Wijziging lager-onderwijswet in Tweede Kamer aanvaard Vereveningsheffing verlaagd met 30 millioen 50.000 ha wordt dit jaar niet bebouwd In deze verlichte eeuw Verlichte dameshandtas Nederlands fabrikaat Amsterdam wil geteisterd eiland helpen Twaalfde lijst slachtoffers Zo anders dan andere... Daling vleesprijs verwacht Zo zacht, zo zuiver Weer eens uit Preparaat maakt bloemen jarenlang houdbaar Uitvinder verwisselde fauna voor flora Tweede Kamer begonnen met wijziging BW Ontslag bij arbeidsovereenkomsten in behandeling genomen Politiek van Eisenhower energiek en voorzichtig Blokkade van communistisch China in studie; nog geen concreet plan WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag eindelijk een punt gezet achter het voor stel tot wijziging van de lager-onderwijswet, dat haar vorige week gedurende twee vergaderingen bezighield. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. De gelijkstelling van onderwijzers met ambtenaren met betrekking tot verlofs- en smartegeld-regeling is dus weer verder op haar weg naar het staatsblad gevorderd. Ook zal in de toekomst de toelating van onderwijskrachten tot ds lagere scholen worden gebonden aan het bezit van een gezondheidsverklaring. Een ander onder deel van het regeringsvoorstel werd evenwel verworpen. De A-raag of bijv. Esperanto in het leerplan ener school als facultatief experiment moet kunnen worden verworpen, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden, door de meerderheid der Kamer, K.V.P., A.R. (met uitzondering van mr Roosjen), C.H.U., K.N.P. en S.G.P. ontkennend beantwoord. Zo werd het betrokken artikel met 3744 verworpen. Alleen de P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. stemden voor. Vervolgens werden enige Koninklijke Besluiten uit 1952 bekrachtigd, die tot strekking hadden gehad het hernieuwde in werking treden van enige artikelen der distributiewet 1939 en van de prijs- opdrijvings- en hamsterwet 1939 te be werkstelligen. Mr. van R ij c k e v o r- sel KVP) vond hierbij aanleiding om terug te komen op het ingrijpen der regering in het z.g. specialisten-conflict, dat op een dezer Koninklijke Besluiten was gegrond. Hij betoogde dat dit niet terecht was geschied omdat de prijs- opdrijvingswet in het leven is geroepen met het oog op oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden, welke z.i. thans niet aanwezig zijn. Minister Z ij 1 s t r a hield echter vol, dat de zaak juridisch rond was. Hy meende dat de considerans der wet waarin over deze omstandigheden wordt gesproken sloeg op het geheel der wet en dat het een kwestie van beleid was in hoeverre van haar artikelen concreet gebruik zou moeten worden gemaakt. Wel deelde hij de hoop van mr Van Rijckevorsel, dat de gecritiseerde maat regel van zeer tijdelijke aard zou kun nen zijn, dat m.a.w. de onderhandelin gen tussen de betrokken specialisten en de ziekenfondsen weer spoedig op gang zouden komen. Mr van Rijckevorsel leek niet over tuigd te zijn, maar des voorzitters hamer was gevallen, voordat hy be sloten had tot repliek over te gaan. Prof. R o m m e leek door deze gang van zaken ietwat verstoord en vroeg bars gelegenheid tot het motiveren van zijn stem Die mogelijkheid was zijn jongere geestverwant blijkbaar ontgaan. Prof. Romme nu zou niet tegenstem men. Hij wilde het kind niet met het badwater weggooien. Maar wel wilde hij zeggen, dat in het specialisten-conflict sprake was van een hoogst gevaarlijke toepassing van de wet, bulten haar grenzen, waarvan hü hoopte dat zij zeer spoedig een einde zoU vinden, opdat niet langer gesproken zen kunnen worden van „misbruik van de macht van de staat". En na deze vervaarlijke woorden over het hoofd van de jonge minister te hebben uitgestort, verdween hij boos achter het groene gordijn aan de zijkant der vergaderzaal. Korte metten Korte metten maakte de Kamer daar na met het voorstel tot verlaging van de opbrengst der vereveningsheffing voor de schatkist met 30 millioen of van een half procent. Van het standpunt der werkgevers bezien, zoals men zich herinneren zal, is deze verlaging be doeld als een compensatie voor de las ten, die op het bedrijfsleven zijn gelegd door de invoering van de werkloosheids wet met ingang van 1 Juli j.l. Dat dit slechts een gedeeltelijke compensatie was 0.8 pet. van de lasten blijven n.l. voor rekening der werkgevers was van meet af aan een grief van een groot deel der Kamer, te meer waar werkgevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid tot de conclusie waren gekomen, dat de compensatie voor beide daarbij betrokken groepen volledig zou moeten zijn. Vele parlementariërs hadden zich aan vankelijk dan ook voorgenomen daarover eens een ferm woord met het kabinet te wisselen. Kennelijk met het oog daarop had minister Van de Kieft onlangs een brief aan de Kamerpresident gezonden, met het verzoek het wetsontwerp nog niet te behandelen. Hij vond het n.l moeilijk dit ontwerp te verdedigen, zo lang de ministerraad nog geen besluit had p-enomen ten aanzien van het allengs befaamd wordende complex van belas tingmaatregelen. die het huur- en werk gelegenheidsvraagstuk zullen moeten helpen oplossen. Gemakkelijk De Kamer voldeed echter niet aan zijn verlangen. Zij nam het wetsont werp wèl in behandeling, een besluit, dat kennelijk mede was beïnvloed door een desbetreffend verzoek van de Stichting van de Arbeid, welke er op had gewezen, dat langer uitstel van de voorgenomen verlaging der vereveningsheffing het bedrijfsleven administratieve moeilijkheden zou be zorgen. Pogingen om de verlaging van groter omvang te doen zijn, ble ven echter achterwege. De meeste sprekers behielden zich evenwel het recht voor op deze kwestie terug te komen, als het belastingcom plex onthuld zal zijn. Zo kreeg minister Van de Kieft in plaats van de moeilijke taak, die hij verwacht had, een gemak kelijk werkje te verrichten. Logisch dat hij het de Kamer nu niet kwalijk nam. dat zij zijn brief ter zijde had gelegd. De indruk van de nationale ramp deed zich hier waarschijnlijk wel gelden. Toch maakte staatssecretaris Van R h ij n enkele opmerkingen, waarmee verschei dene Kamerleden het volkomen oneens waren, n.l. toen hij betoogde, dat het bedrijfsleven de lastenverzwaring ge tuige de cijfers omtrent de ontwikkeling van productie en winsten in 1952 best kon dragen. „Waarom houdt de regering dan toch vast aan haar voor nemen tot belastingverlaging?", zo interrumpeerde de heer Wel ter (K. N. P.l toen nijdig. Maar dit incidentje kon de loop van het wetsontwerp toch niet stuiten. Het werd z.h.s. naar de Eerste Kamer verwezen. Dit jaar zal ongeveer 27.000 hectare minder graan worden verbouwd ten gevolge van de overstromingen, 10.000 hectare suikerbieten, 7000 hectare vlas, 5000 hectare peulvruchten en verder o.a. 500 hectare uien. Van de 800 hectare wintertarwe, die onder water staat, zal ongeveer 700 als verloren zijn te beschouwen. Dit deelde minister M a n s h o 11 gisteren in de Eerste Kamer mede bij de behandeling van zijn begroting, welke z.h.s. werd aan genomen, onder aantekening van het tegenstemmen van de beide communis ten. Ook de begroting van het Land- bouw-egalisatiefonds werd z.h.s aan genomen. Crltiek had de minister in deze ver gadering, welke begon met de instal latie van de heer N. Schuurman (KVP) als opvolger van de onlangs overleden heer Steinkühler, nauwelijks to verduren gekregen. Wel kreeg hij veel bijval voor zijn activiteit inzake Europese integratie van de landbouw, o.a. van de heren Louwes (WD) en Hoogland (PvdA). Het parlement van Israël heeft gisteren de houding va premier Ben Goerlon ten aanzien van de diplomatieke breuk met Rusland goedgekeurd. Auto geslipt: dode en ernstig gewonde (Van onze correspondent) APELDOORN, Woensdag Op de Amersfoortseweg Is gistermiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat de 67- jarige mevrouw B. L e m k e s uit Alphen a.d. Rijn het leven heeft gekost. De auto, die door de heer Lemkes werd bestuurd, slipte juist bij de over gang van het betonnen gedeelte, waar het wegdek aanmerkelijk gladder was en reed in volle vaart tegen enkele bomen. De auto kwam pas midden ln het bos tot stilstand. Beide inzittenden werden met ernstige verwondingen naar het Juliana-ziekenhuis te Apel doorn vervoerd, waar mevrouw Lem kes in de loop van de avond overleed. (Van een onzer verslaggeefsters) NA jarenlang experimenteren is een Nederlands fabrikant er in geslaagd een dameshandtas te maken, met verlichting aan de binnen- èn aan de buiten kant. Van buiten is aan de tas niets anders te zien dan een klein raampje, waar achter door op een knopje te drukken dat aan de beugel vastzit een lichtje kan worden ontstoken. De eigenares zal nooit moeite hebben in het donker het sleutelgat te vinden. Doet men de tas open, dan ontwaart men een langwerpig busje, aan de beugel vastgemaakt. Bij die „unit" hoort een spiegel, die opzij verlicht kan worden. Een ander lampje werpt licht op de inhoud van de tas. In de „unit" zitten magneten, die een parfumflesje en een lippenstift op hun plaats houden. En die onuitputtelijke metalen doos bevat ook nog plaats voor een kam, voor siga retten en voor een klein portretje. Het extra- gewicht van- de unit,, waarin 127 onderdelen zijn verwerkt, bedraagt slechts 350 gram. Uit het buiten land zijn al bestel lingen voor 250.000 tassen met verlich ting ontvangen. Christian Dior, die in zijn collectie nooit iets opneemt dat niet door hem is ontworpen, heeft voor deze ;tas een uitzondering gemaakt en haar op zijn show vertoond. Gisteren is een exemplaar aan koningin Juliana aange boden. Tijdens de kroningsfeesten zal een speciaal exemplaar aan koningin (Van onze correspondent) MIDDELBURG, Woensdag. De burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Aïlly, heeft een orïëntatiebezoek aan Zeeland gebracht. Hy heeft het provin ciale bestuur op de hoogte gebracht van het voornemen van het gemeentebestuur om bijstand te verlenen aan het zo zwaar getroffen Schouwen-Duiveland. Of deze hulp het karakter zal krijgen van adoptie kon thans nog niet worden gezegd. B. en W. van Amsterdam zullen echter op korte termijn een bepaald voorstel ter goedkeuring aan de gemeen teraad voorleggen. Nader vernemen wij nog, dat tijdens de besprekingen is nagegaan op welke wijze een aantal gemeenten gezamenlijk Schouwen Duiveland kunnen helpen. De rol, die Amsterdam hierbij zou spelen, zou die van „supervisor" zijn. Gemakkelijk sleutelgat te vinden. Elizabeth van Engeland ten geschenke worden gegeven. De Nederlandse fabrikant, die enige jaren geleden hetzelfde idee had uitge werkt en daarop octrooi ontving, heeft met dit geperfectionneerde licht-in-de- tas dus een goede kans op een wereld succes. Heden ontvingen avü de twaalfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Eode Kruis kan. in verband met de om standigheden, waaronder de gegevens van deze lijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het komt voor dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk blükt. BUSSEN. Aanvulling 4e lijst. Geborgen: Leonardus Rijken, 17-1-82. FIJNAART. Geborgen: Hu-bertus van Ham, 3-10-73. HALSTEREN. GeïdentificeerdCornelis, M. M. Paulus, 21-7-40; Cornelia Hoetel- mans-Stoffels, 12-11-06. NIEUWE TONGE. Geborgen: Cornelia van der Valk, 28-3-45. Francina van der Valk-Koote, 13-9-14. NIEUWERKERK. Geïdentificeerd: Mat- theus A. Kik, 9-6-06, Cornelia M. Kik-De Graaf, 3-6-15, Wilhelmiina, M. Kik, 3-2-49, Cornelis, M. Kik, 18-7-47. OOSTERLAND. Provisorisch begraven Jannetje Heijbocr, 21 jaar. RILLANB-BATH. GeborgenMattheus Nijssen, 8-S-31. STAVENISSE. Geïdentificeerd: Leen- dert, J, Potappel, 27-3-82, Clasina, J. Van OeverennPotappel, 9-8-85, Piter, J. van Ocveren, 15-8-84 Marina, J. van Oeveren, 17-3-18. (Van onze Haagse redactie) In verband met de mededeling van minister Mansholt in de Eerste Kamer, dat de prijzen van de voedergranen per 1 Maart zullen worden verlaagd, lijkt de verwachting gerechtvaardigd, dat de prijzen van varkensvlees voor de con sument in de eerstkomende maanden een dalende tendens zullen gaan ver tonen. Op de prijzen van rundvlees zal dit waarschijnlijk ook indirect zyn in vloed doen gelden. De koeien gaan in het voorjaar de wei in en de prijzen van veevoeder beïnvloe den daardoor minder de rundvleesprij zen, maar waarschijnlijk zullen de lagere varkensvleesprijzen toch hun invloed doen gelden op de prijzen van het rund vlees. Over het algemeen plegen de vlees- prijzen in het voorjaar te stijgen ten ge volge van het beëindigen van de stal- periode. Het ziet er echter naar uit, dat hiervan in het voorjaar weinig sprake zal zijn, Nederlands scliip bij Deense kust gestrand Bemanning zeven leden) gered Zes mannen en een vrouw zyn gisteren veilig door een woedende branding in Lodbjerg (Zuid-Jutland) aan land ge bracht, na zich twaalf uur te hebben vastgeklampt aan het Nederlandse mo torschip „Mulan" (249 ton) uit Rotter dam dat hier gisteravond aan de grond liep, meldt A.P. De reddingboot van Lodbjerg werd gisteravond uitgezonden toen lichtsig nalen werden waargenomen van de „Mu lan", maar de boot zag geen kans het schip te naderen ten gevolge van de ho ge zeeën. In plaats daarvan werd een lijn afgeschoten; de bemanning van de reddingboot waadde door de branding en wist een verbinding met het schip tot stand te brengen. De zeven leden van de bemanning werden een voor een aan wal gebracht. Zy hadden slechts de meest noodzake lijke kleren aan en waren uitgeput toen zij eenmaal veilige grond onder de voe ten hadden. De machinist had ernstige brandwonden opgelopen met het afschie ten van de vuurpijlen. Een Deense sleepboot zou pogen, het Nederlandse schip, dat op de verrader lijke zandbanken voor de Deense Noord zeekust zit, vlot te krijgen. PRINS BERNHARD NAAR ROTTERDAM, 7 MAART Prins Bemhard zal op 7 Maart de viering van het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel te Rotterdam bijwonen. Tevens zal hij op die dag aan wezig zijn bij de voetbalwedstrijd Ne derlandDenemarken in het Feijen- oordstadion, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Rampenfonds. dIJ de cassa zei de vrouw tegen de D man: Laan we nou maar gaan..." Hij aarzelde met een onwillig gezicht, de schouders bokkig bewegend, gelijk iemand die wordt meegeloodst. ,JJe andere mensen gaan toch óók weerf' vervolgde ze. ,,'t Verzet je zin- nen. Je kunt toch niet aldoor thuis in die krant blijven studeren?" Ze legde geld op het plankje en beval: „Twee stalles op een hoekje." En tot hem: ,,'t Is eens wat anders, 't Haalt je er j uit." Even later zaten ze naast me. De bio scoop was goed bezet langzaam keren de stadsmensen tot hun gewoonten te rug, vullen de café's, zien een film. Déze was niet zo „anders" als ze beloofd had: cru routine-romance, met de gebruike lijke oogopslagen. De vrouw keek ont spannen naar het doek, met een dom, goedhartig gezicht, of haar iets op de mouw werd gespeld door een colporteur aan de deur, de man draaide nerveus op zijn stoel, gelijk een lijder aan slapeloos heid die woelt en woelt. Hij was kenne lijk een beetje teleurgesteld in zichzelf, omdat hij daar nu al weer zat, net of er niks gebeurd was. Een goede film zou die vage wroeging gauw hebben ge nezen, maar déze tweede rangs rol wak kerde de twijfel juist aan. Hij werd ner gens „uitgehaald"dat stond wel vast. Het happy end naderde langs gebaan de paden. Na veel zwarigheden kregen de sterren op het doek zacht fotografen- licht aan de slapen en zwol, op de ach tergrond. romige muziek om te be wijzen dat alles bezig was terecht te komen. De jonge held nam het meisje in de armen en de zaal verrees. Want er is een wereldinstinct voor het nade rend slot van een film. In Stockholm, Stadskanaal, Tokio of Sneek komen de afnemers in de toeschouwersruimte na een consumptie van negen en negentig en een half procent feilloos in de donkere toeschouwersruimte overeind. Zij be geven zich, jassen aantrekkend en hoe den op het hoofd plaatsend, ruggelings naar de deur en ledigen, tijdens die te rugtrekkende beweging, het laatste in de kelk. Alleen de eigenzxnnigen, de sterke persoonlijkheden en de potentiële ingezonden-stiikkenschrijvers blijven bits zitten wachten tot ook het woordje „einde" op het doek is aangeleverd, maar als het licht ten slotte boven hun formalisme aangloeit, zyn de meeste anderen al zowat op straat. Ook het echtpaar begon, toen de be zegelende omhelzing naderde, aan de weg terug. Ik schreed naast hen achter waarts door het middenpad. Toen we bij de tochtdeuren stonden, was de kus èen feit. „Einde", moest er nu komen. Maar de film had een bouw fout: terwijl de helft van het publiek al met één been in de tram naar huis stond, verscheen op het doek plotseling nog een geheel, nieuwe figuur, die een epiloog-achtig scènetje begon te spelen. ,,'t Is nog niet uit!", zei de vrouw, aangenaam verrast. In de donkere kudde der wegschuifelaars verwekte de on voorziene toegift grots verwarring. Som migen keerden op hun schreden, ande ren bleven, met op de grond slepende shawls, in het middenpad staan kijken, maar er waren er ook die, na een kort schokschouderen, doorliepen, als wilden zij zeggen: „uit of niet uit, i k weet ge noeg." De man voegde zich bij de laat ste categorie. Met morele tegenzin had hij de film ondergaan de toegift was hem nèt te veel. „Ga non maar mee", zei hy bars. „Maar d'r kömp nog wat", sprak de vrouw en ze zeeg welwillend neer op een lege klapstoel. „Ach, jij met je films...", riep de man. „Ik heb genög!" Hij liep woedend naast mij de deur uit en de trap af. Op de ondierste tree ging hij zitten, met een gezicht vol halsstar rige verachting. Boven hoorde je de film voortmompelen. Ik talmde bij de deur. De doortastende geesten waren al op straat alleen de man zat daar nog, demonstratief eenzaam, bedroefd en boos. „...Zone..." klonk het gesmoord uit de trommel. Nu bereikte de muziek een volume dat geen twijfel meer liet. De deuren gingen open en de vrouw kwam als eerste op de trap, een traantje wegwissend. ,.Jür was nog een héél stuk", zei ze naïef. Ze zag er een beetje zielig uit onder het helle licht. Kommie nou nog?", kefte de man, onder aan de trap. „Ik gaan hoor!" En hy liep nijdig de straat op. „Wacht nou effe Jan!", riep ze. Op een sukkeldrafje kwa/m ze hem na. KRONKEL NIEUWE BLOEI IN OUDE HANZESTAD (Van onze correspondent te Leeuwarden) Een nieuwe, ongewone en nog bescheiden industrie opent momenteel nieuwe perspectieven voor het oude Hindélopen en is er de oorzaak van dat deze oude Hanzestad momenteel meer internationale belang stelling geniet, dan ooit in haar glorierijke geschiede nis. Die geldt dan vooral de jonge fabriek van gepre pareerde bloemen. Echte bloemen ondergaan hier een bewerking, waardoor ze jaren goed blijven. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de re geringsvoorstellen tot wijziging van de bepalingen van het Burgerly'U Wetboek omtrent het ontslag by arbeidsovereenkomsten. Voorstellen, die in 1948 door wylen minister Van Maarseveen werden ingediend, later door mr Mulderye werden herzien en nu door hun opvolger, minister Donker, die deswege met zyn ambtgenoot Suurhoff achter de regeringstafel had plaatsgenomen, worden ver dedigd. Zy beogen verlenging van de opzeggingstermijn bij langdurig dienstver band en willen waarborgen scheppen tegen ontslagen, welke kennelyk onredelyk zijn, terwyi zy ook de mogelijkheden tot ontslag by ziekte en militaire dienst willen beperken. Oud lag de tijd, dat deze zaak helemaal door de PBO zou kunnen worden ter hand genomen, nog ver in het verschiet. Daarom achtte hij een algemene rege ling in het BW nog wel nodig. Het huidige ontwerp had in het alge-1 meen zijn volle sympathie al meende hij. dat enkele principiële punten eerst nog nader moesten worden bezien. De eerste en op deze middag ook enige spreker over deze voorstellen was de fractieleider van de VVD, prof. Oud. die constateerde, dat de tijd van bet individualisme de volkomen con tractsvrijheid gelukkig voorbij was. In de vorige eeuw bevatte het Burger lijk Wetboek slechts vier artikelen over de arbeidsovereenkomst, volgens welke o.a. „de meester op zijn woord werd geloofd" en tegenbewijs door de arbei der niet aan de orde kwam. In het begin van deze eeuw kwam, voorbereid door prof. Drucker, een be langrijke hervorming tot stand, welke veertig jaar heeft voldaan. Een meningsverschil, o.a. over het stakings recht. was evenwel aanleiding, dat de socialisten toen tegen het wetsontwerp stemden, terwijl het in de Eerste Kamer, waar toen nog feodale opvattingen de overhand hadden, haast werd ver worpen. Aan de collectieve arbeidsovereen komst werd toen weinig aandacht ge schonken. Thans wordt verwezen naar een regeling door publiekrechtelijke organen. Naar het oordeel van prof. Gevaarlijk Hij vond het nl. eigenaardig, dat de regering het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 wilde hand haven. Dat betekent, dat by de con trole op onredelijke ontslagen voor de kantonrechter, eerst het geweste lijk arbeidsbureau wordt ingescha keld. Dit achtte hij niet alleen dubbel op. maar voor de arbeiders die naar een andere bedrijfstak willen over gaan, zelfs gevaarlijk, omdat het GAB zich moet laten leiden door overwegingen van werkgelegenheids- politiek. Bovendien vond hij het verwerpelijk, dat de stof van het BBA nog steeds niet bij de wet was geregeld. Aan de andere kant erkende hij. dat de 75 overbelaste kantonrechters niet over voldoende deskundigheid en tijd beschik ten om deze materie snel ter hand te nemen. Herziening van de arbeidsrecht- spraak is geboden. Derhalve gaf hij ten slotte in overweging om dit onderwerp te behandelen in het kader van de komende herziening van het BW onder leiding van prof. Meyers en dus thans te laten rusten. GRONINGEN, Woensdag. De kapitein van het Groningse kustvaartuig Willy", de heer D. Hartman, Is. toen het schip in Southampton werd gelost, uitgegleden en overleden. Het slachtoffer was 68 jaar, gehuwd en vader van een kind. Uit de eerste persconferentie die president Eisenhower gisteren byna een maand na z|jn installatie hield, kan men een indruk krijgen van de wyze waarop het republikeinse bewind de talryke problemen op binnen- en buitenlandse politiek zal aanpakken. „Energiek, maar niettemin voorzichtig", zo kan de karakteristiek luiden van het beleid dat Eisenhower uitstippelde, terwyl hy de journalisten het waren er niet nünder dan 294 te woord stond. Die voorzichtigheid kwam duidelijk tot uiting bij de behandeling van bui tenlandse problemen. De president deelde mede, dat de troepen der V.N. in Korea, die thans nog in de voorste linies staan, daar zullen worden ver vangen door góed-uitgeruste Zuid- kor eaanse afdelingen, zonder dat even wel de geallieerden zich geheel zouden terugtrekken Een blokkade van de Chinese kust was, zo onthulde Elsenhower verder, ln studie bij diverse regeringsinstan ties ln Washington, maar een con creet plan voor een dergelijke maat regel had het Witte Huis nog niet bereikt. De verzekering dat de Russen ln het bezit zijn van atoombommen kan men enerzijds zien als een terechtwijzing aan sommigen die denken dat een kracht dadig optreden van Amerika een spoe dig einde aan de oorlog ln Korea kan maken en anderzijds als een pleidooi voor het handhaven van uitgebreide militaire hulp aan het buitenland. Elsenhower gaf verder nog een toe lichting op zijn belofte, dat de geheime overeenkomsten, welke hadden geleid tot het ln slavernij brengen van vol keren, door Amerika zouden worden geannuleerd. Het ging niet om gehele overeenkomsten, zo verduidelijkte hij. Zijn verklaringen versterkten de indruk dat zyn belofte uit zijn State of the Union-boodschap meer een stap in de psychologische oorlogvoering was dan een directe politieke daad. Met andere woorden: het Is waarschijnlijk dat de Amerikanen aan de hand van deze be slissing een uitgebreide propagandist! sche actie zullen gaan ondernemen oir de volkeren, die onder het communisti sche juk gebukt gaan, moed in te spreken, yE zijn vrijwel onbeperkt houdbaar" vertelde de heer W. Bakker toen hij ons zijn geprepareerde bloemen toonde. De Hindelopers zeggen: ,Die Bakker toch." De heer W. Bakkei-, directeur van Hindelopens beschei den visafslag, is het, aan ■wiens vinding Hindelepen z'n nieuwe industrie dankt. Een industrie die na nauwelijks een maand werken reeds contacten heeft over de gehele we reld. „Ja, ik ben van de fauna in de flora overgestapt", zegt de heer Bakker laco niek. De vinding is eigen lijk ontstaan door een hobby van de heer Bakker, namelijk het prepareren van dieren. Daardoor kwam hij op het idee om het ook eens met bloemen te proberen. Zijn vrouw sprak van tijdverknoeien en geld verknoeien, totdat de heer Bakker er na acht jaar experimenteren in 1948 in slaagde bloemen zo te prepareren, dat de vorm behouden bleef. De kleuren gingen echter nog verloren en om die vast te houden moest hij prepara ten zoeken, die niet in de handel waren en die hij zelf uit diverse planten moest fabriceren. Dat duurde nog eens twee jaar maar in 1950 was hij ook daarin geslaagd. Doch hij bleef over zijn vondst zwijgen als het graf om dat hij eerst wilde nagaan hoelang de geprepareerde bloemen goed bleven. Hij wachtte anderhalf jaar, maar zijn bloemen veran derden niet yan vorm of kleur. Ze werden blootge steld aan hitte en koude, aan vocht en droogte, maar niets bleek van enige ongunstige invloed. Hij ging octrooi aanvragen voor alle landen, een aan vrage, die reeds in behan deling is, en daarna raakte het nieuws pas bekend. Sindsdien krygt de heer Bakker dagelijks een over stelpend aantal aanbiedin gen en verzoeken om licen- tierecht, maar hij houdt ae export in eigen hand. Hij is in onderhandeling met Zweden, Noorwegen, Finland, België, Frankrijk, Italië en Canada. Er zijn reeds monsters verzonden naar Indonesië en intussen is er een bescheiden be drijf ingericht, dat eigen lijk al te klein is, waar tien meisjes verse bloemen de vereiste bewerkingen geven. Dit prepareren van bloemen is in hoofdzaak injectiewerk. Iedere bloem krijgt met bepaalde tus senpozen een aantal prik ken, waarbij diverse pre paraten in bloem en sten gel worden gespoten. De behandeling duurt drie weken. Maar dan worden de bloemen voor vijf jaar gegarandeerd, wantde heer Bakker weet dat ze dan nog precies zo zullen zijn en wanneer men ze in doorzichtig papier stofvrij verpakt, zijn ze vrijwel on beperkt houdbaar, zegt hy. Een geprepareerde An jer komt op ongeveer 1.75 bijvoorbeeld, maar een narcis is goedkoper, „maar daarvoor heeft men dan ook bloemen die niet na een paar dagen weg zijn", aldus de heer Bak ker, die van een en ander grote verwachtingen heeft. Dezer dagen komen reeds de eerste buitenlan ders naar Hindelopen voor het maken van contracten. Het enige wat nog aan de bloemen ontbreekt is d-> geur. „Het is echter niei al te moeilijk om ook daar een oplossing voor te vin» den, maar ik heb er dood eenvoudig de tijd nog niet voor gehad", aldus de heer Bakker, die overigens Hindelopen niet ontrouw wil worden. „De visserij gaat achteruit en er ia hier werkgelegenheid no dig", zegt hy.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2