il:Tftil* HET NIEUWE PROVINCIEHUIS VOOR ZUID-HOLLAND PUROL Kort geding voor Haagse Rechtbank leverde weinig nieuwe gezichtspunten Voor ƒ4000 aan kabels verdween van het Scheveningse strand Herziening uitbreidingsplannen Moerweg De melkoorlog tassen R.M.I, en Van Grieken c.s. Vreemde concurrenlie-melhoden over en weer (Van een onzer verslaggevers) Het kort geding, dat door de N.V. Residentie Melkinrichting (R.M.I.) tegen de N.V. Melkinrichting Van Grieken en de Melkinrichting „Leer dam" aanhangig was gemaakt en gisteren voor de president van de Haagse Rechtbank, mr. Marinus, voorkwam, heeft weinig nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Naar wjj eergisteren reeds schreven, is de directie der R.M.I. van oordeel, dat de concurrentie-methoden van Van Grieken en Leerdam een onrechtmatige daad opleveren. De beide laats ten stellen zich op het standpunt, dat hier van „noodweer" kan worden gesproken. De president zal zo spoedig mogelijk uitspraak doen in deze onverkwikkelijke affaire. van „Van Grieken" uitbetaald. Deze man had een zekere vrijheid van handelen gehad. Zyn optreden door eiseres als onrechtmatige daad beschouwd was volgens mr v. d. Oever ingegeven door de over tuiging goed te handelen. Met de meeste nadruk ontkende hy, dat gedaagden iets zouden afweten van de verdwijning van klantenlijsten uit het R.M.I.-filiaal aan de Man darijnstraat. Volgens hem zei het niets, dat op Donderdag 12 Febr. zelfstandige slijters de klanten gin gen bezoeken, die vóór die tijd door de 4 R.M.I.-bezorgers wer den bediend. Die adressen waren vanzelfsprekend bekend. Mr T. J. Scheer, pleiter voor de eisende partij, verklaarde dat geen enkele bezorger van de R.M.I. ont slag hoefde te vrezen, omdat dit bedrijf weliswaar enkele onrenda bele wjjken wilde prijsgeven, maar niet van plan was van de straat te gaan. Hü zag zeer wel in, dat de opheffing van die wijken voor een 7-tal standaardisatiebedrijven onaangenaam moest zijn, als de R.M.I. er in zou slagen hier een aantal zelfstandige slijters aan zich te binden. „U schiet die andere be drijven onder hun duiven", meende de president. „De slijters worden daar weggekocht tegen extra-voor delen. De R.M.I. doet zelf, wat zij Touwtrekken om bezorgers en slijters De R.M.I. stelde het als volgt: Van Grieken en Leerdam hebben bezorgers van de R.M.I. bewogen tegen betaling van 100 en 4 we ken loon zonder inachtneming van de opzegtermijn het dienstverband met eiseres te verbreken: de klan ten van deze „weggekochte" be zorgers werden Donderdag 12 Fe bruari door colporteurs van Van Grieken en Leerdam bezocht om hen over te halen voortaan de melk b\j een ander dan de R.M.I. te betrekken. Dit uitlokken van contractbreuk en wat er op volg de, leverde, naar het oordeel der R.M.I., een onrechtmatige daad op. Eiseres vroeg daarom een onmid dellijk ingaand verbod deze oneer lijke concurrentie voort te zetten en een dwangsom van 1000 voor elke dag, dat gedaagden genoem de handelingen nog verrichten. In zyn pleidooi betwistte de ad vocaat van gedaagden, mr D. J. I. v. d. Oever, dat men bezorgers zou hebben overgehaald tot contract breuk met de R.M.I. De betrokkenen hadden zelf contact opgenomen met de an dere bedrijven, omdat zij wis ten, dat de R.M.I. haar uitvent apparaat zou gaan inkrimpen, en bevreesd waren voor ontslag. Im mers, de R.M.I. wilde enkele voor haar onrendabele wijken opheffen en deze voortaan doen verzorgen door zelfstandige slijters. Deze wij ken werden, zo betoogde mr v. d. Oever, door de R.M.I. gratis aan geboden aan slijters, die tot nu toe hun melk betrokken van „Van Grieken" of een der andere 6 stan daardisatiebedrijven zonder eigen bezorgingsapparaat. Aan dit „ca deau" werd evenwel de voorwaar de verbonden, dat de betrokken slijters gedurende vijf jaar al hun melk, ook die hun vroeger door andere bedrijven werd geleverd, nu van de R.M.I. zouden betrekken. Overigens gaf hij toe, dat de vier „overgelopen" bezorgers hadden aangeboden te zullen proberen hun vroegere klanten naar „Van Grie ken" of een der andere bedrijven „over te hevelen". Ook ontkende hü niet, dat de bezorgers ƒ100 hadden ontvangen, nl. 50 statie geld en een weekloon. Het geld was hun indirect door een employé 't Boekenplankje p Er is vrijwel geen be- II schaafd volk ter wereld tot H welks literatuurbezit niet een vertaling van de complete |j werken van William Shake- Si speare behoort. In de jaren S| der romantiek vertaalden II Schlegel en Tieck Shakespeare reeds geheel in het Duits. Ne ll derland kreeg zijn eerste SS complete vertaling der Shake- SS speare drama's door de be- II roemde wis- en natuurkundi- ge en taalgeleerde prof. dr. L. A. J. Burgersdijk (1828 1900). Deze eminente en veel zijdige werker vertaalde even eens de gehele bekende Aichylos en Sophocles; de laatste werd voltooid door L. A. J. Burgersdijk Jr. De Bur- gersdijk-vertaling van Shake speare was lange tijd de énige en tot voor kort nog de al gemeen gebruikte bij Shake- speare-opvoeringen door Ne derlandse Toneelgezelschap pen. Acteurs hielden aan haar vast, niet alleen omdat zij we tenschappelijk verantwoord was, doch allereerst omdat zij „in de mond paste", zoals dat in toneelkringen heet. De veel latere Shakespeare-vertaling door de begaafde dichter Jac. van Looy was een eerste re actie. Hij vond dat de man der exacte wetenschap, Burgers dijk, te kort. vjos geschoten in het dichterlijke, dat juist een van de voornaamste eigen schappen van Shakespeare's oeuvre is. Van Looy vertaal de dichterlijk, doch in de ge wrongen taal, die men in zijn tijd schoon vond en wonder lijk genoeg verouderde zijn vertaling éérder dan de Bur gersdijk, die hij verbeteren wilde. Een nieuwe generatie van dichters slaagde oneindig veel beter dan Van Looy: in even poëtische als eenvoudi ge, ongekunstelde taal bezit ten wij thans drama's van W. Sh. vertaald door mannen als A. Roland Holst, J. W. F. We- rumeus Buning, de onlangs overleden Martinus Nijhoff, wiens sublieme vertaling van The Tempest (De Stormik als een meesterwerk beschouw (Querido, A'dam) terwijl ik hier tevens de aandacht ves tig op een tweetal zeer mooie vertalingen van Gerard den Brabander, Leer om leeren „Een Midzomemachtsdroom" die in druk verschenen bij P. N. van Kampen en Zoon N.V., A'dam. Men leest deze Neder landse Shakespeare drama's als her-schreven, literaire kunstwerken. Ben van Eysselsteijn. jfagSSSSSSSSSSSSS HAAGSCHE COURANT Woensdag 18 Februari 1953 (Advertentie) Pagina 3 de tegenpartfl verwijt". Mr Scheer voerde daar tegen aan, dat geen vergelüking mogelük is tussen het contracteren met zelfstandige sly- ters, zoals de R.M.I. dat doet, en het omkopen van bezorgers-in- dienstbetrekking, waaraan de an deren zich schuldig maken. „Dat is slechts een verschil in nuance", meende de president, „beide han delwezen zijn in wezen even on rechtmatig". Eiseres had 5 getuigen doen ver schenen om de gestelde bewerin gen te staven. Hieruit bleek, dat een aantal R.M.I.-bezorgers door een overgelopen controleur van dit bedrijf was verteld, dat de R.M.I. zou gaan sluiten. Ook had deze geld by zich gehad, om hun uit te betalen zo zij hun dienstverband wilden verbreken. Een aantal klan ten van de R.M.I. in de omtrek van de Fahrenheitstraat was door col porteurs van andere bedrijven ver teld, dat de R.M.I. verdwynen ging en dat men voortaan zijn melk by een andere inrichting moest be trekken. De voorzitter van de Verenigde Organisaties van Melkhandelaren in Den Haag, de heer M. A. v. d. Wallen, door gedaagden opgeroe pen, verklaarde, dat de R.M.I. enige maanden geleden aan alle zelfstandige slyters in het rayon Fahrenheitstraat aanlokkelüke voorwaarden had aangeboden, om dat zy daar haar bezorgingsappa raat zoveel mogelyk wilde inkrim pen. Gevraagd naar zyn oordeel over de handelwijze der R.M.I. om slyters te dwingen 5 jaar uitslui tend by haar te kopen, antwoord de deze getuige: „Als ik Van Grie ken of Leerdam was, zou ik het niet nemen!" Bemiddelingsvoor stellen, enige tyd geleden door hem gedaan, waren door „Van Grieken" c.s. wél, door de R.M.I. niet aan vaard. Tenslotte bevestigde een slyter als getuige voor gedaagden, verschenen, dat hy kort geleden bezoek had gehad van de directeur der R.M.I., die hem toen een der- gelyk contract met een looptijd van 5 jaar had aangeboden. Het exemplaar bevond zich nu als be- wysstuk op de tafel van de pre sident. Toen na het eind van het kort geding een schikking tussen par- tyen niet mogelijk bleek, deelde de president mede, dat zo spoedig mo gelyk in deze zaak uitspraak zal worden gedaan. Verouderde hoest. Maak een einde aan daf i gekuch, zuiver Uw lucht- wegen van gevqariijke .ziektekiemen met de snelwerkende AKKERS 1 Aanrijding op de Rijswijkseweg Voetganger in ziekenhuis opgenomen De 48-yarige M. v. d. L., die gis teravond met zün auto op de Rys- wykseweg reed :n de richting van het Ryswykseplein, reed links voorby een file auto's en zag ter hoogte van de Van Musschen- broekstraat, dat een andere wagen hem tegemoet reed. Hy stuurde zijn auto naar links en raak te by deze manoeuvre klem tussen een vorkeerszuil en de tegenligger, bestuurd door de 57-jarige R. B M. Ook werd een voetganger aangereden, die juist op dat ogenblik de i-Jbaan over stak. Deze - de 79-jarige J. G. uit Sprang Capellemoest met. een pijnlyke rechterknie ifl het zieken huis aan de Zuidwal worden opge nomen. De verkeerszttjl werd ge deeltelijk vernield. Haagse boekhouder veroordeeld Hof bevestigt vonnis van Rechtbank Het Haagse Gerechtshof heeft hedenmorgen uitspaak gedaan in de zaak van A. van S.. de Haagse boekhouder die f 14.000 van een firma op Rozenburg verduisterde. Het vonnis luidde conform dat van de Rotterdamse Rechtbank: een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar. Watersnood-diefstal voor Politiereehter (Van een onzer verslaggevers) Drie Hagenaars hadden zich Maan dag j.l. te verantwoorden voor de Politierechter, omdat zij zoals zij bekend hadden Zon dagavond 1 Februari, tijdens de watersnoodramp, voor f 4000 aan losgewoelde kabels, toebehorende aan de Maatschappij Zeebad, van het Scheveningse strand hadden weggehaald. Het waren de 34-jarige grondwer ker M. R„ diens kostbaas M. G. O. en de echtgenote van de kostbaas. H. O.-S. De grondwerker, die het eerst gehoord werd, zei dat hij niet naar het strand was gegaan met het oogmerk om te stelen. ..want", zo zei hij, ,,als ik de ka bels niet had zien liggen, was er niets gebeurd". Het bleek even wel. dat zowel R. als O. des mid dags al naar het strand was gegaan, toen duizenden de ver woestingen te Scheveningen in ogenschouw kwamen nemen. Zij hadden de kabels losgewoeld zien liggen en het plan opgevat, om later, als de drukte wat geluwd was. terug te komen om hun slag te slaan. Tweemaal waren ze nog op het strand geweest, doch het was er nog te druk en te licht. Toen het goed donker was. heeft R. met een bijl grote stukken los- gehakt van de kabels O ging naar huis om zijn vrouw te vragen, of zij met. een fiets naar de Boule vard wilde komen, opdat op deze fiets de opgerolde stukken kabel konden worden vervoerd. Inder daad kwam de vrouw naar de af gesproken plaats. De stukken wer den op de fiets gelegd en met een colbertjasje bedekt. Op de terug weg werden zij aangehouden door de politie. Toen de Politierechter aan de beide mannen zeide, dat de waar de van het gestolene wel f 4000 be droeg zeiden ze: „Dat is onmoge- Architect Peutz diende meest gave project in Bouwkosten mogen 12 millioen niet te boven gaan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben indertyd aan vijf archi tecten een zogenaamde meervoudige opdracht gegeven tot het maken van een ontwerpplan voor het nieuwe Provinciehuis, dat verrijzen zal op het terrein van de Dierentuin te dezer stede. Op 15 September 1953 hebben deze vijf architecten, de heren Van den Erve, Klijnen, Oud, Peutz en Pot, hun pionnen ingediend. Een commissie, bestaande uit jhr ir P. F. O. R, Sickinghe, Intendant van de Koninklyke paleizen te Am sterdam en te 's-Gravenhage (voorzitter)ir. G. Friedhoff, Rijksbouw meester; ir. J. Leupen, Hoofdarchitect der Gemeente Amsterdam-en ir S. van Ravestejjn. Hoofdingenieur-architect bij de Nederlandse Spoor wegen, heeft de ingezonden ontwerpen beoordeeld. In een rapport, dat thans is verschenen, worden achtereenvolgens de verschillende plannen besproken. De commissie komt tot de conclusie, dat zij geen der ont werpen zonder meer voor uitvoering kan aanbevelen. Zij meent echter, dat architect Peutz uit rfeerlen, het meest gave project heeft inge diend, dat de belofte inhoudt, dat de ontwerper in staat zal zyn tot een uiteindelijk waardevol ontwerp te geraken. De commissie beveelt het College van Gedeputeerde Staten daarom aan, om aan architect Peutz opdracht te verlenen de definitieve plannen voor het Provinciehuis op te maken in nauwe samenwerking met Ged. Staten. Het is hierbij niet onwaarsehynlyk te achten, aldus de commissie, dat het definitieve plan, mede om financiële redenen, in zekere mate zal verschillen van het nu ingediende project. der Koningin, van 17 m hoogte in flauw gebogen gevellün langs de rooilyn van de Benoordenhout- seweg en een werkgedeelte langs de Koninginnegracht van 21 m hoogte zyn opgenomen is, naar het oordeel van de commissie, een voudig en overtuigend. De Staten zaal is waarneembaar achter de representatieve hoofdingang opge trokken. De gehele opzet getuigt van een vaste hand, die het gecompliceerde bouwprogramma in een eenvoudige en uitmuntend bruikbare hoofd vorm wist vast te leggen en bo vendien ruimtelyk een zéér fraaie ontwikkeling biedt. Opdracht voor nieuw schetsplan In een voordracht aan Provin ciale Staten delen Ged. Staten mede, tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het rapport wel overwogen en de conclusie aan vaardbaar is. Ged. Staten menen echter, dat het geraden is. alvo rens tot een definitieve opdracht te besluiten, ir Peutz uit te nodi gen een nieuw schetsplan te ma ken, teneinde te kunnen beoorde len of zulk een plan aanvaard kan worden. Daarom stellen Ged. Staten voor, aan ir Peutz op te dragen, een nieuw schetsplan te maken, waarby als richtlyn moet worden aangehouden een totale bouwsom van circa twaalf mil lioen gulden. Het huidige plan- Peutz zou namelük aanmerkelijk uitgaan boven de by de behande ling van de begroting voor 1953 zeer voorlopig op dit bedrag ge schatte bouwkosten. Eenvoudige en overtui gende situatie De situatie van het ontwerp plan van architect Peutz met een representatieve vleugel waarin de woning van de Commissaris De uitwendige vormgeving is niet op hetzelfde hoge niveau ge komen en mist warmte en span ning, aldus de commissie in haar rapport. De hoge toren, zwak van conceptie, is een element, dat niet gemist kan worden. Toch vraagt de commissie zich af, of de aan wezigheid daarvan eigenlyk niet een innerlüke zwakte van de architectuur demonstreert. Het Haagse stadsbeeld heeft zeker grote behoefte aan verlevendi- Het ontwerp van de Heerlense architect Peutz voor het Provinciehuis. ging. maar of deze toren daartoe op de juiste wijze bydraagt, is twyfelachtig. De indeling van het represen tatieve gedeelte met de centrale ha), de brede staatsietrap naar de Statenzaal in de as, is van een prachtige klassieke opzet. De salie des-pas perdus is in dit ontwerp gevormd door de ruimte, die het statietrappenhuis omgeeft, waardoor een bijzonder fraaie aan eenrijging van representatieve ruimten wordt verkregen, zy het dan ook, dat de mgenlyke salie des pas perdus van iets te bescheiden afmetingen is. ii verband met het geen hel r_r;h \mrna vraagt. De aaneensluit;-- net Je fees!ruimten voor kleinere ontvangsten is op fraaie en overtuigende wijze ver kregen en terecht heeft de ont werper gemeend met deze combi natie van ruimten voor de salie des pas perdus te kunnen volstaan. De Statenzaal is eenvoudig en vast van vorm; de ligging en toe gangen tot de tribunes met wacht ruimten zyn op klare wyze in het plan geprojecteerd. De kamers van de Commissaris der Koningin en de griffier op de hoek van de Benoordenhoutseweg en de Koninginnegracht aan de kop van de werkvleugel, zyn archi tectonisch juist en fraai gesitueerd. De hierbij aansluitende, op de bel etage in de vleugel langs de Be noordenhoutseweg gelegen kamers van de leden van Gedeputeerde Staten, zyn eveneens goed gele gen, doch voldoen, naar het oordeel der commissie, niet aan de in het programma gestelde afmetingen. Grote publieke hal niet gewenst In de parterre van het werkge deelte zyn de afdelingen rybewij- zen en paspoorten om een grote publieke hal gegroepeerd, welke in die afmetingen niet gevraagd en niet gewenst is. Door de achter gevel van de parterre van deze vleugel niet uit te bouwen, kan hier een publieke ruimte van ge wenste afmetingen worden verkre gen. De technische diensten zyn on dergebracht in het werkgedeelte op de 3e en 4e verdieping, terwyl op de 3e verdieping van deze vleu gel vóór het, voor het werkge deelte bestemde trappenhuis, de helft van een der afdelingen van de griffie een plaats heeft gekre gen. Hoewel de scheiding tussen griffie en technische diensten in dit plan dus minder ver is door gevoerd dan in de andere ontwer pen is geschied, acht de commis sie dit toch geen onoverkomelijk bezwaar. Aan het parkeetvraagstuk is, zo zegt de commissie, niet voldoende aandacht besteed. De garage is te ruim van afmeting en met eenvou diger voorzieningen zou kunnen worden volstaan. Woning van de Commis saris der Koningin De ruime woning van de Com missaris dar Koningin is helder van opzet: de meer representatieve en de huiselijke vertrekken liggen fraai gescheiden; het contact met de representatieve vleugel van het Provinciehuis is weloverwogen, zo dat de ontvangstruimten van de woning op vanzelfsprekende wijze bij grotere ontvangsten kunnen worden ingeschakeld. Onder de woning van de Com missaris is in het sous-terrain een wel zeer uitgebreide keuken-afde ling. bedoeld voor representatieve ontvangsten, geprojecteerd. In het plan vsn architect Peutz wordt voorgesteld, aat, de Jan van Nassaustraat 60 meter gevel te slo pen. doch naar de mening van de commissie kan ook met het slopen van een geringer aantal huizen worden volstaan. Aan het Gemeen tebestuur van 's-Gravenhage moet hj. worden verzocht er voor te waken, dat er in geen geval enige bebouwing aan die van de Jan van Nassaustraat (Zuidzijde) wordt toegevoegd, voordat de plannen voor het Provinciehuis zijn vast gesteld. Statenvergadering op 4 Maart In de Provinciale Staten-verga- dering van Woensdag 4 Maart, welke in de vergaderzaal van de Eerste Kamer zal worden gehou den, zal dit voorstel van Gedepu teerden aan de orde worden ge steld. In een besloten bijeenkomst zal door de commissie voor beoor deling der ontwerpen een toelich ting met lichtbeelden van de ont werpen worden gegeven en kan over deze ontwerpen worden ge discussieerd. Na heropening van de openbare vergadering zal de voorzitter voorstellen, deze voor dracht ter dadelijke afdoening in behandeling te nemen. lijk". Het bleek dat er voor hen al een zaakje liep, betreffende een gestolen afvoerpijp. Ze hadden er nu spijt van, zo vertelden ze aan de rechter. ..We hebben er niet bij nagedacht". „Dat is onzin", zei de rechter, „want u bent wel enige malen naar het strand geweest, om te zien of de kust vrij was". Het bleek dat verd. R. al 8 nummers op zijn strafblad had staan. ..Deze mannen hebben zich op ernstige wijze vergrepen aan alles wat recht is", zo zei de Officier van Justitie, mr. Maris. „Diefstal bij gelegenheid van watersnood moet streng gestraft worden". Hij eiste tegen ieder 6 maanden ge vangenisstraf, met bevel tot ge vangenhouding. Tegen de vrouw van O. werd twee maanden gevor derd. De verdedigers bepleitten clementie. O.a. werd aangevoerd, dat de Officier het begrip „bij ge legenheid van watersnood" niet al te ruim moest zien. De vonnissen luidden tenslotte voor R en O conform de ess van de Officier. De vrouw werd veroordeeld tot 1 maand, wegens medeplichtigheid. Voor het Rampenfonds De weldadigheidsvoorstelling door een aantal artisten Zaterdag nacht in het Capitol-theater gege ven ten bate van de actie „Beur zen open, dyken dicht", heeft op gebracht 603.30. De collecte, ge houden door de artisten tijdens deze voorstelling, bracht 200. op, zodat ƒ803,30 kon worden af gedragen. Weer een dief met kamer actief De afgelopen nacht is in een winkel aan de Grote Marktstraat een diefstal gepleegd. De dief heeft zich toegang tot de etalage ver schaft door de winkelruit met een zware hamer te vernielen. Hy ver dween met een buit van 12 vul pennen en 22 vulpotloden. De to tale waarde beliep f 600. KAMERLID DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN Het lid der Eerste Kamer, mr. G. Kolff (C.H.) is gisteravond omstreeks zes uur, toen hij uit het gebouw der Eerste Kamer kwam, op het Binnenhof aange reden door een wielrijder. Hij werd aan het hoofd gewond. Nadat een arts eerste hulp had verleend, kon mr. Kolff zich naar zijn hotel be geven. Advertentie Uit liet dagboel van een ^J^ragenaar Weekeind in het dorp (2) De huizen van óns dorp (merk waardig dat de dorpelingen altüd van óns dorp sprekenhet is een soort eigendomsrecht dat de gehele sfeer van hei dorp aangeeft) de huizen hebben geen portieken en geen één-twee-en-drie hoog genoe gens. Zy staan er niet in een ver velende gehoorzame rij naast el kaar en zy vertellen elkaar het nieuws van de bewoners niet over (al moet U nu óók weer niet den ken dat ons dorp sprakeloos is!!) Zy de huizen hebben een mooie deur aan de voorgevel en een gewone, ergens terzy, voor de gaande en komende man. Ik mag door de hoofddeur en kom onmid dellijk in de sfeer van dat huis: de vestibule met bloemen en de gang met het eigene van een paar meu bels; een stoel en een klein kastje. Alles is dit huis: eigen. De tafel staat gedekt. Niet. als gewoon. Er is iets extra's. Maar dat is niet om dat ik er ben. Het is dat extra van de „V r y d a g-a vond" die het weekeind inluidt. En plots ontdek ik dat myn vriend en gastheer, die mü tot dit weekeind in zyn dorp verleid heeft, in zyn eigen huis ontvangen wordt als een welkome Sist. Plots ontdek ik dat deze eer-des-huizes iedere Vrydag in zyn eigen huis komtlogeren. Het is er iedere Vrydag: feest, om dat h y thuis komtIs dat by U Vrydags thuis óók, beste mede- Hagenaar van een-twee-en-drie hoog? Deze man viert iedere Vrüdag het feest van: Thuis-komen! De feeste- lyk gedekte tafel en 't levendige ge sprek om de dingen van de week en de verrassingen om wat. er ge komen is, brieven en andere fami lie-aangelegenheden. Ik ontdek, dat ik er misschien niet by hoor. Deze twee mensen man-en- vrouw vinden elkaar iedere week terug. Ik luister bescheiden en verbaas me over het vele dat er in een week gebeuren kan in een dorp. Ik verbaas me óók over de bijna kinderlijke belangstelling in deze dorps-aangelegenheden van die man-in zaken, die op zyn stadse kantoor de wereld aan zich voorby ziet gaan. Het zal er wel de reflex van zyn, denk ik. Er zyn ook altyd de kleine dingen die hy heeft mee gebracht, de boodschap pen die hij voor haar heeft gedaan en de wisselwerking tussen die twee, als twee blye kinderen! Zó heb ik dat ondergaan: zo zal ik nog meer te ondergaan krygen. Vaststelling i heb' ouwmgsvoorsci Jiriftei Gebouwen voor huisvesting van bejaarden Het ligt in het voornemen, over te gaan tot herziening van de plannen van uitbreiding Moerweg I, II, III, IV en V met betrekking tot de gronden, welke in hoofd zaak gelegen zijn tussen de Troel- strakade. de spoorbaan naar Rot terdam, de Gemeente-grens, de De Lannovstraat en het Zuiderpark uitbrêidingsplan-Mocrwijk)Ai- leen voor het uitbreidingsplan Moerweg I zyn thans bebouwings voorschriften vastgesteld, waarin de bestemming van de daarin be grepen gronden nader is omschre ven. Deze herziening nu strekt in de eerste plaats, om voor het ge hele herzieningsplan dergelijke voorschriften vast te stellen. Afwijkingen en wijzigingen Voorts zullen de afwijkingen van de bestaande plannen, welke met medewerking van B. en W. krach tens de aan dat College gegeven bevoegdheid tijdens de uitvoering daarvan zijn tot stand gekomen de plannen Moerweg I en II zijn practisch geheel voltooid, terwijl de verwezenlijking van de overige plannen in een vérgevorderd sta dium verkeert alsnog in het herzieningsplan worden vastgelegd. Tenslotte zijn, voor zover de plan nen nog niet zijn verwezenlijkt, enkele wijzigingen gebracht in de bestemmingen. Met name wordt in dit verband gewezen op de vol gende punten: a. De volgens het bestaande plan aan de Twickelstraat ontworpen winkels zijn vervallen (Moerweg II). Hetzelfde is geschied ten aan zien van de winkels, volgens het bestaande plan ontworpen in de bouwstrook aan de Zuidzijde van de Cannenburglaan, tussen de Rijnauwenstraat en het Westho- venplein (Moerweg V). c. Aan de Anna Bijnslaan zijn twee bouwstroken ontworpen, be stemd voor dagwinkels, zulks in verband met het te kort aan dag winkels in deze omgeving (Moer weg I). d. De oorspronkelijk aan de Hack fortstraat en de Verwolde- straat ontworpen eengezinshuizen zijn vervangen door boven- en benedenwoningen (Moerweg II). e. Aan het Erasmusplein is thans uitsluitend bebouwing ontworpen, bestemd voor openbare of bijzon dere doeleinden, waarby o.m. is gedacht aan gebouwen voor de huisvesting van bejaarde echtparen en alleen wonende personen (Moerweg I t/m IV). f. Het terrein aan de Oostzijde van dc Twickelstraat, tussen de Uienpasstraat en de Gunterstein- weg, is thans voor een soortgelijke bebouwing bestemd, als onder e bedoeld (Moerweg II). Bonw van een school g Het Westhovenplein is ver kleind, terwijl de daardoor be schikbaar komende bouwgrond is bestemd voor de bouw van een school (Moerweg IV). h. Het terrein tussen de Coom- hertstraat en de Van Ruvsbroek- straat, thans hoofdzakelijk be stemd voor woningen, wordt be stemd voor een bebouwing voor openbare of bijzondere doeleinden, terwyl de aan de overzijde van de Van Ruysbroekstraat ontworpen bebouwing, hoofdzakelijk bestemd voor woningen, losser is gegroe peerd (Moerweg I). Mannen van de Genie en de P.T.T. zyn druk bezig met het herstellen van de telefoonverbindingen in de getroffen gebieden. Hier zijn ze bezig tussen Nieuwerkerk en Zijpe, waarbij gebruik gemaakt wordt van een Amerikaanse dukw met een Duitse bemanning. PRESIDENT LIGA VAN RODE KRUIS VERENIGINGEN Komt i Nederland De president van de Liga van Rode Kruisverenigingen, de heer E. Sandström, de secretaris-gene raal de heer Rougé en de heer Phillips, ook van de Liga, worden omstreeks 22 Februari in Den Haag verwacht. Zy zullen bespre kingen voeren met ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis, kolonel Reynolds, hoofd van het Rampenbureau van het Canadese Rode Kruis en de heer A. van Emden, directeur van het Nederlandsche Roode Kruis. Nieuw vacanttehuis voor Haagse bleekneusjes De grote barak bij het vacantie- huis der PTT „Het Hoge Woud" te Elspeet zal vervangen worden door een nieuw en modern gebouw. Dit zal plaats bieden aan 72 Haagse bleekneusjes. Het ontwerp is van het architec tenbureau F eenstra te Arnhem. De bouw zal, Lv.m. de vacanties, te gen midden Juli dit jaar moeten worden opgeleverd. DAME DOOR BESTELAUTO AANGEREDEN Op de Sportlaan ter hoogte van de Nachtegaallaan is gisteravond de 44-jarige voetgangster W. K.-G. door een bestelauto aangereden, toen zij plotseling het trottoir ver liet om over te steken. Het slacht offer kreeg een fractuur aan het linkerbeen en is naar het zieken huis Zuidwal vervoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2