MARINEBLOKKADE in China in studie genomen GEEN COMMUNISTEN IN WATERSNOODCOMMISSIE DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND GEEN TERUGTREKKEN VAN TROEPEN UIT KOREA Op lagere scholen geen Esperanto WESTELIJKE WINDEN Frankrijk zou waarborg hebben gevraagd 113e JAARGANG WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 No. 41 BUREAUX: Verwersdijk 68. Delft Tel. 131 en 1360Postgiro 578434 ADV ERTENTlEb. prijs der advertenties1—5 regels (15 mm) f 2,25, elke mm meer 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0.50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f 0,10, ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0.47. IFTSC1E COURANT 6 pagina's IETS MEER WIND Matige, later tijdelijk krach tige westelijke wind. Aan vankelijk nog mistig of neve lig weer, later overwegend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen of motregen en weinig verandering in tempe ratuur. President Eisenhower hield zijn eerste persconferentie PRESIDENT Eisenhower heeft op een persconferentie verklaard dat een marineblokkade van het vasteland van China in studie is bij verscheidene regeringsinstan ties in de V.S. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem nog niet bereikt. Naar de mening van Eisenhower is het „absoluut waar" dat de Sowjet Unie over atoomwapens beschikt. Over het opzeggen van geheime verdragen zeide de president: „Ik acht het niet mogelijk of wenselijk dat de Amerikaanse re gering verklaart dat alle geheime verdragen, die in een be paalde tijd of op een bepaalde plaats gesloten zijn, dienen te worden ter zijde geschoven. De regering moet het naar zijn mening wel duidelijk maken, dat het hart van Amerika nimmer accoord is gegaan met het tot slavernij brengen van volken. Wat Korea betreft: de presi dent zal geen besluit nemen zonder overleg met de leiders van het Congres. Eisenhower gelooft niet dat de Amerikaanse troepen geheel uit Korea kun nen worden teruggetrokken. Maar de Zuidkoreanen zijn goe de soldaten die gaarne zelf de verdediging van hun land op zich willen nemen. Dit zou een kwestie van bewapening, orga nisatie en leiderschap zijn. De regering kan het zich niet veroorloven de belastingen te verlagen, zolang geen sluitende begroting kan worden verkre gen. Deze eerste persconferentie van Eisenhower was voor vele journalisten een teleurstelling. De president brak met een lang gevestigde traditie door de conferentie zelf te beëindigen in plaats van te wachten tot de oudste cor respondent dit deed nadat de corresponden ten hun ge wenste vragen gesteld had den. Eisenhower brak de confe rentie af nadat hem slechts een 16-tal vragen waren gesteld over vijf onderwerpen die hij zelf had aangesneden. Van de 250 verslaggevers waren er maar 14 die aan de beurt kwa men. Een groot aantal vragen bleef zodoende onbeantwoord. De president zei aan het be gin van de conferentie dat hij slechts een half uur tijd had. Twee derde deel van die tijd be steedde hij aan de bespreking van onderwerpen die hij zelf gekozen had. „Er zijn zo veel interessante onderwerpen, waarover men wel een hele dag kan praten, maar ik heb een afspraak na deze conferentie", zo zei de pre sident. Maar later wijzigde hij deze verklaring door te zeggen dat deze gang van zaken experi menteel is en bij latere perscon ferenties veranderd zou kunnen worden. GEEN OVERHAASTE STAP Leaster Pearson, de Cana dese minister van Buitenland se Zaken, heeft in het Cana dese Lagerhuis verklaard de verzekering gekregen te heb- hen, dat de Amerikaanse re gering geen enkele overhaas te of provocerende stap zal doen en zich niet in avontu ren zal storten, die de vijan delijkheden in het Verre Oos ten zouden kunnen uitbrei den. Pearson heeft te Was hington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. Pearson zeide dat de bespre kingen in de Amerikaanse hoofdstad vriendschappelijk en openhartig geweest waren. Hoe wel de Canadese regering het besluit tot de deneutralisatie van Formosa betreurde, „moeten wij ons best doen, de ongerustheid van de V.S. t.a.v. de impasse op Korea te begrijpen". „De lei ders der V.S. willen de vijan den van de V.N. tenminste te kennen geven, dat zij op him hoede moeten zijn". Pearson, die ook voorzitter is van de algemene vergadering der V.N., noemde het betreu renswaardig dat er steeds meer gesproken werd over celvor ming van ondermijnende ele menten in het secretariaat van de V.N. Een afgevaardigde, die het voorstel opperde de geldigheids duur van het Atlantisch ver drag van 20 tot 50 jaar te ver lengen om Frankrijk gerust te stellen, gaf Pearson ten ant woord dat de kwestie op het ogenblik in studie is. DULLES DEED GEEN CONCRETE BELOFTEN De commissie voor buiten- uandse zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft medegedeeld van mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles de verzekering te heb ben ontvangen, dat hij tijdens zijn jongste reis naar West- Europa de Europese bondgeno ten geen concrete beloften heeft gedaan en zulke van hen ook niet heeft gekregen. Dulles heeft de commissie meegedeeld, dat hij de tweepar- Een aantal helicopters, die aan de reddingswerkzaamheden in het rampgebied hebben deel genomen, daalden gisteren in de tuin van paleis Soestdijk, waar de bemanningen werden ontvangen door de Koningin en de Prins. tijdigheid in de buitenlandse politiek zal versterken. Op 4 Maart zal de commissie oud-commandant van het acht ste leger in Korea generaal James van Fleet vragen stellen. SAMENWERKING MET DEMOCRATEN De Amerikaanse regering streeft er naar uitgebreider steun van het Congres voor de verwezenlijking harer po litieke doeleinden te verkrij gen, door de democraten uit te nodigen met haar samen te werken. Het was op initiatief van pre sident Eisenhower dat generaal Omar Bradley, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, en andere militaire leiders op een Donderdag j.l. ge houden bijeenkomst republi keinse en democratische Con gresleiders hebben ingelicht over de militaire wereldsituatie. Eerder op diezelfde dag wa ren republikeinse en democrati sche rechtskundigen uitgenodigd op een bijeenkomst op het Witte Huis hun mening ten beste te geven over voorstellen tot het instellen ener commissie, die tot taak zal krijgen de verhouding tussen de federale regering en het bestuur der staten op het gebied der belastingwetgeving te bestuderen. Vliegtuigongeluk in Berlijn In de Franse sector van Berlijn is een tweemotorig Frans mili tair vliegtuig verongelukt. Ze ven personen kwamen om het leven. KONING BOUDEWIJN ERNSTIG ZIEK De Belgische eerste minis ter Van Houtte heelt meege deeld dat Koning Boudewijn ernstig ziek is. Hij zeide ver der dat de 22-jarige vorst voor herstel van gezondheid „een minder ruw klimaat dan het onze gedurende deze bijzon der koude winter" nodig heeft. Om erger te voorkomen moest de Koning enige we ken rust houden. Naar verluidt lijdt de vorst aan de gevolgen van een kwaad aardige vorm van griep en een ernstige kee.aandoening. Bij af wezigheid van Koning Boudewijn werd de jaarlijkse herdenkings dienst te Brussel voor Koning Albert, die 19 jaar geleden bij het bergbeklimmen om het leven kwam, bijgewoond door prinses Josephine Charlotte en door prins Alexander, de 10-jarige zoon van Koning Leopold en de prinses van Retie. Koning Boudewijn woonde in zijn villa te Antibes, met zijn vader, stiefmoeder en zijn broer prins Albert, een mis ter nage dachtenis aan zijn grootvader bij. Vermaan aan Britse pers Naar te Londen vernomen wordt heeft de Belgische ambas sadeur te Londen de aandacht van de Britse staatssecretaris van .Buitenlandse Zaken Strang ge vestigd op de pijnlijke indruk, die in Belgie gevestigd is door de Britse perscommentaren op het verblijf van Koning Boudewijn aan de Rivièra. Later werd gemeld dat dokter Georges Luigi, een arts, die Ko ning Boudewijn heeft onderzocht, verklaard heeft, dat de Kor.dng niet ernstig ziek is. Hij zou zijn normale werkzaamheden binnen een paar weken kunnen hervat ten. De Koningin dankt de militairen H.M. de Koningin heeft de volgende dagorder uit gevaardigd, bestemd voor het personeel van zee-, land- en luchtmacht en tevens gericht tot de militai ren uit het buitenland, die hulp in de overstroomde gebieden verleend hebben. „Nu het reddingswerk in de overstroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mogelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waardering te uiten voor de offervaardigheid, ijver en bekwaamheid, waarmede deze zware taak door de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en luchtmachtcontingenten van ver schillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samenwerking met de niet- militaire organisaties, personen en groepen van per sonen, die met en naast U hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlijke autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de noodmaatregelen hadden, de onmiddellijke eerste hulp gegeven, die z ij bij de moeilijke taak, waarvoor zij gesteld waren, nodig hadden". Tevens heeft H.M. de Koningin het volgende schrij ven gericht aan de minister-president: „De bijzondere waardering die ik in bijgaande dag order uit voor de bijdrage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiter aard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoriteiten, organisaties en personen, die mede gear beid hebben aan het reddingswerk in de watersnood- gebieden". EISLER NIET UITGEWEKEN De voormalige leider van het opgeheven Oostduitse voorlich tingsbureau prof. Eisler is Dins dagavond voor het eerst sedert de opheffing van het bureau in December 1952 als propagandist in het openbaar opgetreden. Eisler sprak in de overvolle theaterzaal van het huis van de Sowjet-kultuur te Oost-Berlijn over de politieke vluchtelingen. Uit dit optreden van Eisler blijkt dat geruchten, volgens welke Eisler naar het Westen gevlucht zou zijn, niet juist waren. Israels regering kreeg vertrouwen Het Israëlische parlement heeft zich achter de regering geschaard wat betreft de poli tiek ten aanzien van de Sowjet- Unie. Drie moties van wantrou wen van linkse zijde werden met 79 tegen 16 stemmen ver worpen. (Van onze parlementsredacteur) GISTERMIDDAG heeft voorzitter Kortenhorst in de steld, bestaande uit vijftien leden. Ook nu weer rees steld, bestaande uit vijftien leden. Ook nu weer reeds de vraag of de Kamer communisten in deze commissie moest opnemen. De voorzitter liet de fractievoorzitter van de P. v. d. A., mr Burger, de kastanjes uit het vuur halen. Voordat er nog namen waren genoemd diende deze afgevaardigde een motie in om de communisten uit de tijdelijke commissie te weren. Zijn voornaamste argument was, dat deze com missie zaken moet bespreken, die niet voor communistische oren bestemd zijn, zoals defensieproblemen, het alarme ringssysteem „de organisatie van de evacuatie en de be scherming van de burgerbevolking. Deze motie werd aan genomen met de stemmen van de V.V.D. en de C.P.N. tegen. Mr Oud (v.v.d.) betoogde uit voerig dat het niet verstandig r.vramunisten buiten deze commissie te houden. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij geen waardering heeft voor het optreden van deze Moscovie- ten. Hun houding bij het waters nooddebat keurde hij ten sterkste af. Maar moet men daaruit con clusies trekken? Het communis me moet met geestelijke wape nen worden bestreden. Het debat van de vorige week noemde de heer Oud, gezien het optreden der communisten „een buitengewoon goede bijdrage in het regelmatig laten verdwijnen van deze groep. Om de voze cri- tiek in het licht te stellen moet men hen juist in de commissie opnemen. Door hun dwaze en ongefundeerde critiek komen zij dan nóg grondiger in hun hemd te staan. Slechts uit één over weging moet men de communis ten uit Kamercommissies weren en dat is, wanneer het landsbe lang op het spel staat". Dit is volgens de heer Oud bij deze commissie niet het geval. Geheime zaken kunnen altijd wor den besproken in de vaste com missie voor de defensie of voor de bescherming bevolking. Dat waren de heer Burger en de rest van de constructieve fracties niet met de heer Oud eens. Dat de communist Gortzak zich verzette behoeft geen betoog. Hij wist al weer de reden van deze motie op te noemen n.l., dat de dijken wel eens niet gedicht kunnen worden. Uit strategische overwe gingen kunnen de Amerikanen dit wel eens wensen. Dit argu ment was voor de heer Oud weer aanleiding om de communisten juist in de commissie te halen, een commissie, waarin zij hun critiek nimmer waar kunnen maken. Geen Esperanto op L.O. Met 3744 stemmen verwierp de Kamer het artikel in de wij ziging van de L.O.-wet, om Es peranto op de lagere scholen mo gelijk te maken. Voor stemden de P.v.d.A., C.P.N. en de heer Roos- jen (a.r.). Ook bij de P.v.d.A. was een dissident: de heer Ten Hagen. Hij stemde dus tegen. Een amendement De Loor (arb.) om het op non-actief stel len van onderwijzers die lid van Gedeputeerde Staten worden mogelijk te maken, haalde even min de eindstreep. Het werd ver worpen met 3150 stemmen. Voor waren de socialisten en de communisten. Subsidie op huisbrand mogelijk. In antwoord op vragen van de heer Nederhorst (arb.), over de gevolgen van de instelling van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot, voor de economische en sociale ver houdingen in ons land, antwoord de de minister van Economische Zaken prof. Zijlstra, dat wat kolen en erts betreft nog geen zekerheid bestaat over de prij zen. Het feit dat de kolenprys bepaald wordt naar de prys van de Ruhrkolen die hoger ligt dan de Nederlandse ko len behoeft nog niet te be tekenen, dat onze kolenprys wordt verhoogd. Dat hangt af van de egalisatie-procedure, die zal worden gevolgd. De Neder landse regering houdt echter de bevoegdheid om huisbrand te subsidiëren. De specialisten-affaire. Het ontwerp om de Prijsopdrjj- vings- en Hamsterwet 1939 te verlengen bracht minister Zijl stra in conflict met de K.V.P.- fractie. De oorspronkelijke wet gold destijds voor „oorlog, oor logsgevaar en buitengewone om standigheden". Mr Van Rijcke- vorssel (k.v.p.) nam het de be windsman kwalijk, dat hij de zaak van de specialisten in het zuiden des lands heeft afgedaan op grond van deze wet. Naar zijn mening is dat onmogelijk, want er was geen sprake van „oorlog, oorlogsgevaar en bui tengewone omstandigheden". Het debat kwam niet goed tot zijn recht. Dit interessante punt was n.l. niet schriftelijk voorbereid, zodat de minister onverhoeds voor dit probleem kwam te staan. Bovendien maakte voor zitter Kortenhorst zo snel een einde aan dit gesprek, dat er zelfs van repliek geen sprake kon zijn. Minister Zijlstra ont kende dat bij iedere concrete maatregel, die op grond van deze wet wordt genomen, sprake moet zijn van oorlogsgevaar. Toe passing van deze wet is naar zijn mening een kwestie van beleid. Hij hoopte dat spoedig aan alle prijsregelende bepalingen een einde gemaakt zou kunnen wor den. Prof. Romme (k.v.p.), die zich niet tegen de verlenging van deze wet verzette vond de uiteenzetting van de minister „hoogst gevaarlijk". Op zo'n ma nier wordt de staatsmacht op ongeoorloofde wijze vergroot. Verlaging vereveningsheffing. Eindelijk kwam ook nog het ontwerp om de vereveningshef fing te verlagen van 4'/2 tot 4 aan de orde. Men zal zich her inneren, dat dit ontwerp een ge volg is van de invoering van de Wachtgeld- en Werkloosheids wet. Deze verlaging met een half procent heeft bij het bedrijfs leven nogal kwaad bloed gezet, omdat de Stichting van de Ar beid adviseerde deze heffing met 2 terug te brengen. De rege ring meende, dat zij niet meer kon doen. Nu heeft de regering een com plex van maatregelen in voorbe reiding in verband met de werk- gelegenheidspolitiek en het huurvraagstuk. Minister Van der Kieft schreef daarom een brief aan de Kamer, op 4 Fe bruari j.l., waarin hij voorstelde de discussie maar uit te stellen, tot de nieuwe maatregelen aan de orde worden gesteld. Zou de Kamer dat niet willen dan kon hij onmogelijk nadelige amen dementen toestaan. Verleden week stelde voorzitter Korten horst laconiek voor dit schrijven maar voor kennisgeving aan te nemen. Het was dan ook geen won der dat de heer v. d. Heuvel (a.r.) dit schrijven betreurde. Om het zacht te zeggen, vond hij het onjuist omdat er daar door ingegrepen werd op de mondelinge behandeling. Mi nister Van de Kieft pareerde deze opmerking door te zeg gen, dat de Kamer doet wat zij zelf wil. Nu, dat is met deze brief wel gebleken. De heren Hooy (k.v.p.), v. d. Heuvel (a.r.), v. d. Wetering (c.h.) en Ritmeester (v.v.d.) be treurden de gang van zaken met dit ontwerp, dat een terugwer kende kracht heeft tot 1 Juli 1952. Zij wonden er geen doekjes om dat, al aanvaarden zij dit ontwerp, zij later op deze ma terie zouden terugkomen. In stemming met deze onvolledige compensatie werd door geen van de sprekers betuigd. Een uitzon dering was de heer Hofstra (arb.), die meende dat dit com promis wel aanvaardbaar was. De oplossing die de regering heeft gevonden is in ieder geval niet ten koste van de arbeiders gegaan. De heer Van de Kieft sprak ook van de meest rede lijke oplossing. Dat de Kamer daar anders over denkt zal wel blijken als de belastingmaat regelen aan de orde komen. Het ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Daarna werd een begin ge maakt met het zeer belangrijke ontwerp op het ontslagrecht. Al leen de heer Oud (v.v.d.) is nog maar aan bod gekomen, zodat er alle aanleiding is om hierop morgen nader terug te komen. Goede morgen De inzet van zes pence (on geveer 25 cent) in twee ver schillende voetbalpools en het juist invullen van een aantal uitslagen heeft van de 40-ja rige Londense verzekerings- bediende Jack Coulton een gefortuneerd man gemaakt. Kort na het ontwaken kreeg hij Dinsdagochtend de schok van zijn leven te verwerken toen hij in de brievenbus de mededeling vond, dat hij in de ene pool 75.000 pond en in de andere 34.171 pond had gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een bedrag van ongeveer 1.162.671 gulden in de schoot geworpen. Coulton had de gevraagde uitslagen van acht verschillende ont moetingen correct ingevuld. Een aantal bewoners van Sta- venisse heeft toestemming ge kregen naar hun huizen terug te keren. Dat het niet gemakkelijk ging de woningen te bereiken blijkt wel uit de foto. Executie Rosenbergs uitgesteld Het is mogelijk dat de executie van het echtpaar Rosenberg zelfs tot 30 Maart zal worden uitge steld. Het hof van appel bepaalde dat, indien verdediger Bloch zijn verzoek vóór 30 Maart bij het hooggerechtshof indient, de exe cutie voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld, hangende het onderzoek door het hooggerechts hof. Bloch deelde het hof mede dat hij dadelijk zou beginnen met het opstellen van het verzoek aan het hooggerechtshof. De terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg, die bijna twee jaar geleden wegens het verschaffen van atoomgeheimen aan een Russische agent ter dood werden veroordeeld, was oor spronkelijk vastgesteld op 14 Januari. In de afgelopen 24 uur trok het hogedrukgebied op de Oce aan ten zuid-westen van de Britse eilanden zich verder in de richting van de Azoren te rug. Langs IJsland trok een nieuwe depressie in de richting van midden-Noorwegen, deelt het K.N.M.I. mede. Tussen deze beide druksyste- men bestaat een brede westelij ke luchtstroming, welke zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving transporteert. Deze zachte en vochtige lucht, waarin in Ierland en Schotland op vele plaatsen maximum temperaturen van ongeveer 12 graden voorkwamen, werd bij het stromen over het betrekke lijk koude water van de Noord zee en het koude landoppervlak zo ver afgekoeld, dat zich op uitgebreide schaal nevel en mist vormde. De temperaturen konden daardoor in ons land niet tot zulke hoge waarden oplopen als in Ierland en Schotland. Ten westen van de Britse eilanden nadert een storings front, dat vergezeld gaat van enige regen, maar waarachter minder vochtige lucht van po laire oorsprong wordt aange voerd. Dit front zal West-Euro pa morgen in de loop van de dag bereiken, waarbij de wind wat aanwakkert. Op zijn minst twee Britse divisies West-Duitsland in In gezaghebbende Parijse krin gen weigert men nadere eijzon- derheden mede te delen over het te Londen door Mayer en Bidault, premier en minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, met Britse regeringsleiders besproke ne. Wel heeft men. nog eens ver klaard dat de Franse regering de Britse bewindhebbers heeft verzocht een waarborg te geven, dat Britse strijdkrachten in Euro pa zullen blijven en dat Groot- Brittannië is gevraagd zich vol ledig in de politieke organen der in te stellen Europese Verdedi gingsgemeenschap te doen verte genwoordigen. Van gewoonlijk welingelichte Parijse zijde wordt nog verno men dat Frankrijk Groot- Brittannië om een waarborg heeft gevraagd, dat tenminste twee Britse divisies in West- Duitsland gelegerd zullen blij ven. Hieraan wordt toegevoegd dat Frankrijk Groot-Brittannië niet heeft gevraagd de termijn van twintig jaar, voor welke het Noordatlantische verdrag is ge sloten, tot vijftig te verlengen. Duitse tegenvoorstellen? In welingelichte kringen te Bonn verwacht men, dat de Duitsers Vrijdag op de vergade ring van de interim-commissie van de E.V.G.-landen met tegen voorstellen on de Franse wensen zullen komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1