Zwitsaletten Henri Tomasi vertelt van het Orchestre National Veelbelovende start van het Rotterdams Ballet Ensemble 9575 De dirigent van hedenavond aan het woord „Ja, na Breda hebben we met de trein een omweg moe ten maken om hier te ko men," zegt de dirigent van het Orchestre National, als hy even na aankomst in zijn ho tel met me aan een tafeltje plaats neemt. „Het moet ver schrikkelijk geweest zijn. die overstromingsramp hier. Het bericht ging als een schok dooi Frankrijk. Iedereen wilde hel pen en weet u. dat van de in- zamelposten die voor Holland verreweg de meeste goederen kreeg?" „Het is een erg sympathiek idee van uw orkest om alle verdiensten aan ons Rampen fonds af te dragen. Wij waar deren dat zeer!" „Och. maar dat sprak van zelf. Daar hoefden we niet lang over te denken. Maar dat het plan een »oede indruk heeft gemaakt hij de Neder landers, zal ik ongetwijfeld aan mijn orkestleden overbren- ïD." „Heel graag. Het is een orkest om trots op te zijn." „Het zijn allemaal enthousiaste mensen, die zich met hart en ziel voor de muziek inzeilen. Zy zijn voor het merendeel afkomstig uit kamermuziek-ensembles en er zijn vele solisten onder. En toch vor men zij een zeldzaam homogeen ensemble, dat zich bij elke stijl weet aan te passen, wy geven twee concerten per week mei ver schillende programma's, die elk een klassieke compositie vermelden en verder uit louter nieuwe muziek bestaan. Maar dan goede nieuwe muziek, want ik geloof, dat het pu bliek bang voor de modernen is geworden, omdat er zoveel slechte modernen zijn uitgevoerd. Alleen ^net goede noviteiten komen we vooruit en dat is hard nodig, want onze orkest zijn om den brode ge dwongen hun zalen vol te trekken met Beethoven- en Wagner-Festi- - vals, doch daarna is er toch ook zoveel moois geschreven. Hiermede is een taak voor ons weggelegd en mijn mensen kunnen die aan. Prachtige strijkers ofschoon, u bent in Holland mei uw eigen strijkers verwend!) en prima bla zers. Vooral het koper. U moet eens opletten bij de fanfare Dukas' La Péri. Dat werk is zonder fanfare haast ondenkbaar: het is heel iets anders. Weet u. dat ik leerling van Dukas ben geweest? Ik heb vier jaar les van hem ge had. Ik heb zelden iemand gezien, die zo consciëntieus werkte. Veel van zijn composities vernietigde hy uit. zelfcritïek en zo bleef er maar weinig over, maar dat is dan ook subliem. Hij was het tegenoverge stelde van Milhaud, die bii wijze van spreken elke dag een compo sitie schrijft en zelfs door-compo neert terwijl hij zit te telefoneren, naar het heet. Denkt u overigens, dat het Haagse publiek het pro gramma zal appreciëren?" „Berlioz en Debussy zijn hier zeer geliefd en Ravel niet minder Van Dukas kent men alleen 1' Ap- prenti Sorcïer. doch is het dan juist niet goed iets anders uit te voeren. Evenzo met Roussel." „Een prachtwerk, die 3e Sym phonic: die logica van bouw!" „En de eigen persoonlijkheid plus de voorlökheid voor de tijd. waar in die muziek werd geschreven. Maar vertelt u eens. hoe lang bent u al aan het Orchestre National als dirigent verbonden?" ..Sinds 1939. doch dat duurde niet lang, want ik moest in militaire dienst. Na de oorlog kreeg ik een aanbod voor Monte Carlo. Dat was heel interessant werk, maar mijn hart trok tenslotte toch weer naar Parijs. Daar stond toen Manuel Rosenthal voor het Orchestre Na tional. Hij was voor de oorlog slagwerker in het orkest geweest. En toen hij in 1949 naar Amerika vertrok, ben ik weer terug geko men en nu deel ik het dirigenten- werk met Jean Martinon. 's Zo mers dirigeer ik nog de Casino concerten in Vichy en ik zou in Oc tober nog zes concerten van het Rotterdams Philharmoniseh Orkest hebben gedirigeerd, als ik niet: een jaar geleden mijn dijbeen op drie plaatsen had gebroken bij een auto ongeluk op een beijzelde weg bij Monte Carlo. Eerst heb ik vijf maanden in het gips gezeten, maar het heeft nog tot. November moe ten duren eer ik weer aan het werk kon. Ik ben nu zelfs nog niet helemaal ervan hersteld. In April moet ik me nog één maal door de dokter laten behandelen". „Maar hoe kunt u dan uren voor een orkest staan?" „O, dat gaat best! Alleen het lo nen valt nog niet mee, maar een dirigent kan niet bij de pakken neerzitten en als ik voor La Vida Breve van de Falla (die ik heel goed gekend heb) terug kom in de aanstaande zomer, dan ben ik weer een hardloper. Uw Residentie Or kest moet overigens inmiddels enorm vooruit zijn gegaan hoor ik algemeen. Het heeft in Frankrijk NEDERLANDSE OPERA De Nederlandse Opera zal mor genavond in het Gebouw voor K. en W. een opvoering geven van de Opera „Butterfly". De hoofdrol zal worden vertolkt door de neger- zangeres Lenora Lafayette. Deze zangeres werkt op het ogenblik in Bazel met een Amerikaanse beurs. Reeds driemaal is zij met veel succes opgetreden in de opera „Aïda" In Amsterdam ver- talkto zij reeds de hoofdrol in de „Butterfly". De dirigent is Cor Olthuis. CONCERT TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS Maandagavond 23 Febr. zal in de Louis XV-zaal van Pulchri Studio het trio Sam Swaap. viool, Max Orobio de Castro, cello en Paul Niessing, piano, een trio spe len van Beethoven en Voormolen. De zangeres Elisabeth Hambro zal liederen en aria's van Grieg en Purcell ten gehore brengen. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan het Rampenfonds. De Frans-Braziliaanse pianiste Mag- da Tagliaferro geeft op Zondagmiddag 1 Maart een recital in Diligentia. Deze pianiste werd door de Franse rege ring benoemd tot „Commandeur de la Legion d'honneur" voor haar grote muzikale verdiensten als „ambas6adri- m de U musique francaiae". HENRI TOMASI een uitstekende reputatie tegen woordig." „Daarvan had ik al gehoord, maai het. is prettig daar nog eens een bevestiging van te krijgen. On der Willem van Otterlop heeft het orkest inderdaad een hoge vlucht, genomen. Ja. een orkest staat of valt met zijn dirigent. En van diri genten gesproken, hoe staat het met Roger Désormière? Daar heb ik in lang niets van gehoord." „Och, die is er zo erg aan toe: door een attaque is hij totaal ver lamd. Dat is nu al meer dan een jaar en of het ooit beter wordt..." „Ja. dat is wel vreselijk, vooral voor een dirigent. Juist dirigenten zijn gewend in een sfeer van activi teit te leven. Zoals u bpvoorbeeld: net uit, de trein en nog even fris alsof er niets aan de hand is. Maar u zult wel honger hebben. Het wordt tijd dat ik ga". „Eerst wat eten, dan naar bed en morgen aan de slag!" „Veel succes dan. mr. Tomasi, en tot morgenavond Na een handdruk gaat de kern achtige figuur met donkere ogen naar de eetzaal, waar zijn vrouw en zijn zoontje hem wachten. En wij wachten op de dingen die ko men gaan, zostraks met het Orchestre National. J. van Voorthuysen. HAAGSCHE COURANT Woensdag 18 Februari 1953 Pagina 5 Weer twee h yena's (Advertentie) KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel melt Concert Koninklijk Conservatorium Ten bate van het Nat ionaal Ram penfonds gaf het strükorkest uit de orkestklasse van het Kon. Con servatorium gisteravond een con cert in het zaaltje van het gebouw aan de Korte Beestenmarkt. Ieder een werkte hieraan belangeloos mede. Als solisten traden twee leraren van het Kon. Conservato rium op. te weten Joachim Rönt gen, die zijn beste krachten gaf aan Bachs Vioolconcert in E, als mede Jaap St.ot.ijn, die zyn collega zo mogelijk nog overtrof in Cima- rosa's charmante Hoboconcert, waarvan hij de Finale moest bis seren. Doch als dit concert mij ergens door gefrappeerd heeft, dan is het door de opmerkelijke vorderingen, die de orkestklasse gemaakt heeft sinds ik er voor het laatst naar luisterde. Niet alleen de begelei dingen waren uitstekend verzorgd, maar ook Corelli's 8e Concerto G rosso en de onvolprezen Kuhnau- Variaties van de directeur van het Kon. Conservatorium, Hendrik Andriessen (die in het applaus deelde) werden met veel flair en fleur lot klinken gebracht niet tegenstaande de harde acoustiek, die dit zaaltje voor orkest heeft. Willem van Otterloo's krachtige hand is duidelijk aan dit orkest te merken, maar (ere wien ere toe komt) zijn leerling Harrv Haak man mag het succes van deze avond voor een belangrijk deel op zyn naam schrijven. Moge het dan misschien waar zijn, dat het goede voorbeeld in hem een goed navol ger vindt, hy heeft wel degeiyk een eigen persoonlykheid en hy weet wat hij wil. Hy dirigeert met duidelijk gebaar en laat niets aan het toeval over. Dat is in het klinkend resultaat volop te mer ken aan de precieze attaques en de dynamische plastiek. De strijkers reageerden hovendien goed, zodat er alleszins muziek in zat. naar de geest en ook naar de letter of lie ver het cijfer, want na voorlopige telling biykl dit concert circa 325,— voor het Rampenfonds t.e hebben opgebracht. J. van Voorthuysen. Dans-gebeurtenis te Rotterdam Mariene Huyts en Barry freure in de schijnwerpers Het was gisteren in de „Rotter- damsche Schouwburg" een belang rijke en spannende avond voor het toneel-en-danslievend publiek van de Maasstad, want het „Rotter dams Ballet Ensemble", over welks oprichting nog niet. zo lang geleden mededelingen zyn gedaan in de pers. gaf zyn eerste première: het debuut van een eigen, Rotterdams ballet. De Rotterdammers men had het van te voren kunnen voor spellen lieten by deze gebeurte nis dan ook geen verstek gaan, ze waren in drommen komen opzet ten, de grote Schouwburgzaal was vrijwel geheel gevuld met een merkbaar geïnteresseerd publiek, dat. zowel uit ouderen als uit opval lend veel jongeren bestond. Dit stedeiyk bewijs van medeleven moet de leidster van het Rotter- dams_ Ballet Ensemble, Netty van der Valk, wel goed hebben gedaan. Vóór de voorstelling verscheen zelfs de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum voor het gesloten doek om met enkele hartelijke woorden de avond in te leiden en de gongslag voor het „halen" te geven, als symbolische aanvang en start van het. nieuwe ensemble. Het programma opende met „l'Estro Armonico" (concerto grosso in D minor van Antonio Vivaldi), een ballot dat zich zéér goed voor een inzet leent en waar in de eigen choreographische styl van Netty van der Valk reeds ten volle ligt uitgedrukt. De Mens. ge danst door Thorn de Jongh, die eerst na de pauze volledig op dreef zou komen, wordt hier op zyn weg door het leven als het ware gecon fronteerd met verschillende le vensaspecten, gunstige zowel als ongunstige, die echter alle min of meer vluchtig van aard blyken en de mens tot een eenzame zouden maken, ware er niet „de Zin der Dingen", die hem trouw en onaf scheidelijk en na iedere verstrooi ing weer opnieuw haar waardevol gezelschap verleent, als de trouwe oDeught," den eenzamen sterveling Deze laatste figuur, der Dingen Zin, voerde Barry Treure op het toneel; een van de beide, in dit en semble dominerende danseressen (de andere is Mariene Huyts) en haar verschyning bracht een merk bare spanning in de zaal te weeg. Dit Ballet, waarvoor E. Nolten, een zeer suggestief décor en goede cos tumes ontwierp, had veel succes. Het vóór de pauze gebrachte ballet „Petite Suite" (Claude De bussy) in décor en costumes van de bekende Rotterdamse kunstschil der Benno H. Wissing, gaf Mariene Huyts gelegenheid van haar op- merkelyk talent te getuigen. Coc- kie van Vliet. Annemarie Verhoe ven, Winnie Tolner en Joy Yourey waren de danseressen, Gordon Maclean en Thorn de Jongh de dan sers. Van deze twee is De Jongh de beste, doch hy blijft in zyn kunst achter by de beste der danseressen. De „Petite Suite" bezit zeer aesthe- tische en lyrische elementen, tegen het slot voelde ik een uitgesproken, zü het vermoedeiyk ook volkomen persoonlijk bezwaar, eij als geheel werd ik toch meer geïmponeerd door „La Valse", Poème ehoreo- graphique (van Maurice Ravel), met een indrukwekkende inzet en een choreographie, die wel ken merkend genoemd mag worden voor de styl van Netty v. d. Valk. Zij maakt gaarne gebruik van lan ge, schone en gedragen bewegingen van een uitgesproken lyrisch ka rakter, afgewisseld door snellere en dynamische passages, die gelyk- t.ydig gebracht, worden door wat men het „gehele corps de hallel" zou kunnen noemen. In deze te genstellingen streeft zü naar boeiende effecten, die met eenvou dige en nobele middelen worden bereikt. Kleuren en lijnen in de costu mes by „La Valse" gebezigd, wek ten diepe bewondering. De danseressen, die in het Rotterdams Ballet Ensemble medewerken zijn géén beroeps- danseressen, althans „nóg niet"; zij behoren tot de leerlingen van de soloklasse van Netty van der Valk en bij het aanleggen van een maatstaf ter beoordeling dient de criticus er rekening mee te houden, dat het ensemble ze ker niet over een regelmatige to neelervaring van enkele jaren beschikt, zoals dat met andere balletten het geval is. Dit in aanmerking nemende moet het debuut van het Rotterdamse Ballet als zéér hoopvol en veelbelo vend worden beschouwd; het is duideiyk dat bij deze overschake ling op een beroepsensemble, met na enkele seizoenen op gedane routine en ervaring zeer veel bereikt zal kunnen worden. Ook moet er de nadruk op wor den gevestigd dat het ensemble meer een vertegenwoordiger is van de vriie danskunst dan van het klassiek ballet. In ieder geval beweegt het repertoire, dat Netty van der Valk nastreeft, gezien het gebodene op gisteravond, zich op hoog niveau. Dit bleek ook na de pauze, toen het ensemble de oude Tsjechoslo- waakse Legende „De Maagden burcht" als dans-drama ging ver tolken op muziek van Gian-Carlo Menotti. Wat Benno H. Wissing hier aan een wijdheid en dieptewerking suggererend décor en aan costu mes heeft gegeven staat op inter nationaal niveau en schiep voor de ditmaal bewogen, snelle en dyna mische choreographie een ideale omgeving. Twee vrouwenfiguren staan in de legende van de Maagdenburcht tegenover elkaar, als facetten van innerlyke tegenstellingen in de vrouw: de afwijzend, onaafitastbare houding en het verlangend w e- z e n. Deze twee facetten werden tot gedaanten in de voortreffeiyke vertolking door Barry Treure, als Saska. het „wezen" en de met on afgebroken spanning gebrachte „houding" van Mariene Huyts. ZU vulden elkaar voortreffelyk aan; een veelbelovend tweetal. Vooral Mariene Huyts bezit een opvallend mimisch talent, iets dat naast haar dansvaardigheid, voor het ballet van deze (en de komende) tüd van niet te overschatten waarde ge noemd moet worden. Er zaten tempo en climax in dit met levendige verbeelding ge bouwde dansspel, dat de volle zaal tot geestdrift bracht. Aan het einde van de avond volgde een levendig, warm en spon taan applaus, waarvan vooral Mar iene Huyts en Barry Treure hun aandeel kregen en dat tot een ware ovatie aanzwol toen Netty van der Valk op het toneel werd gehaald. By haar verschenen tus sen danseressen, dansers en talloze bloemstukken en bouquetten, ver hieven de toeschouwers zich al ap- plaudiserende van hun zetels. De Rotterdamse burgemeester en zijn echtgenote zochten na afloop van de voorstelling de leidster van het Rotterdams Ballet Ensemble op In haar kamer om haar en haar medewerkers met de avond te com plimenteren. Ben van Eysselstejjn. Giften zelf gebruikt De politie te Amsterdam heeft een 41-jarige slager en een 19- jarige hulp in dc huishouding aangehouden terzake van oplich ting ten nadele van do slachtoffers van de watersnood. Zij waren be zorgers van een weekblad. Bij het laatste nummer van dit blad was een gratis extra bijlage gevoegd met foto's etc, van de rampgebie den. De bedoelde bezorgers hadden de indruk gewekt, dat daarvoor een bijdrage ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood kon worden gegeven. De ontvan gen gelden hadden zij ten eigen bate aangewend. Prof. Tun lier: Geen vordering A.V.R.O.-zendKjd Zoals wy gisteren reeds in een deel van onze oplage mededeelden, heeft het hoofdbestuurslid van de A.V.R.O Prof. Tuntler het: A.N.P medegedeeld dat mededelingen, ah zou de adjunet-regeringscommi? saris voor het radiowezen zendtijc van de A.V.R O. hebben gevorderd, pertinent, onjuist zijn. Het. bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct-regeringscommissaris ont vangen. Doch ook al zou er van een vorderingsbevel wel sprake zyn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelyk bevel in twijfel, omdat de instructies van de adjunct-regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Het hoofdbestuur van de A.V. R.O., zo deelde prof. Tuntler ver der mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. Van andere zijde vernemen wy nog, dat tijdens het overleg, dat. Zondag is gepleegd, de wenseiyk- heid is geuit dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neeml en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierby wenste men een verjon ging van het bestuur te bereiken die. naar men meende, voorts me de bereikt zou kunnen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. Zal men nicls Roeven prijs te geven? Naar ons van de zijde van het departement van Verkeer en Wa terstaat werd verzekerd, moeten berichten dat bepaalde plaatsen in het rampgebied noodgedwongen zouden moeten worden prijsgege- pen, tamelijk prematuur worden geacht Herinnerd werd aan de verklaring van de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris: „Wij geven nieis prijs". In dit standpunt zou ook na de laatste inspectiereis van ir. Maris Zondag jl. geen wijziging zijn ge komen. al is men - el tot het in zicht gekomen dat met name op de Westpunt van Tholen. het karwei moeilijker zal zyn, dan op grond van aanvankelyke waarnemingen werd aangenomen. Tengevolge van uit schuringen is de situatie bij de doorgebroken düken er niet een voudiger op geworden. In het Waterloopkundig labora torium ie Delft zullen onder lei ding van prof ir J. Th. Thysse. die gisteren uit de VS terugkeerde de berekeningen worden gemaakt, die nodig zijn om de dichtingsplan nen te kunnen uitvoeren. Nog onzekerheid over kolenprijs Zoals uit het antwoord van minister zyistra aan de heer Nederhorst biykt, blijven de kolen- pryzen tot 1 April gehandhaafd. Wat er na die datum gebeuren gaat, staat nog niet vast. Het intreden van een gemeen schappelijke markt voor kolen, erts en schroot behoeft niet auto matisch een prijsverhoging van de Nederlandse kolen te betekenen, zei de bewindsman. Dit hangt van verschillende factoren af. De Ne derlandse regering behoudt het recht om de huisbrand te subsi diëren. En wat de industrickolen betreft: Nederland heeft voorge steld de prysversehillen te vereffe nen. die bestaan tussen de kolen, die Europa produceert en de kolen die het inVoert.. Dit voorstel is sympathiek ontvangen. In Willemstad Curacaowerd op 7 dezer een straatcollecte gehou den voor het Nationaal Rompen- fonds als onderdeel vati de stean- actxe in onze overzeese gebieds delen in de west. In de Heren straat was een door de vloed bedreigd huis opgesteld met een opschrift in het Engels ten behoeve van de vele toeristen. De collecte bracht f 8500.-- op. Origineel Amerikaans plan tof hulpverlening Toelating aantal Nederlandse (Van onze correspondent in Washington) Twee Amerikaanse Congresleden hebben gelijk reeds werd ge meld onafhankelijk van elkaar, plannen ingediend om Nederland, zwaar getroffen -door de waters nood, op bijzondere wijze steun te verlenen. Het zijn Gerald R. Ford jr., de republikeinse afge vaardigde uit Grand Rapids, Michi gan en Francis E. Walter, demo craat uit Easton. Pennsylvania. Beiden hebben voorgesteld om, buiten het jaarlijkse quotum van 313(1 om, ineens als vorm van hulpverlening een veel groter aantal Nederlanders toe te laten. Ford wilde zelfs tot 50.000 gaan, Walter tot 25.000. Ford komt uit Grand Rapids, een plaats waar veel Nederlanders wo nen. Kennelyk is hij op zyn Neder landse buren (en kiezers) zeer ge steld. Walter, de man van de Wal- ter-McCarran-wet. is specialist op het gebied van de immigratie. Zyn voorstel is, naar het zich laat aan zien, het. belangrykste. Terstond nadat Walter zyn wet in het Huis had ingediend, hebben wy hem op- Sezocht in zyn werkkamer. In het 'ongres had hij warme gevoelens ten aanzien van Nederland aan de dag gelegd en tydens het gesprek in zyn kamer bleek opnieuw hoe zeer hy op ons land is gesteld. Zyn wetsvoorstel had hij genoemd „een tastbaar bewijs van de duurzame band. die ons verbindt met die na tie, klein van omvang maar groot van hart". Eind 1951 heeft Walter een bezoek gebracht aan ons land. Nog altyd was hij onder de indruk van het gesprek dat hij toen ge voerd had met Koningin Juliana. President Truman had hem ver zocht de Koningin te bezoeken, juist in verband met Nederlands behoefte aan emigratie. Hel was dit gesprek geweest, dat hem thans op de gedachte had gebracht, Ne derland hulp te verlenen door ineens een groot, aantal Nederlan ders in de ver. Staten toe te laten. Walter hoopt, dat men haast zal maken met dit wetsontwerp. Om te beginnen moet de zaak ter hand worden genomen door de commis sie van het Huis, die zich met immigratie bezig houdt Deze week zal die commissie vaststellen, wan neer men beginnen zal met de „hearings", dat zyn de getuigenis sen pro en contra, die op verzoek van de commissie jioor tal van des kundigen in het openbaar worden Bezoek-programma van H.M. de Koningin O Het secretariaat van H. M, de Koningin meldt, dat dc berichten die dc vorige week in de pers zijn verschenen omtrent eer», voorgeno men beperking van de bezoeken van H. M. de Koningin niet gehe'el juist waren. H. M. is voornemens het bestaande bezoekprogramma voor dit jaar zoveel mogeiyk te handhaven, al zullen dc getroffen gebieden zeer veel van haar aan dacht vragen. Uiteraard zullen hierdoor uitgebreide provinciale en streckbezoeken aanvankelijk wor den beperkt. Alphons Motmanj. musicoloog ls, 81 jaar oud In den Bosch overleden. Jarenlang was hij tweede organist der kathedrale basiliek. Van zijn hand zyn vele liederen en cantaten verstrekt. Op zyn snelst kan de wet de weg door Huis en Senaat afleggen in ongeveer twee maan den. In Nederlandse kringen te Washington waardeerde men Walters actie ten zeerste. Of echter het voorstel hulp op grote schaal zal betekenen, kan eerst duidelijk worden, wanneer het nader is uitgewerkt. In Amerika zal men misschien geneigd zijn te denken, dat speciaal de boe ren uit de getroffen gebieden voor emigratie in aanmerking willen komen. Voor Nederland zou het echter een veel groter steun betekenen, indien men de Nederlandse emigratie in het al gemeen, een extra kans wilde geven. Rampen! onds: 49.5 millioen De stand van het Nationaal Rampenfonds bedroeg gister avond 49,5 millioen gulden. Dat is 2 millioen meer dan Maandag toen de stand 47,5 millioen was. Het volledige bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft gis teren onder voorzitterschap van Prins Bernhard vergaderd met de Commissarissen der Koningin in Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Hol land, Noord-Holland en Friesland, die het. bestuur hebben voorgelicht over de toestand in hun provincie. Het Nationaal Rampenfonds Den Haag kan helpen als U helpt! U helpt door te storten op giro Pop bracht 8000 gulden op Overal ter wereld spannen Ne derlanders en buitenlanders zich m om zoveel mogelijk gelden te verzamelen voor de noodgebieden. In Medan liet de aldaar wonende mevrouw H W. Korteweg-B ou we de naam van een Zeeuwse pop raden, waarvoor natuurlijk be taald moest worden. Op deze wijze werd 8000 gulden byecngebracht. De gemeenten in ons land doen blijkbaar hun best om het groot ste bedrag per inwoner te geven. Het dorpje Kamerveen in de ge meente Spande spant tot nog toe de kroon. Daar werd bij een collec te 37.172 gulden opgehaald wat niet minder betekend dan /63,bü per hoofd. Het eiland Texel, dat zelf getrof fen werd door de watersnood, blijft niet achter. De 10.000 inge zetenen aldaar brachten 50.000 gulden op. Ook andere dorpen, ge meenten en gehuchten over het ge hele land hebben dusdanige be dragen byeengezameld, dat zij tientallen guldens per hoofd be tekenen. Uit het buitenland stroomt de hulp ook nog steeds toe, teveel om i in kort bestek op te noemen. Uit Straatsburg is een schip met goederen onderweg, de S2ste Amerikaanse luchl landingsdivisie, I die in 1944 boven Nijmegen is ge parachuteerd, heeft 12.000 dollar ingezameld, om maar een enkele actie te noemen. Gepensionneer- de mynwerkers, die in Duitsland wonen, hebben verzocht enkele maanden pensioen over te schrij- 1 ven op het Rampenfonds. Bij de provinciale griffie te Maastricht werd het bedrag voor het Rampen- 1 fonds tot over het millioen aange vuld. De collecte in de Ned. Herv j kerken bracht tot nog toe ruim een millioen gulden op. ..Waterman' op tkuisreis De „Waterman", die Nederland- I se militairen naar Suriname en ver- I volgens naar Korea heeft gebracht, I bevindt zich weer op de thuisreis. I Het schip is Zondag 15 Februari uit Pocsan vertrokken met aan boord een detachement Korea-vrij. willigers ter sterkte van 137 man. De „Waterman" wordt, onvoor- ziene omstandigheden voorbehou. I den, half Maart ir. Nederland ver- wacht. Enkele bewoners van het zwaar getroffen plaatsje Stavenisse keren weer yiaar hun huizen terug. Het dorp is echter alleen wadende te bereiken Dagorder van Koningin O O voor militairen H.M. de Koningin heeft de vol gende dagorder uitgevaardigd, be stemd voor het personeel van Zee-, Land- en Luchtmacht en tevens gericht tot de militairen uit het buitenland, die hulp in de over stroomde gebieden verleend heb ben: „Nu het reddingswerk in de over stroomde gebieden en het voor lopig dichten der dijken, voor zover dit mogelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening groten deels beëindigd wordt, wens ik mijn byzondere waardering te uiten voor de offervaardigheid, ijver en bekwaamheid, waarmede deze zware taak door de Kon. Ma rine. de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en luchtmachtcontingenten van verschillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samen werking met de niet-mllitairé or ganisaties, personen en groepen van personen, die met en naast U hun offervaardigheid en arbeids kracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlyke autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelykheid voor de nood maatregelen hadden, de onmiddel lijke eerste hulp gegeven, die zü by de moeilijke taak, waarvoor zy gesteld waren, nodig hadden Tevens heeft H.M. de Koningin het volgende schryven gericht aan de minister-president: „De bijzondere waardering die ik in bygaandè dagorder uit voor de bijdrage die de militairen brach ten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiteraard in de zelfde mate voor de talrijke niet- militaire autoriteiten, organisaties en personen, die mede gearbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnoodgebieden". Generaal Aler tevreden over luchtmacht Dank aan buitenlandse kameraden De chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, heeft het volgende aan alle onderdelen van de Luchtmacht be kend doen maken: „Nu de mili taire hulpverlening in verband met de watersnood behoudens in enkele incidentele gevallen is beëindigd, wens ik mijn volle tevredenheid te betuigen over de uitnemende wijze, waarop het personeel van de Luchtmacht van hoog tot laag zjjti plicht heeft vervuld. Met grote waardering heb ik ervaren, dat veel moeilijk en vaak gevaarlijk werk werd verricht op een wyze, welke door zelfopoffering en naas tenliefde werd gekenmerkt. In het bijzonder gaan mijn gedachten hierby uit naar het personeel, van wie familieleden tot de talloze ge troffenen behoren. Hartelijke dank ben ik verschuldigd aan de buitenlandse kameraden, die op zo snelle en doeltreffende wyze te hulp zyn gesneld om in eendrach tige samenwerking met ons de be staande nood te lenigen. De ge beurtenissen van de laatste weken hebben getoond, hoe sterk de han den tussen ons volk en zyn strijd krachten zyn en hebben my ver sterkt in mijn vertrouwen, dat ook, wanneer onverhoopt gevaar van buiten af ons vaderland mocht be dreigen, de Luchtmacht eensgezind haar taak zal volbrengen". Amerikaanse onderzeeërs voor Kon. Marii urine De eerste der twee onderzee boten, die door de Amerikaanse Marine aan de Kon. Marine in bruikleen werden gegeven, hr. nis. „Walrus" (ex- „Icefish"), zal op 21 Februari a.s. *te New London (Connecticut) aan de Kon. Marine worden overgedragen. Hierbü zul len van Nederlandse zyde aanwe zig zyn de ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, de Nederlandse Marine-attaché te Washington, schout bU nacht jhr. H. A. van Foreest, en de Comman dant Onderzeedienst der Kon. Ma rine, kapitein ter zee O. de Booy. De aangewezen commandant, luite nant ter zee eerste klasse C. E. Wolderling, zal de bodem in dienst stellen. De onderzeeboot wordt in de tweede helft van Maart in Ne derland verwacht. Het ligt in de bedoeling, de tweede onderzeeboot, de „Zeeleeuw" (ex „Hawkbill"), op 21 April a.s. aan de Kon. Marine over te dragen. Het Witte Huis heeft de benoeming bekend gemaakt van C. D. Jackson uit New York tot speciale medewerker van president Eisenhower „met spe ciale verantwoordelijkheid bij de voe ring van de koude oorlog". Jackson was uitgever van het tijdschrift „For tune" en voordien directeur van het Time-Life publiciteitsbedrijf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3