V PIANIST MALCUZYNSKI: fascinerend kunstenaarschap Ckefarine M Nelly Wagenaar in de Bachzaal KLM-net neemt Hannover en Bremen op Alleen Parijs zamelde meer dan 200 millioen francs in Francois Maiiriac trekt te velde tegen Nouvelle N.R.F. MAAR' Franse Kamer zal proces-Oradour behandelen MENÉÉB... Op Schiphol zagen Belgische gasten bliksem- modeshow Utrechts plan om tweemaal kiezen te voorkomen de (opende band il U'S'! i 1 I I I ëftfSÜKÏS SS SS» I 1 sss i J333giJ3 g? I HET PAROL KOKS KOFFIE 65ct 4 HET PAROOL WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 EEN fascinerende kunstenaarspersoon lijkheid, deze Witold Malcuzynski, die gisteravond de volle Grote Zaal van Amsterdams Concertgebouw tot ademloos luisteren dwong met zijn spel, dat vroeger als het geheim van de piano-leeuw" zou zijn aangemerkt. Inderdaad bezit deze vertolkmg^kunst de grandeur en het imponerende, die voor de piano-leeuw kenmerkend zijn Maar daarnaast munt Malcuzynski's spel uit door moderne helderheid en overzichtelijke opbouw van lijnen, die hem wezenlijk onderscheiden van de romantische pianovirtuoos. Wellicht is de wereld van een Franck, met wiens „Prélude, choral et fugue" hij zijn recital begon, hem vreemd; voor mij althans was deze reproductie te mat, hoorde men een Liszt de sonate in b die huiveringwekkend en beklem mend van visionnaïre macht was, groots van architectuur en zo hevig geladen, dat er een overweldigend resultaat ont stond. aan welks ban men zich niet kón onttrekken. Xa de pauze hoorde ik alleen nog de vler(!) toegiften, waartoe het uitbun dige publiek hem dwong: korte stukken van Chopin, Prokofiew en Scriabin. En ook hier kwam ik onder de indruk van difc grootse kunstenaarschap, dat zelfs niet toestaat bedenkingen te koesteren tegen eigengereide vrijheden. Want ook die ondergaat men als logische onder delen van noodwendige, door een bran dende innerlijke overtuiging gedragen herscheppingskunst. Nederlandse muziek DE rest van de avond was ik in de Kleine Zaal, waar ik een deel hoorde van het eerste der twee concerten welke de Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek aan „Vijftig jaar Nederlandse kamermuziek" wijdt. Verreweg het meest geboeid heeft mij het strijktrio (1923) van Matthijs Ver meulen. dat de auteur na zoveel jaren eindelijk eens in het openbaar uitge voerd hoorde. Een. zeker in die jaren, revolutionnaire muziek met de nadruk op een breed uitgesponnen melodiek van zeer persoonlijk karakter. Een gedurfde veelstemmigheid vormt de basis van deze elegisch gestemde compositie, en dat treft des te meer als men bedenkt hoe weinig aandacht de componisten in die jaren voor de melodie hadden, toen men zich blind staarde op rhythmische en harmonische vernieuwingen, zonder te beseffen dat het melos een wezenlijk en nrlmair element van de muziek ls' Tussen Vermeulens stuk en sextet voor vijf blazers en piano gaapt een afgrond, die twee werelden scheidt. Want dit sextet (1952) bezit wel een heleboel noten, maar gen enkele heeft een zodanige plaats gevonden dat een compositie ontstond, die iets heeft mede te delen. De inleiding al bereidt de toe hoorder op een bedenksel voor. dat alle banaliteiten van sentimentele café- muziek in zich verenigt. En daarin kwam men niet bedrogen uit. Het daarvóór gespeelde trio voor hobo. clarinet en fagot (1933) van Koos van de Griend bleek een voortreffelijk speci men van de kunst van dit zo vroeg be storven talent. Een bondig geformuleer de muziek vol muzikanteske invallen, met logische fugatische structuren ont wikkeld en goed klinkend. De uitvoeringen waren uitstekend voorbereid; ze werden verzorgd door het Nederlands Strijktrio en het Radio Philharmonisch Sextet. Voor de pauze hoorde men nog werken van Zweers en Ingenhoven; in liederen van de eerste verleende de sopraan Dora van Doorn- Lindeman haar medewerking. LEX VAN DELDEN Rotterdams Ensemble Netty v. d. Valk toonde Nederlands jongste beroepsballet TEN overstaan van een schouwburg Stampvol trotse Rotterdammers hield burgemeester Van Walsum gisteravond Nederlands jongste beroeps- ballet ten doop: de tot „Rotterdams Ballet Ensemble" geworden leerlingen- groep van Netty van der Valk. En al wilde mr Van Walsum niet op gemeen telijke beslissingen vooruitlopen, zijn persoonlijke vreugde dat de Maasstad een „eigen en permanente groep" heeft gekregen verheelde hij zijn gretige toe hoorders niet. Natuurlijk is de overgang van ama teurisme naar het zo uiterst moeilijke dans-,,vak" niet door een enkele naams verandering te maken, zodat beroeps- critiek op de executanten, behoudens op de inderdaad hoopgevende Barry Treure en Marlène Huijts. voorshands zonder zin is. Hoogstens kan ik constateren dat de danswil groot is, de armvoering ver zorgd, en de algemene techniek nog in het eerste abc. Wat dan tevens de ver klaring moge zijn voor het feit dat Netty van der Valks uitgesproken cho reografische talenten zich nog wat zoete lijk, want in de allersimpelste passen moesten uiten. Die simpelheid verstoorde voor mij het genot van de nieuwe balletten: l'Estro Armonico, een wijsgerig werkje op Vivaldi, dat in zijn halve symbolen bleef steken; en Petite Suite, op Debussy, dat liefelijk muzikaal was zonder dans te zijn. Dan prefereer ik haar oudere num mers, zoals La Valse of vooral de Maag denburcht, waar de bijzondere zin voor theater, de beheersing van de toneel-1 ruimte, en vooral ook het vermogen om groepjes dansers in gedurfde compo sities hun lijnenspel te laten spelen, Netty van der Valk tot een potentieel belangrijk Nederlandse choreografe stempelen. Voorlopig, moeten we het dus maar houden op de beloften die in haar zet tingen en enkele van haar dansers aan wezig zijn, en die op zich zelf voldoende waren om de Rotterdammers tot kleine ovaties te brengen. Daarin grotelijks ge holpen door de werkelijk onovertroffen manier, waarop E. Nolten en Benno H. Wissing deze "groep in pak en décor hadden gestoken. C. NICOLAI Deense Rode Kruis bracht 1500 ton kleding bijeen (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, Woensdag Het Deense Rode Kruis heeft thans de In zameling van kleding voor Nederland stopgezet. In totaal ls er 1500 ton kledingstukken voor Nederland inge zameld, tienmaal zoveel als indertijd voor de slachtoffers van de overstro mingsramp in Italië werd bijeenge bracht. De waarde wordt geschat op veertig millioen kronen, zijnde 22 millioen gul den, waarbjj nog twee millioen kronen in contanten komen die aan het Deense Rode Kruis voor de aankoop van nieuwe kledingstukken werden toegezonden. Dank zij de Deense gift kunnen 150.000 Nederlanders van top tot teen in nieuwe kleren worden ge stoken. Het grootste deel van de Ingeza melde goederen is reeds afgezonden; vandaag vertrekt er weer een schip met 350 ton kledingstukken. (Advertentie) Griep?CSsefarine„4" doet wonderen! E!k tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miüioenen mensen a! baai brachten. 'n A$ije doet wonderen! Indrukwekkende uitvoering van Debussy's twaalf etudes IN Debussy's „Douze Préludes" (1910 1913) is er temidden der nog impresslonistisch-programmatische titels één benaming die reeds wijst naar die der „Douze Etudes" (1915): „les tierces alternées". Dergelijke technische aanduidingen hebben alle titels bepaald der twaalf etudes, welke Debussy's laatste pianowerk zouden zijn. en een overgang, een evolutie naar de meer absolute muziek der vlak voor zijn dood geschreven instrumentale sonaten (viool en plano; cello en piano; fluit, alt en harp). Een verwijdering van het Impressionisme. Nelly Wagenaar heeft gisteravond in de Bachzaal voor leden der Amster damse Kunstkring, door haar vertol king van al deze twaalf etudes een Indrukwekkend bewijs geleverd van haar kunnen; want deze stukken stellen, ieder voor zich reeds, uitzonderlijke eisen van pianistische en muzikale aard. Het heldere en levendige begrip voor de geest dezer muziek wettigde het ver moeden dat er ook Sn de artistieke per soonlijkheid van deze kunstenares een ontwikkeling gaande is, die even orga nisch ontspruit uit een van oorsprong romantische stijl als die van Debussy zelf. Dat zjj haar afkomst daarbij ook is trouw gebleven, bewees wel de poëtische en nobele voordracht van Schumanns „Davids Bündlertanze" en vier im promptu's van Schubert (opus 90). die om hun nog niet vergeten verwantschap met de stijl der klassieken juist een prachtige tralt-d'unlon vormden met de wéér naar klassieke Idealen strevende geest van de late Debussy. Het werd een concert van hoog niveau door de zeggingskracht van dit vitale pianospel, dat even overtuigend als de bouw van dit programma het evenwichtige kunstenaarschap van Nelly Wagenaar belichtte. De dank baarheid van het publiek was dan ook begrijDelijk. BERTUS VAN LIER. (Van onze verkeersredacteur) BREMEN, Woensdag. „Het zou mooi geweest zijn als wij vandaag de honderdste geweest waren." Dat zei van daag tweemaal de algemeen vertegen woordiger van de KLM in Duitsland, de heer H. Laponder (ruim 25 jaar in dienst van de KLM), in twee speeches, die hij zowel in Bremen als in Hannover moest houden moest honden, omdat de officiële opening van een KLM-Iijn nu eenmaal niet zonder speeches kan ver lopen. „Ik zou zo graag de honderdste ge weest zijn." Ja, maar het is niet gelukt, i want Hannover en Bremen zijn nu juist de S8ste en 99ste plaats, welke in het KLM-net zijn opgenomen. De verbindin gen tussen de KLM en deze beide Duitse plaatsen dateren reeds van lang geleden. De KLM-lijn naar Bremen werd reeds opgericht in de beginjaren van de bur gerluchtvaart en wel op 1 September 1920, vier maanden na de instelling van de eerste KLM-dienst tussen Londen en Parijs. Bremen was toen opgenomen in de dienst naar Hamburg. Hannover werd in het vooroorlogse KLM-net opgenomen in Mei 1931 als tussenstation op de dienst naar Berlijn. Op dit ogenblik zijn behalve Bremen en Hannover, die dus gisteren in het net als zevende en achtste stad werden op genomen, verder in de KLM-lijnen be trokken de plaatsen Hamburg, Frank fort, Dusseldorp, Stuttgart, Neurenberg en Miinchen. Zowel in de redevoeringen van de heer Laponder als in de vele andere speeches werd er de nadruk op gelegd, dat de wereld voor Bremen en Hannover nu open staat. Nu, terwijl Duitsland nog geen eigen Duitse luchtvaart heeft, wor den Bremen en Hannover via Amster dam met de gehele wereld verbonden. (Van onze correspondent) PARIJS, Woensdag. Mr C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, de Nederlandse ambassadeur in Parijs, li6eft gisteren de journalisten der Nederlandse dagbladen uitvoerig in gelicht over de hulp, door Frankrijk aan de watersnoodslachtoffers ln ons land geboden. Van veel dat de ambassadeur mededeelde, is de lezer van Het Parool reeds op de hoogte; vermeld kan nog worden dat het bijeengebrachte bedrag in Parijs thans de 200 millioen francs overschrijdt. Aan goederen is 6000 kubieke meter ontvangen, waaronder tienduizenden dekens. De spontane en waardevolle hulp van het Franse leger, de Air France, de Franse spoorwegen, vrachtschepen en vrachtauto's, werd dankbaar in herinne ring gebracht, Er werden collectes ge houden in de Cité Universitaire en op talloze scholen en in fabrieken werd voor Nederland overgewerkt. In de consulaten in Frankrijk werd (Van onze Parijse correspondent) Nobelprijswinnaar Francois Mauriac is in het Februarinummer van zijn tijd schrift „La Table Ronde" te velde getrokken tegen de verschijning van de „Nouvelle Nouvelle Revue Francaise". Hoewel hij driemaal uitroept de tijd- schriftenoorlog niet te begeren, lost hij ettelijke kanon- of geweerschoten, hoe men het wil noemen, om die te doen losbranden. Eerste toneelstuk van Green verschijnt Hij verwijt de Nieuwe NRF in haar inleiding de oorlogsjaren zwijgend voor- bg te zijn gegaan, en daarenboven mede werkers uit die tgd weer te laten publi ceren. Hij doelt hier in de eerste plaats op De Montherlant, van wie een inder daad niet zeer gelukkig stuk proza werd opgenomen, dat deel uitmaakt van in middels in boekvorm verschenen „Textes sous une occupation (1940 1944)". Ook trof men in het eerste nummer een zekere Henrl Thomas aan, die eveneens onder de redactie van de foute Drieu la Rochelle meewerkte. Deze zaken zijn evenwel en zeer goed, al kan men een ander standpunt innemen, ver dedigd in de redactionele inleiding van het nuari-nummer. Voor het overige windt Mauriac zich op over de wijze aarop de redactie der NNRF zich over ruim 50 millioen francs bijeengebracht, waarbij niet is inbegrepen de giften die de gemeentebesturen gaven. Orange b.v., een stadje van 8000 inwoners, dat de historische banden met het Oranjehuis nog niet lang geleden zag bevestigd, schonk een half millioen francs. Alle gevers krijgen een dankbrief van de Nederlandse ambassadeur in Parijs. Zeshonderd leden uit vijftien Euro- iese landen die deel uitmaken van de 5arijse staf der O.E.E.C., brachten bijna een millioen francs voor ons land, België Engeland bijeen, zo meldt het staf- aité der O.E.E.C., dat deze inzamel'-- organiseerde; deze bracht eveneens colli kleren voor Nederland op en voor 300.000 franes voedsel in blik. Uit Algiers verneem ilc, dat daar de inzameling meer dan vijf millioen francs heeft opgebracht en ruim elf ton goede ren benevens nog vijf ton sinaasappelen, In Marokko zijn avonden ten bate van Nederlandse slachtoffers van de bijeen. litteraire prgzen heeft uitgelaten; hy heeft ook "zojuist de Nobelprijs gehad! Neen, sterk klinken zijn argumenten niet, en het verluidt dat de redactie der NNRF dit vuurtje in hooghartig zwijgen wil blussen. Dit nummer van „La Table Ronde" verdient overigens de aandacht omdat het 't eerste bedrijf publiceert van het eerste toneelstuk van de Frans-Ameri kaanse romanschrijver Julien Green. Dit stuk, waarvan hier de publicatie is be gonnen onder de titel „Sud". die inmid dels is veranderd in „L'homme .qui venait d'ailleurs" is aangenomen door het Théatre de l'Athénée in Parijs, waar men al met de repetities aan de gang is. Het eerste bedrijf heeft een diepe in druk op mij gemaakt, de gehele sfeer van Green is er in terug te vinden. Het speelt in Amerika, vlak voor het uit breken van de burgeroorlog Ook vindt men in het nummer hoogst interessante dagboekbladen van Tolstoi's dochter Tatiana. e:i dagboeken van Paul Léautaud. Het tweede nummer van de Nouvelle NRF staat niet op het peil van het eerste. Het opent met dagboekbladen (alweer) van Valery Larbaud, en bevat eigenlijk niets opmerkelijks buiten een merkwaardige novelle van de tegen woordig Frans-schrijvende Ier Samuel Beckett van wie ook een toneelstuk ln Parijs te zien is. (Van onze correspondent) PARIJS, Woensdag De Nationale Vergadering heeft gisteren, na tien da gen rust, haa.r werkzaamheden hervat. Aan de orde was allereerst de commu nistische interpellatie over de aanwezig heid in de ministerraad van minister Boutemy, die evenwel geen minister meer is, zodat na enige uitingen der commu nisten, op hun peil. het belangrijke on derwerp van de amnestie aan de in Bor deaux veroordeelde Elzassers, die ge dwongen waren dienst te nemen in de SS, aan de orde kon komen. Een daartoe strekkend ontwerp-wet is ingediend door afgevaardigden van alle provincies en van alle partijen, behalve natuurlijk de communistische. Besloten werd giste ren dit ontwerp-wet, dat de instemming van de regering heeft, vanavond in be handeling te nemen. Minister-president René Mayer hield een (ewat rhetorische rede, waarin hij mededeelde in Londen aan Churchill uit drukkelijk de uitlevering te hebben ge vraagd van generaal Lammerding, die het commando had over de divisie welke Oraöour vernietigde. Mayer deed een plechtig beroep op de eenheid van het land en vroeg de Gaullist Kauffman zijn interpellatie over de omstandigheden waaronder zich het proces in Bordeaux heeft afgespeeld, in te trekken, hetgeen deze echter niet gedaan heeft. Het opnemen van brieven in deze rubriek betekent niet dat de redactie instemt met de meningen, die daarin tot uitdrukking komen, doch dat de redactie deze belangwekkend genoeg vindt om ze ter kennis van de lezers te brengen Putten DE ramp, die ons land heeft getroffen, veroorzaakte een schok in ons aller leven: deernis met de slachtoffers deed een ware vloedgolf van hulp, zo wel financieel als materieel, ontstaan. Er is veel geofferd: gelden en goede ren, die voor andere doeleinden waren bestemd, zijn met liefde geschonken. Gebouwen, die eveneens voor andere doeleinden zijn bestemd, zijn gaarne be schikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers: de Ahoy'nal in Rotter dam. de Oude en Nieuwe Kerk in Am sterdam, om er enkele te noemen. In Putten is de zaak echter anders gesteld. De besturen van het Puttense mu ziekkorps en vijf Puttense zangkoren hadden het initiatief genomen, Maan dag 16 Februari gezamenlijk een mu ziek- en koorzang-avond te geven, waar van de baten geheel ten goede van het Rampenfonds zouden komen. Uiteraard zou alleen gewijde muziek en zang ten gehore worden gebracht. Het grootste gebouw in Putten is de Ned. Herv. Kerk, met ongeveer 1500 plaatsen, en door genoemde besturen werd de Kerkeraad verzocht, de kerk op genoemde avond beschikbaar te wil len stellen. De Kerkeraad heeft ge meend, op dit verzoek zonder enige op gaaf van redenen afwijzend te moeten beschikken. Een groot deel der bevolking, onder wie vele Ned. Hervormden, vindt dit besluit zó verbijsterend, dat het naar veler mening goed is, dit in uw krant te publiceren. Het zal wel zó zijn, dat de Ned. Herv. Kerk te Putten nimmer gebruikt is voor een ander doel dan het houden van godsdienstoefeningen, met uitzondering dan van de gebeurte nissen in October 1944. toen de geza menlijke bevolking van Putten in de zelfde kerk werd opgesloten. Maar een ramp als ons land nu trof is ook in vele eeuwen niet voorgekomen en alle tradities en eng-christelijke op vattingen omtrent het gebruik van een kerk-gebouw dienen te wijken voor de hulp, die men de slachtoffers mogelij kerwijs kan geven. Verbijsterend ls ook, dat dit juist in Putten moest gebeuren, het dorp dat in 1944 op zo'n droevige wijze heeft ge leden, maar dat toch ook op een prach tige manier door binnen- en buitenland werd geholpen, en dat deze hulp dank baar accepteerde. De Chr. Gereformeerde Kerk, met 500 plaatsen, is de besturen zonder enig bezwaar ter beschikking gesteld. Blijkbaar heerst in Gereformeerde krin gen een gezondere opvatting inzake de hulp, die aller medewerking verlangt. Het is alleen jammer, dat dit het resul taat waarschijnlijk ongunstig zal be- invloeden. Putten W. -HOUTKAMP Sportiviteit? ALS leerling van de 3de H.B.S. met 5-jarlge cursus te Amsterdam spreek lk hiermede mijn veront waardiging er over uit, dat op sommige scholen in Amsterdam V r ij d a g be stelformulieren voor de watersnood postzegels zijn uitgedeeld aan de leer lingen, terwijl er op deze scholen papie ren aanwezig waren, waarop stond dat de bestelformulieren pas Zaterdag mochten worden uitgedeeld. Het gevolg hiervan was, dat in som mige buurten bijna iedereen al voor zien was door leerlingen van scholen, waar de bestelformulieren Vrijdag zijn uitgedeeld. Hier ontbreekt stellig een j zekere mate van sportiviteit Amsterdam. J. B. Halfstok IN Het Parool van 12 Februari schrijft M.V., dat zij tot haar verbazing ge zien heeft, dat op de nationale rouwdag de vlaggen alom vrij-uit wap perden en niet met de punten aan de vlaggestok waren gebonden. Ik meen, dat M.V. hierin niet gelijk heeft. Onze vlag is het symbool van onze vrfjheid en onafhankelijkheid en dit moet men te allen tijde tot uitdruk king laten komen voor de vlag vrij te laten wapperen, ook al hangt ze half stok. Al zijn we in de rouw, onze vrij heid wordt daarom nog niet beperkt! Amsterdam. H- GLIMMERVEEN Benadeelde liefdadigheid VOLKOMEN terecht wees Dagboeka nier er 14 Februari op, dat vele liefdadigheidsacties zoals die voor blinden en voor lijdende kinderen moesten worden opgegeven wegens de gigantische campagne ten bate van het Rampenfonds. Het zou billijk zijn als het Rampen fonds een bepaald percentage van de ontvangen gelden afdroeg aan het ministerie van Sociale Zaken ter ver deling óver en schadeloosstelling v&n (Van één onzer verslag geefsters) Amsterdam heeft giste ren bezoek gehad van een twintigtal Belgische jour nalisten. Op zich zelf is dat niet zo iets bijzonders maar het merkwaardige van dit bezoek teas dat de gasten niet verder zijn ge komen clan Schiphol. Dit loas niet de eerste buiten landse hoofdstad die zij op deze dag bezochten, zij waren ook al in Parijs en Zilrich geweest (alles op één dag) ioaarvan zij ook niet meer hadden gezien dan de luchthaven. Het initiatief tot deze merkwaardige reeks tegemvoordigers van het publiek in dit geval journalisten en cineasten plaren waren naast wat minder geslaagde, ok gedacl van de prestaties van de confectie in naburige lan den te zien, en had daar voor de vorm van een vliegreis in ijltempo ge kozen. Direct nadat het vliegtuig was geland defi leerden op Schiphol de Nederlandse mannequins in mantels en pakjes ge maakt door onze nationale confectie-industrie voor de gasten. Ed was van alles wat wijde losse zomerman- waarbij ook gedacht was aan de vrouw die haar eerste jeugd al ver achter zich heeft. Wat mantelpakjes be treft hebben wij de Neder landse confectie wel eens beter op dreef gezien, en wij zouden ons er niet over verbazen, wanneer onze Belgische collega's, die de goed-zittende Fran se pakjes kennen met feil loze en vrouwlijke coupe, hierover iets minder ver rukt zouden zijn dan over de mantels. Een tiental Nederlandse confectie- tels. m allerlei tinten, me- i fabrikanten werkte mee rendeels gemaakt van zoeken was genomen door langharige stoffen, bijna een Belgische handelaar in I alle mooi van lijn en mening i van coupe. Alleraardigste mantels, die is dat zijn landgenoten de verdiensten van de dames- confectie nog veel te wei nig beseffen. Hij heeft daarom een aantal ver korte jasjes, die ons nog meer naar de zomer deden verlangen dan anders. Aangesloten mantels, waaronder vlotte exem- aan deze show, die be hoorlijk was verzorgd, en zonder de buitenlandse gasten, die deze dag al zo veel hadden gezien te veel te vermoeien, in zeer vlot tempo toch een goed beeld gaf van de prestaties van onze mantelindustrie. de aldus benadeelde charitatieve in stellingen. Amsterdam LEO HOOST „Houwen zo!" HOUWEN zo, schipper, houwen jong!" Wat? Wel, die radio uitzendingen op Zaterdagavond van Beurzen open, dijken dicht''. Na tuurlijk voorlopig voor de rampgebie den. maar dan? Weer uit elkaar, weer in dezelfde „vóórrampse" hokjesgeest elkaar critiseren en dwars zitten? Nee schipper! We hebben getoond dat het kan. in eensgezinde samenwerking iets moois, iets goeds vooral doen. Wij allen hebben getoond door grote en kleine giften, door grote en kleine inspanningen, dat we weten elkaar no dig te hebben. Wèg met kleinzielige vitterijen, wèg met al het gekuip, het zij op politiek gebied in het algemeen, hetzij meer persoonlijk in het bijzonder. De handen ineen zoals nü, maar dan ook ineen houden en daarom nog eens: „Houwen zo. schipper, houwen jóng!" Amsterdam. AGELINK Zevenbergen (II) INDIEN de goederen, die ik aan het Rode Kruis heb gegeven, in Zeven bergen zijn terechtgekomen, verzoek ik de burgemeester van Zevenbergen er onmiddellijk voor te zorgen, dat deze teruggestuurd worden naar het Rode Kruis. Genoemde heer heeft geen enkel recht, zijn stadgenoten in het bezit van deze kleren te laten. Ik beschouw dit evenzeer als diefstal als de zestien pak jes sigaretten, die soldaten gestolen had den. Deze laatsten kregen zes maanden, Amsterdam. I. ENGELANDER. Omdat deze mensen het geluk gehad hebben, dat hun huizen niet onder water stonden, moeten zij de kleren volgens verschillende meningen teruggeven. Dit is grote onzin. Het is hun spontaan ge geven. Zij hebben de angst en de span ning evengoed gehad, niet wetende dat hun huizen droog bleven. Laten zij. die toch al zo veel narigheid hebben ge had, er gelukkig mee wezen. Laten w ij blij zijn, dat Zevenbergen droog is gebleven, anders was de schade aan mensen en materiaal groter ge weest dan nu het verlies van een stel nieuwe kleren. Amsterdam EEN HUISMOEDER Muiterij in Denemarken thans bedwongen (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Woensdag Aan de muiterjj ln het Deense leger is een einde gekomen. De Deense minister van Defensie heeft vastgesteld, dat een en ander het werk geweest is van communisten. Drie leerlingen van een seminarium ln Jutland zijn in hechte nis genomen, daar zij er van verdacht worden de soldaten eerst van buitenaf, d.w.z. via de telefoon, en daarna door persoonlijk contact tot muiterij te heb ben aangezet. Zij zullen voor het ge recht moeten verschijnen terzake van aansporing tot muiterij waarop zware straffen gesteld zijn. De rust onder de soldaten ls inmiddels overal weerge keerd. Scholieren in Diemen bakken beignets voor Rampenfonds (Van onze correspondent) DIEMEN, Woensdag. De leerlingen van de VGLO-afdeling van de Christe lijke school te Diemen bakken en ver kopen appelbeignets ten bate van het Rampenfonds. Meel. olie, appels en an dere ingrediënten hebben zij van firma's en particulieren gekregen. Er zijn al 7500 appelbeignets besteld. (Advertentie) Dames! Vooral nu Kamea-Gelei voor Uw handen Nu het zeer waarschijnlijk is, dat de grenswijzigingen van Utrecht en de randgemeenten nog dit jaar tot stand komen, hebben de politieke partijen in Utrecht een plan bedacht om te voor komen, dat de bevolking in de loop van dit jaar tweemaal een gemeenteraad zou moeten kiezen, namelijk op 27 Mei bij de algemene raadsverkiezingen en kort daarna weer als voor de nieuw gevormde gemeente een nieuwe raad zou moeten worden gekozen. De politieke partijen, die thans zitting hebben in de raad, overwegen voor de aanstaande raadsverkiezing precies zo veel candidajten te stellen als zij zetels in de raad hebben. Zijn er inderdaad op 14 April slechts lijsten met 39 candi- daten ingeleverd (39 is het aantal raads leden van Utrecht) dan zijn deze candi- daten automatisch gekozen en behoeft op 27 Mei geen verkiezing te volgen. De partijen zijn tot het overwegen van dit plan gekomen om de bevolking dubbele moeite en zichzelf aanziefiiyke kosten te besparen. Uiteraard is het slechts mogelijk als inderdaad alle par tijen meedoen en ook groeperingen, die thans geen zitting in de raad hebben geen candidatenlijsten zullen indienen. Wordt er ook maar één candidaat méér gesteld dan het aantal te vervullen zetels dan móeten de verkiezingen op 27 Mei gewoon doorgaan. DE Zwitser Andreas LongonI heeft na de oorlog tragische ge vallen meegemaakt van naar Zwit serland gevluchte Duitse krijgsgevange nen die krachtens een speciale overeen komst met de geallieerden werden uit geleverd en opnieuw in kampen gestopt, om in vaak ellendige omstandigheden verder te vegeteren. Hjj heeft zich in hun lot verdiept, en in De Weg zonder Einde (Vink, f. 9,90) laat hij zulk een jonge man, uit Marokko ontsnapt, en na een trieste kringloop op nieuw uitgeleverd, in dagboekvorm aan het woord. Het lijdt geen twijfel, dat het lot van veel zulke jongens, als Hitler-Jugend op gegroeid, die geen tijd hebben gehad om op een normale manier volwassen te worden, als schooljongens naar het front gestuurd en teruggekeerd naar de Duitse puinhopen, waar memand ze ge bruiken kon omdat zij vluchtelingen waren en dus illegaal, onmenselijk en ten hemel schreiend is. De schrijver heeft ook geen poging gedaan om hun oorlogsmentaliteit te verdoezelen, noch de gruwelen waaraan zij gewend raak ten. En aan de afgrijselijkheid van het oorlogsbedrijf kan men niet vaak genoeg herinnerd worden. Dat het boek mij niettemin bepaald nietsympathiek is, noch de voorrede, komt doordat de schrijver zich geeste lijk ich oogkleppen heeft aangemeten. Het is. hoezeer ook de gegevens juist zullen zijn, geen document maar een na gemaakt, op zijn minst een bewerkt document; en wie zich als buitenstaan der aan zulk een bewerking waagt, hoort de veelzijdigheid van het probleem onder de ogen te zien. Een voorbeeld: van de Joden wordt in het hele boek niet gerept. E. d. R. 518de^STAATSLOTERIJ 30W| 2 11953 Ü539; 8 21285 21517] li 4393 e "3 8195 1256 13121353 7441 7982 8399 £987 10236 10338 «1241 11845 11922 V. 14721 16026 16178 16505 17280 17353 17533 1767! 2." .79 1359 1447 1593 1€64 1814 1 lol 2397 2401" 24S5 2563 23S0 1 '.3206 >46 3296 3237 3323 3334 3335 4466 513 4S33 4373. 4954 4966 5104 56?I. S? -5SS 7006 *7587 10453 10471 10640 II BMl 10779 1Ö7S9 10523 10017 11992 1202T 13014 13143 14548 14579 - 16395 163991 14532 14931 34953 12776 12783 34397 35315 m 2879 1 2SS44 15939 39150 213U 19299 29039 21444 VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING GEVRAAGD MNL. JONGSTE BEDIENDE op Effectenkantoor, niet jonger dan IS jaar. Sollicitaties onder opgave van verb salaris, vorige werk kring enz. onder no. P-135ao, Bur. Parool. KANTOOR Pelteryenfabrïek vraagt Gtr. vrouw. Kracht voor a!g. administratie en typewerk. Geneger. voorkomend mantels te passen. A.V.P., Keizersgracht 33. Amsterdam, Telef. 3S366. f 'Vatïsm&edaflfleMlom., ddfri-s soep URA 21.I21.S4 Imp.kant. v. gereedschappen i v. machinale houtbewerking vraagt I VERTEGENWOORDIGERS voor het Zuiden, Midden en Oosten van het land, liefst In gevoerd bjj houtverwerkende industrieën. Brieven P-2925, Bur. Parool. GROTE LEVENSVERZEKERING MIJ vraagt VOOR AMSTERDAM actief agent-incasseerder tegen vast salaris, provisie en premie-vrij pensioen. Leeftijd niet boven 35 jaar; Borgstorting vereist. Brieven onder P-27924, Bur. Parool. Gevraagd KANTOORBEDIENDE (mnl. of vrl.) MULO-OPLEIDING EN ENIGE JAREN KANTOORERVARING VEREI3T. Uitvoerige sollicitaties onder no. P-27H2S, Bur. Parool. v/oer 'oer Uw advertentie-beleid zo doeltreffend mogelijk Adverteer In HANDELSKANTOOR in Amsterdam-Oost VRAAGT EEN geroutineerde Steno-typiste Nederlands. Leeftijd ca 18 jaar. Brieven onder no, P-13600, bur. Parool. méér dan 140.000 betalende abonné's Zo isr 't, wane U proeft echte, verse asperges in ROYCO ASPERGESOEP. Nu kan ieder zich 't genot gunnen van een fijn bord asperge soep. 't Is heus geen luxe meer. Voor Royco Aspergesoep betaalt U nooit hoge seizoen- prijzen, maar altijd dezelfde voordélige prijs. En 't hele jaar door heefc Royco Aspergesoep die bijzonder-fijne smaak van asperges-op- z'n-best. En denk aan 't gemak, dat U van zo'n pakje hebt. In 5 minuten hebt U 4 bor den van de kostelijkste soep klaar. 'n „dure" soep voor weinig geld is prima van kwaliteit en toch laag in prijs, omdat KOK zelf zijn koffie brandt, verpakt en ln eigen winkels verkoopt. «S PAARSMERK per J kg B S KOK S GEBROKEN ORANJE PEKOE een thee lekker en krachtig van smaak. Per 100 gram Filialen te AMSTERDAM Ferd Bolstraat 47 Haarlemmerslraat 139 KOMT JS GOED NEDERLANDSCHE DOK en SCHEEPSBOUW HIJ. (v.o.l.) hulpen bij de metaalbewerkers ervaring in het metaalbedrijf gewenst. Leeftijd tot 30 jaar. Sollicitaties aan onze Afd. Arbeidszaken, Klaprozenweg 75, Amsterdam-N., alsmede op ons avondspreekuur In het A. M. V. J. - gebouw. Vondelstraat 8, Amsterdam-W., op Donderdag 19 Februari 1953 van 19.30 21.30 uur. DIRECT GEVRAAGD 2 PIENTERE JONGENS 15 j., v. lichte fabrleks- werlczaamh. in grafische industrie. Aanm, Donder dag tuss, 1—3 uur 'smidd., Willemsstraat 43, N.V. Purfina Nederland vraagt voor spoedige indiensttreding voor haar Bijkantoor te Amsterdam: Ervaren expediteur (niet beneden 30 jaar), en voor de Installatie te Amsterdam: Administratieve bediende (niet beneden 25 jaar), liefst met dlpl. boekh. Brieven met volledige inlichtingen en verlangd salaris aan de afd. Pers., Bezuidenhoutseweg 74, Den Haav.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3