Twaalfde lijst van verliezen Nw.-Guinea ontbreekt het aan deskundigen Met VELP0N zie je er geen barst van! Juiste man op de juiste plaats! Sterftecijfer weer lager geworden Wat moet Bonn betalen? Koningin zal Flora 1953 openen Zo anders dan andere Zo zacht, zo zuiver WARENHUIZEN IN GOTHENBURG GAVEN VIJF PROCENT Griep? DAMPO LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA 100 MILLIOEN SCHADE Met harde hand moest burgemeester vaak optreden Bloemlust te Lisse geopend Auto slipte en botste tegen vier bomen Wéér uitstel voor de Rosenbergs Verlaging vereveningsheffing door Kamer aanvaard WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 TROUW 3 (Van onze correspondent op Nieuw- Guinea). HET heengaan van Zijne Excellentie S. L. J. van Waardenburg als gou verneur van Nieuw-Guinea was voor de ingewijden in dit gebiedsdeel geen verrassing. De afgelopen bestuursperiode is voor de gouverneur zeer zwaar geweest. Het opbouwen van een bestuursapparaat in een gebied, dat op dit terrein vrijwel over de gehele linie een vacuum ver toont, is geen geringe taak. Er is al meermalen op gewezen, dat deze taak nog werd verzwaard door het gebrek aan bekwame krachten waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de naaste medewerkers van de gouver neur door hemzelf werden gekozen. Bij de benoeming van de overige ambtena ren is het zakelijk element echter wel eens op de achtergrond geraakt en zijn overwegingen van sentiment de oor zaak geweest, dat ambtenaren werden benoemd die niet geheel voor de hun toegedachte taak berekend waren. Indien men een overigens zeer be kwaam timmerman, 'n eerste klas vak man, belast mét net maken van een betonnen brug, kan men deze timmer man later moeilijk verwijten dat de brug niet goed is. Op dit niveau ligt de bron van veel moeilijkheden. Uiterst bekwame ambtenaren, die op de plaats waar zij hun werk verrichten, blijk geven van uitstekende kwaliteiten, vol doen niet wanneer men hen belast met werkzaamheden, welke boven of naast hun capaciteiten liggen. Inderdaad zijn vele ambtenaren niet voor hun taak berekend, doch dit is niet hun schuld. Het is de schuld van degenen die hun deze taak hebben op gedragen. In de eerste plaats werd gelet op familierelaties en afkomst en eerst daarna werd de vraag gesteld, zo zij al werd gesteld, of de betrokkene de hem op te dragen taak zou kunnen ver vullen. Hoewel Ihet nimmer in de bedoeling' zal liggen een spoorweg op Nieuw- Guinea aan te leggen, is hier toch vrij veel personeel afkomstig' van de S.S. in Indonesië. Er bestaan grote plannen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het. voorlopige be volkingscijfer van Nederland op 1 Januari 1953 10.434.883. De toeneming over het jaar 1952 bedroeg ruim 106.000 zielen. Het aantal levendgeborenen was in 1952 (232.521) hoger dan in 1951 (228.631), doch berekend per 1000 in woners bleef de geboorte op vrijwel g?'ijk niveau (22.4 O'OO in 1952 tegen 22 3 0 00 in 1951). Daartegenover was h:t sterftecijfer opnieuw lager (76.020 overledenen of 7.3 per 1000 inwoners togen 7.5 0 00 in 1951). Ook de zuige lingensterfte bleef verder teruglopen (22,5 per 1000 levendgeborenen in 1952 tegenover 25.1 in 1951). Tegenover deze natuurlijke aanwas stond in 1952 een overschot van uit Nederland vertrokkenen boven het aantal in ons land gevestigden van 47 665 tegenover een vertrekoverschot van 22.433 in 1951. De toeneming van dit ver trek o verschot is gevolg van een belangrijk groter aantal vertrokkenen (81.000 in 1952 tegenover 67.000 in 1951) en daarnaast van een lager aan tal uit het buitenland (o.a, Indonesië) in Nederland gevestigden (34.000 in 1952 tegenover 45.000 in 1951). Het aantal huwelijken was lager dan in 1951 (87.383 of 8.4 per 1000 inwo ners tegen 90.225 of 8.8 0 00). voor havenaanleg, doch een water bouwkundige of een expert op het ge bied van havenaanleg, is niet aanwezig. Wegen en vliegvelden moeten worden aangelegd, doch een wegenbouwkun dige zal men tevergeefs zoeken. Economische Zaken en Handel, zeer belangrijke onderdelen voor de econo mische ontwikkeling van het land, di< experts vragen, kennen geen econoom, noch een handelsspecialist, Tegen deze achtergrond is het begrijpelijk, dat de ontwikkeling van het land niet bevorderd kon worden en dat een.gouverneur het bij vele van zijn beslissingen, moet stellen zonder een gezond, ter zake kundig advies. Elke gouverneur, die hier geplaatst zal worden, zal, zolang kundige personen ontbre ken, met deze moeilijkheden te kampen hebben. Hij zal nimmer een gunstig resultaat kunnen be reiken, indien in deze toestand geen verbetering komt. Geschil over defensiekosten De Westelijke geallieerden en de re gering van Bonn schijnen in een ern stig conflict te geraken over de Duitse financiële bijdrage in de kosten van de in Duitsland gestationneerde troepen. De geallieerde Hoge Commissie heeft zich nl. gisteren openlijk Uitgesproken hetgeen een, ongebruikelijke stap is oiyeit' door de Duitse minister van Financiën, Söhaffer, afgelegde verkla ringen welke er op neer kwamen, dal de Duitsers na 1 Juli a.s. niet verplicht zouden zijn om de kosten van de bui tenlandse troepen in Duitsland mee te helpen bestrijden. De Hoge Commissie sprak ook de bewering van Schaffe'r tegen, dat de geallieerden er in toegestemd zouden hebben, de door West-Duitsland te 'be talen defensiekosten, een maand na het begin van het nieuwe defensie-jaar op 1 Juli, op maximaal 600 millioen mark per maand te houden, en de commissie liet er geen twijfel over bestaan, dat zij verwacht, dat de Duitsers hun be lofte om bij te d'raigen aan de Weste lijke defensie zullen nakomen, ondanks de plannen om dit voorjaar de inkom stenbelasting met 15 procent te veria- (Van onze correspondent). Naar wij van de directie der inter nationale bloemententoonstelling „Flo ra 1953" te Heemstede vernamen, heeft: H.M. koningin Juliana toegezegd, dat zij op 13 Maart de opening van de ten toonstelling zal verrichten. Dit besluit heeft H.M. genomen in verband met de wenselijkheid, dat manifestaties van het economische en culturele leven normaal voortgang zullen vinden. De opening zal 's middags om half- drie plaats vinden. Ruim 40 diphtheriegevallen in Dongen Over de in Dongen (N.-B.) uitgebro ken dipktherie meldt het ANP dat zich 43 gevallen hebben voorgedaan, me rendeels onder de schoolkinderen, ter wijl van de 115 nog schoolgaande kinderen, die tot nu toe zijn onderzocht, 32 bacillendragers bleken te 'zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. In de gemeente bevinden zich 143 ge registreerde evacué's onder wie zich echter geen gevallen van dipihtherie hebben voorgedaan Het is niet de bedoeling dat deze eva cué's thans elders worden onderge bracht. De besmettingshaard bevindt zich namelijk in de Sint Jozefparochie en in deze parochie bevinden zich hoe genaamd geen geëvacueerden. (AQVERTENT1E) BUITENLANDSE HULP Ook ln de stad Gothenburg in Zweden blijft men met alle ijver de inzame lingen voor de getroffen Nederlandse gebieden voortzetten. Het gemeentebe stuur besloot honderdduizend kronen te geven. De opbrengsten van een aantal kcrkooncerten en theatervoorstellingen werden eveneens afgestaan. Gotlien- burgse kunstschilders stonden elk een schilderij af. Zaterdag stortten een aan tal warenhuizen en winkels 5 procent van de verkoop in het Nationale Ram penfonds. De Amerikaanse democratische se- De gemeenteraad van Straatsburg nator Douglas heeft het Congres voor gesteld de landbouwoverschotten aan Nederland en de andere door waters nood in Europa getroffen gebieden in Europa te schenken. Hij wilde hiermee steun verlenen aan het voorstel van Taft van verleden week. De Zwitserse Bond van vërbruiks- co.öperaties heeft im het afgelopen weekeinde een eerste transport brand stoffen en laarzen van 33.000 Zwitserse franken verzonden. Nieuwe transporten zijn in voorbereiding. bevordert mede een snelle genezing heeft een bedrag van twee millioen Franse franken tsr beschikking gesteld van de slachtoffers van de ramp in Nederland, België en Gx-oot-Brittannië. Generaal Hutchinson, commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Marokko, heeft Maandagmiddag te Rabat een cheque aan de consuls- generaal van Nederland, België en Groot-Brittannië overhandigd met het bedrag, dat door inzamelingen in de Amerikaanse kolonie in Marokko werd bijeengebracht. Het bedrag van de door de Oosten, rijkse vakbond georganiseerde jnteke- •ning voor de slachtoffers van"de over stromingen in Nederland heeft Maan dagavond de 1.800.000 schilling over schreden. Op de lijst van de regering is een bedrag van 958.000 schilling in getekend. De stad Wenen ontving 1.027.000 schilling voor de slachtoffers, Maandagochtend waren door de geld inzamelingen van het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse radio-omroep een bedrag van 7.900.000 Zweedse kronen bijeengebracht. De Nederlandse gezant, de heer Daniels, bracht Maandag een bezoek aan het comité van het Zweedse Rode Kruis, waar de gezant uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de hulp. Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise, evenals de heer Daniels, woon den Maandag een door het Rode Kruis georganiseerde plechtigheid bij in een. kerk te Stockholm. Vertegenwoordigers van verscheidens gezindten deden een beroep op de bevolking voor meer hulp voor Nederland. Een collecte bij de plechtigheid bracht 2,000 kronen op. (Van onze correspondent! Wie ln deze kille Februaridagen een be zoek brengt aan de Bloemlust-tentoonstel- ling in het H.B.G.-gebouw in Lisse, kan slechts verwonderd zijn over de bekoring en de rust diie uitgaan van deze winterse bloemenpracht. In grote perken zijn hon derdien crooussen, hyacyntben; narcissen en tulpen bijeengebracht in een kleurenrijk dom, die men nauwelijks voor echt kan houden. Deze laatste van de door ..Bloemlust" georganiseerde wintertenloonstellingen is eenvoudiger dan de twee voorgaande. Wellicht is het geheel daardoor minder op het grote publiek afgestemd doch naar onze mening heeft het aan schoonheid ge wonnen, Inzonderheid zouden we de aan dacht willen vestigen o-p de kleine bekoor lijke tulipa's, de uit de Aziatische steppen scholen tussen de grotere tulpen in grote hierheen gebrachte tulpjes, die men ver- hoeveelheden vindt. Men neeft ze in Neder land tol. vele soorten gekruist, maar hun bekoorlijke kenmerk, de karmozijnen streep over het buitenblad, verloren ze niet. Tuin architect Van der Lee heeft een moeilijke taak op voorbeeldige wijze uitgevoerd. Voorzitter C. J. Segers heeft in zijn ope ningswoord gewezen op het schrille con trast tussen de ellende in de rampgebieden en de bloemenrijkdoni in Lisse. Tevens ves tigde hij de aandacht op de gelegenheid tot offeren, die ook hier bestaat Een grote bus. met opschrift: „Beurzen open. dutten dicht" .prijkt nl. ook op deze tentoonstelling. 3ijen-zdiv td'Vbst Raad van 's-Gravendeel kwam weer bijeen Gistermorgen is voor eerst sinds de ramp in 's-Gravendeel een raadsver gadering gehouden. De burgemeester, de heer C. van Heesen, hield een her denkingsrede, waarin hij in het bijzon der woorden aan de nagedachtenis van de bij de ramp omgekomen ingezete nen wijdde. Hij deelde o.a. mede, dat zes 's-Gravendelers in de gemeente Dubbeldam hun laatste rustplaats heb ben gevonden. Twee en dertig inwo ners worden nog vermist. Met de grootste voorzichtigheid zal men de geëvacueerden toestaan naar 's-Gravendeel terug te keren. a Vrouwelijke Tsjechische arbei/ders toornen in verzet tegen de bevelen van haar vakbond. Zij willen niet meer 's nachts werken. Toen zij hiertoe het bevel ontvingen hebben zij eenstem mig besloten niet te gaan. Zij kwamen 's middags in plaats van 's nachts. Zij moesben 's nachts wenken omdat over dag niet voldoende stroom was. EEN INZITTENDE GEDOOD (Van onze correspondent) Op de Amersfoortseweg bij de Echo put vond gistermiddag een ernstig ver keersongeval plaats, waarbij een dode is te betreuren. Uit de richting Amersfoort kwam een personenauto, bestuurd door de 65-jarige heer B. L. uit Alphen aan de Rijn. Op een gegeven ogenblik begon de auto te slippen. Na enige keren van de ene zijde naar de andere kant van de straat te zijn geslingerd en met vier bomen in aanraking te zijn gekomen, kwam de wagen in het bos langs de weg tot stilstand. Beide inzittenden, de heer en me vrouw B. L. uit AlpHen aan de Rijn, werden uit de auto geslingerd. Zij werden zwaar gewond naar het Julia- naziekenbuis vervoerd, waar mevrouw L. inmiddels is overleden. Zij was 67 jaar. De politie verzoekt ooggetuigen zich in verbinding te stellen met het poli tiebureau te Apeldoorn, afdeling ver keer. Het Amerikaanse hof van appèl heeft de tenuitvoerlegging van het doodvon nis tegen Ebhel en Julius Rosenberg opgeschort tot 30 Maart, ten einde hen in staat te stellen het hooggerechtshof herziening van hun zaak te verzoeken. Het echtpaar Rosenberg is ter dood eroordeeld wegens atoom-spionnage ten gunste van Rusland. Hun zaak Jeept, ten gevolge van de ingewikkel de nrocedures, reeds maanden. Noodt tevoren heeft men in Amerika in vredestijd spionnen terechtgesteld. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsiieffing z.h.s. aanvaard. In het ontwerp wordt voorgesteld een verlaging der heffing met een half procent. De regering heeft blijkens de memo rie van toelichting een samenstel van maatregelen ontworpen, waardoor te genover de verzwaring der bedrijfs lasten met gemiddeld 2 ten ge volge van het werkgeversaandeel in de premie volgens de werkloosheidswet een verlichting van Va ontstaat. Dit resultaat is verkregen door een ver laging van de vereveningsheffing van 4% tot. 4 een verlaging van de kinderbijslagpremie van 6 tot 5V2 en 'n verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzekering van 2.8 tot 2.4 De resterende verzwaring der bedrijfslasten met 0.8 waarvoor geen coinipensab e kon worden gevonden, zal naar het oordeel der regering in het algemeen niet tot moeilijkheden van enige omvang leiden. De heer Hooij (KVP) verklaarde zich het redht voor te behouden op deze zaak terug te komen als. het samenstel van belastingverlagingen, dat de rege ring zich voorstelt aan de orde komt. De heer Van den Heuvel (Arb.) zei- de voor het ontwerp te zullèn stemmen. Ook de heer Ven de Wetering (CH) zeide zich niet te zullen verzetten, om dat het gaat om uitvoering van het woord der regering. De heer Ritmees ter (VVD) vroeg hoe het zit met het oercentage van de werkloosheidsverze kering. De heer Hofstra (Arb.) zag het voor stel als een redelijke oplossing voor de nodig geworden compensatie. De heer Lemaire (KNP' verklaarde, dat het bedrijfsleven geen nieuwe lasten kan opbrengen. De toegepaste methode, wellicht doelmatig, is z.i. niet recht vaardig. Volledige compensatie ware rechtvaardig. De heer Gortzak (CPN) meende, dat het bedrijfsleven de compensatie zelf had kunnen dragen. Wat nu wordt vo >rgesteld Is z.i. echter onvoldoende (Advertentie) Z4 goed lijmt VELPON. Vraag de juiste soort (Van een onzer verslaggevers). „Gaat u naar Werkendam, meneer?" Wü willen juist wegrijden na een bezoek aan Almkerk, het kleine plaatsje in het Land van Heusden en Altena, dat een forse klap meekreeg van de grote vloed, als een nog jonge vrouw tegen het portier van de auto tikt en deze vraag stelt. Ja, we gaan naar Werkendam en meerijden mag ze natuurlijk. Ze ver telt honderduit over haar avonturen van de laatste dagen. „Kijk, 't zit zo: ons huisje in Alm kerk was een soort noodwoning, van cardboard en triplex, en al staat het nog overeind, er zal weinig meer aan te redden zijn, want dat goed kan niet erg tegen het water. M'n vier kinderen heb ik zolang ondergebracht in Rot terdam, en m'n man en ik zijn nu bezig te redden wat er te redden valt. Veel kun je nog niet beginnen als het water nog tot aan de tafel slaat en nu kreeg ik bericht, dat kleine Paultje in Rot terdam heimwee gaat krijgen en niet wil eten, dus ga ik daar maar eens kijken. Als ik helemaal mag meerijden, wat graag. Mijn man is naar Breda gegaan om zijn klanten te bezoeken, want je moet natuurlijk oppassen, dat je zaak niet verloopt. Het zal anders wel minstens vijf jaar duren eer we er weer boven op zijn, We hebben het niet gemakke lijk gehad, meneer: m'n man is asthma- patiënt en kon het niet in de grote stad uithouden, en zo is hij in Alm kerk imker geworden. We hebben het werk eerlijk verdeeld en hadden de zaak juist behoorlijk op poten gezet toen die watersnood kwam. Nou is alles voor niks geweest', het Land van Altena wa« erg geschikt om er bijen Een boerenbrik, die bij Alm- kerk werd overvallen door de vloed. te houden, veel koolzaad en klaver en zo, maar nu is alles weg, en alleen is er nog kans, dat er van 't zomer klaver zal zijn. Het zal een harde dobber wor den, maar we hebben elkaar nog." Harde hand Geheel anders staat burgemeester J. de Bruyne van Werkendam tegen over de problemen, die de watervloed met zich brengt, Zijn gemeente is van ouds de plaats van de dijk- en griend- werkers en dezen, hersteld, van de schrik over de bedreiging van hun eigen dorp 99 van Werkendam heeft onder water gestaan zijn zich bewust geworden, dat men hen nu meer dan ooit nodig heeft. „Ik moest hier af en toe helaas met harde hand optreden," zegt burge meester De Bruyne, „want m'n men sen wilden overal in het overstroomde, gebied werken, .behalve in Werken dam, de goeden niet te na gesproken. Er waren hier vijf gaten in de dijk geslagen, tot een totale lengte van 400 meter. Die zijn nu hersteld, zodat we met het droogmal-en zijn begonnen. Ik ben anders wel bang, dat de rege ring aan de lage kant is met de geleden schade op 1 milliard te schatten. We hebben hier becijferd, dat alleen al het La-nd van Heusden en Altena op zijn minst een schade heeft van 100 millioen. Er zijn in totaal 46 woningen en boerderijen verwoest. 100 zwaar en 1200 licht beschadigd. Maar dat is slechts directe materiële schade. Veel erger is de vernietiging van grote voorraden kunstmest» landbouwmachi nes e.d. en de gevolgen door oogst- derving. De werken aan de drooglegging van de Biesbosch hebben overigens maar in zeer-geringe mate nadeel ondervon den van de vloed. De oude dijken zijn bezweken of afgeknabbeld, de nieuwe dijken hebben het gehouden. Als heel de Biesbosch was ingedijkt, zouden we hier geen last gehad hebben van het water, daar ben ik zeker van. Hoge lonen Nu de eerste ontroering c-ver de ge volgen van de ramp is weggeëbt, komt het zakelijke in de mens weer naar boven. De lonen van de dijkwerkers zijn enorm gestegen, hetgeen in de hand gewerkt wordt doordat op dit ogenblik vrijwel alle werken in regie moeten worden uitgevoerd. Vroeger kon je rustig een bepaald karwei laten besommen en liet je als overheid de aannemers inschrijven. Maar nu is het haastwerk, de dijken moeten dicht, hoe dan ook, dus is het enige wat er op zit de wei-ken in regie te doen uitvoeren] wat betekent: veel te duur. Maar hei zijn gemeenschapsgelden, waar deze werken mee betaald worden. Als u het mij vraagt, mogen.de winsten, die nu en in de toekomst gemaakt worden met de uitvoering van grote werken wel apart belast worden, zoals we in het verleden de vermogensaanwasbe- lasting gekend hebben. Dat zijn zo de zorgen, die nu komen. Als ik nog even achterom mag kijken, dan zou ik graag de naam willen noe men van de heer Duinhouwer, kan toorhouder van het hulp-postkantoor in de Biesbosch. Deze heeft in die Zondagnacht alle boeren van de Bies bosch uit hun bed gebeld en gewaar schuwd voor hoog water. Ze waren er dus cp voorbereid en niemand is daar omgekomen. Wel zijn er in het Land van Heusden en Altena zes mensen omgekomen." a De inwoners van Malta, die voor de slachtoffers in Engeland, Nederland en België heel wat kleren hebben ge geven moeten die weer ophalen D" kleren kunnen nl. niet vervoerd wei den. In plaats van deze klereninza meling zal nu in alle Rooms-Katho lieke kerken Zondag een speciale col lecte voor de slachtoffers worden ge houden. Van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij de 12de lijst van slachtoffers van de watersnood. De lijst is gedateerd 17-2-'53. („Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandig heden, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achter af noodzakelijk zal blijken DUSSEN Aanvulling: 4e verlieslost, dd. 7.2.53 Geborgen en geïdentificeerd: Rij-ken, Leonardus, geb.: 17.1.82 te Dussen, laatste adres: Peereboom 1. FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham, Hu-bertus. geb.: 3 10.73. laatste adres: Fijnaart. HALSTEREN Geïdentificeerd Paulus, Cornelis, Mari-mts, Maria, geb.: 21 7.46 te Halsteren, laatste adres: B 340, Stoffels, Cornelia, geb,: 12.11.06 te Halsteren, eohtge-Ote van Cornells Hoetelima«'.is, laatste adres: Halsteren B 33. NIEUWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk, Cornelia A., geb.: 28.3.45. laatste adres: Battenoord 26. Koote rrancina, geb.: 13.9.14, echtgenote van A. v. d. Valk laatste adres: Batteftoord 26 NIEUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andreas, geb.' 9.6.06 te Oosterlamd, echtgenoot van Cornelia Manna de Graaf, laatste adres: Gouweveerseweg B 45. -De Graai Cornelia Manna, geb 3.6 15 te Zierikzee. echtgetvote van Mattheus Andreas Kik, laatste' adres: Gouweveerseweg B 45. Kik, Wilhelmnna, Maria, geb. 3 2 49 te Nieuwer- -cerk. laatste adres: Gouweveerseweg B 45. Kik, Cornells. Marinas geb.: 18 7 47 :e Nieuwerkerk, laatste adres: Gouweveerseweg B 45. OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de vluchthaven Zijpe: Heijboer, Jannetje, oud 2)1 jaar RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Nijssen, Mettheua, geb. 8.8.31, laatste adres: Rdland-Ba-th, STAVENISSE Geïdentificeerd: Potappel. Leenden Johannes, geb.. 27.3.82 te Stavemsse. laatste adres: Mo lenpad A 197. Polappel. Clasina Johanna, geb.- 9,8.85 te Stavenisse. echtgenote vac Pteter Johannes van Oeveren laatste adres: Molen.pad A 197. Van Oeveren. Pieter Johannes, geb.: 15.8.84 te Stavenosse echtgenoot van Olasina Johanna Potappel, laatste adres: Molenpad A 197 Van Oeveren, Marina Johanna, geb.: 17,3,li8 te Staivenisse, laatste adres: Molenpad A 197. voor een bepaald deel van ihet bedrijfs leven, de kleine ondernemers. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, was van oordeel, dat het compromis, dat de regering heeft ge vonden voor de nieuwe last, redelijk is. Deze oplossing zal niet de oorzaak zijn, dat een aantal bedrijven de nek breken. De Staatssecretaris van Sociale Za ke'-, de heer Van Rhijn, zeide, dat de cijfers over het bedrijfsleven aantonen, dat de 0,8 zeer wel gedragen kan worden. De heer Ritmeester deelde mede, dat op 1 Jan. 1.1. het algemeen werkloos- heidsfonds een overschot van f 21 mil lioen had. Spr. zeide het antwoord schuldig te moeten blijven op de vraag of een percentage van 2.4 voldoende zal zijn, doch er is z.i. enige aanleiding tot optimisme. Voor de kleine onderne mers, die slechts enkele werkkrachten hebben 'heeft de premie als totale last niet die betekenis als voor de grote ondernemers. Het wetsóntwerp werd z.h.s. aanvaard. Arbeidsovereenkomsten Ten slotte heeft de Kamer gistermid dag een aanvang gemaakt met de be raadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. De heer Oud (VVD) trad in een histo rische beschouwing van de regeling dér arbeidsovereenkomst, zoals die ruim veertig jaar geleden tot stand kwam. Hij herinnerde o.a. aan de ontwikkeling van de collectieve arbeidsovereen komst. Met betrekking tot het onderhavige ontwerp ze'.de de heer Oud, dat men er met een uniforme opzeggingstermijn niet meer komt. Rekening zal moeten worden gëhouden met de duur der verbintenis, dié heeft gegolden en daar om 'had het ontwerp in beginsel zijn sympaöhie. Z.i. moeten onder het oog worden gezien de verhouding met het Bijzonder Besluit Arbeidsverhoudingen en de kwestie der rechtspraak. De con trole op het onredelijk ontslag werkt bevredigend. Maar onjufst achtte spr. het dat de Gewestelijke Arbeidsbu- reau's invloed zouden kunnen hebben op de bezetting van een bepaalde be drijfstak. Die bevoegdheid moet uit het BBA vervallen. Wil de regering ze hand haven, dan moeten zij bij de wet wor den geregeld. De heer Oud vroeg zich af of het wel iuist is een beslissing over dit ontwerp t,e nemen voor we weten wat we met ■ret BBA willen. In stede van de kan tonrechter ware gewenst een systeem "an civiele rechtspraak b'nrien de be- driifstak. Aan het systeem der recht- -oraak zal naar sorekers oordeel zeer -nel aandacht moe.én worden geschon- -kpn. de bevoegdheden der arbeidsbu- ■•rau's dienpn zee." sehero te worden ""respld. MT«ehien, zo meende hii. is oqnioifiine de kwestie in overweging *a Vinpdpn pn tot een on'lo^'ng te hren- -*""■> hii het BurTrliik Wetboek. To ruim VipUWoQ wprd da vergadering tot ^aJanmiddqg één uur. Branense waterpolitie enterde vluchtende Turkse tankboot De zeven duizend ton metende Turk se tantoboot „Raman", die sedert enige tijd wegens achterstallige reparatie schuld bij een werf te Bremen aan de ketting lag, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag gepoogd er hei melijk vandoor te gaan. Met afge- schex-mde lichten en zonder loods koos de boot het i-uime sop, maar de water politie sliep niet en wist met een levensgevaarlijke manoeuvre het der tien knopen varende schip te enteren. De politiemannen lieten de machines van de tankboot stoppen en ontnamen 4e kapitein het bevel. De boot, aan boord waarvan zich de eigenaar be vond, werd later naar Bremen terug gebracht. Merkwaardig ongeval te Ede (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag omstreeks één uur had op de Apeldoornseweg te Ede, ter hoogte van het landgoed „De Valou- we", een ongeval plaats, waarbij de 26-jarige L. T. Bouwman uit Nijmegen zwaar werd gewond. De heer B„ werkzaam bij een krui- deniersbedrijf ter plaatse, liep naast zijn mandfiets in de richting Ede, daar het wegdek spiegelglad en rijden vrij- hvel onmogelijk was. Van tegenoverge stelde richting nadei'de een personen auto, bestuurd doori de heer P. H. v. d. Z. uit Apeldoorn, aan wie de heer B. een teken gaf, dat de gladde weg ge vaarlijk was. v. d. Z. remde, doch de auto slipte en reed vervolgens de krui deniersbediende aan Met ernstige ver wondingen, o.a. een schedelbasisfrac- tuur, moest hij naar het Julianazieken- huis vervoerd worden. Zijn toestand is aorgwetokend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2