Ontslag bij arbeidsovereenkomsten LANDBOUW LEED GROTE SCHADE FLAMINGO EILAND WAAROP STEMT U AF? Twaalfde lijst van slachtoffers Watersnood PANDA EN DE MEESTER-DOKTER HAAGSCHE COURANT Woensdag 18 Februari 1953 Pagina 2 Advertentie ede Kan Verlaging O O Vereveningsheffing c r De Tweede Kamer heeft een be gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Een flink aantal sprekers heeft zich voor dit onderwerp laten inschrij ven. Alleen prof. Oud iV.V.D.i kwam gistermiddag laat nog aan het woord. Hij begon met een te rugblik op de ontwikkeling van het arbeidsrecht sinds 1907 waarbij hij vooral de nadruk legde op het ver heugende feit, dat het individuele plaats is gaan maken voor het col lectieve element. De sociale opvattingen zijn voort geschreden. Üniforme opzeggings termijnen, werden niet meer vol doende geacht, zodat dit ontwerp spreker sympathiek is Het ver biedt een onredelijk ontslag en de Gew. Arbeidsbureau* zullen dat moeten controleren op even onpar tijdige wijze als de rechter dit doe-t. Bovendien laten de G.A.'s zich ad viseren door commissies, waarin ook de werknemer is vertegen woordigd. Niet juist achtte spr het dat de G.A 's zich laten gelden bij bezetting der bedrijfstakken. Dit houdt een gevaarlijke bevoegdheid in voor de persoonlijke vrijheid van de werknemer. Het Besluit Buitengewone Ar beidsverhoudingen (BBA.) moet t.a.v. deze zaak worden geëlimi neerd. Daarom vroeg spr zich af. of het juist is nu over dit ontwerp te beslissen, terwijl men niet weet of het BBA in stand blijft. Een rechterlijke Beoordeling van het ontslag achteraf kan spr. met toejuichen. Wie is de rechter? De overbelaste en terzake soms niet deskundige kantonrechter1 Spr neemt dit deze rechters niet kwa lijk. Specialisatie, ook in de rech terlijke macht, is niet meer te ver mijden! Een oplossing zou zijn: le- ken-bijzitters of een systeem van bedrijfsrechtspraak krachtens vrij willige aanvaarding, waarbij dan het eindoordeel aan de Overheids- rechter moet zijn. De bevoegdheid nippers De zevenduizend ton metende Turkse tankboot „Raman", die se dert enige tijd wegens achterstal lige reparatieschuld bij een werf te Bremen aan de ketting lag, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag gepoogd er heimelUk vandoor te gaan. Met afgescherm de lichten en zonder loods koos de boot het ruime sop. maar de waterpolitie sliep niet en wist met een levensgevaarlyke manoeuvre het dertien knopen varende schip te enteren. De politiemannen stop ten de machines van de tankbool en ontnamen de kapitein het bevel. De boot. aan boord waarvan zich ook de eigenaar bevond, werd later naar Bremen teruggebracht. Te Saint Trieat in Frankrijk was alles in orde gebracht voor het. huweltik tussen de 26-jarige spoorman Michel Ledoux en zijn uitverko rene, Burgemeester en pastoor stonden gereed, als ook de beider zijdse familieleden en. last not least, de bruidMaar de tüd verstreek zonder dat de bruide gom verscheen. Tenslotte trok de bruid, in tranen, zich terug. De politie ging er op uit met een hond en vond de bruidegom, die in alle rust en genoegen over een land weg fietste en zich niets van een plan tot trouwen te binnen bleek te kunnen brengen. Ledoux heeft namelijk een auto-ongeluk gehad en sedertdien lijdt hy aan geheu genstoornissen. der G.A.'s dient scherper geregeld te worden en dan niet bij het B.B.A. Mogelijk zou deze materie beter zijn te regelen tegelijk met de vernieuwing van het Burgerlijk Wetboek, die thans op stapel staat. Distributiewet 1939 De wetsontwerpen hernieuwde inwerkingtreding van enige artike len der Distributiewet 1939 en de hernieuwde inwerkingtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet 1939 lokten enig debat uit tus sen de heren Van Rijckevorsel (K.V.P.), Gorztak (C.P.N.) en mi nister Zijlstra Eerstgenoemde meende dat geen goed gebruik is gemaakt van wettelijke bevoegd heden. aangezien geen aanwijsbare oorlogstoestand aanwezig is en de communist was van oordeel dat deze wetten dienen om de militaire productie te bevorderen terwijl de prijzen steeds stijgen en het levens peil gedrukt wordt. De minister legde er de nadruk op dal het hier een kwestie van beleid betreft, algemeen regerings beleid. dat deze maatregel nog niet kan missen. Ook de minister hoop te dat deze prijsstelling van tijde lijke aard zal zijn Helaas dient deze wet ook om op bepaalde mo menten te kunnen overschakelen op oorlogsproductie, doch primair blijft het voorkomen van bepaalde schokken op het gebied der volks huishouding. T a v. de wens van de heer Van Rijckevorsel om de pryzenbeschik- king medische specialisten in te trekken, gaf de minister geen krimp Prof Romme mengde zich toen in het debat en hoopte dat de minister spoedig van zijn gevaar lijke weg zou terugkeren De ontwerpen werden z.h.s. aan genomen. met aantekening, dat de C.P.N. tegen is. Verlaging Vereveningsheffing De behandeling van het ontwerp verlaging van de Vereveningshef fing bracht een zevental sprekers op de katheder. Het wetsontwerp stelt v'oor een verlaging der hef fing met een half procent. De Regering heeft blijkens de memorie van toelichting een sa menstel van maatregelen ontwor pen, waardoor tegenover de ver zwaring der bedrijfslasten met ge middeld 2 pet. tengevolge van het werkgevers-aandeel in de pre mie volgens de Werkloosheidswet een verlichting van 1,2 pet. ont staat. Dit resultaat is verkregen door een verlaging van de Vereve ningsheffing van 414 pet. tot 4 pet., een verlaging van de Kinder- bijslagpremie van 6 pet. tot 514 pet. en een verlaging van de pre mie voor de Werkloosheidsverze kering van 2.8 pel. tot 2.4 pet., De resterende verzwaring der bedrijfs lasten met 0.8 pet., waarvoor geen compensatie kon worden gevonden zal naar het oordeel der regering in het algemeen niet tot moeilijk heden van enige omvang leiden. De heer Hooy 'K.V.P.) zag niet veel belang in deze maatregel, omdat er nog te weinig bekend is over de aangekondigde belasting- Advertentie) plannen. T.z.t. zal spr. hierop te rugkomen. De A R. heer V. d. Heu vel sprak zich vóór het ontwerp uit, evenals de heer Hofstra (Arb.) De heer V. d. Wetering (C.H.), die niet met de grootte der compensatie kan instemmen, wilde zich toch niet verzetten tegen het ontwerp. De heer Ritmeester (V.V.D.) wilde iets meer weten, over het percentage rler Werkloos heidsverzekering. De heer Lemaire (K.N.P.) wenste volledige compen satie voor het bedrijfsleven, dat toch al gebukt gaat onder genoeg lasten. Wellicht moet de premie der Werkloosheidsverzekering la ter weer verhoogd worden als de werkloosheid blijft toenemen. Hel grote bedrijfsleven kan, vol gens de hoer Gortzak (C.P.N.) de lasten wel dragen. De kleine on dernemer komt in 't gedrang. Spr. is er voor dat de slerksten de zwaarste lasten zullen dragen. Dat wil de P.v.d.A. ook! Wat zal de Regering doen als de kleine on dernemers in moeilijkheden ko men? Bovendien daalt de koop kracht. Spr. zal zijn stem geven aan het ontwerp, doch hü is van mening, dat het grote bedrijfsleven deze maatregel niet nodig heeft. Minister Van de Kieft geloofde, dat dit ontwerp de best mogelijke oplossing geeft. Het is een compro mis. Er was een percentage van 0.8 pet. dat niet te compenseren bleek. Doch dit percentage is niet van zodanige omvang, dat het be drijfsleven hierover de hals zal bre ken. Staatssecretaris Van Rhyn be toogde, dat het standpunt der Re gering inzake de niet-overbrugde 0.8 pet. juist is gebleken. De pro ductie en de rentabiliteit zyn ge stegen, dank zy de loon- en prijs politiek der Regering. Die 0.8 pet. fonds op den duur voldoende zal zijn, weet spr. niet. Op 1 Jan. jl. had het fonds een overschot van f '21 millioen. De Werkverruiinings- plannen der Regering zullen hier ongetwijfeld van invloed zyn. Het Kinderbüslagfonds had op 1 Jan. jl. een saldo van f 100 millioen. Voor de eerstkomende 5 jaren acht spr. de toestand van dit fonds niet ongunstig. Tenslotte wees de staatssecretaris er op, dat men bü de Werkloosheidsverzekering geen onderscheid lussen premies voor meer en minder-draagkrach- tigen kan maken. Het ontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen. Eersle Kan Prijs jsverlaging voedergraan Het Landbouw-debat in de Eer ste Kamer is weinig interessant geweest. Voornamelijk wilde men weten hoe groot de invloed van de overstromingsramp zal zyn op de oogst en op onze export. Boven dien wenste men tegenmaatrege len inzake de export-belemmerin gen. Het was vooral de heer Lou- wes (VVD) die op dit zwakke punt de vinger legde. De heer Kolff (CH) zag gevaren in te veel rege ringssteun. Ten opzichte van Bene lux was deze spreker bepaald pes simistisch. De heer Rip (AR) vroeg aanvullende mededelingen op de Watersnood-nota. Spr. hoopte, dat de herverkave lingsplannen met in de weg zullen staan van het zo spoedig mogelyk weer exploiteren van de grond dooi de thans geëvacueerde ge bruikers. Met 's ministers denkbeelden om trent de landbouwintegratie kon den verschillende sprekers zich verenigen. De heer Mertens (KVP) besprak het beleid ten aanzien van de melk en het varkensvlees. De wijze, waarop de garantieprijs wordt vastgesteld, wekt geen groot ver trouwen. Spr. vroeg nadere inlich tingen ten aanzien van de plan nen omtrent de veevoederdistribu tie. De gang van zaken met Benelux noemde hij betreurenswaardig. Het is begrüpelijk, dat stemmen opgaan om lot repressailles te komen, maar dit middel achtte spr. nog niet ge schikt. De heer Hoogland (Arb.) meen de, dat de situatie in de landbouw bevredigend kan worden genoemd. Voorts vroeg de heer Hoogland o a. aandacht voor de boerenwerken by de werkgelegenheidspolitiek. De heer Brandenburg (CPN) meende, dat de begroting geen aanleiding kan geven tot optimis me. Het landbouwbeleid versterkt de positie van onze landbouw niet doordat er te veel is ingesteld op de export en dan nog naar enkele bepaalde landen. Rede minister Mansholt In zyn rede zeide minister Mans- holt. dat de veevoederdistributie binnen afzienbare tüd kan worden opgeheven. Een nieuwe maatregel is dat op 1 Maart de voedergraan- pryzen met 1 per 100 kg zullen worden verlaagd. De minister er kende wel het morele recht der boeren op prijsgaranties, maar hy was toch niet bereid de boeren al te absolute prijsgaranties te geven. Door de watersnood heeft de landbouw grote materiele schade geleden. De cyfers welke in de regeringsnota werden genoemd, zijn ongeveer nog te handhaven. Practisch al het vee, dat geëva cueerd moest worden, is thans on dergebracht. Een klein deel van het vee is al weer teruggevoerd, waar dit mogelyk was. Onder zeer groot voorbehoud deelde spr. mede. dat 800 ha win tertarwe onder water slaat. Hier van moet 700 ha als verloren wor- FEUILLETON 81 Toni sloot gehoorzaam haar ogen, maar het duurde nog wel enige tyd, voordat de slaap wilde komen. Er was zoveel, waarover ze na moest denken. Mark had haar „lieveling" genoemd en zijn stem had héél teder geklonken. Hy was niet iemand, die gemakke- lyk dergelijke liefderijke bena mingen uitsprak. Aan zijn gezicht was duidelyk tc zien. hoeveel hel gevecht om haar leven in do afge lopen nacht voor hem betekend had. Een maagpomp is geen ro mantisch instrument... De dokter en de verpleegster... zou dit thema dan tenslotte ook hier weer opgaan? Toni wist dat ze grenzen) oos veel van Mark was gaan houden. Ze had hem dadelijk, by haar aankomst op het eiland, opgemerkt, maar hij had nauwe lijks op haar gereageerd. Hij scheen zo onafhankelijk van alles wat vrouw was te zijn. Ze had zich tot dwaze gevoelens ten opzichte van Carlos laten verlei den, maar diep in haar hart dat besefte ze nu had ze hierdoor Mark jaloers willen maken. Wat een <fwaas ben ik geweest, fluister de ze zachtjes voor zich heen. Ze was er thans van overtuigd, dat Mark niet onverschillig tegenover haar stond, maar hoe zat het met dat meisje in Londen1 Dat hij haar aardig vond en een beetje mede lijden met haar had. was nog geen reden, cfal hij vérder met haar wilde gaan... Ze had haar kans bij hem zélf lelijk bedorven.... Toni zuchtte en twee grote tra nen gleden over haar wangen. Schei uit met piekeren en ga slapen. merkte Mark streng op. Hij draaide zich om op de divan en keek haar aan. Denk erom: doktersvoorschrift! door DOROTHY QUENTIN vertaald uit het Engels Er kwam een glimlach op haar gezicht en ze wendde haar blik van het steeds feller wordende dag licht buiten af. Na enkele ogen blikken sliep ze in. Doktersvoor schrift Mark deed zijn werk in Miranda die dag met minder concentratie dan anders. Hij maakte zich zor gen over Toni. die eenvoudigweg geweigerd had Olivia in de steek te laten. Hel zou nog drie dagen duren, voordot een andere ver pleegster uit Amerika arriveerde, en zo lang wilde Toni bij de oude vrouw blijven. Natuurlijk waren er ook in Miranda verpleegsters te krijgen, maar deze wilde mevrouw Burden niet hebben. Nietsnut ten had ze gezegd. Nee, ik wil een Amerikaanse verpleegster hebben om mijn hand vast te houden als ik sterf. Je vriendje maakt zich zorgen over je en ik kan best die paar dagen al leen zyn, Olivia was bijzonder vriendelijk voor Toni. Ze vond het heel ver velend, dat hel Engelse meisje al deze onaangename voorvallen had moeten meemaken. Bovendien was hel helemaal niet uitgesloten, dat er boos opzet in het spel was ge weest. Waarschijnlijk zou niemand er ooit precies achter komen. Oli via was er meer door geschokt dan ze zou hebben willen toegeven. Ook was ze teleurgesteld, omdat ze be sefte. dat de betovering van het eiland voor het Engelse meisje ver broken was. Toni zou nooit willen blijvenAbrupt voegde ze er aan toe: Ik kan me voorstellen, dat je hier thans graag zo gauw mogelijk weg wilt. En je tijd is binnen enkele dagen om. Je hebt me uitstekend verpleegd, lieve kind. Ik blijf bij u, tot de nieuwe verpleegster is gearriveerd, zei Tom vastbesloten Ze had zich vlot hersteld van de vergiftiging en haar oude stijfkoppigheid was weer aanwezig. Over twee dagen zou Olivia 80 jaar worden. Over drie dagen zou de nieuwe verpleegster, zuster Caldwell, komen. Toni had geen zin om in een hotel in Mi randa te wachten op het schip, dat haar naar Jamaica zou brengen Bovendien zat Olivia, nu Juanila verdwenen was, zonder kamer meisje Noch Molly, noch Phoebe konden iets voor cie oude vrouw doen, ze waren niet aan haar gril len gewend. Toni verbaasde zich over de drukte, die de hele Bur- dcnfamilie over Olivia maakte, na haar ziekte. Hel leek erop, alsof ze toch werkelijk iets om haar ga ven De hypocrieten, bromde de oude vrouw, maar toch voelde Toni, dat het haar goed deed. Ook vond ze het prettig, dat Toni haar niet in de steek liet. Je bent gek om nog te blij ven, was Marks weinig tactvol commentaar bij één van zijn bezoe ken. Toni hief haar kin in een obsti naat gebaar op. Het spijt me. dat ik je zoveel moeite heb bezorgd. Mark, Maar Olivia kan nu eenmaal aan alles dat hier voorgevallen Is, niets doen ;n ik ben niet van plan haar in de steek te laten, voordat ze een goede andere verpleegster heeft Hij keek haar ontstemd aan. Ze heeft toch haar hele familie om zich heen, is dat niet voldoen de" Met haar geld denkt ze ólles te kunnen krijgen Denk niet, dat ik ooit méér dan mijn salaris van haar heb ge kregen en dat ik ooit meer zél krijgen, onderbrak Toni hem enigs zins vinnig Ze voelde zich veront waardigd. dat Mark zou kunnen denken, dat ze voor haar loyaliteit door de oude vrouw betaald werd. Er sprongen tranen in 'naar ogen en ze rende de kamer uit. De deur viel met een slag dicht. Op haar eigen kamer viel ze op haar bed neer en snikte het uit. (Wordt vervolgd den beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha granen, 10.000 ha suiker bieten, 7000 ha vlas, 5000 ha peul vruchten en voorts o.a. 500 ha uien. De suiker-verhouw In de loop van de volgende week zal de regering oen beslissing ne men over het vaststellen van een prys voor suiker. Deze maatregel zal dienen om de boeren in de niet getroffen gebieden te stimuleren meer suikerbieten te gaan verbou wen. In totaal zyn 10.000 ha. waar op bieten verbouwd werden, on dergelopen. Noodzakeiyk is het dus, dat elders meer suikerbieten verbouwd worden. De maatregel zal waarschyniyk een jaar van kracht bljjven. Wat de pootaai dappelen betreft, voor de oogst 1954 verwacht de minister geen moeiiykheden. Voor de oogst. 1953 worden reeds maat regelen genomen. Getracht wordt 2000 ton poolaardappelen byeen te brengen. De helft van deze hoe veelheid is reeds byeen. De export Er zal worden nagegaan of de exportbeperkingen, die na de ramp zyn ingevoerd, in de naaste toe komst kunnen worden verzacht. Voor rijshout is een prysregeling getroffen. De leveringen aan het Ameri kaanse bezettingsleger in West- Duitsland hebben enige moeiiyk heden ondervonden, 15.000 ton aardappelen zullen niet geleverd kunnen worden, tenzy de situatie dit alsnog mogelyk maakt. Er is ook enige stagnatie bij de melk- leverantie aan het Amerikaanse leger geweest, maar deze is weer op gang. Ten aanzien van eventuele herver- Advertentie) 'l Zit vast vaster met VEL PA FIN van CETA BEVER Cjeen beter land dan Aetherland nd j HEDENAVOND Brahms' Vier Ernste Gesange 22.10 uur op de 298 meterband Hilversum 11 (N.C.R.VJ. In de Duitse hoog-romantiek was Brahms een der ernstigste figuren en dat geldt speciaal voor zijn levensavond. Op 2!, Mei 1896 stond hij te Bonn aan de groeve van Clara Wieck, de weduwe van Schumann, die hem in zijn jonge jaren zo had geprotegeerd. Haar heengaan greep hem zeer aan, doch bovendien vatte hg op haar begrafenis kou en daar een slepende leverkwaal, die op kanker uitliep, zijn gestel ondermijnde, verzwakte dit hem nog meer. Ver geefs ging hg in September te Karlsbad kuren; in October in Wenen terug gekeerd was hij niets vooruit gegaan. Op 7 Maart 1897 bezocht hij voor het. laatst een concert. Op S April rukte de dood hem weg Onder deze omstandigheden waren in 1896 de Vier Ernste Gesange ontstaan. Brahms zocht hiertoe zelf de teksten bijeen en deze zijn kenmerkend voor de geestestoestand, waarin hg ver keerde. De eerste twee koos hij uit het Oud-Testament ische Boek Salomo, uit Hoofstuk S: Denn es gehet dem Menschen wie dem kaveling is een wetteiyke regeling in overweging. Een grote daling van de pruzen op de wereldmark ten is volgens de minister niet te verwachten. Voor onze export is dit stellig van betekenis. Benelux De mening, dat het resultaat van de Benelux voor de land- en tuinbouw onbevredigend is, onder- schryft de minister zeer beslist niet. Er is een belangrijke toene ming van de agrarische uitvoer op de Belgische markt. Een reële grond voor ontevredenheid be staat echter t.a.v. het ontbreken van arbitrage, welk recht uit het landbouwprotocol is gelicht op ver zoek van de Belgische regering. De minister ziet nog geen moge- ïykheid hierin verandering te brengen. Een voorontwerp-Landbouwwet is practisch gereed. Het is thans om advies naar de S.E.R. Na re- en dupliek werd de Land bouwbegroting z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de CPN geacht wil worden tegengestemd te hebben. DÜSSEN Aanvulling 4e verlieslijst. dd. 7.2.53 Geborgen en geïdentificeerd: Rijken, Leonardus, geb. 17.1.82 te Dussen, laatste adres: Peereboom 1. FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham, Hubertus, geb. 3.10.73, laatste adres: Fijnaart. HALSTEREN Geïdentificeerd: Paulus. Cornells Marinus Maria, geb 217 4b' te Halsteren, laatste adres: B 340; Stoffels, Cornelia, geb. 12.11.06 te Halsteren, echtge note van Cornells Hoetelmans. laatste adres: Halsteren B 33. NIEUWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk. Cornelia A., geb. 28.3 45, laatste adres: Battenoord 26; Koote, Francina, geb. 13.9.14, echtgenote van A. v .d. Valk, laat ste adres: Battenoord 26. N1EUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andreas, geb 9.6.06 te Oosterland, echtgenoot van Cornelia Marina de Graaf, laatste adres: Gouweveerseweg B 45; De Graaf. Cornelia Marina, geb. 3.6 15 te Zierikzee, echtgenote van Mattheus Andreas Kik, laatste adres: Gouweveerseweg B 45; Kik, Wilhelmina Maria. geb. 3.249 te Nieuwerkerk. laatste adres: Gou weveerseweg B 45; Kik, Cornells. Marinus. geb. 18.747 te Nieuwer kerk. laatste adres: Gouweveerse weg B. 45. OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de Vluchihaven Zijpe: Heijboer, Jannetje, oud 21 jaar. RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Nijssen, Mettheus. geb. 8.8.31, laatste adres: Rilland-Bath. STAVENISSE Geïdentificeerd: Potappel, Leendert Johannes, geb. 27.3.82 te Stavenisse. laatste adres: Molenpad A 197; Potappel, Clasina Johanna, geb. 9.8.85 te Stavenisse. echtgenote van Pieter Johannes van Oeveren, laatste adres: Molenpad A 197; Van Oeve ren, Pieter Johannes, geb. 15.8.84 te Stavenisse, echtgenoot van Clasina Johanna Potappel, laatste adres: Molenpad A 197; Van Oeve ren, Marina Johanna, geb. 17 3.18 te Stavenisse, laatste adres. Molen pad A 197. Het Nederlandsehe Roode Kruis kan in verband met de omstandig heden waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijzi ging achteraf noodzakelijk zal blijken. Watersnood niet van invloed op toerisme Hoewel het piland Walcheren en verschillende badplaatsen langs de Noordzeekust door de watersnood en de storm zyn geteisterd, heeft de ramp geen ernstige belemme ringen voor het vreemdelingen verkeer opgeleverd. De meeste be kende internationale toeristen centra zijn vrijwel onberoerd ge bleven en Walcheren en de kust- centra op het vasteland, tussen Hoek- van Holland en Den Helder, en die op de Waddeneilanden zul len waarschijnlijk ruimschoots voor het aanbreken van het sei zoen van hun wonden zijn gene zen. Van de loglesgelegenheden in ons land is slechts een zeer ge ring percentage beschadigd. Even min bestaan op het punt van de internationale verbindingen be lemmeringen. Voor 15 Maart, dus voor het bollenseizoen, hoopt men reeds weer de verbinding over de Moerdykbrug in gebruik te kun nen nemen. Vieh; uit Hoofdstuk 4-' Ich wandte mich. Uit het Aprocriefe Boek Ecclesiasticus of Jezus Sirach koos hij voor het derde uit Hoofdstuk Ifl: O Tot, wie bitter bist du; en het vierde is gebaseerd op Paulus' brief aan de C or in then 118: Wenn ich mxt Menschen- und m\t Engels- zungen redete. De uitvoering van hedenavond geschiedt door de Duitse bariton Hans Hotter, die onder de vocalis ten van het na-oorlogse Duitsland in de eerste gelederen staat. Aan de vleugel zit de bekende Engelse pianist Gerald Moore. DONDERDAG 19 FEBRUARI Hilv. L 402 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwyding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 935 Gram.muziek. 1035 „Moet je horen". 10.50 Voor de kleuters. 11 00 „Lucia di Lammermoor", opera (acte I). 11,50 „De vrouw in Gezin. Maatschappij en Staat", cau serie. 1200 Zang en piano. 12.25 ..In 't spionnetje", 12.30 Land en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram.muziek. 12.50 „Uit het be drijfsleven". 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14 40 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 1600 Gram.muziek. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Pianoduo. 16.45 Voor de jeugd. 1730 Militaire causerie. 17.40 Gram.muziek. 17 45 Regeringsuit zending: J. J. v. d. Laan; „Nieuw- Guinea's Australische buurman" 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18 25 Amusementsmuziek. 18.55 Reportage of gramjnuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19 40 Rondetafel- parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 Mannenkoor. 21.15 „De Kleine Prins", hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23 15 Sportactualitei- ten. 23.30 Gram.muziek. 23.40 Zang en orkel. Hilv. n, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 780 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram muziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 940 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10 30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram - muziek. 11.50 „Als de ziele luis tert". causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (123012.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Residentie Orkest. 14.00 Gram muziek. 14.45 Voor de huisvrouw. 15.15 Gram - muziek. 15.30 Radio Philharmo nisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 18.00 Viool en piano. 18.25 Gram.muziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram. muziek. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19.30 Gram.muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram.muziek. 21.50 „Jezus Christus en de wereld religies", causerie. 22.10 Gram. muziek. 22.15 Sopraan en piano. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Gram.mu ziek. Engeland. Home Service. 330 m. 13.00 Gram muziek. 13.15 Voor de boeren. 13.25 Voor de arbeiders. 13.55 Weerberichten. 14.00 Nieuws. 14.10 Mededelingen. 14.20 Film programma. 15.00 Voor de scholen. 16.10 Gram.muziek. 16 30 Hoorspel. 18 00 Voor de kinderen. 18.55 Weer berichten. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.20 Voor de boeren. 19.35 Gev. muziek. 20.00 Hoorspel. 20.30 Orkestconcert. 21 30 Gev. program ma. 22 00 Nieuws. 22.15 Klankbeeld. 23 00 Gev. programma. 23 30 We tenschappelijk overzicht. 23.45 Par- lementsoverzicht. 24.00 Nieuws. Engeland. Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Gev. muziek. 13.00 Parlements- overzicht. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Orkestconcert 14.45 Voor de kinde ren. 15.00 Voor de vrouw. 1600 Recital. 16.30 Pianospel. 16.45 Lichte muziek. 17.15 Mrs. Dale's Dagboek. 17.30 Causerie. 17.45 Mili tair orkest. 18.15 Variété orkest. 1845 Verzoekprogramma. 19.15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel. 20 00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Gevarieerde muziek. 21.00 Hoorspel. 22,50 Gramofoon- muziek 22.15 Gevarieerde muziek. 23 00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.20 Oude dansmuziek. 0.05 Voor dracht. 0.20 Orgelspel. 0.56 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Omroeporkest. 13 00 Nieuws. 1325 Pianospel. 15.50 Dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17.45 Gram muziek. 19.00 Nieuws. 19.45 Lichte muziek 20 15 Negro-spiri- tuals. 20 45 Hoorspel met muziek. 21.45 Nieuws. 22.10 Gev. muziek. 23.00 „Histoire du Soldat", Stra- winsky 24 00 Nieuws. 0.30 Lichte muziek. WOENSDAG 18 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagsclie Cou rant" 20 uur: „Een reis langs de pla neten." Gebouw voor K. en W. 20 uur: Concert l'Orchestre National o.l.v. Henri Tomasi. Luth. Kerk 20 uur: „Droom der gevangenen". Kleine Co- medie 20 uur: „De Ander," DONDERDAG 19 FEBRUARI Zeiss Planetarium „Haagschc Cou rant 15.45 en 20 u. „Een reis langs de planeten." Kon. Schouwburg, 20 u Bcsl voorstelling Geb. v. K. en W., 20 u.: Ned. Opera Butterfly. Diligcn- tia 20 u Wiener Konzerthausquartett voor Veren v. Kamermuziek. Kleine Comedie. 20 uur: „De Ander". BIOSCOPEN ApoUo: De eerbiedige lichtekooi, Barbara Laage. 12, 14.30. 16.45, 19 en 21.15 u. B. 18. Asia: Viva Zapata, Marlon Brando, 14.30, 18.45 en 21.15 u. B 14. Capitol: La Ronde (De Rondedans), Anton Wallbroolc, 14 en 20 u. B. 18. Centrum: Zonen van de Musketiers, Comei Wilde. .3, 15, 17, 19 en 21.15 u B. 14 City: Ivannoe (Wreker des Konings), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21.15 u.. Corso: Lajla 14.15 en 20 15 u. B. 14. Hollywood: Het zwaard in de woes tijn. 14.30. 19 en 21.15 u. B. 18. Kriterion: De dood van een handels reiziger (Death of a salesman), Fredric March, 14.30, 19.15 en 2L15 u. B. 18. Metropole: Carrie, Laurence Olivier, 14.15 en 20.15 u. B 18. Musica: Circus Arena, 14.15 en 20 u. Elke leeft. Odeon: Ivanhoe (Wreker des Ko nings), Robert Taylor, 14.15, 19 en 21.15 u. B. 14. Olympla: Er kan nog meer bij (Room more), Cary Grant, 14 en Passage: sterren stralen overal, 14.30, 18.45 en 21.15 u. Elke leeft Plaza: In de macht van de gangsters (The turning point), William Hol den. 14 15. 19 en 21.15 u. B 18. Rembrandt: Rebecca, Laurence Oll- berichten. 12.34 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Alt en piano. 13 20 PianorecitaL 14.00 Engelse les. 14.15 Gram.muziek. 14.30 Franse les. 14.45 Gram muziek. 15.00 en 16.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Finse volksliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws en persoverzicht. 19.30 Causerie. 19.40 Vrije Politieke Tribune. 19.50 Gram.muziek. 20.20 Verzoekpro gramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram muziek. 22 55 Nieuws. BBC European Service: Uitzen dingen voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Engelse lite ratuurgeschiedenis. (224 en 49 m.) AGENDA 20 i 14 14 t 20 l 18. Rox: De eerbiedige lichtekooi, Barba ra Laage. 9.30—21.30 u. B. 18. Roskam: Tramlijn Begeerte (A street car named desire), Vivien Leigh, 20 u. beh. Donderdag B 18. Roxy: De Raadselachtige Mr. Moto, Peter Lorre. 14 30, 19 en 21.15 u. B. 14. Seinpost: The Conspirators (Het mys tery van de gouden adelaar), Hedy Lamarr. 14.15 en 20,15 u. B. 14. Studio: Operette, Willy Forst, 14, 16, 19 en 21.15 u. Elke leeft. Thalia: Actie In de stille Zuidzee, John Wavne, 14.30, 16.30, 19 en 21,15 u. B. 14. West-ICnd: Limelight, Charles Chaplin 14.15 en 20.15 u. Elke leeft. Cineac: Actualiteiten. 924 u. Cefa: Een man In een wit pak, Wo. en Do. 20 u. B. 14. Wassenaar Astra: Het is middernacht dr. Schweitzer. Pierre Fresnay, t/m Wo. 20 u. B. 14. La Traviata, Gino Mattera. Do. 20 u. B. 14. Voorburg Forum: Always in my heart, Elke leeft, t/m Wo. 20 u. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN. J. S. C. Boersma- Stoffels, z.. M. J. C. van Leent-Al- semgeest. z.; P. M. Boon-Philippa. z.; H. G Lutz-Jagers. z.; H. J. A. van Boheemen-Walhain, z., J. M. Teppema-de Mol. d.; VV. Th. Frank- Smulders. z.; M. E. Borsboom-Ku- ling. z.; J. K. Overbeek-van Hoorn, d.; P. Nauta-Ruiter. z.: I. H. Cocup- Ehrenstein, z.\ H. L. van Vugt-Jahn, d.; L. J M van der Leden-Lager waard. z.; C. W. Harskamp-Michiels. z.; W. J Platteel-Noltcn. z.: A. M. C. Louwèrens-van der Vegt. z H. Cloos-Kraan, d.; J. van Ekeren- Driesprong, z.; S. Th. Bus-van de Vooren. d A. M. van der Zalm-van Putten, z C. T. de Bruin-de Lange, z.: J. Schouten-van Doesburg, d D. Jongkind-Beekhulzen, M. C. van Rijswljk-Zalm, d E. Rog-RulJ- terman, z.; M. Hoppenbrouwers- Deckers d.: A L van de Rlet-Ficker, d C. A. Verbeek-Veenman. z.; A. C. C Lampe-Hinfelaar, cl ;,H. Rombout. Rietdijk z.. E. E. Russink-Voorne- man, z.: A. Jansen'-Steffcns. cl.. E. G. Walburg-Lemckert, d,; M. R. van der Ham-Schur. d J. O. M. Schut-Si- OVERLEDEN: A. W. de Bruijn, vrouw, gehuwd geweest met J. G. Wilmink, 58 H. Wagenaar, man v. C. J. E. Rietdijk, 70 j.. L. van Noort, man van M. Nederstigt, 69 j.: J. F. H. van Kuijk, man van M. G. Artz, 61 j.; J. J. de Niet, man van A. Pronk. 84 j.; P. C. van der Burg, vrouw, gehuwd geweest met C. J. van Gaaien, 69 j.; L, Stokvis, man, gehuwd geweest met V. C. Wallach, 81 j.; W. M Wiebenga. man van J. I. Berrevoets. 56 j.: D. F. Visser, man van J van der Weerd. 58 j P. W. Lejewaan, man, gehuwd ge weest met E. M. van der Waart, 70 j.: C Looman, vrouw, gehuwd ge weest met P. W. van der Ham. 76 A. Mollema. man van H. van Koo- ten, 43 j.; G. A, E Wenniger. on gehuwde vrouw, 80 jH A, de Bruijn. vrouw, gehuwd geweest met M H. Saucr. 93 j A. E P R Stuur, man van A. B, W, H. Grandjean, 73 j; L. Gombert, vrouw, gehuwd ge weest met H. Dortland, 88 J. 25. „Zo, zei Joris, „dus Hertog Bruno gooide dit. zwarte pilletje in het medicijn van de ko ning en graaf Isen Grim en de hof arts zün hier ook in betrokken?" „Jn," antwoordde Panda, „dat heb ik zelf gezien en ge hoord." „Welnu," besloot Joris, „dan weet ik, wat my te doen staat Allereerst zal ik de uitwerking van de pil onderzoeken met behulp van een proefkonyn of iemand, die voor deze functie in aan merking komt." Zo sprekend verliet hy de kamer en zag juist de hof arts, die voorby kwam. ..Waarde collega!" riep hy, op de hofarts toe stormend, „wat flets is Uw oog, hoe wankel Uw gangen Uw ge laat is zo bleekzo bleek!" „Hé, wat riep de hofarts onthutst. „Ge zyt ziek, collega", vervolgde Joris onverstoorbaar, „laat my U onderzoeken! Momento mori," zoals wy doctoren zeggen." „Wèt zeg gen wy doctoren?" vroeg de paleis-medicynman wantrouwend. „Stil," zei Joris, „niet spreken, open Uw mond en zeg Aaah! Kom, kom, ook een dokier moet af en toe patiënt kunnen zynT" En met deze woorden greep hy de verwilderde arts by neus en baard en trok met een ruk diens mond open.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2