AMSTERDAMS DAGBOEK SARANTO^i Spelden met zwarte koppen - Een dode en vier gewonden bij botsing Griep? DAMPO Ir H. J. Slot ten grave gedragen Ruzie om een krant, maar wie is er nu begonnen Tèm die zenuwen!' s^NAT0GEn Verbetering vergoeding Zondagsarbeid op zee 2 HET PAROOL WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Zoen: f 1.— jK hebouderwetse vader die I ik benin het Dagboek de opmerking gemaakt, dat ik II jaar wat jong vond om voor karweitjes de straat op te worden gestuurd. Prompt méldt zich een pa, wiens dochtertje, Kabouter Heide kruid, oud 9 jaar, haar vader heeft verzocht op te treden als haar secretariswant Heidekruid is het helemaal niet met mij eens. De kabou ters hadden opdracht min stens f 1 bij elkaar te ver dienen met kleine werkjes voor het Rampenfonds. „Verleden Zaterdag", aldus dicteert Heidekruid haar secretaris, ,,heb ik in twee uur f 9 bij elkaar gewerkt door de volgende karweitjes te doen in de buurt: 1. Koper van de deur poet sen. 2. Schoenen poetsen voor twee heren. 3. Een oude dame een zoen gegeven, waarvoor ik een gulden kreeg. Jj. Kippetjes voeren. 5. Vlees halen bij de slager. 6. Een hondje uitgelaten. 7. Boodschappen doen bij de kruidenier. 8. Een brief gepost en siga retten halen. Ik heb ook wel gehad, dat ze de deur voor mijn neus dichtgooiden, maar dan ging ik naar de volgende." Heidekruid, ik ben niet zo jong meer, maar nog niet te oud om wat te leren. Je indrukwekkende arbeidslijst heeft mij volledig ervan over tuigd. dat ik het mis had. Als een kabouter van 9 jaar f 9 bii elkaar kan verdienen, moet een meisje van 11 het tot f 11 kunnen brengen. Zelf heb ik twee welpen aan de deur gehad, die ik een aangetekende brief naar het postkantoor wilde laten bren gen. Die brief lag er al een 'dag of veertien en als U het mii vraagt ligt Mi er nu nóg, want liet postkantoor was dicht. Als het nu kabouters waren geweest, had. ik óók wel een zoen (d 1) willen hebben, alhoewel ik, toen mijn op een va oudste nog Kabouter Appélwann heette de kabouter zoenen altijd voor niks heb gekregen. Mooie steen De toneel, en reciteerclub „Jan van Beers" heeft haar succes van 31 Januari j.l. met de opvoering van „Het Witte Legioen" uitgebuit om een steentje, beter gezegd, een steen, bij te dragen voor het Nationaal Rampenfonds. Dinsdagavond gaf zij in de grote zaal van Kras, die voor dit goede doel geheel belange loos was afgestaan, een her haling van deze voorstelling. 900 was bij de aanvang van de voorstelling reeds voor het fonds beschikbaar en dit be drag zal wel. aanmerkelijk hoger-zijn geworden, doordat een der ieden een bontmantel ter waarde van 400 voor de tombola beschikbaar had ge steld. De loten gingen hier door dan ook vlug van de hand. Deze zeer verzorgde voorstelling had bij het pu bliek een wèlverdiend succes. Na afloop van de voorstel ling werden spelers en regis seur landurig toegeklapt. REPETEREN! Te TELEFOON voor Mijn heer" van Wim Du- mont is een bliispelle- tje. zoals er 12 ln een dozijn eaan. Een serie toevallig heden, meestal erg gezocht en zo door de schriiver in scène gezet, dat zelfs de ODDervlakkigste toeschouwer onder het eerste bedrijf al raadt hoe het afloopt. De Amateurtoneelverent- _ing ..Onze Ontspanning" en de Christelijke Toneelvereni- :ing ..Elek wat wils" gaven .ezamenliik Dinsdagavond in Kras een opvoering van dit stuk. onder regie van K. W. Gunther. Deze regisseur zal met deze groep spelers zeer ernstig moeten repeteren, want er ziin nogal wat zwak ke plekken. Cor Kessler Brinkhuis bijv. laat haar armen veel te veel langs het lichaam hangen. Zii moet trachten zich wat vrijer te voelen od het toneel. Dollv Schoos. de typiste werd veel te gemaakt gespeeld. Vooral het lachen was zeer onna tuurlijk. Het zou te ver voe ren alle medewerkers onri?r de loupe te nemen, al wil ik graag nog een uitzondering maken voor Nlek Leonhard. die het aardige rolletje van Peter Stam uitstekend voor het voetlicht bracht. Décors en aankleding van het toneel waren goed verzorgd, maar het kapwerk was slecht. De opbrengst van de Drachtige tombola wordt ge stort op Giro 17. Hulde! VOSMEER. Terstond geholpen! Een spion was Zaterdag j.l. in de Hema aan de Nieuwen- dijk. toen daar via de micro foon werd bekend gemaakt, dat een mevrouw, wier gezin van een weekloon moet leven, haar portemonnaïe met 60 was kwijtgeraakt. De directie loofde voor de eerlyke vinder of vindster een beloning uit, maar er kwam niemand op dagen. Meteen werd toen via de omroepinstallatie een hulp actie voor die onfortuinlijke mevrouw op touw gezet en in minimum van tijd hadden personeel en klanten 57 bij elkaar gebracht en dat terwijl iedereen al zo geofferd heeft voor de watersnood slachtoffers. Vooral daarom heeft deze kleine actie voor een geval van individuele nood onze spion zeer getrof fen. die Voor de Hema-man, deze actie uit de grond stampte: onze Dagboek-hul- de-van-de-dag! Hooggeëerde ajd. Een by de Amsterdammers bekende figuur gaat afscheid nemen. Co r S c h u r i n g. die velen vroeger als clown heb ben gekend, en die de laatste jaren zo populair werd als „Spreekstalmeester van Cir cus Strassburger", gaat het vak verlaten om een wat rus tiger leven te leiden. Maan dag 2 Maart zal de laatste voorstelling van dit seizoen in Carré worden gegeven. Die dag zal Cor voor het laatst zijn „Hooggeëerd .publiek" toespreken. OOK SOLDATEN VAN HET HEILSLEGER ALLE Amsterdammers dra- de 31, die daar hebben ge- gen het Leger des Heils werkt. Dag en nacht ver een warm hart toe. Men strekken zij warme maaltii- moet wei een steen in de den. hete koffie en lunchpak- borst hebben in plaats van ketten aan het leger der dijk een hart, wanneer men Zater- werkers. Het voedsel gaat dagavond geen „Strijdkreet" desnoods Per duk\v naar de koopt bij het biertje, dat de hongerigen. week afsluit, ,,'t Is voor het - „i Leger", zeggen dan zelfs de ke^er ^es 5 u 'ir i heidenen onder ons. tijd '"I uitstek practlsch. Eerst kleren, eten en een bed om Het Leger heeft nét als de in te slapen is de strijdkreet Kon. Landmacht zijn solda- van de soldaten van „De ten naar het verdronken land Strijdkreet". Uit welke bron gestuurd om mee te vechten die hulpvaardigheid wordt tegen de nood. Er zijn nu nog geput, wordt daarné. pas ver- 6 Mobiele Cantines van het teld. Leger des Heils in actie, van Góed werk, Leger! door Advertentie DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Een ziekte Het „ga-van-m'n-wagen" van tramconducteurs is in wezen vaak een plotselinge uitbarsting van verliefdheid, aldus een spionier. Verliefd heid op de eigen uniform, aan welke ziekte bijvoorbeeld ook generaals, admiraals en poli- tie-agenten kunnen lijden. Het betrokken complex is, zoals trouwens alle com plexen, een ziekte van de geest maar dan een, die gemakkelijk te genezen is. dikwijls reeds met wat kal merende woorden. Zulke woorden heeft de Engelse wijsgeer Bertrand Russell eens gesproken in een van zijn radio-lezingen over „Het gezag en de enke ling". Hij zei het heel duide lijk. ongeveer als volgt: „De gewone belastingbetaler en al zijn mede-gewone-belasting betalers zjjn als groep de werkgevers van admiraals, politie-agenten en andere overheidsambtenaren: de f;roep onderhoudt hen name- ijk. Wil dus de democratie voor ons gevoel werkelijk iets betekenen (en wil zij niet al leen maar bestaan in de ter- Op groot Accountantskantoor te A'dam kan geplaatst worden een meisje Leeftijd IS—20 jaar. voor lichte administratieve werkzaamheden. Middelt». schoolopleiding vereist. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, Woensdag. By een autobotsing op de Ortenseweg by Den Bosch is vanmorgen de bestuurder van een personenauto om het leven gekomen. Vier andere inzittenden werden ernstig gewond. De auto kwam uit Zeeland met zes personen er in. Uit een colonne zwenkte een Franse Rode-Kruisauto plotseling naar links en kwam in botsing met de passerende personenauto. Deze werd ge heel in elkaar gedrukt. KAMERLID AANGEREDEN DOOR FIETSER Het lid der Eerste Kamer mr G. K o 1 f f (c.h.l is gisteravond om zes uur, komende uit het gebouw der Eerste men van een regeringsappa-Kamer, op het Haagse. Binnenhof aan- raat) dan mag de eenvoudige gereden door een fietser. Hy werd aan belastingbetaler nooit éen i het hoofd gewónd. Nadat een arts eerste gevoel van onmacht krygenlhulp had verleend, kon mr Kolff zich jegens generaals, politiemen-1 naar zijn hotel begeven, sen, lokettisten ten postkan-; tore en andere pverheids- Pater Stokman ongedeerd bii ambtenaren, want m werke- J lykheid hebben zy geen macht over hem, maar zjjn zij zyn dienaren." Men zou daar in het geval van „ga-van-m'n-wagen" nog aan kunnen toevoegen, dat de uniform dus voor de belas tingbetalende burger het sein is: hier is Uw dienaar, Uw werknemer, zo men wil. Als de drager van dat pakje meent, dat hij er méér recht aan mag ontlenen, dan hij in zijn beroepsoefening strikt behoeft, dan is hij eenpatiënt. Ons geheugensteuntje DONDERDAG: Ned. Vrouwen club, Keizersgracht 5S0, 20.15 u.: Forumavond: Theosophlsche ant woorden op actuele vragen, het Theosophisch Genootschap Covï- na. Geb. Prinsengr. 720. 20 u. „De vier evangeliën", heer Ogil- vie. „Caritate Christi Compulsi" êo Geb. Moria, Speerstr. 9. 19.; u.„Christus in ziel, geest e lichaam", ds R, Spilleriaar va Canada. J, Shellgeb., Burg. c... Vlugbthaven, -20 u.: Interker kelijke evangelisatiebüeenkomst voor schippers: spreker: ds Vis ser. Ned. Vrouwencluh. Kei zersgracht 5S0, 20 u „Vergeet de humor niet!", heer B. v. d. Meer. Stichting Centrum Psycho Synthese. ALGEMEEN: Het bruidspaai Volger—de Boer. Wilhelminastr. 1121. is morgen 50 jaar ge trouwd. Onze hartelijke geluk wensen! De mondacoordeonvirtuozen „The Ragsons" willen gaarne optreden ten bate van het Natio nale Rampenfonds. Belangstel lenden kunnen zich in verbinding stellen met de heer C. A. Prinr Van Ostadestraat 323 I. Advertentie Luistert ook in uw auto naar nieuws- en weerberichten! levering en inbouw van philips auto radio NIJKERK'S RADIO N.V. Warmoesstraat 94, Amsterdam. Telefoon 36883—37337 AnouilK in Engelse versie voor Rampenfonds De Anglo-American Amateur Theatre Group, de toneelgroep van in Den Haag werkzaam zijnde Engelse, Amerikaanse en Canadese diplomatieke ambtenaren, feeft 26 Februari in het Seinpost heater te Scheveningen een opvoering van Anouilhs „L'imdtation au chateau" (Gasten op het kasteel), in een bewer king van Christopher Fry. De opbrengst van de avond komt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Benoemingen rechterlijke macht By K.B. zyn benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Am sterdam: mr E. Heldring, mr L W. D. Schreuder en mr W. A. de Koe. allen advocaat en procureur te Amsterdam. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m: 7.UU Nieuws. 7.10 Gr. 7.50 Dagopening S.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de hulsvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gr. 10.35 „Moet je horen". 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 ..Lucia dl Lammennoor", opera (acte 1). 1150 „De vrouw in Gezin, Maat schappij en Staat", causerie. 12.00 Zang en piano. 12,25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Gr. 12,50 „Uit het bedrijfs leven". 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13,50 Gr. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie", hoorspel. 14.40 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gr. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Pianoduo. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gr. 17.45 Regeringsuitzending: J. J. v. d. Laan: „Nieuw-Guinea's Australische buur man". 18.00 Nieuws, 18 15 Sport. 18.25 Amu sementsmuziek. 18.55 Reportage of gr. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelparlcment. 20-00 Nieuws, 20.05 Radio Phllh. ork. 21,05 Mannenkoor. 21.15 „De Kleine Prins", hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Gr. 23.40 Zang en orgel. HILVERSUM II. 298 m.: 7 00 Nieuws, 7.10 Gr. 7.15 Gymri. 7 3(J Gewijde muziek. 7 45 Ge bed en Lit. kalender. 8.00 Nieuws, 8.15 Gr. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio, lu.uu Gr. 10 30 Morgendienst. 11 00 Voor zieken. 11 45 Gr. 11.50 ..Als de ziele luistert", cause rie. 12.00 Angelus 12.03 Lunch-roncert. (12.30 —12,33 Land- en tuinbouw i 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13 20 Residentie Orkest 14.00 Gr. 14 45 Voor de vrouw. 15 15 Gr. 15.30 Radio Phllh. sextet. 16IHJ Bijbellezing, 16 31» Strijkkwartet 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gr. 18.00 Viool en piano. 18.25 Gr. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gr. 19.00 Nieuws. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord, 19.30 Gr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gr. 21.50 „Jezus Christus en de wereldreligies", causerie. 22.10 Gr. 22.15 Sopraan en piano. 22.35 Gr. 22 45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr. (Advertentie) bevordert mede een si Vereende krachten redden Mei is sant Duizenden zakken met zand zyn gis teravond in allerijl met tientallen vracht wagens naar de dijk van de polder Die- derik op Goeree-Overflakkee gereden en ln het gat geworpen, dat daarin by Dirksland was ontstaan. Iedere valide man uit Dirksland hielp mee om het water te keren, dat de polder en het dorpje Melissant bedreigde. Gisteravond laat was volgens deskun digen het gevaar geweken. Het gat ont stond naast een duiker, die geopend was om het water uit de polder te spuien tip de haven van Dirksland. Dit had autobotsing te Moordrecht (Van onze correspondent) ROTTERDAM, Woensdag. De auto van het Tweede-Kamerlid mag dr J. G. Stokman is vanmorgen te Moor drecht zwaar beschadigd bij een ver keersongeluk. Pater Stokman liep geen letsel op. Het ongeluk gebeurde doordat de commando-jeep van een colonne Franse militaire auto's plotseling stopte, waar na de andere wagens, om elkaar niet te rammen, dwars over de weg kwamen te staan. De wagen van pater Stokman, die daarachter reed, botste toen tegen de colonne op. Generaal Hasselman betrokken hij autobotsing: geen letsel (Van onze Haagse redactie) Hedenmorgen is de auto van de chef van de generale staf, generaal B. R. P. Hasselman te Hedel in Gelderland botsing gekomen met een tegenligger. Persoonlijke ongelukken deden zich hier bij niet voor; beide auto's werden be schadigd. Bij het passeren van een melkauto heeft de chauffeur van de wagen van generaal Hasselman waarschijnlijk door de mist een tegenligger niet kunnen waarnemen. De generaal was vanmor gen uit Den Haag vertrokken en was op weg naar een bespreking. Oud-KNVB penningmeester H. A. Tromp overleden In St Michielsgestel is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer H. A. Tromp. Hij behoorde tót de pioniers van de KNVB, die hij in 18961898 als pen ningmeester en later als commissaris heeft gediend. Vele jaren lang was hij een van onze meest gezaghebbende scheidsrechters. De begrafenis zal plaats vinden op Vrijdag 20 Februari 12.45 uur te St Michielsgestel. (Van onze Gooise correspondent) LAREN, Woensdag. Op het Sint Janskerkhof alhier is vandaag onder grote belangstellinsr het stoffelijk over schot ter aarde besteld van ir H. J. Slot. wiens overlijden op 43-jarige leeftijd tengevolge van een aanrijding wij Maandag berichtten. De heer Slot construeerde o.m. de Pander-jager. Hij was de laatste anderhalf jaar leraar aan de Gooise Radioschool in Hilversum en o.m. bezig met een nieuwe vinding, een zg. triller-zeef. welke vinding hij al aan een groot Duits concern had ver kocht. De directeur van de Gooise Radio- WANNEER Laroux dreigend op de oude man toekomt en hem de loop van zijn karabijn op de borst zet, geeft de Fransman hem een behoorlijke oorveeg. „Ik houd niet van die grapjes", snauwt Laroux, „vlug een beetje, waar is kapitein Rob?" Ondertussen is Veroni op verkenning gegaan. Vreemde geuren dringen zijn neus binnen en dan ziet hij opeens de openstaande deur van de hut, waar het afgodsbeeld is opge steld. Even staat hij verbaasd te kijken! Hoeveel edelstenen schitteren daar niet in die donkere hoek. „Laroux!" roept hij, „kom hierGoud, edelstenendiamanten Maar bijna tegelijkertijd gilt hij van de pijn: hij heeft het beeld willen aanraken en zijn vingers lelijk opengehaald aan één der gouden schorpioenen. „Blijf er af", schreeuwt Laroux hem toe, „die dingen zijn zwaar vergiftigd!" De kapper schreeuwt van pijn en angst, terwijl Laroux staat te schelden, dat hij dan ook zo verstandig had moeten zijn met zijn vingers van dat beeld af te blijven. Hechtenis geëist tegen Volendamse aannemer Hij liet overwerken zonder de vereiste vergunning (Van een onzer verslaggever) Zes dagen hechtenis eiste de officier /an Justitie bij de Amsterdamse recht bank vanmorgen tegen de 44-jarige aan nemer H. S. uit Volendam, die op een Zaterdag in September van het vorig jaar drie arbeiders in zijn belonfabriekje had laten overwerken, zonder de daar toe vereiste vergunning van de arbeids inspectie. „Hij doet dat geregeld", vertelde de wachtmeester, die proces-verbaal had opgemaakt. Het klopte, want de aan nemer was al acht maal veroordeeld en had voor een dergelyk feit nog twee weken hechtenis voorwaardelijk boven het hoofd hangen. „De Zaterdag is een vervelende dag. Dan houden wij 's morgens altijd specie over, dat waardeloos wordt, als we het niet verwerken", verweerde verdachte zich. „Betaalt u de arbeiders voor dit over werk?" wilde een der rechters weten. „Wel nee", antwoordde de aannemer. „Ze hadden 's morgens twee uur niets te doen gehad." „Deze verdachte is lang genoeg in het betonbedrijf om te weten hoeveel beton- specie er Zaterdags gemaakt kan wor den", meende de officier in zijn requisi toir. „Ik eis bevestiging van de door de kantonrechter opgelegde zes dagen on voorwaardelijke hechtenis." Uitspraak op 4 Maart. POLITIE ZOEKT FIETSER (ALS GETUIGE) (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag is op de Kloveniersburgwal tussen de Nieuwe Hoogstraat en de Nieuwmarkt, een fietser aangereden door een auto. Deze fietser had juist vóór de aanrijding een andere fietser gepasseerd. Deze laatste, gepasseerde, fietser is de politie onbekend en kan wellicht een waardevolle getuigenver klaring afleggen. Hem en eventueel ook andere getuigen wordt verzocht zich te melden op het politiebureau J. D. Meijerplein, tel. 4152146821. tot gevolg, dat de dijk naast de duiker school de heer A. J. M. Marijn en de leer- i'erzakte. (Van een onzer verslaggevers) „Het Parool" is het be gin geweest van een ferme burenruzie ergens in do Minervalaan, op een dag in November. Er vielen rake klappen en harde woorden om de krant, die weg was. Vanmorgen heeft mr L. de Blécourt, Am sterdams politierechter, de ruzie afgesloten met een vrijspraak voor de twee verdachten. „Gaat henen in vrede en vecht nooit weder", sprak hy plechtig. De heer C. was zijn krant kwijt, die avond. De brievenbus was leeg en het was al ver over tijd. Me neer C. ging naar de buren drie-hoog. Zij hadden de krant niet. Daarop ging hij naar twee-hoog. Daér was de krant. „Stom-toe vallig, bij vergissing", zei den de buren, de familie L. Op dat moment begon het gevecht. Voordat de zaak verder werd onderzocht, sprak mr De Blécourt echter plechtig: „Miserabile dictu, meneer de officier, het is heel akelig, maar ik heb uit de processen verbaal niet de Indruk gekregen dat de mensen die hier als verdachten staan, daar moéten staan. Zijn zy eigenlijk niet de getuigen en zijn de getui gen niet de verdachten?" Maar hij zette het onder zoek toch voort. De buurman Uvee-hoog.(t me„oer c. ge- de heer L„ zivoer de waarheid te zullen zeg-1 BAchtcra( het moel- fl?. r .S™ 1 Hik uit te zoeken wie hier neer C. sprong boven opbu ls.. zo beao„ de my en sloeg. De buren drie-hoog kwamen er bjj om me te ontzetten, en toen kwam ook de andere verdachte. K., meevech ten. De politie van 88888 maakte er een einde aan." Mevrouw L. verscheen voor het getulgenhekje. „Meneer C. kwam schel den en maakte een rel. Hij zei zwerver, zwende laar, Ik vreet je op. tegen m'n man. Toen ging hij „JUT vechten en kwam K. ook bij." Mevrouw K. verklaar- de: „Meneer L. sloeg het eerst. C sprang toen boven op L mevrouw L. sprong weer bovenop C. Ik stond boven aan de trap en had een prima uitzicht Mevr. L. was een furie gelijk." Mevrouw C. zei: „Ik heb gehoord dat mevr. L. haar man toeriep: begin nou, sla d'r op! Mijn man kreeg de eerste klap De buurman drie-hoog. meneer Z.: „Mevrouw L. sloeg meneer K., Ik pro beerde scheidsrechter te zijn, maar kreeg ook een klap. Er werd zo ge- schreeuwd, ik heb niet kunnen verstaan wat er ls gezegd." En mevrouw Z. gaf als •haar lezing: „Meneer L. officier van Justitie zijn requisitoir. ..Als je niets doet komen de mensen beurtelings bij het parket klagen. Het Openbaar Ministerie moet dan maar een keus doen wie de ver dachten^ zijn. Ik eis vry- „Ik leg me daar direct bii neer", pleitte mr J. Oranje kort. ..Deze zaak doet me denken aan een oud Chi nees verhaal", begon de er rechter. „In China gaan een Franse dokter en een Franse dominee naar de kerk. Als ze thuis komen is de dominee zyn kip kwijt. Zijn Chinese kokin zegt dat er een roofvogel is gekomen die de kip meenam, maar zij zit zelf onder de veren. Er komt een reuze vechtpartij en de rechter zegt daar later van: overwegende dat de roofvogel een kip, de Chinese vrouw een klap en de Chinese man (van de kokin) een trap heeft gekregen; overwegende dat ieder moet houden wat hy heeft, is vrij spraak voldoende. Zo is het ook hier. Er was een reuze radauw en ieder kreeg wat. Vrijspraak." „Ik doe afstand van hoger beroep", zei de officier. Brug over de Noord bij Alblasserdam weer in gebruik Naar de A.N.W.B. bericht, kan het verkeer van Rotterdam en Dordrecht naar Gorinchem thans weer gébruik maken van de brug over de Noord bij Alblasserdam. De rijksweg door de Al- blasserwaard ls evenwel nog onbruik baar. zodat de route Alblasserdam Kinderdijk Streefkerk Nieuwpoort Schelluinen Gorinchem moet wor den gevolgd. Deze route is zowel overdag als des nachts voor het verkeer opengesteld, in tegenstelling tot de route Alblasserdam Papendrecht Sliedrecht Gorin chem, welke slechts van 17 uur 's avonds tot 8 uur 's morgen- kan worden bere den, en wel op eigen risico. Het -veer tussen Dordrecht en Papendrecht is overbelast, zodat hier met grote ver traging rekening moet worden ge houden. lingen van deze school alsmede andere belangstellenden volgden diepbedroefd hun leraar naar zijn laatste rustplaats, nadat pastoor Chr. ten Veldhuis in de St. Jansbasiliek de gezongen requiem mis had opgedragen. Pastoor ten Veld huis verrichtte ook de absoute. waarna mevrouw Slot dank zegde voor de grote belangstelling. Advertentie Neem Sanatogen het zuivere albumine- phosphor preparaat. Iedere volgende dosis draagt bij tot verster king van Uw zenuw gestel en brengt U nader toteenblijvende veerkrachtige gezond heid. Sanatogen ver lost U van U w klachten en schenkt U nieuwe energie en levensblij heid. Begin er nu mee, Hel zenuwsterkende voedsel Eis van makelaar tegen gemeente afgewezen (Van onze correspondent) ALKMAAR. Woensdag. Heden morgen werd uitspraak eedaan in het rechtsgeding tussen de gemeente Alk maar en de makelaar in onroerende goederen H. H. T o e p o e 1. De laatste had de gemeente gedagrvaard omdat deze in een publicatie in de pers had gewaar schuwd tegen zijn gedragingen en hij eiste verbod van herhaling van een der gelijke publicatie. Academische examens AMSTERDAM, Vrije Universiteit. Candi- daatsexamen psychologie: W. Zonneveld, H. 't Veld (met lof). AMSTERDAM. Doctoraal examen Engels: mej. J. Overwoei. Candidaatsexamen Engels: niej. J. L. Doets. Candldaatse^men poli tieke en sociale wetenschappen: mej. W. Joshua. IC. Krombeen. DELFT. Canaiüaatsexamen bouwkun dig ingenieur: M. C. Arnoijs, C. P. J. Beersma, T. A. J. B. van der Bolt, J. Boot, K G. Brummel, J. IT. Gribling, G. J. van der Grinten, J. P. van Gyn, J. B. M. Gijsen, J. F. Hondius, A. Hoogerwerf. J. A. van Huizen. A. de Leeuw. M. IT, M. Liesker. A. van Linge, P. IC. A. Pennink, J. J. Raue, P. Reijenga, J. I. Risseeuw, H. Spruit. P. H. Tauber, J. van Tol. H. T. Vink. R. L. de Vries, R. E. M. Wolfs, J. Wijnbergen. J. Zeeman. Candidaatsexamen werktuigkundig Inge nieur: J. D. Bierens de Haan, M. van Duijn, E. J. B. de Vlieger. Ingenieursexamen bouwkundig inge nieur: G. van Setten. N. Spronk. Ingenieursexamen werktuigkundig inge nieur: J. H. A. Beneken genaamd IColmer, J. P. C. van Bommel, J. van Dam.J. ICol, N. C. Kor e vaar. M. P. W. van Leerdam, J. Meijers, P. Noordzij, J. Peelen, I-I. van Rossem, J. N. Wark, Yap ICie Han, J. W. van Zwieten. KOREA-MILITAIREN Post voor de mil' .a.iren van het Neder lands detachement Verenigde Naties, die op 15 Februari uit Korea zijn vertrokken, dient uiterlijk 27 Februari in Nederland te worden gepost. Het adres moet als volgt lulden rang. naam en voorletters; legernummer: N.D.V.N.op thuisreis naar Nederland; Amsterdam Schiphol Militair. De namen van tussenhavens en schip mogen dus n i e t worden vermeld. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, Woensdag'. Na by na een jaar van onderhandelen tussen de Contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij onder voor zitterschap van de heer P. de Vries, voorzitter van de C.K.O. enerzijds en de Raad van Bestuur voor de Zeevaart (het overkoepelende lichaam der zeven werk geversorganisaties) anderzijds, werd overeenstemming bereikt over veranderin gen in de C.A.O. voor zeelieden. Op diverse ledenvergaderingen der organisaties werden deze wijzigingen met vrijwel algemene stemmen aanvaard. Een belangryk punt, waarover de onderhandelingen gingen, was de kwestie van de arbeidstijd en wel in het bijzonder de vergoeding van de Zondagsarbeid op zee. Het is nu eenmaal zo, dat een schip op Zaterdagmiddag en Zondag ergens op de oceaan moeilijk stilgelegd kan worden. Op zee wordt zeven dagen per week gewerkt, sinds 1936 bij de invoering van de achturige werkdag 56 uur per week en daarvoor zelfs 84 uur. Tot dusver werd voor elke gemon- Er zijn zeelieden die menen, dat zy er sterde maand op zee twee verlofdagen met de nieuwe regeling niet beter op toegekend als vergoeding voor de Zon- zouden worden ten aanzien van het aan- dagsarbeid. De nieuwe C.A.O. schrijft tal vrije dagen. In de practyk is echter thans voor, dat iedere Zondag op|re;ds gebleken, dat in de regel juist zee op vvacht of niet wordt ver- meer vrye dagen worden verdiend, in goed met een verlofdag. Ligt het schip I het byzonder op de lanae reis wanneer op een Zondag ergens in een haven. weinig havens worden aangelopen. TONEEL, DANS. CABARET. Lcillsuplein Theater, S. Bibclonië; Centraal Theater. 8, U spreekt met uw moordenaar; Carré, S, Circus Strassburger: Kleine Coinedie, S. Potasch en Perlemoer; Nieuwe De la Mar Theater, 8, Het meisje met de grote voeten. MUZIEK. Concerts:., Gr. z., S.15 Ab.con cert; "Wcstcrkerk, 7.45 Albert de Klerk (orgel): Raadhuis, Kamer 238, S Henk Dries- sen (bariton). BIOSCOPEN'. Alhambra. 2.15, 7, 9.30, De ernst van Ernst (a.l.): Apollo, 2, 7.15, 9.30 Ik heet Nikl (14 j.); Astoria, 7, 9, Anna (14 j.); Bio, 2. 7.15, 9.30, Dun Cairilllo (a. 1.); Capitol, 2, 7.15. 9.30. Bureau Zedenpolitie (18 j.); Cein tuur, 2. 7. 9.30, The greatest Show on earth (14 j.); Cineac (Damrak) van 9 30 af Ivanhoe (14 j.); Cineac (Reguliersbreestr.) van 9 af Aijualiteiten (a.l); Cinema Hnllandia, 7.15, !).ó0. Muiterij op het Goudschip (18 j Cine ma Parisïen van 12 af De verdwenen vrouw (IS j.); City, 2.15, 6.45, 9.30, Mylord steelt juwelen (a. 1.); Corso, 1.30, 3.45, 7.15, 9.3U. Operatie Cicero (14 j.Culturn. 2.15, 8, Storm over Malakka (14 j.); Desmet, 2.15, 7. 9 30 Hartstocht zonder liefde (18 J Edison, 7.15. 9.30, Godin der jungle (14 j.); Hallen. 2. 7 15, 9.30, De geluidsbarrière (14 j Hollandia, 7.45 Kindersmokkel (IS j Kriterion. 2.30, 7.15, 9.30, Le plaisir (18 j De Liefde, 2.30, S, Muziek voor mlllioenen (a. 1.) Luxor, 11.30, 1.30, 3.45. 7.15. 9.30. Car son City (14 j.): National, 2. 7 15, 9.30. Door braak (IS j.): Nöggerath. 1.30. 3 45, 7. 9.30. De gouden poort (18 Nova, 7 15. 9.30, Zo jong zo slecht? (18 j.)Odeon, 2, 7.30. 9.30, Mandy (14 j.): Olympia. 7 15. 9 15, New Mexi co (14 j Passage, 1.30. 3 45. 7.15, 9.30, Ver laten eiland (14 j l'lnza van 11.30 af Ivan hoe (14 j Rex. 2. 7 15. 9.30. Zo zijn we niet getrouwd (18 j.lRïaltn, 1.15. 3.30. 7 15. 9.30. Zo zijn we niet getrouwd (18 j.); Rnxy. 1.30, 3.45, 7.15. 9.30. Het gevaar klopt aan (18 J.): Royal. 1.30. 3.45. 7. 9 30. Café De rode Engel (IS j.Tuschinskl. 2 15. 7. 9.30. Sterren stra len overal (al): Uitkijk. 1 15. 3.30. 7.15, 9.30. 'he galloping major (a 1): Van Swinden. 2. .15. 915 Klokslag 12 (14 j.l: Victoria. 2, 7.15. .30. De zonen van de musketiers (14 j.l; Pest End. 2. 7.15, 9.30. Jungle goud (14 j.). De organisaties hebben dus ten aan zien van de 48-urige werkweek voor zeelieden een principiële overwinning weten te behalen. Iets waartegen de zeeliedenorganisa ties ten zeerste zijn gekant is het feit. dat de „opgepotte" vex-lofdagen van of ficieren of gezellen heel dikwijls niet als werkelijke vrye dagen bij voorkeur door te brengen in de thuishaven worden ver leend. maar dat de rederij, daartoe ge dwongen door een tekort aan plaats vervangend personeel, op de zeelieden een beroep moet doen een groter of klei ner deel der verlofdagen in geld op te nemen. De vakorganisaties achten de invoe ring van een passend aflossingssysteem noodzakelijk om de thuiskomende zee- lieden normaal met verlof te kunnen laten gaan. De Nederlandse koopvaar- dijvloot moet ook in de toekomst vol- I doende bemand blijven, wat zeggen wil i dat de jeugd ambitie voor het zeemans- beroep moet blijven tonen. door CONSTANCE en GWENYTH LITTLE Miniatuur 40 Plaats op elke Btip een letter: 1 tekengereedschap: 1—3 geld opzouten; 5 menselijk organisme. staat van lichaam; 5—3 eters; 2t deel van woord: 12 ondiep, stilstaand water; 2 weg met bomen; 34 onprettig; 45 kelvormig voorwerp; 51 pots. Hij maakte in een glas een of ander drankje klaar en liet het haar uitdrin ken. Toen ging hy naast haar zitten en streelde haar haren. Ik ging weg, onver klaarbaar geirnteerd. Maar toch speet het mij voor Rhynda als ze inderdaad zei ik bitter. „Ik in verwachting "was, was dat Lamely k „Heel hulpvaardig". - ga mijn koffers pakken terwijl jullie om beroerd. 18 Toen begon ze tegen ons te krijsen De kamer was in precies vijf minuten dat we eruit moesten. g_ r gedaan, waarbij mijn aandeel beslist I-Iaar kamer verkeerde, als gewoon- me loten." De gong voor de lunch had tijdens al kon worden verwaarloosd. Ik was te lijk, in een afschuwelijke herrie met alle Ik ging naar mijn kamer. Ik was woe- die opwinding geluid, dus ik ging naar 2 slap van het lachen om veel te doen. kleren overa. verspreid. Richard stopte dend op mevrouw Ballinger en ik wilde de eetzaal. Hij smeet eenvoudig al wat voor de ze allemaal onder het bed, terwijl hij haar huis zo snel als menselijkerwijs mo- Rosalie vertelde ze alles over Rhynda hand kwam in laden of uit het raam. zich doof hield voor haar gescheld. gelijk was verlaten. Ik dacht, dat het en Amy klaagde ononderbroken over de Hy stofte met een enkele armzwaai en Hy bekroonde de voorstelling door een opluchting zou zijn, geen nacht lan- manier waarop haar kamer was schoon- haalde de zwabber over ieder stukje van haar tijdschriften en een doos chocola uit Se}f meer op die griezelige plaats te gemaakt. de vloer, dat zichtbaar werd. het raam te gooien, waarna we de kamer blijven. Al dat rumoer was nogal onaange- We gingen vervolgens naar de eet- even plotseling verlieten als we waren Richard volgde me en legde een hand naam en ik schoof in een stoel en begon zaai en ik begon er ^ok aardigheid in binnengekomen. kalmerend op myn arm. te eten met het voornemen, zo snel te krijgen, met het gevolg, dat de hele Amy volgde ons de hal in, beledigin- „Ik denk met, dat ze je zullen toe- mooejjjk weer te verdwijnen. benedenverdieping in een kwartier klaar gen schreeuwend. staan weg te gaan, Leigh. Zou je dat Maar mevrouw Ballineer had klaar- Onverwacht stuitten wij op mevrouw met eerst informeren, voor je gaat - Smith", Oplossing Miniatuur 39. Horizontaal: 1. tulp; -l term: 7. karos; 9. eb; 11. Nijl; 12. ld.; 13, ras; 15. ene; 16, streven; 17. vla; IS. rem; 20. os. 21. tijk: 23. na; 24. fakir; 2G. kaas; 27 lijst. Verticaal: 1 toer: 2. LK; 3. pan: 4. tol; 5. es; 6. mode; S. rijke lijk; 10. basis; 12 innen: 14. sta: 15. eer; 17. volk; 19. maat; 21. tas; 22. kil; 24. fa; 25. rij. blijkelijk besloten tot een familieraad, want plotseling tikte ze op de tafel en vroeg om stilte. „Er zijn zekere dingen, waarover we moeten praten", kondigde ze gewichtig aan. ,Dan kan ik misschien beter weg- dat Richard rechtsomkeert maakte. trek iets behoorlijks aan!" Zei kou1 „Wanneer is de begrafenis?" vroeg Hij. Amy wierp haar een donkere blik toe, HOOFDSTUK X Zij nam me van het hoofd tot de voe- .Morgen", zei ik. draaide zich om en smeet haar kamer- T. ten °P- „Neen ik geloof, dat je hier Hij keek de hal rond. „Nog meer deur achter zich dicht. vergat dat k was ontslagen en evenveel van weet als wy allemaal kamers?" Toen was ik aan de beurt. „Leigh holde achter Rosalie aan naar beneden, zo niet meer. Ik schudde myn hoofd. „Alleen van Smith, je bent ontslagen ga onmid- na4-r de zitkamer. Ik voelde me aan myn waardigheid Amy en Donald Tait, en die doe ik niet dellijk heen. Al dat lawaai en die licht- Daar lag Rhynda op een divan, zy verplicht, te verdwynen, maar nujn meer. zinnigheid schandelijk. Terwyl John acnte en schreeuwde en snikte, met nieuwsgierigheid won het. Ik trok een „Geen streken." zei hy verwijtend, nog boven de aarde staat." tussenpozen dat ze een kindje moest strak gezicht en bleef waar ik was. „Vooruit." Ze zeilde weg en ik keek hulpeloos 'u'ljgen en dat het niet eerlijk was. „Men vertelt mij", begon ze pompeus, Hij liep naar Amy's deur, klopte hard naar Richard en naar Berg, die was Richard duwde me op zij en boog zich „dat John werd vermoord mijn arn^a eL liep meteen naar binnen. komen kijken, wat er allemaal aan de over haar heen. Het kostte hem twee j0hn! En ik zal niet rusten ik KSji Ik hoorde haar een lichte kreet slaken hand was. minuten haar te kalmeren. Toen nam niet rusten, voordat het creatuur dat dit en zag toen, dat ze alleen een broekje Berg klopte me op mijn schouder, hij haar op en droeg haar naar boven, heeft -gedaan, aan de justitie is over- en een b.h.-tje aanhad. „Doet er niet toe Smithy; Dick of ik zal naar haar slaapkamer. Ze klemde zich, geleverd." Niemand zei hier iets op -r- Hij schonk haar geen aandacht, be- met je trouwen, dan heb ja eèn makke- nog zachtjes nahuilend aan hem vast. we zaten alleen maar ln afwachting halve dat hij haar op zy veegde, by het lijk Baantje, waar je kunt koken en „Blyf bij me Dick, laat me niet alleen, ik te zitten. opmaken van het bed. wassen voor je brooa." wil niet alleen zijn." (Wordt vervolgd) Toen gingen we naar boven. Richards Ballinger en de schrik en woede op haar pakken?" kamer, mijn kamer, die van Berg en de gezicht deden ons stilstaan. Amv zette Voor ik kon antwoorden stormde Ro- I badkamer ondergingen alle dezelfde be- haar gejammer met een hoge stem en salie Hannahs de gang over. 0 l werking. spaarzame kledy voort. „Juffrouw Smith, juffrouw i We stopten ten slotte bij het naai- „Amy", zei mevrouw Ballinger, met riep ze opgewonden, „kom gauw, RhyA kamertje, waar John had gelegen. Ik een waarlijk verschrikkelijk stemgeluid, da heeft een zenuwtoeval. Ze gilt steeds wilde er niet binnengaan en was blij, „ga onmiddellyk terug naar je kamer en maar, dat ze in verwachting is." mkeert maakte. trek iets behoorlijks aan!"HOOFDSTUK X at dat i: :er Rosal naar de zitkamer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2