Het leger deed zijn plicht 49.5 Millioen Van Houtte zet uiteen wat Boudewijn scheelt SITUATIE IN NEDERLAND VRIJWEL GEHANDHAAFD Rede van minister Zijlstra Vorst ten einde Zon- en feestdagen Het weer in Europa Storm in het Noorden HIJ IS EEN LIEEHEBBER VAN SPOOKVERHALEN, MAAR EISENHOWER'S EERSTE PERSCONFERENTIE Blokkade van het Chinese vasteland wordt bestudeerd Export van mosselen en oesters hervat r-Hulpactie Hongaren-| wordt hervat Geen esperanto op lagere seholen WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Redactie en Adtm. NjZ. Voorburgwal 225, Amsterdam, Bankier: Twentscha Bank, Amsterdam. Telefoon 3790039222 (10 lijnen) Postbus 359 Gem.-Glro Amsterdam T500 Postgiro no. 412739 Abonnementsprijs 49 cent per week; 6-35 per krwartaaL Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks TiAfUM- ELFDE JAARGANG No. 2393 (Geldig tot hedenavond). Zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist en hier en daar wat lichte regen of motregen. Matige Westelijke Morgen: Zon op 7.47 Maan op 9.25 UITGAVE: N.V. DAGBLAD TROUW Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT EEN interessante kwestie die de Zondagswet aan de orde stelt, is de verhouding van de Zondag en de andere zg. Ghristeüijke feestdagen. Het nieuwe ontwerp begrijpt nl. on der Zondag ook de Nieuwjaarsdag, de Hemelvaartsdag en de Eerste Kerstdag, terwijl met betrekking tot het maken van gerucht de openbare vermakelijk heden en de politieke bijeenkomsten de Goede Vrijdag met de Zondag wordt gelijkgesteld. Voor ons besef is de Zondag echter iets geheel eigensoortigs en dus ook geheel iets anders dan de Christelijke feestdagen. De Rustdag is een Goddelijke in stelling, de Christelijke feestdagen zijn vrome instellingen van mensen. Daarom zouden wij er eigenlijk de voorkeur aan geven om de door de overhead gewenste rust voor de Chris telijke feestdagen niet te regelen in een Zondagswet. Dat heeft ook prac- tische betekenis. En wel om twee re denen. In de eersite plaats menen wij, dat men aan de rust op Christelijke feestdagen van overheidswege lang niet dat precieze en dwingende karak ter mag geven als aan de rust op Zon dag moet worden gegeven, In de tweede plaats loopt men in de regeling van het ontwerp enigermate vast met de bepalingen van art. 2, die de rust. op Zondag in de nabijheid van kerkgebouwen regelen. Art. 2 regelt die rust voor de Zondag, daarin begre pen de Nieuwjaarsdag, de Hemelvaarts dag en Eerste Kerstdag, terwijl voor deze bepalingen de Goede Vrijdag met de Zondag wo'rdit gelijkgesteld. Van Christelijk-Historische zijde is nu een amendement voorgesteld, waar in ten eerste de Nieuwjaarsdag niet meer wordt begrepen onder Zondag. Zulks terecht, Want Nieuwjaarsdag is immers helemaal geen Christelijke feestdag, Vervolgens wil het C.H. amendement de Tweede Paas-, Pinkster- en Kerst dag voor wat rust in de nabijheid der kerkgebouwen betreft met deZondag gelijkstellen, terwijl het de Nieuw jaarsdag en de Goede Vrijdag boven dien ook nog ten aanzien van de ar tikelen die over openbare vermake lijkheden en politieke bijeenkomsten handelen, met de Zondag gelijk wil stellen. De bedoeling, is duidelijk: Men wil terecht de kerkdiensten ook op de ge noemde dagen tegen gerucht bescher men. Niet duidelijk is het ons, echter waarom men op Nieuwjaarsdag ook de openbare vermakelijkheden wil beper ken. Dat is ons natuurlijk wel duide lijk ten aanzien van de Goede Vrijdag, die door velen in den lande als een Zondag wordt' gevierd. Ons gevoelen daaromtrent is echter anders. Wij zouden echte;. verre de voorkeur geven aan een geheel andere regeling. Het is ten slotte zo dat er niet alleen op Zondagen en Christelijke feestda gen diensten in kerken worden gehou den. Eigenlijk zou er een bepaling moeten zijn, krachtens welke niet slechts op Zon- en feestdagen, maar steeds wanneer er in kerken diensten worden gehouden, het gerucht in de nabijheid dier kerken wordt geweerd. Als wij een dergelijke bepaling had den, zouden wij gevoegelijk- de Chris telijke feestdagen Uit de wet kunnen laten vervallen. Dit zou kunnen ge schieden door een bepaling op te ne men in artikel 2, waarbij voor de wer king van dat artikel met de Zondag worden gelijkgesteld alle dagen waar op in kerken diensten worden gehou den, gedurende de tijd dat die dien sten worden gehouden. Naar onze mening zou daardoor over de hele linie de rust tijdens de kerk diensten worden gewaarborgd en zou de Zondag overigens in zijn uitzonder lijk karakter ook tegenover de Chris telijke feestdagen beter naar voren komen. Indien echter zulk. een bepaling op Jfe grote practische moeilijkheden zou stuiten, omdat men van buiten aan een kerk niet, kan zien of er een dienst in wordt gehouden, zou het gewenst zijn, de wet 'alleen op de werkelijke Zon dag betrekking te doen hebben en aan artikel 2 een nieuw lid toe te voegen, waarin voor de toepassing van art. 2 met de Zondag worden gelijkgesteld, de Nieuwjaarsdag, de Goede Vrijdag, de Tweede Paasdag, de Hemelvaarts dag, de Tweedie Pinksterdag en de beide Kerstdagen. Bij een beschikking van de staats secretaris van Sociale Zaken is be paald dat de gehuwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinderbijslag voor de kinderen, voor wie zij kostwinster is. Vanmorgen landden zestien helicoptères bij het paleis Soest- dijk. De bemanningen van deze hefschroefvliegtuigen, die heb ben deelgenomen aan de red dingswerkzaamheden in het rampgebiedtoerden ten paleize ontvangen door H. M. de Koningin en Z. K. H. prins fik Bernhard. Om 11 uur landde het eerste toestelde helicoptère waarover U Nederland beschikt, in de tuin j§ van het paleis, daarna ver- jj scheen een toestel van de „Sa-- 1 bena". waarna achtereenvol- fg gens negen Amerikaanse heli- I coptcres van het type „Bell" een 1 keurige landingsrnanoeuvre uit- J voerden. Op het voetbalveld, I van het paleispersoneel streken 1 tenslotte vijf Engelse toestellen near. Na afloop de ontvangst maakte H. KJ hiprinses Mar- griet een tochtje per helicop-. ff tére over het paleis. Omstreeks 1 uur vertrokken de toestellen M voor een gezamenlijke rond- 1 vlucht, waarna zij naar hun |t bases terugkeerden. Windricbt. Max.temp Steden Weer en snelheid (gr C.) en neerslag (m/sec.) (m.r n.) Osl-o onbewolkt WZW 4 8 0 Stockholm h bew. WZW 1 3 0 Kopenh. zw. bew, W 8 4 0 Londen motregen W 4 8 0 1 Amsterdam motregen W 8 4 06 Brussel regen ZW 8 3 0.1 Parüs geh. bew. ZZW 2 0 Bordeaux onbewolkt windstil 5 0 Nice onbewolkt windstil 13 0 Warschau geh bew W 3 r-1 0 Berlijn WZW 6 1 0.3 Frankfort ZZW 7 2 0.1 München N 2 —5 0 Ztirioh Wenen nevel windstil —2 0 onbewolkt W-NW 4 1 0 De chef van de generale staf heeft de volgende dagorder uit gegeven: ,Nu de militaire bijstand ten behoeve van de watersnood in al gemene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast, dat de Ko ninklijke Landmacht paraat is ge bleken. Allen, zowel beroeps-, reserve als dienstplichtige militairen, heb ben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met on verpoosde ijver, zonder acht te ge ven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dij ken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzónder in tijd van nood wordt verwacht." De stand van de ingekomen gelden bij bet Rampenfonds be droeg gisteravond 49,5 millioen gulden. ff r-lV m:. STORM IN HET NOORDEN dit is de titel van ons nieuwe feuilleton, met de publicatie waarvan wij Donderdag beginnen. De auteur is de Friese schrijver Sijas P. Akkerman, die onder hel pseudo niem S. v. d. Does een aantal romans over het leven van Fries land (o.a. Menschen uit Fries land, Blinkende Staven, en in het Fries In. swaïlker komt thüs) heeft geschreven. Het feuilleton, dat Akkerman voor ons schreef, speelt zich niet af in Friesland, maar 'in het Gro- 'nihgen van het midden der ze ventiende eeuw. Het is verre van rustig rondom de Martinitoren in die tijd. De jonkers uit de Om melanden en de stadsregering hebben het voortdurend met el kaar aan de stok. Aan beide kan ten is het te doen om meer macht, om persoonlijk voordeel en om eer. En aan beide kanten wordt geïntrigeerd. Tussen deze partijen in staan de gilden, die trachten verlaging van lasten te verkrijgen. Nadat zij de zijde van de Ommelander jonkers hebben gekozen en door massale volksoplopen het ontzag van de stadsregering hebben af gedwongen, lijkt het er op dat zij inderdaad iets zullen berei ken. Maar als de stedelijke be zetting wordt versterkt zien de regenten kans wraak- te nemen voor de vernederingen die zij moesten ondergaan. Groningens afgevaardigde ter Staten Generaal, Schuilenborgh speelt bij dit alles een eigen, hoogst oneerlijke rol. Akkerman schreef dit boeien de verhaal in de hem eigen prettig aandoende vertellende trant. Niet m/inder dan de span nende inhoud maakt zijn sobere stijl het tot een genoegen, deze nieuwe roman te lezen. De Belgische premier Van Houtte heeft gisteren in het parlement ver klaard, dat hij eens en voor altijd een einde wilde maken aan de onrust, die in het land is teweeggebracht door de elkaar tegensprekende en dikwijls ge heel belachelijke berichten welke ver spreid zijn over het bezoek, dat hij Zondag jl. bracht aan koning Boude wijn te Nice. In antwoord op vragen van de socia list Bohy herhaalde Van Houtte, dat zijn bezoek van gewone aard was ge weest. In de ministerraad van Zater dag waren besluiten genomen over de financiering van de door de overstro mingen aangerichte schade. De rege ring wilde over zulk een belangrijke aangelegenheid geen beslissing nemen, aldus de premier, zonder de koning te hebben geraadpleegd. Eén markt voor kolen, erts en schroot Dc heer Nederhorst (Arb.) heeft gisteren in de Tweede Kamer de minister van Economische Zaken een antal vragen gesteld omtrent de gevolgen van het intreden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts e schroot voor de ecoomische en sociale verhoudingen in Nederland, omtrent de resultaten van de ministersoonferetie te Luxemburg enz. Minister Zijlstra gaf te kennen, dat het intreden van de gemeenschappelijke markt voorlopig vrijwel geen gevolgen zal hebben voor de economische en sociale verhoudingen in Nederland. De hoge autoriteit heeft namelijk de hier te lande bestaande situatie ten aanzien van kolen, erts en schroot voorshands vrijwel geheel gehandhaafd. President Eisenhower heeft gistermiddag zijn eerste persconferentie gehou den. Journalistièk'-technisch 'was het enigszins een teleurstelling, maar er wer den wél enige belangrijke punten aangesneden. Verscheidene Amerikaanse regeringsinstanties, zo gaf Eisenhower te ken nen, bestuderen een marine-blokkade van het vasteland van Chma. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem echter nog niet bereikt. Tezelfdertijd heeft in het Britse Ho gerhuis onder-minister Reading in ant woord op een desbetreffende vraag te verstaan gegeven, dat Engeland wel licht zal overwegen zijp schepen in. de Chinese zee in konvooi te laten varen, indien de a 11 vallen door Chinese natio nalisten en anderen voortduren. H.ij voegde hieraan toe dat in de afgelopen zes maanden slechts elf schepen zijn aangehouden. Hij deelde mee dal bij de autoriteiten te Taipeh geprotesteerd is tegen de ge vallen, waarin gebleken was, dat Chi nese nationalisten de schuldigen waren. Eisenhower verklaarde voorts op zijn persconferentie, te geloven, dat het ab soluut waar is, dat de Sowjet-Unie atoomwapens tot ontploffing heeft ge bracht. Zoals bekend heeft ex-president Truman onlangs gezegd, dat hij er aan twijfelde. NATIONALE RESERVE VOERT PROPAGANDA BAARN. Zaterdag zal de Nat. Reserve een propaganda-mars maken, waaraan een défilé voor de districts commandant, overste J. Klaverstijn, en de burgemeester verbonden is. Muzi kale medewerking verleent het muziekkorps van het Regiment Huza ren van Eoreel. Het défilé begint om 3.50 uur bij „Huize Peking". Woensdagavond 25 Februari om 8 uur houdt de groep Baarn der Nat. Reserve een propaganda-avond in „As toria", Burgemeester .Van Beeck Gal- koen, ds. A. Bos, veldprediker en de heer U. Overeerh, lid van de groep Baarn, voeren het woord. Voorts wor den de films „Wij leven vrij" en „Het Legioen der Burgers" vertoond. ONTMOETINGSCENTRUM VOOR EVACUÉ'S BAARN. In het gebouw voor Chr. Belangen is een ontmoetingscentrum voor evacué's ingericht. Het zal geopend zijn 's morgens om 10 uur en 's mid dags om 2.30 uur# Er zal lectuui aan wezig zijn, waaronder Zeeuwse cou ranten en diverse spellen. Ook zal kof fie "en thee worden aangeboden. Direct na de overstromingsramp in Zeeland heeft het bestuur der Visse rijen op de Zeeuwse stromen uit vei ligheidsoverwegingen de visserij op en de verzending van oesters en mosselen uit die Oosterschelde verboden. Het hield namelijk rekening met. mogelijk gevaar voor de volksgezondheid Da gelijks genomen watermonsters uit de Oosterschelde, welke bacteriologisch zijn onderzocht, hebben uitgewezen, dat deze vrees ongegrond is geweest. Het bestuur heeft dan ook, na overleg met de dienst voor de volksgezondheid, de beperking van visserij en verzen ding ingetrokken. Reeds zijn weer oesters en mosselen naar België ver zon dien. WAGENINGEN. Het bestuur van de Ohr. Ontspanningseluib deelt mede, dat de Oranje-avond, die bepaald was op 18 Febr., is uitgesteld tot Woensdag 11 Maart. Aan de toevoer van koude lucht uit het Oosten en Noord oosten naar West-Europa is een einde gekomen, meldt het KNMI In de afgelopen nacht kwam in het Zuidoosten van het land nog vorst voor Westelijke winden voeren echter zachtere lucht van oceanische oorsprong over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving. Gistermor gen om 7 uur was de tempera tuur langs de kust van Zuid- en Noord-Holland reeds tot 3 gra den gestegen De zachtere lucht zal de vorst snel terugdringen zodat deze vorstperiode als ge ëindigd kan worden beschouwd. Ten aanzien van kolen deed zij zulks, enerzijds door de hier te lande bestaan de maximumprijzenregeling tot de dag, waarop nieuwe maximum in werking zullen treden, waarvoor als streefda tum 1 Maart geldt, ongewijzigd over te nemer., anderzijds doar goed te lteuren, dat ons systeem van mengprïjzen en het daartoe dienende egalisatiefonds wor den gehandhaafd tot 1 April a.s-., terwijl zij ten aanzien van de verdeling van voor export beschikbare hoeveelheden kolen en cokes de regeling bindend heeft verklaard, die in November 1952 in de OEEC tot stand was gekomen. Ten aanzien van schroot handhaafde de hoge autoriteit eveneens de hier te lande geldende maximumprijsregelin- gen tol de dag, waarop niieuwe maxi mumprijzen in werking zullen treden waarvoor als streefdatum 15 Maart is gekozen. Daarenboven werd beslist, dat de sdhrootopbrengst hier te lande tot 15 Maart a.s. aan Nederland wordt toe gewezen. Wat betreft ijzererts heeft de hoge autoriteit geen bijzondere maatregelen getroffen, zodat de gemeenschappelijke markt voor ijzererts op 10 Februari in tegraal tot stand is gekomen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de nog bestaan de kwantitatieve beperkingen op de export van ijzererts per 10 Februari zijn opgeheven. Merkbare invloed op de voorziening is biervan onder de hui dige omstandigheden niet te verwach ten. Overigens is ook voor ijzererts de toestand ihier te lande gebleven zoals zij tot dusverre was. Welke gevolgen voor de economische en sociale verhoudingen zullen intreden nadat de bovenomschreven maatrege len tot handhaving van de huidige toe stand door andere zullen zijn vervan gen, valt thans nog niet volledig te overzien. De hoge autoriteit heeft zich nl. over het niveau van de nieuwe maximumprijzen, die zij zich voorstelt op 1 Maart a.s. voor kolen vast te stel len, nog niet concreet uitgelaten. De vraag, of verdeling van kolen ook na 1 April a.s. in Nederland egalisatie van de kolenprijzen mogelijk zal blij ven, kan met zekerheid worden aange nomen, doch er bestaat verschil van opvatting met de h.a. over de wijze waarop dit egalisatiesysteem dan zal moeten werken. Met name bestaat bij de h.a. bezwaar tegen het handhaven van kwantitatieve restricties voor de export van Nederlandse kolen, welke restricties door de regering in beginsel als onmisbaar onderdeel van elk egali satiesysteem worden beschouwd. In zake de vraag, welke de mengprijs zal worden na 1 April a.s. is thans een betrouwbare prognose niet mogelijk. Voor wat betreft schroot is de hoge autoriteit voornemens op 15 Maart a.s. nieuwe maximumprijzen vast te stellen. Het niveau van deze prijzen is nog niet bekend. Aangezien evenwel de schroot prijzen in Nederland de laagste zijn van alle deelnemende landen, zal per 15 Maart In ieder geval een stiigin? van 4e nriis moeten worden verwacht. Ten aanzien van de sohrootvoorzie- ning na 15 Maart a.s. streeft de h.a. er naar binnen korte tijd een situatie te bereiken, waarin behalve door de vast steling van maximumprijzen voor de aankoop van schroot, door beperking van export naar derde landen en door een regeling voor de omslag van de bij zondere lasten, die aan de import van schroot uit derde landen verbonden zijn, een voldoende ^voorziening in de sehrootbehoefren öéi staalindustrie bij een redelijk prijsniveau verzekerd zal zijn, zonder dat het verkeer van schroot binnen de gemeenschap behoeft te wor den beperkt. „KNAAPJES-ACTIE" Voor de klerendepots, waar de goe deren voor de slachtoffers van de wa tersnood worden opgeslagen, zijn drin gend klerenhangers nodig. Het Jeugd Rode Kruis in de grote steden is daar om een actie begonnen voor de inza meling van 400.000 „knaapjes". De premier verklaarde, dat de be richten, welke in het binnen- en bui tenland waren verschenen, stellig in gegeven waren door het verlangen om, hoe dan ook, grote koppen in de kran ten te hebben. „Dit is iets heel gewoons voor jour nalisten," aldus de premier, „en ook ik ben een liefhebber van spookver halen, maar ik zou toch graag zien, dat de Belgische pers het voorbeeld gaf bij het controleren van de juist heid van de verkregen informaties." Zonder te willen dramatiseren, zeide Van Houtte, dat de gezondheidstoestand van de koning ernstige voorzichtigheid nodig maakte. De koning werd in de tweede helft van Januari ernstig ziek. Hij annuleerde alle audiënties en zij, die hem op 28 Januari gezien hebben, konden bemerken, hoe bleek en zwak hij er uit zag. De koning heeft zich toen op '2 Februari bij het bezoek aan de overstroomde gebieden zeer gröte inspanningen getroost. De koning heeft rust nodig en een klimaat, dat minder streng is dan het onze. Dit is noodzakelijk indien wij hem voor complicaties in zijn gezond heid willen behoeden. De geruchten De geruchten en berichten in de pers begonnen Zondag met het vertrek van de premier naar Nice, waar hij een onderhoud zou hebben met koning Boudewijn. Volgens niet te controleren inlich tingen zou de koning de premier ont boden hebben om met hem de kwestie van de aanvallen in de pers op prinses De Rethy, zijn stiefmoeder, te bespre ken. Zij werd er van beschuldigd, een verkeerde invloed op Boudewijn uit te oefenen. Het onafhankelijke weekblad „Euro- pe-Amerique" heeft in het nummer van deze week geschreven, dat de entou rage van de koning te dikwijls „door haar frivoliteit, humeurigheid en haar totale onkunde van de werkelijkheid" herinnerde aan „de gevaarlijke hou ding van Marie-Antoinette te Ver sailles", De Belgische bladen, die zelf begon nen zijn critiek op ae koninklijke familie te leveren, zijn nu de eerste om te protesteren tegén de buitenland se inmenging door overdreven pers berichten. "jl/TET ingang van heden hervatten wjj de hulpactie voor de -*-TL Hongaarse vluchtelingen in West-Duitsland. Op veler verzoek stellen wij tot uiterlijk 28 Februari a.s. een ieder, die in geld of goederen Attilla en zijn landgenoten wil helpen, in de gelegenheid om een bijdrage te zenden san de bekende adressen of aan de opslagplaats in Den Haag. Zoals men weet, hebben wij op 2 Februari in verband met de watersnood in eigen land de hulpactie voor de Hongaren tijdelijk gestaakt. Toen hebben wij er reeds op gewezen, dat de reeds ingezamelde goederen in elk geval aan de vluchtelin gen ten goede zouden komen. In de afgelopen weken is ons gebleken, dat er overal in het land lezers en lezeressen zijn, die ook reeds een pakket gereed hadden en die van mening waren, dat het in elk geval naar de Hongaren moest gaan. En nu onze slachtoffers van de watersnood juist op het ge bied van kleding zó overvloedig zijn geholpen, meenden wij. dat het juiste tijdstip was gekomen om opnieuw de hulpactie voor de Hongaarse D.P.'s te openen. Wij hebben brieven gekregen van lezers, die ons vertelden, dat zij een kledingpakket gereed hadden gemaakt voor de ge troffenen in de noodgebieden. Voordat zij het echter konden afdragen kwam het bericht, dat er meer dan voldoende kleding was. Maar wij kunnen die kleding nu toch missen, schrijven zij, en daarom willen wij het graag voor de hulpactie voor de Hongaren afdragen. Tot 28 Februari a.s. kan men flus nog zijn steentje bijdragen voor de hulpactie. In verband met de korte tijdsduur zouden wij het zeer op prijs stellen indien men de pakketten, voorzien van het opschrift „Voor Hongaren (Trouw)" zoveel mogelijk naar de Opslagplaats Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp zond. Het adres is Waldeck Pyrmont- kade 2 N, Den Haag Verder kan men echter ook van onze kantoren en de andere reeds gepubliceerde adressen gebrüik maken. Drie jaar geëist wegens poging tot doodslag Tegen de 29-jarige niet gedetineer de adjunct-commies der belastingen uit Haarlem, H. D. van het W., heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr. Kist, ter zake van poging tot doodslag met de priem van zijn zakmes, gepleegd op zijn be nedenbuurman, de 39-jarige hovenier W. A. v. d. Meije. drie jaar gevangenis straf geëist. In tegenstelling met de rechtbank te Haarlem, die W. ter zake van de sub sidiair ten laste gelegde „zware mis handeling", tot 1 M> jaar had veroor deeld, achtte de procureur-generaal de primair ten laste gelegde „poging tot doodslag" bewezen. Verdachte zeide in appèl te zijn ge komen omdat hij zich thans wilde be roepen op overmacht. De advocaat mr. Van Son uit Haar lem, braobt naar voren, dat de verkla ringen over de toedracht lijnrecht te gen elkaar in gaan Naar zijn oordeel was de priem te kort om tot doodslag te kunnen geraken. In drift heeft W. links en rechte in het wilde weg ge stoken. Spr. deed een beroep op over macht, subsidiair noodweer. Op 3 Maart arrest. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet voortgezet. Het artikel 1, dat onderwijs in het esperanto op de lagere school wilde mogelijk maken, werd met 44 tegen 37 stemmen verworpen. Het amendement van de heer De Loor (Arb.) om een onderwijzer in het ge not zijner wedde te laten hangende het beroep bij ontslag, werd door de mi nister afgewezen en daarna door de voorsteller ingetrokken. Het amende ment-De Loor, dat het mogelijk wilde maken, dat een onderwijzer lid van Gedeputeerde Staten is, werd met 50 tegen 31 stemmen verworpen. Het wetsontwerp werd ten slotta zJi.s. aanvaard.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1