Zwaluwen kregen geen voet aan de grond (0-5) RODE DUIVELS DEDEN WAT ZE WILDEN Blanke stand bij rust maar daarna... Drie doelpunten van Will ems Negatief resultaat voor K. C. CONDITIE DER ZWALUWEN BENEDEN DE MAAT Watersnoodrit.... op papier Autosport in de huiskamer Evacuatie van Zierikzee bittere noodzaak Blik in andere onderwijswereld Bussumse scholier „doel" de V.S. „Leerlingen krijgen er ruimere visie op het wereldbeeld" Campagne WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 7 door JAN BLANKERS GENT, 17 Febr. Ofschoon het verschil in kwaliteit tus sen de spelers van beide elftallen reeds voor de rust zeker maakte, dat het Zwaluwen-elftal in deze samenstelling een fiks pak slaag voor de voetbalbroek wachtte, schoot de voor hoede van de Rode Duivels in deze eerste helft met zulk een slecht gericht vizier, dat de bedienaar van het scoring- bord na vijf en veertig minuten nog geen pas had verzet. Na de rust kreeg hij het echter drukker, want de Belgi sche schutterij kwam op dreef en met de regelmaat van een machine, die op toeren komt, scoorden de Rode Duiveltjes vijf doelpunten. Een kans op een tegenpunt van de Zwalu- wenploeg ging in de laatste seconden verloren, toen links buiten Luiten vrij voor doel kwam, maar zijn onbeheerste schot ergens op de staantribune moest worden gestopt. DE wedstrijd heeft opnieuw de feilen van ons voetbal aange toond. Want zelfs vergeleken bij deze Belgische spelers, die niet eens allen tot de topklasse be hoorden, schoten onze spelers weer tekort in technische vaar digheid, terwijl zij weinig tac tisch inzicht aan de dag legden en het spel in een tempo speelden, dat beduidend lager lag dan dat der Belgen. Het ontbrak natuurlijk niet aan ijver bij onze spelers en zij deden tot de laatste seconden hun best om er nog iets van te maken. De eerste twintig minuten lukte dit nog het beste. Snelle aanval len, waarbij linksbuiten Luiten kort na elkaar twee keiharde schoten op doel loste, die doelman Seghers slechts met moeite baas kon, hielden het spel in even wicht. Maar daarna ging de be tere opbouw van het spel bij de HENDRIKS redde nog tweemaal Belgen de doorslag geven. Er ontstond een voortdurend Bel. gisch overwicht, niet het minst door de slechte opvatting van onze spelers in zake de dekking. Slechte dekking komen rechtsbuiten Smolders, die Vrijhof voor de tweede maal pas seerde. Kat en muis Van dit ogenblik af was het een spel van kat en muis. De Belgi sche voorhoede sneed met het grootste gemak door onze achter hoede heen en daar het midden slecht werd bewaakt, was het voor de tweede maal Willems, die snel ler bij de bal was dan Hendriks, hem gemakkelijk voorbijging en voor de derde goal zorgde (30). Onze driemans-voorhoede want beide binnenspelers kwamen haast niet -meer naar voren had natuurlijk weinig kans tegen Belgische achterhoede, waarin linkshalf De Bels en linksback Van Brandt een uitstekende partij weggaven. Het enige foutje van doelman Vrijhof kostte het vierde doelpunt. Na een pass van Willems aan zijn rechtsbuiten Smolders loste deze een keihard schot in de hoek, waarop de speler van Bleijerheide te laat reageerde en over de bal heendook. Twee kleine kansjes op een tegenpunt gjngen verloren door Louwers. Hij liep eenmaal uit stekend door op een te zacht te ruggespeelde bal naar de Belgi sche doelman, maar zijn tamme schot trof de paal. Een tweede kans verknoeide hij door te lang met schieten te wachten. Willems zorgde ten slotte ook voor het vijfde doelpunt. De Ne derlandse verdediging had haar heil nogal eens gezocht in een buitenspel-zetten, maar deze vlie ger ging in de 38ste minuut niet op. Toen Willems de bal toege speeld kreeg en Hendriks en Steenbergen aarzelden, was een snelle wending van de Belg vol doende om hem vrij voor doel te brengen. Doelman Vrijhof liep weliswaar nog uit, maar de Belg omspeelde hem zonder moeite en liep tergend langzaam de bal in het net (50). Niet tevreden met deze score deden de Belgen hun uiterste best er nog een doelpunt aan toe te voegen, maar tot twee keer toe redde Hendriks met een kopbal. In deze stand kwam dan ook geen verandering meer. Het wad een matige wedstrijd van het Zwaluwenelftal tegen een tegen stander, die evenmin van klasse war» maar die toch demonstreerde, welk een groot verschil er nog be staat tussen het clubvoetbal in Nederland en dat in België. I cijfers laten aan duide lijkheid niets te wensen over. En dat nog wel tegen een Belgische ploegzoals onze Zuiderburen er meer dan één kunnen samenstellen! Vóór de rust gaven de Zwalu wen niet onaardig partijmaar in de tweede helft zou blijken, dat het meer schijn dan werkelijkheid was. Nu kan voor de Zwaluwen het excuus gelden, dat in Neder land de competitie al enkele we ken zo goed als stil ligt. Dit bleek ook uit de conditie, welke van alle Zwaluwen beneden de maat lag. Bovendien bleek nog eens uit de betere techniek en lichaamsbe- heersing van de Rode Duivels, hoe belangrijk het is, dat er onder alle omstandigheden wordt gespeeld, zowel op harde als op gladde en zware, modderige velden. Hoe gevaarlijk het is spelers te kiezen, die in hun club het sys tem niet spelen, kwam nog eens duidelijk naar voren. De S.V.V.'er Steenbergen paste niet in het tac tische raam, waardoor het in de Zwaluwenverdediging nogal eens rammelde en er zeker niet van een gesloten verdediging kon worden gesproken. De Keuze Commissie, welke voltallig aanwezig was, zal van deze ontmoeting niet veel wij zer zijn geworden, of het zou moe ten zijn als zo vaak in ne gatieve zin. Want niettegenstaan de er zeven Zwaluwenspelers wa ren, die deel uitmaken van de cen trale training, haalden Hendriks en Klaassens nauwelijks voldoen de. De overigens kwamen aan het ware Oranjebloed nog heel wat te kort. A. W. VERLECH. Linksbuiten Rixhon stond zo vele malen vrij, dat hij alle tijd had om al zijn technische vaardig heden te gebruiken om Steen, bergen in de luren te leggen. Keer op keer kwam over deze vleugel een gevaarlijke aanval tot stand, maar het binnentrio van de Belgen zag geen kans hiervan profijt te trekken. Het ene slechte schot volgde het andere op er. daarmee wist doelman Vrijhof wel raad. Het Zwaluwenelftal bracht het niet verder dan tot sporadische uitvallen, waaronder in de laatste jninuten nog één, die een kans op een doelpunt scheen in te houden. Luiten was prachtig op tijd ge start, maar zi n voorzet werd niet benut, De Belgén riposteerden met twee tegenaanvallen, die evenmin tot succes leidden. Met de stand 00 werd gedraaid. De tweede helft bracht een heel ander beeld. De spelers, danig vermoeid door het zware terrein, bleken niet meer opgewassen te gen het hoge tempo, waarmee de Belgen van start gingen. Hetgeen reeds in de eerste dertig seconden tot een doelpunt leidde, toen mid- voor Willems gebruik maakte van een gat in onze verdediging en met een lage schuiver doelman Vrijhof geen kans gaf (10). Vijf minuten later was het al 20, opnieuw dank zij de door zettende rosse midvoor van „La Gentoise", Willems, die eerst een schot loste, dat afketste op een van onze achterhoedespelers en daar na de bal met een kopstoot door gaf aan de goed naar binnen ge- Damkampioenschap van Nederland UTRECHT, 17 Febr. In d« pe- riode 20 Februari4 April worden te Utrecht de wedstrijden gespeeld voor de finale van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. In totaal zullen 14 spelers aan dit tour- nooi deelnemen, n.l. de zes hoogst geplaatsten in 195-2, de zes geweste lijke kampioenen en de nummers twee van de provinciale bonden van Noord en van Zuid Holland. Het zijn Van Aalten (Huissen), Bars (Enschede). Beers (N. Scharwoude), Bergsma (Wartena), Bizot (Zwaag), Bom (Rotterdam). Craane (Den Bosch), Ir van Dijk (Wageningen), Hulsman (Leiden), Keiler (Amster dam). Laros (U-muiden). Van Mourik (Nieuwland, Z.H.), W. Roozenburg (Rotterdam), en Van der Sluis (Am sterdam). De zes hoogst aankomenden kun nen in 1954 zonder voorwedstrijden deelnemen aan de finale van het kam pioenschap. Er wordt gespeeld op Vrijdagen, Zaterdagen en Zondagen, waarbij rekening is gehouden met bij zondere wensen der deelnemers. BANKBEDIENDE MILLIONNAIR /ACK LONDON, een be diende op een Londens assurantiekantoor heeft Za terdag jl. de grote pot van de voetbalpool gewonnen. Hij kreeg twee prijzen, welke hem in totaal 109.000 pond sterling (1.056.300 gul den) opleverden. Hij had een shilling (twee kwartjes) in gezet. Dooley ernstig ziek PRESTON, Lancashire, 17 Febr. Derek Dooley, de midvoor van Shef field Wednesday die Zaterdag jl. zijn rechterbeen heeft gebroken toen hij in botsing kwam met de keeper van Preston North End, is ernstig ziek. Nadat gisteravond een spoedopera tie was verricht werd vandaag een anti-gangreen serum in allerijl door speciale politiewagens naar de Royal tnformary te Preston gebracht, waar Dooley verpleegd wordt. Zijn toestand is ernstig omdat na de beenbreuk een kwaadaardige in fectie is opgetreden. Aan zijn vrouw is gevraagd naar Preston te komen. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat zijn been geamputeerd zal moeten worden. BILJARTEN. Voor het kampioen schap van Nederland hoofdklasse 47/1, dat van 26 tot en met 29 Maar; in een nog nader aan te geven plaats zou worden gespeeld, hebben zich slechts drie deelnemers aangemeld, nl. Van der Pol, Metz en Mol. De K.N.B.B. zal zich nog beraden of dit kampioen schap doorgang zal vinden of dat ei eventueel selectiewedstrijden worden gespeeld voor het Europees kampioen schap, dat van 23 tot en met 26 April te Metz (Frankrijk) wordt gehouden. ARNHEM. 16 Febr. Ten bate van het Nationale Ram penfonds wordt een Waters- nood-rit 1953 gehouden, waar van de organisatie berust bij de regionale automobielsport clubs RAC-Zuid, RAC-West, RAC-Noord, RAC-Oost en alle daarbij aangesloten districten en plaatselijke clubs. Deze „rit", waarin de KNAC heeft toegestemd, is uitgezet door de sporlcommis- sie van de vier RAC's en wordt verreden in de huiskamer. Een auto komt er dus ditmaal niet aan te pas. Wel wordt ver wacht, dat iedere automo bilist (e) in ons land zal mee doen. De massastart vindt plauts op Maandag 16 Maart. Aan al le inschrijvers wordt op die dag een fraai uitgevoerd be wijs van deelneming verzon den, alsmede een reglement (handleiding), routebeschrij ving en een kaart. De oplos sing van de opdracht moet op 25 Maart in het bezit zijn der sportcommissiewaarna de uitslag spoedig volgt. Door tien gulden te storten op giro 2695 van de Rotter- damsche Bank te Arnhem met vermelding Watersnoodrit Gabriëlstraat 24 te Arnhem, kan men deelnemen. Voor deze rit is een speciale plaquette geslagen, die ten minste aan alle goede oplos sers zal worden toegezonden. Zesdaagse Antwerpen ANTWERPEN, 17 Febr. Na 94 uur en een afstand van 1991 km en 850 m is de stand in de Zesdaagse van Antwerpen: 1 Forlini (Frankrijk)Terruzi (Italië) 238 p., 2 Ko-bletvon Bu ren (Zwitserland) 102, 3 Depauw Glorieux (België) 100, 4 Schutte Peters (Ned. 60. Op één ronde: 5 Bruneöl (België)Plattner (Zwitserland) 316, 6 Van Est Wagtmans (Ned.) 129. Op twee ronden: 14 Van Vliet (Ned.)- Acou (België) 208. De Jonge wint van Snoeck ROTTERDAM. 16 Febr. „Odeon" te Rotterdam werd een gin gemaakt met de bokskampioen schappen van Zuid-Holland voor ama teurs in de a-klasse. In het vederge wicht behaalde De Jonge (Den Haag' de titel door een puntenzege of Snoeck (Rotterdam). Hessing (Den Haag) won de finale zwaarmiddenge- Voetbal voor Rampenfonds LEIDEN, 17 Febr, Woensdag avond 18 Februari a.s. speelt een Westelijke dlstrlctsploeg van de Ned Politie Sportbond op het terrein van LFC een lichtwedst'rijd voor het Nat. Rampenfonds tegen een Leids elftal. TWEE INBREKERS WEE JAAR DE CEL IN (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 18 Febr. Een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek, eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Alme lo Dinsdag tegen de 29-jarige 9tuoadoor W. v. d. D. en de 24- jarige dakdekker A, J. v. d. W., beiden uit Enschede. Beide man nen, die reeds eerder met de po litie in aanraking waren geweest, hadden in de nacht van 24 op 25 Januari ingebroken in een kleer makerij in hun woonplaats en voor een waarde van f 3.750 aan goederen naar buiten gesleept. Laatstgenoemde was pas uit de gevangenis ontslagen. ERFENIS VERSTOPT IN WASGOED (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 18 Febr. In een wasserij ontdekte men na sorte ring van een partij gewassen goed een pakje van tien bankbiljetten van honderd gulden. Waarschijn lijk is hei geld verstopt geweest in de kleding van een oude man. die in het Tehuis voor Ouden van .Dagen is overleden. Theaters in moeilijkheden geen halve zaal haalde. Terwijl de volksvoorstelling van „Gysbreght van Amstel", die men wegens de grote toeloop op 7 Februari had herhaald, nog geen kwart zaal op leverde. :„Waar wij thans voor ae Vasten staan en daarna wellicht mooi weer op komst zal zijn, daar moeten wij nog rekening houden met een vrij grote reactiezo con stateerde hij. Alex Wunnink, directeur van Theater Car ré, meent dat wij over het dieptepunt heen zijn. In de week na de ramp was het bezoek aan Circus Strassburger beneden aile verwachtin gen. Het be zoek was ze ker 25 tot 30 pet. vermin- Zaterdag en derd. Maar ALEX WUNNINK Zondag was over dieptepunt het weer ou- heen... derwets vol. En de verdere dagen verwacht men een stijging, die de normale belangstelling na bij komt. „HOEWEL WIJ bij de inzet van „Sterren stralen overal" in Tu- schinski schade hebben gehad het bezoek bleef 30 pet. beneden normaal heeft de film het nog zeer goed gedaan", aldus de heer' Rudi Meyer van „Filmex", die de nieuwe Nederlandse speelfilm exploiteert. En thans is het zo, dat wij inhalen, wat wij te kort zijn gekomen en de film voor de vierde week in Tuschinski zal worden geprolongeerd. In Den Haag zijn grote verliezen geleden, die wij nu langzaam te boven k-omen. In Rotterdam is de film •erst deze week ingezet. En daar loopt zij prima." De slotsom van ons onderzoek is dus, dat rekening houdende met de normale inzinking, die aan stonds door de Vasten wordt ver oorzaakt. de ondernemers van de publieke vermakelijkheden reke nen op een spoedige terugkeer van normale verhoudingen in hun bedrijven. £en groot, deel van de. inwoners i moet evacueren, zij het met een bezwaard hart. Zierikzee begaan van de betreffende wegen onmogelijk is. Slechts met acrobatische toeren slaagt men er Het betekent dat alles, waar jarenlang voor ge- in om over te steken. Wie in deze gehavende zwoegd werd, binnen enkele dagen ontruimd huizen nog woont, moet evacueren naar elders moet worden: de boer verliest zijn erf, de win- totdat de grootste schade is hersteld, keiier zijn zaak en alle betrokkenen hun huis met vele dierbare herinneringen. Wie het zipaar Foto rechts: Een van de velen die bij het ver- gehavende Zierikzee ziet, zal echter begrijpen trek nog zoveel mogelijk tracht mee te nemen, dar, deze maatregelen noodzakelijk zijn. Foto De fiets is een bereidwillig lastdier. Een koffer links toont de woestenij in één van de eens zo tussen het frame, terwijl bagagedrager en stuur propere straatjes. Het bord „Verboden toegang" ook voor 100 worden benut. Een afscheid, dat staat op meerdere punten, om aan te duiden dat hopelijk van korte duur is. (Van onze correspondent) NEW YORK, 16 Febr. Het opstel over de Verenigde Naties, dat Hakeem van Lo- huizèn de 17-jarige Bus- summer, die op het Hilver- sums Gymnasium van Taci tus geniet, maar het heel wat minder op Plato begrepen heeft eind verleden jaar schreef, is allerminst verloren tijd gebleken. NIET alleen won hij er de Ne derlandse prijs mee een overtocht door de KLM in samen werking met de „Herald Tribune" te zijner beschikking gesteld en werd hij in de gelegenheid ge steld als „Nederlands gedelegeer de" het a.s. Herald Tribune Forum bij te wonen (en vermoedelijk toe te spreken); tevens is hij nu in de gelegenheid geweest een blik te werpen op een facet van het Ame rikaanse leven, dat hem bij uitstek interesseert: de wereld van onder wijs, schoolwezen en verdere stu die. Aangezien hij daarbij, dank zij de goede zorgen van het Herald Tribune Forum, elke veertien da gen in een ander economisch en intellectueel Amerikaans milieu als gast vertoeft, is zijn blik dus niet beperkt tot het pre-acade- mische tafereel. Het onderricht in de Ameri kaanse scholen, die hij tot dusver bezichtigde en waar hij heeft ge werkt is hem ianzienlijk meege vallen. Hij erkent, dat „gezien hetgeen over Amerika vaak ge zegd of geschreven wordt, mijn verwachtingen niet al te hoog ge spannen waren." Een eerste verrassing was der halve, dat de geschiedenisleraar van de High School in Bogota het zijn klas duidelijk maakte, dat Nederland niet alleen van beteke nis was om zijn bloembollen, windmolens, kaas en klompen, maar in de eerste plaats om zijn strategische positie. „Wat mij niet minder aangenaam aandeed," vertelt Hakeem, „was, Advertentie) f//////////////j///j////////// Tam-Tam voor ''t de Halda! Toen wij een dezer dagen een HALDA-schrijfmachinc aflever- den aan de particuliere secretaris van Stamhoofd Bonzo Blaek- Bassie (Mongoland, Goudkust), probeerde deze geroutineerde typist meteen, wat er waar was van die „vederlichte aanslag" uit onze advertenties. De proef viel kennelijk goed uit; naa de aard van zijn volk werd hij zo wild-enthousiast, dat hij een paar knuppels pakte en de kap van de HALDA gebruikte om haar lof de rimboe in te seinen. Blikman Sartorius Over de hele wereld gebruikt men de HALDA. Ook voor U is zij de meest geschikte schrijfmachine, zelfs als U aan een telefoon de voorkeur geeft boven een tam-tam. J^'/V eerste verras- J sing: Een geschie- J denisleraar in Bogoto maakte z'n klas duide- J lijk, dat Nederland niet J alleen belangrijk was J om zn bloembollen, windmolenskaas en klompen ROTTERDAM - DEN HAAG ARNHEM ROKIN 17 AMSTERDAM HAARLEM LEEUWARDEN HENGELO Persoonlijke dankbetuiging Laat iedere Nederlander met ken nissen of relaties in het buitenland in een persoonlijke brief dat buitenland bedanken voor de hulp. die wij van over de grenzen mochten ontvangen. Ben Utrechtse fabrikant. Onze eenheid De jubel over onze hervonden een heid heeft slechts ruim een week ge duurd, Volgens een radio-mededeling van Woensdagmorgen moeten alle ka tholieken, protestantse en gerefor meerde vluchtelingen die niet bij ge loofsgenoten zijn ondergebracht, zo spoedig mogelijk san die adressen vertrekken en bij geloofsgenoten on dergebracht worden. Ziedaar de splijt zwam weer. Amsterdam G. OOMKES Voor West-Berlijn? Kunnen de overtollige geschonken goederen voor de rampslachtoffers niet doorgezonden worden naar West- Berlijn, waar ze toch zeker met vreugde zouden worden ontvangen, om de eerste nood te lenigen van de vele vluchtelingen, Soest. T. DOOREN'SPLEET Treft geen anderen in hun bestaan Bij de oproep tot steun aan het Rampenfonds hebben de bloemiste rijen en aanverwante handel zich ze ker niet onbetuigd gelaten. Betreu renswaardig Is het nu. dat de Neri Banketbakkersvereniging, afd. Gooi land, meende bij haar gouden jubi leum de genodigden te moeten advi seren, de gelden die besteed mochten worden aan bloemen, aan het Ram penfonds over te dragen, Moet dit ook nu weer ten koste van de bloe menhandel gaan? Moet de vreselijke ramp, waarvoor haast iedereen zijn steentje bijrraagt, nu nog rampzaliger gemaakt, worden door musici, artls- ten, bloemenhandelaren en aanver wante zaken enz. in hun bestaan te treffen? Leeft en laat leven. Hilversum. J, v. WEST. „Pluto" (aan Cl. Doorenbos) Als Lou Bandy het zou zingen In de Bonte Trein, o, Clinge, Zou het volk bij zachtrood licht Tranen plengen om 't gedicht Vragen wil ik mij sleohts af Wat voor „lof" U.Leerink gaf. Foei! Dit vers, zó vals en braaf Hoort niet in De Telegraaf. Hilversum. Theo Uden Masman Hoofd in de strop Een modern, krachtig dijkenstelse) was niet te betalen, zo beweert men Wat was er dan wél te betalen? Wel, de Sinterklaasgeschenken „van de w*sa tot het graf". Ook het peperdure staats apparaat met zijn papierlawines en slakkengang en grenzenloze bemoei zucht. De oorlogsslachtoffers kregen slechts een fractie van hun ellende uit betaald en wachten oog steeds op een emdult.kering Vele Indische oorlogs stakkerds kunnen om een cent gaan zingen, Ons voLk is energiek en barm hartig Helaas legt het telkens zijn hoofd in de wurgende strop van de partijpolitiek, met alle rampzalige ge volgen van dien. Mevr. M, H. Logeman-de Vrieodt. Bennekom. Een gok In plaats van een 500 millioen-lenmg, looptijd 20 jaar, stel ik voor een staats loterij groot 500 millioen, looptijd 1 jaar, 100 Millioen aan prijzen, 400 millioen voor het Rampenfonds. Daar zojuist duizenden weer aan den lijve ondervonden hebben, dat, ontdaan van alle sohooe phrasen, het hele leven een gok is, schijnt mij dit de meest zinvolle actuele oplossing. Groningen, H. Mulder. Regering wikt, ambtenaar beschikt Hoewel het nog niet vaststaat hoe vergoeding aan de slachtoffers van de ramp zal geschieden, staat wel vast, dat de Wet op de Materiële Oorlogs schade voorlopig zal dienen en dat dezelfde ambtenaren zijn of worden ingeschakeld. D.w.z., dat ambtenaren, die de wet woordelijk kennen en weten hoe die toegepast kan worden, weer enige jaren allerlei moeilijkheden gaan opwerpen en de slachtoffers radeloos maken. Ik bezit sprekende voorbeel den. Oosterbeek. A. W. van Eek. Ook zij In de debatten over de watersnood in de Tweede Kamer spreken vele afgevaardigden over afwikkeling van de schade met bekwame spoed, over „waken tegen ambtenarij" en tegen „commissiebenoemerij", De regering stelt voor, de werkwijze van de Wet op de materiële oorlogs90hade te vol gen. In dat geval: arme watersnood- slachtoffers. Tijdens de oorlog verloor ik' a, mijn woonhuis, b. al mijn be drijfsgebouwen, e, mijn gehele huis- en bedrijfslnveotarl6, d, 30 van mijn boomgaardenopstand. Ik mag mij di om wel zwaar oorlogsslachtoffer r. men. Thans, Februari 1953, is het einde van de procedure nog niet te zien. Is dit onmacht, onwil of uitsluitend amb tenarij? Ik wil geen keuze uit deze benamingen doen Betuwse fruitkweker. dat zowel in Bogota als op de Higb School van Manhasset, op Long Island, er een doelbewuste poging werd gedaan om politieke geschiedenis met sociale geschie denis en aardrijkskunde te binden. De leerlingen krijgen hierdoor een ruimere visie ojj het wereldbeeld. Het leggen van een dergelijk breed verband lijkt mü een aantrekke. lijk en goed systeem. Het is daar bij effectiever dan, als in Neder land, het pompen van jaartallen en feitelijke gegevens, die door hun veelheid hun diepte verlie zen." Daarentegen mist hij in Ame rika een belangstelling voor an dere talen. „Wat mij van de Engels sprekende landen niet aantrekt is, dat men er louter Engels spreekt," schreef hij voor een televisie-discussie, waaraan hij deelnam. „Het spreken van an dere talen is niet zozeer noodza kelijk, maar het schept goodwill. LEVENSWIJZE Haketm maakt graag en makkelijk vrienden. Hij heeft al ontdekt, dat de „oppervlakkig heid", die zo vaak aan Amerika nen wordt toegeschreven, voor een groot deel afhankelijk is van de vriendenkring, cïe men zelf uit kiest. Hij is er wél van overtuigd, dat wie de Amerikanen wil be oordelen naar de toeristen, die 's zomers het Europese land ko men „doen", een verkeerde indruk van de VS krijgt. „Het zijn niet zozeer de verschillen tussen onze en de Amerikaanse levenswijze, die mij imponeren. Op school im mers kom je hier al precies de zelfde typen tegen als bij ons van de studiekoppen tot de „keet. schoppers"." Een aardige vriendschap ont stond tussen Hakeem en Wayne Picciano, een leeftijdgenoot, die evenals Hakeem een grote voorliefde en onmiskenbaar talent heeft voor componeren. Wayne kocht ik vind dit typisch Ame rikaans een speciaal blauw druk-apparaatje, waarop hij 'zijn composities afdrukte. Ze liggen in verscheidene winkels van Bogota te koop voor veertig cent per stuk en ze worden ook wel ver kocht," verleide Hakeem. „Ik ge loof niet, dat ik mijzelf er toe zou kunnen brengen in Nederland hetzelfde te doen. Maar het is wel een interessant verschijnsel." Vanzelfsprekend, dat Van Lo- huizen Jr. onmiddellijk nadat de eerste berichten over de ramp waren doorgekomen, zijn talenten ter beschikking stelde van de goede zaak. Die talenten gaan In velerlei richtingen: van tekenen tot kundig pianospel en het or. ganiseren van schoolorkesten. Hij heeft onder zijn Amerikaanse vrienden geen twijfel gelaten om trent de nood van de verdronken gebieden. Het hoogtepunt van de reis ligt uiteraard pas in Maart, wanneer Hakeem de volle verantwoorde lijkheid van het vertegenwoordi gen van zijn land „Waar ik toch liever wil leven en werken dan in Amerika" op zijn jeugdige schouders laadt. (Naam ter redactie bekend) gehuisvest. LEIDEN GAF BIJNA EEN MILLIOEN (Van onze correspondent) LEIDEN. 17 Febr. Voor f 800.000 aan goederen is tot he den door de Leidenaren bijeen gebracht voor de nóód-gebieden, terwijl ruim f 142.000 aan geld werd Ingezameld. Tweehonderd evacué's, die op eigen gelegenheid naar Leiden zijn getrokken, zijn op het ogenblik in de sleutelstad DE campagne van de politieke omroepverenigingen tegen de AVRO werd Maandag voortgezet met een communiqué van de KRO, NCRV en VARA, in antwoord op de in ons ochtendblad van Maan dag gemelde successen van de AVRO-leiding op de gewestelijke bijeenkomst in Arnhem, op Za terdag jl. Dit communiqué, dat volgens mededeling van de heren geba seerd is op het verslag in „De Te legraaf", gaat wederom omstandig in op de gebeurtenissen van 1 en 2 Februari. Daaruit blijkt, dat het de AVRO nog steeds niet wordt vergeven, dat zij weigerde de ver- twoordelijkheid voor het uit zenden van de diverse berichten" op zich te nemen. Verder wordt toegegeven, dat de reportage-afdelingen van de KRO, NCRV en VARA tot volle dige samenwerking op reportage- gebied reeds hadden besloten, voordat zij zich met de AVRO in verbinding stelden. Overigens herhaalt men de me dedeling, dat de heer De Clercq aanvankelijk het voornemen zou hebben gehad het cabaret-pro gramma op Vrijdagavond 6 Febru ari te handhaven en eerst later van dat voornemen heeft afgezien. Ten slotte wordt in dit commu niqué de vraag of de regerings commissaris al of niet zendtijd van de AVRO heeft gevorderd .weinig interessant" genoemd. Een mededeling, die wel verrassend is na al het lawaai, dat van de zijde der politieke omroepverenigingen in de afgelopen dagen over deze kwestie öf rechtstreeks öf zijde lings is gemaakt. Van de zijde van de AVRO wens te men geen enkele commentaar op de mededelingen van de politieke omroepverenigingen te geven. Stal collectebus na 14 glazen bier ALMELO, 18 Febr. Zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar, ei9te de officier van Justi tie, mr. A. W. Rosingh, Dinsdag tegen de 20-jarige Enschedese stucadoor G. P. Hij had op 11 Fe bruari in een café, waar hij veer tien glazen bier gedronken had, de collectebus voor het Rampen fonds van tafel genomen en was er mee naar buiten gegaan. In de bus bevonden zich 'n papieren gulden, een zilveren gulden en wat kleingeld- De politierechter, mr. A. J. van Rhede van Kloot, veroordeelde de Ensohedeër con form de eis, met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. MARKTBERICHTEN DOETINCHEM. 17 Febr. Vee. Tolaal- 138 vette runderen). Prijzen: kalt- en melkkoeien f 7501050, kalfvaarzen 725 960. guste koeien f 500—675. guste vaarzen 525625. pinken 325150. graskalv. f 250325, £okkalv. 90—120. 810 nucht. kalv. f 3010. 22 schapen t 90 120 8 lammeren 6580, 4 geilen t 25 10 per stuk. Slachtvee: le kwal. 2,65 2.80, 2e en 3e kw. f 2.252.60 per kg gesl. gew.. 140 vette kalveren, le kwal. f 2.052.20, 2e en 3c kW. 1.602 per Kg lev. sew.. 530 Biggen 3315, 16 lo pers f 5368, 8 dr. varkens 240330 per St.. U slacntpaarden 1,551.75 per Kg gesl. gew. GRo.siNGEN. 17 Febr. Vee aanvoer 3.392 stuks. Prijzen; 797 r kalf- en melkkoeien (.resp. le soort, soort en 3e soort) f 1.050—1.125, £925— 1.000. £725850, kalfvaarzen f 875950. 700800, vooro kalvende koelen 875 1.000, 725800, vare koeien f 750850. £550—750, stieren £2,46—2,50, £2,15 2,30 p. kg, sl.gcw.; 1 456 kalveren cn pin ken, 450550, slachtvee f 2,562,62, 2,252,45, 1,801,95 p. kg. sl.gew.. nuchtere kalveren f2032; 185 schapen: weideschapen £90115, vette lommeren 7590, vette schapen 100130, 502 varkens- ioopvarkens f 5080; 404 biggen, f 4016, f 3036, vette varkens f 1,72 1,76, f 1,461,65, zouters 1,751,77 per kg. levend gewicht. GEIDEN. 17 Febr. Varkens. Aanvoer 485 stuks, Prijzen; zware f 1.83 1.85, lichte 1,86—1,88, zouters £1,80 1.82, zeugen 1,60—1,65, per kg. PURMEREND, 17 Februari Vee. Totaalaanvoer 3.387 St., w.o. 494 runderen. Prijzen; 248 vette koeien. £2,253, p. kg.: 143 gelde koeien, f 575—775: 103 melk- en kalfkoeïen, £6501,150; 1.007 nucht. kalv., v. d. sl. £26—65, v. d. fok 80130, p. st.; 413 vette slachtvarkens, 1,801,86, vette zoutvarkens 1.781,82: 944 vette zeugen. 1,581,64, per kg.; biggen £38R8: 9 fokzeugen. f275375: 455 schapen en lammeren- vette schapen 80145, fok schapen £130150, lammeren f 70105; 19 bokken en geiten, 1060; 46 paarden, f6751,000. per stuk. PURMEREND, 17 Febr. Pluim vee. Prijzen: 3.000 oude kippen en hanen: witte en rode £2,152.30. 300 blauwe £2,402,50; 150 jonge hanen, blauwe £2.602.70. per kg.: 200 eenden, £11,50; 450 konijnen. £2,506.50, p. st. 10.000 klppen- per I. f 13—1 BODEGRAVEN. 17 Febr. eendeneieren, f 12. Aanvoer- 22 partijen. Prijzen: le soort f 2,282,33, 2e soort f 2,252,27, extra f 2.37 ner kg Handel matig. VEENENDAAL. 17 Febr Eieren: Aanvoer 98.000 stuks. Prijzen: f 1414.50 per 100 stuks. GRONINGEN, 17 Febr. Granen en zaden Prijzen; Rode tarwe 22.25 26.75. witte tarwe f 22.2526.75, rogge f 24.2527.00, wintergorst vrij f 26.25 29.10. zomergerst vnj 30.2532.00. wit te haver vrij 20,2523.65, groene erwten f 45.3050.50 duivenbonen 50.3070.30. karwijzaad f 45.00—56.00. kanariezaBd f 26.0030,00, slaglljnznad blauwbloel en wltbloei f 45 0052.00, blauw maanzaad f 100.60—107.60 per 100 kg. Al deze prU- Zen gelden voor boerenpartijen franco Groningen gekeurd, incL provisie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4