I Leidse scholieren op bezoek bij Lnchtdoelartillerie Haagse Coiffure Academie: ,,'t Korte haar blijft!" Duitse mijnwerkers-deputatie bracht 7000 Mark .Gevaarlijke Mist! VICKS bonIons Onbelt end maakt onbemind HAAGSCHE COURANT Woensdag 18 FeEruarï 1953 (Advertentie) Pagina Radar van dichtbij bekeken Voor de eerste maal in zijn be staan kreeg: het. Regime: t Zware Luchtdoel artillerie „Uitenen" be zoek van een groep scholieren, die vol belangstelling waren ont iets meer te leren van het leven en werken in een kazerne, in dit ge val de Alexanderkazerne aan de Van Alkentadelaan. De rondleiding van deze scholieren van de Titus Brandsmaschool in Leiden, is het initiatief geweest van het Bureau Werving van het Ministerie van Oorlog. De bedoeling van deze rondlei ding is niet zozeer de jongens op te wekken als beroepsonderoffi cier in het leger dienst te nemen, dan wel om de burgerbevolking vertrouwd te maken met de wijze van leven van de militairen om de verhouding tussen leger en volk te verbeteren. Immers: „onbekend maakt onbemind". De 50 scholieren uit Lelden wer den gistermorgen in de cantine van de Alexanderkazerne door de com- gen. die ze het nut van dit bezoek uiteenzette. Daar het vanzelfspre kend onmogelijk is de jongens op één dag een globaal beeld te geven van het gehele leger, heeft men zich gehouden by een onderdeel, in casu de luchtdoelartillerie. De taak van de luchtdoel-artillerie werd na de ontvangst uiteengezet door ka pitein A. Schouten. In kort bestek behandelde hij de verschillende wapens en niet te vergeten de Ra dar. Daarna kregen de jongens de praclyk te zien tijdens een bezoek aan de AAOR (de luchtdoelopera tiekamer), waar de meldingen van Eerste Kamer Begroting van Financiën In de vergadering der Eerste Kamer was hedenmiddag de be groting van Financiën aan de orde. De heer Pollema (C.H.) besprak o.a. de industrie-financiering. Hij drong er op aan dat de private sec tor zoveel mogelijk voorop zal staan. Voorts gaat de wens van zijn fractie uit naar herziening en ver eenvoudiging van ons belasting recht. al staat spr. daar sceptisch tegenover. Prof. Hellema (AJt.) zeide o.m- dat de extra lasten, welke op het bedrijfsleven zyn gelegd, zo spoedig mogelijk dienen te verdwijnen. Te gen de commissarissen der belas ting zijn ernstige bezwaren aan te voeren. Het is niet in te zien, waarom het inkomen van een com missaris drievoudig moet worden belast. De heer Teulings (KVP) consta teerde. dat de ramp, welke Ne derland heeft getroffen, invloed heeft gehad op de Memorie van Antwoord. De Regering wil zich op. nieuw bezinnen op de maatregelen, welke zij aanvankelijk had ontwor pen. Wij staan dus nu voor de fi nanciering van het herstel, de be vordering van de werkgelegenheid en de oplossing van het huurpro- bleem. Voor de herstelfinanciering kan de tegenwaarderekening ons helpen. Voorts zou geleend kunnen worden. Spr. vroeg zich af of de huidi ge belastingdruk wel individueel rechtvaardig is in zijn verdeling. De heer Teulings wees er op. dat speciaal de middengroepen de kos ten der studie van de kinderen met meer kunnen dragen. Deze studiekosten dienen te mogen worden afgetrokken van het in komen. De heer Van Tilburg (Arb.) be sprak de moeilijkheden met Bene lux met betrekking tot de accijn zen. Hij is verontrust over de ver traagde naleving van gemaakte af spraken. Tenslotte maakt spr. nog be zwaar tegen het te traag afdoen van de oorlogsschade in de publiek rechtelijke sector. HULP VAN DEN HAAG AAN STELLENDAM 500 Meter stalen rijplaten Het Gemeentebestuur van Den Haag heeft 500 meter stalen rijpla ten aangekocht en deze ter be schikking gesteld van Goedereede en Stellendam, om de vervoersmo gelijkheden op de wrakke dijken te verbeteren. vliegtuigen opgetekend worden en doorgegeven worden aan de lueht- doelbatterijen. Ook de vuurmond- loods. de maquette, M. T. (motor transpor! de keuken en de eham- brée werden met een bezoek ver eerd. Na de lunch volgde demon stratie van een kanon van 90 m.m. en van een volledige batterij 90 m.m. meh radar en vuurleiding. Zelfs was er een vliegtuig in de lucht hetgeen do demonstra tie van (le radar des te interes santer maakte. Daarna werden de jongens uilgenodigd voor een rit met een high speedtractor, de voertuigen, die onlangs bewe zen hebben, dat ze ook in vredes tijd nuttig zijn. Door deze trac tors zijn n.l. vele mensen uit de overstroomde gebieden gered. tine vormden het sluitstuk van deze jeugddag. 36 JengdverlveersLrigadicrs geïnstalleerd De verkeersveiligheid is sinds gistermiddag weer toegenomen, na de installatie in het gymnastiek lokaal van de Jacob Catsschool aan de De Vliegerstraat van 36 jeugdverkeersbrigadiertjes. Deze jongens en meisjes-leerlin gen van de hoogste klasse zijn na de verkeerslessen, die de gehele klas gehad heeft, uitgekozen om tot jeugdverkeersbrigadier opgeleid te worden door hoofdagent K. J. Veraooy, die zich zo langzamer hand al heel wat jeugdige vriend jes in Den Haag gemaakt heeft. Want dat is ook een groot voor deel van de jeugdverkeersbrigade, de goede verhouding tussen de politie en de jeugd. Hoofdinspecteur Hopman drukte de kinderen allemaal nog eens op het hart dat hun werk zeer ver antwoordelijk was en dat ze goed op moesten letten, want er waren soms nog wel eens weggebruikers die niet wisten wat jeugdbrigadiers zijn. En toen kwam de installatie: een jongen en een meisje lazen ieder de helft van de 10 wenken van de jeugdbrigade voor en daar op beloofden alle kinderen dat ze zich aan die wenken zouden houden. En ik hoop dat er op de pun ten waar jullie staan nooit onge lukken zullen gebeuren zei hoofdinspecteur I-Iopman ten slotte. De 's Gravenhaagse Toneel- en Ca baretvereniging D E.E.S. geeft Zater dagavond 21 Febr. in het Volksgebouw een opvoering van „Schorpioenen en millloenen'. Na afloop is er hal met medewerking van „The Woodshop- pers" De Haagse Modelbouwersclub heeft een P.C.C.-car schaal 1 85) vervaardigd, welke in het komende seizoeti in Madurodam zal lopen DIPLOMATENTONEEL TEN BATE VAN RAMPENFONDS De „Anglo-Amerïcan Amateur Theatre Group", bestaande uit En gelse, Amerikaanse en Canadese diplomatieke ambtenaren die in Den Haag werkzaam zijn, zal op Donderdagavond 26 Februari in het Seinpost-theater te Scheveningen, onder de titel „Ring round the moon", haar eerste voorstelling geven van het blijspel ,,L' Invita tion au chateau" van Jean Anoulh, in een bewerking van Christopher Fry. De opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De voorstelling zal worden gege ven onder bescherming van de he ren Selden Chapin, sir Nevile Butler en Thomas A. Stone, respec tievelijk ambassadeur van de Ver enigde Staten, het Verenigd Ko ninkrijk en Canada in Nederland. Luitenant-generaal KNIL bd P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds, heeft toegezegd, de toneeluitvoering te zullen bijwo nen. De spontane medewerking, zo wel van verscheidene instanties als van particuliere zijde bij de voor bereiding van de voorstelling on dervonden stelt de toneelgroep in staat, de gehele opbrengst af te dragen aan het fonds ter leniging van de nood der door het water getroffenen. Zo heeft de directie van het Seinpost-theater voor deze gelegenheid haar zaal belangeloos ter beschikking gesteld. „Ring round the moon", waar van de Nederlandse versie destijds onder de titel „Gasten op het kas teel" door het Rotterdams Toneel op het repertoire is genomen, wordt geregisseerd door Pearl de Boer. een Amerikaanse employé van het Mutual Security Agency (MSA). Bil de uitslagen van de clubmatch, Zondag j 1. door de Kynologenclub „De Hofstad" in de Dierentuin gehou den. stond als eigenaar van de Af ghaanse windhond Ghanzi de heer F. igenaar is Heek. Voor de A R. Kiesvereniging Neder land en Oranje-Valkenbos, zal genavond in het wJjkgebouw Rank" aan de Escamplaan spreken mr. J. J. Hangelbroek, lid gemeenteraad, over het onderwerp: „Ons Christelijk onderwijs bezwa ren en gevaren". Tevens komt de candidaatstelling voor de gemeente- I raad aan de orde. AdvertenUe) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... I Altijd en overal ontmoet U lijders I aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de j ene minuut op de andere. Ook U! De Heer David Nicolï overleden De heer David Nicoll. chef de re ception van de Canadese ambassa de. is gistermorgen plotseling ojj 57-jarige leeftijd overleden. Hij heeft drie Britse ambassadeurs ge diend, voordat hij, toen in 1939 een diplomatieke vertegenwoordiging van Canada in ons land gevestigd werd, daar in dienst trad. In de oorlog werkte hij in Londen. Daar na kwam hij in ons land terug. De begrafenis is Zaterdag a.s. op de Algemene Begraafplaats Kerk hoflaan, om kwart voor twaalf. Ticeede Kamer Ontslag bij arbeidsovereenkomsten In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is het debat over het wetsontwerp wijziging van de bepalingen om trent het ontslag bij Arbeidsover eenkomsten voortgezet. De heer Stapelkamp (A.R.) acht dit ont werp van groot belang. Het be vestigt de hoge geestelijke waarde van de arbeid en het is bovendien urgent. Spr. en zijn politieke vrien den gaan gaarne aceoord met dit ontwerp. Ten aanzien van de be- dryfsrechtspraak blijven er echter nog wel enige vragen open. De bedrijfsrechter is geen rechter in de zin van de Grondwet. Zijn uit spraak is dus meer een bindend advies. Spr. wil aan de bedrijfs- rechtspraak spoedig een wettelijke basis geven. Hoe denkt de minis ter hierover. Volgens de M.v.A. zal Art. 6 van het B.B.A. (Buiten gewoon Besluit Arbeidsbevoegd- heden) worden gehandhaafd. Dit was een noodmaatregel voor de tijd onmiddellijk na de oorlog. Volgens spr. moet dit noodrecht spoedig verdwijnen, te meer nu er een nieuwe regeling van het ont slagrecht wordt ingevoerd. De Gew Arbeidsbureaux zullen als rechtsprekende organen moeten verdwijnen. Anders kan de nieu we regeling zich niet voldoende ontwikkelen. Immers zij wordt dan doorkruist door de activiteit van de Gew. Arbeidsbureaux. Spr. wil daarom art. 6 B.B.A. wijzigen, opdat de G.A.'s niet meer behoe ven te worden ingeschakeld. Voorts maakte spr. nog enkele opmerkin gen. Met betrekking tot ontslag van minderjarigen, zou spr. het toejuichen indien de termijn van één tot 2 jaren wordt uitgebreid, zulks ï.v.m. de militaire dienst. Ook de termijnen van 2 jaren bij ziekte zou spr. langer willen zien. De heer Van Rijckevorsel (K. V. P.) ontwikkelde eveneens bezwa ren tegen de handhaving van art. 6 B B A De vernieuwing van het ontslagrecht is niet in overeen stemming met het B.B.A. Hier is sprake van een tegenstrijdigheid, hetgeen spr. met voorbeelden aan toonde. Voorts voerde spr. enige bezwaren aan tegen de redactie van het ontwerp. Ook tegen enige ontslag-termijnen had spr. be zwaren. Tenslotte vroeg spr. of de minis ter bereid is het wetsontwerp te wijzigen door invoering van art. 1639 S uit te stellen, totdat de ar tikelen 6 en 9 van h'et B. B. A. zijn aangepast, aan en ingepast in het B. W. Tevens sprak hij de wenselijkheid uit van invoering ener wettelijk gebaseerde bedrijfsrechtspraak. Mej, Tendeloo (Arb.) schetste de ontwikkeling der arbeidsover eenkomst sinds 1907. De tijd van de loonslaaf is gelukkig voorbij. Het regeringsstandpunt in deze, juichte spr. toe. Z'u hoopte echter dat de Regering t.a.v. de arbeid der gehuwde ambtenares eenzelfde standpunt zal innemen. De be staande ontslagregeling was niet bevredigend. De nieuwe Regerings voorstellen leggen de nadruk op de redelijkheid van het ontslag, doch geheel en al bevredigend zijn zij toch niet. De bescherming van de economisch zwakkere is niet. ge heel ..waterdicht". (De vergadering duurt voort) Uitstekende show ten bate van Rampen fonds (Van een onzer verslaggevers) Onder veel belangstelling, vooral ook uit vakkringen, heeft gister avond in enkele zalen van „Den Hout" de Haagse Coiffure Acade mie, waarvan vele vooraanstaande daineskappers hier ter stede lid zijn, eeen kupselshow gegeven, ten bate van het Nationale Rampen fonds. Het was een show, waarop de leden van de Academie zich waarlijk yan hun beste zijde heb- l»en getoond, en volgens insiders werd er uitstekend werk te zien gegeven Er werden tal van fraaie dag en avondkapsels getoond door o.a. de kappers W. Dommelen, G. Swa- nink, A. Velner, I. Hamburger, N. v. Heel, C. Kerner, H. v. Plarle en B. Linsen. Als gast demonstr eerden eveneens: J. Kurvink en J. v. Put ten, terwijl in de Haute Fantasie de heren Kurvink, Dommelen en v. Putten nog eens extra hun meesterschap uitten. De kapsels, welke door vele lieftallige model len gedragen werden, waren van te voren „ingelegd" en werden tijdens de show onder vele ge ïnteresseerde en critische blikken uitgewerkt en opgemaakt. Het was hoofdzakelijk de Coupe Panache, welke de aanwezigen in vele variaties en wijzigingen te zien kregen, een haarmode, welke ogenschijnlijk erg bewerkelijk lijkt, maar in het dragen toch niet al te veel verzoiging vereist. Nadat alle kapsels klaar waren, gaf de heer K. C.isolf bij elke creatie een voor iedereen begrijpe lijke uitleg. Vele coiffeurs hadden hun speciale kapsel aangepast aan de persoonlijkheid en de expressie van hun model, waarbij soms de fantasie een niet onbe langrijke rol had gespeeld. Sommi gen hadden de Coupe Panache in strakke lijn gehouden, anderen weer hadden speels met krullen gewerkt en er een geheel ander karakter aan gegeven. Doch hoe de kapsels ook uitgewerkt waren, zü getuigden alle van ware vak manschap van deze Haagse coif feurs. Alle modellen lieten hun kapsels na de uitleg van de heer Advertentie „Knaapjes-actie" van het Jeugd Rode Kruis Duizenden klerenhangers nodig voor de klerenopslagplaatsen Het Rode Kruis wil gaarne, ook om een beter overzicht van de di verse voor de getroffenen geschon ken kledingstukken te krijgen, de beschikking hebben over kleren hangers of „knaapjes". Het Jeugd Rode Kruis is daarom een „knaapjes-actie" begonnen voor de inzameling van 400.000 „knaapjes", want zoveel zijn er in ieder geval nodig. In Den Haag moeten er 100.000 ingezameld worden. „Knaapjes" liefst stevig gebouwd en van dwarslatjes voorzien kun nen Ingeleverd worden bij de af deling Den Haag van het Ncder- landsehe Roode Kruis, Lange Voor hout 6. Een bijzondere variatie van de Coupe Panache, gecreëerd door de coiffeur W. Dommelen en genaamd „Masqué Ouvert" Gisolf wat van dichterbij zien, zodat telkenmale een welgemeend applaus weerklonk. Natuurlijk kwam ook de toe komstige haarmode ter sprake en tijdens de show werd medegedeeld, dat de Haagse Coiffure Academie het op het korte haar lioudt bij de dameskapsel*, zoals ze thans zijn. Men betoogde, en dit was een uit leg van de heer Kerner, dut kort liaar al sinds lang een begrip is en dat het slechts de mode Is, die daarin door variatie een wat ge wijzigde lijn kan brengen. Na de dagkapsels kwamen de avondkapsels aan de beurt. Door wat eenvoudige bewerkingen on dergingen de dagkapsels een ver andering. Er werd wal versiering aangebracht door middel van haar- ornamenten, of door veren, diade men of een parel-versiering zelfs was er een kapsel bij met een scheepje erop en de scheppingen waren gereed om op gala-avonden of soiree's gedragen te worden. Ook deze kapsels hadden een ieders bewondering. De show heeft f 180 voor het Rampenfonds opgebracht. Vlag voor Nederlands Detachement Ver. Naties Tijdens een korte plechtigheid, die in de Julianakazerne werd ge houden, Is gisteren namens het FOMIBA, „Fonds Militaire Band Nederland-Indonesië", aan het Nederlands Detachement Verenigde Naties een vlag aangeboden. Het detachement werd o.a. vertegen woordigd door 2e luitenant P. J. Koestveld. die de vlag ontving uit handen van lt.-koL W. D. H, Eek hout. De FOMIBA werd vertegen woordigd door de voorzitter, de heer P. J. Bliek, burgemeester van Putten, die lt.-kol. Eekhout de vlag overdroeg. Binnenkort zal lt. Koestveld de vlag naar Korea overbrengen. Voor Nationaal Rampenfonds (Van een onzer verslaggevers Zeven leden van het personeel van de Ewald-mynen in West- falen kwamen gistermorgen met twee auto's voorrijden voor het kantoor van het Nationaal Ram penfonds aan de Statenlaan, al hier. Zij kwamen, namens 6000 collega's en de bedrijfsleiding, een som van 7000 D.M. aanbieden aan de directeur van het Fonds, luit.-generaal P. Alons. De mijn werkers; die onder leiding waren van een van de bedrijfsleiders, waren allen in hun beste unifor men gestoken. Gisterochtend vroeg waren zij uit Herthen, waar de schachten Ewald I en II geves tigd zijn en uit Buer-Ressen, waar de schachten Ewald III en IV zijn, weggereden en via Arnhem naar Den Haag gekomen. Ze werden door generaal Alons in één van de kantoren ontvangen. De leider, de heer K. Notthoff, uit Herlhen, zeide, dat het bedrag afkomstig was van persoonlijke gaven van de mijnwerkers uit Herthen en Buer-Ressen. „Het is wel een klein bedtag, vergeleken bij het grote bedrag, dat nodig is", zo zeide hij, „maar het is bijeen gekomen, omdat allen zo diep door de nood In Holland getroffen waren". By het bedrag, dat overhandigd werd. was een oorkonde, waar in lot uitdrukking gebracht was, dat deze Duitse mijnwerkers ho pen, dat de nood spoedig gelenigd zal zijn. De oorkonde besloot met „Gltick auf". Generaal Alons zei in zijn dank woord, dat zowel het Nationaal Rampenfonds als het Nederlandse volk getroffen waren door de geste van deze Duitse mijnwerkers. „Wij hopen, dat dit blijk van mede leven er toe zal bijdragen, dat er recht en vrede zullen heersen in de wereld ten bate van een duur zame vrede en voor hechtere ban den met het naburige Duitsland". Namens de mijnwerkers sprak voorts nog de heer E. Komessa, die hoopte, dat er blijvende ban den zouden ontstaan tussen de Duitse en de Nederlandse mijn werkers. De stoot tot het inzame len van giften voor het Rampen- KUNST DE CULTURELE PRIJZEN VAN DE PROVINCIE GRONINGEN Aan de Groninger architect A. R. Wittop Koning en de schrijver- dichter A. Marja (A. Th. Mooy) zijn gistermiddag in de statenzaal van het Groninger provinciehuis de culturele prijzen der provincie Groningen uitgereikt. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, zeide met betrekking tot het werk van de heer Wittop Koning, dat deze zich met veel liefde heeft gegeven aan de monu menten uit vroegere eeuwen in de provincie Groningen. De wijze waarop de heer Wittop Koning deze restauraties heeft verricht, vervult allen met grote dankbaar heid. Marja heeft zich op zeer ver schillend literair terrein bewogen. Het is vooral de poëzie geweest, waarvan de commissaris, met name de laatst verschenen bundel „Con fidentieel", noemde, die in het bij zonder tot de keus van de commis sie aanleiding heeft gegeven. Het poëtisch werk van Marja bewijst zijn afkomst en nauwe verbonden heid met het Noorden. De prijs voor de beide kunste naars bestond uit een bedrag van 500.- en een bronzen legpenning. De heer Wittop Koning verklaarde dit bedrag gaarne ter beschikking te willen stellen van het Nationaal Rampenfonds. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Gesl. candidaats-ex. psychologie H. In 't Veld, cum laude, Den Haag. Gesl. cand. ex. politiek en sociale wetenschappen mej. W. Joshua, Den Haag. Delft. Gesl. cand. ex. bouwk. inge nieur: M, C Arnoijs, Eergen op Zoom; C. P. J. Beersma, Schaesbergen, T. A. J. B van der Bolt, Terwintselen; J. Boot, Amersfoort; K. G. Brummel, Oegstgeest; J. H. Gribling, Blarlcum; G. J. van der Grinten. Venlo: J. P v. Gijn. Den Helder; J. B. M. Gijsen. Voorburg: J. F. Hondlus, Overveen; A, Hoogerwerf, Huisduinen; J. A. van Huizen, Den Haag; A. de Leeuw Hil versum; N. H.M. Liesker, Den Haag; A, van Linge, Groningen; P. K. A. Pennink, R'dam; J. J. Raue, Door- wertli; P. Reijenga, Groningen; J. I. Risseeuw, Delft; H. Spruit, Velsen; P. H. Tauber, Alkmaar; J. van Tol. Bos koop; H. T. Vink, Delft; R. L. de Vries, Rijswijk; R. E. M. Wolfs, Heerlen; J. Wijnbergen. Nieuw-Helvoet; J Zee man. Delft. Gesl^voor cand ex. werktuigk. In genieur: J. D. Bierens de Haan, Bloe- mendaal; M. van Duijn, R'dam; E, J. B. de Vlieger, Dordrecht. Gesl. voor ingenieursexamen bouwk. ingenieur; G. van Setten, Utrecht; N. Spronk. De Bilt. Gesl. Ingenieursexamen werktuigk. ingenieur: J H. A, Beneken genaamd Kolmer, Arnhem; J. P. C. van Bom mel, Bennebroek; J. van Dam, Den Haag; J Kol. Enkhuizen; N. C. Ko- revaar, Hendrlk-Ido-Ambacht; M. P. W. van Leerdam, Leidschendam; J. Meijers, Bussum; P. Noordzij, R'dam; J. Peelen, A'dam; H. van Rossen, R'dam; J. N. Wark, Heerlen; Yap Kie Han, Den Haag; J. W. van Zwieten. R'dam. Gesl. ingenieursexamen vliegtuig bouwkundig ingenieur A J. C. Nolte, Bloemendaal; J. P. K. Vleghert, Den De heer K. Notthoff biedt generaal Alons (links) de oorkonde met het geld aan. fonds in deze mijnstreek in West- falen werd gegeven door een Nederlandse arbeidskracht aldaar. Hij had verzocht of er een plak kaat mocht opgehangen worden, waarin op de nood in het ramp gebied geattendeerd werd. Dit heeft tot gevolg gehad, dat ruim 6000 Duitse mijnwerkers ieder ge middeld 1 2 Mark gaven. Het bedrag werd later afgerond door de directie. Eerst wilde men dit bedrag overgeven aan het Duitse Rode Kruis met verzoek tot door zending, maar de Duitse Mjjn- werkersbond meende, dat het per soonlijk overhandigen van het be drag do hulpactie beter zou accen tueren. Na hét overhandigen be gaven de Duitse mijnwerkers zich :r op weg naar Westfalen. 60 Jaar scKoenmaker 20 Februari is het 60 jaar gele den, dat de heer W. Roels, Canta- loupenburg 23, op 12-jarige leef tijd zyn schoenmakersloopbaan be gon. Helemaal vreemd was deze beroepskeuze niet. want zijn vader had een handel in leer en zijn moe der was laarzenstikster. Op 18-ja- rige leeftijd werd hij eigen baas en wist dat zijn hele leven te blijven. Maar gemakkelijk ging dat niet. A.s. Zaterdag wordt de heer Roels 73 jaar. maar hy ziet er niet naar uit. Misschien komt dat wel omdat hy er van uit gaat dat een mens net zo oud is als hij wezen wil. Vanzelfsprekend werkt hij niet meer op volle loeren, dat gaat ook niet meer als je 72 bent. Maar hij werkt hard genoeg om zyn oude klanten, die hy al zo'n jaar of veertig heeft, te kunnen helpen. En voorlopig blijft hij er nog mee doorgaan. „Comedianten Cabaret" in I laags Sanatorium In het kader van de voorstellin gen in sanatoria en inrichtingen, die het Prinses Irenefonds organi seert, bracht het „Comedianten Cabaret" gisteravond een bezoek aan het Haags Sanatorium aan de Tapytweg. Het programma heette „Dat is ook toevallig" en het werd verzorgd door Emile Buziau, Jos Boer, Reddy en partnerin. Carry Denise en Lilo Keiler. Aan de piano zat Cor de Rooy en de gast- goochelaar was Cor Tevano. Allen hebben ze hun uiterste best gedaan om het publiek twee bijzonder prettige uurtjes te bezorgen. En ze zijn er volkomen in geslaagd, Emile Buziau vooral in de rol van „Hannibal de zachlmoedige" liet de patiënten schudden van het lachen en Tevano, de goochelaar, verbaasde het publiek met zijn trucs die hij met een ogenschijn lijke nonchalance volbracht. Har telijk werd er ook gelachen om de grollen en muzikale clownerie van Reddy, President „Lions Clubs in Nederland Komt zich op de hoogte stellen van behoeften in het noodgebied Vanavond arriveert in Den Haag de heer Eldert, uit de Verenigde Stalen, president van de „Lions Clubs". De heer Eldert, die in het hotel „Vieux Doelen" logeert, brengt een blanco cheque mee na mens de „Lions Clubs". Deze cheque zal worden ingevuld, nadat de heer Eldert zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van de be hoeften en de toestand in het noodgebied. Morgenochtend maakt de heer Eldert een tocht per heli- coptère boven het getroffen gebied, waarbij hy onder meer zal landen in Oude Tonge, Zierikzee en op Tholen. In de loop van morgen middag zal voor do heer Eldert en zijn gezelschap een film over de ramp worden vertoond. Daarna om ongeveer zes uur zal de heer Eldert de ingevulde cheque over handigen aan Z.K.H. Prins Bern- hard, als voorzitter van het Natio naal Rampenfonds. Deze over dracht geschiedt in het gebouw van de Regeringsvoorlichtings dienst. Hierbij zullen verscheidene autoriteiten aanwezig zijn. Vrijdag vertrekt de heer Eldert naar Am sterdam voor besprekingen met vertegenwoordigers van de „Lions Clubs". Voor het Humanistisch Verbond spreekt Vrijdagavond a,s. in de zaal Turfmarkt 7, mevr. M. W. Heeroma- De Vogel over „Hét geschil Sartre Camus" Zondagmorgen 22 Februari spreekt in dezelfde zaal dr W. K. Kraak uit Bussum over „Humanisme en muziek". Het echtpaar J. P. v. d. Schaft- Frauenfelder, wonende Westerbaen- straat 15, viert 23 Febr. zijn 55-jarig huwelijksfeest. De Ond-Icerlingen Vereniging „Hermes" geeft op Zaterdag 21 Febr. In gebouw Custodia een cabaret avond. De buurtvereniging „Weigelia", geeft op Donderdagavond 26 Febr, in ge bouw „Custodia ccn opvoering van het toneelstuk „Onder één dak" van Jan Fabrlcius. De netto-opbrengst ls voor het Rampenfonds. Bescherm Uw keel in dit venij nige weer door geregeld gebruik van de medicinale LAATSTE BERICHTEN Prinses Marijke zes jaar Viering op paleis Soestdijlc De zesjarige Prinses Marijke werd hedenmorgen door haar Moeder uit de kleuterklas op Soestdyk gehaald om het cadeau in ontvangst te nemen dat een de putatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Landmacht on der leiding van majoor A. H. Mohr, ten paleize kwam aanbieden, een prachtige miniatuurspeeltuin. Het Prinsesje was enthousiast en ook Prins Bernhard was vol belangstelling, zozeer dat hij zei: „Dit is eigenlijk niet voor kinderen maar voor ons." Ook op deze dag werden er hon derden brieven met gelukwensen op het paleis Soestdyk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate uit alle delen van het land. Hierna kwam er bezoek van de beide peten van de Prinses, me vrouw Bos en de heer Wiltens, en vanmiddag zou de verjaardag in de familiekring worden gevierd. Koninklijke dank aan buitenlandse militairen H.M. de Koningin en Prins Bernhard hebben vanmorgen «p het Paleis Soestdyk gasten ont vangen van de buitenlandse onder delen. die hulp hebben verleend bij de watersnoodramp. De Konin gin heeft elk der bevelvoerende of ficieren persoonlijk bedankt en haar waardering uitgesproken voor het werk dat zij hier hebben ver richt. Buitenlandse militairen naar Kun Kases terug Duizenden militairen uit vijf landen, die Nederland na de over stromingsramp te hulp zijn ge sneld, zijn gisteren naar hun bases teruggekeerd. Slechts enkele ge specialiseerde eenheden en mate rieel zullen nog blijven. Volgens de Amerikaanse ambassade keer den 18 a 1900 Amerikaanse mili tairen naar Duitsland terug. Slechts twaalf man blijven achter met een officier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstalla ties en vijftien "Dukws. Al het Engelse luchtmachtpersoneel is teruggekeerd en de Engelse troe pen vertrokken vandaag weer naar Duitsland. Zeven van de negen helicopters van de Britse marine zijn vertrokken, evenals het Britse Rijnflottielje. Van de Engelsen blijven slechts twee helicopters, vijf dukws met veertien man, vijf zuiveringstanks met bemanning en twintig militairen in Hoek van Holland achter. Ook de Canadezen van de 27ste infanteriebrigade in Duitsland, die op Goeree-Overflak- kce cadavers hebben opgeruimd, zijn naar hun bases teruggekeerd. De twee bataljons Franse genie troepen hebben eveneens hun werk beëindigd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn weer naar België vertrokken. DijlcdoorKraalc in België Tussen de Belgische plaatsen Temsche en Bornem is de Schelde- dyk over een grote lengte onder de druk van het water bezweken. De zakken zand. waarmee de dijk ver sterkt was. werden meegesleurd en het nabijgelegen Weert moest wor den ontruimd. In de gemeente Kallo, die bij de overstromingen van de eerste Fe bruari werd getroffen, staat nog steeds anderhalve meter water. „Piel Hein" Kezoeltt Zuid-SIavië De Nederlandse torpedobootja- ger „Piet Hein" is Woensdag in de aan de Adrlatische Zee gelegen Zuidslavische haven Split aangeko men. De „Piet Hein" is het eerste Nederlandse oorlogsschip, dat een bezoek aan Zuid-Slavïë brengt. De Nederlandse gezant te Bel grado. ir Ch. M. Dozy, is Woens dag in Split aangekomen. KERKNIEUWS Ds. H. Pol In de snelgroeiende stadswijk Moer- wijk neemt ook het kerkelijk leven een grote vlucht. Verleden jaar Juli werd in Moerwijk de Gereformeer de Kerk geinsti. tueerd als afsplit, sing van de kerk van 's Gravenha- ge-West met ds. R. Kooistra. geko men van Hengelo (O,)., als predi kant en thans werd al een twee de predikants plaats gesticht, die is bezet dooi de overkomst van ds. H. Pol van Boskoop. De nieuwe pre- dikant werd 17 Dec. 1009 te Vllssingen, waar zijn va der, ds. D. Pol, thans emeritus-predi kant te Utrecht, toen predikant was, geboren, Hij studeerde aan de Vrije Universiteit, om in 1935 candidaat te worden en 12 Jan. 1936 te Lopik in het predikambt te worden bevestigd door zijn vader. Na zes jaar vertrok hij naar Hallum, waar zijn vader hem eveneens bevestigde. 9 Juni 1946 ver bond hij zich aan de gemeente van Boskoop, waar zijn vader van 1917— 1922 eveneens predikant geweest is en hem voor de derde maal mocht beves tigen. 's Gravenhage-Moerwijk is nu de vierde gemeente van ds. Pol. HOOGLERA ARSBENOEMTNG In de vacature prof. dr J. Lindeboom is aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen benoemd tot gewoon hoogleraar voor de kerk- en dogmengeschiedenis dr W. F. Dankbaar, secretaris van de Raad voor zending der Nederlands Hervormde kerk. Te Kraggonburg in de Noostoostpol- der zal een Hervormde kerk worden gebouwd met 150 tot 200 zitplaatsen. Men denkt de kerk eind dit jaar ge reed te hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3