HET AFSLUITEN VAN DE ZEEGATEN Binnendijken worden gedicht of versterkt Buitenlandse militairen naar hun bases terug Minder aanplant na de watersnood Reeds zijn enige objecten in studie genomen Verkorting van de kustlijn Helpt! FIJNAART WERKT AAN ZIJN HERSTEL Werd zendtijd van AVRO gevorderd of niet? Woensdag 18 Februari 1953 DEUTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad Naar aanleiding van de vele berichten, die dezer dagen zijn gepubliceerd over het afsluiten van de zeegaten hebben wij een onderhoud gehad met een deskundige van de Rijks waterstaat. Deze wees erop, dat reeds in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1953 voor het departement van Verkeer en Waterstaat, van 3 December 1952, dus ongeveer twee maanden voor de jongste ramp ons land trof, de minister van Verkeer en Waterstaat de heer J. Algera heeft medegedeeld dat de afsluiting van het zeegat van het Haringvliet alreeds in studie was geno men. Verder deelde de minister toen mede dat de moge lijkheid van inpolderingen van gedeelten van de Waddenzee en de daarmee verband houdende afsluiting van zeegaten in dit gebied reeds worden bestudeerd en dat hij opdracht gaf ook de sluiting van de Oosterschelde en de Grevelin- gen te bestuderen. Zoals bekend, aldus genoem de deskundige, zal de minister dezer dagen een commissie be noemen tot het onderzoeken van de mogelijkheid het Haring- -vliet, de Grevelingen en de Oosterschelde af te dammen. Het is, zoals ieder moet be amen, zo vervolgde hij, altijd van het grootste belang een oorlog op een zo kort mogelijk front te voeren. Zo hebben ook onze waterbouwkundigen de generaals in de strijd tegen het water al sinds eeuwen onze kustlijn zo veel mogelijk ver kort en daardoor de zee zo ver mogelijk teruggedrongen. Dit blijkt wel uit de vele plaatsnamen die eindigen op „dam", zoals Rotterdam en Amsterdam, waar dammen wer den gelegd om te voorkomen, dat het vloedwater via de Rotte en de Amstel het land kon bin nendringen. Indien we inder daad alle gaten, behalve de waterwegen naar Rotterdam en Antwerpen zouden afsluiten, zou de kustlijn, van ruim 1500 km tot ongeveer 500 km wor den teruggebracht. De voor delen, die dit met zich mee zou brengen, zijn buitengewoon groot. Vele voordelen In de eerste plaats zou na tuurlijk de kans op een ramp, zoals die ons land op 1 Februari j.l. heeft getroffen, aanmerke lijk kleiner worden. Bovendien wordt het bedrag, dat jaarlijks wordt uitgegeven aan het on derhoud van de zeedijken en oevervallen aanzienlijk lager. Een derde voordeel is, dat men door het terugdringen van het zoute water op deze wijze ein delijk een afdoende middel zou hebben om de verzilting, die jaarlijks millioenen gulden schade veroorzaakt, te bestrij den. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat er bij een eventuele sluiting der kust geen gevaar bestaat voor over stromingen in het binnenland, doordat bij hoge waterstanden in de bovenrivieren het water niet snel genoeg zou kunnen worden afgevoerd. Integendeel, aldus genoemde deskundigen, ook hier zouden voordelen naar voren komen. „Ziet u maar naar de IJssel", zo luidde het antwoord. „Die is al van de zee afgesloten en door de slui zen in de afsluitdijk en het Noordzeekanaal is het mogelijk de waterstand op het IJsselmeer te regelen. Zo zullen ook de waterstanden op onze beneden rivieren en in de (dan afgeslo ten) zeegaten kunnen worden geregeld, terwijl men in de dro gere seizoenen een voorraad zoet water kan vasthouden. Hiermede kan het water in de polders op peil en tevens zoet worden gehouden. Het over tollige water zal men door de sluizen in de aan te leggen dam men kunnen spuien". Het is ernst „Waarom", 20 vroegen wij nog, „heeft het zo lang moeten duren voordat de regering op dracht heeft gegeven om de plannen tot afsluiting te bestu deren?" Het antwoord hierop luidde dat er, naar de uitlatingen van de minister te oordelen, reeds lang studie van deze zaken gemaakt is. „In Decem ber j.l. is nog eens duidelijk onderstreept dat het ernst is met die grote afsluitingen. Wij wachten nu alleen af wat de uitkomst zal zijn van de studies van de Rijkswater staat en van die der commis- Onze zegsman prees in dit op zicht de diligentie van minister Algera, die reeds zo kort nadat hij aan het bewind is gekomen, en nog voor de grote vloed, blijk ervan heeft gegeven de urgentie van dit grote plan in te zien. „Het is te hopen", zo zeide onze zegsman, „dat men een minister van Verkeer en Waterstaat in de toekomst wat meer tijd gunt zich in te wer ken. Belangrijk is dat er een goed ingewerkte minister aan het hoofd van dit departement staat. Zes minister in zeven jaar is wel rijkelijk veel". NA WATERSNOOD DREIGT WATERNOOD Bij Kruiningen en Krabben- dijke zijn, naar wij vernemen, bij de buizen der waterleiding door de werking en de druk van het binnengevloeide zee water uitschuringen en onder spoelingen ontstaan, die zeer zorgelijk worden geacht. Deze zullen de watervoorziening van Zuid-Beveland en een gedeelte van Walcheren onmogelijk ma ken als de buizen breken of ernstig gaan lekken. Zodra men hiervan op de hoogte is geko men, is men begonnen met het treffen van maatregelen. Deze maatregelen bestaan uit een bekisting, een steenbestorting of een systeem van jukken om de buizen te steunen. Met man en macht wordt thans gewerkt om de situatie meester te worden. Men hoopt vooralsnog hierin te slagen. Export oesters en mosselen hervat Direct na de overstromings ramp in Zeeland heeft het be stuur der visserijen op de Zeeuw se stromemi uit veiligheidsoverwe gingen de visserij op en de ver zending van oesters en mosse len uit de Oosterschelde verbo den. Het hield namelijk reke ning met mogelijk gevaar voor de volksgezondheid. Dagelijks genomen watermonsters uit de Oosterschelde, welke bacteriolo gisch zijn onderzocht, hebben uitgewezen, dat deze vrees onge grond is geweest. Het bestuur heeft dan ook, na overleg met de dienst voor de Volksgezond heid, de beperking van visserij en verzending ingetrokken. Reeds zijn oesters en mosselen naar België verzonden. Omtrent 4e schade aan de oestercultuur en mosselteelt valt nog weinig te zeggen. HET HERSTEL VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Zoals gemeld, wordt het her stel van Schouwen-Duiveland thans met kracht aangepakt. Onze kaart geeft een overzicht van de werkzaamheden, zoals deze worden uitgevoerd. De be langrijkste gaten in de zeedijk bij Burgsluis, de Schelphoek en Zierikzee worden met groot materiaal aangepakt, eerst de gaten bij Burgsluis en Zierik zee en later het belangrijke en moeilijk te dichten gat bij de Schelphoek. De dijk tussen Zie rikzee en Brouwershaven, die nog wel intact is, doch zeer zwak, wordt met alle middelen verstevigd, waarna ook de pol ders van Zonnemaire en Noord- gouwe en zuidelijker kunnen droogvallen, zodat tussen Brou wershaven en Zierikzee voor de werkzaamheden een belangrijk droog gebied ter beschikking is. Het herstel van de binnendij ken aan de oostelijke polders is in volle gang. Het materiaal van de Zuiderzeewerken wordt bij deze onderneming zo nodig ge bruikt. Dichten van de grote zeedijken is het werk van rijkswaterstaat (Van een speciale verslaggever) NU tengevolge van de gunstige oostenwind het springtij in Zeeland beneden de verwachte cijfers is gebleven, heeft men van deze omstandigheid een dankbaar gebruik ge maakt om verscheidene binnendijken te dichten of te versterken. Tijdens een onderhoud dat wij hadden met de commissaris dei- Koningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot, vertelde deze dat verscheidene gaten in de binnendijken thans door de water schappen zelf in samenwerking met de provinciale waterstaat zijn hersteld, bij voorbeeld bij Vrouwenpolder op Walcheren, bij Elle- woudsdijk, Oudelande en Baarland op Zuid-Beveland, bij Sint Annaland en Poortvliet op Tholen en bij Hontenisse in Zeeuws- Vlaanderen. De voornaamste werkzaamheden beperken zich tot die gaten waar de dijken bij laag water bloot vielen en tot het verster ken van de zwakke punten in de binnendijken. In verscheidene ondergelopen polders en daarachtergelegen ge- Jieelten, waarin de sneeuw en met regenwater zijn blijven staan, heeft men reeds het leegpompen ter hand kunnen nemen. Hoewel de provinciale waterstaat in staat is met de haar ter beschik king staande middelen in Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Be veland, Walcheren en Tholen het water zelf weg te krijgen, ligt de toestand anders wat het dichten van de gaten in de zware zeedij ken betreft, met name bij Krui ningen, Rilland Bath en op Schouwen-Duiveland. Dit is een taak waarbij de hulp van de rijkswaterstaat onontbeerlijk is, aldus de heer De Casembroot, omdat er zeer groot materiaal, bij te pas moet komen. Ir H. D. J. Swaters van de provinciale waterstaat vertelde ons, dat de rijkswaterstaat het dichten van de gaten in de grote zeedijken tegelijk ter hand hoopt te kunnen nemen. Alleen op Schouwen bevinden zich reeds 20 gaten in de zeeweringen. Bij Diplomatentoneel voor het Rampenfonds „Anglo-American Amateur Theatre Group", bestaande uit Engelse, Amerikaanse en Cana dese diplomatieke ambtenaren die in Den Haag werkzaam zijn, zal op Donderdagavond 26 Fe bruari in het Seinpost-theater te Scheveningen onder de titel „Ring round the Moon" haar eer ste voorstelling geven van het blijspel „l'Invitation au Cha teau" van Jean Anoulh, in een bewerking van Christopher Fry. De opbrengst komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds. „Ring round the Moon", waarvan de Nederlandse versie destijds onder de titel „Gasten op het kasteel" door het Rot terdams Toneel is gespeeld, wordt geregisseerd door Pearl de Boer, een Amerikaanse em ployé van het Mutual Security Agency. de „Schelphoek" is het gat 200 meter breed en op het ogenblik 25 meter diep. Op Tholen moeten gaten in de zeedijk worden gedicht bij Sta- venisse en St. Annaland. Het gat bij Strijenham heeft men verle den week kunnen dichten. Hier door zal het grootste deel van Tholen thans leeggemalen kun nen worden. Op Walcheren valt de toestand erg mee en hier zullen de polders spoedig droog zijn. Kruiningen op Zuid-Beveland zal moeilijk heden opleveren omdat hier in de zeedijk drie grote stroomga- ten zitten. Ook bij Rilland Bath, waar militairen werkzaam zijn, bevindt zich een groot gat in de dijk, doch dit is van minder be lang dan dat bij Kruiningen. Bij Terneuzep in de Nieuwe Neuzen- polder heeft de rijkswaterstaat een ringkade van 450 meter aan gelegd om het gat in de zeedijk. Op St. Philipsland bij de haven van Anna-Jacoba zitten in de dijk twee stroomgeulen. In het zuiden is men druk doende het gat met een kistdam te dichten. Naar van de zijde van de pla nologische dienst te Middelburg wordt vernomen, ligt het in de bedoeling van deze dienst na de drooglegging van Schouwen en Duiveland onmiddellijk de her verkaveling ter hand te nemen. In verband hiermede zal een streekplan worden opgesteld. Ook op Tholen zal waarschijnlijk tot een herverkaveling worden overgegaan. Wat Schouwen en Duiveland betreft, zal ook de aanleg van nieuwe wegen wor den bestudeerd. Een ingenieur van de planologische dienst zal tijdelijk bij de rijkswaterstaat worden gedetacheerd. 50 mill. 40 mill. 5 mill Rampenfonds 49,5 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 49.500.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Ne derlands" Bank, de postche que- en girodienst, en aan contanten. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's Gra- venhage. Vijf en twintig gezinnen zullen niet terugkeren De burgemeester van Fijnaart, een plaats gelegen ten zuiden van Willemstad in West-Brabant, heeft aan enkele honderden inwo ners toestemming verleend naar hun woningen terug te keren. De kern van deze gemeente is droog gebleven maar de bewoners, zijn teruggekeerd, moesten op de Zondag van de ramp uit voor zorg vertrekken. De toestand was toen zeer critiek in het hart van het Brabantse rampgebied, gemeente werd in drie wijken verdeeld. De bewoners van wijk A keerden gisteren terug. De huizen in deze wijk hebben van het water niet te lijden ge had. De bewoners vinden der halve hun bezit ongeschonden te rug. Wijk B bestaat uit huizen, welke half onder water hebben gestaan en wijk C is volkomen door het water overspoeld. De vloed heeft in deze streek, wat de provincie Brabant betreft, de meeste schade aangëricht. De Rode Kruis vraagt lectuur In verband met de vele aan vragen die thans uit het noodge- bied binnenkomen bij het -lec- tuurdepot van het Rode Kruis om tijdschriften en dagbladen, waar aan tot nu toe steeds voldaan kon worden, verzoekt het Rode Kruis om toezending van liefst actuele tijdschriften en dagbla den. Dit kan portvrij geschie den via de post in pakjes, niet zwaarder dan 3 kg, mits geadres seerd aan Rode Kruis tijdschrif- tendienst, Den Haag. Duizenden militairen uit vijf landen, die Nederland na de overstromingsramp te hulp zijn gesneld, zijn naar hun bases teruggekeerd. Slechts enkele gespecialiseerde een heden en materieel zullen nog blijven. DE WATERSNOOD EN DE D.U.W.-ARBEIDERS Van de eerste dag na de over stromingsramp hebben D.U.W.- arbeiders in de geteisterde ge bieden geholpen bij het nood- herstel. Deze arbeiders hebben onder leiding van de uitvoeren de lichamen, de Nederlandse Heidemaatschappij en de N.V. Grontmij, onder moeilijke om standigheden gedaan wat er ge daan kon worden. Juist omdat zij gewend zijn grondwerk te verrichten en in de D.U.W. een behoorlijke prestatie leveren, konden zij in ploegen onder di recte leiding veel herstellen en konden uitbreidingen van de overstromingsramp worden voor komen. Daar de D.U.W. evenwel tot taak heeft de bestrijding van de werkloosheid en definitief her stel van de door de ramp geteis terde gebieden noodzakelijk en urgent werk is, zijn de activitei ten van de D.U.W. op dit gebied nu een meer normale toe stand is ingetreden op 14 Februari geëindigd. Thans zijn derhalve geen D.U.W.-arbei- ders meer bij het werk in de ge teisterde gebieden ingeschakeld, uitgezonderd het eiland Texel, waar zij op verzoek van de be trokken rijks- en provinciale in stanties aan het werk blijven. Ooltgensplaat en Oude Tonge bereikbaar Oude Tonge is op het ogen blik, zij het met veel moeite, bereikbaar. Ook in Ooltgens plaat kan men weer komen. Prinses Margriet mocht gisteren tochtje maken in een heli copter. De bestuurder was ma joor Jack W. Ruby, die veel red- gen heeft verricht en ook verscheidene m,alen met prins Bernhard vloog. Volgens de Amerikaanse am bassade keerden gisteren 18 a 1900 Amerikaanse militairen naar Duitsland terug. Slechts twaalf man blijven achter met een officier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstallaties en vijftien dukws. Al het Engel se luchtmachtpersoneel is giste ren teruggekeerd en de Engelse troepen vertrekken vandaag weer naar Duitsland. Zeven van de negen helicopters van de Britse marine zouden vandaag terug gaan, evenals het Britse Rijnflottielje. Van de Engelsen blijven slechts twee helicopters, vijf dukws met veertien man, vijf zuiveringstanks met beman ning en twintig militairen in Hoek van Holland achter. Ook de Canadezen van de 27ste in fanteriebrigade in Duitsland, die op Goeree-Overflakkee cadavers hebben opgeruimd, zijn naar hun bases teruggekeerd. De twee ba taljons Franse genietroepen heb ben eveneens hun werk beëin digd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn weer naar België vertrokken. Raadszitting in 's Gravendeel Dinsdagochtend om elf uur is voor het eerst sinds de ramp in 's Gravendeel een raadsvergade ring gehouden. Alle raadsleden, op twee na, waren aanwezig. Burgemeester C. van Heesen hield een herdenkingsrede. Hij deelde mede, dat zes 's Graven delers in de gemeente Dubbel dam hun laatste rustplaats heb ben gevonden. Twee en dertig inwoners worden nog vermist. De heer Van Heesen zeide verder, dat men niet dan met de grootste voorzichtigheid de ge- evacueerden zal toestaan naar 's Gravendeel terug te keren. Alle gevaar en hij doelde in het bijzonder op dat ten aanzien van de volksgezondheid is na melijk nog niet geweken. De gemeenteraad nam in deze vergadering besluiten ten aan zien van de woningbouw. Men wil in de kortst mogelijke tijd de vele onbewoonbaar geworden woningen vervangen. Men nam ook het voorstel aan oni de gas fabriek, die tot dusverre in par ticuliere handen was, over te nemen. oppervlakte van de gemeente Fijnaart is 4500 ha, waarvan 300 ha is ondergelopen. Het aantal in woners bedraagt 5150. Als de eer ste fase van de terugkeer is afge sloten, zijn ongeveer 1000 inwo ners in hun huizen teruggekeerd. Velen keren niet terug. „Als vaststaand mag worden aangenomen, dat 25 gezinnen niet meer naar Fijnaart terugkeren," aldus burgemeester Ter Haar. Van deze gezinnen heeft slechts een enkeling de stormramp over leefd; 32 doden zijn reeds gebor gen, 43 personen worden nog ver mist. Er werden 81 woningen en 13 boerderijen volkomen ver woest, 65 woningen zwaar be schadigd en 566 woningen licht beschadigd, terwijl 2200 stuks vee verloren gingen. Naar schatting bedraagt de di recte schade in de gemeente Fijnaart ongeveer 6Vè millioen gulden. Deze cijfers geven enig beeld van de omvang en de tomeloze kracht van de watervloed. Naar verhalen van ooggetuigen zouden de golven in de rampdagen een hoogte hebben gehad van 2 tot 3 meter. Kleine woningen buiten de dijken werden als het ware ver pletterd. De telefoonverbindingen vielen onmiddellijk uit. Veel lof voor hulp Over de Nederlandse en buiten landse militaire zowel als burger lijke hulpverlening, heeft men in Fijnaart niets dan lof. De bouw vakarbeiders in Roosendaal heb ben aangeboden hun vrije Zater dagmiddagen, evenals de nog be schikbare snipperdagen te beste den aan herstel en opbouw van de getroffen panden. Een driehon derdtal studenten uit Amsterdam, Leiden, Tilburg en Wageningen heeft zeer veel werk verricht, evenals de brandweercorpsen uit Arnhem, Venlo, Roosendaal en Eindhoven. Ook werd doeltref fende hulp bij patrouillering ver leend door een troep van 25 man van de politie uit Almelo onder leiding van een adjudant en een afdeling politie uit Stampersgat (West-Brabant). Uit Deventer kwam een groep meisjes van het Nederlandsche Roode Kruis om te helpen bij het sorteren van kle ding e.d. Een groep meisjes-stu denten heeft reeds haar hulp aan geboden voor het vormen van „sli'k-ploegen" bij het schoonma ken der huizen. Het herstel van dit zwaargetrof- fen gebied is met kracht ter hand genomen, doch het zal maanden duren, voordat alle inwoners van Fijnaart naar hun woonplaats kunnen teruggaan. Tussen Nieuwerkerk en Zijpe zijn manschappen van de Genie en personeel van de P.T.T. bezig met het herstel van de telefoonver bindingen. Daarbij moet ook van dukw's worden gebruik gemaakt. De heer De Clercq moet in nauw overleg met bestuur besliuten nemen Prof. Tuntler te Groningen, lid van het hoofdbestuur van de A.V.R.O., deelde mee dat mededelingen, als zou de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen zendtijd van de A.V.R.O. hebben ge vorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct-regeringscom missaris ontvangen. Doch ook al zou er van een vor deringsbevel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, om dat de instructies van de adjunct regeringscommissaris 't niet zou den toelaten. Aan de hand van de bepalingen en instructies voor de adjunct-regeringscommissaris heeft prof. Tuntler, naar hij ons meedeelde, voor het AVRO-be- stuur uiteengezet dat deze func tionaris, wanneer er van vorde ring van zendtijd sprake was, geen enkele bevoegdheid had. Het hoofdbestuur van de AVRO zo deelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. EERSTE KAMER 700 ha wintertarwe ging verloren Onder zeer groot voorbehoud heeft minister Mansholt gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat in het rampgebied 800 ha wintertarwe onder water staat. Hiervan moet 700 ha als verloren worden beschouwd. V001* dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha granen, 10.000 ha suikerbieten, 7000 ha vlas, 5000 ha peulvruchten en voorts o.a. van 500 ha uien. De behoefte aan suikerbieten is ongelimiteerd. Om de verbouw te stimuleren, wordt de mogelijk heid van het vaststellen van een suikerbietenprijs onderzocht. Een beslissing is op korte termijn te verwachten. Voor de oogst 1954 van poot- aardappelen verwacht de minister geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen genomen. Getracht wordt 2000 ton pootaardappelen bijeen te bren gen, de helft van deze hoeveel heid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan of de exportbeperkingen, die na de ramp zijn ingevoerd, in de naaste toekomst kunnen worden ver zacht. Voor rijshout is een prijsrege ling getroffen. De leveringen aan het Ameri kaanse bezettingsleger in West- Duitsland hebben enige moeilijk heden ondervonden; 15.000 ton aardappelén zullen niet geleverd kunnen worden, tenzij de situatie dit alsnog mogelijk maakt. Er is ook enige stagnatie bij de melk- leverantie aan het Amerikaanse leger geweest, maar deze is weer op gang. Voor eventuele herkaveling is een wettelijke regeling in overwe ging- Alarm in Dirksland Er was gisteravond alarm in Dirksland, waar een polderdijk op doorbreken stond. In de pol der Diederik staat namelijk een sluis, een zogenaamde duiker, die de Duitsers tijdens de bezetting gebruikten voor de innundatie. Om het water uit de polder te spuien op de haven vani Dirks land, gebruikte men thans deze erfenis van de Duitsers. Dit had evenwel het gevolg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde ge vaar voor onderlopen van de polder en het dorp Melissant. Er werd alarm geslagen en in aller ijl werden tientallen vrachtwa gens naar de plaats des oniheils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het water te bedwingen. Volgens deskundigen is het gevaar geweken. Culturele prijzen der provincie Groningen Aan de Groninger architect A. R. Wittop Koning en de schrij ver-dichter A. Marja (A. Th. Mooy) zijn Dinsdagmiddag in de statenzaal van het Groninger provinciehuis de culturele prij zen der provincie Groningen uitgereikt. Deze culturele prijs werd door de Provinciale Sta ten van Groningen ingesteld in 1950 en wordt telken jare op 17 Februari aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de kunst, uitgereikt. De prijs voor de beide kun stenaars bestond uit een bedrag van 500 en een bronzen leg penning. De heer Wittop Ko ning verklaarde dit bedrag gaarne ter beschikking te wil len stellen van het Nationaal Rampenfonds. Van andere zijde vernemen wij nog dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wen selijkheid is geuit dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neemt en dat twee va catures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjon ging van het bestuur te bereiken die, naar men meende, voorts mede bereikt zou kunnen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als op volger van de heer W. Vogt. Stavenisse blijft verboden gebied De burgemeester van Stave nisse heeft bekend gemaakt, dat de mogelijkheid van terugkeer der mannelijke bevolking met ingang van heden tot nadere be kendmaking is stopgezet, zulks in verband met gereedmaking van slaapgelegenheden. Zodra verdere terugkeer mogelijk is zal zulks via de radio bekend wor den gemaakt. Verder wordt de nadruk er op gevestigd, dat van heden af niemand op het grond gebied der gemeente Stavenisse zal worden toegelaten, die niet in het bezit is van een persoon lijke vergunning van de burge meester. Die vergunning wordt uitsluitend ter secretarie van Stavenisse te Tholen afgegeven en dus niet in Stavenisse zelf. De credietbons voor benzine Op verzoek van de benzine maatschappijen deelt het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis mede, dat de uit gifte van credietbons voor auto benzine ten behoeve van trans porten van en naar de noodge- bieden met ingang van vandaag (18 Februari) is stilgezet. De" we derverkopers van de benzine maatschappijen mogen deze bon nen nog tot en met 21 Februari a.s. accepteren. Op bonnen welke na 21 Februari worden aange boden mag dus geen benzine meer worden afgegeven. De pomphouders wordt dringend verzocht de tweedeRode Kruisbon waarop door hen tot en met 21 Februari a.s. autobenzine werd afgeleverd, ten spoedigste en wel uiterlijk 31 Maart a.s. bij de leverancier in te dienen. KAMPERVEEN GAF RUIM 63 PER INWONER He tmedeleven van de be woners van IJsselmuiden bij Kampen met de slachtoffers van de watersnood is wel tot uitdrukking gekomen in het grote bedrag dat aldaar is in gezameld. In geld en natura (vee en veevoeder) is in IJs selmuiden 114.148 ingeza meld. Dat betekent 67,10 per gezin of 15,20 per inwo ner. In deze gemeente spande het kleine Kamperveen de kroon, dat 38.172 voor haar rekening nam (in geld en na tura). Dit is niet minder dan 263,20 per gezin of 63,60 per hoofd, een bedrag dat zeker tot de hoogste in den lande kan worden gerekend. Onbruikbare kleren worden verkocht Van de door het Rode Kruis ontvangen kleren is een be paald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitrei king in aanmerking komt. Deze artikelen worden te gelde ge maakt teneinde de opbrengst te kunnen doen toekomen aan slachtoffers van de watersnood. Bovendien worden hiermee op slagkosten, die voor deze goe deren bepaald niet verantwoord zijn, vermeden. Het Nederland sche Roode Kruis heeft de con trole op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daarbij de bijstand ver kregen van de afdeling domei nen van het ministerie van Fi nanciën.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2