonde Hollander zich op doodvermoeide benen naar de tries te finish toe. In de halflinie kon de bijzonder goedwillende, maar voor vertegenwoordigend voetbal nog niet Het begin van de strijd de op brengst van de volksplaatsen was voor het Rampenfonds was niet ongun stig voor de Zwaluwen. Hoewel Steen bergen zeer onzeker optrad, kon Klaassens enkele malen goed stuwend achter zijn voorhoede aanzitten en daar werd vlot geswitched en (door Luyten) tweemaal aardig geschoten. Die eerste knal belandde vlak onder de lat en de interland-doelman Se- ghers moest al zijn capaciteiten mobi liseren om de strakke kogel tot cor ner te verwerken. Even later suisde een knal van Luyten naast. Dat zag er dus nogal gunstig uit. maar de Rode Duivels hadden hun antwoord klaar cn Straetmans en W»l- lems gaven een eerste proeve van goed combinatiespel, die Straetmans in gunstige schietpositie bracht. Dat de bal naast vloog, was een bofje voor ons, maar die aanval hield verdere dreiging in. Nogmaals kwamen de Belgen over links terug, waar Steen bergen bovendien niet gewend aan het SS-systeem machteloos stond. Opnieuw schoot Straetmans vlak naast en toen ook de rechtervleugel zich ontplooien ging. werd het paniekvoet bal in de Hollandse defensie. Hendriks moest overal te hulp snel len cn kwam niet tot constructief spel. Wonder boven wonder kwamen de Zwaluwen zonder direct constateer bare kleerscheuren het Belgisch of fensief in de eerste helft, dat zeker een half uur duurde, te boven. En toen bij half time de score nog blank was, kon men met enige goede wil nog geloven aan een wonder. De Belgen waren wel vaker sterker in het veld. zonder tot scoren te komen. Maar ditmaal zou het anders gaan. De autoriteiten hadden hun tribune plaats nog niet ingenomen, de 2e helft was niet meer dan 10 seconden oud, of dc score was geopend. Van de af trap af namen de Belgen de bal mee. een korte combinatie tussen Straet mans en Willems, en de midvoor scoorde met een venijnige schuiver, die Vrijhof had kunnen stoppen, als zijn reactie prompter gekomen was. Maar het uitzicht werd hem belem merd Vijf minuten later viel de be slissing: Na een felle aanval over links kwam de bal bij rechtsbuiten Smol ders. die zich van bewaker Claus be vrijd had. Opnieuw zag de schuiver er niet onhoudbaar uit. maar Vrijhof dook te laat (20). Prachtig doelpunt het verstoorde evenwicht te herstellen, maar een kwartier na rust waren onze blnnenspelers al bit- gespeeld. zodat er met geen mogelijk- flaags elftal versloeg Rotterdam (3^2) (Van een onzer verslaggevers) Het was jammer, dat het weer r niet toe medewerkte, om gister avond de lichtwedstrijd Den Iiaag- Rotterdum op liet V.U.C.-terrein, ten bate van het Nationaal Rampen fonds, tot een financieel succes te maken. De tribunes vertoonden he laas tal van lege plekken, hetgeen ook dtt&roin te betreuren was, omdat er in de eerste helft van levendig voorlioedespel aan Haagse /.vide te genieten viel, waarbij Mick Clavan levendig en glad als oen aal de motor was cn Terlouw zodanig bevreesd maakte, dut de Spartaan de vijandelijke voorwaartsen niet te gemoet dorst te snellen, om in te grijpen, maar zich telkenmale op ei gen veste terugtrok, waardoor ook de taak van Landman wiens uit zicht daardoor vaak belommerd werd er niet gemakkelijker op werd. Er waren nogal wat wijzigingen gekomen In het Rotterdamse team: v. d. Korput (Feijenoord) speelde linkshalf in de plaats van Dürr (Excelsior) en door hot onlbreken van v. d. Hoek (Feijenoord) en Jacques Heijster (II.D.V.S.) was de voorhoede van rechts naar links als volgt samengesteld: v. Ede (Sparta). Rcnnlngshof (Sparta). Steenbergen (Feijenoord), v. Pelt (S.V.V.) en v. d. Velde (Feijenoord). Het begin van de strijd, welke door de laaghangende mist moei lijk was te volgen, was sensatio neel. daar reeds de eerste Haagse aanval nadat Rotterdam aan vankelijk een licht overwicht had gehad succes opleverde. Clavan bracht de bal op, passeerde zui ver naar Rijnvis, die onmiddellijk een lage voorzet lanceerde, waar uit, Kuneman tegen de paal knalde. Onmiddellijk volgde echter een voorzet van rechts, waaruit Clavan langs de onthutste Landman kopte (l0).Er was toen pas drie minu ten gespeeld' En vier minuten later was het wéér raak. De handige Vollebregt leidde een nieuwe atta que In: Kuneman gaf langs het rechterbeen van Terlouw een afgemeten pass aan Clavan. die achter de bal aansnelde en onze nationale portier ten tweeden male versloeg (20). Wél kwam Rotterdam met van Schijndel als stuwende kracht na dien enige malen los, maar verder dan een buttenspeldoelpunt van Steenbergen en een ver schot van de actieve v. Pelt, dat. bulten Koks be reik, door de lat werd gekeerd, brachten de gasten het vooralsnog niet. Ook tal van corners op de Haag- -- veste sorteerden geen effect en knal van v. Schijndel werd door Kok uit zijn doel geranseld. Totdat in de 21e minuut scheidsrechter Koos v. Gelder over het hoofd zag. dat v. Pelt zich in bultenspelpositie be vond. toen deze een pass van v. Schijndel kreeg één der grens rechters vlagde duidelijk en na veel geharrewar in het Haagse doel schoot (21). Ondanks de zwakke Haagse defen sie deden zich de meeste kansen voor onze stadgenoten voor bij een prachtige voorzei van Vollebregt faalde Kuneman voor open doel maar met ongewijzigde stand brak de rust aan. In de tweede helft heeft de ont moeting- een groot deel van haar bekoring verloren, doordut Clavan zich reeds na enkele minuten wegens een oude blessure door Barend se (V.C.S.) moest latei) vervangen. Van Ede stichtte nu herhaaldelijk ver warring in de groen-gele gelederen, maar het was toch uit een aanval over links, dat door een verraderlijke hooghal van v. cl. Velde de gelijk maker ter wereld kwam (22). Met uitzondering van Rijnvis bleef de Haagse voorhoede machteloos, zodat het eigenlijk verwondering moest wekken, toen I! minuten voor het ein de Rijnvis profiteerde van een mis verstand tussen Terlouw en Land man, waardóór Ba rend se de gelegen heid lcreeg. in het verlaten doel te schieten en Den Haag een 82 zege te bezorgen. De Rus Minashkin is er te Lc- nlngrad in geslaagd de 100 m. school slag binnen de door de FINA gestel de wereldrecordlimiet te Hij deed er 1 minuut 11,9 Zoals men weet is de schoolslag flcteel een „gesplitst" wedstrijdnum- iner geworden, waarbij orthodoxe en vlinderslag gescheiden zijn, ook wat de recordlijsten betreft. Voor de lc divisie van de Engelse voetballeague werd gisteren Burnley- Tottenham gespeeld. Burnley won met 3—2. heid een vierkant op het middenveld te formeren was. dat ook maar iets „magisch" had. Vooral toen Willems, die zeer gevaarlijk was. een prachtig 3e doelpunt scoorde, waarbij hij 2 verdedigers voorbijsnelde en onhoud baar inschoot werd het duidelijk, dat de teruggedrongen Zwaluwen een grote nederlaag tegemoet gingen. Even later kwam dan ook het 4c doelpunt: Smolders pikte een fraaie throughpass op. ijlde langs onze uit positie gespeel de defensie cn deponeerde de bal via een effectvol schot, dat over Vrijhofs gestrekte vingers heen sprong, in ons doel (40). Lange tijd bleef de score nu onge wijzigd, Hoewel gedesorganiseerd en al lang geslagen zijnde, kwamen er nog enkele kansjes voor de Neder landse ploeg, maar een omzetting van Louwers en v. d. Bogert (de laatste werd rechl.sbuitcnj bracht geen ver betering en het was juist Xouwers, die tot tweemaal loc goede leansen miste. Cor v. d. Gijp raakte de paal, maar tot scoren kwamen slechts de Belgen. Steenbergen begreep een buitenspeknanoeuvre van Hendriks en Claus te laat, Willems glipte iangs hem heen en draaide ook nog om Vrijhof heen, die voor de 5e maal gepasseerd werd. Itet zou nog erger geworden zijn. indien Hendriks niet een keihard schot van Straetmans uit het doel gekopt had. En Luyten miste de laatste kans op de „geredde eer", door van 3 meter afstand wild naast te knallen. Evenementen, die dc slot fase verlevendigden, maar ons geen soulaas brachten voor deze bittere pil. De voltallig-aanwczige Keuze-Com missie zal de lessen van deze wedstrijd wel begrepen hebben! Mercedes wijst uit daging van Ferrari af STUTTGART. Toen de Mer- cedes-Benz-fabricken enkele weken geleden bekend maak ten, dat zij in 1953 niet aan auto-races zouden deelnemen, werd als één der redenen voor dit besluit het grote overwicht genoemd, waarvan Mercedes in het afgelopen jaar blijk had ge geven. Dit laatste is voor Ferrari en de coureurs Asrari, Villorcsi en Farina aanleiding geweest de Duitse fabriek en haar cou reurs openlijk uit te dagen voor een of twee wedstrijden, te hou den op een parcours, dat Mer cedes zelf zou mogen uitkiezen. Met betrekking tot deze uit daging heeft Alfred Neubauer. de "leider van de race-afdeling van Mercedes, tot wie de auto- mobielclub van Bari (Italië) zich telegrafisch gewend had. verklaard, dat Mercedes een jaar lang Ferrari bekampt heeft en in 4 van de 5 duels de zege heeft behaald. „Is het dan niet onlogisch", vroeg Neubauer. „nu plotseling op de proppen te komen met een zesde wedstrnd om uit te maken wat de beste wagen is?" Hij zeide voorts, dat Mercedes-Benz een andere taak had dan duels uit të vechten. „Wij hebben een systeem en een bedF-ONpolitiek", verklaar de hü. „dal zijn wjj verplicht aan onze fabriek met haar 35.000 man personeel. Ferrari, die 300 arbeiders heeft, kan hier natuurlijk anders over denken dan wij". (Advertentie) 'n Avondje in bet Sportpaleis (Van onze sportredacteur) Waarom. Waarom zitten die mensen daar bil de Antwerpse Zesdaagse? Waarom betalen zU die forse entréeprüzen van vüf. zes. tien gulden voor een avond kermis vermaak. waarvan zij weten, dat het min of meer handig in elkaar gezet is? Waarom jui chen zij (Zondagavond met 32.000 man sterk!) vanuit de nok van die lawaaierige cir custent Bruneel toe. die met een 60 kilometer- vaart een stel ronden neemt. hoeveel, dat kan niemand bekijken terwijl de concurren ten bij wijze van spre ken met één been op het Kt uur bijkans bewe gingloos die Vlaamse storm over zich heen laten slaan? Willen die mensen, die hun goede frankskens daarvoor neertellen, dan met alle geweld bedrogen wor den? Ja, dat willen ze. Want nog veel beter dan u of lk, die zo eens per jaar eens 'n avond je Zesdaagse-vcrmaak bijwonen (of misschien slechts van horen zeg gen weten, dat dit al lesbehalve zuivere sport meer is) «nappen die muurvaste wielerklan- ten, waarvan Vlaande ren boordevol is, dat er hier op de gladde, hou ten piste een spelletje gespeeld wordt. ZIJ we ten het heus wel, dat bestuurder Leon van Gastel van zijn nssis- ten verneemt, dat er een indrukwekkend aantal bussen uit He renthout voor zijn deur staat. En dat in zo'n geval Bruneel een sein tje krij'gt, „eens iets te laten zien", want Heden uit je geboorteplaats mag je niet met trieste gezichten hulstoe laten gaan. Natuurlijk weet leder een, dat het oncontro leerbaar spel van ge wonnen en verloren ronden wel eens aange past wordt aan de eisen van het publiek. Stel, dat Ocbers een steen- pulst op een bijzonder lastig plaatsje heeft, maar niet behoeft, uit te vallen, Indien hij zich één avond wat ont zien kan. Stel. dat Ockers, die met Rik v. Steenbergen lot dc fa vorieten behoort (cn 'n geboren Antwerpenaar is) als favoriet koppel gestart is. Zouden dan de concurrenten geen seintje krijgen, Ockers- Van Steenbergen die avond een beetje te ontzien? Nou dan..er zijn im mers geen concurrenten bij een Zesdaagse. Ten minste niet onder de sterke koppels. Alleen maar mededeelhebbers In do verdiensten. Die niet gering zijn. Leest u Faiisto Coppi. die het de laatste tijd wat kalm aan doet. zou met zijn landgenoot Terrnzzi zes dagen en nachten rondjes gedraaid hebben in de Antwerpse heksenketel met. z'n walm van rook, etcnsluchtjes, olie en transpiratie. Maar Fausto kwam niet en verspeelde daardoor driehonderdduizend fres. aan startgeld. Alléén aan startgeldDaarbij vallen er nog tientallen premies te winnen, die avond aan avond bereid willig door allerlei fir ma's worden uitgeloofd. En niet van die klein tjes. Maandagavond toen wij in het Sportpaleis rondgesnuffeld hebben, was er 'n reisbureau dat 25.000 fres. beschikbaar stelde Dat is tweedui zend gulden. En bedra gen van fres. 5000. 6000 en 7000 gaan er grif van de hand- Daar moeten dan weliswaar méér dan een sprint voor rijden, maar goed er kan veel zeer veel geld verdiend worden bij zo'n zesdaag se. Nu is het waar. dat alleen een Coppi zo'n fantastisch startgeld toe gemeten kan krijgen. Maar een Rik van Steen bergen kwam met fres. 75.000 toch ook aardig uit de bus. Het lijkt een wonder, dat de organisatoren toch nog iets kunnen overhouden. want de zesdaagse kost 2 mil- lioen francs. Dat komt neer op f 160.000 Er zijn orkesten, met veel ko- pergeschetter. En attrac ties. zoals een acroba- lisch trio. dat midden tijdens de jachten, op 'n podium op het midden terrein zijn toeren de monstreert. komieken, athleten.... en het mag dan als geheel niet „the greatest show on earth" zijn, een spektakel is het zeker. Ondanks de tram staking. die nu al 17 da gen lang de taximaat schappijen geld laat ver dienen en de schoenma kers. want vele Antwer penaren gaan te voet naar hun Sportpaleis, dat een half uurtje marche ren uit het centrum van de Sinjorenstad ligt. Hedenmorgen was de stand: - 1. Schulte-Peters (Ned.) 77 pnt-, op 1 ronde; 2. Bruneel-Plattner (B- Zwits.) 380 pnt.; 3. For- lini-Terruzzi (Fr.-It.) 264 pnt.; 4. Koblet-Von Bueren (Zwits.) 149 pnt.; op 2 ronden 5 Van Est- Wagtmans (Ned.) 149 pnt.; 6. Glorieux-De Pauw (B.) 124 pnt.; 7. Buyl-Ollivïer (B.) 100 pnt.; 8. Van Steenbergen -Ockers (B.) 83 pnt; 9. Muller-Hoermann (Did.) 70 pnt. sche koppel Van Vliet Het Nederlands-Belgi- Acou bezette met 4 ron= den achterstand en pnt. de 12e plaats. SCHULTE—PETERS aan de leiding Voor het Rampenfonds Watcrsnoodritin Je huiskamer Ten bate van het Nationaal Ram penfonds wordt een W*tw»nood-rit 1953 gehouden, waarvan de organi satie berust 1>U <1® regionale auto- nmblelspoi'tclubs It.A.C.-Zuid, R.A.C. - Went, R.A.C.-Noord, R.A.C.-Oost cn alle daarbij aangesloten districten cn plaatselijke clubs. Deze „rit", waarin de K.X.A.C. heeft toegestemd, is Uitgezet door dc sporteommissie van dc vier R.A.C.'s en wordt verreden in de huiskamer. Een auto komt er dus ditmaal niet aan te pas. Wel wordt verwacht, dat. iedere auto mobiliste®) in ons land zal mee doen. De massastart vindt plants op Maandag 16 Maart. Aan alle in schrijvers wordt op die dag een fraai uitgevoerd bewijs van de deelneming verzonden, alsmede een reglement (handleiding), routebe schrijving en een kaart De oplos sing van de opdracht moet op 25 Maart In het bezit zijn der sport eommissie, waarna de uitslag spoe dig volgt. Door Hen gulden te storten op giro 2695 van de Rotterdamsche Bank te Arnhem met vermelding „Watersnoodrlt". Gahrlolstraat 24 te Arnhem, kan men deelnemen Voor deze rit is een speciale pla quette geslagen, die tenminste aan alle goede oplossers zal worden toe gezonden. De Tonegido-officlal A. Cabooter is Zondag plotseling overleden De Voorburgse club verliest in hem een toegewijd commissielid en ex-be stuurslid De RRC Sparta hield dc eerste wegrit van dit seizoen Bij de A-klas- sers won Piet Kooyman vóór Gerrit Bontekoe Omdat de Berlijnse communisten een West-Berlijnse speler gearresteerd hebben, zullen dc West-Berlijnse voet balclubs geen wedstrijden tegen Oost- Berlijnse teams spelen, totdat dc gear resteerde is vrijgelaten. Wie volgt De sport blijft haar steentje bijdragen voor het Rampen fonds. Tijdens de biljartwed strijden om het Nederlands kampioenschap bandstoten, ge houden in de biljartacademie „Du Corbeau" heeft H C.C, ge collecteerd voor de slachtoffers in de noodgebieden. Het resul taat van deze collecte werd door H.C.C. afgerond tot 140, welk bedrag Maandag jl. aan het Rampenfonds is afgedra gen „Paraat" stortte 25. Brundage stelt ultimatum MELBOURNE. Avery Brun- (lugc, voorzitter vnu liet Inter im! innaai Olympisch Comité, heeft Australië 12 dagen de tijd gegeven om het bewijs te leve ren in staat te rijn de Olympi sche Spelen in 1956 te kunnen organiseren, aldus dc „Mel bourne Suil". Voorts zon llvundagc er vol gens het blad nog aan hebben toegevoegd: „Indien ik geen ze kerheid Itrijg zal ik dc andere candidaten een rondschrijven zenden, opdat *U zich gereed kunnen houden om de Spelen te organiseren". Laakkwartier vergaderde Onder flinke belangstelling hield Laakkwartier in liet Cantinegebouw een algemene ledenvergadering. De belangrijkste punten waren; dat het voorstel om twee elftalcommissies (één voor de KNVB-elftallen en één voor de elftallen van de Afd. 's-Gra- venhage) te formeren, aanvaard werd en dat de vergadering adhaesie be tuigde met de plannen om te geraken tot financiële steun aan de geteister de gebieden. BINNENLAND Uitgifte credietbons voor benzine geëindigd De uitgifte van credietbons voor benzine ten behoeve van transpor ten van en naar de noodgebieden, wordt met ingang van vandaag stopgezet. Wederverkopers van de benzinemüen mogen deze bonnen nog tot en met 21 Februari accep teren, zo deelt het hoofdbestuur van het Rode Kruis mede. Na watersnood dreigt waternood Bij Kruiningen en Krabbendijke zijn bij de buizen der waterleiding door de werking en de druk van het binnengevloeide zeewater uit schuringen en onderspoelingen ont staan, die zeer zorgelijk worden geacht. Deze zullen de watervoor ziening van Zuid-Beveland en een gedeelte van Walcheren onmoge lijk maken als de buizen breken of ernstig gaan lekken. Zodra men hiervan op de hoogte is gekomen, is men begonnen met het treffen van maatregelen. Met man en macht wordt thans gewerkt om de situatie meester te worden. Onbruikbare kleren worden verkocht Van de door het Rode Kruis ontvangen kleren is een bepaald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitreiking in aan merking komt. Deze artikelen wor den te gelde gemaakt teneinde de opbrengst te kunnen doen toeko men aan slachtoffers van de wa tersnood. Bovendien worden hier mee opslagkosten, die voor deze goederen bepaald niet verantwoord zijn, vermeden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de controle op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daar bij de bijstand verkregen van de afdeling domeinen van het minis terie van Financiën. De R.K. Bond van Vervoerperso neel „St. Raphael" bestaat op 22 Fe bruari vijftig jaar. Aangezien juist de vastentijd is ingegaan is de openbare viering uitgesteld tot 2 en 3 Mei. BUITENLAND Israëlische parlement achter de regering Het Israëlische parlement heeft zich achter de regering geschaard wat betreft de politiek ten aanzien van de Sovjet-ünie. Drie moties van wantrouwen van linkse zijde werden met 79 tegen 16 stemmen verworpen. Henry Ford voorstander van vrije wereldhandel Henry Ford jr, de president van de Ford Motor Company, heeft op een persbijeenkomst een rede ge houden, waarin hij er bü de Ameri kaanse regering op aandrong de vrije wereldhandel té bevorderen door opheffing van alle tarieven, het quotastelsel voor de invoer en de koop.-Amerikaanse- produc ten wet, welke de regeringsaanko pen van buitenlandse producten beperkt. I-Iij zeide, dat de Ameri kaanse zakenlieden voorstanders rijn van concurrentie en particu liere onderneming en een hekel hebben aan socialisme en geleide economie. „Wü beschuldigen onze buitenlandse buren ervan, dat ril niet door de geest bezield zijn, welke de Amerikaanse industrie groot heeft gemaakt. Wü smeken hen ons voorbeeld te volgen. Daar om zeg ik, laat ons ook in de prak tijk brengen, wat wjj zeggen, in die gevallen, dat wyzelf en onze gealli eerden er werkelijk enig voordeel van hebben. Laten wjj onze vrienden een be hoorlijke kans op de Amerikaanse markt geven. Ik ben van mening, dat wij gemakkelijk' elk jaar nog voor ongeveer 5 of 6 milliard dollar aan goederen uit het buitenland kunnen afnemen", aldus Henry Ford jr. „Engeland voedt zichzelf" is Churchills motto nu Churchill heeft gisteravond op een büeenkomst van de Nationale Britse Boerenbond (National Far mers Union) een campagne voor groter voedselproductie aangekon digd. De verbouw van eigen pro ducten moet zo snel mogelijk tot 60 pet boven het voor-ooriogse peil worden opgevoerd. Thans ligt dat peil reeds meer dan 40 pet boven dat van voor de oorlog. Toch moet Engeland nog steeds de helft van zyn voedsel importeren, zo meldt onze Londense correspondent. Ambassadeur van India door Stalin ontvangen Maarschalk Stalin heeft Dins dagavond de Indische ambassadeur in Moskou, Menon, in het Kremlin ontvangen. Het onderhoud dat een half uur duurde, werd ook bij gewoond door de Russische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken. Malik. Volgens de Indische ambassade was het onderhoud vriendschappe lijk geweest. Men deelde echter niet mee waarover werd gespro ken. In kringen van de Ver. Naties te New York hecht men geen buiten gewone betekenis aan het onder houd. Men acht het waarschünlük dat de Koreaanse kwestie het on derwerp van de bespreking was. Niets wüst er echter op dat India van plan is wederom het initiatief te nemen tot stappen om tot beëindiging van de oorlog in Korea te komen. Nieuw soort staldng Leden van het personeel van de openbare vervoersmiddelen te Parüs hebben Dinsdag verklaard dat zij met hun korte, onver wachte stakingen door zullen gaan tot hun lonen zouden zijn verhoogd. Door deze stakingen rijn déze maand bjjna elke "dag duizenden personen te laat op hun werk ge komen. De slaking van Dinsdag betrof 49 buslijnen en één lijn van de on dergrondse spoorweg. De Parijze- naars weten van tevoren niet op welke lünen zal worden gestaakt. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Artajo. vertrekt 21 Februari naar de Phlllppijnen voor een officieel bezoek. Moeilijke procedure Amnestie voor de Elza (Van onze Parijse correspondent) De felle en alarmerende reacties, welke door de veroordeling van de dertien Elzassers in het proces- Ouradour in hun gewest te weeg zijn gebracht, hebben de Franse re gering aanleiding gegeven deze trieste zaak zonder verder verwijl nu het parlement ter behandeling voor te leggen. In de Elzas was sinds enkele da gen een staking onder het over heidspersoneel uitgebroken waartoe de burgemeesters meestal zelf hadden opgewekt en verder hadden de Elzasser parlementsle den in Parijs op de regering dan nog de nodige pressie uitgeoefend. En zo is dan, na een overleg van verschillende uren. gisteren beslo ten de mogelijkheid te openen voor een algemene en volledige amnes tie er is zelfs even van een reha, bilitatie sprake geweest voor alle zogenaamde „malgré nous". Dat zi.in dus de bewoners van de indertiüd geannexeerde gebieden, die t.jjdens de oorlog met geweld in de Duitse legerswaren inge- lüfd en waartoe dus ook de der tien veroordeelde SS-ers behoor den. Orthodox kan men van demo cratisch standpunt bezien deze procedure, waarbij dus enkele da gen na een juridische uitspraak de uitvoerende en de wetgevende machtregering en parlement eensgezind die uitspraak weer trachten uit te wissen, weliswaar moeilijk noemen, maar. zo merkt men hier op, het hele proces van Bordeaux is nu eenmaal geen toonbeeld van smetteloze rechts- practijk geweest. Om de schijn nog enigszins op te houden, zijn het parlementariërs, die zelf niet uit de Elzas afkomstig zün, geweest, die het ontwerp voor de speciale amnestie-wet. op het bureau van de Kamer depo neerden. Vanavond om negen uur zullen de discussies er over beginnen, maar gisteren heeft premier Mayer in een bewogen kamertoespraak de bevolking van de Elzas van het medeleven en het begrip van de re gering proberen te overtuigen. Er was geen enkele reden zo verklaarde de minister-president waarom de Elzas zich door het pro ces in Bordeaux verraden zou be hoeven te gevoelen, al kon hij er. dan ook, menselijkerwijs goed in komen. dat de Elzassers zich het lot hadden aangetrokken van hun dertien streekgenoten, die zich on der bedreigingen evenals hon derdduizend anderen onder het gehate hakenkruis hadden moeten stellen. En daarom had de rege ring. zo zeide Mayer, dan ook het verzoek van enkele parlementsle den ingewilligd. Mayer ging met een enkel woord ook nog in op de vraag, waarom de hoofdschuldigen, de of ficieren en de bevelvoerende gene raal. niet in Bordeaux verschenen waren. De premier bevestigde daarbij het gerucht, dat hij vorige week persoonlijk nogmaals bij Churchill op uitlevering van de SS-generaal Lammerding had aan gedrongen. Mayer was overigens nogal discreet over de resultaten van zijn démarche bij zijn Engelse collega-premier, en de conclusie ligt daarom wel voor de hand. dat Frankrijk ook ditmaal weer nul op het request heeft gekregen. De mo gelijke redenen van die herhaalde weigering zullen zeer vermoedelijk in de komende kamerdebatten nog wel worden aangeroerd. De regering hoopt nu het am nestie-noodwetje met gezwinde spoed door beide kamers te kunnen jagen. Wanneer de debatten in de Nationale Vergadering vannacht nog besloten kunnen worden, en morgen mogelijk in de senaat, dan zouden deze week alle veroordeelde Elzassers met uitzondering van de vrijwilliger Boos, die de kogel krijgt - - weer op vrije voeten kun nen worden gesteld. Duitse klacht tegen AKLJ Bü de rechtbank te Wuppertal is opnieuw een aanklacht in gediend tegen de Algemene Kunst- rijde Unie. Klagers zün een aantal Duitse aandeelhouders. Zü richten zich tegen het Nederlandse voor nemen om bü een eventuele scha deloosstelling van Duitse aandeel houders door de AKU diegenen uit te sluiten, die hun aandelen na 10 Mei 1940 door aankoop in Ne derland verworven hebben. De raadsman van de klagers, dr Lietzmann. is van mening, dat er geen grond is voor een verschil lende behandeling van oude en nieuwe aandeelhouders, aangezien ook na 10 Mei 1940 de aandelen in Holland in vry beursverkeer zouden zün gekocht. De behande ling van de klacht zal op 31 Mei beginnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5