Desastreuze gevolgen van de watersnood voor de landbouw Suriname biedt kansen voor jonge boeren Tweedracht in Sneek m Herverka velings wet - alcheren wordt gewijzigd L AKKERTJES fi EISENHOWER'S EERSTE PERS CONFERENTIE GEEN SUCCES Westelijke winden Met uitzending kan worden begonnen Nieuwe Amerikaanse industrieën naar Nederland Verdwenen Joodse kinderen Auto slipte tegen boom WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Minister Mansholt nclit Benelux niet onbevredigend VGRAVBNHAGE, 17 Februari 1953. Bij de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, welke vandaag in de Eerste Kamer plaats vond, zijn dc gevolgen van de overstromingsramp voor onze landbouw, zoals verwacht mocht worden, niet onbesproken gebleven. De eerste spreker, de heer II. D. Louwes (VVD) begon zijn rede met minister Mansholt hierover enige vragen te stellen. In antwoord hierop heeft de bewindsman in de avond vergadering enige nadere gegevens bekend gemaakt. De cijfers, welke in de regeringsnota werden genoemd over de door de landbouw geleden •ehade, zijn ongeveer nog te handhaven. Practisch al het vee, dat geëvacueerd moest worden, is thans onder gebracht. Een klein deel er Aan is, waar dit mogelijk was, al weer terug gevoerd. W at het landbouwareaal betreft, deelde, de minister onder zeer groot voorbehoud mede, dat 800 ha. wintertarwe onder water staat. Hiervan moet 700 lia. als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha. granen, 10.000 ha. suikerbieten en 7000 ha. vlas, 5000 ha. peulvruchten en 500 ha. uien. De behoefte aan suiker bieten is ongelimiteerd. I moet voorzichtig 2ijn met het geven van I absolute garanties. Repressailles tegen België De Benelux en de W.-Europese land- bouw-integratie bleven natuurlijk ook niet onbesproken. De mening van enige sprekers, dat het resultaat van de Bene lux voor de land- en tuinbouw zeer on bevredigend is. kon minister Mansholt be- Op de vraag, wat wordt gedaan om de islist met onderschrijven. Er is een be- suikerbietenteelt grotere zekerheid te ge- langrijke toeneming van de agrarische uit- ven, antwoordde de minister, dat de mo-|voer °P de Belgische markt. Wel bestaat gelijkheid van het vaststellen van een sui- 1 ei' een reti,e grond voor ontevredenheid prof. Rip hem voor ogen hield dat voor een dergelijk orgaan op dit terrein geen enkele reële bevoegdheid ligt. Voorontwerp Landboumvet gereed Tenslotte heeft de bewindsman nog eni ge losse mededelingen gedaan. Naar zijn mening is het mogelijk, dat vrij spoedig tot afschaffing van de vcevoederdistribu- lie kan worden overgegaan. De overgangs- prijzen zullen 1 Maart a.s. met een gulden met 100 kg worden verlaagd. Een voor ontwerp Landbouwwet is practisch gereed. Het is thans om advies naar de S.E.R. ge zonden. De beperking van de invoer van bacon uit ons land in Engeland is in de eerste plaats een gevolg van betalingsmoeilijk heden van Engeland. Tijdens het verblijf van Foster Dulles in ons land is ook gesproken over de Ame rikaanse invoerbeperkingen. We zullen de nieuwe Amerikaanse regering echter de tijd moeten gunnen om eventueel maat regelen te nemen. Overzicht Eerste Kamer eevoederdistributie wordt afgeschaft Herbouw Provinciehuis in Zuid-Holland Nog een nieuwe schets Vyf architecten, aan wie, in het kader an een z.g. meervoudige opdracht, het maken van een ontwerpplan voor het nieuwe provinciehuis van Zuid-Holland was opgedragen, hadden op 15 Sept. 1952 hun plannen ingediend. Naar het ooi-deel van Ged. Staten kan van een definitieve opdracht alleen don sprake zijn, indien een zodanige grond slag is verkregen, dat de hoofdlijnen vaststaan en slechts nadere uitwerking nodig is. Deze zekerheid nu achten Ged. Staten met het onderhavige ontwerp nog niet verkregen. Naast de bezwaren, welke de commissie voor de beoordeling te berde heeft gebracht, geeft namelijk een zeer globale berekening de indruk, dat het huidige plan-Peutz aanmerkelijk zal uitgaan boven de bij de behandeling van de begroting voor 1953 zeer voorlopig op 12 millioen geschatte bouwkosten. Nu zal reeds een bouwsom van pl.m. ƒ12 millioen voor lange tijd een zodanige drulc op het zo beperkte budget dei- provincie leggen, dat het niet verant woord zou zijn, daar veel van af te wjjken. Een beperking tot deze bouw som, zomedé het ondervangen van de bezwaren van de commissie voor beoordeling, houden echter de mogelijk- 1. ,1 A -,iin hl:' - - Wat al te grote administratieve romp- o> slomp betreft, hoopte de minister in de heid in, dat de architect zijn huidige plan het ontbreken van arbitrage, welk recht uit het landbouw-protocol is gelicht op verzoek van de Belgische regering. Naar de mening van de minister is het nog niet mogelijk hierin verandering te brengen. Dc bewindsman moest ook toegeven, dat er een zekere mate van willekeur is. als men eenzijdig de maximumprijzen vast stelt. zoals thans in België gebeurt. Een zekere bescherming van de Belgi sche markt leek hem gewenst. Mr Kolff (C.H.) die in de avondvergade- ring afwezig moest zijn wegens een klein Moeiliikheden met on«cIuk- had aangedrongen op het nemen tuoeiujniieaen met vau represal„cs teBcn België. De minister wees dit middel echter als onrechtmatig van dc hand. Van verscheidene zijden werd waarde- bewondering geuit over de activi- ge moeilijkheden ondervonden; 15.000 ton leit, welke minister Mansholt ontplooit in kerbietenprijs wordt onderzocht. Een be slissing ten deze is op korte termijn te verwachten. Wat de pootaardappelen aangaat, ver wachtte minister Mansholt voor de oogst van 1954 geen moeilijkheden. Voor de oogst. 1953 worden reeds maatregelen ge nomen. De ervaringen met de maximum prijzen voor aardappelen en het export verbod zijn gunstig. Nagegaan zal worden, of de na de ramp ingevoerde exportbe perkingen in de naaste toekomst verzacht kunnen worden. leveringen (landbouw)onderwijs. het streven naar 'n Westeuropese landbouwinte- gratie. De mi nister gaf duide lijk te kennen, dat hij ondanks de vele nog te overwinnen moeiijkheden de I moed niet op-1 gaf. In zijn M. v. A. had hij als taak van eon Hoge Autoriteit lHo._T0P dit gebied o.a. gesteld het bevorderen van Het was goed dat gelegenheid te zijn deze aanmerkelijk te ereenvoudigen. De begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werd vervolgens z. s. aangenomen. Aan het begin van de vergadering werd de heer N. Schuurmins (K.V.P.). wethou der van Sociale Zaken te 's-Hertogen- bosch, die in de plaats treedt van de over leden mr Steinkühler, als lid geïnstalleerd. AD INT. If eer Zeen irse mosselen! Direct na de overstromingsramp in Zeeland heeft het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen uit veiligheids overwegingen de visserij op en de ver zending van oesters en mosselen uit de Oosterschelde verboden Het hield name lijk rekening met mogelijk gevaar voor de volksgezondheid. Dagelijks genomen wa termonsters uit de Oosterschelde. welke bacteriologisch zijn onderzocht, hebben uitgewezen, dat deze vrees ongegrond is geweest. Het bestuur heeft dan ook. na overleg met de dienst voor de volksge zondheid, de beperking van visserij en verzending ingetrokken. Reeds zijn oesters en mosselen naar België verzonden. Omtrent de schade aan de oestercultuur en mosselteelt valt nog weinig te zeggen. Het feit, dat de bebakening van de per celen niet is weggeslagen door de storm vloed, doet veronderstellen, dat de schade aan de percelen meevalt. Wel vreest men voor de percelen, die vlak voor doorge broken dijken lagen; deze zijn waarschijn lijk door het krachtig in- en uitstromende water volkomen vernietigd. KAMERLID KWAM ONDER FIETS Het lid der Eerste Kamer, mr G. Kolff (C.H) is gisteravond omstreeks zes uur komende uit het gebouw der Eerste Ka mer. op het Binnenhof aangereden door een wielrijder. Hij werd aan het hoofd gewond. Nadat een arts eerste-hulp had verleend, kon mr Kolff zich naar zijn hotel begev zal moeten wijzigen. Op grond van een en ander menen Ged Staten dat het; geraden is. alvorens omtrent een definitieve opdracht te be sluiten, ir Peutz uit te nodigen 'n nieuw schetsplan te maken, teneinde te kun nen beoordelen of zulk een plan. waar bij aan de vorengenoemde bezwaren recht dient te wedervaren, aanvaard kan worden. Resumerend stellen Ged. Staten voor: aan ir Peutz op te dragen in nauw overleg met hun college een nieuw schetsplan te maken, waarbij als richt lijn moet worden aangehouden een totale bouwsom van pl.m. 12 millioen en voorts bijzondere aandacht moet worden besteed 'aan die onderdelen van het thans ingediende plan, welke naar het ooi-deel van de commissie voor de be oordeling niet geheel voldoen. Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee AKKERTJES'.kruiponderdewo!/-^; eninkorte tijd bent Uweeropgeknapt///^ helpen direct.' aardappelen zullen niet geleverd kunnen worden, tenzij de situatie dit alsnog mo gelijk maakt. Er is ook enige stagnatie bij de melkleverantie aan het Amerikaanse leger geweest, maar deze is nu weer op gang gekomen. De vraag van prof. Rip (A.R.) of bij de schade-regeling onderscheid zal worden gemaakt tussen materiële en immateriële schade en --~*n het laatste moet worden verstaan, achtte spr. prematuur. T.a.v. de herverkaveling in de getrof fen gebieden merkte de bewindsman op, dat momenteel 'n wetsontwerp in voor bereiding is om de Herverkavelingswet Walcheren zodanig te wijzigen, dat zij op genoemde gebieden van toepassing is. Prof. Rip bond de minister op het hart. dat bij deze herverkaveling op de meest psychologische wijze te werk zou worden gegaan. Dalende prijzen op de icereldmarkt Al kost het enige sprekers moeite, toch heeft de Kamer ook aan de „gewone" aspecten van het landbouwbeleid de no dige aandacht gewijd. in de eerste plaats gold dit de vooruit zichten van de landbouw i.v.m. de dalen de prijzen op de wereldmarkt. Verschillende sprekers hadden te dezer zake blijk gegeven van zekere ongerust- held. Dal er op dit pont grote ongerusl- öëm'Tleëh" e"en M-üïTOiëp'wüeTÏ^ aeügnaleerde streven in republikeinse held in de landbouw zou heetten. zoals ste)d OVCT vyr onderwerpen, die h"y zelfkringen om de geheime clausules van het de heer Merlens (K.V.P.). die heden zijn ha(, aa!,gesneden. Van de 250 verslagge- verdrag van Jalta op te zeggen. Red.) maidenspeech hield, betoogde, kon de mi- vers warcn cr maar 14 die aan de beurt ^eluldS vd" nisier niet onderschrijven. Een grote da- kwamcn. Ecn sroot aantal vragen bleef lm? van de prijzen op de wereldmarkt is ^doende onbeantwoord. De president volgens hem. niet te venvachten. brak met dc lang gevestigde traditie, dat In de dalende tendens der prijzen, zag de oudste aanwezige journalist de confe- hij een normaal verschijnsel. Intussen is re„tie sluit. HU deed dit zelf abrupt en het wel zaak, werkzaam en paraat te zijn. I Sncl. ..Ik licb maar een half uur tijd".... President Eisenhower heeft gisteren zijn maken, dat het hart van Amerika nimmer eerste persconferentie als president ge-1 accoord is gegaan met het tot slavernij houden. Zij was. voor vele der aanwezige brengen van volken' journal.,tvn rr» ulppnUUin- Eisen- j e v„k,„,„g doeU op hc, gisteren hower brak de persconferentie af naait Recht op steun Mocht hel tot. een conjunctuur-omslag komen, dan dient het morele recht van de boeren op steun door de regering te wor den erkend, zo bepleitte de heer Louwes en andere sprekers. De minister ging hiermede in het alge meen accoord. al zal de toepassing van dit recht z.i. moeten worden bezien in 't kader voor wat in het geheel der Neder landse volkshuishouding mogelijk is. Men GUNSTIGE ONTWIKKELING IN STROCARTON-INDUSTR1E De Nederlandse strocartonindustrie, waarvan de meeste bedrijven in de pro vincie Groningen zijn gevestigd, heeft be sloten voor de periode FebruariMaart een productie-beperking van 10 pet in te voeren. De productie-beperking bedroeg in de voorgaande periode 25 pet. Deze gunstiger ontwikkeling is een gevolg van een vergroting van de order-portefeuille over de gehele linie. De prijzen bleven in de laatste periode vrij stabiel. De president was begonnen met te zeg gen. dat hij slechts een half uur tijd had. Twee-derde deel van die tijd besteedde hij aan dc bespreking van onderwerpen die hij zelf gekozen had. „Er zijn zo veel in- Wat Korea betreft: de president zal geen besluit nemen zonder overleg met de lei ders van het congres. Eisenhower gelooft niet. dat de Amerikaanse troepen geheel uit Korea kunnen worden teruggetrokken. Maar de Zuid-Korcancn zyn goede sol daten. die gaarne zelf de verdediging van hun land op zich willen nemen. Dit zou een kwestie van bewapening, organisatie en leiderschap zyn. Tenslotte zeide de president, dat. de re- teressante onderwerpen, waarover men gering het zieh_ niet kan veroorloven de wel een hele dag kan praten, maar ik heb belastingen te verlagen, zolang geen slui- een afspraak na deze conferentie", zeide tende begroting kan worden verkregen, hy. Maar later wyzigde hy deze uitlating 1 door te zeggen, dat deze gang van zaken experimentcel is en bij latere persconfe renties veranderd zou kunnen worden. De president, verklaarde onder meer, dat een marine-blokkade van het vaste land van China in studie is bij verschei dene legeringsinstanties in de V. S. Of ficiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem nog niet be reikt. Naar de mening van Eisenhower is het „absoluut waar" dat de Sovjet-Unie over atoomwapens beschikt. Over het opzeggen van geheime ver dragen zeide Eisenhower: „Ik acht het niet mogelijk of wenselijk, dat de Amerikaanse regering verklaart dat alle geheime ver dragen. die in een bepaalde tijd of op een bepaalde plaats besloten zijn. dienen te Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur trok het hoge- drukgebied op de Oceaan ten Zuid-Westen van de Britse eilanden zich verder in de richting van de Azoren terug. Langs IJs land trok een nieuwe depressie in de rich ting van midden-Noorwegen. Tussen deze beide druksystemen staat ;n brede Westelijke luchtstroming, welke zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omge ving transporteert. Deze zachte en voch tige lucht, waarin in Ierland en Schotland op vele plaatsen maximum temperaturen van ongeveer 12 graden voorkwamen, werd bij het stromen over het betrekkelijk koude water van de Noordzee en het koude landoppervlak zo ver afgekoeld, dat zich op uitgebreide schaal nevel en mist vormde. De temperaturen konden daar door in ons land niet tot zulke hoge waarden oplopen als in Ierland en Schot land. Ten Westen van de Britse eilanden na dert een storingsfront, dat vergezeld gaat van enige regen, maar waarachter minder vochtige lucht van polaire oorsprong wordt aangevoerd. Dit front zal West- Europa morgen in de loop van de dag be reiken, waarbij de wind wat aanwakkert. Weer onzekerheid voor de Rosenbergs Het Amerikaanse hof van appel heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen het echtpaar Rosenberg opgeschort tot 30 Maart, teneinde de advocaat in staat te stellen het hooggerechtshof herziening van de zaak te verzoeken. Zoals wij gis teren meldden, had de federale rechter bepaald, dat de executie in de week van 9 Maart moest plaats vinden. Het is thans zelfs mogelijk, dat de ten uitvoerlegging tot na 30 Maart zal wor den uitgesteld. De verdediger van de Ro senbergs, Bloch. is reeds bezig met het opstellen van een verzoek om herziening van het vonnis De terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg, die bijna twee jaar geleden wegens het verschaffen van atoomgehei men aan een Russische agent ter dood werden veroordeeld, is thans voor de tweede maal uitgesteld, zij was oorspron- keljjk bepaald op 14 Januari j I. STRATEN OF GRACHTEN? (Van onze correspondent) Het gemeentebestuur van Sneek ziet op 't ogenblik vele vingers waar- schuwend tegen zich opgeheven, maar krijgt ook schouderklopjes en dat is allemaal het gevolg van dempingsplannen die men heejt. Ook Sneek kent namelijk een specifiek na-oorlogs probleem: het verkeer dat steeds sterker is toegenomen kan niet goed uit de u-eg in de straten van de oude steden en evenals in plaatsen elders in Friesland heeft het gemeentebestuur voor een oplossing hiervan zijn toevlucht gezocht in dempingsplannen, waarmee (het gemeentebestuur geeft dat ook toe) het stadsbeeld wordt ge schonden. Dernlnd heeft enige tijd geleden met algemene stemmen besloten tot demping vai het zcater langs de Singel, tot gedeeltelijke demping van de gracht langs Jicl Hoogcnd en tol versmalling van de rest van deze gracht. Daarbij zullen twee oude ophaalbruggennamelijk die naar de Oude Koemarkt en naar het- Grootzand verdwijnen. bezwaren die hier tegen wordenopge worpen zijn', voor namelijk gericht te gen de Dlannen voor het. Hoogend. waar zi>ch de oude Waterpoort bévindt. Dit stadsdeel vorigt een buitengewoon sehilJbrach- tig geheel en zal bnher- stelbaar worden geschaad indien de plannen 'voort gang vinden. Tevéns zal de Waterpoort zijn entourage kwij aan schoonheid i' De Sneker vroed ren hebben over 1 zo langzamerhand wat te horen r Sommigen stakej de loftrompet van voortvaren van gevoel vooj teit, maar andere spraken van „moord" op de oude stad. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben de dempingsplannen goedge keurd, maar de Bond Heemschut heeft daarna een adres tot de Kroon gericht om die goedkeu ring te laten vernietigen, en het raadsbesluit niet goed te keuren. De Bond Heemschut staat op het standpunt, dat doorgaand verkeer niet in de stad- kernen thuishoort en acht de aanleg van een rond weg noodzakelijk. Voor een oplossing van dit verkeers - vraagstuk geeft Heemschut versmal ling van het water langs de Singel, eenrichting verkeer en een brug bij de Kleine Palen aan. Voorts constateert Heem schut. dat uitvoering van de plannen vroeg of laat zal leiden tot verbreding van de naast de Water poort gelegen Lemmer- brug, waardoor dit histo rische bouwwerk nog meer in de verdrukking zal komen. Het is vreemd, dat B. cn NV. er ondanks de dempings-plannen van overtuigd zijn dat een rondweg in de toekomst toch noodzakelijk zal worden en de vraag rijst waarom dan eerst het het stadsbeeld onherstel bare schade moet worden Stadsbeeld wordt geschonden toegebracht. Niet alleen Heemschut heeft over deze kwestie aan de Kroon geadresseerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Fries land te Leeuwarden en de Vereniging voor Vreem delingenverkeer in Sneek hebben de Kroon verzocht de goedkeuring die Ge deputeerden aan het dem pingsplan hechtten. NIET te vernietigen, een ver zoek, dat vooi- zover het de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer be treft, op zijn minst be vreemdend is. Df EZE dempingsge schiedenis is overi gens zoals reeds wordt opgemerkt, geen bijzondere kwestie Friesland. In vele plaat sen zijn de grachten reeds gedempt of men maakt plannen in richting. In enkele plaat sen is de demping reeds voltooid maar men heeft er een vrij karakterloze, ten opzichte van de be bouwing veel te brede weg gekregen. Het water hoort typisch bij vele Friese steden en verdwijnt het, dan verliezen di plaatsen hun „gezicht' Sneek dankt zijn groei van onaanzienlijk dorp in de dertiende eeuw aan het water e" het is nu bezig zijn historie te verloo chenen, een historie, waar men overigens als het om het zwaard van wijlen Grote Pier of desnoods om zijn schedel gaat, zo trots op is. Nu ondanks de demping in de toe komst toch een rondweg zal moeten worden aan gelegd. rijst de vraag of de demping thans wel op een zeer gegronde reden berust. Waarom niet eerst de rondweg aangelegd? In Franeker heeft men de droeve ervaring opge daan, dat daar het water van de Voorstraat is ge dempt, waardoor deze straat, ondanks de enkele zeer fraaie gebouwen van grote historische Waarde, die daar staan, een stijl loos geheel is geworden, terwijl thans aan een rondweg wordt gedokterd. Een fraai deel van de stad had hier zijn schoon heid kunnen behouden, en de indruk dat het in Sneek dezelfde kant op gaat lijkt niet ongegrond. Zoals bekend, lieeft de stichting voor ontwikkeling van machinale landbouw in Suriname, in 1949 opgericht door de Nederlandse en de Surinaamse regering, e,ikele jaren geleden het initiatief genomen tot de ontginning van een uitgestrekt worden ter zijde geschoven. De regering, moerasgebied in het Westen van Suriname. De werkzaamheden zijn thans rover moet het naar zijn mening wel duidelijk gevorderd, dat, voorlopig op bescheiden schaal, een begin kan worden gemaakt i mot de uitzending van Nederlandse hoeren. Deze zullen de eerste tyd in de ont- 1 ginning te werk worden gesteld, zodat rij ter plaatse kennis kunnen nemen van de werkzaamheden en van de mogelijkheden in het nieuwe landbouwgebied. dat zij na enkele jaren kunnen overnemen. 20 boerderijen O.A. FABRIEK VOOR OFFSET- PERSEN Amerikaanse concerns blijven nog steeds A?-ief belang stellen in de vestiging van Go hiorondernemingen in Nederland, al as schryft de correspondent te New Vork van „De Nederlandse Industrie", het o gaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. In 1952 zyn meer Ameri kaanse dochterondernemingen in Neder land gevestigd dan in de drie voorafgaan de jaren tezamen Van 19 J9 lot en met de vestiging ia Nederland van in dustrieën. d-.e voor ons land nieuw zijn, o.a. een fabriek van offsetpersen. Deze zou uiteraard hoofdzakelijk voor de buitenlandse markt dienen te werken. Het is opmerkelijk, hoe vaak aan Neder land de voorkeur wordt gegeven voor be drijven, die hun afzetgebied buiten Neder land moeten vinden. Er zijn de laatste jaren meer projecten in Nederland tot stand gekomen dan in alle andere Euro pese landen tezamen. Ook niet-industriële ondernemingen. het er acht. in het afgelopen j,yv aankoopburcaux, beschouwen Neder- 'aar bedroeg het totaal tien. Zeven er van - - - - - ----- Varen belangrijke bedrijven. Op dit ogenblik zijn nog een dertig a veert.g gevallen in behandeling. Hier van zijn zeven in een vergevorderd stadium van voorbereiding gekomen en In de eerstvolgende maanden worden hieromtrent beslissingen verwacht. Daar zijn opnieuw grote projecten bij voor zij na enkele jaren kunnen overnemen. TWINTIG BOERDERIJEN PER JAAR De toekomstige polders, die in de Wes telijke kuststreek het z.g. Nickerie-ge- bied, komen te liggen, kunnet. in meer dan één opzicht met de Noord-Oostpolder worden vergeleken. Men is thans bezig met de aanleg en de ontginning van de eerste 5000 ha. welke over 64 bedrijven van elk bruto 80 ha zullen worden ver deeld. Dit is de eerste tranche van een plan van 10.000 ha. In dit gebied zullen 140 boerderijen worden ondergebracht. De Stichting heeft in erfpacht gekregen een oppervlakte van 50.000 ha, teneinde veen- tuele uitbreiding tot die oppervlakte mo gelijk te maken. De gekozen bedrijfsvorm is zodanig, dat schenkt men thans eveneen, aandacht aan |de boer met een intonsieve mechanisatie het feit. dat Nederlandse ondernemingen j ZOnder veel hulp van buiten, in staat zal in slaat zyn om diensten voor Ameri- j zjjn het bedrijf te beheren en in stand kaanse ondernemingen in het buitenland j te houden. De werkzaamheden in de eerste te verrichten, zoals voor het uitvoeren I polder z'n thans zo ver gevorderd, dal van aa.nncmerswerken, het ondernemen I dit. jaar op de eerste vier bedrijven met van haven-aanleg e.d. 'de inzaai kan worden begonnen. Daarna zullen ieder jaar rond worden ontgonnen. Ticee rijstoogsten per jaar In de nieuwe polders zal rijst als hoofd gewas worden verbouwd. De grond, die uit zware klei bestaat cn het klimaat zijn bij uitstek voor de rijstcultuur geschikt, waarbij men op twee oogsten per jaar kan rekenen. Ieder bedrijf van netto 72 ha krijgt de beschikking over een aantal machines en werktuigen, die voor het merendeel reeds door de Stichting zijn aangekocht. Daar naast wordt een centraal machinepark in gericht. waaruit de landbouwers maai dorsers en dergelijke, eventueel met be diening. kunnen huren. Alle boerderijen zyn via kanalen zo wel ondeling als met het kerndorp Wa- geningen verbonden. Dit dorp is nage- noen gereed. Er staan ongeveer 100 stenen woningen, er is ecn hospitaal met een dokter, een logeergebouw met cantine. een school cn een centrale winkel. Er is voorts electrisch licht en er zijn telefoon verbindingen. Kerkdiensten worden gere- (Van onze correspondent) PARIJS: Ongeoorloofde bemoeienis geld gehouden. Bovendien beschikt men in Wageningcn over een grote centrale werkplaats, een timmerfabriek, een beton- warenrabriek. loodsen, opslagplaatsen e.d. Het dorp voldoet dus aan de eisen van een moderne samenleving. Aan de wonin gen is veel aandacht besteed: ze zyn aan liet klimaat en het landschap aangepast en voor do begrippen van de Nederlandse huisvrouw vormen ze een gezellig tehuis. Alleen voor jongeren De jonge Nederlandse boeren, die voor vestiging in Suriname in aanmerking wil len komen moeten gehuwd zijn, landbouw- technisch bekwaam voor de exploitatie en voor de instandhouding van een gemecha niseerd akkerbouwbedrijf van 72 ha, land bouwonderwijs hebben genoten en ten slotte moeten zij bereid zijn tot samen werking in coöperatief verband. Dit laat ste is noodzakelijk, omdat het in de bedoe ling van de Stichting ligt zich terug te trekken, zodra zich voldoende boeren zelf standig hebben gevestigd. De centrale be drijven, zoals de werkplaats, het centrale machinepark, het transportbedrijf en het verwerkingsbedrijf worden dan omgezet in coöperaties, die de boeren gezamenlijk zullen beheren. Alleen jonge boeren gedacht is aan een leeftijd tussen 25 en 35 jaar komen voor de uitzending in aanmerking. Zij moeten bovendien over het nodige bedrijfskapitaal kunnen be schikken. Er is reeds een tiental Nederlandse boeren in de nieuwe ontginningen werk zaam. Zij hebben een dienstverband voor de duur van drie jaar met de stichting aangegaan. Al naar gelang hun leeftijd —en ervaring verdienen zij 300 tot 500 Surinaamse guldens per maand. Voor een boerengezin is een maandelijks inkomen van 300 Surinaamse guldens ruimschoots voldoende om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Voor nieuw aangekomen boeren zullen dezelfde condities gelden. EEN niet van sensatie ontblote ontvoering van twee Jodenkin deren houdt de gemoederen in Frankrijk steeds meer bezig en dit moet er onmiddellijk bijgezegd worden wekt ook niet geringe ver bijstering in de Katholieke kringen. Het betreft een drama, dat weer geducht uitgespeeld dreigt te worden tegen het beweerde „proselitisme der Kerk", niettegenstaande Zij tegen het gebeurde de meest ernstige be denkingen heeft. Het drama vindt zijn oorsprong in de prachtige hulp, die de kloosters en Congregaties ook in Frankrijk aan de Joden tijdens de nazi-vervolging hebben geboden. Op 14 Februari 1944 werden Dr Fritz Finaly en z'n vrouw, Annie Schwartz door de Gestapo weggehaald bij de heer Peyronnald, die ze reeds sedert hun vlucht uit Oostenrijk in 1936 had geherbergd. Men heeft nooit meer iets van hen gehoord. Vijf maanden vroeger hadden de ouders twee zeer jeugdige kinde ren Gérald en Robert toevertrouwd aan de Vincentiuskinderbe- waarplaats en na het wegvoeren der ouders werden zij opgenomen in het kindertehuis van O. L. Vrouw van Sion, waar ze niet konden verblijven omdat het tehuis slechts meisjes op neemt. Mej. Brun. een ijveraarster voor het werk van O. L. Vrouw van Sion, trok zich het lot van de knaapjes bijzonder aan en plaatste ze in het gemeentelijke kindertehuis, waar zij reeds verschillende Joodse kinderen had verstopt. Enige dagen later vond de administrateur van het gemeente lijke kindertehuis de aanwezigheid van de Joodse kinderen te gevaarlijk, vreesde dat bij ontdekking het gehele kinderhuis in brand zou worden ge stoken en sommeerde mej. Brun de kinderen weg te halen. Met behulp van een pastoor kon mej. Brun op enige afstand van Grenoble een kas teeltje huren, waar zij met twaalf Joodse kinderen introk. Bij de bevrijding konden negen van de twaalf kinderen weer aan de ouders worden teruggegeven, van het tiende kind deed de moeder afstand en dat kind werd door mej. Brun in alle wettelijke vorm geadopteerd. Zij bleef haar zorgen uitstrekken over de beide kinderen Finaly, omtrent wier ouders niets meer is bekend geworden. De dood van de laatsten werd aangenomen bij uitspraak van de civiele rechtbank van Grenoble in Juni 1950. Mej. Brun plaatste bij de bevrij ding de beide jongetjes, toen vier en drie jaar oud, als externen in het Katholieke Collége van Aigle. In 1948 werden de kinderen naar een ander College gestuurd te Voiron. Het is duidelijk, dat mej. Brun de kinderen een katholieke opvoeding liet geven en dat zij zich bijzonder aan de beide jongetjes hechtte. Dat heeft tot de ontwikkeling van het drama geleid. Het schijnt niet, dat mej. Brun het nodige gedaan heeft om zich te vergewissen, of er nog familie van de kinderen was te vin den, al zegt zij in Palestina, Austra lië en Amerika navraag te hebben gedaan. Toen in 1945 een familielid, mevr. Fishei in Australië, zich opdeed en vroeg dat de kinderen naar haar ge zonden zouden worden, heeft mej. Brun zich eerst doof gehouden en vervolgens voorgewend, dat de kin deren te jong waren voor zulk een grote reis. Maar mevr. Fishei, die een zuster is van Dr Finaly, nam het Rode Kruis en de Franse gezant in Niemv-Zeeland in de arm en het gevolg was een proces, waarbij mej. Brun zelfs wist te verkrijgen, dat de rechtbank haar als voogdes aanwees. Maar iemand, door mevr. Fishei aangewezen, de heer Waisman. kwam tegen het vonnis in verzet en sinds dien hadden verschillende rechter lijke inmengingen met familieraad plaats en uit Palestina werd bericht ontvangen van een tweede zuster van Dr Finaly, mevr. Rossner, die de in- (Noot: Mgr Cailliaux. de bisschop van Grenoble, heeft in overleg met de aartsbisschop van Lyon, kardinaal Gerlier, een oproep gericht tot allen, die op de hoogte kunnen zijn van de verdwijning der beide Joodse kinderen Finaly en mededeling gedaan, dat geen katholiek verontrust kan worden door mededelingen omtrent de verblijfplaats dezer kinderen. Van de andere kant heeft de Franse opperrabyn meegedeeld, dat het niet juist is. dat de kinderen zouden zijn opgevraagd door een weesinrichting in Palestina). PARIJS. Dinsdag genieur Keiler te Grenoble als haar gemachtigde aanwees. Ook zij vroeg het naar haar toesturen van de kin deren. Een langdurige strijd had plaats en op 11 Juni 1952 beval het Hof van appèl, dat mej. Brun de beide kinderen moest afstaan en overgeven aan de heer Keiler. De kinderen bevonden 2ich toen weer in de gemeentelijke kinderbewaarplaats. TOEN de heer Keiler om de kin deren kwam vragen, werd hem geantwoord, dat men niet wist waar ze waren. Dit spel duurde zo lang, dat op 19 September laatstleden een aanklacht werd ingediend tegen mej. Brun en tegen de directrice van de kinderbewaarplaats wegens het niet afstaan der kinderen. Nog een derde in beschuldigingstelling volgde maar de beklaagden bleven volhou den van niets te weten en de recht bank van Grenoble gelastte 18 No vember ontslag van rechtsvervolging. Het Openbaar Ministerie tekende verzet aan, zodat op 29 Januari bij uitspraak van het Hof van Appèl de arres tatie van mej. Brun volgde. Maar twee dagen later verdwenen de kinderen spoorloos. Ook de zusters van O. L. Vrouw van Sion werden lastig gevallen. Men vermoedde, dat de kinderen in één van de tehuizen der Congregatie werden verborgen gehouden. Het bleek inderdaad, dat zij naar Bayon- ne waren overgebracht, doch dat ze daar, juist twee dagen voordat men met een uitlevering3bevel kwam, opnieuw waren verdwenen. De kin deren waren daar onder een valse naam ondergebracht geweest, maar de bestuurder van het tehuis, abbé Silhouette, die van de zaak in de kranten had gelezen, vertrouwde hun komst niet en had hun verblijf ge meld. Ondanks de nodige voorzorgen werden de kinderen tijdens speeltijd weggelokt en tot nu toe is er geen spoor van gevonden. Feit is. dat mej.Brun. toen zij in 1948 de kinderen had doen dopen, daartoe ook volgens het kanonieke recht (buiten stervensgevaar) geen recht had. Dit feit, waartegen de beide tantes en de aangewezen voog den groot bezwaar maken en dat aan het gehele drama nog meer relief geeft, is bij mej. Brun zowel aan on kunde als aan overijver toe te schrij ven. Het werk van O. L. Vrouw van Sion immers is het nu ruim een eeuw oude, zeer verbreide werk van de Congregatie, die in de eerste plaats de bekering der Joden tot doel heeft. Deze Congregatie werd gesticht door de gelukzalige M. Th. Ratisbonne en diens broeder, zonen van een Joods bankier in Straatsburg, waarvan de oudste na zijn rechtskundige studies te Rome tot de Kerk kwam, terwijl de tweede zoon later te Parijs volgde. Zij hebben hun groot fortuin ge bruikt tot het oprichten der ver schillende stichtingen van de Congre gatie, die zich vooral toelegt op het geven van een katholieke opvoeding aan jonge bekeerlingen. Later werd het werk uitgebreid tot pensionaten voor jonge meisjes, weeshuizen en werkhuizen voor alleenstaande meis jes. Van de vele tehuizen is er een in Jeruzalem. De kinderen zijn nog steeds niet gevonden en de betreurenswaardige verdwijning wordt,Ajj j gevolgd en lang «eiV wille van de kinderen, geestelijke raad ingewonnen, dan had zij kunnen vernemen, dat Paus Benedictus XV in 1917 de canon 750, door Paus Pius X nog persoonlijk geredigeerd, had uitgevaardigd, waar op tot in de uiterste bijzonderheden was uiteengezet onder welke voor waarden kinderen van niet-Christenen gedoopt mogen worden. Men staat dus voor een zeer betreurenswaar dige onwetendheid van mej. Brun. maar ook voor een ware schuldig heid. nu zij de plaats waar zich de kinderen bevinden, niet ontsluieren wil. Bij Apeldoornse Echoput Echtgenote van bestuurder gedood Op het betonnen gedeelte van de Atncrs- foortse weg onder de gemeente Apeldoorn ter hoogte van dc Echoput, slipte gistermiddag omstreeks 12 uur ecn per sonenauto, bestuurd door de heer B. L., een der directeuren van de kwekery te Alphen a. d. RUn en voorzitter van de Boerenleenbank aldaar, door de gladheid van de weg en hotste tegen ecn boom. Mevr. L„ die zich naast haar man in de auto bevond, werd bij dit ongeluk zo ernstig gewond, dat zy kort 11a aankomst in het Juliauaziekenhuis te Apeldoorn overleed. De heer L. brak op twee plaatsen zijn rechterarm en liep ernstige verwondingen op aan het gelaat. Ook hy is in een ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. Hij was op reis naar Hoogeveen waar hij een lezing zou houden over zijn laatste reis naar Egypte. Aangenomen wordt, dat hij met vrij grote snelheid reed. Soestdijk kreeg bezoek uit de lucht Zestien helicoptères landden in paleistuin en op voetbalveld In de tuin en op het voetbalveld van paleis Soestdijk zyn gisteren zestien helicoptères geland. Elf „streken er neer" in de achtertuin cn vyf Engelse toestellen op 't veld van K.P.S., de voetbalclub van het personeel van het paleis Om 11 uur landde het eerste toestel, de enige helicopter©, waarover Nederland beschikt, in de tuin, daarna een toestel van de „Sabena", waarna achtereenvol gens weer Amerikaanse helicoptères van het type i.Bcl" ecn keurige landings manoeuvre uitvoerden- De voltallige bemanningen werden ten paleize door II. M. de Koningin en door Z- K. II. Prins Bernhard ontvangen. Na afloop van deze ontvangst maakte prinses Margriet een tochtje per helicop- tére over het paleis. Kort na 1 uur vertrokken de toestellen voor een gezamenlijke rondvlucht, waar na zij naar hun basis terugkeerden. Van een zeer grote Amerikaanse heli- coplère. die op Soesterberg geland is, is de bemanning eveneens ten paleize ont vangen. NIEUWE K. L. M.-LDN Gisteren is van Schiphol vertrokken het eerste vliegtuig van de nieuwe K.L.M.- lijn van Amsterdam via Bremen naar Hannover. Bremen en Hannover zijn resp. de acht- en-negentigste en negen-en-negentigste steden in het luchtnet van de K.L.M. Het is voor het eerst sedert 1940. dat de Ne derlandse luchtvaartmaatschappij de ge noemde steden in haar luchtnet heeft kun nen opnemen. Wel heeft zij sinds 1 Sep tember een kantoor in Hannover. Van Hannover en Bremen uit bestaat door middel van buitenlandse maatschap pijen, verbinding met vrijwel alle voor naamste steden in Europa en de andere werelddelen. (Niet-officieel) TREKKINGSLIJST 518e Staatsloterij 4c KLASSE 3e LIJST 18 Februari 1953 Hoge prijzen t 2000 5218 f 1500 18766 19025 21842 f 1000 3434 4399 6673 8195 f 400 2052 3295 3671 4238 12101 15844 f 200 1140 1266 1312 1338 2102 3099 4021 5337 5685 7441 7982 8399 8987 10231 10939 11241 11845 11922 11953 12589 1327 13387 14204 14721 16026 16176 16305 1728 17358 17533 17671 21018 21295 21617 Pry«en van 80: 1045 1068 1105 1136 1179 1359 14 1814 1865 1B5(l 2ug j, 2361 2397 2401 2486 25' 2908 3047 3059 3121 3» 3296 3297 3325 3334 3586 3672 4368 4466 4873 4954 4906 5104 5308 5342 5827 5732 6029 6038 6166 6207 6770 7005 7187 7249 7417 7456 7866 7723 7934 8040 8726 8781 8787 9026 9121 9139 9153 9167 9561 9641 9790 9805 9856 1068 1664 23S8 2795 3246 2312 2580 3212 3333 4813 5270 5896 6392 7342 7363 7845 8975 9246 6514 3335 4484 5220 5302 6253 7270 7797 10828 11536 11993 !2!Ö0 13014 13875 14579 14953 15020 15595 16150 16764 17055 17675 18677 19277 19687 10401 10458 10471 10640 10779 10947 10977 11033 11181 11285 11648 11692 11750 11791 11875 12027 12124 12253 12297 12332 12682 12731 12761 12776 12788 13148 13219 13261 13611 13717 14171 14212 14391 14397 14417 14682 14716 14795 14804 14832 15070 15115 15137 15206 15365 15792 15993 16006 16029 16054 16172 16355 16395 16399 16531 16810 16891 16950 16968 16978 17094 17119 17320 17321 17576 17796 17837 17882 18098 18322 18785 18791 18844 18939 18972 1929B 19409 19419 19492 19551 19736 19791 19930 19977 19979 20041 20070 20183 20246 20579 20977 21253 21302 21311 21324 21541 21543 21630 21653 11467 11964 1261B 12i;42 13864 14548 149(11 17041 17614 18360 19150 19654 20025 20676 21444 VERBETERING In de 2e lijst vai de vijfde klasse, welke wij gisteren publiceerden, moet 16095 zijn 15095.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3