HAAGSCHE COURANT Vertrouwenscrisis tussen Engeland en Egypte Koning Boudewijn ernstig ziek? Eerste evacues keerden naar Fijnaart terug No. 20975 10 pagina's Woensdag 18 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. Om Je Soedan BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 181466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 13500 DIRECTIE: A. G. SIJTI-IOFF, Mr. K. H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPIIUS JITTA Eden gaf een verklaring (Van onze Londense corres pondent Het Lagerhuis was gisteravond ln heftige beroering over de nieuwe vertrouwenscrisis tussen Engeland en Egypte inzake de Soedan. En kele dagen na het tot stand komen van de overeenkomst o\er de Soe dan blijkt het touwtrekken tussen Engeland en Egypte reeds te zijn begonnen. Egypte hoopt natuurlijk de Soedan als zij over drie jaar vrij over haar lot kan beschikken aan haar zijde te krijgen. Enge land hoopt het tegenovergestelde. In Londen beseft men overigens zeer goed dat de kans daarop vrij gering is. De Soedan en Egypte vormen geografisch economisch en psycho logisch immers één rijk. waarvan alleen de door negers bevolkte Zuid-Soedan een uitzonderlijke po sitie inneemt. Edens verklaring dat de Soedan vrij zal zijn zich al of niet bij het Britse Gemenebest aan te sluiten, was eigenlijk meer be doeld als een soort fopspeen om de tegenstanders onder de conserva tieven zoet te houden. Deze immers beschouwen de regeling over de Soedan als een feitelijke capitulatie omdat de Soedan zich practisch moeilijk aan de door Egypte uit te oefenen druk zal kunnen onttrek ken. De kwestie van aansluiting van de Soedan bij het Britse Geme. nebest is dus allerminst realistisch, al zijn er stromingen, zoals de nieuwe Soedanese socialistisch-re- publikeinse partij, die Egypte wan trouwen en opneming in het Ge menebest propageren. De Britse ambassadeur in Egypte heeft Generaal Naguib van te vo ren duidelijk te kennen gegeven hoe Engeland de interpretatie van het begrip ..volledige onafhanke lijkheid" opvat. Eden zeide gisteren, dat Naguib. evenmin als vele anderen, in het buitenland, niet beseft, dat het Britse gemenebest een deelgenoot schap is van volkomen souvereine landen, zodat een eventueel lid maatschap van dit Gemenebest niet in strijd is met de Soedanese onafhankelijkheid. Achteraf beschouwd was het misschien beter geweest als de oor spronkelijk voorgestelde formule was gehandhaafd, namelijk dat de Soedan onafhankelijk zou zijn, zo wel van Egypte en Engeland als van enig ander land. zo kan men opmerken. Dan zou immers de cri sis. welke thans is ontslaan nadat Engeland en Egypte elkaar hun liefde hadden verklaard, Eden vond dat beide landen elkaar daar om moeten ontzien waarschijn lijk vermeden zyn. Theoretisch zou dat echter de souvereiniteït van de Soedan be perken. In het Lagerhuis werd er op aan gedrongen dat het geschil dient te worden opgelost, voordat het ver drag wordt geratificeerd. Oud-minister Hector MacNeill Labour) wilde dat Eden niet ver der zou onderhandelen met Egypte, voordat de Engelse interpretatie, namelijk inzake „volledige onaf hankelijkheid", was aanvaard. Eden zal vasthouden aan zijn oor spronkelijke formulering. Op dc banken der regeringspartij voelde men zich verre van behaaglijk tij dens dit debat. Een conservatieve afgevaardigde vroeg of de herhaal de verklaringen van generaal Naguib het niet onmogelijk maken het woord of de handtekening van Egypte te accepteren. In Londen wordt nog opgemerkt dat Naguïh binnenskamers de inschikkelijkheid zelf is. maar dat hij in het publiek anders reageert, omdat hij onder extremistische druk staat. Von Küclilcr op vrije voelen De voormalige Duitse veldmaar schalk Georg von Küchler. die in het proces te Neurenberg tot twin tig jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. wegens schuld aan oor logsmisdaden en misdaden tegen de mensheid, is vandaag op last. van de Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Dui Island, op vrjje voeten gesteld. Zulks met het oog op zyn slechte gezondheidstoe stand. Von Küchler was bevelhebber der Duitse strijdkrachten, die in 1940 het Nederlandse leger tot overgave dwong. Hij maakte mot zyn troepen de opmars naar Parys mee en streed later in Rusland. Israël in gevaar Londen levert straaljagers aan de Arabische landen Sabotage aan boord van Brits vliegtuig? De „Daily Express" meldt, dat aan boord van een vliegtuig van het type „York", eigendom der Britse luchtvaart-maatschappij „Skyways", sabotage is gepleegd. Een toestel van dit type is op 2 Februari jl„ op nog niet opgehel derde wijze, boven de Atlantische Oceaan verdwenen. Het Britse mi nisterie van Landsverdediging maakt van dc „York"-vliegtuigen gebruik voor het vervoer van Brit se troepen tussen Groot-Brittan- nië en Jamaica. De „Daily Express" gelooft dat thans besloten is dat by deze toe stellen. na de landing te Kingston, de hoofdstad van Jamaica, mili taire wachtposten zullen worden geplaatst. Na afloop van de ontvangst van de helicopter-piloten op paleis Soestdijk maakte Prinses Margriet met de Amerikaanse majoor Jack W. Ruby een tochtje boven het palets. Maar niet van harte (Van onze Londense correspondent per telefoon) Het Lagerhuisdebal over de leverantie van straaljagers aan de Arabische landen bij de stem ming over de Labotlr-motie van afkeuring bleef de regering met 29 stemmen in de meerderheid was gisteren een vreemd gevecht. Ex-Labour ministers beschuldigden de regering van iets dat zy zelf hadden gedaan, toen zij aan de macht waren, terwijl de conser vatieven dingen verdedigden, welke zy afkeurden, toen zij zelf in de oppositie waren. Was het daarom dat Churchill toen het debat begon, de zaal ver liet? Hij was het die drie jaren ge leden de Labour-regering scherp aanviel voor hetgeen zyn eigen regering thans deed. Van officiële zyde trachtte men enerzijds de leveranties te bagatel liseren door er de nadruk op te leg gen, dat het maar een gering aan tal toestellen betrof, waarover reeds vroeger was opgemerkt, dat zij verouderd waren, doch tegelij kertijd werd in feitelyke tegen spraak hiermede, door de rege ring verklaard, dat deze zendingen een versterking van het Midden- Oosten betekenen en boven dien ook voor de Britse export en wapenindustrie van groot belang zyn. De conclusie van degenen, die critiek op deze affaire uitoefen den. was dat de Meteors geen waarde hebben voor de defensie van het Midden-Oosten, doch alleen een dreiging vormen voor Israël, dat nu gedwongen is aan de bewa peningsrace mee te doen en daar bij tegenover de Arabische landen in de minderheid blijft. De spanning tussen Israël en de Arabische landen kan er alleen maar door vergroot worden. Onder-minister Nutting ant woordde, dat. de nog steeds be staande staal van oorlog tussen Israël en de buurstaten meer „lechnisch" clan werkelijk is en dat het er in de verste verte niet op lykt. dat Engeland het Midden- Oosten vol stopt met grote hoe veelheden gevaarlijke nieuwe wa pens. Als Engeland geen straaljagers levert, zullen anderen het doen. De Britse regering erkent, dat er bezwaren aan de leveranties zijn verbonden, doch voert slechts haar verplichtingen uit, welke zy zowel ten opzichte van Israel als de Arabische landen heeft. Niemand was erg gelukkig na dit Lagerhuisdebat. Het is de oude kwestie, waarbij er voor Engeland niets anders schijnt op le zitten dan in het Midden-Oosten de kool en de geit te sparen zolang het conflict tussen Israël en de Arabie ren niet is opgelost. Tragisch is, dat Engeland in dit politieke pokerspel de Arabische agressie steeds weer aanmoedigt en dat het nu weer moet opbieden tegen de Sovjet-Unie. Berlijnse S-Balm wordt «esclieidcn Volgens Oostduits spoorwegper soneel naderen de voorbereidingen van Oost-Berlijn om in het stads- spoorwegnet, dat zich uitstrekt over beide stadsdelen, een schei ding aan te brengen langs de'zone- grens haar voltooiing. Oost-Berlijn zal voorlaan alleen het verkeer in zijn eigen gebied verzorgen, Reizigers voor West- Bei lijn zullen aan de zonegrens I moeten uitstappen, waar zij gecon- i troleerd zullen worden door Oost- duitse politie, alvorens zij aan de andere kant in de Westberlijnse trein kunnen stappen. Volgens Westelijk geallieerde functionarissen is de maatregel be doeld om voor Oostduitse vluchte lingen de laatste weg naar het Westen af te snijden. Het tramver keer tussen de stadsdelen is de vo- i ige maand al gestaakt. De Belgische minister-president, Jean van Houtte, heeft gisteren in de Belgische Kamer, in antwoord op een van socialistische zijde ge stelde vraag verklaard, dat Koning Boudewyn, die lluuis aan de Rivièra vertoeft, ernstig ziele is. Van Houtte zei. dat de 22-jarige vorst, voor herstet van gezondheid „een minder ruw klimaat dan het onze gedurende deze bijzonder koude winter" nodig heeft. Dokter Georges Luigi, een arts, die Koning Boudewyn heeft onder zocht, heeft gisteravond echter verklaard, dal de Koning niet ern stig ziek is. Hy zou zijn normale werkzaamheden binnen een paai weken kunnen hervatten. De vorst lydt aan de gevolgen van een kwaadaardige griep en een ernstige keelaandoening. Alarm in Dirlcslanj Polderdijk bezweek bijna Rode agitatie in Denemarken? Soldaten opgeruid door de communisten In gewoonlyk wel ingelichte politieke kringen te Kopenhagen verklaarde men gisteren dat com munistische opruiing de oorzaak is der prolesten van een aantal Deen se soldaten tegen verlenging hun ner diensttijd tot achttien maan den. Van één zijde werd vernomen dat er geen twijfel aan beslaat dat communistische cellen de ontevre denheid der soldaten hebben aan gewakkerd. Men voegde hieraan toe dat de communistische agitatie goed was georganiseerd. De minister van Defensie. Harald Petersen, hééft gisteravond in het parlement verklaard, dat de aan stichters van de protestacties in de Deense kazernes hun straf niet zullen ontgaan. Volgens de be windsman was de rust in de gar nizoenen weer teruggekeerd. En kele militairen zijn reeds door de auditeur-militair gehoord. Nog een kans voor de Rosenbergs Tenuitvoerlegging vonnis voorlopig uitgesteld Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen de atoomspion nen Ethel en Julius Rosenberg opgeschort tot 30 Maart, teneinde het echtpaar in staat te stellen het Hooggerechtshof te verzoeken om revisie van hun zaak. Het is bovendien mogelijk, dat de executie tot na 30 Maai-t zal worden uitgesteld. Het Hof van Appèl heeft namelijk beslist, dat, indien de verdediger, Emanuel Bloch, voor 30 Maart zijn ver zoek indient, de terechtstelling hangende het onderzoek door het Hooggerechtshof zal worden opge schort. Bloch zei gisteren, dat hij het verzoek binnenkort zou indie- Er was gisteravond alarm Dirksland, waar een polderdijk op doorbreken stond. In de polder Diederik staat namelijk een sluis, een zogenaamde duiker, die de Duitsers tijdens de bezetting ge bruikten voor de inundatie. Om het water uit de polder te spuien op de haven van Dirksland. ge bruikte men thans deze erfenis van de Duitsers. Dit had evenwel het gevolg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde gevaar voor on derlopen van de polder en het dorp Melissant. Er werd alarm i geslagen en in allerijl werden tientallen vrachtwagens naar dc plaats des onheils gedirigeerd. Dui zenden zakken zand werden in het i gat geworpen om de kracht van het water te bedwingen. Men is daar nog mee bezig, maar volgens deskundigen is het gevaar gewe- ken. Schade van zes en een half millioen De burgemeester van Fijnaart, een plaats, gelegen ten Zuiden van Willemstad in West-Brabant:, heeft aan enkele honderden inwoners toestemming verleend naar hun woningen terug te keren. De kern van deze gemeente is droog gebleven, maar de bewoners, die gisteren zyn teruggekeerd moesten op de Zondag van de ramp uil voorzorg vertrekken. De toestand was toen zeer kritiek in het hart van het Brabantse rampgebied. De vloed heeft in deze streek, wat de provincie Brabant betreft, de meeste schade aangericht. De oppervlakte van de gemeente Fij naart is 4500 ha, waarvan 3000 ha is ondergelopen. Het aantal inwo ners bediaagt 5150 Als de eerste phase van de terugkeer is afgeslo ten, zyn ongeveer 1000 inwoners in hun huizen teruggekeerd. „Als vaststaand mag worden aangeno men, dat 25 gezinnen met meer PRIJS DER AD VERTE NTIëN 1 t/m 26 mm ƒ0.175 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KI. adv. bij vooruitbet. tot 15 w. 1.daarboven tot max. 20 w. 1.50 Unanimiteit Het vereiste tan unanimiteit, van eenstemmigheid bij de besluit vorming in internationale organi saties is een even moeilijke als om streden zaak. Deze eis van een stemmigheid komt hierop neer, dat géén beslissingen kunnen morden genomen zonder dat alle stemge rechtigden het met de beslissing eens zijn. Vandaar dat het positieve woord een stemmigheid m het spraak gebruik dik wijls wordt vervangen door het meer negatieve be grip „vetorecht". Heel sterk is dit. h. v. in de Veiligheidsraadwaar men alt ad spreekt van een ..veto terwijl liet Handiest der V.N. vol gens de Engelse tekst de eis stelt ,u/i ..com iirring votes", letterlijk: .mimen rallende stemmen" na melijk vim ile Grote Vijf. En (en aanzien van de beslissingen in het mimsteiscomité van de Raad tan- Europa wordt in de Franse tekst gesproken over „unanimité" (een stemmigheid), terwijl ook hier het. spraakgebruik weer algemeen het negatieve begrip „veto" (ik ver biedt hanteert. Het beginsel van de eenstemmig heid of. zo men wil. van het veto recht. is een uitvloeisel van het streven naar het behoud van de nationale souvereiniteït in de at tonale samenleving. Een die ltd is van een internatio nale organisatie, hun door middel an In l ununimiteitsbeginsel haar ■igen belangen veilig stellen door het uitspreken van een veto wan- dut door een be slissing van het internationaal orgaan het nationaal belang zou worden geschaad. In vele getallen ulk een eis van eenstemmigheid heel nuttig ook al is de kans op misbruik betrekkelijk groot. Men zou wellicht verwachten, dat juist bij het streven naar ge hele oj gedeeltelijke integratie van verschillende landen dit eenstem migheidsbeginsel een grote rol zou spelen. Dit is slechts in zoverre waar, dal de eenstemmigheid in derdaad belangrijk is bij de voor bereiding van de supranationale organisatie, doch dat daarna, wan neer de supranationale organen eenmaal bestaan, de eenstemmig heid geen rol meer speelt en ook niet mag spelen! Dit lijkt op het eerste gezicht vreemd, omdat juist de beslissin gen van een supranationaal orgaan belangrijke repercussies kunnen hebben m het nationale leven van de deelnemende staten. Om een voorbeeld te noemen: de instelling an de Europese eenheidsmarlet oor kolen en staal heeft belang- ijke gevolgen voor de interne situatie in de betrokken staten. Deze gevolgen kunnenliggen t» de sociaal-economische sector, b.v. op het gebied van lonen en prijzen, wo ningbouw, arbei derstra nsport tie motiet a i r-economische sector, op het gebied van subsidies, belastingen, valuta, etc. De Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal is in dit opzicht bijzonder leerrijk. Hoe wordt hier nu de nationale staat beschermd tegen al te ernstige gevolgen tan de beslis singen van het supranationale orgaan, in casu de Hoge Autori teitf Deze bescherming is tweeledig. In de eerste plaats kan de natio nale staal in geval van onenigheid een beroep doen op het Gerechts hof, dat bindende uitspraken doet. Veel belangrijker is echter een ander punt. namelijk, dat de deel nemende staten aan de Hoge Autoriteit met alleen de verant woordelijkheid hebben gegeven voor de nationale repercussies, doch bovendien de bevoegdheid, om zelf maatregelen te nemen ter verzach ting van deze repercussies. Dit ts een van de wezenskenmerken van het supranationale orgaan, vjaarbij dan vanzelf geen ruimte meer is voor het eenstemmigheidsbeginsel, resp. het vetorecht, dat in feite een nationaal recht is en strijdig met het beginsel van de boven-statelijke organisatie. - Gistermorgen landden Izoals reeds gemeld) id helicopters in de tuin en op het voetbalveld bij het paleis Soestdijk, waarna de Amerikaanse, Engelse, Belgische en Nederlandse piloten door Koningin en Prins uerden ontvangen. Op deze foto ziet men een vijftal toestellen. Elders in dit nummer vindt men: Het nieuwe Provinciehuis voor Zuid-Hollund Pag. 8 Veelbelovende start van Rotter dams Ballet Ensemble Pag. 5 Henri Tomasi vertelt van het Orchestre National Pag. 5 Proees-Oradour komt nu in het Franse parlement Pag. 9 Zwaluwen werden in Gent verpletterend verslagen (5—0) Pag. 9 Zesdaagse-impressïes Pag. 9 Haags Elftal sloeg Rotterdam Pag. 9 Nekkramp in kazerne Ermelo In de Jan van Schaffelaarkazer- iip te Ermelo is een geval van nekkramp geconstateerd. Alle maatregelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen zyn getrof fen. Ijsafzetting op straaljager Noodlanding in bosterrein Vlieger licht gewond Gistermorgen heeft een Mcteor- straaljager van de vliegbasis Twenthe een noodlanding moeten maken in Zuid-Berghuizen onder de gemeente Losser. De piloot, de 26-jarige sergeant vlieger L. M. J. van Dieten uit Aarlc-Rixtel iN'.-B.) werd slechts Jicht gewond. Het vliegtuig werd zeer zwaar be schadigd. Tijdens een oefenvlucht kreeg de piloot te kampen met ijsafzetting. Bovendien raakte zijn radio apparatuur onklaar, zodat een noodlanding onvermijdelijk werd. Het vliegtuig kwam aan de grond in een bosachtig terrein langs de spoorlijn van Oldenzaal naar Hengelo. Onderweg verloor het toestel nog de staart. Tijdens de noodlanding had de vlieger de koepel boven de cockpit geopend om zicht te hebben. Zijn voorruit was namelijk bevroren. De in het rond springende takken verwond den de vlieger, maar verder is hy er heelhuids afgekomen. naar Fynaart terugkeren", aldus burgemeester Ter Haar. Van deze gezinnen heeft slechts een enke ling de stormramp overleefd. 32 Doden zyn reeds geborgen. 43 Per sonen worden nog vermist. Er werden 81 woningen en 13 boerderijen volkomen verwoest, 65 woningen zwaar beschadigd en 566 woningen licht beschadigd, 2200 stuks vee gingen verloren. Naar schatting hedraagt de directe schade ïn de gemeente Fijnaart ongeveer 6Ü millioen gul den. Dode en zwaargewonde bij ij auto-ongeluk Gistermiddag is op het betonnen gedeelte van de Amersfoortse weg onder de gemeente Apeldoorn, een personenauto, bestuurd door de heer B L. uit Alphen a.d. Rijn, door de gladheid van de weg ge slipt en over het fietspad heen legen de bomen gebotst. De heer L. en zijn echtgenote weiden zwaargewond naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. waar mevrouw L. spoedig overleed De toestand van de heer L. is ernstig. Koningin zal de „Flora 1953" openen Koningin Juliana heeft aan de directie van de Nationale Bloe mententoonstelling „Flora 1953' medegedeeld, dat zij de openings plechtigheid op Vrijdag 13 Maart a.s. te Heemstede zal verrichten en dat zij dit besluit heeft ge nomen in verband met de wense lijkheid, dat manifestaties van het economische en culturele leven normaal doorgang vinden. Oollgensplaat en Oude Ton ge bereikbaar Oude Tonge is op het ogenblik, zij het met veel moeite bereikbaar. Ook in Ooltgensplaat kan men weer komen. Zukl-> Iolukkers schrijven aan Jr. Drees Het vertegenwoordigend lichaam van de Zuid-Molukkers in Neder land heeft in een schrijven aan de minister-president medegedeeld, dat de Zuid-Molukken geen enkele voorwaarde hebben gesteld aan hun aanbod om mede te helpen de watersnood in Nederland te keren. In sommige bladen is n.a.v. de rede van de minister-president de indruk gew ekt, dat zij een deel van hun loon in vreemde valuta wilde ontvangen om dat geld dienstbaar te maken aan de strijd voor de Zuid-Molukken. iiet Weer Verwachting tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Iets meer wind Matige, later tydelyk krachtige westelijke wind. Aanvankelijk nog mistig of nevelig weer, later over wegend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen of mot regen en weinig verande ring in temperatuur. Zon op 7.48. onder 18.01. Maan op 9.25, onder 0.47. Barometer alhier 8 uur: 761 mm; v.m. 12 u. 761 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: slalionnair. Hoogwater te Scheveningeu 19 Februari le hw. 6.48, 2e hw. 19.09. Tussen gisterochtend 8 ta. en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter 2 mm neerslag. Temperatuur hedenmorgen 8 uur 5 gr. C.; 12 uur: S gr. C. Tussen gistermorgen 8 n. en hedenmorgen 8 u. was de hoogste temperatuur 5 graden C. en de laagste 2 graden C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1