HELICOPTERPILOTEN OP SOESTDIJK ONTVANGEN CPN niet in commissie voor de watersnood 's Avonds in het licht van de T.V.-studio BLOKKADE VAN CHINA „IN STUDIE" Koning Boudewijn moei rusten BELASTINGVERHOGING NA DE STORM Soedan kan (als het wil) in Brits Gemenebest Boude wijn Ontnaasting Meer dan hulp Alleen noodlandingen! Ingebroken om bokskaartjes? Premier Van Houtte in parlement: Bittere pil voor Belgen Kolen voorlopig niet duurder Geen Esperanto op lagere school Dertig verboden WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 Sk DE geruchten over een nieuwe Belgische, koningskwestie verstommen. Zij doken op toen de vorst naar Zuid-Frankrijk reisde, terwijl een deel van zijn land dooi de stormvloed was geteisterd. Thans blijkt, dat zij berustten op kwaadwilligheid, op gebrek aan kennis van de feiten of op vergis singen. Zelfs de socialistische pers, die aanvankelijk scherp critiseer- de, verklaart, dat er geen konings kwestie is en dat er geen zal ko men. Het verblijf van koning Bou- dewijn te- Antibes was hem door de verantwoordelijke geneesheren bevolen. De veronderstelde crisis is daarmede tot haar ware propor ties teruggebracht. Het kalmerend verloop van de zaak is niet alleen van politiek belang voor België, maar ook voor Nederland en West-Europa. Men bedenke namelijk wel, dat een conflict tussen de Belgische rege ring en de landvorst onvermijde lijk zou leiden tot een verzwak king van België's internationale positie en dit laatste weer tot een verzwakking van de Benelux en van de nog zeer onvolmaakt func- tionnerende Westeuropese combi natie. Dat de storm op de Vlaamse kust niet wordt gevolgd door een politieke storm, stemt tot grote voldoening en met oprechte ge voelens wensen wij koning Bou- dewijn een spoedig herstel. ER zijn in een deel van de we reld verheugende verschijn selen te bespeuren: een te rugkeer naar het persoonlijk Initiatief. Telkens na catastrofale gebeur tenissen pleegt de ondernemings geest van de enkeling in het ge drang te komen on neigt de Staat er toe zich dirigerend in de zaken van zyn onderdanen te mengen. Na afloop van de tweede wereld oorlog was er in tal van landen een streven naar nationalisatie. Belangrijke industrieën werden aan de particuliere leiding ont trokken en onder staatsbeheer ge bracht. Die staatsbemoeienis voert ons weg van de vrijheid en ver zwakt het 'zelfbewustzijn en de energie van een'rvolk. Onderne mingsgeest verdraagt nu eenmaal geen teugels. De wereld is er vol voorbeelden van. Thans heeft het E'«gelse Lager huis besloten, het in 1947 genatio naliseerde Britse wegtransport te ontnaasten terwijl tevens een wetsvoorstel in behandeling komt, om de staalindustrie terug te ge ven aan het vrije bedrijf. In de Verenigde Staten worden onder Eisenhower's bewind prijsafspra ken opgeheven. Deze afkeer van het dirigisme is een gunstig teken, dat de ge wondheid van de wereld ten goede zal komen. DE imposante en aandoenlij ke hulp, die het buitenland ons in de afgelopen weken heeft geschonken, stemt tot nadenken. Thans blijkt immers, dat de Europese samenwerking veel dieper in de harten der vol ken leeft dan uit de povere resul taten der diplomatieke bemoeiin gen valt op te maken. Hoe teer het onderwérp zo relatief kort na de oorlog ook moge zijn, wij willen even stil staan bij de grootscheepse Duitse hulpverlening. Het gaat er niet zo zeer om dat deze hulpverlening in de millioenen loopt. Belangrijker is de mentaliteit, die er aan ten grondslag ligt. Wie de zitting van het parlement te Bonn via de ra dio volgde en ook verder de be weegredenen voor deze hulpactie beluisterde, zal twee motieven vernomen hebben: een zich bewust worden van Europees verantwoor delijkheidsgevoel en de tendenz tot „Wiedergutmaehung". "Deze twee motieven werden zowel door de interpellerende Duitse parle mentsleden als door de Bondspre sident gebruikt; zij zijn vervat in het besluit der Duitse vakvereni gingen, om een aanzienlijke som ■ter leniging van onze nood ter be schikking te stellen; men vindt ze| terug in de interviews van Neder landse correspondenten met Duit sers, die thans in de geteisterde gebieden werkz'aam zijn. Hoe anders was het vroeger. Nauwelijks waren de echo's dei- laatste salvo's in 1918 verstorven of uit Duitsland weerklonk de kreet: „Es ist nicht wahr!" en de zucht naar revanche voor de gele den nederlaag heeft tot de tweede wereldoorlog geleid. Totaal andere klanken dringen nu tot ons door. Daaruit blijkt-, dat na de tweede wereldoorlog in bredere Duitse kringen een geheel andere mentaliteit voorhanden is. Het moge zijn dat de dreiging uit het Oosten en de druk door Ame rika ter bereiking ener Europese samenwerking uitgeoefend, hier bij gewicht in de schaal leggen. Dit neemt echter niet weg, dat er dezer dagen naar aanleiding van onze watersnood een stemming in Duitsland is wakker geworden, die wij moeten trachten tegemoet te treden en te honoreren. Indien onze diplomatie daartoe in staat is, kan uit onze nood op den duur een deugd gemaakt wor den. (Van onze speciale verslaggever) BUSSUM, 18 Febr. De bemanningen van zestien helicopters, die hebben deelgenomen aan het reddingswerk in Zeeland, zijn Dinsdag tot tweemaal toe op grootse wijze gehuldigd. Eerst 's morgens op paleis Soestdijk waar zij door Koningin en Prins zijn ontvangen (en waar ze hun kisten al molenwiekend in de achtertuin hebben neer gezet) en voor de tweede keer 's avonds in de televisiestudio in Bus- sum, waar ze voor camera en microfoon van hun belevenissen in die eerste dagen van de watersnood hebben verteld. TE MIDDEN van hen bevond zich Gérard Tremerie, 31-ja rige vlieger bij de Belgische Sa bena, die op die dramatische eer ste Februari als eerste piloot met zijn bleekblauwe helicopter boven het rampengebied verscheen. Niet minder dan 38 mensen heeft hij van een wisse dood weten te redden en zijin col'lega Armand Vervoort, (37), die enkele dagen later ook naar Zeeland koers zette, heeft er daar nog eens 12 bij gedaan. Taart met vliegen Tot 6 Februari zijn deze Belgi sche piloten dag aan dag bezig geweest om met hun hologige machine hulp te bieden waar maar hulp nodig was. Toen zijn ze te ruggekeerd naar België, om weer hun routinewerk het vliegen van postzakken oip te nemen. Dinsdag echter hebben ze weer een sprongetje naar Nederland genomen. Van Brussel naar het vliegveld Valkenburg, en toen naar het paleis Soestdijk, waar de Sabenahelicopter als tweede na de Nederlandse marine-heli arriveerde. „Toen we enkele uren later vertrokken, leek het paleis uit de lucht net een heel mooie taart een taart met gonzende vliegen er omheen", vertelt Gé rard Tremerie. „Op straat was het druk er stonden honderden mensen te kij ken maar in de lucht was het voor ons doen haast nog drukker: We zaten met 16 machines tege lijk boven het paleis. Negen Ame rikanen, 5 Engelsen, de Nederlam der en wij. Voor de laatkomers was e trouwens niet veel plaats bij het paleis meer over om te landen. De Engelsen zijn daarom een klein eindje verder op het voet balveld van het paleis geland". Enthousiast Beide vliegers zijn enthousiast over de ontvangst, op het paleis. „Toen we landden, stond prins Bernhard ons buiten al op te wachten. En binnen was daar uw Koningin, aan wie wij alles moes ten vertellen over ons werk in die eerste dagen. Werk, dat niet zo gemakkelijk is geweest, want (Van een onzer verslag gevers). BUSSUM, 18 Febr. Bij de voorbereiding van. de uitzending waarin de Ame rikaanse en Belgische heli- copterpiloten zouden wor den geïnterviewd, werden Dinsdagmiddag in de Bus- sumse televisiestudio groot se ideeën ontwikkeld: Een van de vliegers zou best kunnen landen op een plein tje bij de studio, vond men, Er zou een pracht van een opname in zitten en de man kon dan bovendien vlak voorde deur uitstappen. De politie zag geen be zwaar in de landing, alleen moest men nog even toe stemming vragen aan het departement van Verkeer en Waterstaat. Nee, zei het de partement. Vliegtuigen mo gen alleen maar op vlieg velden landen, behalve na tuurlijk wanneer ze een noodlanding maken of wan neer het voor dringende hulpgevallen nodig blijkt el ders te dalen. „Ja, maar", zei de studio, „vanochtend zijn de helicopters toch óók ai bij het paleis geland..?" Zelfs zonder televisie zag men aan de andere kant van de lijn hoog opgetrokken wenkbrauwen, „Geen nood landing?" werd er ernstig gevraagd'. „Neen, geen noodlanding. En het waren er zestien tegelijk. In de achtertuin". Het departe ment zweeg. Verbaasd,scep tisch en misschien zeer on gelovig. Want 16 helicop ters tegelijk in een achter tuin. dat klinkt zelfs in deze moderne tijd wat al te sterk. Enfin, die helicopter is er niet gekomen, bij de studio. Alléén noodlandingen, heeft het departement volgehou den. in tegenstelling tot andere heli copters hadden we geen hijskraan jan boord, waarmee we mensen in nood van daken of dijken kon den takelen. We waren dus wel verplicht overal te landen, en dat was in de gegeven omstandighe den een haast te moeilijke op gave. Een paar maal hebben we het gewaagd zo half en half op een dak te balanceren om de vluch telingen binnen boord te krijgen, en een andere keer in de buurt van Oosterland hebben we tussen enkele straten al vliegende een touw gespannen, waarlangs mensen op zolders zich naar de vaste wal konden trekken. De laatste dagen in Zeeland hebben we nog een busdienst onderhou den. Medicamenten, ingenieurs, zendapparaten en artsen naar de eilanden gebracht en zieken .ge haald". Avonliuir Voordat de Belgisahe vliegers dit verhaal konden doen, hebben ze eerst nog een klein avontuur m het mistige Nederland beleefd. Terwijl de andere helicopters na de ontvangst ten paleize naar hun bases koersten, vlogen zij naar het vliegveld Loosdrecht, waar volgens een telefonische medede- £EN zwerm vreemde bijen streek gisteren rond paleis Soestdijk ,neer. „Werkbijen", die onschat bare hulp verleenden toen de watersnood over ons land kwam. Prinses Mar griet aarzelde dan ook niet toen zij in een der helicop ters een kort vliegtocht je mocht maken. Het toestel op het moment van vertrek. Op de achtergrond het paleis. V ling een cameraploeg van de tele visie op hen zou wachten. Keurig navigerend op een autokaart, koerste Gerard Tre merie naar Bussum toe, waar volgens een op de kaart gete kend geel vliegtuigje het lan dingsterrein moest zijn. Hoe de piloten echter ook zochten, er was géén vliegveld te beken nen. Ten slotte zetten ze de helicopter maar op de grond op die plaats, waar volgens de kaart het veld in ieder geval moest liggen: De Meent in Bussum. „Vliegveld?", zeiden een paar voorbijgangers ver baasd. „O, ja. dan staat u goed. Vroeger is dit een vliegveld geweest, ziet u En waar het vliegiveld nu is' O, daar ergens En een vaag gebaar in Oostelijke rich ting moest de vliegers de weg wijzen naar Loosdrecht. In de dichte grondmist zijn Tremerie en Vervoort nog een half uurtje op zoek geweest naar iets, dat meer op een vliegveld leek. Ten slotte werden ze opge merkt door een paar journalisten, die op hun beurt naar de on Loosdrecht al lang verwachte helicopters zochten. In ijltempo werd teruggereden naar het sport. vliegveld, waar men toen met een serie groene lichtkogels de Belgen de juiste weg heeft gewezen Eisenhower's eerste persconferentie „teleurstellend" AMSTERDAM. 17 Febr. Vannacht is een inbraak gepleegd in het kantoor van de heer M. Nuisker, aan de Amstel. De dieven klommen door het raam binnen en forceerden het bureau. Zij maakten echter niet meer buit den f20 en twee pakjes sigaretten, De brandkast lieten zij onaangetast. Of de inbrekers bet soms zien hadden op toegangskaarten voor de bokswedstrijd, die de heer Nuisker, een bekende pro motor, Woensdagavond in de Apollohal organiseert? In elk ge val konden zij daar niets van be machtigen. Ten eerste bewaart de heer Nuisker die elders en ten tweede heeft hij, zo vernemen wij, nog maar weinig van deze kaarten in voorraad. BEKNELD TUSSEN AUTO EN HUIS UTRECHT, 18 Febr. Mevr. Van B. te Culemborg en haar drie-jarig zoontje zijn slachtoffer geworden van liet onverantwoor delijke spel van een 17-jarige jongen, die, niet kunnende chauf feren, een rondje was gjaan rijden met een vrachtwagen. De jongeman, G. v. M., zag zijn kans schoon, toen zijn vader met de chauffeur van de vrachtwagen in gesprek was. De auto stond on beheerd voor de open huisdeur.... Toen hij zijn tweede blok hui zen al had genomen, kwam de wagen met. zulk een grote snel heid door de bocht suizen, dat bij het remmen voor een paar voet gangers de wagen omsloeg en te recht kwam op mevr. Van B. en haar zoontje, die daardoor be kneld raakten tussen de wagen en een huisgevel. (Van onze correspondent.) BRUSSEL. 17 Febr. In de Belgische Kamer heeft de eerste minister van Houtte vanmiddag een verklaring afgelegd over de omstandigheden, welke koning Boudewijn hebben genoopt voor herstel van zijn gezondheid naar Antibes te vertrekken en over zijn eigen reis per vliegtuig van Zon dag jl. naar Nice, om daar d< jonge koning te bezoeken. „De koning, die onlangs aan een keelontsteking leed, heeft zich een zeer grote inspanning getroost door een bezoeit te. brengen aan de overstroomde gebieden van de kust, waar zijn aanwezigheid de bevolking aanmerkelijk opbeurde. Maar de koning had rust nodig en bovendien de weldoende invloed van een gunstiger klimaat dan ons land hem bieden kan. Zulks was nodig, opdat de ziekte geen ern stiger afmetingen zou netien. Des anderen daags moest ik de koning ontmoeten, maar hij was bedlegerig. Woensdagmiddag ont ving hij me, alhoewel hij hoge koorts had. Ik heb hem eens te meer moeten afraden naar de ge teisterde gebieden te vertrekken. Bovendien eisten de artsen, dat de koning met verlof zou gaan voor zijn herstel. Donderdag be gaf ik mij naar het vliegveld om de koning uitgeleide te doen. En ik kan u verzekeren, dat zijn ge zondheidstoestand op het ogenblik van zijn vertrek verre van bevre digend was. (Van onze correspondent). BRUSSEL, 17 Febr. De Bel gische minister van Financiën, de heer Janssens, heeft meegedeeld, dat hij Donderdag a.s. in de Kamer een wetsontwerp zal in dienen, om de belastingen op het inkomen gedurende éé,n jaar met 5 te verhogen, ten behoeve van het herstel der schade, door de overstromingsramp in België aan gericht. Reeds eerder heeft de eerste minister Van Houtte te kennen gegeven, „dat het gelag zal moe ten worden betaald". Alhoewel aanvankelijk gedacht was aan het verhogen der invoerrechten, meent de regering te kunnen volstaan met: Een verhoging van 5 be lasting op het inkomen gedu rende een jaar. Een verhoging van 10 op d< belasting op spelen en wedden schappen. Een verlenging der belasting op de buitengewone winsten der industrie met één jaar. De verhoging met 5 van de belasting op het inkomen zal na tuurlijk het zwaarst vallen. Niet gesalarieerden zullen 5 meer WASHINGTON, 17 Febr, Tijdens z(jn eerste persconfe rentie als president verklaar de generaal Eisenhower van daag, dat bij verschillende in stanties van de Amerikaanse regering een vloot-blokkade van het Chinese vasteland in studie is, maar dat tot nu toe geen voorstel, noch voor een blokkade, noch voor een em bargo, officieel aan hem was voorgelegd. Dit eerste contact met de pers was voor vele journalisten een teleurstelling. De president brak met de door Roosevelt en Tru man gevestigde traditie, door de conferentie zelf te beëindigen, in plaats van af te wachten tot de oudste correspondent dit zou doen, nadat de journalisten hun vra gen hadden gesteld. Eisenhower begon de conferen tie met te verklaren, dat hij slechts een half uur voor hen be schikbaar had. Tweederde van deze tijd wijdde hij aan een uit eenzetting van een aantal onder werpen, die hij zelf had uitgeko zen. Zo was het naar zijn mening „absoluut waar", dat de Sovjet- Unie over atoomwapens beschikt. Een ander punt, dat hij aan roerde, was de kwestie van de opzegging der geheime verdra gen (en daarbij wordt vooral ge dacht aan de Overeenkomst van Jalta). Hij zei hierover: „Ik acht het niet mogelijk of wenselijk, dat de Amerikaanse regering verklaart, dat alle geheime ver dragen. die in een bepaalde tijd of op een bepaalde plaats zijn gesloten, terzijde dienen te wor den geschoven. Maar de regering moet het wel duidelijk maken, dat het hart van Amerika nim mer acooord is gegaan met het 'n slavernij brengen van volken." Abrupt einde Wat Korea betreft: de presi dent zal in deze kwestie geen be sluit nemen zonder overleg met het Congres. Eisenhower gelooft niet. dat Amerikaanse troepen geheel uit Korea kunnen worden te r ugge tr okke n Op binnenlands terrein: de re gering kan het ziöh niet veroor loven de belastingen te verlagen, zolang geen sluitende begroting kan worden verkregen. Eisenhower maakte een abrupt OPLICHTER: 1 JAAR (Van onze correspondent) ALMELO, 18 Febr. De En- sehedeër A. L., betonwerker van beroep, hoorde Dinsdag een ge vangenisstraf van één jaar tegen zich eisen. Onder allerlei valse voorspiegelingen wist hij een aan tal personen voor in totaal 173,50 op te lichten. De man was reeds eerder veroordeeld. einde aan de conferentie, nadat er ongeveer 16 vragen waren ge steld over de vijf onderwerpen, die hij zelf voor 'bespreking had uitgekozen. Van de ongeveer 250 correspondenten waren er slechts veertien in staat epige vragen te stellen. Er was dus geen tijd over om andere kwesties aan de orde te stellen, waartoe de president de mogelijkheid had opengelaten, indien de vragen over zijn eigen onderwerpen achter de rug zou den zijn. (Reuter/AP) Bevoegdheid huisbrand- subsidie blijft (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 Febr. Het staat niet vast, dat het tot een prijsverhoging van de Nederland se kolen zal komen, nu de ge meenschappelijke markt voor ko len, erts en schroot in werking is- getreden. In elk geval blijven de huidige kolenprijzen tot 1 April gehandhaafd. De Neder landse regering houdt de be voegdheid de prijzen voor huis brand door subsidiëring op het huidige niveau te doen blijven. Dit waren de voornaamste me dedelingen, welke de minister van Economische Zaken, prof. dr. J- Zijlstra, hedenmiddag in de Tweede Kamer deed bij de be antwoording van mondelinge vragen van het Kamerlid drs G M. Nederhorst (P.v.d.A.). De bewindsman deed uitkomen, dat na 15 April in elk geval een stijging der schrootprijzen te ver wachten is en dat de Hoge Auto riteit bii de vaststelling van maxi mumprijzen, zal uitgaan, wat de kolen betreft, van de prijzen der kolen in het Roerbekken. Het Nederlandse voorstel, om het egalisatiefonds voor steenko len van een Nederlands fonds uit te breiden tot een Schuman-ega- lisatiefonds is nog in beraad bij de ministersconferentie. Prof. Zijlstra stelde in het licht, dat dit voorstel voor ons land met zijn grote kolenimport zeer belangrijk is. Van de egalisatiefonds-proce dure, die de Hoge Autoriteit ons land toestaat, hangt de toekom» stige kolenprijs in Nederland af, Zou de prijs der Duitse kolen blijvend hoger zijn dan die in ons land, dan zouden wij, aldus minister Zijlstr, onze prijzen niet kunnen handhaven. Op een nadere vraag van de heer Vondeling verklaarde de mi nister, dat de Nederlandse rege ring haar bevoegdheid houdt om huisbrand te subsidiëren en dat zij naar gelang van de omstandig heden van deze bevoegdheid ge bruik zal kunnen maken- gezondheid Davitamon1 het aangewezen preparaat voor de aanvulling van vitamine-tekorten Flacon 6 50 dragéesrf 2,25 5 00 dragées zijn Flacon 100 dragèes:.*. 3.75 I voldoende voof 3 maanden (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG, 17 Febr. Met 44 tegen 37 stemmen heeft de Tweede Kamer vanmiddag art. 1 van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet verworpen, waardoor minister Mr. J. M. 1 Th. Cals de moge lijkheid wilde, openen van het facultatief invoeren van Espe ranto op de lagere school. Vóór het artikel stemden de VVD, de PvdA, de CPN en mr. A. B. Roosjen (AR). Er tegen lie ten hun stem horen de KVP, de AR minus mr. Roosjen, de CH, KNP en de Staatk. Gereformeer den. Na intrekking, resp. verwer ping van enige amendementen van de heer H. de Loor (PvdA) werd ten slotte het wetsontwerp tot wijziging van de LO-wet 1920 ZJh.s. aangenomen. moeten betalen dan hun belasting ■over 1952 en voor de gesalarieer den zal in 1953 iedere maand 5 meer belasting van het loon wor den afgehouden. Verlies voor de Slaat De opbrengst van dit alles moet dienen om de schade te dekken, die geleden is door de eigendom men van de staat, provincies en gemeenten en welke geschat wordt op 1 milliard 400.000.000 francs. Voor de hulp aan de parti culiere geteisterden is van rege ringswege nog niet meer uitge trokken dan de eenmalige storting van 10 millioen francs in het Rampenfonds. Dit fonds heeft een oproep tot de bevolking gericht om 75 mil lioen francs bij elkaar te bren gen. Tot dusverre verzamelde het ongeveer tweederde van deze som. Schade-inventaris Intussen werd de inventaris op gemaakt van de overstromingen in de drie getroffen Belgische provincies, Antwerpen, Oost- en West-Vlaanderen. Het aantal doden bedraagt vijftien en er zijn enkele duizenden geëvacueerden. Wat de materiële schade betreft, schat men het verlies der particu liere bezittingen voor de stad Antwerpen alleen op 350 millioen francs. In Oost-Vlaanderen be loopt. deze schade ongeveer 40 millioen francs. In West-Vlaan- deren (de Noordelijke helft van de kust) bedraagt de schade der fiartieulieren verscheidene mil- iceoen francs. Het Rampenfonds, dat deze par ticulieren zal trachten gedeelte lijk schadeloos te stellen, heeft naast een gift van frs. 100.000 van ex-koningin Marie-José van Italië, zuster van koning Leopold III, en een gift van frs. 300.000 van ko ning Boudewijn, een storting mo gen boeken van frs. 300.000, af komstig van het Nationaal Comité, dat geiden inzamelt met het oog op een huwelijkscadeau voor prin ses Joséphine Charlotte. Deze eerste storting van dit comité geschiedde op uitdrukke lijke wens van de verloofde prin ses. Zoals reeds eerder werd ge meld, zal de opbrengst van de col lecte, voor een cadeau der ver loofden In het Groot-Hertogdom Luxemburg gehouden, besteed worden voor het bouwen van een ziekenhuis. Voor het gebruikelijke bezoek van iedere week heb ik mij naar Nice begeven, waar de koning mij, in gezelschap van zijn kabinets chef Verwilghen, ontving. De re gering overwoog belangrijke fi nanciële maatregelen. Voor het openbaar domein is de overstro ming een ramp gebleken. Ver leden Zaterdag had ik dan ook besloten de ministerraad bij elkaar te roepen, ten einde de nodige- financiële maatregelen te kunnen nemen. Daarvan wilde ik dadelijk het staatshoofd op de hoogte bren gen. Ik betreur levendig, dat dub belzinnige en tendentieuze be richten in omloop zijn gekomen. Wellicht heeft sensatielust daar toe o.m. de buitenlandse pers ver leid. Ik lees graag eens een detec tiveroman, maar ik zou toch gaar ne zien, dat de Belgische pers bij het geven van informaties een voorbeeld van omzichtigheid is. Het parlement en het land wen sen, dat onze jonge vorst zo snel mogelijk geheel hersteld zal te rugkeren. De koning volgt aan dachtig 's lands zaken. Overigens is het waarschijnlijk, dat ik hem nogmaals over de toestand zal gaan inlichten. Ik hoop, dat hier mee ieder misverstand uit de weg zal zijn geruimd en dat de legen des, die ik belachelijk noem, geen opgeld meer zullen doen." Pijnlijke indruk Intussen is aan de „belachelijke" geruchten nog geen einde geko men. Zij worden opnieuw gevoed door een bericht uit Londen, dat melding maakt van een stap, door de Belgische ambassadeur, burg graaf Obert de Thieusies, onder nomen bij Sir William Strang op het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Deze stap zou tot doel hebben gehad de aandacht van de Britse staatsminister te vestigen op de pijnlijke indruk in België, veroorzaakt door onbe hoorlijke publicaties in de Engelse pers, naar aanleiding van koning Boudewijns ziekteverlof en zijn verblijf te Antibes bij koning Leo pold en diens gemalin, in wier gezelschap ook prins Albert ver toeft. Schuld afgeschoven De Belgische bladen, die zelf niet geheel vrijuit zijn gegaan door onoordeelkundige en oneer biedige commentaar op het aanvankelijk ongemotiveerd ge oordeelde vertrek van de zieke jonge koning uit België, trachten thans alle schuld te schuiven op de rug van 's konings „omgeving", feitelijk zijn kabinet, waaraan verweten wordt nog steeds niet te hebben geleerd, op welke wijze het publiek over 's konings doen en laten tijdig en effectief dient te worden ingelicht. Die „omge ving", die inderdaad nogal eens tactische vergissingen beging, o.m. moeilijk de juiste weg naar de pers bleek te vinden, is reeds eerder als bliksemafleider ge bruikt. ONDANKS mijn vele en vaak ongewenste aanrakingen met de lage en hoge Justitie, was mij onbekend gebleven dat er bewon derenswaardige verbetering is gekomen in de administratie. Stikte men vroeger in de papier rommel, zo is er dan ten minste op het gebied der overtreding een prijzenswaardige versobering aan gebracht. Ik kwam daar toevallig achter omdat een onzer rappe fietsjongens, van wie wij meer afhankelijk zijn dan zij zelf weten, met een bekeuring aan kwam dragen. Wat hij gedaan had, bleek mij aan de ommezijde van de dag vaarding, die hem, midden onder het misdrijf als het ware, door de agent ter hand werd gesteld, in gevuld en alles, heet van de naald. De jongeman dan was geverba liseerd „omdat hij gehandeld had zoals aan ommezijde vermeld onder no. 13" en meer bepaaldelijk op het Stationsplein De ommezijde, zo dicht bedrukt als de spijskaart der grote restau rants, bevatte 30 overtredingen. U begrijpt nou wel en zonder gekheid, dat het leven niet de moeite van het leven zou zijn wanneer je je maar aan der tig overtredingen kon schuldig maken, doch de wijsheid heeft er de meest voorkomende uitgepikt en ik moet zeggen dat er nog keus genoeg is, zelfs onder die dertig overtredingen. Wat dan onze knaap Johannes Christiaan had gedaan, viel nogal mee, want onder 13 lees ik dat hij een rijwiel onbeheerd en niet behoorlijk af gesloten in stilstand heeft gehad (cursivering van mij). Ik denk dat Jan Christiaan als de bliksem wat heeft moeten afhalen of brengen en daarbij niet aan de dertig geboden heeft gedacht. Maar laten wij aannemen dat Johannes Christiaan van zijn fiets af wou, omdat het een sof was bijvoorbeeldMag dat niet? Tot mijn grote verbazing lees ik dat het verboden is zich als Nederlander te begeven aan boord van een schip, hetwelk bestemd was voor een reis uit Nederland. Ik acht dit het toppunt. Krijgen dan al die emigranten ten afscheid nog een proces-verbaaltje mee? En overigens is die bepaling in strijd met de Rechten van de Mens, want een ieder heeft de vrijheid zijn land te verlaten of er terug te keren. Dit was dan jio. 27. No. 6 lapt iedereen er bij die als voetganger de trambaan an ders dan haaks, voorzichtig en zonder nodeloze onderbreking heeft overgestokenIk hoop dat onze agenten een hoop van die papiertjes aan de man brengen, want dat is nodig En verder zijn er twee bepa lingen die het Concertgebouw en de hele Nederlandse Toneelkun stenaarsstand in brood en kunst bedreigen, want het is strafbaar „een muziek- of zanguitvoering te geven of een vertoning". I s het geen mirakel, dat er nog iemand vry rondloopt? PASQUINO EDEN BEANTWOORDT CRfflEK DER TORIES LONDEN, 17 Febr. „Wan neer de Soedan zijn onafhanke lijkheid heeft verkregen heeft dit land het recht zich bij het Britse Gemenebest aan te sluiten," aldus verklaarde minister Eden van avond categorisch in het Lager huis. Eden antwoordde op een vraag van conservatieve zijde naar aan leiding van een verklaring, die generaal Naguib gisteren na het sluiten van het Soedan-verdrag had afgelegd en waarin hij zeide, dat de Soedan slechts twee moge lijkheden openstaan: „Onafhanke lijkheid of aansluiting bij Egypte". Iedere poging, om de Soedan binnen het Gemenebest te bren gen zou het verdrag ongeldig maken, aldus Naguib. Eden echter zei, dat de Britse regering het standpunt huldigde, dat onafhankelijk inhoudt dat het land zich mag voegen bij ieder Na scherpe Kamer-discussie (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG, 17 Febr. Met 73 tegen 11 stemmen heeft de Tweede Kamer een motie-Bur ger (PvdA) aangenomen, om geen lid der CPN-fractie op te nemen in de tijdelijke Kamer commissie voor de watersnood. Een scherpe en uitvoerige dis cussie werd hedenmiddag in de Tweede Kamer gevoerd naar aanleiding van een motie van orde, ingediend door mr. J. A. W. Burger (PvdA), mede onderte kend door prof. mr. C. P. M. Rornme (KVP), dr. J. Schouten (AR), H. W. Tilanus (CH) en prof. mr. W. L. G. Lemaire (KNP), om in de tijdelijke Ka mercommissie voor de waters nood geen communisten te be noemen. De voorzitter, dr. L. G. Korten- horst, stelde voor hem de com missie te doen samenstellen. Mr. J. A. W, Burger had de zelfde bezwaren tegen het lid maatschap van een communist van deze Kamercommissie als te gen dat van de commissies voor de Defensie en Buitenlandse Za ken. Alarmeringssysteem, evacu atie, ook die te Zierikzee thans, kunnen aan de orde komen en het is niet gewenst, dat bij maat regelen im een rampsituatie, die zich ook in oorlogstijd kan voor doen, ook de communisten mee spreken. De heer H. Gortzak stelde vast, dat mr. Burger geen prijs stelt op een democratische samenstel ling der commissie. Wij, aldus spreker, zijn door het volk geko zen. Men wil het critisch element uitschakelen. De CPN-fractiele- den zijn aanstonds na de ramp zonder waterlaarzen aan naar de bedreigde gebieden gegaan. Wor den de communisten uitgesloten, dan geschiedt dit zeker om mili tair-strategische redenen wegens de plannen met de dijken. Spr. hoopte op afwijzing der motie. „Laat ze" Prof. mr. P. J. Oud (VVD) achtte het niet juist en niet ver standig de communisten buiten te sluiten, al had spr. uiteraard geen grein waardering voor.het optreden der communisten, die evenwel nu eenmaal In de Kamer gekozen zijn. Hun optreden de vorige week heeft evenwel een buitengewoon slechte indruk in ons land gemaakt. „Laat ze in de commissie," al dus prof. Oud, „dan komen ze nog grondiger dan bij het wa tersnooddebat in hun hemd te staan. Bij elke verkiezing ver liest de CPN aanhang en waar schijnlijk is de tijd niet zover meer, dat er helemaal geen com munist meer in de Kamer zetelt." Tenzij het landsbelang zich verzet tegen zitting nemen in een Kamercommissie, achtte prof. Oud het fout geen communist, daarin te benoemen. Vragen van' defensie en bescherming burger bevolking kunnen beter in de desbetreffende Kamercommissies' behandeld worden. Ten slotte volgde de stemming over de motie-Burger met als re sultaat, dat deze met alleen de ander land of statenbond, indien het dit wenst. Wij hebben dit ook duidelijk tot de Egyptenaren ge zegd, zo sprak Eden. In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad gelooft men, dat' de scherpe critiek, die van con servatieve zijde, vooral door de zg. „Beaverbrook-pers" op het kortgeleden gesloten Brits-Egyp tische verdrag over de toekomst van -de Soedan wordt geoefend, de aanleiding is geweest tot Eden's verklaring. Men acht het echter een nogal academische kwestie, of de Soe dan ooit binnen het Gemenebest zou willen treden, nog afgezien van de vraag of het daar zou wor den toegelaten. Van de zijde van het Foreign Office werd vandaag reeds verklaard, dat het niet in de lijn der Britse politiek ligt om de Soedan tot deelgenoot aan het Gemenebest te maken. Uit Caïro wordt inmiddels be richt, dat de minister van Voor- lcihting, Foead Galal, vandaag ge zegd heeft vol vertrouwen te zijn, dat ook-de kwestie van de Britse troepen in de Suez-Kanaalzone spoedig zal worden geregeld nu het Soedan-probleem, „althans theoretisch", is opgelost. (Reuter) Voor de derde maal Isobel Dix won de pannekoekenrace OLNEY (Engeland), 17 Febr. Van de huisvrouwen in het Engel ss stadje Olney is een zware zorg afgevallen: de jaarlijkse panne koekenrace is weer achter de rug. En voor de derde achtereenvol gende maal was het de 23-jarige mrs. Isobel Dix, die triomfantelijk de eindstreep als eerste bereikte. En niet alleen dat zij de eerste was zij vestigde ook een nieuw record. Want voor de 373,5 meter lange afstand had zij maar 1 min. 7,2 sec. nodig, al was dan ook dit jaar voor het eerst het aantal ver plichte „pannekoekensalto's" tij dens de wedloop van drie vermin derd tot twee. Maar mrs. Dix had zich wèl in gespannen. Zó zelfs, dat zij bij de finish uitgeput op de grond neer viel. Er was zelfs een glas water nodig, voor zij een der traditionele beloningen in ontvangst kon •nemen namelijk een dikke kus van de plaatselijke koster (AP) WD en de CPN tegen werd aan genomen. Benoemd werden hierna de heren C. v. d. Heuvel (AR), mr. J. J. R. Sohmal (CH), mr. J. A. W. Burger (PvdA), mr. C. J. A. M. ten Hagen (PvdA), dr. A. M. Lucas, arts Ohr. J. M. Mol en ir. C. J. van Meel (allen KVP), F. den Hartog (WD), Clh. J. I. M. Weiter (KNP), mr. dr. E. P. Ver kerk (AR), mr. W. P. baron v. d. Feltz (CH), J. Sahilithuls (PvdA), Joh. J. G. Cornelissen (WD) en dr. ir. A, [Vondeling (PvdA).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2