Egalisatie van kolenprijzen in ons land blijft mogelijk GJ0 Tlorlam yooR Communisten uit watersnood commissie geweerd Nog niets bekend over nieuwe maximum noteringen NG- SLAGEN Het veertienjarige meisje uit de fabriek TWAALFDE LIJST VAN SLACHTOFFERS LOF Gevolgen in de Elzas van liet vonnis voor „Oradour" LUCHTMACHT K.N.S.M. ZIET TEKENEN VAN ACHTERUITGANG Regering aangevallen over specialistentarieven VOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Minister Zijlstra over Kolen- en Staalgemeenschap Gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot Bestaande situatie voorshands gehandhaafd De heer NEDERHORST (PvdA) heeft de minister van Economische Zaken 'r aantal vragen gesteld omtrent de gevol gen van het intreden van de gemeen schappelijke markt voor kolen, erts en schroot voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland; omtrent de resultaten van de ministersconferentie te Luxemburg, enz. In antwoord daarop geeft minister ZIJLSTRA te kennen, dat het intreden van de gemeen schappelijke markt voorlopig vrijwel geen ge volgen heeft voor de econo mische en socia le verhoudingen in Nederland. De Hoge Auto riteit heeft de hier te lande bestaande situa tie t.a.v. kolen, erts en schroot Minister prof. dr .'«orshands prac tiseh geheel ge- J. ZIJLSTRA handhaafd. Ten aanzien van kolen deed zij zulks enerzijds door de hier te lande bestaande maximumprijsregeling tot de dag, waarop nieuwe maxima in werking zullen treden waarvoor als streefdatum 1 Maart geldt ongewijzigd over te nemen, anderzijds door goed te keuren, dat ons systeem mengprijzen en het daartoe dienende egalisatiefonds worden gehandhaafd tot 1 April a.s., terwijl zij ten aanzien van de verdeling van voor export beschikbare hoeveelheden kolen en cokes de regeling bindend heeft verklaard, die in Novem ber 1952 in de O.E.E.S. tot stand was kom'en. Ten aanzien van schroot handhaafde de Hoge Autoriteit eveneens de hier te lan de geldende maximumprijsregelingen tot de dag, waarop nieuwe maximumprijzen in werking zullen treden, waarvoor al: streefdatum 15 Maart is gekozen. Daaren- Kracht en zwakheid WIE SLECHTS Sn geld denkt, heeft een zwaar leven. Om de eenvoudige reden, dat niet alle waarden zonder meer zijn te verzilveren. Gelddenkers treft men aan onder alle standen met het ge volg, dat oproepen1 om op de bres te staan voor bepaalde geestelijke waarden soms bedroevend weinig resultaat opleveren. Gelukkig blijven er nog altijd idealisten, tiie plaatselijk of in de parochie, nationaal en internationaal ondanks veler afzijdig heid de schouders onder het werk blijven zetten. Zo maakt het jongste nummer van „De Opmars" met vreugde melding van de arbeid der Unie van Christen-Democra ten in Europa. Nationaal maar ook inter nationaal moeten de zaken op poten wor den gezet waar het onze beginselen en hun doorvoering betreft. Of dacht men, dat bijv. de communisten 'en socialisten morgen of volgende week vanzelf wel aan hun min of meer verderfelijke propa- ganda-arbeid e'en einde zullen maken? In Freiburg is het vorig jaar de balans opgemaakt. En behoorlijk gezouten zijn aldaar de kracht en de zwakheden der Europese christenen opgediend. In een bestuursvergadering van 31 Jan. j.l. is de situatie opnieuw bekeken. De les is nu volgens „De Opmars" getrok ken, dat er dringend behoefte bestaat aan eer. program op politiek gebied, naar de verwezenlijking waarvan de christelijke partijen krachtig dienen te streven. Een commissie van deskundigen gaat nu aan het werk om een dergelijk program te formuleren. Van Nederlandse zijde ne'emt aan deze arbeid prof. mr SchMchting uit Nijmegen deel. Resultaten hoopt men reeds op het dit jaar te Tours nog te houden congres te kunnen voorleggen. Op dit congres zullen overigens ook behandeld worden het begrip souvereini- teit en het supranationale gezag. Men kan als z g. eenvoudig mens verklaren, in zulke vraagstukken geen brood te zien, men .mag niet vergeten, dat de Raad van Europa, de Kolen- en Staalgemeenschap en nog meer van dergelijke organisaties wel degelijk met deze problemen te ma ken hebben. En dan is het van groot ge wicht. dat krachtige stemmen uit de Christelijke hoek worden gehoord. Man nen en vrouwen, die hun stem verheffen, komen voort uit de politieke partijen. Hoe 6terker deze politieke partijen uit alle ge ledingen van de Christelijke bevolking bestaan, des te krachtiger en doeltreffen der kan het geluid zijn bij de debatten in internationale kringen. Nog zo pas wees het grote, leidende Engelse blad de „Times" op h'et merk waardige feit, dat door de grote katholieke figuren Schuiman, de Gasperï en Adenauer na de oorlog de gevoerde politiek in West-Europa is bepaald. Waarom ook proberen de communisten elke dag opnieuw deze vooraanstaande mannen zwart te maken en door het slijk te sleuren We moeten voor het behoud van West- Europa meer doen dan alleen leger en vloot opbouwen. De strijd der geesten is eigenlijk nog geduchter, nog scherper Katholieke en christelijke vechters, samen 6tuderend, samen beraadslagend, samen plannen tot; uitvoering brengend, moeten zich echter gedragen weten door een sterk meelevend thuisfront. Ook dciarom, dus voor de internationale zaak reeds is het lidmaatschap van de politieke organisatie van belang. We zijn niet allemaal deskundig of ge leerd genoeg om in Straatsburg of Tours het woord te voeren. Maar aan de mint- male katholieke politieke plichten mogen we ons toch niet onttrekken. We offeren gul voor het Rampenfonds Ter voorkoming van geestelijk ernstige rampen vinden we één gulden te veel. We zouden die gulden r.og gaarne in vieren willen bijten. Kom nou, versta uw plaatselijke, natio nale taak met internationale inslag. Zit niet alleen met alle macht aan een eigen „poldertje" van enkele vierkante meters te peuteren, met minachting voor de kans, dat de internationale dijk door breekt en rode vloedgolven alles zonder meer wegspoelen. Begrijp uw tijd, al spreekt ge geen woord Frans of Duits. Henk van der Maze boven besliste de Hoge Autoriteit, dat de schroot-opbrengst hier te lande tot 15 Maart a.s. aan Nederland wordt toege wezen. Wat betreft ijzererts heeft de Hoge Autoriteit geen bijzondere maatregelen getroffen, zodat de gemeenschappelijke markt voor ijzererts op 10 Februari inte graal tot stand is gekomen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de nog bestaande kwantitatieve beperkingen op de export van ijzererts per 10 Februari zijn opge heven. Merkbare invloed echter op de voorziening is hiervan onder de huidige omstandigheden niet te verwachten. Overigens is ook voor ijzererts de toe stand hier te lande gebleven zoals zij tot dusverre was. Welke gevolgen voor de economische en sociale verhoudingen zullen intreden, na dat de bovenomschreven maatregelen tot handhaving van de huidige toestand door andere zullen zijn vervangen, valt thans nog niet volledig te overzien. Verschil van opvatting met Hoge Autoriteit De Hoge utorileit heeft zich nl. over hel niveau van de nieuwe maximumprijzen voor kolen (streefdatum 1 Maart) nog niet concreet uitgelaten. Ook over de wijze waarop deze prijzen omschreven zullen worden is nog niets met zekerheid te zeg gen. De vraag, of verdeling van kolen ook na 1 April a.s. zal plaats vinden, is nog niet definitief beantwoord. Dat ook na die datum in Nederland egalisatie van de kolenprijzen mogelijk zal blijven, kan met zekerheid worden aangenomen, doch er bestaat verschil van opvatting met de Hoge Autoriteit over de wijze waarop dit egali satiesysteem dan zal moeten werken. Met Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. name bestaat bij de Hoge Autoriteit be zwaar tegen het handhaven van kwanti tatieve restricties voor de export van Nederlandse kolen, welke restricties door de regering in beginsel als onmisbaar onderdeel van elk egalisatiesysteem wor den beschouwd. Inzake de vraag, welke de mengprijs zal worden na 1 April a.s., is thans een be trouwbare prognose niet mogelijk. Schrootprijzen worden hoger Het niveau van de nieuwe op 15 Maart vast te stellen maximumprijzen voor schroot is nog niet bekend. Aangezien evenwel de schrootprijzen in Nederland de laagste zijn van alle deelnemende landen, zal op die datum in ieder geval een stij ging van de prijs moeten worden verwacht. Ten aanzien van de schrootvoorziening na 15 Maart a.s. streeft de Hoge Autoriteit er naar binnen korte tijd een situatie te be reiken, waarin behalve door de vaststel ling van export naar derde landen en door een regeling voor de omslag van de bij zondere lasten, die aan de import van schroot uit derde landen verbonden zijn een voldoende voorziening in de schroot- behoeften der staalindustrie bij een rede lijk prijsniveau verzekerd zal zijn, zonder dat het verkeer van schroot binnen de gemeenschap behoeft te worden beperkt. Ned. voorstellen in Luxemburg Na nader te zijn ingegaan op het doel der ministerconferentie te Luxemburg, zegt minister Zijlstra, dat er geen besluiten zijn genomen. Van Nederlandse zijde zijn in Luxemburg de volgende voorstellen gedaan: a) Vast stelling door de Hoge Autoriteit van maxi mumprijzen voor kolen per bekken, op basis van de prijzen van het Ruhrbekken; b) Instelling van een compensatiekas vooi de gemeenschap, teneinde de kolen, die door de deelnemende landen uit derde lan den moeten worden ingevoerd, in prijs terug te brengen tot het niveau van de maximumprijs, die in het importerende land geldt; c) Handhaving van het in Nederland geldende egalisatiesysteem; d) Geen bijzondere maatregelen te treffen voor wat betreft het ijzererts. Ten aanzien van schroot zijn tenslotte voorstellen gedaan tot vaststelling van maximumprijzen door de Hoge Autoriteit in dier voege, dat een geleidelijke aanpas sing van de thans bestaande nationale prijsniveaux aan het gemiddelde wordt nagestreefd; beperking van de export van schroot naar derde landen; een voorlopige verdeling van schroot in dier voege, dal de schrootval in elk land bestemd wordt voor bevrediging der nationale behoeften en egalisatie van de kosten van import schroot uit derde landen. Soc. Econ. Raad voor een arbeidsverbod Op 1 Mei van verleden jaar heeft de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Sociaal-Eco nomische Raad advies gevraagd over het voorontwerp van wet tot nadere wijzi ging van de Arbeidswet 1919, door op neming daarin van een arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes. Evenals de Hoge Raad van Arbeid in 1939 en de regeringscommissie voor het onderzoek naar de ontwikkelingsmoge lijkheden van de Nederlandse jeugd in 1950 spreekt de S.E.R. zich in zijn thans verschenen advies unaniem voor een dergelijk verbod uit. De Raad ontveinst zich niet, dat zulk een verbod sommige takken van de Ne derlandse industrie voor niet geringe moeilijkheden plaatst. Immers als regel komt de arbeid van de gehuwde vrouw in Nederland niet voor, zodat verreweg het grootste deel van het vrouwelijke personeel betrokken wordt uit de leef tijdsklassen van 14 tot circa 22 jaar. Dit brengt met zich mee, dat de takken van industrie, waarvoor deze arbeid van bij zondere betekenis is, thans reeds te kam pen hebben met de grote moeilijkheid, dat de geoefendheid en de routine van meisjes die gemiddeld slechts 5 a 6 jaar in de industrie werkzaam zijn, noodzake lijkerwijs achter moeten blijven bij die van ondernemingen in overeenkomstige takken van bedrijf in andere landen, waar men veelal 10, 20 of meer jaren werkzaam is. De betrekkelijk geringe tijdsduur nu, gedurende welke dit vrouwelijk perso neel als regel voor de industrie beschik baar is, wordt relatief nog belangrijk verkort door de uitschakeling van dc 14- jarigen. De Raad is daarom van oordcel, dat ruimte aicnt te woraeu geuueu voor Hieronder volgt dc twaalfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Deze lijst erd ons verstrekt door het Informatie bureau van het Ncderlandsche Roode Kruis. DUSSEN Aanvulling 4e verlieslijst, blz. 1, d.d. 7.2.'53. Geborgen en geïdentificeerd: Rijken, Leonardus, geb.: 17.1.82 te Dussen, laatste adres: Peereboom 1. FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham, Hubertus, geb.: 3.10.73, laatste adres; Fijnaart, HALSTEREN Geïdentificeerd: Paulus, Cornells, Mari- us, Maria, geb.: 21.7.46 te Halsteren, laat ste adres: B 340; Stoffels, Cornelia, geb.: 12.11.06 te Halsteren, echtgenote van Cor nells Hoetelmans, laatste adres: Halsteren 33. NIEUWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk, Cornelia A., geb.: 28.3.45, laatste adres: Battenoord 26; Koote, Francina, geb. 13.9.14, echtgenote van A. v. d. Valk, laatste adres: Battenoord 26. NIEUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzec: Kik, Mat- theus, Andreas, geb.: 9.6.06 te Oosterland, echtgenoot van Cornelia Marina de Graaf, laatste adres: Gouweveerseweg B 45; De Graaf, Cornelia Marina, geb.: 3.6.15 te Zie- rikzee, echtgenote van Mattheus Andreas Kik, laatste adres: Gouweveerseweg B 45, Kik Wilhelmina, Maria, geb.: 3.2.49 te Nieuwerkerk, laatste adres: Gouweveerse weg B 45; Kik, Cornelis, Marinus, geb.: 187.47 te Nieuwerkerk, laatste adres: Gou weveerseweg B 45. OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de vlucht- haven Züpe: Heijboer, Jannetje, oud 21 jaaiv OOSTENRIJKSE AMBULAN CE VERLAAT ONS LAND De Oostenrijkse Rode-Kruis-ambulance welke Nederland gedurende de waters nood heeft bijgestaan heeft vandaag ons Jand verlaten. Ongeveer dertig leden hebben Maandag als gasten van het ministerie van Buitenlandse Zaken een bezoek gebracht aan Amsterdam. Gisterochtend hebben de Oostenrijkers met hun fraaie lichtgele auto's gede fileerd voor het gebouw van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis te Den Haag. De leiders der ambulance, prof. dr Wisel en ir Porksch waren hierbij tegen woordig. Bü het afscheid waren mede aanwezig de Oostenrijkse gezant, de heer R. Seemann, vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken, hoofdbestuursleden van het Ned. Rode Kruis, vertegenwoordigers van het Oranje Kruis en dr J. Stal, onderdirec teur van het centraal bloedtransfusie laboratorium. Dezo heeft namens de regering hartelijk dank betuigd voor de spontane hulpverlening, waarbij de Oostenrijkers zulk een grote en goede arbeid verrichtten. OUDE TONGE EN OOLTGENS- PLAAT WEER BEREIKBAAR Oude Tonge is op het ogenblik, zij het met veel moeite, bereikbaar. Ook in Oolt- gensplaat kan men weer komen. RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Hijssen. Mattheus, geb.: 8.8.31, laatste adres: Ril- land-Bath. STAVENISSE Geïdentificeerd: Potappel, Leendert, Jo hannes, geb. 27.3.82 te Stavenisse, laatste adres: Molenpad A 197; Potappel, Clasina Johanna, geb. 9.8.85 te Stavenisse, echt genote van Pieter Johannes van Oeveren, laatste adres: Molenpad A 197; Van Oeve ren, Pieter Johannes, geb.: 15.8.84 te Sta venisse, echtgenoot van Clasina Johanna Potappel, laatste adres: Molenpad A 197, Van Oeveren, Marina Johanna, geb.: 17.3.18 te Stavenisse, laatste adres: Molen pad A 197. een verantwoorde toepassing van uit- zonderingsmogelij kheden. Met bijzondere belangstelling nam de raad daarom kennis van de mededeling in de memorie van toelichting bij het voorontwerp, dat de minister vanO., K. en W. heeft toegezegd, zoveel mogelijk te bevorderen, dat de leerplichtvrije meisjes, die geen bedrijfsarbeid mogen verrichten, voor haar levenstaak worden voorbereid. De Raad dringt met klem op vervulling van deze toezegging aan, maar stelt in dit verband toch de vraag of een verhoging van de leerplichtige leeftijd niet beter aan het beoogde doel zou heli- ben beantwoord. Zulks temeer omdat het onderhavige voorontwerp het verrichten van huiselijke werkzaamheden door 14- jarigen, uitzondert en bovendien niet van toepassing is op werkzaamheden verricht in de landbouw. ZEER OUÓE GEN EVER AUNO f690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED* Stalin ontving Indische ambassadeur Maarschalk Stalin heeft Dinsdag avond de Indische ambassadeur in Mos kou, Menon, in het Kremlin ontvan gen- Het onderhoud dat een half uur duurde werd ook bijgewoond door do Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Malik. Volgens de Indische ambassade was het onderhoud vriendschappelijk geweest. Hij deelde echter niet mee waarover gespro ken was. In V.N.-kringen te New York meende men, dat niets wijst op een nieuw plan van India om wederom het initiatief te nemen tot stappen om tot beëindiging van de oorlog in Korea te komen. Men hechtte daarom niet veel belang aan de ontmoeting tussen hem en Stalin, al neemt men aan, dat de Koreaanse kwes tie ter sprake was gekomen- Later ont ving Stalin nog een andere Indiër, de voorzitter van de „Raad van Indische vredespartisanen", dr Saffroedin Kitsjloe die seders enige weken in Moskou ver toeft. RODE KRUIS HOUDT BESPREKINGEN President van Liga naar Nederland De president van de Liga van Rode Kruisverenigingen de heer E. Sand- ström, de secretaris-generaal de heer Rougé en de heer Phillips, ook van de Liga, worden omstreeks 22 Febr. in Den Haag verwacht. Zij zullen besprekingen voeren met ir F. C. C. Baron van Tuyl van Zuylen, voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, kolonel Reynolds, hoofd van het rampenbureau van het Canadese Rode Kruis en de heer A. van Emden, directeur van het Nederlandse Rode Kruis. Droeve thuiskomst: Enkelen der inwoners van het zo zwaar door de watersnood getroffen Stave nisse keren naar hun ramp zalige dorp terug. Rondom is het nog door water ingesloten en de reis daarheen gaat gedeeltelijk nog door 't water. Generaal Aler: Ie luchtmachtstaf, li De chef van de luchtmachtstaf, luïte- nant-generaal-vlieg£r I. A. Aler, heeft het volgende aan alle onderdelen van de luchtmacht bekend doen maken; „Nu de militaire hulpverlening in verband met de watersnood behoudens in enkele incidentele gevallen is beëin digd. wens ik mijn .volle tevredenheid te betuigen over dej uitnemende wijze, waarop het personeel van de luchtmacht, van hoog lot laag' zijn plicht heeft ver vuld. Met grote waardering heb ik erva ren, dat veel moeklijk en vaak gevaarlijk werk werd verricht op een wijze, welke door zelfopoffering en naastenliefde werd gekenmerkt. In het bijzonder gaan mijn gedachten hierbij uit naar het personeel, van wie familieleden tot de talloze ge troffenen behoren. Hartelijke dank ben ik verschuldigd aan de buitenlandse kame raden, dip op zo snelle en doeltreffende wjjze te hulp zijn gesneld om in eendrach tige samenwerking met ons de bestaande nood te lenigen. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben getoond, hoe sterk de banden tussen ons volk en zijn Elzassers stellen vèr-gaande eisen inzake bestuur PARIJS, Woensdag. De verzetsbeweging tegen liet vonnis van Bordeaux inzake de massa moord van Oradour heeft in de Elzas zulk een omvang aangenomen, dat uit de organisatie „Malgré Nous" van dc onder dwang van de Duitsers ingelijfden een volkspartij is ontstaan, die een geweldige sympathie vindt in de departementen van dc Boven- en Beneden-Rijn. Heden verschijnt het eerste nummer van haar orgaan „De stem van de Elzas", dat regionalisme en Europeërscllap tot beginsel heeft. Evenwel werpt de beweging elk denk beeld van autonomie van zich af. Men eist grotere bevoegdheden van de prefecten en de departementale raden. Maar de belang rijkste eis is die van de tweetaligheid, dus de officiële erkenning van de Elzasser volkstaal, die, zoals men weet, niet het Hoogduits is, maar een zelfstandige Frankrijk wordt dus nu voor de Elzasser kwestie gesteld met alle moeilijkheden, daaraan verbonden. De regering bevindt zich in een enorme moeilijkheid. De bevol king van de Elzas eist eerherstel voor de gevonniste Elzassers, terwijl de bevolking van de Limousin, waarin Oradour ligt, juist zware straffen tegen de betrokken Elzassers eist. Men moet zeggen, dat de kamerafge vaardigden uit de Elzas met de regering meewerken voor het vinden van een uit weg uit de moeilijkheden. Ze hebben daarom een wetsvoorstel tot eerherstel niet willen indienen en daarvoor in de plaats gekozen een wetsvoorstel tot am nestie, ingediend door de vertegenwoor digers van alle partijen, behalve die der communisten en progressisten. De minister-president heeft daarmede zijn instemming betoond in een zeer moe dige verklaring. Na de zeer waardig ver lopen kamerzitting wacht men nu heden avond het debat over dat wetsvoorstel met zekere beduchtheid af wegens de heftige tegenstand niet alleen van de communis ten, maar ook van een deel der kamer leden van Zuid-West-Frankrijk. RODE KRUIS VRAAGT KRANTEN In verband met de vele aanvragen die thans uit het noodgebied binnenkomen bij het cuituurdepot van het Rode Kruis om tijdschriften en dagbladen, waaraan tot nu toe steeds voldaan kon worden, van liefst actuele tijdschriften en dagbla den. Hetgeen portvrij kan geschieden via de post in pakjes, niet zwaarder dan 3 kg. mits geadresseerd Rode Kruis Tijd- schriftendienst, Den Haag. Seizoeninvloeden doen zich krachtiger gevoelen De resultaten van de Kon. Ned. Stoom boot-Mij zyn gedurende het grootste ge deelte van 1952 niet achtergebleven bij die van de tweede helft van 1951. In de laatste maanden wezen vele tekenen op een zekere achteruitgang. Dit weerspie gelt zich nog nauwelijks in de resultaten, doch houdt wel een duidelijke vinger wijzing in t.a.v. de vooruitzichten voor strijdkrachten zijn en hebben mij versterkt in mijn vertrouwen, dat ook wanneer.'1953 en nooPt tot voorzichtigheid, onverhoopt gevaar van buiten af ons vaderland mocht bedreigen, de luchtmacht Het voordelige saldo van de exploitatie- eensgezind haar taak zal volbrengen". rekening beloopt f 15.695.298 il.f"" Geen Esperanto op de Afschr. en reservering vergen f 11.763,405 (f 7.779.066). Op effecten wordt f 304.649 afgeschreven, voor tantièmes aan het per soneel is f 2.875.000 (f 2.830.000) beschik baar en voor uitkering een bedrag van f 2.512,890 (onv.). Zoals bekend wordt wederom 9 pet. dividend voorgesteld. In de balans is de groepering van de reserves gewijzigd, terwijl tevens de be zittingen, schulden en reserves van een drietal dochterondernemingen bij de overeenkomstige posten in de balans van de K.N.S.M. zijn gevoegd. Dank zy het aanbod van lading kon, de ruimte in de uitgaande schepen in bevre- verlaging is een gevolg van de lasten, digende mate worden benut. Thuisvareu- welke opnieuw op het bedrijfsleven zijn de tonnage kon daarentegen niet geheel Lagere School 's-Gravenhage, 17 Februari 1953. Langzaam werkt de Tweede Kamer zich door de lange agenda van wetsont werpen heen, welke voor deze weken op de agenda zijn geplaatst. Het zijn ont werpen van allerlei aard, van groter of kleiner belang, die moeten worden afge daan. er vandaag ter bespreking een verlaging van de vereveningshefflng, de hernieuwde inwerkingtreding van de prysopdryvings- en hamstcrwet en het ontslag by arbeidsovereenkomsten. Het laatste tevens het belangrijkste kwam nog maar nauwelijks aan de orde, omdat de eerste ontwerpen en nog enige andere zaken het leeuwendeel van dc mid dag in beslag namen. Op de agenda stonden namelijk ook nog vragen van de heer Nederhorst aan de minister van Economische Zaken over de kolen- en staalprijzen, waarbij de minis ter mededeelde, dat tot 1 April a.s. de werking van het Nederlandse egalisatie fonds voor de kolen gehandhaafd blijft, ofschoon per 1 Maart door de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeen schap nieuwe algemene maximumprijzen voor de kolen zullen worden vastgesteld. Over een verdere werking van dit fonds is nog geen besluit genomen. Een uitvoerig debat ontwikkelde zich echter vooraf En wel naar aanleiding van het voornemen van de voorzitter om de leden aan te wijzen van de commis sie voor de watersnood Voordat de voorzitter daartoe kon over gaan kwam de heer Burger met een mo tie, die inhield in deze commissie geen communisten te benoemen. Niet alleen, omdat de houding van de communisten bij het debat van de vorige week bene den peil en grievend was geweest, maar ook omdat het niet de bedoeling der com munisten is het volk te dienen, maar hun eigen politieke belangen als verlengstuk van een buitenlandse politieke mogend heid. Duidelijker gezegd oordeelde de heer Burger het onjuist, dat kwesties van evacuatie, alarmering en bescherming burgerbevolking, die ook in de oorlog een rol spelen, aan de communisten zouden worden uitgeleverd. Mr Oud dacht er anders over De heer Oud stond niet op dit stand punt. Hij was de enige van de leiders der fracties buiten de communisten natuurlijk die deze motie niet had ondertekend, omdat hij op het stand- Overzicht Tweede Kamer punt stond, dat de communistische he ren met een optreden in die commissies, zoals zij de vorige week te zien gaven, zich zelf in hun hemd zouden zetten. Zo aldus redeneerde de heer Oud delven zij hun eigen graf en raken wij de communisten langs democratische weg zo gauw mogelijk kwijt. Een kwes tie dus van appreciatie der gebezigde middelen. Kwesties, welke men in deze commissie niet kan bespreken, omdat de communisten erbij zijn, kan men al dus de heer Oud dan altijd nog bewaren voor de defensiecommissie, waarin geen communisten zitting hebben. Maar daar was de heer Burger het niet mee eens. omdat de commissie dan niet effectief zou kunnen werken. Kort en goed het amendement Burger werd aangenomen met 73 tegen 11 stem men, die van de communisten en de V.V D Maar vast stond, dat de houding der communisten voor de gehele Kamer en waarschijnlijk ook voor het gehele volk als onvaderlandslievend stond ge boekstaafd. Juridische puzzle De hernieuwde inwerkingtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet kreeg een juridische puzzle. Via deze wet had immers de minister van Sociale Zaken ingegrepen in het conflict tussen de art sen-specialisten en de verzekerden bij de ziekenfondsen. Enige specialisten in het Zuiden hadden voor deze verzekerden ho gere tarieven willen berekenen, maar dit had de minister van Sociale zaken ver hinderd aan de hand van deze prijsop- drijvingswet. En nu betoogde de heer Van Rijckevorsel terecht, dat dit niet aanging, omdat deze wet blijkens de considerans alleen bedoeld was voor tijden van oor log en oorlogsgevaar. Minister Zijlstra verdedigde zich hier tegen, dat het hier ging om een kwestie van beleid namelijk in hoeverre de rege ring meent van de maatregelen betreffen de de prijsbeheersing gebruik te moeten maken. Ook voor de toekomst zou dit volgens hem een kwestie van beleid zijn. Maar ook prof Romme vond dit juri disch hoogst bedenkelijk. Dit was een zeer gevaarlijke toepassing van de wet met onafzienbare consequenties ten op zichte van het misbruik en van de macht van de staat, Dit behoefde natuurlijk niet te leiden tot een tegenstemmen, omdat het wets ontwerp op zich zelf, dat tot doel had maatregelen te kunnen nemen tegen een schaarste van diverse metalen en chemi sche producten en voorts om bewape ningsopdrachten voorrang te verschaffen boven civiele opdrachten, niets in de weg behoefde tc worden gelegd. De regering moest echter wel worden gewaarschuwd deze wet niet te gebruiken voor een doel, waartoe zij niet dient. Zij werd vervolgens aangenomen z.h.st. Verlaging verevenings heffing Dan was er het wetsontwerp tot ver laging van de vereveningsheffing. Deze gelegd door de premies van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. De regering kon dit niet doen zonder een ze kere compensatie voor het bedrijfsleven en zij schakelde dus het georganiseerde bedrijfsleven in om te vernemen hoe dat het zich deze compensatie dacht. Aan dit advies werd niet geheel de hand gehou den de heer Lemaire wees hierop maar de minister verdedigde zich hierte gen met te zeggen, dat de regering dan bevreesd zou moeten zijn om nog ooit advies te vragen, indien zij daarvan niet zon mogen afwijken. De regering had berekend, dat de vei-- zwaring van de lasten voor het bedrijfs leven door de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering circa 2 pet bedroeg. Daartegenover stelde zij nu een compen satie van een verlaging van de vereve- ningsbelasting van 1/2 pet namelijk van 4 1/2 op 4 pet, een verlaging van de kin derbijslagpremie van 6 tot 5 1/2 pet en een verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzekering van 2.8 tot 2.4 pet. Daar was de Kamer het helemaal niet mee eens uitgezonderd dan de PvdA en de communisten, die vonden, dat er voor het bedrijfsleven geen compensatie nodig was. Voor de rest wilde men dat nu wel aanvaarden, maar men wilde hierop toch graag terugkomen bij de algehele belas tingherziening. Op die grond werd men het dus voorlo pig eens en het wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen. Wijziging L.O.-wet Bij de stemmingen aan het begin van de vergadering over enige artikelen van een wijziging van de L.O.-wet werd het artikel betreffende de mogelijkheid les te geven in Esperanto door de Kamer af gestemd met 37 tegen 44 stemmen. Vóór was de PvdA behalve de heer Ten Hage. de VVD en de CPN; tegen de rest behalve de heer Roosjen van de A.R. Een amendement van de heer De Loor PvdA) om hangende het beroep op de keuring de onderwijzer in het genot van zijn wedde te laten werd door de heer De Loor weer ingetrokken. Zijn amendement om een onderwijzer, die lid wordt van Gedeputeerde Staten van rechtswege op non-activiteit te stellen werd verworpen met 31 tegen 50 stemmen. Vóór alleen PvdA en CPN. Er weid nog een begin gemaakt met het wetsontwerp Wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereen- komsten, een ontwerp, dat dateert van 1948. Alleen de heer Oud voerde nog hier over het woord. Morgen zal de behande ling hiervan worden voortgezet en dan komen wij er nader op terug. F.S. worden gevuld, vooral in de zomer en het vroege najaar. Deze seizoenwerking placht zich dan ook voor de oorlog voor tc- doen, in 1952 toon de zy zich echter duidelijker dan in voor gaande jaren. Per ulto 1952 beschikte de maatschappij over 66 zeeschepen met 227.947 ton draag vermogen (v.j. 64 schepen met 221.999 ton). In aanbouw waren II schepen met 27.750 ton, dit is 150 ton meer dan vorig jaar. De hoeveelheid lading, op de etablis- senmenten te Amsterdam verwerkt, is enigszins toegenomen. De resultaten van de N.V. Vereenigde Ned. Scheepvaart Maatschappijen beloven bevredigend te zullen zyn. Dc N.V. West- Indische Scheepvaart Mij en dc Nieuwe Kustvaartmij sloten een bevredigend jaar Netl. missionarissen in China Tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld De krijgsraad te Tien Tsin heeft, naar A.KP. uit Hongkong meldt, de Neder landse missionaris pater H, M. Hermans van de Congregatie der Paters Lazaris ten veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf „wegens het voeren van subver sieve propaganda". Pater Hermans was de laatste Neder landse missionaris in Tlen Tsin en was al in Juni 1951 gevangen genomen. Vier Franse missinoarissen kregen van 3 tot 5 jaar gevangenisstraf wegens „spmnnoge ten voordele van Amerika" en verspreiding van eontra-revolutionnaire propaganda". Het bericht omtrent deze vonnissen stamt, volgens A.F.P. uit officiële com munistische bron en dateert van 9 Fe bruari j.l. AMER1K, ONDERZEEBOTEN VOOB NEDERLAND De eerste der twee onderzeeboten, die door de Amerikaanse marine aa.i de Kon. Marine in bruikleen werden gege ven. Ilr Ms ..Walrus" zal op 2.1 Febr a.s. te New London aan de Kon Marine worden overgedragen. De onderzeeboot wordt in de tweede helft van Maart in Nederland verwacht. Het ligi in de be doeling. de tweede onderzeeboot, de „Zeeleeuw", op 21 April a.s. over te dragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2