Vlootblokkade van China's vasteland is in overweging Noodwering kan polders rondom Halsteren redden Kikvorsmannen Stalin hééft A-bom Helicopters dalen bij paleis Soestdijk Af sluiting zeegaten (in 12 jaar?) thans technisch mogelijk' zoeken slachtoffers Eisenhower op eerste (teleurstellende) persconferentie: Na gedane reddingstaak Rampenfonds 49.5 millioen Nekkramp Landmacht was paraat Staking gold niet voor noodgebied Elzas staakt een kwartier Ambassadeur van India bij Stalin Dat was een zoen waard Toch weer uitstel voor Rosenbergs Prof. J. Th. Thijsse terug Voorzitter van AVRO zwijgt Triest karwei in Oude Tonge Straaljager verongelukt Piloot onverlet fEEftt Democratisch-socialistisch dagblad HetVrije Volk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Woensdag 18 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2367 U1TG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, D1KECT1R H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAEKDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 Ct. - GIRO 28733. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513. 28302. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! A.V.R.O. in de knoop De Clercq: „De zaak is eenvoudig genoeg...." PRESIDENT EISENHOWER lieeft Dinsdag tijdens zijn eerste persconferentie verklaard, dat een vlootblokkade van het Chinese vasteland thans wordt overwogen door verschillende departementen der Amerikaanse regering. Tot dusver was hem echter nog geen enkel officieel voor stel gedaan met betrekking tot een eventuele blokkade of een embargo. De president zei voorts te geloven, dat het absoluut waar is, dat in Rusland drie atoombommen tot ontploffing zijn gebracht, één in 1949 en twee in 1951. Voor tal van ervaren correspondenten was de eerste persconferen tie, die Eisenhower gaf als president, een teleurstelling. De president brak met een oude traditie, toen hij na een half uur zelf het sein gaf, dat de conferentie was afgelopen. Tot dusver was het gebruikelijk, dat de oudste der aanwezige journalisten de conferentie sloot, nadat öe correspondenten hun vragen hadden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) MET INSPANNING VAN ALLE KRACHTEN trachten Rijkswaterstaat en de Nederlandse Heidemaatschappij de dijken bij Halsteren zo ver van een noodzeewering te voorzien, dat men rustig een westerstorm af kan wachten. Er zijn daarvoor menen de deskundigen slechts twee belangrijke dingen nodig. In de eerste plaats zal de wind in de eerstkomende drie dagen geen graad harder uit het Westen moeten aanwakkeren. Bovendien is het noodzakelijk, dat er zo spoedig moge lijk een aannemer met groot materieel aan het werk gaat om achter de noodwering het dijklichaam van een nieuwe talud te voorzien. De dijk van het Bergen op Zoomse getijdenhaventje, tegenover 't stadje Tholen, kreeg over een totale lengte van zeven kilometer in de nacht van de stormvloed voor twee en een halve kilometer gaten en gedeeltelijke ver woestingen. Dat betekent in feite, dat de helê dijk is vernietigd. Langs de gehele lengte is men Dinsdag be gonnen een noodwering van zand zakken in zeedijk vorm op te bouwen, die een hoogte van drie meter boven Amsterdams peil zal moeten be reiken. Achter deze noodwering ligt dus de eigenlijke dijk. Het is thans van de allergrootste urgentie, dat een aannemer met het zwaarste mate rieel draglines, bulldozers e.d. de gaten met zeer grote spoed op gaat vullen, zodat de dijk weer een normaal profiel kan krijgen. Pas wanneer dat is gebeurd, zal men in Halsteren rustig kunnen gaan slapen. Nog deze week gereed Het kanspercentage de polders rondom Halsteren te redden, zou, wanneer er thans een noordwester opstak, gering zijn. Het is daarvoor nodig eerst de noodwering gereed te maken en dat is een werk, dat als er zich geen bijzondere tegenslagen voordoen. Vrijdagavond of Zaterdag middag gereed kan zijn. Het behoud van deze polders enkele honderden ha land is van het allergrootste belang. Tot nu toe konden zij reeds goeddeels worden leeggemalen, voor zover ze by de stormvloed vol liepen. Wanneer dit werk in hetzelfde tempo wordt voort gezet kan men waarschynlyk alge hele verwoesting van de bodemstruc tuur voorkomen. Een nieuwe, al is het maar een vrij zwakke storm uit het Noordwes ten. zou echter een nieuwe ramp voor dit deel van West-Brabant be tekenen. De toestand moge er op het ogenblik nog kritiek zijn er wordt hard gewerkt en dat geeft goede hoop, dat het zal lukken het water blijvend buiten te houden. Thans hadden de journalisten nauwelüks meer dan tien minuten om hun vragen te stellen. De rest van de tUd gebruikte Eisenhower voor een ononderbroken verklaring over onderwerpen, die hü zelf had gekozen. Van de 250 aanwezige jour nalisten konden slechts veertien een vraag stellen. Geen belastingverlaging Op het gebied der binnenlandse politiek verklaarde de president o.m.. dat de regering geen belastingverla ging zou kunnen toestaan, zolang zij nog geen weg ziet om een evenwich tige begroting te bereiken. Hij zei, dat hij nooit belastingver laging had beloofd. Tijdens zyn ver kiezingscampagne had hy slechts gezegd dat het zeer nodig was. mis schien de belastingen te verlagen om het particuliere initiatief niet kapot te maken. Reuter wyst er in dit verband op, dat een Congres-commissie Maandag met grote meerderheid een wet aan vaardde, om de na het begin van het Koreaanse conflict ingevoerde belastingverhoging van elf procent ongedaan te maken met ingang van 30 Juni. (Van een onzer verslaggevers) DE HELICOPTERS, die Nederland in de bange dagen na de rampzalige eerste Februari zulke onschatbare diensten hebben bewezen, zijn vertrokken. Gisteren hebben zij afscheid geno men. Zestien grote, gonzende libellen stegen gisteren op uitno diging van Koningin en Prins op van de velden, vanwaar zij nu al twee weken hebben geopereerd en zochten zich door het luchtruim een weg naar Soestdijk. Om elf uur streek de eerste, de Nederlandse Jezebel, neer in de ach tertuin van het Koninklyk Paleis. Even later volgde de blauwe vogel van de Belgische Luchtvaarmaat schappij Sabena. Daarna wiekten, de een na de ander, de negen Ameri kanen neer, terwyl op het nabyge- legen paleisvoetbalveld vyf Britse toestellen aan de grond werden gezet. Prins Bernhard was de eerste, die naar buiten liep om zijn gasten te verwelkomen: de Amerikanen, de En gelsen, de Belgen en de Nederlan ders, die zich in hun vele etmalen lange onafgebroken strijd tegen de dood voorgoed de vriendschap van ons gehele volk hebben verworven. De mannen nu weer goed ge- Prinses Margriet had de bof van de dag: zij mocht na het bezoek een tochtje met kav Jack W. Ruby maken schoren en in keurige uniformen werden binnen ontvangen door ko ningin Juliana, die langdurig en har telijk met velen van hen sprak en hen allen nogmaals dankte voor al les wat zij in de afgelopen weken hebben gedaan. Ook minister Beel was by de ontvangst tegenwoordig. Margriet de lucht in Om één uur vertrokken de gasten weer. Maar niet dan nadat prinses Margriet, die speciaal daarvoor naar buiten kwam hollen, de Amerikanen er toe had bewogen met een der toe stellen voor haar een „rondje" t< maken boven het paleis. Een wens die maar al te graag werd ingewil ligd. Een laatste handdruk van de Prins voor de vyftig dapperen, en even later zweefde de Jezebel weer weg en hipten ook de andere toestellen tussen de bomen door omhoog, over de paleisvyver. Nog één keer vlogen zy laag over het paleis om na deze afscheidsgroet de terugtocht aan vangen. Een ontroerend ogenblik. De stand van het Rampen fonds bedroeg gisteravond 49,5 millioen gulden. In de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo is een geval van nekkramp geconstateerd. Alle maatregelen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen, zyn ge troffen. Dagorder chef-staf: Dé chef v^i de generate staf heeft de volgende dagorder uitgegeven: „Nu de militaire bijstand ten be hoeve van de watersnood in alge mene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast. dat de Koninklijke Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen, hebben zich met hun gehele persoon inge zet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en -egen, met onver poosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot red ding van mens tn dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in iija- van nood wordt verwacht". Hulp per Westerdam De New Yorkse havenarbeiders waren in staking, maar voor goederen voor het Nederlandse noodgebied maakten zü graag een uitzondering. Zfj laadden de dertig ton goederen aan boord van de „Westerdam", die ze gisteren in Fotterdam bracht. Deze goederen bestaan iri hoofd zaak uit kleren, die het Amerikaanse volk spontaan bijeen heeft gebracht. Verder was er ok een nieuwe am bulance-auto, die door de fabrikant werd aangebode aan de Koningin. „By iv'is kay' HAL) in New o.-k AmJcü - -iu'i-qdc®. i*.- zakken vol binnengedragen", vertelde de ge zagvoerder van de „Westerdam" R. Brands. „Het Amerikaanse volk leeft werkelijk geweldig mee". De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir F, C. C. baron van Tuyll van Zuylen. nam de goederen in ontvangst. Hy dankte de kapitein voor de goede zorgen en de HAL voor de belangeloze medewerking, want deze goederen werden kosteloos ver scheept evenals de tweehonderd ton die nu onderweg zyn met de „Veen- dam". De arbeiders in de Elzas hebben gisteren een kwartier gestaakt als protest tegen de gevangenisstraffen, die het militaire gerechtshof te Bor deaux heeft uitgesproken tegen een twaalftal Elzassers wegens hun aan deel in het bloedbad van Oradour. Vele openbare kantoren en winkels waren gesloten, bussen en trams stonden stil en de passagiers be trachtten een stilte van een kwartier. Tuntler te Groningen. Stalin heeft Dinsdagavond een on derhoud gehad met de ambassadeur van India, Menon. Dit is de tweede buitenlandse am bassadeur. die Stalin de laatste tien dagen heeft ontvangen. Op 7 Febr. ontving hij de Argentynse ambassa deur Leopoldo Bravo. De Indiase ambassadeur heeft na het onderhoud geweigerd enig com mentaar te leveren. Malik, een der plaatsvervangende Russische ministers van Buiten landse Zaken, was by het onderhoud aanwezig. Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft Dinsdag een uitstel van executie tot 30 Maart verleend aan het wegens atoomspionnage ter dood ver oordeelde echtpaar Rosenberg. Dit is gebeurd om het echtpaar m staat te stellen het Opperste Gerechts hof om herziening van hun zaak te verzoeken. Eerder had da federale rechter Kaufman de datum van de executie vastgesteld in de op 9 Maart begin nende week. Vyf bandieten hebben by een roofoverval in gangsterstijl op de Credito Italiano te Milaan zeven mil lioen lire buitgemaakt. Zij hadden machinegeweren by zich. (Van een speciale verslaggever) „Als Nederland er het geld voor over heeft, kunnen de zeegaten over twaalf jaar dicht zijn." Deze stellige uitspraak kwam vanmorgen op Schiphol uit de mond van prof. J. Th. Thijsse, de Delftse hoogleraar, die door minister Algera uit Amerika werd teruggeroepen in verband met de overstromingsramp. Als directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft heeft prof. Thysse reeds belangryk onderzoekingswerk betreffende de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen verricht en het is de bedoeling, dat thans met de meeste spoed zal worden gezocht naar de mogelykheden van een totale afsluiting. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in een Radiobode schrijven. Tijdens een ouderling overleg in het hoofdbestuur is hem geadviseerd dit besluit te nemen en de heer De Clercq heeft ingezien dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit verneemt het ANP van het hoofdbestuurslid, professor dr J. H. (Van onze speciale verslaggever) Er spelen nog kleine kinderen tussen de ruïnes van Oude Tonge en éflkefe vrouwen doen er boodschappen. Maar waar de Mo lendijk in het water duikt, staat een groepje militairen bij de resten van een ondergelopen huls. Op aanwijzingen van de vader zoe ken zij naar een baby van dertien maanden, de enige van het grote ge zin. die bij de ramp is vermist. De deken van het bedje is gevonden, maar dat is alles „Scnei maar uit, het zal wel tussen iet puin zitten", wordt er gezegd. Omdat de vader er op aandrong lebben de mannen hun andere werk wen onderbroken. Dat andere werk? Ook lijken ruimen. Dat doen luite- aant-tèr-zee De Roo en sergeant De Ridder met. drie mannen van de pon tonniers van de duikerschool uit Geert ruidenberg, Een ploeg van twee tikvorsmannen met drie helpers. Zij roeken op plaatsen waar de vijftig soldaten van luitenant Kervel met nun lieslaarzen niet kunnen komen. „Het is ontstellend hoeveel we er vinden nu het water wat zakt", zegt 'uitenant Kervel... Onder het ijs De kikvorsmannen hebben hun rubberpakken uitgetrokken. „We kunnen niet langer dan een uur achter elkaar in het ijskoude water blijven. Vanochtend een uur en van middag weer. Vanochtend moesten we zelfs gaten in het ijs maken om on der water te kunnen komen." Zij helpen nu .met de drie laatst <ze- oorgen siachtoilers uit de boot op de dijk brengen. Gekleed, maar nog ip blote voeten heeft het water hen verrast. Met zakken overdekt gaan de slachtoffers op een wagentje naar het indentificatiehuis. De kinderen en vrouwen gaan aan de kant als de trieste stoet passeert. Op het dak van een geïsoleerd huis, vijftig me ter van de dijk. miauwt nog een poes .Als het water nog wat meer zakt vertrekken we. Dan zijn er geen dui kers meer nodig", zegt luitenant-ter zee De Roo. Maar dan blijft er het werk voor luitenant Kervel en zijn mannen. Maandag is zijn ploeg aangevuld tot een volledige compagnie van tweehonderd man. Tot volgende week Dinsdag blijven zij. Lijken ruimen, de ergste chaos herstellen, cadavers bergen. Lang verlof? Enkele soldaten hebben het niet langer aangekund. „Allen worden goed in het oog gehouden om te wor den afgevoerd zodra ze een inzinking dreigen te krijgen", vertelt legerpre- dikant L. H. Kwast. Men hoopt hun na dit werk een flink verlof te kun nen geven. Vier en zeventig van de driehon derd vermisten in Oude Tonge zijn er tot Maandag geborgen. Vóór hun namen worden bekendgemaakt, moe ten de slachtoffers door vier mensen herkend zijn. Anders wordt een foto ?emaakt. Allen worden de dag van oerging nog begraven. Cadavers runnen, lijken opsporen ?n begraven dat zijn de trieste be zigheden in de noodgemeenschap Oude Tonge. De professor voegde aan zijn toe spraak toe. dat er nog minstens twee jaar nodig zullen ziin voor studie. En dan tien jaar voor de uitvoering. Dat is samen twaalfmaar dat is de meest optimistische schatting", aldus prof. Thiisse. „In de practiik zal het wel wat langer duren". Eerder had hii al vijftien jaar als termijn van verwezenlijking genoemd. Hii bevestigde de opvatting, dat dit werk veel grotere moeilijk heden zou bieden dan het maken van de afsluitdijk heeft gedaan. Het zou ook veel meer kosten. „Maar technisch Is het sinds kort mogelyk!" Prof. Thiisse was. toen de ramp Nederland trof. juist in Amerika aan gekomen. waar hij een jaar de ge meenschappelijke Nederlandse leer stoel aan de universiteit van Michigan zou bezetten om er waterbouwkunde te doceren. Zuidelijk IJselmeer Als geestelijke vader van de ge dachte der afsluiting noemde prof. Thijsse de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat dr ir J. v. Veen. Een „zuidelijk IJselmeer", gevuld met zoet water, zoals na de afdamming zou ontstaan, zal ook de landbouw grote voordelen bicden. Als grote bilkomende moeilijkheden, die zich bij een eventuele uitvoering van het werk zullen doen gelden, noemde prof. Thiisse de te regelen rivier- en iisafvoeren. het om hals brengen van de oestercultuur en de kwestie der scheepvaartwegen in dit gebied, waarbij de belangen van Rot terdam en Antwerpen m het geding komen. Tussenoplossingen, zoals sluiting van 't Goereesche Gat, gecombineerd met verhoging van de bestaande dijken, zijn ook moge lijk. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over tien is een Gloster-straaljager van de vliegbasis „Twente" dicht bij Oldenzaal, in de buurtschap Zuid- Berghuizen (gem. Losser) veronge lukt. De piloot, de 26-jarige reserve- sergeant-vlieger L. M. J. van Dieten uit Aarle Rixtel, liep geen letsel op. Het toestel werd nagenoeg vernield. Het vliegtuig kwam uit oostelyke richting en de piloot was kennelijk van plan op de vliegbasis te landen. Hy liet daartoe echter zyn toestel te vroeg dalen, waardoor het met de kruinen van een aantal bomen in aanraking kwam om vervolgens in struikgewas terecht te komen. Gelukkig sloeg de machine niet over de kop, maar gleed het op zyn buik nog ongeveer vyftig meter ver der. Overal lagen de stukken er brokken van de verongelukte jager verspreid. Het mag een wonder heten, dat er geen brand uitbrak en dat de piloot heelhuids uit de cabine naar buiten kon klimmen. Zeven juryleden hoefden zich geen ogenblik achter het oor te krabbelen voor zij in Davos het zeventienjarige Amerikaanse meisje Tenley Albright uit Boston, het wereldkampioenschap kunstrijden op de schaats toekenden. Blijkbaar waren haar tivee érnstigste mededingsters, de Duitse Gundi Busch (rechts) en de Engelse Valda Osbom (links) het daar volkomen mee eens, getuige hun hartelijke zoen, waarmee zij Tenley op het schavotjegelukwensten. VOOR DE POLITIERECHTER In Den Haag verscheen een 36-jarige hoofdcommies aan één van de depar tementen. Hem was ten laste gelegd dat hij op 6 Februari in. de Hout- rusthallen by het sorteren van goe deren, een paar wollen handschoe nen had weggenomen. Een vreemd geval. Tijdens de behandeling bleek dat de ambtenaar een paar leren wanten van zich zelf voor óe hand schoenen had teruggelegd en dat hy al eerder stapels goed had geschon ken. De politierechter veroordeelde daarom de zonderlinge dief tot een maand voorwaardelijk, en tot het storten van 100 gulden in het Ram penfonds. ^jp'Een Frans harmonie gezelschap van 80 man zal over een paar maanden naar Koog aan de Zaan komen, omdat het harmonie orkest „Zaanlands Kapel" zestig jaar bestaat. Op 31 Mei en 7 Juni zal een groot concours worden gehouden in het wandelpark van Koog aan de Zaan. In de Zeeuwse stromen wordt thans weer gevist naar mosse len en oesters. Direct na de over stroming had het bestuur der visse rijen vangst en verzending verboden, uit vrees voor mogelyk gevaar voor de volksgezondheid. Die vrees bleek ongegrond te zyn en de export is al weer begonnen. Over de schade aan oestercultuur en mosselteelt valt nog niet veel te zeggen, maar omdat de bebakening van de percelen niet is weggeslagen, veronderstelt men dat het meevalt. Opoe Ver schoor, de oudste inwoonster van Hilversum, is vandaag 101 jaar ge worden. Vote JACK COÜLTON, een Londense ver- zekeringsbediende van 40 jaar is, wat je noemt, binnen. Hy vond gis termorgen in zyn brievenbus de me dedeling, dat hy in twee voetbalpools meer dan een millioen gulden had gewonnen. Hy had de uitslagen van acht verschillende ontmoetingen juist geraden, vj? Mevrouw Ina Evans heeft aan ae rechter te Portland in de Amerikaanse staat Maine verteld, dat haar man „haar tanden en neus gebroken heeft, een arm en een paar ribben, en bovendien een scheur in haar oor veroorzaakt heeft. Maar af gezien daarvan is hij vreselijk goed en er is niemand op de wereld van wie ik meer houd." Zy verzette zich tegen de aanvraag tot echtscheiding. Ingediend door haar man. De 19- jarige Betty Anderson en de 25-ja- rige Frank Dyslin wilden aan het strand van Miami, in de Amerikaan se staat Florida, op waterski's trou wen en zy zouden door ds Jefferson van een boot uit in de echt worden verbonden. Maar er stond een stevige bries, de zee was ruw, en na korte tijd vielen bruid en bruidegom in het water. Zy zwommen naar het strand, waar zy, tot de kin toe nat, de trouwbeloften voor de predikant her haalden. Iets meer wind De Bilt verwacht fan Woensdagavond tot Donderdag avond: Matige, later ty- delük krachtige westeiyke wind. Aanvankelyk nog mistig of nevelig weer. later overwe gend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen of motregen en weinig veran dering in temperatuur. Febr. Zon opk. ond. 7.48 18.01 Maan opk. ond. 9.25 9.47

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1