KeesVerwey, bekwaam en soms grandioos schilder Kordate kracht Ouddorps duin wachter wil van geen wijken weten Rubber- onderzoek ROXY THEATER DE BANDIET Melkoorlog in Den Haag Geëvacueerden verhuizen Moeder Aaltje kijkt zo de Noordzee op Rolhockey en zaalhandbal ten bate van Rampenfonds Sportavond in Naaldwijk Wel kleuterscholen Hulp gaat door Orkaan gaf Faustus duwtje toe WESTLAND Poeldijkers en Loosduiners redden velen Wat ze vingen Wie verloor regenbroek of kachelpijpje? IIET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Zo mooi als gisteren is de Prinsen kelder nog nimmer geweest. Een weelde van bloemen vond tegen de pilaren en op de tafeltjes onder de kleine ramen een plaats, ivaardoor het geheel een sprookjesachtig aan zien kreeg. Natuurlijk was dat niet maar toe vallig. De directie van de Prinsen kelder, het echtpaar Garos, herdacht het feit, dat het 25 jaar geleden een cajé op het Noordeinde ging exploi teren. De zaak werd daar spoedig café-restaurant en mede door de uit stekende keuken trok het geval dra de aandacht, in het bijzonder van studenten. Door na ac oorlog ook op te treden als exploitant van de Prinsenkelder, kreeg het echtpaar echter zijn grote bekendheid. Dat die groot is, bewees wel de receptie, welke gisteren in de Prinsenkelder werd gehouden en waar vooral de studentenwereld m heel haar verscheidenheid op luid ruchtige wijze blijken van belangstel ling gaf. Maar niet alleen studenten waren er. Ook oud-burgemeester mr G. E. van Walsum met zijn echtgenote, de wethouders J. M. H. Baars en A. C. M. Sipman, delegaties van Delfesta, Delftse Jeugdgemeenschap, Kunst aan het Volk. Mijnbouwkundige Ver eniging, Delftse Handels Vereniging, Concordia, Het Rode Kruis, de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Kunst stoffen Instituut T.N.O., de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de nieuwe Kunstkring en voorts vele particulie ren. Onder deze merkte Flip op dr J. C. J. Burkens, geneesheer-directeur van het O. en N. Gasthuis, de echtgenote van mr H. E. Phaff, oud-gemeente secretaris, ir C. v Drooge, oud-direc teur van de H.B.S., drs D. H. G. Bol len, directeur van museum „Het Prinsenhof"Dirk Coster, dr G. van Hellemondt, mevrouw, Korevaar en vele anderen. De receptie duurde dan ook een uur langer, dan was bedoeld. Vrouwen bidden De Vrouwen-Wereldgebedsdag wordt op Vrijdag 20 Februari gehou den. De Delftse vrouwen komen sa men 's avonds om 8 uur in de Lu therse Kerk. De kerkdeuren gaan om half acht open. Terug uit Korea Per Hl' Ms „Piet Hein" keert uit Korea in Nederland terug de tot de Zeemacht behorende militair Jacobus B. H. Huynen, Donkerstraat 52. Delft. Vermoedelijke aankomst 4 Maart te Den Helder. Rampenfonds De secretaris van de afdeling Delft van de Alg. Ned. Landarbeiders Bond deelt mede, dat op Donderdag 19 Fe bruari 's avonds van 89 uur bü I. van Maren, Dirklangendwarsstraat 30 gelegenheid bestaat ten bate van het Rampenfonds landbouw-vacantiebon- nen in te leveren tot een bedrag van 10.-. Misverstand Doordat Multatuli voor het Ram penfonds heeft gespeeld, is een mis verstand ontstaan. De uitvoering van Kunst na Arbeid in het kader van Multatuli's toneelwedstrijden gaat Zaterdag 21 Februari normaal door. Leden van Multatuli kunnen Vrijdag avond in Ons Huis hun kaarten af halen. Ook kan op die avond plaats worden besproken. Namiddagthee De Kamer van Koophandel houdt Woensdag 25 Februari, 's middags halfvier. in de foyer van Stads Doe len haar jaarlijkse namidaagthee, bij welke gelegenheid de voorzitter van de Kamer, ir S. H. Stoffel, de jaar rede zal uitspreken. Nieuw Leven De Delftse Pluimvee- en Konijnen fokkers-Vereniging „Nieuw Leven" viert Zaterdag 28 Februari haar 40- jarig bestaan met een grote jubileum feestavond in de zalen van Koot aan de Beestenmarkt. Tot de viering behoort "erder een internationale jeugd-dierendag in de eerste helft van Augustus, alsook medewerking aan de Wester-V-Delft, de bekende fokvee- en ruiterdag. De viering wordt besloten met een internationale tentoonstelling in De cember in alle zalen van het Patro naatsgebouw aan de Raamstraat. Afscheid H. A. Schuyl De heer H. A. Schuyt legt op 1 Maart zijn functie als hoofd van de Mr G. Engbertsschool voor buiten gewoon lager onderwijs neer wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. B. en W. bereiden hem een receptie, welke zal worden gehouden in het schoolgebouw aan de Verwersdijk op Vrijdag 27 Februari, 's middags om 4 uur. Aan belangstelling zal het de populaire „bovenmeester" zeker met ontbreken. Feestavond De Eerste Nederlandse Chromati sche Hohner Mondharmonicaschool, afd. Delft, geeft Vrijdagavond in het Congregatie Gebouw aan de Brab. Turfmarkt een propaganda-feesl- avond. Aan htt programma werken mee het Hotcha-trlo, Bernard Ba- rends, Jopie Wennm, de Cromaticas, Vlaardingen, Jack Boner en anderen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis zn van C. Langeveld en C. H. de Vreugd. Isaac Hoombeekstr. 55; Maria J. E. dr van A. W. Petit en W. C. Wmdmeyer. Hippolytusbuurt 31; Helena C. A. M. dr van P. E. A. van Nieuwland en H. D. Kohschulte, Prof. ScJjoemaker- straat 73; Johannes P. an J. P. Valk en G. H. Smook, F»|nlaan 24: Geertruida E. dr van J. C. Mazer en G. E. Kollen, Gasthuislaan 140; An- thonius J. zn van H. Bos en Th. van Asten, Molenstr. 36 Overleden; AmancU A. Main- hard 44 jr geh met H. J. Brouns Raamstraat 167. KEES VERWEY, de 52-jarige Haarlemse kunstenaar, kan eigenlijk alles. Hij heeft zoveel talent voor schilderen en tekenen, en hij heeft dat talent dermate geschoold en geoefend, dat hem op papier of linnen niets meer mislukt. Met kordate kracht pakt hij zijn onder werpen aan; kennelijk werkt hij graag zonder getreuzel omdat voor hem de eerste aanleg de beste is en een lang oponthoud bij een bepaald werkstuk de resultaten eerder vertroebelt dan verbetert. Wat hij niet in één keer ziet (en het zien is bij deze schilder heel belangrijk) ontgaat hem op den duur, alsof het vernevelt, vervaagt. Zijn grote kundigheid, zijn intense liefde ook voor het bezig zijn met de verf, besparen hem zelfs in dat geval een regelmatige débacle. maar het resultaat staat bij lange na niet op het peil van de hoogte punten, waar visie en methode zich spontaan, en dwingend verbinden. Zo bestaat er niet één maar een reeks van Kees Verwey's, die in graad van grootheid opklimmen van een bekwaam tot 'n grandioos artist. Bekwaam is hij in de meeste stil levens. zowel die met voorwerpen als die mét bloemen. Velen kennen en bewonderen hem vooral in die onstuimig gepenseelde, intens kleu rige aquarellen met bloemen. Hun opzet echter ls te gemakkelijk, him emotie te momenteel en ongebonden om lang in de herinnering te kunnen blijven. Niet veel meer dan bekwaam zijn tai van figuurstukken. Men be kijkt ze met genoegen en met respect, zonder dat men er echt door gegrepen wordt. Ze komen niet los uit een vindingrijk toegepaste traditie en een bij uitstek „schilderachtige" men senkennis. Portretten Des te grandiozer blijkt Kees Ver- wey te zijn in enkele portretten, ver scheidene tekeningen en een interieur, „De Poppenkamer". Direct by de ingang van de ten- De grote weerklank, die het in 1952 gehouden colloquium over „vorderin gen op het gebied van industrieel rub- beronderzoek" ondervonden heeft, waaraan 150 deskundigen uit 13 lan den deelnamen, is voor de Rubber- Stichting aanleiding geweest dit jaar wederom een colloquium te organise ren. dat zal worden gehouden op 7 en 8 October a.s. Ook ditmaal zullen onderwerpen, die op de grens van wetenschap en techniek liggen, worden besproken, vnl. aan de hand van voordrachten door erkende deskundigen uit Neder land. Engeland, Duitsland, Frankrijk de Verenigde Staten. In aansluiting op het colloquium zal op 9 October een internationale uitvindersdag op het gebied van rub ber worden gehouden. Uitvinders zul len dan in de gelegenheid worden ge steld hun nieuwe ideeën toe te lich ten en te demonstreren. ADVERTENTIE I.M. AMADEO NAZARRI de dubbelganger v. Errol Flynn met ANNA MAGNANI ln het diep menselijk filmwerk Een man door het noodlot gedre ven die ondanks zijn verkeerde handelingen, sympathie opwekt. Toegang boven 18 Jaar In kort geding is Dinsdagmiddag voor de president van de Arrondisse mentsrechtbank behandeld de zaak, die de N.V. de Residentie Melkinrich ting aanhangig had gemaakt tegen de N.V. Melkinrichting Van Grieken en de Melkinrichting en Zuivel fabriek Leerdam. De R.M.I. had Van Grieken en Leerdam doen dagvaarden omdat deze getracht hadden bezorgers en personeel van de R.MJ. te bewegen het dienstverband met deze firma te verbreken. Men had daarbij 100, 4 weken loon en een vaste betrekking in het vooruitzicht gesteld. Vier be zorgers van de R.M.I. waren voor deze „verleiding" bezweken. Verder hadden vertegenwoordigers van Van Grieken en Leerdam de klanten van de weggelokte bezorgers bezocht en hun gevraagd melk van hun firma's te betrekken. Een colpor teur bleek daarbij in het bezit van een klantenlijstje van een der wegge lokte bezorgers. De R.M.I. eiste nu stopzetting van deze actie en opleg ging van een dwangsom voor elke dag dat hiermee zou worden voortgegaan. De president vroeg partijen of zij onderling niet tot een oplossing kon den komen. Mr Van den Oever, de raadsman van de gedaagde, zei niets liever te willen, doch de R.MI. toonde weinig toenadering. De president zei zo spoedig moge lijk uitspraak te zullen doen. 't Duyvelsgat te Delft zal voor het grootste deel vandaag en morgen door de geëvacueerden worden ontruimd. Een deel van de bewoners zal naar het gymnasium of de Delftse school vereniging gaan; enderen gaan naar Schipluiden, waai" zij een plaats heb ben gevonden. Daardoor zullen de studenten weer de beschikking krij gen over hun eigen kamers, die zij in de hoogste nood terstond beschik baar hebben gesneld. In verband met het voortzetten van hun studie is het echter gewenst, dat zij zo spoedig mo gelijk weer hun normale leven kun nen gaan leiden. Ook de Van Mar- kenschool, waar nog slechts enkele geëvacueerden zijn ondergebracht, zal weer worden ontruimd. Deze men sen gaan naar het Rietveld. Voorts zullen de Keurenaerschool in de Wip- polder en de Prinses Marykeschool uit de Van Slingelandstraat. die eerst voor het ontvangen van geëvueueer- den in gereedheid waren gebracht, in normale toestand worden gebracht Via 't Rampenfonds kreeg Delft de beschikking over een grote hoe veelheid boven- en onderkleding voor de geëvacueerden. Van de Amerikaanse hulpactie heeft Delft een hoeveelheid prima wollen dekens ontvangen, zodat elke geëvacueerde van zo'n deken kon worden voorzien. toonstelling in Het Prinsenhof vindt men het dubbelportret van de schilder en zijn vrouw, dit jaar ge maakt. Vorstelijk rijk ligt de nog glanzend nieuwe verflaag over de doeken gespreid, even levend van kleur als van substantie. Dit doet Verwey als weinig anderen, die bou wen en boetseren van de verf tot een prachtige huid, waarmee hij zijn kleur-effecten zwaarte en licht- reflexen bUzet. In het portret van Godfried Bomans is de gehele kop ermee gemodelleerd, in dat van Victor van Vriesland werkt het als een kernachtige bevestiging van het uitgebeelde karakter, in het Zelf portret van 1943 wordt er een gees tige tegenstelling tot de uiterst dun geschilderde kleding mee bereikt (het strikte zwart van jas en das botst hier op het wit van het on'oecekte schil derslinnen). is het bijna Lodcwyfe van Een klasse apart demonische portret van Deyssel. Beheerst, zelfs glad geschilderd, legt dit portret het vulkanisch temperament van de schrijver met uiterste duidelijkheid vast in de zware, over elkaar gevouwen armen, de verbeten mond en de vervaarlijk blinkende ogen in de „harde" schedel. De Poppenkamer Totaal anders maar niet minder boelend is de „Poppenkamer een allereenvoudigst. allerzuiverst en allergevoeligst schilderij. De dingen ctaan er zonder enige bijbedoeling, zonder enige artistieke nevenge dachte op. gegroepeerd van een feestelijk, warm rood vlak uit. Van dé knappe, manlijke tekenin gen noemen wij „De Rus" uit 1950, zeer expressief en magnifiek van voordracht en toon. PIERRE JANSSEN Men weet het nu wel, dat van de dijken van Goeree-Over- flakkee weinig is heel gebleven, maar minder werd er tot heden bekend omtrent de toestand van de duinen van Ouddorp. En toch heeft de bevolking van Goeree over die duinen in de stormnacht van 1 Februari harder ingezeten dan over de dijken. Men wist immers dat er sinds 1946 aan het Ouddorpse strand een voortdurende en enorme afslag viel waar te nemen. En dat is ook nu weer gebeurd, maar gelukkig niet zodanig, dat het water direct van uit de Noordzee het land is binnen gestormd. De duinen hebben het gehouden, zij het op het kantje af en deswege kon het gebeuren dat de bevolking van Goeree-Over- flakkec door het water alleen van achteren werd aangevallen. i Bram Hoek. de duinwachter van Een.- S.?£ï?ss.ieve. teken}ll9 Ouddorp, woonde tot voor 1 Februari van KEES VERWEY, te zien in Het Prinsenhof„De Rus". strjjd tussen twee dameszaalhandbal- ploeg-en worden gespeeld. Honsels Harmonie verzorgt de muzikale ge deelten van de avond. De toegangsprijs bedraagt een gul den en deze gehele gulden zal aan het Rampenfonds worden overgedragen. Zaterdagavond om kwart voor De onkosten worden gedragen door de acht wordt in de grote CCWS-hal j Nederlandse Rolschaats Unie en het Handbal Verbond. Deze onkosten zijn echter zeer laag daar van alle zijden grote medewerking is verkregen. De CCWS-hal is kosteloos ter beschik king gesteld, Honsels Harmonie ver leent belangeloos medewerking en zelfs zal een deel van de opbrengst van de fietsenstalling aan het Ram penfonds worden afgedragen. Boven dien hebben de Duitse rolhockeyspe- lers aangeboden zelf hun reiskosten te betalen Naaldwijk een internationale sportavond gehouden met rol hockey, zaalhandbal en kunstrij- demonstraties. De gehele op brengst van de avond zal worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. De avond wordt georganiseerd door de Nederlandse Rolschaats Unie. die zich daarbij de medewerking heeft verzekerd van de afdeling Dei Haag van het Nederlands Handbal Ver bond. Er zullen twee hoogtepunten zijn, daar het Westlandse publiek nu eens de gelegenheid krijgt verschei dene kampioensploegen „in eigen land" aan het werk zien. Het. eerste hoogtepunt is een rolhockeywedstrijd tussen de West-Duitse kampioens- ploeg „Walsum" en de Nederlandse kampioen „Marathon" uit Den Haag. Deze Duitse rolhockeyploeg is bui tengewoon sterk. Niet minder dan drie spelers (rolhoekey wordt ge speeld met vijf spelers en één wis selspeler) komen uit in de Duitse na tionale ploeg, die binnenkort deel neemt aan de wereldkampioenschap pen in Zwitserland. Er zal deze avond nog meer rol schaatsen zijn. want er worden ook enkele kunst rij demonstraties gegeven en wel door leden van de Haagse NRU-verenigingen Marathon en Hol- landia: o.a. een komisch nummer door Johnny van Houwelingen, een cowboy-nummer door Dini van Rooy. die bovendien een speciale dans rijdt op de „Liebestraum" van Liszt.. Het tweede hoogtepunt van de avond is ongetwijfeld het handballen. De kampioen van Nederland bij de heren, de Haagse ploeg „Hellas" zal het opnemen tegen „de rest van Den Haag", een team samengesteld uit de beste spelers van de, overige Haagse za aiha nd ba 1 ploegenOok zal er waarschijnlijk een demonstratie-wed- Hoewel de fabriek voor de houten kleuterscholen, die in de Van Mier- veldtlaan zullen komen door de wa tersnood is geteisterd en voor een deel onder water is komen te staan zal de bouw van de voor Delft be stemde kleuterscholen toch doorgang vinden. Wel moet met enige vertra ging rekening worden gehouden. Zorg goed voor Uw O O landbouwmachines Onderdelen van landbouwwerktui gen die uit een aluminium legering zyn samengesteld en door zout water zijn aangetast, kunnen na reiniging met zoet water het beste onmiddel lijk worden behandeld met een 3 pro cent chroomzuur-oplossing. Bij voor keur dient de behandeling te geschie den bij reparatiebedrijven. Voorts wordt aan eigenaren van tractoren nadrukkelijk medegedeeld, dat deze machines na door de hulpploegen behandeld te zijn nog geenszins be drijfsklaar zyn. Zou men de trac toren nu toch gaan gebruiken dan zullen zij in de meest, gevallen vol komen worden geruïneerd. solide waterstaatswoning in een veilige duinpan. Nu kijkt zijn vrouw Aaltje vanuit het keukenraam zo de Noordzee op! Die duinpan is bij het strand gevoegd, zodat volgens onze begrippen de veiligheid goeddeels verloren is gegaan. Maar Bram wil nog van geen wijken weten. Hij blijft zitten, waar hij zit, al zou zyn huis in de a.s. zomer keurig dienst kun nen doen als strandpaviljoen. Trouwens zijn buren gedragen zich precies eender, Pauw van Noorder. en Ewit Klepper, flit aan de binnen kant der nu nog maar een paar tien tallen meters brede duinen zitten en zich even rustig gedragen alsof er nooit een 1 Februarivloed is geweest. Zij vertrouwen volkomen op de sterkte van de zandrug, die hen van de zee scheidt en op de bazaltglooi- ing. die een groot aantal potige Ouddorpers na de jongste afslag in allerijl heeft opgeworpen en waarvoor men het materiaal om zo te zeggen voor het grijpen had, namelijk als overblijfsels van een door de storm vloed uiteengerukte strekdam. Die bewoners van het ver van het dorp gelegen ..Noorden" hebben ge luk gehad. Wy hopen dat dit geluk met hen blijft en dat geen nieuwe stormen de laatste beveiliging zullen wegslaan. Komt men het voorjaar zonder verdere onheilen door. dan maakt men kans da; er in de komen de maanden flinke wat opstuivm., plaatsheeft. Oudere mensen weten tc veitellen, dat rich in vroeger tij den een zelfde spel tussen zee en zand heeft voorgedaan, het spel van afnemen, gevolgd door aangroeien De natuur regelt dit, zonder dat de mensen er zich in behoeven te men gen. Niet apatisch Nu moet men met denken, dat de Ouddorpers apathisch staan tegenover wat storm en vloed teweeg brachten. Verre van dat! Aan de Zuidkant van. het dorp, een eindweegs voorbij de plaats waar de duinen overgaan in een hoge dyk en viak naast de ha ven werd eerst in de onheilsnacht een stuk van de c'-ijkkruin afgesla gen. Een golf spoelde het land in. liet gat werd groter en een enorme watermassa stormde de polder in. Huizen werden verzwolgen en mee gesleurd. Men vindt zelfs hun plaats niet meer en er ontstond een „wiel", waarin ook het havencafé dreigde te verdwijnen. Gelukkig is het rover niet gekomen en misschien is dat te danken aan de mannen van Ouödorp. die direct nadat het ergste van de vloedgolf voorbij was met spaden en zandzak ken begonnen zyn om het gevaar zoveel mogelijk in te perken. En on onderbroken zijn zy daarmede door gegaan. Duizenden, neen tienduizenden zandzakken hebben zy in het gat ge smeten, honderden vrachtauto's zand stortten zy er by, net zo lang tot dc dijk weer dicht was. Zelfs de bazalt- glooiing is alweer aangebracht, even als een beschuttende kleilaag en eer. vlechtwerk van rysliout. De grootste bedreiging voor het dorp is naar wy menen thans al zo goed als bezworen. Nu moeten wij er bij zeggen, dat men in Ouddorp niet Er mochten weer flinke bedragen worden genoteerd ten bate van het Rampenfonds. Van Spooryzer kwam een bedrag van tien duizend gulden binnen. N. N. stortte 1459.27, de D.E.I.M. bracht vijfhonderd gulden byeen van de directie en 219.14 van het personeel. De Gisolf bridgeclub droeg ƒ40 af. De Vriendenkring 39.29 en Hoffmans Vrienden 50.20. DELFT Geen tentoonstelling De tentoonstelling van het stu dentencorps in het Wilhelminapark. in verband met het 21ste lustrum zal vermoedelijk geen doorgang vinden, Immers voor deze expositie heeft de lustrumcommissie de hulp nodig van de industrie, die in de gegeven omstandigheden zodanige bedragen aan het Rampenfonds heeft gege ven, dat van financiële hulp aan de studenten geen sprake zal kunnen zijn. naar zand behoelt te zoeken, men heeft het letterlijk vlakbij voor het opscheppen. Maar dat doet men dan ook. met man en macht, en de resul taten kunnen gezien worden. Moeilijk karweitje Intussen heeft men nog een ander moeilijk karweitje op te knappen: de enige verbindingsweg naar Ouddorp met de buitenwereld, de verkeersweg naar Goedereede, is onderhevig aan eb en vloed. Als het hoog water is moet men minstens tot aan de knie- en door het water en alleen grote vrachtwagens of tractoren kunnei, er door. Men herkent er de weg al leen aan een dubDtle rij stokken, die in de bermen zijn gestoken. Men wijt die toestand aan een groot gat in de dijk aan de Grevelingen, dat het vloedwater tot aan de binnen kant der duinen in het Noorden v; Goeree toegang geeft. Thans is men ook dat euvel met duizenden zandzakken aan het be zweren. Men maakt zonder meer een weg van zandzakken. Dit voor zolang het aangeduide gat nog niet helemaal gedicht is; daar zullen wel zinkstuk- ken aan te pas moeten komen of misschien moet men er wel een dijk omheen leggen. Bekeken is dit al en aanstonds gaat men ook met deze reparatie beginnen. Los van Flakkee Al met al heeft het er veel van, dat de toestand uit het jaar 1400 is teruggekeerd. Het land van Goeree ligt, behoudens ren smalle, voort durend overstroomde weg, los van Flakkee. Aan onze waterstaatkundi gen en aan onze dijk- en grondarbci- ders is het zware karwei toebedeeld om van twee eilanden weer een ge heel te maken. (Van een onzer verslaggevers) HET ENIGE GOEDE, dat de or kaan en de springvloed waar schijnlijk op hun geweten heb ben, is, dat het laatste wrakstuk van de „Faustus" het voor schip verder is gekanteld en daardoor beter is komen te lig gen, terwijl het ook dieper is gezonken. HOEWEL de uitkomsten van de peilingen nog niet geheel wa ren uitgewerkt, toonde men zich bij de Rijkswaterstaat hoop vol over het bereikte resultaat. Gebleken was ook, dat het laatste „Faustus"-obstakel nog steeds Li beweging is, zodat men hoopt, dat het zich geheel zal kantelen, waardoor reeds de vereiste diepte van de Waterweg bereikt zou zijn. HET SCHIP is immers bijna vier meter breder dan- het hoog is. En daar het zich nu wentelt van zyn flank op de kiel wordt een winst gemaakt van byna vier meter. Eerdere peilingen hadden uitgewe zen. dat boven het hoogste punt a! meer dan elf meter water stond, zodat de wenteling een diepgang van vijftien meter oplevert. TOCH ZAL de zandzuiger „Ahoy" er nog aan te pas moeten komen. Daarom zal die zeer binnenkort uit het noodgebied worden terugge haald om zyn zware karwei geheel te klaren. ?s 55 Eerst thans is ons bekend gewor den, hoe de Poelöykse leden van de EHBO in de rampdagen als het ware naar de noodgebieden zijn gerend om zoveel mogelijk hulp te bieden. Reeds op de eerste Zondagochtend hebben zy zich gemeld aan de hoofdpost van het land met de mededeling: wij be schikken over 119 leden, waarvan 93 gediplomeerden. U kunt op de eerste oproep over de helft van het aantal leden beschikken ter hulp aan de noodgebieden. En het bleef niet bij die melding. Onmiddellijk toog secre taris G. Lipman aan het werk met lijsten. Hij deelde de beschikbare mensen, in in ploegen, formeerde informatie- posten ofwel reveilleposten. Alles was klaar, toen de heer Bergers, die reeds 's middags via een der radio-omroe pen een oproep om hulpkrachten had gedaan, in het holst van de nacht een telefoontje gaf naar Poeldijk. 36 leden gingen op weg. En toen zij in Rotterdam kwamen stonden er nog 11 van Loosduinen. Met zeven schuiten trok men naar Middelharnis en met vijf naar 's-Gra- vendeel. En nadat in die laatste plaats alles was gedaan ging men verder naar Ooltgenspiaat. Zy hebben %en zeer belangrijk aan deel gehad in het redden van vele. vele mensen uit de rampgebieden. PIJNACKER. Maandagmiddag, omstreeks halfvier kwam bij de Em- mastraat de chauffeur M. P. H. uit Delft met zijn vrachtauto in botsing met de personenauto van oe heer W. v. L. eveneens uit Delft. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, doch de personenauto werd flink be schadigd; vrijwel alle ruiten waren stuk. PIJNACKER. De arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf zullen ten bate van het Rampenfonds tot een bedrag van 10.- overwerken. De werkgevers zullen dit bedrag aan vullen tot 20.- per arbeider. In de bovenzaal van het CJMV- gebouw zal Zaterdagavond van 8 tot 10 uur een televisie-uitzending wor den gegeven van de actie „Beurzen open, Dijken dicht". De opbrengst is voor het Rampenfonds. Dinsdagmiddag a.s. van 2.30 6.30 uur zal er voor de Herv. en Ger. evacués te Pijnacker een gezellig onderonsje worden gegeven in het CJMV-gebouw aan de Kerkweg. De kinderen van de evacué's zullen in de bovenzaal van het gebouw aan genaam bezig worden gehouden. In de jaarvergadering van het Blauw-Gele "Vendel, de landelijke ry- vereniging. werden de aftredende be stuursleden herkozen. Een punt van discussie vormde de kleur van de rij broeken der vereniging. In plaats van blauw zullen de broeken nu beige worden. Indien een der plaatselijke vereni gingen iets wil ondernemen voor het Na:. Rampenfonds en daarbij de medewerking van het Blauw-Gele Vendel inroept, dan willen de ruiters gaarne aan dit verzoek gevolg geven. 's-GRAVENZANDE. In de Vrij dagavond 7.30 uur te houden raads vergadering komt een voorstel tot het vaststellen van het uitbreidingsplan voor gronden, gelegen nabij het kruispunt Monsterseweg—Zeestraat en het industrieterrein ten noorden van de Regulierenstraat; een voor stel tot het aanleggen van een ver bindingsweg van de Rijnvaartweg naar het Naaldwijkse Voetpad wordt ook besproken. MAASDIJK In gebouw Con cordia wordt Vrijdagavond het jaar feest van de Vrijz. Herv. jeugdclubs gevierd. Naast het Bosvolkje en de Vrije Vogels werken ook de jongens- en meisjesclubs aan deze avond mede Onder regie van Nic. v .d. Hout zal worden opgevoerd het blijspel „Een reuze idee". MONSTER. Op Dinsdag 24 Fe bruari zal in de Ned. Herv. Kerk te Ter Heyde door het 's-Gravenzandse Mannenkoor Eendracht Maakt Macht (EMM) onder leiding van. de bekende dirigent Bernard Verboom een con cert worden gegeven t.b.v. het Ram penfonds. Francisca Tazelaar, alt, zal solistische medewerking verlenen. De dirigent zelf zal op een piano, die voor dat doel gratis beschikbaar is gesteld door de firma Jacobi uit Den Haag, o.a. ten gehore brengen de Treurmars van F. Chopin. Het koor zal o.a. uitvoeren enkele arrangemen ten van dirigent Verboom. Ds Van Doom. Ned. Herv. predikant te Ter Heyde zal tijdens dit herdenkingscon cert een toespraak houden. SCHEVENINGEN, 18 Febr. Aan voer: Sch 333 1 kantje uit de halve vleet: Sch 81, 1 kantje uit de halve vleet, gisteren 11 last; Sch 2. 1 k. uit 8 netten: Sch 35, 8 k. uit 40 netten; Sch 45, 1 k. uit de halve vleet: Sch 236, zender defect; Sch 250. 17 kan tjes uit de halve vleet; Sch 342, 20 k.: Sch 195, niet gehoord; Sch 242, nog halen. Verse haring heden aan de markt: Sch 310, 1000 kisten verse haring; Sch 249, 600 kisten verse haring. No tering verse haring: 18.8020 per kist van 50 kg. Gevonden voorwerj van 6 tot en vragen aan het bureau van politie: hamer, regenbroek, paar glacé heren handschoenen. enige kinderwanten, arm band. ring met sleutels, enige losse sleu tels, vulpotlood, ceintuur. Aanwezig en te bevragen aan onder staande adressen: paraplu, de Jong. Gasthulslaan 270: kachelpUpJe. Serg. Huisman, Korte Geer 1, doosje met zijde. Ketting. Kloosterkade 13; deksel van melkbus. Koek, Waterlngsevest 18; pas ser met trekpen. VreugdenhU, Oostgaag 6 te Maasland: hamer, Brandenhorst, Molenstr. 42. paraplu. Rook. Choorstr 25: parapluhoesje. de Vries. Adr. Pauw straat 36: étui met Stam. Boender. Banka- straat 17; haarborstel. Wolffenbuttcl, Asvcst 43; portemonnaie met lnb.. Vork. Rotterdamseweg 175; portem. met inh., Mulder. Molenstr. 3. portem. met lnh., Avees. Oude Delft 89; portem. met lnh., Zwets. Dlrklangendwarsstr. 7; glacé handschoen en wollen handschoen. Hartman. Hippolytusbuurt 41; glacé herenhandschoen, v d Kooy. Verl. Sln- gelstr. 67; klnderwant, de Vries, Oude Delft 143; paar glacé herenhandschoe nen. de Ruiter, Bultenwatersloot 211; want. Feuerzelt. Nw Laan 64. hand schoen. Hederlk. Raamstraat 51; glacé herenhandschoen, v. d. Spek. Oude Delf: 105; paar handschoenen, v. d. Kooy, C. Fagelstr. 78; glacé herenhandschocn. Oprei. Oostsingel 201: paar glacé dames handschoenen, van Elzen, Harmenkoks- laan 58; glacé herenhandschoen, den Hoving. Kogelgleterij; broche, de Jons, Glststeeg 3: armbandje, de Voogd. Ar chipellaan 19; damespolshorloge. Britsla, Rob. Koumanspleln 5: broche. Jansen, Kon. Emmalaan 45; armband, v. d. Kooy, C. Fagelstr. 78; armband. Scheerens, Slmonsstr. 61; oorbel, Gerrlts. de Vrles- straat 80; sleutels aan touwtje. Ooster- baan, Spoorsingel 91; ring met sleutels, Rleff. v. d. Splegelstr. 37; ring met sleu tels. Mulder. Slugelstr. 41; Llpssleutel. Tlmorstr. 24; hulssleutel, Bezemer. Gras- winckelstr. 6; rins met sleutels, Valstar. Rochussenstr. 10; Llpssleutel, v. d. Berg, Zulderstr. 33, pantoffel, v. d. Linden, St. Olofslaan 27; rubberlaars, ter Lin den. Jullanalaan 154; overschoen. Schef- fers. Kloosterkade 92; vulpen, v. d Zee, St. Oioslaan 5; vulpen, v. d. Tas", Ju llanalaan 97; vulpen. Hogendljk. Pler- sonstr. 27; vulpen. Duindam, Rotterdam seweg 282; vulpotlood, Witting. Gast huislaan 74; étui lnh. twee vulpennen. Scheer. J. v. Schoonhovenstr. 7; vulpen. Hendrlksen. De Collguystr. 14; twee bankbiljetten. Berends. Verwersdijk 172; kapje van motorachterllcht. Maatje, Bul tenwatersloot 158; herenhoed, Ooster- baan. Spoorsingel 91; motorkap. Geblng, Paxlaan 1; capuchon, Dumay. J. W. Frlsostr. 46; bril ln koker. Hesscler, Lin delaan 6: klnderbrll. Vervloed. Bagljn- hof 46; bril. Faas, Is. Hoornbeekstr. 65; sjaal. v. Kooy. Verl. Slngelstr. 67; damestasje. Gentevoort. L. v. Overvest 27. Telefonisch kunnen géén Inlichtingen meer worden verstrekt over verloren voorwerpen. Het bureau gevonden voor werpen ls geopend op iedere werkdag van twee tot drie uur. behalve des Zater dags.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2