Vleugellamme Zwaluwen na rust onder de voet gelopen AFLUKIN-C Koopvaardijvloot Den Haag klopt Rotterdam heeft tekort aan geschoold personeel Parij zenaars lopen weer mm.mmmm Thans échte vleesjus op elke tafel! 'aas? as/s HET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Sportkiekjes van Niet zo maar een vereniging De Nenijto-sintelbaan kan de vele daar ge vestigde athletiekverenigingen in de zomer maanden nauwelijks voldoende gelegenheid tot trainen bieden. Een merkwaardig ver schijnsel, omdat er in Rotterdam nog drie sintelbanen liggen (stadion. Lange Pad en Varkenoord), die niet of nauwelijks gebruikt worden. Begrijpelijk dus, dat de Raad voor de Licha melijke Opvoeding heeft aangedrongen op decentralisatie van de athletiekbeoefening niet alleen, doch die met ingang van Maart, ook verplicht wil doorvoeren, omdat bijna geen enkele vereniging bereid is geweest vrij willig de Nenijto-baan te verlaten. De Nenyto is sinds jaren hèt athletiek- centrum van Rotterdam. De baan daar geldt in brede kringen als de beste van Nederland. Baan en accommodatie op de Nenijto zijn veel beter dan die aan het Lange Pad en zullen diï't zelfs na de voorgenomen verbeteringen aan het Lange Pad nog wel lange tijd blij ven zeker wat de kwaliteit van de baan betreft. Verhuizing naar het Lange Pad zien de Rotterdamse athletiekverenigingen daar om algemeen als een aanslag op de bestaans mogelijkheden, te meer, omdat het Lange Pad in een heel ander stadsdeel ligt en dit feit alléén reeds een grote teruggang van het ledental dreigt mee te slepen, Bij de aanwijzing van de verenigingen, die naar het Lange Pad zouden moeten verhui zen nu anderhalf jaar geleden is men uitgegaan van het beginsel, dat op beide complexen één neren-, één dames- en één gemengde vereniging zouden komen en dat de naar ledental en prestaties sterkste clubs op de Nenijto zouden mogen blijven. Dit be- «H-S <Sj*® &-M (tpa tekendie destijds, dat Rotterdams oudste athletiekvereniging, het thans 58-jarige Pro Patria, tot verhuizen was gedoemd, samen met de damesvereniging Victoria en de inmiddels ingeslapen gemengde vereniging Palthena. De Raad voor de Lichamelijke Opvoeding gebruikt bij gedwongen overplaatsing van verenigingen vaker de basis van ledensterkte en prestatievermogen. Dat is veelal een rede lijke basis. Er kleeft echter het grote nadeel aan. dat de vooral in de sport zeer be trekkelijke verhoudingen van een bepaald ogenblik beslissend kunnen worden voor de ontwikkeling in de toekomst en dat er geen rekening wordt gehouden met leeftijd, repu tatie, oudste rechten of prestatiesuit het verleden. Toevallig is Pro Patria de oudste club in Rotterdam, toevallig is het tot na de oorlog de grootste en de sterkste vereniging geweest, toevallig zijn uit en vaak met steun van Pro Patria vele andere verenigingen voort gekomen, toevallig heeft juist dat Pro Patria een grote stoot tot de vorming van het athle- tiekcentrum op de Nenijto gegeven, toevallig heeft Pro Patria als propagandist voor óe athletiek een staat van dienst, waarop het terecht trots mag zijn. Dit Pro Patria na jaren van depressie weer in opbloei en in ledental weer een der grootste verenigingen van de stad heeft bezwaren tegen zijn verbanning uit het huis, waar het jarenlang de grootste en de sterkste was; een verbanning, waartoe in zijn crisis periode werd besloten. Het heeft er tot uu toe zonder resultaat tegen geprotesteerd. Nu de tijd dringt, vraag; 'k me af of Pro Patria's bezwaren in de Raad voor de Licha melijke Opvoeding niet nogmaals ernstige overweging verdienen. In de athletiek en in Rotterdam is Pro Patria een halve eeuw lang nooit zö maar een vereniging geweest. En daarom kan men het m.i. moeilijk zó maar onderwerpen aan een regeling, die het als ROTTERDAM ^VERTROKKEN NEDERLANDSE SCHEPEN Ten bate van het Nationale Ram penfonds speelden op het VUC-ter- rein de stedelijke elftallen van Den Haag en Rotterdam een wedstrijd bij kunstlicht. Het betrekkelijk geringe aantal toeschouwers zag een op papier vrij sterk Rotterdams elftal, dat o.a. Landman, Van Schijndel, Van Ede en de oud-professional Steenbergen in de gelederen had, van een enthousiast spelende Haagse ploeg verliezen. Bin nen 8 minuten had Den Haag de leiding door twee doelpunten van Clavan, die eerst een door Küneman ingeschoten bal, die van de paal te rugketste, inkopte en daarna 'n mooü throughpass wederom van Küne man benutte (20). In buiten spelpositie scoorde voor de rust uit een scrimmage Van Pelt voor de Rot terdammers tegen. Na de hervatting verdween Clavan van het tapijt en toen Van der Velde van grote afstand over de te ver uitgelopen doelman inschoot, leek een Rotterdamse zege waarschijnlijk. Goed doorzetten van Rijnvis stelde Barendse echter in de gelegenheid kort voor tijd voor Den Haag te sco ren (32), waarmede het pleit was beslecht. Canclidaten voor 't damkampioenschap In de periode 20 Februari4 April a.s. worden te Utrecht de wedstrijden "gespeeld voor de finale van het per soonlijk damkampioenschap van Ne derland. In totaal zullen 14 spelers aan dit toumooi deelnemen, nl. de zes hoogst geplaatsten in 1952, de zes gewestelijke kampioenen en de num mers twee van de provinciale bonden van Noord- en Zuid-Holland. Het zijn Vair Aalten (Huissen)Bars (En schede), Beers (N. Schar woude) Bergsma (Wartena); Bizot (Zwaag); Bom (Rotterdam); Craana (Den Bosch); Lr Van Dijk (Wageningem Huisman (Leiden); Keiler (Amster dam) Laros (IJmuiden)Van Mou- rik (Nieuwland, Z.H.)W. Roozen- burg (Rotterdam) en Van der Sluis (Amsterdam). De zes hoogst aankomenden kun nen in 1954 zonder voorwedstrijden deelnemen aan de finale van het kampioenschap. Er wordt gespeeld op Vrijdagen, Zaterdagen en Zondagen waarbij rekening is gehouden met bij zondere wensen der deelnemers. (Van onze Belgische sportcorrespondent, Jaak Veltman) Een Zwaluwenelftal, dat in de eerste helft heel verdienstelijk had gespeeld tegen de Rode Duivels te Gent, had zich hiervoor zo ten volle moeten geven, dat de eerste de beste Belgische goal na de rust de uitwerking had van eên knock-out-stoot. Het team was niet meer in staat terug te slaan en moest zich dooi de Belgen, die in veel betere physieke conditie verkeerden, de wet laten dicteren. Goal na goal suisde langs doelman Vrijhof en zonder de moed en de vechtlust, waarmee de spil Hendriks de aanvallende rood- baadjes op de huid bleef zitten, zou het scoringsbord nog wel op een smadelijker stand dan 50 zijn afgesloten. Het Zwaluwen-elftal ging de twee de helft in met de bemoedigende ze kerheid, dat de stand blank was ge bleven. De Hollanders hadden daar voor echter meer en harder moeten lopen dan de Belgen, die door hun beter verzorgde techniek en tacti- scher opstelling met minder inspan ning een nuttiger effect hadden be reikt. Het spel van de linkervleugel Luy- ten—v. d. Bogert met de steun van de lange benen van de linkshalf Klaassens was wel aardig om te zien, maar de Belgische linkervleugel Rixon—Straetmans leverde veel meer kansen op. En doordat de jonge Bel gische stopper Baré wel raad had ge weten met middenvoor Cor v. d. Gijp, was de betrouwbare doelman Seghérs, slechts éénmaal werkelijk bedreigd, toen een fraai schot van Luyten de bal onder hem door Joeg en de vier kante back Van Brandt, één der wei nige uitblinkers van de Belgische ploeg, de bal nog net voor de lijn wegtrapte. Een minuut na rust stonden de Hol landers er verslagen bij. Linksbinnen Straetmans had de bal naar rechts* binnen Bollen gespeeld, deze gaf doo'i naar de vinnige én stevige midden- (Van een onzer verslaggevers) Na langdurige onderhandelingen, die in de zomer van 1952 vast dreigden te lopen en pas tegen 't eind van dat jaar een basis tot overeenstemming vonden, is per 1 Februari jl. voor officieren en gezellen op de Nederlandse koopvaardijvloot een regeling van prin cipiële betekenis tot stand gekomen: voor de Zondagen op zee (bui tengaats) doorgebracht zal een vrije dag worden toegekend. Dit punt was in de besprekingen tussen de Contact-commissie van werknemers ter Koopvaardij en de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, waarbij zeven redersorganisaties zijn aangesloten, van fundamenteel be lang. De zeeman kent in feite niet de 48-urige werkweek. Een schip vaart bij dag en nacht, ook op Zondagen. En op zee moet dus worden gewerkt. De vraag was derhalve: moet in dit typische beroep evenals in de con- tinu-arbeid compensatie voor gemiste vrije dagen worden gegeven en hoe? Werknemers, werkgevers en regerin gen hebben bij internationale bespre kingen, die in de verdragen van Seattle van 1946 resulteerden, reeds principieel een bevestigend antwoord op die vraag gegeven. Maar de rege ringen der zeevarende landen aarze len met de ratificatie dezer verdra gen. Er is op de vloot een tekort aan voldoende personeel om zonder wrij ving tot verbetering der arbeidstoe standen te komen. „Ons standpunt is", zo zei ons de heer P. de Vries, voorzitter der Con tact-commissie, waarin samenwerken de Unie van Zeelieden van de Cen trale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf en de Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koop vaardij (CKO), „dat het tekort aan personeel juist door die arbeidsom standigheden wordt veroorzaakt." Hij achtte het een teken aan de wand der Nederlandse koopvaardij, dat steeds meer de klassieke Neder landse zeemansfamilie verdwijnt. Het zeemansberoep stuit op te grote be zwaren: de sociale regelingen voor beroepen aan de wal zijn veel beter, dan die voor het zeemansberoep. De koopvaardij zal zich daarom In sociale zin moeten heroriënteren. Deze belangrijke Nederlandse be drijfstak staat of valt daarmee. In de Seattle-verdragen is dit ook erkend. Maar het zijn vooral de reders, die zeggen uit concurrentie- overwegingen in nationaal verband geen hoger sociaal peil te kunnen in voeren en die in internationale be sprekingen onder leiding van het In ternationaal Arbeidsbureau geen re gelingen willen! In deze vicieuze cirkel blijft men zo ronddraaien. „Hier moeten we ten slotte uitko men", zei de heer De Vries. De opbouw van een betere sociale orde voor de zeevarenden moet stukje voor beetje veroverd worden. Daar om heeft de Contact-commissie de drie belangrijke elementen ener der gelijke regeling reeds afzonderlijk gehouden: gage-regelingen, regelin gen van de arbeidstijden en van de bemanningssterkte houdt de C.C. ge scheiden. Nu de vrije dag voor de Zondag ter zee tot stand is gebracht, is een stap op de goede weg gedaan. Van een feitelijke 48-urige werkweek kan wel iswaar niet gesproken worden, want dat is practisch ook onmogelijk. Maar of men de Zondag ter zee werkt of niet. dat verandert aan het recht op de vrije dag niets. Echter is de on derbezetting op de vloot bij verschil lende rederijen aanleiding om in plaats van de vrije-dagvergoeding betaling te geven. De Contact-commissie acht een dergelijke uitvoering der getroffen regeling echter principieel onjuist. Dit zal pas geheel kunnen verdwij nen, als er voldoende vervangings- personeel is. En dit klemt te meer, nu de moderne techniek sneller laden en lossen en dus korter verblijf in de havens met zich brengt. M.a.w.: er moet op den duur een aflossings regeling komen. Maai daarvoor moet de vicieuze cirkel toch eenmaal door broken worden. Verrassende start Niet alleen voor de ontstelde Zwa luwen, maar eveneens voor het pu bliek, was deze overrompelende nieu we start van de roodbaadies een ver gassing. ue met weimg xantasie sa mengestelde ploeg, waarvan de mees te spelers elkaar niet kenden, had de eerste helft niet het juiste verband weten te vinden. Het succes vormde de eenheid. De plaatselijke speler Willems ontpopte zich plotseling tot een uiterst gevaar lijke middenvoor. Hij vocht als een terrier en liet geen enkele pass onge bruikt. Doordat eveneens rechtsbui ten Smolders er beter inkwam, be leefde men een soort Rode-Duivels- kwartiertje, waarin na zes minuten een weggestompte bal door Smolders werd ingekogeld. Na 17 minuten deed Willems een succesvolle doorbraak en na twintig minuten gebruikte Smol ders een keurig aangegeven pass van Straetmans. Met een achterstand van 4—0 wa ren onze spelers toen van de kaart. Willems brak nog een keer door en zo werd het 50. Donker perspectief Elf vleugellamme Zwaluwen zoch ten toen weer de kleedkamer op met het donkere perspectief, dat niet spoedig voor hen een internationale carrière zal blinken. Mogelijk kunnen Klaassens, Luyten en v. d. Bogert beter. Zij waren althans degenen, die in de eerste helft lieten zien, dat zij wel konden voetballen. Zoals toen eveneens de linksback Claus en Cor v. d. Gijp soms aardig uit de hoek kwamen, Een voetbalwedstrijd duurt echter twee maal 45 minuten... Employe's van de Parjjse onder grondse en van de busdiensten zjjn Dinsdagochtend vroeg plotseling in staking gegaan, pm aan hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zet ten. Duizenden Paryzenaars moesten naar hun werk lopen. De meeste diensten op de Parijse voorsteden moesten geheel worden gestaakt. Ondergrondse en busdiensten onder hielden een nooddienst, waarbij slechts de voornaamste halten wer den aangedaan. Tien Japanse vissers worden ver mist, nadat hun vaartuig ter hoogte van de kust van Honsjoe een dei- Japanse eilanden met een Ameri kaans vrachtschip in botsing was ge komen. VAN EN NAAR INDONESIË EMIGRANTENSCHEPEN TANKVAART SLEEPBEDRIJF KUSTVAART Advertentie l.M KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met: RIJNVAART LOBITH gepasseerd 16 Febr. i 13 v ONGEBLEEKTE LAKENS EN SLOPEN Direct van fabriek tegen fa brieksprijs. Zonder pap of op maak. Worden helder wit en mooi dik. Uitsluitend 160 br. Gezoomd 230 cm. 3 stuks 17,85, 6 stuks 35,-. 12 stuks 69.-. Iedere 10 cm langer dan 230 cm 0,25 mee. Slo pen dezelfde kwal. 71 x 61 per st, 1,75. per 10 stuks 17,-. Boven 17,- Franco REM BOURS. Prima oog.lesluiers, ongebleekt, worden helder wit, grote maat 68 x 78 1 0,98 per St.; per 20 st. franco rem bours. Bij bestelling vermel den: Het Vrije Volk. Textiel fabriek WEMA. Bruggertsteeg 33. Enschede. Telefoon K 5420- 2859. Te koop aangeboden GUITAREN v.a. 1 20.-. Violen v.a. 16 - (bladmuziek). Sna- renreparatle, strijkstok beharen Veneman. X'trechtsestraat 60. Amsterdam. Personeel gevraagd MEISJE gevr. v.d.e.n., teveni om Zaterdags ln winkel te hel pen. Bllderdiikstrnat 58 hs. Ara- sterdam. Tel. 82324 en 1233(12. Huwelijk en Kennismaking DAME. 37 jr. onderwijzeres Doopsgez. zoekt kennismaking met ontw. Leer, gaarne bereid tot emigratie Br. no AZ-742I bvdb. Verhoogt Uw weerstand met AFLUKIN-C Een combinatie van het toniserende natuurproduct kinine en vitamine-C. /Pleetnt U Ut acht Gebruikt vooral nu Met vitamine-C, het fruitvitamine, waar aan het lichaam nu extra behoefte heeft L. SMIT ZOON - KINDERDIJK zoekt een Scheepsbouwkundig tekenaar Sinds MAGGI8 VLEESJUS er is, kunt U in enkele minuten krachtige, vetrijke VLEESjus op tafel brengen, ook wanneer U geen vlees hebt: MAGGI heeft het jus-probleem definitief opgelost! De bereidingswijze van zo'n portie is zeer eenvoudig en bovendien kost een halve liter vleesjus niet meer dan 20 ct. Welk een besparing aan geld, brandstof en moeite Probeert U deze bereidingswijze eens en U zult verrast zyn over het resultaat: 1 Braad een stukje boter of vet; 2-los de twee staafjes ln een >/a liter ko kend water op; 3 voeg de oplossing b(j de uitgebraden boter of vet en laat dit een paar minuten op een zacht vuurtje doorkoken: klaar is de VLEESjus. Maak het U makkelijk en neem een paar porties in hu la. Slechts 20 CENT per portie van 2 aparte staafjes ROTTERDAM: Constantln I, Berns; Mineral 4, van Strlen; Fanto 39, Schops; Ewald 4, Querbach; Tadorna, Karelse; Ortllnden, Brink: Epee, Bartli; Christine WUhelmine, Petri: Transport 80, Ver sloot; Zwaluw, Noorman; Falke, Bos hoven; Esso 39, Prllsch: Franz, Kroos; Esso 45, Bieler: Esso 3, Steln; Fulla, van Tilburg: Macedonia, Feenstra; Helvetia, den Ouden: Castilla. de Bruyn; Mine, Wltthaus, Frans. Heijlaers: Sumatra, Stobbelaar: Thurlngla, Bravenboer; Frlgga Goemaat; Dietellnde, Bool, De Gruyter 15. Hoek; Balzac, Turkenburg; Fanto 31, Taege; Plejo, Boom; Esso 34, Frledrlch; Esso Hamburg, Gergler; Esso 38, Ernst; Ideaal, de Jager; Duiveland, Vermaas; M Stinnes 102, Duss; Bohemia, Reuken; Lombardia, Baan. BRESKENS: Fourage 4, Dammers: AM STERDAM; Paganlnl. Hartman; SLUIS KIL: Glselher. de Jong; HOLSLOTER- BRUG: Drie Gebroeders, de Haan; Gota, Talens: TERNEUZEN: Helena, de Kok; LOBITH: Elisabeth, Blom; LAGE ZWA LUWE: Vlos, de Graaf. BELGIE: Congo, Vosser; Irllch, Dirk- sen; Harlnga, de Wilde; Heldl Halier, Llchstelner, CBM 2, Soetens; De Vlie gende Hollander. van Broekhulzen; Vouvray. Krobbach; Rhelntank 2, Honig; Neeltje, Groeneweg; Clterna 6, de Roeck; Lohe, Lamprecht; Ponllly, Heppert. DUITSLAND: Risico, van Dijk; Mltropa 2, Bon; Presto, van Hasselt; Loulza, Ger- goskl; Winchermann 49, Relsdorf: Hein- rlch, Helm; Avontuur 6. van Ooyen; Express 20, Fuchs; Marcel, Peeters; Mar- wll, de Bijl; Hoesch 12, Hermann; Cos- mopoliet, Blom; St Antonlus, de Beljer; Bertus, Schram: Express 36, Hettlnga; Express 38, Swartjes; En Avant, Bas- tlaanse; Adjoma, Hulsman; Catharlna, Hulsman; Neetra-al, van Wljgerden; Nieuwe Zorg, Koppelaars: Hendrlka, Jon ker: Damco 20, Ruperiroder; Avontuur, ter Wee; Mannheim 189, Beldermann; Westwljk, Valkenburg; Claroco, Schim mel; Cornelia, Wels; Union, Kiers; Arno, Heldenstecker; Constantln 6, Haukamp; Albert, Ulff; Llnquenda, Versluis; Ruhr, de Groot; Maria Anna, Booyman; Pijoja, IJkelstam; Rijndelta, Woning; Neska 9, Hofman; Express 9, Oster; Sema, van Keulen; Onderneming, Klos; R Karcher 34, Mlechels; St Antonle, Klevlts; IJssel 5, Riksten; Zwerver, vnn IJzendoorn; Fourage 2, Radenmakers; Putten, Mun- nlnk; Volharding, Keizer; Sancta Maria, Suykerbuyk. Rhenus 126, Holthaus; Victoria, van IJsseldiJk; Damco 51, Geutjes. BAZEL: Navexmotor, van Steen; Rheln- unlon 3, Stevens; Marlgnano, Spier; Ar temisia, Schwarz. STRAATSBURG: Swala, Sleeuwaert. LOBITH gepasseerd 17 Febr. voor 13 uur naar ROTTERDAM: Sophie, v d Velde; Rhelnunlon 8, Claessens; Baden, Kranz; Reckllnghauscr, Fronzel; Damco 102, Schijvens; Theresla, Elfler; 'Hama, Koekoek; Nledersachsen, Wespolowskl; Fr Hanlel 26, Vogt; Hanlel 96, Sempel; Lean 2, van Laar; Toscanla, Tempelaars; Bogaerts 2, Nljenhulzen. VUREN: Beatrix, van Wljgerden: AM STERDAM: Peko, Peters; WOERDEN: Vertrouwen. Speksnijder; ZOETERWOU- DE: Bona Spes, Rink; HELMOND: Dank- bnarheld, Krlkke: WESTERVOORT: Zag- rlba, Krlkke; OOSTERHOUT: Elisabeth, Teuben: ENSCHEDE: Spes. van Maren; NAARDEN: Fint Vol, Teuben; ZWART SLUIS: Rival, Drenth; Roelof, van Rem merden; GRONINGEN: Elroe, Hut. BELGIE: Jean Coujon, Gulllaume; Anna, Vegter; Hendrik, Vegter; Llesbeth Grete, Decliert; Rhenus 146, Welssberger; Chrlstlaan, Hamel: Plejo, van Dijk; Ans, Koch; Goede Hoop, de Waardt; Corto, Meed veld. DUITSLAND: Salf 1. Mlclilels; Cona, Coeler; Vitesse 2. Bljlsma; Risico, Blee- ker; Gertrud, Slermann; Vlaardlngen, Bokslag; Avenlr. Oldenkamp; Concordia, Bergsma; Bernard, van Steen; Depen dant, Ottenspeer; Corry, van Roosmalen; Relin, Guenda, Melnderts; Eendracht, Bloemberg; Sulpher, de Vries; Wilja,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3