BRYLCREEM Engeland behield „zijn" Zondag Italiaan construeerde een luchtscooter In Goudswaard weet men van aanpakken ■F q L. r SI F n HJ r Bewustzijn Van geestelijke Waarden RADIO-AGENDA m Mm „ARMELUI'S-VLIEGTÜJG" BEA Vissers uit Stellendam willen in Scheveilingen blijven KANS OP BETERE WONINGEN AKKERTJES' AVRO-voorzitter voorlopig niet voor de microfoon AVRO weigerde samenwerking met andere omroepen OPGAVE PUZZLE no. 2yS FM W w m Prins Bomhard bracht hertog van Edinburgh op oen idee PRINS PHILIP LEERT ÓÓK VLIEGEN lén Evenaar tot Pool '4 TROUW WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 (Van een bijzondere correspondentie). LONDEN, Februari. KORT voordat deze zaak in het Nederlandse parlement ter sprake komt, is de kwestie van de Zondagsrust in Engeland in het Lagerhuis in debat geweest. Wij zijn hier in Engeland gewend te spreken van een ..Engelse Zondag", in tegenstelling met de ..Continentale Zondag". Wat is dan wel het verschil? Eenvoudig gezegd dit, dat een traditionele Engelse Zondag geheel verschillend is van iedere andere dag van de week, in zoverre de gewone burger dan kan rusten van al zijn werk en vrij kan zijn van de alledaagse sleur. Advertentie Dit betreft niet alleen de /aken- wereld. maar oo:t de sport en het ver maak. Ofschoon er voor de amateur vrijheid bestaat om aan zijn liefheb berijtjes te doen, blijven beroeps manifestaties op dit gebied achterwege, met de sensaties en massa-prikkeling, waarop deze gedijen. Br zijn echter krachten aan het werk, die de traditionele Engelse Zondagsviering trachten te ondermij nen en ze op één lijn willen brengen met de lawaaierige rusteloosheid, welke de eerste dag der week in som mige Europese landen kenmerkt. De ze krachten traden openlijk aan de dag, toen de Wet op de Zondagsrust in het Lagerhuis in discussie gebracht werd. Het doel van deze wet was, de meeste van de Zondagswetten van de jaren 1625—1780 in te trekken, onder motivering, dat de beperkingen, wel ke deze opleggen aan de menselijke vrijheid, verouderd zijn en onaan vaardbaar in de verlichte twintigste eeuw. Indien deze wet in het Staats blad zou zijn opgenomen, dan zou het gevolg hiervan zijn geweest de wet tiging van alle gecommercialiseerde sport en de opening van de theaters en music-halls op Zondag, onder bepaal de voorwaarden althans. KORT voordat de wet in discussie kwam, lunente ik met *en Par lementslid in het gebouw van het Lagerihuis. Hij voorspelde mij toen reeds, dat de nieuwe wet zou wor den verworpen. De steming gaf hem gelijk: het ontwerp werd met een meerderheid van 224 (57 voor, 281 tegen) verworpen, een resultaat, dat, naar ik aanneem, zelfs een grote ver rassing was voor de krachtigste verde digers van de Zondagsrust. Men zal het in Nederland wel interessant vin den te weten, dat de stemming dwars door de 'scheidingslijnen der partijen heen ging. In vraagstukken van deze aard worden de Parlementsleden vrij gelaten in het uitbrengen van hun stem, volgens hun persoonlijke voor keur of overtuiging. Oppositie tegen, en steun aan het voorstel kwamen van beidp zijden van liet Huis. De waarheid is, dat vele ernstige christenen we gens het huidige verval niet alleen ten aanzien van de Zondagsrust, maar ook van de openbare piëteit en de moraal in het algemeen de indiening van dit wetsvoorstel met grote bezorgdheid hebben tegemoet gezien. Waaraan moet nu wel de zo vol strekte verwerping daarvan worden toegeschreven? Bovenal aan een diep geworteld, hoewel grotendeels, vrees ik, onbewust gevoeld nationaal res pect voor die Godelijke ordinantiën, di« de basis vormen van alle behoor lijk menselijk leven, welke hoog ge houden zijn in de beste perioden van onze nationale geschiedenis. Gelijk een Labourlid het Huis gedurende het debat er aan herinnerde, dat het beste in het Britse volkskarakter zijn oor sprong vindt in zijn Christelijke grond slagen, en de Zondag daarom een ty- p sdh Britse instelling was. Van de an dere zijde van het Huis merkte een Conservatief lid terecht op, dat een wet niet bepaald slecht of verkeerd behoeft te zijn, omdat ze de eeuwen heeft getrotseerd. In feite zijn de Tien Geboden veel ouder dan de Wet van 1625. maar de meeste noden, waaraan ons land lijdt, zijn een gevolg van het feit, dat zovelen deze niet in acht ne men. Christenen behoeven over deze diagnose niet te twisten. HET zal wel niet aan twijfel onder hevig zijn, dat een belangrijke, zij het besdheden aan de dag tredende Donderdag 19 Februari HILVERSUM L 402 m. 7.00 AVRO. 7.SO VPRO 8.0O—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw 9 30 Water standen. 9.35 Gram. :0.35 ..Moet je horen". 1030 Voor de kleuters. 11.00 ..Lucia di Lanrnermoor". opera (acte I). 11.50 „De vrouw in Gezin. Maatschappij en Staat", causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12 33 Gram 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 „Paul Vlaan deren en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Alt en piano. 15 00 Voor de zieken. 16 00 Gram. 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's". 16.30 Pianoduo, 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17 40 Gram 17.45 Reg uitz. J. J. v. d Laan: Nieuw-Guine-a's Australische buurman" 18 00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen 18.25 Amusementsmuz 18 55 Reportage of gram 19 00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19 40 Rondetafelparlement. 20 00 Nieuws 20.05 Radio Philh. orkest 21.05 Mannenkoor. 21.15 „De kleine prins", hoorspel. 22 30 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sporlaetuali- teiten. 23 30 Gram, 23.40 24 00 Zang en orgel. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11 00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO 7.00 Nieuws. 7 10 Gram. 7.15 Och- tendgymn. 7 30 Gewijde muz 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender 8 00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. bsuwmed 12.55 Zonnewijzer, 13 00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Residentie Orkest. NCRV: 14 00 Gram 4 43 Voor de vrouw. 15.15 Gram 15.30 Radio Philh. sextet 16 00 Bijbellezing. 16 30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Viool en piano. 18.25 Gram. 18.35 ..Op de stelling 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 Gram. 20 00 Radio krant. 20.20 Gram. 21.50 „Jezus Christus en de wereldreligiescauserie. 22.10 Cram. 22 15 Sopraan en plano 22 35 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SO.S.- ber. 23.1524.00 Gram UITZENDINGEN VOOR NEDERLAND 22 0022 30 Nieuws Engelse literatuur geschiedenis. (224 en 40 m.). invloed uitgaat van het door de ko ninklijke familie aan ons volk gegeven voorbeeld. Iedere Zondag kan men haar nederig zien opgaan naar Gods Huis. Het maakt op de gewone Engelsman ongetwijfeld indruk, als hij ziet, dat de eerste familie van het land conse quent de souvereiniteit van de Al machtige God eikent door het vierde gebod te houden: „Gedenkt de Sabbat dag, dat gij die heiligt". Parlementsleden ontvingen duizen den brieven van hun kiezers, waarin er bij hen op aangedrongen werd zich tegen het wetsontwerp te verzetten. De „Lord's day Observance Society" (vereniging tot handhaving van de Zondagsrust) ontving imeer dan een half milioen handtekeningen voor een petitie, welke zij richtte tegen deze nieuwe aanval op de Zondag. Maar de oppositie tegen de wet was ook geens zins beperkt tot de specif eke gods dienstige sector van de samenleving Er werd b.v. ook een petitie gezonden aan alle Parlementsleden, waarin ge protesteerd werd tegen de voorgestelde opening van theaters op Zondag, on dertekend door vele bekende acteurs en actrices, die zeiden, dat ook zij de Zondag als rustdag in hun eigen huis wensten door te brengen. Wij her inneren er aan. dat nog slechts enkele jaren geleden een motie, waarin ope ning op Zondag van de aan het Fes tival of Britain verbonden kermis ge vraagd werd, door het Parlement werd verworpen. HET is een feit, dat de meest ener gieke voorstanders van de ver wereldlijking van onze Zondag be horen tot hen, die hieruit winst den ken te behalen (Uieater- en sporton dernemingen e.d.) of tot hen, die vrij moedig spreken over de vrijheid van het individu, zonder verwijzing naar de Goddelijke souvereiniteit. De Ghrs- tenen mogen derhalve de verwerping van het wetsvoorstel zien als de over winning van de goede zaak en God daarvoor dankbaar zijn. Het bewijst, dat het Britse volk zidh bewust is van geestelijke waarden, waarvan het een dwaasheid zou zijn deze los te laten. Maar, al is er plaats voor hoop, er is niet in het minst plaats voor vol- voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glani geeft voor heel de dag OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvorming tegengaat OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. f\ Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanmore. England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Een van de bekendste Italiaanse piloten, commandant Mario de Bernar- heeft een „armelui's.vliegtuig" ge construeerd, dat minder kost dan een auto. Naar de Bernardi heeft medegedeeld is het eerste model van het toestel, dat twee passagiers kan vervoeren, bijna gereed en zal het in April worden getest. Verwacht wordt, dat het vlieg tuig nog in de loop van dit jaar op de Italiaanse markt zal komen. De Bernardi, die het internationale snelheidsrecord op zijn naam 'heeft ge had, noemt zijn vliegtuig een „lucht scooter" en zegt, dat het een snelheid van 144 km per uur zal kunnen be reiken. Het zal nog geen 3800 gulden kosten. Het toestel ziet er uit als een krui sing van een gewone eendekker en een hefschroefvliegtuig. Het heeft n.l. twee propellers, een, die door een motor wordt aangedreven, aan de neus, en een motorloze eenbladige propeller boven op het vliegtuig. Deze laatste daanheid. Daarvoor zijn de symptomen van een geestelijk ziek zijn onder ons volde te duidelijk. Wij zijn zeer veront rust, wanneer wy zi.en, dat zo velt oude zeden worden veracht en ver waarloosd. Noch Zondagsrust, noch enig ander Christelijk beginsel kan uitsluitend steunen op wereldlijke ver ordeningen. In weerwil van wettelijke beveiliging is de Britse Zondag reeds ernstig aangetast. Tenzij een geeste- lijtlze herleving in ons 'land plaats vindt, zal deze wereldlijke stern aan onze Zondag, naar het schijnt, slechts een tijdelijk karakter dragen. BE A services ore efficient... courteous... punctual 1 Boek via Uw reisbureau of bij de BEA, Leidsc- plein 29 Amsterdam, telefoon 64848 (3 lijnen). a Miltioa PiWLUgu» Vm ij •urva tutonAM uxwm ALS DE WESTERSTORM WEGBLIJFT OVER 4 WEKEN DROOG (Van onze speciale verslaggever) Op de akkers van Goudswaard zal dit jaar niet meer het goud van het koren staan. Ileel de gemeente, gelegen in de uiterste hoek van de Hoekse Waard, staat diep onder water, en men zou haar dus beter Waterwaard kunnen noemen. Maar het felste protest hier tegen zou komen van de kant der dorpsbewoners zelf, want zij zijn er vast van overtuigd, dat zij hun polder binnen vier weken hebben drooggemalen, waarmee zij ook reeds een vastberaden begin gemaakt hebben. En wat het gouden graan betreft, ook dat zal op Gouds- waardse bodem weer golven. In 1944-45 is de gemeente geïnundeerd geweest en de deskundigen waren van mening, dat het tien jaar zou duren eer de akkers weer een oogst zouden voortbrengen. Maar reeds het eerste jaar leverde een recordoogst op Men vertrouwt de dijken niet meer (Van onze correspondent.) „WIJ raan niet meer terug!" zeiden de Stellendamse vissers, die thans voor het merendeel met hun schepen naar Scheveningen zijn vertrokken en daarheen ook hun familieleden lieten evacueren tot de voorzitter van hun vissersvereniging „Samenwerking", toen zij die al heel spoedig na de over stromingsramp aan de Scheveningse havens ontmoetten. „Wij voeren toch al dikwijls deze haven uit, bovendien zijn ginder." en zij wezen schuin over de Noordzee naar het Zuidwesten, „onze huizen totaal verwoest en leeg. Wat kunnen wij er nog zoeken? Wie Stellendam kende voordat de rampspoed kwam en wie Stellendam gezien heeft zoals het er nu bijligt kapot geslagen en verdronken, van mensen verlaten die kan zich goed indeuken, dat de vissers er niet veel meer voor gevoelen om terug te keren. Het garnalenvissen is een hard en zwaar bedrijf en meestal levert het maar karige beloning op. Enkele jaren na de oorlog is het goed gegaan met de verdiensten, de laatste tijd was er al weer een merkbare teruggang. De vloot is verouderd, geld voor vernieu wing mankeert bij de meeste schip pers: een groot deel van de Stellen damse woningen verkeerde in niet te beste staat, kortom, slechter kunnen de vissers er niet op worden als zij verhuizen. Meer kans hebben zij op verbetering hunner omstandigheden. Begrijpelijk dus, dat zij bereid zijn de consequenties van de watersnoodramp te aanvaarden. Bovendien zit er achter deze uit spraak nog een sterke drijfveer. Dat zijn de vrouwen! Die gevoelen er be slist niet veel voor om terug te gaan, zij vertrouwen de dijken niet meer en zij hopen voor zichzelf en haar kinde ren op betere woningen dan zij in Stellendam over het algemeen hadden. Trouwens, het zijn niet alleen vis sersvrouwen van Stellendam, die zich „aan de overkant" nu veiliger gevoe len dan in de dorpen van Goeree- Overflakkee. Het vertrouwen in de waterkerende kracht van de dijken is De vissers van Stellendam zijn heus niet de enigen, die het verlan gen hebben om een nieuwe haven te kiezen. Angst WIJ geloven ons niet te vergissen als wij zeggen, dat de algemene vrees oor een herhaling van wat in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. 1953 ge schiedde, cen probleem van belang zal gaan worden voor de toekomst van het eiland. De inundatie en evacuatie (van 1944 en 1945 hadden al tot gevolg idat verscheidene eilanders niet naar 'de oude woonstee terugkeerden: na dien namen heel wat inwoners deel aan emigratie, terwijl de steeds toe nemende werkloosheid in de land bouwsector ook al velen tot vertrek ken noopte. Wij twijfelen er geen moment aan of de dijken van Goeree-Overflakkee nullen nog dit jaar geheel hersteld zijn en de streek zal haar grote landbouw- economische betekenis terugkrijgen. Maar van Stellendam is zestig pro cent der huizen verwoest of waarde loos, voor Oude en Nieuwe Tonge ls het navenant of nog erger. Herkingen en Den Bommel dito. Het is niet denk baar dat men ook in één jaar een ge heel nieuwe woningvoorraad zal heb ben. Zodat de gezinnen der Stellen damse vissers en van het merendeel De verbinding van Goudswaard met de bewoonde wereld is uiterst dun en breekbaar: een smal, op vele plaatsen afgebrokkeld en met zandzakken ver sterkt dijkje, waarop men zich als Zon dagsrijder heus niet hoeft te wagen. Men heeft een speciale pas van de bur gemeester nodig om dit dijkje te mo gen passeren, want bezwijkt het, dan is Goudswaard van de buitenwereld, althans via land, geïsoleerd. Het is onbegrijpelijk als men de be woners hoort vertellen, dat het in hun gemeente zo erg niet is: overal staat het water, door de: opstekende wind opgejaagd tot schuimende golven, en als de avond daalt heerst er slechts duisternis. Maar de bezoeker moge zich afvragen hoe die van Goudswaard het hier uithouden, de bewoners we ten wel beter. Op de havenkade is reeds een noodgemaal gebouwd, dat onafgebroken het binnengelopen water uitbraakt in het Spui. Vier weken slechts, vier weken als er niet weer opnieuw een Westerstorm opsteekt dan zal Goudswaard weer droog zijn. Te- midden van al dit water is het grootste gebrekwater! Schiedam ontfermde zich over het arme dorp, en zond een tankwagen om water aan te kunnen voeren uit Piershol. Intussen werd er stevig aangepakt om een nood- leiding aan te leggen over de trambaan van de RTM, die reeds gisteren is gaan functionneren. Tien gemeten Het zwaarst gestoffen zijn hei eiland Tiengemeten, dat gedeeltelijk onder Goudswaard ressorteert, en de buurt schap De Nieuwe Dijk. Om Tienge meten te kunnen bezoeken heeft bur gemeester W. J. D. van Dijk van Schie dam een havenboot te leen gekregen. Dit deel van zijn gemeente is thans geheel verlaten, twee opzichters zijn verdronken en niet weergevonden, de rest van de bevolking is geëvacueerd. Bij een van zijn bezoeken trof de bur gemeester daar een koe aan, die via een trap in de hanebalken van een boerenwoning was geklommen, en een andere koe had een veilige wijkplaats gevonden boven op een dorsmachine! Het zijn blijkbaar niet alleen katten. probleem opgelost, dat al enige tijd bij gemeente en polderbestuur in bespre king was: tegen de Nieuwe Dijk waren enige arbeiderswoningen aangebouwd, die de sterkte van de dijk ondermijn den en daarom afgebroken moesten worden. De woningnood verhinderde uitvoering van dit plan. doch nu heeft de vloed ze weggevaagd. Ze zullen op die plaats niet meer herbouwd wor den horizontale propeller is, naar de Ber nardi uitlegde, een veiligheidsapparaat, dat, ingeval de motor in de lucht uit valt, dienst kan doen als een soort parachute. De beweging van het vliegtuig doet het grote horizontale schroefblad snel ro*Jraaien en dit zal de daalsnelheid van het vliegtuig remmen tot onge veer 20, 24 km per uur. De horizontale propeller kan tijdens het vliegen naar believen worden vast gezet of vrij gelaten en stelt de „lucht scooter" in staat te landen op een terrein van ongeveer 13 bij ongeveer 8 meter. De Bernardi deelde mede, dat zijn vliegtuig niet als een autogiro stil in de lucht kan hangen, maar het kan in zeer laag. veilig tempo vliegen. De motor is geconstrueerd naar het voorbeeld van de motoren, die in de motor-scooters worden gebruikt. Bij het opstijgen krijgt het toestel een extra-stoot van een door een motor gedreven wiel onder de romp. Het vliegtuig, dat is gebouwd van stalen buizen, canvas en hout, is ook licht genoeg om te worden gebruikt als een zweefvliegtuig. Straaljager maakte goede noodlanding Gistermorgen heeft 'n Meteor-straal- jager van de vliegbasis Twente een noodlanding gemaakt in de gemeente Losser onder de rook van Oldenzaal. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Het toestel Werd be stuurd door de 26-jarige reserve sergeant-vlieger L. M. J. van Dieten uit Aarle Rixtel (N.-Br.). Bij K B. is aan mr. P. R. BK)k met in gang van 1 Juli 1953 eervol ontslag ver leend als officier van Justitie bij de recht bank te 's-Gravenbage. Aan mr. A. D van Rechteren Alten» mr. D. Visser, jhr. mr. D. Rutgers van Ro zenburg en prof. mr. L W. G. Scholten, is met ingang van 1 Februari Jl., eervol ont slag verleend als rechter plaatsvervanger in de rechtbank te Amsterdam. hangerigkoorts! Druk de Infectie grondig de kop in Neem éëi| of twee'AKKERTJES',kruiponderdewol/ eninkorte tijd bent U weer opgeknapt/)1' hel pen direct De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq. zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in de Radiobode schrijven. Tijdens een onderling over leg in het hoofdbestuur van de AVRO is hem geadviseerd dit besluit te ne men en de heer De Clercq heeft daar aan gevolg gegeven, zo vernam het ANP van het hoofdbestuurslid prof. dr. J. H. Tuntler te Groningen. Prof. Tuntler deelde verder mee, dat mededelingen, als zou de adjunct regeringscommissaris voor het radio wezen zendtijd van de AVRO hebben gevorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de AVRO heeft nimmer een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct-regeringscommissaris ontvan gen. Doch ook al zou er van een vorde ringsbevel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een der gelijk bevel in twijfel, omdat de In structies van de adjunct-regeringscom missaris het niet zouden toelaten. Het hoofdbestuur van de AVRO, deel de prof. Tuntler mee, wenst op deze zaak thans niet nader meer in te gaan. Van andere zijde vernam het ANP, dat tijdens het overleg, dat Zondags is gepleegd, de wenselijkheid is geuit, dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks be stuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjonging van het bestuur te bereiken, die, naar men meende, voorts mede bereikt zou kun nen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het overleg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur als opvolger van de heer W. Vogt. der andere Flakkeeënaars volop ge legewheid zullen krijgen om „aan del die in nood rare sprongen maken, overkant" te acclimatiseren. De vloed heeft overigens radicaal Hor.: besluit van hogerhand iafk.) 4. Ned. munt (afk.) - 7. alledaags; plat; 9. toejuiching - 10. grondsoort - 11. duinvallei - 12. int. organisatie ter be vordering v. d. vrede 13. zangnoot - 15 rood, Oosters hoofd deksel met kwastje - 17. voegwoord - 18. zieke -21, mon nikenkleed - 22 sehenkpijp aan een ketel - 24. nu en dan - 26. pers vnw. - 27. Eng. handelsge wicht van 50 kg (afk.) - 28 stroming in het water die voorkomt uit de werking van vloed of eb - 20. ont schorste plek op een boom - 31. blessure - 33. pers. vnw - 34. leer v. d. gevechts voering - 37. in orde - 39. meisjesnaam - 40 ambtshalve (Lat afk.) 41.69 cm - 42. mil opleidings school in Ned. - 44. kathedraal - 46. fijne bedekte spot - 48. ingang; toegang - 50. maanstand - 51. in 't jaar der afk Veri 1. begaafdheid - 2 glazen gebouwtje •oor het kweken van planten - 3. uitroep an walging - 4. vennootschapsvorm (afk.) - uit gekookte zijde geweven stof - 6 arm spier - 8 ontstekingslcoord - 9 netheid - 11. lidwoord - 12. houvast - 14 hectogram - 16 kant - 18. veldwaoht; brandwacht - 19 iets - 20. benaming voor de volbloed Hol lander die pas in Indie aangekomen Is - 23. zinnebeeld der wijsheid doch ook der dom- heidi - 25. ertsgroeve - 29 het slechter wor den: ontaarding - 30 plaaggeest - 31. bron - 32. kaarsendover - 33. bevestigend antwoord 35. geheimschrift - 36, honingbij 38. 2 5 L_ 5 8 ii n IZ 13 '4 n I6~ 17 18 19 ?.o 2Z 23 24~ 25 w zsT r ïo Si ii 55" UT is 38 W 40 n 43 47 49 50~ 51 ,-creld (Lat. vakverentgln- an gassen en (Lat. afk.) - •oge! 43 Chr. verbond van gen - 45 spanningseenheid v dampen - 47. ter gedachtenis 40. achter. Oplossing no. 277 Hor vel. ver. examen, cabine, fel, Dan. ed man. st. recomm ndatte, ra. In. liga, Inca, se. ge observatorium, pe. val, po, lek. eng, Openen, indigo. d3s. s.ir. Vert Veter, ex, laf, rel. rad, vin, en. rente, memoriseren, balancerend, baal, den, M M., N N., sik. mager, dingo. Abe. waar. cup. opbod, v.v., T.L., motor, les, kei, ent, gis, pa, GA. VE RKLARING VAN KRO. NCRV EN VARA De heren P. A. M. Speet, directeur van de KRO, mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, en mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA, hebben een communiqué uitgegeven naar aanleiding van verklaringen, die de voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, heeft afgelegd in een Zon dag jl. te Arnhem gehouden gewes telijke bijeenkomst van de AVRO. Volgens een verslag in De Telegraaf heeft de heer De Clercq in deze bijeen komst gezegd, dat de AVRO niet heeft meegedaan aan reportages over de wa tersnoodramp. omdat zij door de andere omroepverenigingen werd genegeerd. Bovendien werden volgens de heer De Clercq berichten door de andere fout omgeroepen, hetgeen aanleiding gaf tot verwarring. „Ons eigen werk kreeg lof van de hoogste instanties", aldus de AVRO-voorzitter. In hun communiqué verklaren bo vengenoemde heren thans: „ie. De omroepberichten over beide I zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februai waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten werden gegeven. Bovendien waren er berich ten voor de uitzending waarvan de omroepverenigingen geen verantwoor delijkheid mochten dragen. In verband hiermee werd In de loop van Maandag 2 Februari door NCRV en VARA, die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over beide zenders, terwijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regeringsvoor lichtingsdienst. De KRO. die Dinsdag in de aether kwam. was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te conti nueren en stelde zich daartoe in ver binding met de betrokken AVRO- functionaris. Deze achtte het voortzet ten van de regeling vanzelfsprekend doch moest zijn aanvankelijke toe stemming later op gezag van de heer De Clercq Intrekken. 2e. Op Dinsdag 3 Februari besloten de vertegenwoordigers van de repor tage-afdelingen van KRO, NCRV en VARA tot volledige samenwerking op reportagegebied. hoewei zij vernomen hadden dat de AVRO daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programma-commissaris van de NRU de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was, dat de AVRO aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd." Verder wordt in het communiqué o.m. medegedeeld, dat een vertegen woordiger van de AVRO in een ver gadering van de televisie-coördinatie commissie op 3 Febr. verklaarde, dat de heer De Clercq het cabaret-pro gramma op Vrijdagavond 6 Februari normaal wilde laten doorgaan. In een telefoongesprek met de secretaris van de Televisie-Stichting hield de heer De Clercq aan dit voornemen vast. Eerst in een daarop belegde spoedver gadering van de Televisie-Stichting zag hij er van af. PRINS PHILIP, hertog van Edin burgh, in de uniform van luitenant commandeur van de koninklijke En gelse marine. Wales, de latere koning Edward VIII en oom van Elizabeth, een enthousiast vlieger was. Daar zag koningin Eliza beth met haar kinderen Charles en Anne haar echtgenoot voor het eerst de lucht ingaan. Prins Bernhard heeft de hertog van Edinburgh verleden jaar, toen hij met koningin Juliana op bezoek bij de En gelse koninklijke familie was, op een idee gebracht, zo meldt de Londense „Daily Mail". De Prins liet zich tijdens een informele receptie op Buckingham Palace ontvallen, dat hij met zijn eigen Dakota uit Den llaag over de Noordzee was komen vliegen, niet de Koningin passagiere. Kort daarop kreeg premier Churchill een brief van de hertog met de mededeling dat prins Philip vliegen wilde leren en dat het brevet voor een licht toestel hem niet voldoende was. Hij wilde zich bekwa men als volslagen KAF-piloot. Dat was vier maanden geleden. De RAF kreeg opdracht zich met de taak te belasten en in de afgelopen drie maanden heeft de hertog bewezen dat het hem ernst was. Deze week zal de beslissing vallen wanneer prins Philip zfjn vliegeniersinsigne van de RAF in ontvangst zal nemen. Elke dag kan de bevolking van Windsor en omgeving voortaan het geronk horen van het Harvard-les- toestel, waarin de hertog het laatste deel van het programma, dat elke RAF-piloot moet volgen, afwerkt. Zijn leermeester is een van Engelands beste stuntvliegers de luitenant-vlieger Caryl Ramsey Gordon en het les- toestel was het nieuwste snufje van de RAF de „Chipmunk" (eekhoorn). Om de hertog zoveel mogelijk tijd te besparen als de koninklijke fnmllip In Windsor vertoefde, landde Gordon met de Eekhoorn In hel grote park van Windsor om prins Philip op te halen De laatste maal, dat een vliegtuig in het park landde, was toen de prins van Meesterlijke landing Ondanks het veelal slechte weer zette de hertog zijn opleiding door. Zelfs toen het zijn beun tras om voor het eerst alleen te vliegen, waren de weersom standigheden ongunstig. Prins Philip liet zich evenwel niet ontmoedigen en maakte volgens ervaren toeschomvers loerkelijk een meesterlijke landing. Toen de koninklijke familie zich naar Sandringham begaf om de Kerstdagen in Schotland door te brengen, vloog de hertog de Eekhoorn zelf naar zijn nieu we bestemming. Meermalen zag men het toestel boven het kasteel vliegen. Hij verrichtte zelfs eenmaal acrobati sche toeren op minder dan 200 meier hoogte boven een jachtstoet op het landgoed. Ongeveer een week geleden nam hij zijn laatste les, gewijd aan acrobatische toeren, die een halfuur in beslag nam. Een halfuur later bevond hij zich boven liet overstroomde ge bied van Oost-Engeland, om de schade in ogenschouw te nemen. Mensen, die hem goed kennen, bewe ren, dat hij het niet bij de Harvard- opleiding en het vliegersinsigne zal la ten, maar dat hij door zal zetten om ook met een straaljager „Meteor" te kunen vliegen. a De Oostduitse communisten be weren dat Nederland de overstro mingsramp had kunnen voorkomen, als de regering geen „oorlogsvoorberei dingen" had gemaakt, maar de dijken had onderhouden. „Neues Deutsch- land", het partij-orgaan, schrijft, dat de Amerikaanse en Westduitse hulp niets anders was dan een „generale repetitie" voor een nieuwe bezetting en dat minister Dulles in Den Haag de lakens uitdeelde. a De Engelse communistische party, die in 1943 meer dan 60.000 leden tel de, heeft er nu nog maar 35.671. Se cretaris-generaal Harry Pollitt heeft het zelf in een rapport medegedeeld. a In de gemeenteraad van het Ar gentijnse stadje Brewo de Madre kwam het tot een verhit debat over de slui ting van een bruggetje voor veever- voer binnen de stadsgrens. Acht van de negen leden trokken hun revolvers. De negende man, die geen wapen be zat, werd doodgeschoten. De schutter beweerde uit zelfverdediging te heb- Communisten wijten de watersnood aan Navo ben gehandeld, omdat de verslagene hem bij zijn haar had gegrepen en met de vuisten geslagen. Te Parijs is een omvangrijke zwendel ontdekt in postzegels van 10 en 20 centimes met de beeldenaar van Napoleon III. Er bestaan van deze ze gels series die onder het „Empire Francais" en die tijdens de „Repu- blique Frangaise" zijn uitgegeven. De vervalsers hebben goedkope „Empire"- zegels veranderd in dure „Repu- blique"-zegels. Zelfs met een loupe was de vervalsing niet te zien. Sowjet-geleerden, die naar ijzer erts zoeken, beginnen met het sap van bomen te onderzoeken, zo meldt het Sowjet-persagentschap „Tass". Als dat een hoog ijzergehalte heeft, kan men er zeker van zijn, dat de bodem ijzer erts bevat. Siberië heeft volgens het Sowjet- tijdschrift „Literatoernaja Gazet-a" zijn eerste televisiezender. De zender staat in Tomsk. De UNESCO meldt dat de helft van de New Yorkse boekenlezers na het aanschaffen van een televisietoe stel het lezen heeft gestaakt. In de Ver. Staten, waar 17 millioen TV-ontvan- gers zijn geplaatst, kijken de kinde ren op weekdagen gemiddeld 2Vs uur en op Zondagen 3'/a uur. a Voor het eerst in 30 jaar is Zon dag te Oran in Noord-Afrika sneeuw gevallen. J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3