BRYLCREEM Zwitsaletten Rode Duivels „speelden5 met weerloze Zwaluwen Plan voor reorganisatie van „Zomers Buiten" Radio-bedelaar Nordmann uit Zwitserland: in twee weken 3 millioen francs Tien getuigen, tien afwijkende getuigenissen over ongeluk Tegen trambestuurder bevestiging van vonnis kantonrechter geëist Techniek helpt de mens Overwinning van 5-0 op team dat na rust was uitgespeeld Tempo en techniek een klasse minder MÈÏ iMïïfiïïS&iïSfS«ÜJÏÏJf0 t WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 5 GROTERE DEMOCRATISERING BEOOGD VAN VERENIGING EN STICHTING (Van een onzer verslaggevers) Nu Donderdag a.s. de algemene ver gadering van do vereniging „Zomers Buiten" zal worden gehouden, waarin het bestuur zal meedelen tot welke con clusies de commissie van onderzoek naar de gedragingen van do geschorste administrateur is gekomen en waarin voorstellen zyn te verwachten, die tot grotere democratisering van de woning stichting „Zomers Buiten" kunnen lel den, is het zeker van belang ook de mening te geven van de heer A. Lui- k 1 n g a Jr, die van 1928 lid is en die van 1934 als sociaal adviseur van de Commissie voor Maatschappelijk Werk onder de bewoners van „Zomers Buiten" en Rochdale-West optreedt. Volgens de heer Luikingaen ook door óns werd by de moeilijkheden by „Zomers Buiten" hierop in vorige publi caties gewezen zijn de problemen hoofdzakelijk ontstaan door een minder geslaagd opgezette verhouding tussen de vereniging en de woningstichting. De oprichters hebben in de stichtings- acte zoveel mogelijk de democratische gedachte verwerkt, in deze zin, dat het stichtingsbestuur bij al haar handelin gen verantwoording verschuldigd is aan het verenigingsbestuur. Dat impliceert, dat er dus twee afzonderlijke bestuurs colleges behoren te zijn. Dit is echter nimmer het geval geweest. Tot 1938 warden wel geregeld contactvergaderingen gehouden met Belangrijk overleg op komst (Vervolg van pag. 1) lijkheden in afzonderlijke landen het hoofd te bieden. Duidelijk wordt hier aangeknoopt aan een destijds door mi nister Stikker ontwikkeld denkbeeld. Daarbij werd immers ook uitgegaan van een gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid voor de welvaart van al dc deel nemende landen. De Nederlandse rege ring denkt zich dit fonds beheerd door de te stichten Europese Politieke Auto riteit onder toezicht van het Europese Parlement. WIJ verheugen ons bijzonder over dit Nederlandse initiatief, dat een con structieve bijdrage vormt tot de oplossing van deze zeer moeilijke vraagstukken. De destijds in Luxemburg al gewekte verwachting, dat d-e nieuwe Nederlandse regering met groter geestdrift sto tegenover de Europese eenwording dc.., haar voorgangster vindt hierin een wel kome bevestiging. Dit is vooral daar om ook zo belangrijk, omdat alleen wan neer de Nederlandse delegatie in Rome met bekwaamheid èn enthousiasme het pleLt voert voor haar voorstellen, op enig succes mag worden gehoopt. De tegenstand zal van bepaalde kan ten ongetwijfeld sterk zijn, maar hele maal zonder troeven is liet Nederland se spel nu ook weer met. Natuurlijk, Nederland is een klein land en het moet zich geen overspannen denkbeeld vor men van eigen invloed en belangrijk heid. De groten kunnen zich veroor loven in bepaalde omstandigheden te zeggen: „dan speel ik niet mee," en zo de anderen dwingen met hun wensen rekening te houden. Voor ons land is dat nauwelijks mogelijk, al kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin het een Nederlandse regering bijzonder moeilijk zou vallen de volksvertegen woordiging bereid te vinden tot afstand van nationale souvereinitelt. Als de offers van één kant komen zonder dat daar iets tegenover staat, zal de geest drift voor een Europese Politieke Ge meenschap hier te lande gering zijn. Voor wat hoort wat, is een beproefde regel, ook in de politiek. Daarom mag ons land begrip vragen voor het ook op zichzelf gezonde Nederlandse uitgangs punt. dat politieke eenheid een zekere mate van geleidelijk te verwerkelijken Westeuropesche ordening op economisch gebied vooronderstelt. Wii drukken ons met opzet zo voor zichtig uit. De moeilijkheden bij de K.S.G. bewijzen voldoende, dat zulk een economische integratie niet in een hand omdraaien als bij toverslag in het leven kan worden geroepen. Die K.S.G. be wijst intussen óók. dat zij. al is het dan in een bepaalde sector, kan worden ver wezenlijkt, Zeker zal het een proces van jaren zijn om een Europese douane-unie tot stand te brengen- Misschien zullen er gedeeltelijke oplossingen nodig blijken, in de trant van de gemeenschap voor kolen en staal. Een Westeuropese land- bouwgemeenschap, een geïntegreerd transportwezen laten zich zeer wel den ken als op korter termijn te bereiken tussenstations on de weg naar het eind doel. DAAROM zal naar onze mening de Ne derlandse delegatie in Rome zich goed voor ogen moeten stellen wat zij als minimum mee naar huls dient te brengen. Wanneer het haar onverhoopt niet zou lukken de vijf partners te win nen voor de Nederlandse denkbeelden in hun volle omvang, dan moet er een subsidiair doel wezen. De delegatie mag zich zeker niet laten afschepen met de tot niets verplichtende bereidheid het vraagstuk der economische integratie In studie te nemen. Op het beperkter ter rein van landbouw en transport zullen ln elk geval spjikers met koppen moeten worden geslagen. Waarom dat ook om andere redenen voor de toekomst van West-Europa van beslissende betekenis kan blijken hopen wij nader uiteen te zetten. de bewoners van de diverse bouw blokken, maar na dat jaar kwamen deze te vervallen. Op de jaarverga- 1 deringen van de vereniging kregen de bewoners vrijwel geen gelegen heid zich uit te spreken over pro blemen, die de woningstichting „Zo mers Buiten" betroffen. Na de oor- log werd door vele leden gehoopt, j dat in deze situatie verbetering zou I ontstaan, maar integendeel werd de verhouding tussen het bestuur, dat in twee kwaliteiten optrad, en de bewoners voortdurend minder goed. Advies De algemene grief was, dat het be-j stuur in vele zaken te laks optrad en j dat naar de smaak van velen aan de in 1947 door het stichtingsbestuur benoem- I de administrateur te grote bevoegdhe den werden toegekend. Alleen al het feit bijvoorbeeld, dat de bewoners van een blok in Amsterdam-West voorstel den voor gezamenlijke rekening de ge meenschappelijke tuin in dit woningblok te laten opknappen, van welk plan zij nooit meer iets hoorden, was niet be paald bevorderlijk voor een goede sfeer. De heer Luikinga, die een reorgani satie-plan heeft ingediend, dat door het huidige bestuur als basis zal worden gebruikt, is voorts van mening, dat de actie, die onder de bewoners in Amster dam-Noord is ontketend, in het huidige stadium onjuist is en dat het slechts aanbeveling verdient op de komende algemene vergadering duidelijk wensen kenbaar te maken. Alleen langs deze weg kan worden venvacht, dat de moeilijkheden bij „Zomers Buiten" tot een oplossing komen en dat de mogelijkheid wordt geschapen, dat aan talloze redelijke ver langen^ van de leden-bewoners tegemoet wordtgekomen. KONINGIN ZAL DE FLORA OPENEN (Van onze correspondent) HAARLEM, Woensdag. Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard, Vrijdag 13 Maart te Heemstede de Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te openen. De Koningin heeft zich bij haar besluit laten leiden door de ovei'weging, dat het wenselijk is, dat manifestaties van het economische en culturele leven normaal voortgang vin den. De Koningin is voornemens het be staande bezoekprogramma voor dit jaar zoveel mogelijk te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. Wel zullen hierdoor aanvankelijk uitgebreide provincie- en streekbezoeken worden beperkt. Dr Dankbaar opvolger van prof. Lindeboom Dr W. F. D a n k b a a r, secretaris van de Raad voor Zending van de Neder landse Hervormde Kerk, is als opvolger van prof. dr J. Lindeboom benoemd tot gewoon hoogleraar in de kerk- en dog- mengeschiedenis te Groningen. Dr Dankbaar is 45 jaar oud. Hij was predikant te Kuinre, SE. Annaparochie en te GoesWilhelminadorp. In 1941 promoveerde hij op een proefschrift over de,#acramentsleer van Calvijn. (Van een onzer verslaggevers) De heer Roger Nordmann uit Lau sanne. Zwitserland, kan men het best vergelijken met Johan Bodegraven: radio-bedelaar. In die kwaliteit heeft hij gedurende de afgelopen twee weken een Zwitserse variant op „Beurzen open. dijken dicht" georganiseerd, met als resultaat:drie mil lioen Zwitserse francs voor Ne derland. Dgarmec is hij nog lang niet tevreden. Gis teren heeft hij Ne derland bezocht, enkele ogenblïkker het Amster- Eventjes in Amsterdam, nu naar Amerika met een plan (Van een onzer verslaggevers) Zeven getuigen hebben vanmorgen voor de Amsterdamse rechtbank gedemon streerd, hoe onvolmaakt het publick een verkeersongeluk waarneemt. Samen met de verklaringen van twee niet verschenen getuigen en de mening van de verdachte gaven zy tien totaal verschillende lezingen van een ongeluk, dat op 23 April van het vorig jaar op het Damrak gebeurde. Zeker is, dat toen om ongeveer één uur een 45rjarige koopman met zijn auto van het Beursplein het Damrak wilde oversteken en dat een tramwagen van lyn 34, die van het station af stadswaarts reed, de gloednieuwe wagen greep, een meter of vijf meesleurde en vernielde. De koopman kwam er nogal goed af. Bestuurder van de tram was de 38-jarige H. N. O. T., tegen wie rar G. R. Nubé bevestiging van het vonnis van de kanton rechter eiste: 20 boete. Of de auto stil stond, langzaam reed,'reden. De tram reed heel hard en heeft of de verdachte al of niet had geremd, of hij had gebeld, hoe ver hij van de plaats van het ongeluk af was, toen de auto op de rails stond, het wérd van morgen niet duidelijk. „Ik reed langzaam van het Beursplein naar een houten vlonder, dal: over de toen opgebroken tramrails lag. Omdat er een verkeersfile van het station kwam, moest ik op de rails wachten. De tram .was toen nog ongeveer honderd meter weg", vertelde de koopman. „De tram kwam op mij af, remde, haalde toen weer op en reed pardoes boven op mijn auto." ,De auto heeft niet stilgestaan", was de mening van een voetganger. „Hij is heel langzaam over het plankier ge- Bevolking der V.S. kent Nederlands strijd tegen de zee (Van onze correspondent te New York) Het was de Woensdag na de over stromingsramp. Mijn vrouw had in het dorpje waar wij wonen een afstand van drie kwartier buiten New York het initiatief genomen om een paar Amerikaanse kennissen op te bellen wat er gedaan kon worden om tot de leniging bij "te dragen. Een half uur later was een voorlopig comitétje gevormd. Nog dezelfde dag zette de hoofdonderwijzer de leerlingen aan het werk om „aan plakbiljetten" te maken met een oproep voor hulp ter plaatsing in de winkeleta lages, stelden de beide was- en stoom- E EN machine met IV. DE GRADER vele mogelijk heden, ook of over enige tijd in het rampgebied, is de grader, die spe ciaal wordt ge bruikt bij de we genbouw. De grader Is uitgerust met een schuifblad, dat in alle richtingen ge steld kan worden. Daardoor is het mo gelijk deze machine te gebruiken bij het in profiel brengen van wegen, het af werken van taluds, het aanbrengen van afwateringssleuven, het uitsmeren van arfaltlagen hjj aan leg of herstel van wegen. In Nederland zijn er momenteel nog met zoveel van deze machines, Hoog-vermogen van ongeveer 40 p.k. De stens .15 Pe grader op deze foto h-^ft 1 zwaardere types zijn in verband met de ren vermotron'vnn 100 ok. De machines weke bodem meestal ongeschikt. In ons land bezitten meestal een motor-1 mACHTIG kinderen van een school te New York begonnen ogenblikkelijk aanplakbiljettente maken die in win kels en bij partiadieren werden opge hangen niet geremd en ook niet gebeld. „De tram heeft wel geremd, al was he.t slecht en te laat. Ja, de tram beidé," meende een fietser gehoord en gezien te hebben. „De tram heeft geremd en weer op getrokken. Een belsignaal heb ik niet gehoond," vertelde getuige nummer vier. „De auto heeft op het plankier voor- en achteruit gereden. Hy weifelde," was het volgende verhaal. „De tram belde, hield in en reed toen weer door." „Belsignalen heb ik niet gehoord," al dus een passagier van de tram. „De tram heeft wel vaart geminderd." „De tram remde, maar schoot door," zei een voetganger-getuige. „Ik heb hem horen bellen. De auto stond stil op het vlondertje." Vlakbij Een danseres, die ty'dens het ongeluk achter de bestuurder van de tram stond, had de zaak weer met heel an dere ogen bekeken. „De auto is pas op het vlondertje gekomen, toen de tram al vlak bij was." „De tram stopte en stond stil", luidde de verklaring van de laatste getuige. Verdachte beweerde, dat hy wel had geremd, maar zijn wagen weer in de „yrijloop" had gezet, omdat de auto niet op het spoor stond van lijn 24. Op het laatste moment zou de auto zijn doorgeschoten en voor de tram zijn te rechtgekomen. „Zeker is, dat er b(j het ongeluk twee bestuurders betrokken zijn geweest, van de tram en van de auto", zei de of ficier diplomatiek in zijn requisitoir. „De schuld van de ene sluit die van de andere niet uit. Het gros van de ge tuigen heefet gegzien. dat de auto op het plankier stond, toen de tram nog ver weg was. Ik eis bevestiging." De advocaat schudde de kaarten van de getuigen weer anders en pleitte vrij spraak wegens gebrek aan het wettig en overtuigend bewijs. Uitspraak op 4 Maart. De lieer De Bruyn uit de gemeenteraad (Van een onzer verslaggevers) Bij de ingekomen stukken, waar bur gemeester d'Ailly aan het begin van de raadsvergadering hedenmiddag melding van maakte, was de mededeling van het raadslid P. de Bruyn (P.v.d.A.), dat hij ontslag neemt uit zijn functie. Wij vernemen, dat de heer De Bruyn, die slechts korte tijd deel van de raad heeft uitgemaakt, dit besluit heeft ge nomen in verband met de aard van zijn werkzaamheden. ÏZONING1N Juliana en prins Bern. hard hebben vanmorgen de com mandanten van buitenlandse een heden die ons in de eerste dagen van de ramp te hulp snelden en die nu voornemens zijn terug te keren, op het Paleis Soestdijk ontvangen. Men ziet hier de Koningin in gesprek met de Amerikaanse brig, general R. R. HendrUc (Commander American Mi litary Relief Organisation AMROJ. Rechts de Nederlandse luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden. Onder de aanwezige officieren waren verder It.-kol. P. E. Wood (Engeland), lt.- kol. P. L. Baetsler (België) en kol. Ch. L. L. Robert (Frankrijk) Gerei. Kerken. Ber. te Godlinze. J. van der Zanden, cand., Groningen. Te Hoogeveen als miss. pred. op Soemba M. v. d. "Werff, Amersfoort. I damse Doelen-hotel gewoond, en van- 1 nacht zat hy al weer hoog in de lucht, op weg naar de Verenigde Staten. Mét een plan. Welk plan De heer Nordmann kijkt bedenkelijk ln zijn ledige wy 11 glas in het Doelen-restaurant en schudt dan droef het hoofd. Laat hij er nog maar niet over praten, want hij weet niet of het wel zal lukken. We horen er nog wel van! Hoe hij dan die drie millioen in korte tijd voor elkaar gekregen heeft? „Ecou- tez", begon hij. „Wij hebben in Zwitser land een speciale, internationale radio- uitzending: de Glückskette, de geluks- ketting. De omroepen in Frankrijk I Duitsland. Monte Carlo. Oostenrijk. Luxemburg, Saarbrücken, Italië. Triest, I België en Amerika doen er aan mee. Wij hebben nooit kunnen samenwerken mee Nederland, door al die verenigingen die u heeft." Monsieur Nordmann drinkt een slok koffie en gaat dan weer door, in vloeiend Frans met soms een Duitse zin er door. „Dadelijk na de overstromingsramp ln de Po-vlakte, Italië, hebben wij een actie georganiseerd in al die landen. Het resultaat was: twee milliard lire voor premier de Gasperi. We zijn daarna weer gewoon doorgegaan met onze nor male uitzendingen, tot wy van de cata strophe in Nederland hoorden. Wij heb ben toen onmiddellijk naar Radio Hol land getelegrafeerd: Is er wat voor ons te doen? „Ja," antwoordde men. We zijn aan de slag gegaan, monsieur Etter, presi dent van de Zwitserse confederatie heeft gesproken, en René Mayer uit Frankrijk en monsieur Figl uit Oostenrijk, en Carlo Schmidt uit Duitsland. De op roepen tot alle landen hebben tot eerste resultaat gehad, dat wij anderhalf mil lioen Zwitserse francs aan uw ambassa deur konden afdragen, en we hebben er al weer anderhalf millioen bij. Er staat al een hele voorraad goederen klaar: tien wagons, uitsluitend bijeengebracht door de radio. En we gaan er mee door." Regering ijvert voor voortzetting van Noes-tarief Inderdaad moet worden aangenomen, dat door het ontbreken van een voor Nederland geldend bijzonder transitota rief in het verkeer met Oostenrijk de mogelijkheden voor onze havens, zoal niet geheel, dan toch goeddeels worden weggenomen, heeft minister Algera, mede namens minister Beyen, geant woord op vragen van het Tweede kamerlid J. Schijthuis (PvdA) over het op 25 Januari 1953 opgeheven z.g. Noes tarief der Duitse spoorwegen. Het is bij een conferentie van het Seehafen-Zweckverband te Linz niet ge bleken, dat de Duitse spoorwegen Linz schijnt echter sprake te zyn ge weest van een brief van de Duitse minister van verkeer aan zijn Neder landse ambtgenoot. Een dergelijk schrijven is evenwel niet ontvangen. Na de conferentie te Linz zyn by de Duitse regering krachtige stappen ge daan. teneinde opheffing van het Noes tarief te voorkomen. Dit onderwerp is ter gelegenheid van de besprekingen, die op 21 en 22 Januari 1953 te Baden- Baden zijn gevoerd, eveneens aan de orde gesteld. De regering blijft ter zake diligent. (Advertentie) KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met Op het zware en gladde veld van La Gantoïsé te Gent heeft een elftal van de Rode Duivels, zoals de Belgen er waarschijnlijk wel vyf kunnen formeren, gistermiddag een bijzonder duidelijke overwinning (50) op een team van de Zwaluwen behaald. Een overwinning, die in de tweede helft werd opgebouwd, omdat in die periode het verschil in technische vaardigheid en lichaamsconditie door de Nederlanders op geen enkele wyze meer kon worden gecompenseerd. In dit duel is opnieuw de armoede van ons voetbal gebleken. Geen enkel lichtpunt voor het nieuwe technische- en kiescollege van de K.N.V.B., dat binnenkort een Nederlands elftal moet samenstellen. Inrichtingen zich beschikbaar voor het ln ontvangst nemen en gratis stomen van dekens en kleren, opende de bank een rekening voor te storten geldelijke bijdragen, nam bet plaatselijke week blaadje op zich een oproep te plaatsen. Donderdagavond publiceerden de Ne derlandse autoriteiten in de V.S. een Zonder discus^* nf et»™™,™* „stop"-order: Den Haag had laten g 3' löke steun. Toen hadden echter ook reeds Maa^sctiappfS\e"ortering ^"he? onriolt1- .1 u -t-nr__, de radio en TV-stations een begin ge maakt met regelmatige oproepen voor steun in goéderen en geld. De eenmaal begonnen acties moesten hun loop hebben. Wat dat betekende zou men kunnen uitdrukken in het aantal tonnen aan goederen welke ln die eerste dagen werden verzameld, voor zover dit althans kon worden nagegaan in de plaatsen waar consulaten gevestigd zijn of waar men zich met de Nederlandse instanties in de hoofdsteden in verbinding had ge steld. Autosnelheidswedstrijden in Kopenhagen voor Rampenfonds Onder auspiciën van de Koninklijke Deense Automobiel Club' zal de Deense Auto Union Zondagmiddag 22 Februari te Kopenhagen een snelheidswedstrijd voor auto's organiseren waarbij het circuit op een ijsvlakte is uitgezet. De totale opbrengst van deze race zal ten goede komen aan het Nationale Ram penfonds. Bij gunstige weersomstandigheden zullen, naast vele deelnemers van andere nationaliteiten. Zondag aan de start verschijnen: M. Gatsomdes (Bentveld) met Porsche 1500; M. H. M. Hezemans (Eindhoven) met Porsche 1300; H. Kreisel (Rotterdam) met Renault 750; J. Martens (Leeuwarden) met Renault 750; W. M. v. d. Meulen (Eindhoven) met Porsche 1100 en H. Reijs (Den Haag) met Skoda 1100. oprichten en instandhouden van Moderne Poli-klinieken N.V., voor het stichten van een specialistenkliniek, merkte de heer Bot (c.p.n.) op, bezwaar tegen verkoop te hebben. In het algemeen prefereert de raad erfpacht en met name waar het vesti gen van de polikliniek voor de betrok ken bouwmaatschappij een winstobject is. had hij bezwaar tegen afwijking van de gebruikelijke gang van zaken. Nochtans bleek hoofdelijke stemming nodig. (De vergadering duurt voort). Gecompliceerde botsing op de Haarlemmerweg Op de Haarlemmerweg nabij het krufhuis zijn vanmorgen drie personen auto's en een bzine-tankwagen op elkaar gereden, waarbjj echter niemand noe- mswaardig werd gewond. Twee dei- auto's (die uit Amsterdam kwamen), werden zwaar beschadigd. De tankauto, ook uit Amsterdam, belandde op de rails van de Haarlemse tram en moest door een kraan-vagen worden weggesleept. Drie lichtmasten werden ontzet, de rails liepen schade op en de bovenkabei van de lichtmast brak. Het tramverkeer had drie kwartier vertraging. Voor de rust speelden de Zwaluwen ook niet bijster sterk, maar er waren toen tenminste nog enkele spelers, die zich met enige kans op succes over het veld konden bewegen. De Utrechtse linksbuiten Luyten (DOS) bijvoorbeeld liet al na twee minuten een schot los op doelman Soghers van de Rode Duivels. Na dit hoopvolle begin stonden de Belgen echter niet veel meer toe. De achterspe lers Struyf en Van Brandt grepen krachtig en goed in, het middenveld werd een operatie-basis voor de Rode Duivels en hun voorhoede trok met aan trekkelijke combinaties naar de Neder landse zestien-meter lijn. Het zware veld eiste een gemakkelijke wendbaarheid en al spoedig bleek, dat de Zwaluwen deze niet op konden brengen. In de middenlinie draafde linkshalf Klaassens (VVV) onvermoeibaar heen en weer, maar hij kwam tempo en start snelheid tekort om de Belgische combi naties te breken. De Nederlandse achter hoede werd onder zware druk gezet. Spil Hendriks (Vitesse) deed wat hij kon om de aanvallen te stuiten, maar de overmacht was te groot. Doelman Vrijhof (Bleyerheide) bleef echter overeind, ook toen de achterspe lers Steenbergen (SVV) en Claus (Hel- Aaverteniiej voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvormïng tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. Vraag BRYLCREEM - de periecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam (^WINKEL' NOREN LEIDEN NA EERSTE DAG IN SCHAATSDUEL TEGEN ZWEDEN: 60-50 Dinsdag werd te Stockholm een be gin gemaakt met de tweedaagse schaatswedstrijd tussen Zweden en Noorwegen. Na de eerste dag hadden de Noren een voorsprong met de score: 60—50. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Finn Hodt (N.) 43.7 sec.; 2. Stig Larsson (Z.) 44.3 sec.; 3 Nlc Stene (N.Sigge Ericsson (Z.) en Ivar Martinsen (N.). allen 44,4 sec.; 6. Gunnar Stroem (Z.) 44.5 sec.; 7. Roald Aas (N.) 44.8 sec.. 8 Kornel Pajor (Z.) 45.3 sec.; 9 Yngvar Karlsen (N.) 45.7 sec.; 10. Carl Erik Asplund (Z.) 45.9 sec.; 11, Sverre Haugli (N.) 46.2 sec.; 12 Olie Dahlberg (Z.) 48.2 sec. I 3000 meter: 1. Slgge Ericsson (ZJ 4 min. 58.2 sec.; Roald Aas (Z.) 4 min. 59.9 sec.; 3. Sverre Haugli (N.) I 5 min. 1.0 sec.; 4. Kornel Pajor (Z.) I 5 min. 2.2 sec.; 5. Ivar Martinsen (N.) 5 min. 2.3 sec.; 6. Gunnar Stroem (Z.) 5 min. 3 sec.: 7. Nic Stene (N.) 5 min. 6.2 sec.; S. Finn Hodt (N.) 5 min. 8 sec.; 9. Yngvar Karlsen (N.) 5 min. 10.3 sec;10. Olie Dahlberg (Z.) 5 min. 11.8 sec.; 11. Sttg Larsson (Z.) 5 min. 16.7 sec.; 12. Carl Erik Asplund (Z.) 5 min. 19.3 sec. Voetbal Voor de eerste divisie van de Engelse league werd Dinsdag middag de wedstrijd BurnleyTotten- ham Hotspur gespeeld. Burnley won met 32. (Advertentie) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan... de lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! mondia) na een half uur tempo tekort kwamen om hun tegenstanders op te vangen. De schotvaardigheid van de Rode Duivels was evenwel zo matig, dat de rust met een 00 stand kon ingaan. In de tweede helft hebben de Belgen toegeslagen. Middenvoor Willems scoor de in de eerste minuut van dichtbij na een overrompelende aanval. De Zwalu wen presteerden niets meer en de Rode Duivels lieten een stortvloed van aan vallen op Vryhof los. Na zes minuten volgde het tweede doelpunt door rechts buiten Smolders en Willems bracht kort daarop de score op 30. De gebroeders Van der Gijp (Emma) volkomen geïsoleerd in de voorhoede deden nog enkele dappere pogingen o. de ondergang te vertragen. 2y .varen kansloos tegen de hechte Belgische ver dediging. Smolders passeerde vervolgens doelman Vrijhof met een houdbaar diago naal schot en toen de gehele Nederland se verdediging enkele minuten voor tijd ten onrechte bleef staan voor buitenspel kon Willems er 50 van maken. De Rode Duivels vonden het daarmee meer dan genoeg. ULTIMATUM VAN BRUNDAGE AAN AUSTRALIË VOOR O.S. Avery Brundage, voorzitter van het Internationale Olympische Comité, heeft Australië twaalf dagen de tijd gegeven om het bewijs te leveren in staat te zyn de Olympische Spelen in 1956 te kunnen organiseren, aldus de „Melbourne Sun". Voorts zou Brundage er volgens het blad nog aan hebben toegevoegd: „In dien lk geen zekerheid krijg, zal ik de andere candidaten een rondschrij ven zenden, opdat zij zich gereed kun nen houden om de Spelen te organi seren." Rus zwom 100 m schoolslag binnen recordtijd: 1 min. 11.9 De Rus Wladimlr Minaschkin is er fisteren te Leningrad in geslaagd de 00 meter schoolslag binnen de door de FINA gestelde wereldrecord-limiet van min. 12 sec. te zwemmen. Minaschkin liet 1 min. 11.9 sec. voor zich afdrukken, waarmee hij dus als eerste op de nieuwe wereidrecordlijst is verschenen. Been van Engelse middenvoor Dooley geamputeerd Wat men reeds enkele dagen vreesde, is gebeurd. Het rechterbeen van Derek Dooley, de midvoor van de Engelse eer ste divisie club Sheffield Wednesday, is Dinsdagavond even boven de knie ge amputeerd. Volgens een der geneesheren van het ziekenhuis, waar de operatie geschiedde, was de toestand laat in de avond kritiek. Hij voegde er aan toe. dat tot amputeren was besloten nadat de aanwezigheid van gangreen (zgn. „koud vuur") was ge bleken. De amputatie was noodzakelijk ten einde het leven van Dooley te redden. In een botsing met de doelman van Preston North End had Dooley Zater dagmiddag zyn been gebroken. MILLIONNAIR- IN EEN DAG De inzet van zes pence (ongeveer 25 cent) in twee verschillende voet balpools en het juist invullen van een aantal uitslagen heeft van de 40-jari°;e Londense verzekerin^s- bedienae Jack Coulton een gefortu neerd man gemaakt. Kort na het ontwaken kreeg hy Dinsdagochtend de schok van zijn leven te ver werken, toen hij in de brievenbus de mededeling vond, dat hy in de ene pool 75.000 pond en in de andere 34.171 pond had gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een bedrag van ongeveer 1.162.671 gulden. Coulton bleek overigens niet de enige, voor wie deze dag bijzonder gelukkig was. In Southampton sleepte .iemand, die onbekend wenst te blijven, 75.000 pond sterling in de wacht, ook al dank zij het goed raden van een aantal voetbalresul taten. Coulton had de gevraagde uit slagen van acht verschillende ont moetingen correct ingevu'd. „Mijn systeem is simnel", zo zei hij „Toer- ik drie jaar geleden met dit gokkr begon, selecteerde ik de v~"-eh lende clubs reeds en daarop heb ik j steeds voortgeborduurd,"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3