f EVEN NADENKEN Bepalingen omtrent-xmtslfig JuJ- arbeidsovereenkomsten TTLAMINGO EILAND WACHTGELD- EN WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Verlaging vereveningsheffing met een half procent Terugwerkend van 1 Juli 1952 af 11.1 Bescherming van de arbeider Actie tegen kennelijk onredelijk ontslag SIEBEL hl!l!MM*m Kort Journaal Ons Land en de Vereld in 2 MINUTEN Radioprogramma Zit vast vaster met VELPAFÏN voor mw-Tn -- J- door DOROTHY QUENTIN EERSTE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD (Van onze parlementaire redacteur). Op 1 Juli 1952 is de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering in werking getreden. Voor de premie van gemiddeld 2°/o van het loon, die de arbeiders moeten betalen, hebben zij eerst een overeenkomstige loonsverhoging gekregen, die de werkgever dus moest betalen boven de premie van eveneens 2°/o, die voor rekening van de werkgever komt. De Stich ting van de Arbeid had geadviseerd, dat het Rijk aan de werkgever het premïe>-aaindeel van de arbeiders volledig zou vergoeden, doch de regering besloot tot een verlaging van de vereveningsheffing van 41/: tot (f/o, een verlaging van de kinderbijslagpremie van 6 tot 5Vs*/» en een verlaging van de werkgeverspremie voor de werkloosheidsverzekering van 1.4'/» tot 1.2°/o, zodat de werkgevers van de 2°/« loonsverhoging 1.2"/o vergoed krijgen. Gisteren heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlaging van de verevenings heffing, met ingang van 1 Juli 1952, zonder hoofdelijke stemming aajngenomen. De aanneming ging niet van Harte De aanneming ging niet van harte. Dat zeiden de heren Hooy (KVP), C. v. d. Heu vel (AR), v. d. Wetering (CHU), Ritmeester (VVD) en Lemaire (KNP) zonder uitzonde ring. Maar men kon niet anders doen om dat minister v. d. Kieft niet over een verdere te gemoetkoming zou hebben willen discussiëren, want dan zou het complex be lastingmaatregelen wor den aangetast, dat de regering binnenkort bekend zal maken. De Kamer ging dus maar met het regeringsvoorstel accoord, zich voor behoudend op deze verlaging van de ver- eyeningsheffing terug te komen wanneer de belastingplannen aan de orde worden ge steld. Uitstel zou voor het bedrijfsleven maar administratieve moeilijkheden hebben op geleverd, omdat de verlaging ingaat met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1952. Voor het toekomstig overleg vond de heer v. d. Heuvel (AR) het moordend, dat de regering het advies van de Stichting van de Arbeid niet had opgevolgd, maar minister v. d. Kieft vond die uitdrukking te kras, vooral omdat de heer v. d. Heuvel had erkend dat de regering een eigen verant woordelijkheid heeft. Sommige bedrijven zullen misschien wel moeilijkheden onder vinden van de verzwaring van lasten, maar deze zal niet tientallen bedrijven de nek breken. Staatssecretaris v. Rhijn betoogde, dat reeds is gebleken dat het bedrijfsleven, ook ten aanzien van de export, van de kleine verzwaring van druk geen ernstige gevolgen heeft ondervonden. Op 1 Januari 1953 be droeg het saldo in het kinderbijslagfonds ongeveer 100 millioen, hetgeen voldoende is om de eerste vijf jaar niet voor tekorten te komen staan. In verband met de tengevolge van de bewapening sterk gestegen vraag' naar grondstoffen is het voor een aantal artikelen, zoals diverse metalen cn chemische produc ten, gewenst dat zij voorlopig tot 26 Sep tember 1954 nog distributiegoederen blijven in de zin van de distributicwet 1939. In ge val van schaarste kunnen dan direct maat regelen worden getroffen. Voorts kan aan bewapeningsopdrachten voorrang worden verleend bij toewijzing van de schaarse grondstoffen. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een desbetreffend wetsontwerp aangenomen en tevens de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 voor lopig tot 26 September 1954 gehandhaafd, voor het geval zich op de wereldmarkt 'weer abnormale prijsstijgingen zouden voordoen. Bovendien kunnen prijsvoorschriften voor lopig niet worden gemist op het gebied van steenkool, enige bouwmaterialen, enkele chemische producten en dienstverleningen en enkele levensmiddelen zoals brood, sui ker en melk. De wetsontwerpen werden reeds 19 September 1952 ingediend en zij houden dus geen verband met actuele öm- stanaigheden. Op zichzelf had de Kamer tegen de hand having van de prysopdryvingswet en ham sterwet 1939 geen bezwaar, maar de heer v. Ryckevorssel (K.V.P.) was het er niet mee eens dat deze wet was misbruikt om een prijsregeling vast te stellen in het conflict van de artsen-specialisten te Tilburg en Breda. De wet is immers alleen van toe passing „in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden". Minister Zijlstra zettêTiileen dat dit alleen slaat op de wet als geheel, maar dat het van het beleid afhangt hoe van de be voegdheid gebruik wordt gemaakt. De toe stand van oorlog enz. behoeft niet voor elk geval aanwezig te zijn, waarop de wet wordt toegepast. De verdediging van de minister was niet sterk en de heer Romme (K.V.P.) ver klaarde met nadruk dat hij hoopte dat de wet zo niet zou worden toegepast. Kolenprijzen voorlopig onveranderd Naar aanleiding van het in werking tre den op 10 Februari j.l. van de gemeenschap pelijke markt voor kolen en staal, deelde minister Zylstra in antwoord op vragen van de heer Nederhorst mede, dat dit voorlopig vrjjwel geen gevolgen zal hebben voor de sociale en economische positie van ons land. Voor kolen blijft het Nederlandse egali satiefonds in elk geval gehandhaafd tot 1 April. Het staat nog niet vast dat de hogere kolenprijs van het Roergebied basis zal worden en dat daardoor ook de kolen- prijs in Nederland zal stijgen. Dat hangt er van af welke egalisatie Nederland mag toe passen. Op den duur zou Nederland echter maatregelen onder ogen moeten zien om zijn kolenprijzen in harmonie te brengen met de omringende landen. Nederland heeft de bevoegdheid huishoudkolen te subsidiëren, maar in hoeverre dat mogelijk is hangt af van de economische situatie. Onze schrootprijzen blijven voorlopig ge- handhaafd tot 15 Maart. Voor ijzererts zijn geen bijzondere maatregelen getroffen en hiervoor is geen merkbare invloed te ver wachten. Over de gevolgen na 15 Maart, resp. 1 April, wanneer nieuwe prijzen worden vastgesteld, valt nog niets te zeggen omdat de Hoge Autoriteit zich hierover nog niet concreet heeft uitgelaten. Afwachten dus. Geen communisten in watersnoodcommissie By de aanvang van de vergadering zyn 15 leden benoemd in de commissie die ge regeld contact zal houden met de regering over maatregelen met betrekking tot de ge volgen van de watersnood. Met 73 tegen 11 stemmen werd een motie aangenomen om in deze commissie geen communisten te benoemen. De motie droeg de handtekening van ver tegenwoordigers van alle niet-communisti- sche partijen, met uitzondering van de VVD. De heer Oud vond het niet verstandig de communisten buiten deze commissie te hou den. Hun dwaze critiek kan beter worden weerlegd wanneer zij zich reeds in de commissie hebben uitgesproken en zij zijn nu eenmaal volksvertegenwoordigers, die alleen uit commissies mogen worden ge weerd wanneer het landsbelang dat vereist. Daarom zitten zij bijvoorbeeld niet in de defensie-commissie. Bij de aanvang van de vergadering heeft de Kamer zonder hoofdeiyke stemming het wetsontwerp aangenomen inzake de verlof regeling van onderwijzers bij ziekte nadat met 37 tegen 44 stemmen het artikel was verworpen dat de mogelijkheid zou hebben geopend" op de lagere school eventueel on derwijs te geven in esperanto. De Christe lijke partijen waren daar tegen. De heer De Loor trok zijn amendement in om de wedde van, een onderwijzer door te betalen hangende het beroep tegen ontslag. Het lid der Eerste Kamer mr G. Kolff Is Dinsdagavond omstreeks zes uur, komende uit het gebouw der Eerste Kamer, op het Binnenhof aangereden door een wielrijder. Hij werd aan het hoofd gewond. Nadat een arts eerste hulp had verleend, kon mr Kolff zich naar zijn hotel begeven. Zijn toestand is niet ernstig. (Advertentie) Krabben fftUlU kwaai stee de porlër door, zuivert, oitsmet en geneest de huid. - GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN uuuii Luivoit, uusmei Puzzle zonder zwart WOENSDAG-1835 Gevraagd negen namen van planten.By juiste oplossing vormen de beginletters-an boven naar beneden gelezen de naam'an een kruisbloemige plant, ook wel herdrs- tasje genoemd. 1 Bekende heester, die vooral in 't -lid in kreupelbossen en hagen voorkomt; )ok keelkruid geheten, veel gebruikt voor eg- gën. (Lat.) 2 Bekend alpenplantje. 3 Boerenroos. 4 Andere naam voor de eikvaren. 5 Bekende dikwijls als sierplant vooko- mende boom. 6 Eenjarige tuinbloem. 7 Soort van korstmos, ook hondsmos ge naamd, of ruwbladige plant. 8 Witte kelk met gele bloemkolf. 9 Waterplant met lange steel, aan ft po- veneind waarvan een doezelaar, volkmam voor de lisdodde. Te gebruiken letters: 4 maal a, 2 maa b, 3 maal d', 13 maal e, 3 maal g, 6 maal4 maal k, 8 maal 1, 2 maal m, 5 maal i 6 maal o, 1 maal p, 6 maal r, 7 maal s, 3 mal t, 4 maal u, 1 maal w, 1 maal ij, 2 maa z. OPLOSSING VORIGE PUZZLE. Horizontaal: 1 Joséphine. 8 Ako. 9 Nn. 10 Aa. 11 Elk. 13 Eg. 14 Slier. 16 Sar3.17 Peer. 18 Ingen. 20 Eb. 22 Dar. 23 Li. 24 lie. 26 Men. 27 Donderdag. Verticaal: 1 Jaarsveld. 2 Oka. 3 S.o. 4 Eli. 5 In. 6 Noë. 7 Engerling. 11 Eland. 12 Kepr. 34 Sri. 15 Ren. 19 Gave. 21 Beo. 23 Lea25 26 Md. (Van onze parlementaire redacteur) Dat een arbeider aa jarenlange dienstbetrekking op korte termijn kan worden ontslagen, wordt reeds lang algemeen als onbillijk gevoeld. Daarom heeft de Tweede Kamer gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het réeds in 1947 ingediende wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. Volgens de voorgestelde nieuwe regeling bedraagt de termijn van opzegging voor de werkgever ten minste zoveel weken als de dienst betrekking na de meerderjarigheid van de arbeider getiele jaren heeft geduurd. De opzeggingstermijn zal echter ten hoogste 13 weken bedragen. Omgekeerd zal ook een arbeider zijn patroon niet ineens in de steek mogen laten. Hij moet opzeggen met een termijn van een week voor iedere twee jaar, die hij na zijn meerderjarigheid in dienstbetrek king is. Ten hoogste zal voor de arbeider de opzeggingstermijn echter zes weken bedragen.' ernstige misstanden^^èeT veef1bezwa- m de Eerste Kam/, dat bij ontslag ook ren, maar de ged en worden gehoord, de arbeider zou/"0 Kamer niet op. Toch kwam in de F% einde aan het tijdperk, kwam er alth? idueif overheerste e waarin het —n* -i-* der t hel?' Actie tegen kenneiyk onredelijk ontslag De wet ging er tot nu toe van uit, dat een ontslag met inachtneming vam de voorge schreven termijn steeds mocht worden gege ven. Ook in dit opzicht zyn de opvattingen sinds 1907, toen het ontslagrecht in het Bur- gerlyk Wetboek werd geregeld, echter sterk gewijzigd. De werkgever, die zyn arbei.der zonder goede reden ontslaat, en de arbeider, die wegens een gril de dienst opzegt, han delen volgens moderne opvattingen niet behooriyk, ook al nemen zij de opzeggings termijn in acht. In de nieuwe regeling zal daarom kunnen worden opgetreden tegen kennelyk onredelijk ontslag. Eventueel kan de dienstbetrekking worden hersteld, maar de verplichting tot herplaatsing van de ar beider kan worden opgelost door betaling van een door de rechter te bepalen afkoop som. Er blijven ook in de nieuwe regeling drin gende redenen voor ontslag; waarbij de op zeggingstermijn niet in acht behoeft te wor den genomen. Dringende redenen zyn dron- Advertentie Binnenland De Koningin zal de Flora-1953 openen.De Koningin heeft aan de directie van de nao- nale bloemententoonstelling Flora-1953 mee gedeeld, dat zij de openingsplechtigheid op Vrijdag 13 Maart a.s. te Heemstede zal richten 2017/18. Meester zou de volgende dag jarig zijn, en de jongens wisten dat hij dan op lekkers tracteerde. Maar nu had meester nog iets leuks er bij bedacht.... Jongens! zei hij. Morgen gaan we er een leuke dag van maken. En daarom moet je eens goed luisteren: als jullie morgen ochtend naar school komt, mag je allemaal een mombakkes meebrengen en hier op zetten! Oeiii! juichten de jongens. Ja, want dat kon aardig worden. Stel je voorop school zitten en dan allemaal koddig ding voor je gezicht; dat was eens iets heel anders dan netjes zitten, met je armen stijf over elkaar! Mooi, zei meester. Breng dan allemaal maar zo'n mombakkes mee, het raarsti, dat je maar krijgen kunt. Vinden jullie dat leuk? Nou, óf ze daar wat voor voelden! Toen de jongens thuiskwamen, warm ze natuurlijk vol over de dag van morgen Dat zou wat worden. Ze vertelden, wat er ging gebeuren. Dan moeten jullie straks maar iieens even naar de winkel gaan en die dngen kopen, zei oom Tripje. Na het eten gaf hij hun wat geld, er toen stapten ze de deur uit. Er was in de juurt een winkel, waar je al dat soort dingei kon kopen, en daar gingen ze naar binnei. Drie jaar geëist, wegens poging tot dood slag. Tegen een 29-jarige niet gedetineerde ad junct-commies der belastingen uit Haarlem, heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, terzake van poging tot doodslag met de priem van zijn zakmes, ge pleegd op zijn benedenbuurman, drie jaar ge vangenisstraf geëist. De vechtpartij was het *De heer KrUger naar'Nieuw Ghlnea ver- trokken. Teneinde zich op de hoogte te stel len van de huidige toestand en het vorderen der werkzaamheden op Nieuw Guinea, Is Dins dagavond de heer B. Krijger, hoofd van de af deling Nieuw Guinea van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, per vliegtuig vertrokken. Buitenland Vliegtuigongeluk. In de Franse sector van Berlijn is gisteravond een tweemotorig Frans militair vliegtuig neergestort, waarbij zeven personen om het leven kwamen. Het toestel werd volkomen vernield. Het Lagerhuis heeft zich Dinsdagavond met 267 stemmen tegen 230 uitgesproken voor het leveren van straalvliegtuigen door de Britse regering aan Egypte en de andere landen het Midden-Oosten. Henry Ford Jr., de president van de Ford Motor Company, heeft op een bijeenkomst van de Inland Daily Press Association een rede 'ge houden, waarin hij er bij de Amerikaanse re gering op aandrong de vrije wereldhandel te bevorderen door opheffing van alle tarieven, van het quotastelsel voor de invoer en van de „Koop-Amerikaanse-producten"-wet, welke de regeringsaankopen van buitenlandse producten beperkt. Radio Praag meldt, dat twee van de negen „verraders en spionnen in dienst van de Britse Inlichtingendienst" ter dood veroordeeld zijn. Gerhard Eisler is Dinsdagavond voor het eerst sedert de opheffing van zijn voorlich tingsbureau in Dec. 1952 als propagandist in het openbaar opgetreden. Eisler sprak in de overvolle theaterzaal van het Huis van de Sowjet-cultuur te Oost-Berlijn over de poli tieke vluchtelingen. Geruchten, volgens welke Eisler naar het Westen gevlucht zou zijn, zijn dus niet juist. Maarschalk Stalin heeft Dinsdagavond de Indische ambassadeur in Moskou, Menon, in 't Kremlin ontvangen. Het onderhoud, dat een half uur duurde, werd ook bijgewoond door de Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Mallk. Japan vaart weer. De volgende maand zal de Mitsui stoomvaartmaatschappij de eerste Japanse rond-de-wereld-lijndienst openen. Een woordvoerder van de maatschappij deelde mede, dat besloten was weer tot deze dienst in Oostelijke richting over de Stille Oceaan over te gaan, aangezien de maatschappij geen lid kon worden van de Europe Far East Freight Conference. kenschap of ander liederlijk gedrag, dief stal, eïjfestige bedreiging, grove belediging, opzettelijke of roekeloze beschadiging van eigendom, schending van geheimhouding, hardnekkige weigering redelijke bevelen of opdrachten uit te voeren, grove veronacht zaming, achteraf blykende ongeschiktheid na valse voorstelling van zaken of het tonen van valse getuigschriften, enz. Omgekeerd is ook de ar beider niet aan de opzeg gingstermijn gebonden, in- de werkgever te kort schiet. Indien de ieider of de patroon de dienstbetrekking kennelijk onredelijk opzegt, kan de rechter naar billijkheid een schadevergoeding op leggen. Voorts is in de nieuwe regeling bepaald, dat de werkgever niet mag opzeggen gedu rende de tijd, dat de arbeider ziek is, tenzij de ongeschiktheid tot werken ten minste twee jaar heeft geduurd. Ontslag mag ook niet worden verleend wegens militaire dienst. Dit geldt eveneens voor minderja rigen indien de dienstbetrekking reeds een jaar heeft geduurd. In verband met de nieuwe regeling vfï- den ook wijzigingen gebracht in de bepilin- gen van het Wetboek van Koophande met betrekking tot handelsagenten, handelsrei zigers en de arbeidsovereenkomst 'an »ta' piteins en schepelingen. Ook wor-Ien zigingen gebracht in de faillissem-'ntswet. V.V.D. betuigt volle sympathie Als woordvoerder van de VVD verklaarde de heer Oud, dat het wetsontwerp hemen zyn politieke vrienden in alle opzichten sympathiek is. Hy sprak van een gelukkige ontwikkeling van de sociale opvattingen, die heeft geleid tot bescherming van de eco nomisch zwakkere. In 1907, tóen het ontslagrecht voor het eerst in het Burgerlijk Wetboek werd gere geld, was dat een zaak van zeer groot be lang, die Kamer en regering weken en we ken bezighield. Vóórdien was altijd de mees ter qp zijn woord geloofd en de arbeider kwam er niet aan te pas. Er werden in 1907 de werkgever eemsomsf iege^/ern toekwam, vrijheid had, dR-1dc sedcrt jgo7 overziet, Als nen de peüan is «-'r sprake van een aldus ie heer Oufckel/ng op het gebied van. verhogende onftcidsovereenkomst, waar de «ollecfievcföge strydpositie tussen ar- door de on/'Y-cver geleideiyk ging plaats be;'der en ^ctï;ricg. wy moeten er reke nen voor o' da(. de arbeidsverhoudin- ning.sjce b°"mSt zullen worden geregeld gen in toe n de pbo maar die tyd is no°f zeer nvf^odat het hultlige wetsont" "°{rt "k"'kt°Theer Oud tegen het feit* tat h-Gewestelük Arbeidsbureau de dal3zal behouden om invloed te oefenen o1e arbeidsbezetting van bedryfs- ttftlen wi'dior een arbeider kan worden belemme^ ,en andere bedrijfstak te gaan i w? At i: een gevaar voor de persoon- werken. ran de arbeider en dat is te- ijj'ppr Vfèoetruren, omdat die bevoegdheid X hetGeSteliik Arbeidsbureau berust m «S,iïeerna do bevrijding vastgestelde Set „mrovt de volksvertegenwoordiging S oordeebeeft kunnen uitspreken, ne lede in de heer Oud gisteren, als V® \Tm.ek- over dit wetsontwerp, was slechts een jleiding van het debat, dat van daag wordtvoortgezet en waarvoor zich reeds versceidene sprekers hebben laten inschrijven. POSTZEGELNIEUWS Vieuwe uitgiften Oost-PJitsland heeft ter gelegenheid van het te Wenen gehouden vredescongres twee zegel? uitgegeven. Waarden en kleuren zijn 24 pf. rood; 35 pf. blauw. Op de zegels ziet men de aardbol, de duif van Picasso en de Kathedraal van St Etienne. Grootte: 17,5x32 mm., tanding 13l/ixl3. De zegels zijn voorzien van een watermerk. Japan heeft op 1 Januari j.l. een zegel van i ven rood het licht doen zien ter gelegen heid van het nieuwe jaar. Op de zegel komt een dansende „samboso"-pop voor. Engeland. De kroningsserie, die op 2 Juni Q.s. zal verschijnen, omvat de volgende waarden: 2'/s d., 4 d., 1/3 en 1/6. (Advertentie) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan... de lof, die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er met aan te pas. Ze helpen var) de ene minuut op de andere. Ook U I (Advertentie) vlekvrijt koudlijn van CETA BEVER Kinderbijslag vrouwelijke rentetrekker In de Staatscourant is opgenomen een be schikking van de staatssecretaris van Socia le Zaken, waarin wordt bepaald dat de ge huwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinderbijslag voor de kin deren, voor wie zij kostwinster is. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953. Hilversum I, 402 meter. (A.V.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 7.50 Dagopening. (A.V.R.O.) 8.00 Nieuws; 8.15 Gi-.pl.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koor en orgel; 9.25 Voor de huisvrouw; 9:30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl.; 10.35 Moet je horen; 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Opera (acte I); 11.50 Causerie; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Gr.pl.; 12,50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gr.pl.; 14,00 Hoorspel; 14.40 Alt en plano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gr.pl.; 16.15 Van Pepita's en Mantiuua's 16.30 Planoduo; 16.45 Voor de Jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gr.pl.; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen-, 18.25 Amusementsmuz.; 18.55 Reportage of gr.pl.; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Discogram19.40 Rondetafel- parlement; 20.00 Nieuws: 20.05 Radio Philhar- monisch ork.; 21.05 Mannenkoor; 21.15 Hoor spel- 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport actualiteiten; 23.30 Gr.pl. 23.40 Zang en orgel. Hilversum II, 298 meter. (K.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.15 Och- tendgymn.; 7.30 Gewijde muz,; 7.45 Morgenge bed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.40 Schoolradio; (N.C.R.V,) 10.00 Gr.pl.; 10.30 Morgendienst; (K.R.O.) 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gr.pl,; 11,50 Als de ziele luistert, causerie: 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13,20 Residen tie orkest; (N.C.R.V.) 14.00 Gr.pl.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.pl.; 15.30 Radio Philharm. sextet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Strijkkwartet; 17.00 voor de jeugd; 17.30 Gr.pl.18.00 Viool en piano; 18.25 Gr.pl.; 18.35 Op de stelling; 18.45 Gr.pl.; 19.00 Nieuws; 19.10 Levensvragen; 19.30 Gr.pl.'. 20.00 Radiokrant; 20.20 dr.pl.; 21.50 Cau serie; 22.10 Gr.pl.; 22.15 Sopraan en piano; 22.35 Gr.pl.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonplaten. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 13.00 Gr.pL; 13.15 Voor de boeren; 13.25 Voor de arbeiders; 13.55 Weerberichten; 14.00 Nieuws; 14.10 Mededelingen; 14.20 Filmprogr.; 15.00 Voor de scholen; 16.10 Gr.pl.: 16.30 Hoor spel; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerberich ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Sport; 19.20 Voor de boeren; 19.35 Gevar. muz.. 20.00 Hoorspel; 20.30 Orkestconcert; 21.30 Gevar. pro gr.; 22.00 Nieuws: 22.15 Klankbeeld; 23.00 Gevar. progr.. 23.30 Wetenschappelijk overzicht; 23.45 Parle- mentsoverzicht; 24.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12;00 Mrs Dale's dagboek; 12.15 Gevar. m T3.00 Parlementsoverzicht; 13.15 Dansmuz.; 13.45 Orkestconcert; 14.45 Voor de kinderen; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Recital; 16.30 Pianospel; 16.45 Lichte muz.; 17.15 Mrs pale's dagboek, 17.30 Causerie; 17.45 Militair ork.; la.lo Variété ork.; 18.45 Verzoekprogr.; 19.15 Voor de jeugd; '§por£fSj.'305'Gevar. progr,; 21.00 Hoorspel; 22.00 Gr.pl.; 22.15 Gevar. muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Actualiteiten; 23.20 Oude dansmuz.; 0.05 Voordracht; 0,20 Orgel; 0.56 Nieuws. B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22,00—22.30 Nieuws; Engelse literatuurgeschie denis (op 224 en 49 m.). Nordwcstdeutscher Rundfunk, 309 meter. 12.00 Omroepork.; 13.00 Nieuws; 13.25 Piano spel; 15.50 Dansmuz.; 17.00 Nieuws; 17.45 Gr.pl.; 19.00 Nieuws; 19.45 Lichte muz.; 20.15 Negro spirituals; 20.45 Hoorspel met muz; 21.45 Nieuws; 22.10 Gevar. muz.; 23.00 Htóto'.fe du Soldat. Strawinsky; 24.00 Nieuw>; 0.30 Liur.te muziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 meter. 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Or kestconcert; 14.05 Zang; 17.10 Orgel; 17.50 Gr.pl.; 18,30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Gr.pl,; 20.00 Orkestconcert; 23.00 Gr.pl.; 23.46 Nieuws. Brussel, 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12,30 Weerberichten; 12.34 Gr.pl.; 13.00 Nieuws: 13.15- Alt en piano; 13.20 Piano recital; 14.00 Engelse les; 14.15 Gr.pl.; 14.30 Franse les; 14.45 Gr.pl,. 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 17.15 Voor de "kinderen; 18.15 Finse volksliederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws en persoverzicht- 19.30 Causerie-, 19.40 Vrije Politieke Tribune; 19.50 (3r.pl.; 20.20 Ver zoekprogr.; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Ver zoekprogr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gr.pL; 22.55 Nieuws. Brussel, 484 meter. 12.05 Lichte muz.; 13.00 Nieuws; 13.10 Gr.pl.; 15,00 Orkestconc.; 15.45 Gr.pl.; 16.00 Lichte muz.: 17.00 Nieuws; 18.30 Dansmuz.; 19.00 Gr.pL; 19.45 Niéuws; 20.15 Hoorspel; 22.00' Nieuws; 22.10 Dansmuz.; 22.50 Nieuws. 13) Vooruit, zei ze ongeduldig. Ik zie dat je met de grote wagen gekomen bent. Laten we zo gauw mogelijk naar huis rijden. De oude Frimp zal wel niet moeilijk doen over onze passen èn Carlos kan de bagage be handelen. Geef hem de sleutels, Nigel. Twee stevige matrozen, die op enige af stand hadden staan wachten, reden de rol stoel met grote handigheid van boord, na dat eerst de kapitein van de „San Diego" met veel omslag afscheid van Olivia en haar gezelschap had genomen. Toni merkte, hoe Mark Greville haar met een geamu seerde blik gadesloeg, toen ze achter me vrouw Burden's rolstoel met de anderen van boord ging. Ze wist precies wat hij dacht; "hoe is 't mogelijk dat iemand met zo'n eersteklas verpleegstersopleiding hier in deze uithoek van de aarde gezelschaps juffrouw van een dergelijke oude vrouw wil worden. Dat was 't wat hij zich natuur lijk met verwondering afvroeg! Waarschynlijk denkt hij óók, dat ik er beter van hoop te worden, bepeinsde Toni en er kwam een diepe blos op haar gezicht, terwijl ze de dokter haar rug toedraaide. Om de een of andere reden voelde ze zich door de spottende blik van de jonge dokter dieper gekwetst dan door de opmerkingen die ze van mede-passagiers te verwerken had gekregen. Het was duidelijk, dat je niet zo maai' door een millionnaire in dienst ge nomen kon worden, zonder dat de mensen dachten, dat je op persoonlijk voordeel uit was.Toni vond het vervelend, dat Olivia zich van haar slechtste zijde bij deze eerste kennismaking met Mark had doen denken. Ze had veel met dokters samen gewerkt en deze hadden haar allen gewaar deerd om haar werk; ze vond het een af schuwelijk idee, dat deze nieuwe jonge dok ter in haar een avonturierster zou zien. Ik ben op dit punt overgevoelig, hield ze zichzelf voor, terwijl ze om zich heen keek. Ze kreeg nauwelijks gelegenheid om iets van Miranda in zich op te nemen, want de grote Humber reed met een flinke vaart de weg langs de kust tussen de hoge koningspalmen op. Hier begint ons terrein, deelde Flsk haar met enige trots mee, toen ze de Iiatste huizen gepasseerd waren en in een bisach- tig terrein kwamen. De volgende halte is Floriana, Toni! zei Nigel met een lachje. Ik hoop da! je 't er prettig zult vinden. De manier, waarop hij deze woordtn zei, gaf Toni de indruk, dat hy dit ten leerste betwijfelde. HOOFDSTUK 8 Toni was echter op dit moment ni«t ont- vankeiyk voor Nigels onaangename nanie- ren. Vol belangstelling keek ze nair het landschap, waar de grote auto, die er op gebouwd was om Olivia's rolstoel <n nog enige passagiers te vervoeren, do>rheen' snelde. Ze voelde nog steeds iets 'an de betovering, die ze ondergaan had iby de eerste aanblik van het eiland bij :onsop- gang. Ze had de ontmoeting met Bsk en Carlos en ook Mark als iets prettgs on dervonden en ze wist instinctief, datzedeze mannen als haar vrienden zou kunren be schouwen. Ze zouden, als 't op Floriana eens moeilijk zou blijken te worden, haar helpenTot dusverre had ze eigenlijk nog maar één persoon ontmoet, die sbsoluut tégen haar was: Juanita. Ze zag het donkere hoofd van het Spaanse meisje naast de chauffeur. Het was onvermijdelijk, dat Jua nita jaloers was op het Engelse meisje dat in zo'n bijzondere functie bij haar mees teres was aangesteld. Maar Toni had goed vertrouwen, dat ze ook de moeilijkheden met het Spaanse meisje op den duur zou overwinnen. Ze wilde op dit moment van haar eerste kennismaking met Flamingo Eiland echter niet denken aan onprettige dingen en vol belangstelling keek ze om zich heen naar het kleurryke landschap. Haar opwinding was haast even groot als die van Fisk. Ze was nu dus werkelijk op dit wondereiland aangekomen. Het was niet enkel maar een plaats uit een Holly woods filmverhaal. De grote auto snelde voort over de weg langs de zee-inham. De mensen op de weg waren meest inheemsen met don kerbruine gelaatskleur. Kleine kinderen vaak poedelnaakt, wuifden naar de voorby- snellende wagen. Toni zou de chauffeur hebben willen vragen om langzamer te rij den, zodat ze meer zou kunnen zien, maar ze durfde 't niet. Want Olivia in haar rol stoel was één en al ongeduld. Ze wilde zo snel mogelijk Floriana bereiken. Door de open ramen van de auto woei een zachte zeewind naar binnen, die prettig fris aan deed en telkens weer kwam de lucht van sterkgeurende bloemen in Toni's neus, een lucht, die haast bedwelmend werkte. Van avond schryf ik over dit alles naar huis, dacht Toni, hoewel ze zeker wist dat ze onmogelijk haar eerste indrukken goed op papier zou kunnen weergeven. De zon stond intussen al hoog aan de hemel en het was gloeiend warm geworden. Alleen het zachte windje maakte de hitte draaglijk. De hoge kruinen van de palmen waren in voortdu rende beweging en hun geruis êcheen te harmoniëren met het geluid van de zee, die tegen de rotsachtige kust in duizenden schuimvlokken uiteensloeg. Op deze zonnige morgen leek alles ideaal. Toni was nog nooit eerder in de tropen geweest en wist dus niet, hoe dit zonnige, vreedzame landschap soms opeens door een hevige storm geteis terd kon worden, hoe dan plotseling de zee en de wind en de hemel samen schenen te werken om een helse kracht te ontketenen, welke de palmen striemde, de zee hoog over de rotsen heen deed spatten en elk menselyk wezen tot het zoeken van be schutting dwong. Op dit moment keek Toni, onbezorgd over dergelijke natuuruitspattin- gen, naar de zonovergoten nieuwe wereld, die zich voor haar ogen ontvouwde. Ze zat naast Olivia en tegenover hen zaten Fisk met de setter Jake aan zijn voeten en' Nigel. De laatste keek met een verveeld gezicht naar buiten. Toni zag voor 't eerst bewust zijn profiel en constateerde, dat Nigel en profile beter was dan en face. Opnieuw voelde ze iets van medelijden met hem. Het was overduidelijk, dat hij het eiland stom vervelend vond, en dat hij de mooie dingen er van niet zien wilde. Olivia keek naar het warm-blozende enthousiaste gezicht van Tcmi en glimlachte. 't Bevalt je wel, geloof ik, merkte ze op. Ik vind het hier fantastisch, riep Toni uit.. Ze zag hoe er een laatdunkende trek om Nigels mond kwam en haar medelijden week weer voor een gevoel van ergenis Fisk keek haar echter vriendelijk aan. Ze aaide even over de glanzende kop van de Ierse setter en ze voelde hoe zowel de jon gen als het dier haar reeds in hun hart ge sloten hadden. 'tls hier inderdaad niet slecht, als het weer goed is, zei Fisk, en meestal is het hier mooi weer. Maar ik zelf zou graag eens van het eiland weg willen en Europa zien. In gedachten formuleerde hij al allerlei vragen, die hij Toni over Londen wilde stellen. Je hebt nog tijd genoeg om de wereld te zien, merkte Olivia scherp op. Je bent nog zo jong. Fisk hoorde nauwelijks wat ze zeide. Zijn gedachten waren bij Mark, die hem had laten helpen bij het verbinden van een ernstige wond van een van de plantage arbeiders. Het vechten zat deze mensen hier in het bloed en hoewel zo'n gevecht met messen hier sinds vijftig jaar al ver boden was, kwam h'et nog steeds voor (Wordt vervolgd.!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2