Voorontwerp Landbouwwet vrijwel gereed MUZIEKLEVEN TE AMSTERDAM EDEN WIST SOEDAN TE „REL" OVER BEZWEREN Ongetrainde Zwaluwen met 5—0 verslagen te Gent AKKERTJES 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Eerste Kamer aanvaardt begroting van Landbouw Minister stelt opheffing veevoederdistributie in vooruitzicht (Van onze Haagse redacteur) 's-G r a v e n h a g e, 18 F'ebruari J)E gevolgen, welke de stormramp voor de landbouw en de export van agrarische producten zal hebben, namen een belangrijk deel in van de discussie, welke gisteren in de Eerste Kamer is -gevoerd over de be groting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Zonder uitzondering begon nen alle sprekers met hun deernis uit te spreken over het verlies van zovele mensenlevens. Verscheidene leden hebben ook woorden van eerbiedige hulde geuit aan de nagedachtenis van ir S. L. Louwes, de onlangs overleden direc teur-generaal van de voedselvoorziening. In beide gevallen heeft mitnister Mansholt zich hierbij aangesloten. Het waren voornamelijk de heren H. D. Louwes (v.v.d.) en prof. Rip (a.r.), die de minister een aantal vragen heb ben gesteld over de omvang van de stormramp voor de landbouw, over de te volgen procedure tot landbouwherstel en over daarmee samenhangende pro blemen. Sedert de regeringsnota over de stormramp is verschenen, waarin ook over de materiële schade aan land- en tuinbouw toegebracht, cijfers zijn gege ven, zijn er weinig nieuwe feiten aan de dag getreden, zo verklaarde minister Mansholt. Al het vee, dat moest worden geëvacueerd is thans ondergebracht. Een klein deel van het vee is zelfs waar dit mogelijk was al weer terugge voerd. Onder zeer groot voorbehoud deelde de minister mededat ca 8000 ha win tertarwe onder water staat; hiervan moet 7000 ha als verloren worden be schouwd. In globale cijfers kan men zeg gen, dat een mindere oogstopbrengst is te verwachten van 87.000 ha granen, 10.000 ha suikerbieten, 7000 ha vlas, 5000 ha peulvruchten en voorts o.a. 500 ha uien. Het is juist, zoals door sommige leden was betoogd, dat er een ongelimi teerde behoefte aan suikerbieten bestaat. Of de regering ten deze bepaalde stimu lerende maatregelen zal nemen, staat nog niet vast. Misschien dat een suiker- bietenprjjs zal worden vastgesteld. Dit wordt in elk geval onderzocht. Een be slissing op korte termijn is ten deze te verwachten. Voor 1954 verwacht de bewindsman feen tekort aan pootaardappelen. Voor e oogst 1953 worden maatregelen ge troffen. De bedoeling is uit andere ge bieden 2000 ton pootaardappelen aan te voeren; hiervan is de helft reeds byeen. Ten aanzien van de export van agrari sche producten zijn reeds enige maatre gelen getroffen, ó.a. voor aardappelen, hooi en ander ruw voer. Er zal worden nagegaan of er in de naaste toekomst aanleiding bestaat de getroffen maat regelen te verzachten. Voor de zaaitijd hoopt de minister voldoende gips be schikbaar te hebben. Voor rijshout is een prijsregeling getroffen. De leveringen aan het Amerikaanse bezettingsleger in West-Duitsland heb ben moeilijkheden ondervonden. 15.000 ton aardappelen zullen niet kunnen v den geleverd, tenzij de situatie alsnog verandert. Ook de meikleverantie:on dervonden aanvankelijk moeilijkh eden, maar deze gaan inmiddels weer do or. Voorbereid wordt een wijziging vazi de herkavelingswet-Walcheren met dien verstande, dat enige aanvullende maat regelen zullen worden voorgesteld, zodat daaronder ook de noodgebieden kunnen vallen. Minister Mansholt heeft overigens tijdens dit landbouwdebat veel waarde rende woorden over zijn beleid mcigen aanhoren. Intussen brachten verschei dene leden, zo de heren Louwes (v.vjd.), prof. Rip (a.r.) en de heer Kolff (c.Jl) op onderscheidene punten toch wel ertige bezorgdheid tot uitdrukking. Met mime had de export hun belangstelling. Teleurstelling werd bijv. tot uitdrukking febracht over het bacon-contract raiet ngeland. Ook de minister was hieroiver teleurgesteld, maar hij zeide enige hoop te koesteren, dat alsnog een verruimitne van het toegestane kwantum mogelijk zal zijn, al kon hij op dit moment daar omtrent geen enkele zekerheid geven- Natuurlijk kon men geen vrtjde hebben met de invoerbeperkingtm welke Amerika aan onze agrarische producten oplegt. Toen Foster Dulles hier was, is daarover gesproken. M>fcn zal de nieuwe Amerikaanse regering echter enige tijd moeten laten om zich hierover te beraden, aldus minister Mansholt. Volgens mr Kolff koestert de minister wat onze landbouwexport betreft, een. onverwoestbaar optimisme. Mr Kolff: deelt dit optimisme niet. mede gelet op» de houding van België. Ten deze moesl:j minister Mansholt evenwel aanvoeren., dat er een belangrijke toeneming vara onze agrarische export naar België is. (Van onze correspondent) Londen, 18 Februari jyïINISTER EDEN heeft gisteren A in het Lagerhuis handig ge profiteerd van een atmosfeer van tegenstrijdige gevoelens en zo een politiek onweer bezworen. Er dreigde in het Lagerhuis een ogenblik iets meer dan een storm in een glas water wegens de radiorede van generaal Naguib tot de Soedan, maar minister Eden slaagde er vrij gemakkelijk in de actieve beroering tot voor noemd glas water te beperken door zijn verzekering, dat Engeland op zijn stuk blijft staan, waarna hij een beroep deed „op beide partijen" geen roet in het eten te gooien. In gTote meerderheid heeft het huls zich ook niet geleend voor wat men het best met een „rel" zou kunnen bestem pelen. Zoals vaker gebeurt hebben de kranten van Lord Beaverbrook een „rel" trachten aan te stoken onder de Jin- goisten, waarbij tevens wraak genomen zou kunnen worden op minister Eden. Sinds een paar weken bestaat er name lijk openlijke vijandschap tussen Lord Beaverbrook en het Foreign Office, om dat het departement van minister Eden in een circulaire aan de Westduitse pers de raad heeft gegeven niet te veel notitie te nemen van de Beaverbrook- organen, daar deze weinig of geen poli tieke betekenis hebben ondanks hun grote oplaag. Hiertegen heeft de Bea- verbrookpers natuurlijk fel geprotes teerd. zonder resultaat echter, behalve dat het vast stond dat Lord Beaverbrook van de eerste de beste gelegenheid ge bruik zou maken minister Eden dwars te zitten. Die gelegenheid heeft zich thans voorgedaan ove"r de Soedan. De Beaverbrookcampagnc heeft ech ter alleen onbetekenende echo's kunnen oproepen bij een kleine minderheid van radicaal-conservatieve Lagerhuisleden, al mag men aannemen, dat de Innerlijke emotie wegens het verlies van „weer een stuk empire" in g-roter kring is ver spreid. De meer realistisch gezinde con servatieve leden hebben begrepen, dat het om een zuiver academisch onder werp van debat ging, waarmee niets positiefs te bereiken zou zijn, en alleen maar Egyptische gevoeligheden geprik keld zouden worden. De Labour-ver tegenwoordigers kwamen de conserva tieve minister Eden ook te hulp. Toen het Labourtïd Hector MacNeil de vraag stelde of het wei de moeite waard was verder met Egypte te onderhandelen over het Suezkanaal, ging er onder zijn eigen aanhangers een afkeurend geroep op. en MacNeil verzekerde gauw. dat hrt minister Eden niet tn verlegenheid wenste te brengen! DE Londense ochtendbladen achten het debat ook niet ran veel be lang blijkens hun commentaren, en de Daily Express, die de rel is begon nen, vermeldt de mislukking er van slechts met enkele woorden. In politieke parlementaire kringen werd het Lagerhuisdebat „schaduw boksen" genoemd. Practisch is hei- onderwerp immers absoluut niet hctueél, en wanneer het dat wel wordt, over drie jaar, is de overeen komst niet meer van kracht. De kans, dat de Soedan zal vragen opgenomen te worden in het Gemene- best is gering, en de kans dat alle andere leden van het Gemenebest (Zuid- Afrika) daarin unaniem zouden toe stemmen wat noodzakelijk is is eveneens gering. Aan alle kanten is duidelyk, dat dit debat volkomen irreëel was en alleen kan tonen hoeveel poli tieke steun Eden heeft Wat dat betreft heeft het debat getoond, dat Eden nog altijd veel meer medestanders heeft dan er critici zijn, ofschoon deze groep de laatste tyd groter is geworden. Een element van het debat is natuur lijk ook geweest het latente wantrouwen tegen Egypte bij het honoreren van af spraken en overeenkomsten. Nu de onderhandelingen over het Suezkanaal voor de deur staan, geeft dat relief aan de allervoornaamste moeilijkheid name lijk of de Britse troepen pas terugge trokken zullen worden nadat een volle dige overeenkomst over de defensie van het gehele Nabije Oosten is bereikt, of. zoals generaal Naguib schijnt te eisen, eerst teruggetrokken moeten worden, voordat hij, als verdragspartner, in alle vrijheid en met het prestige van een vol komen onafhankelijke staatsman, kan onderhandelen. Wel is er een reëel gevoel van ontevre denheid over de toepassing van het recht van arbitrage voor de vaststel ling van minimumprijzen. Dit recht is op verzoek van België uit het landbouw- protocol gelicht. De minister ziet, helaas, op dit ogenblik nog geen moge lijkheid hierin verandering te brengen. Inderdaad is er nu een zekere mate van willekeur, wanneer men eenzijdig de minimum-prijzen vaststelt, zoals thans in België gebeurt. Anderzijds meent minister Mansholt, dat de Belgische landbouw een zekere bescherming (nog) niet kan missen. Met uitzondering van de heer Bran denburg (comm.) kon men in de rede voering-en wel instemming beluisteren met betrekking tot de zeer actieve pogingen, welke minister Mansholt onderneemt ter bevordering van de Europese landbouwintegratie, maar de bewindsman gaf toe. dat hierover in sommige kringen een dodelijke angst bestaat. Intussen had prof. Rip op dit punt voorzichtigheid en nuchterheid bepleit. De heer Mertens (k.v.p.) was. gezien de moeilijkheden, welke Nederland van België ondervindt, niet zo optimistisch over de integratie-pogingen. De partij genoot van minister Mansholt. de heer Hoogland gaf deze echter een stevige morele steun op dit stuk van zaken. De heer Mansholt deelt de mening, dat er bezorgdheid moet zijn met be trekking tot onze export, niet. Hij meent, dat er vooralsnog geen grote prijsdaling op de werelmarkt is te verwachten. Zou deze komen, dan zal onze landbouw daarvan inderdaad de terugslag ondervinden. In dit opzicht is de minister het met de heer Louwes eens, dat de boeren moreel recht heb ben op steun. Toch was de minister van oordeel, dat voorzichtigheid ge boden is te absolute garanties op dit punt te geven. De minister deelde overigens mede, dat een voorontwerp Landbouwwet vrijwel gereed is Het is om advies gezonden naar de S.E.R. Verder deelde de minis ter mede, dat per 1 Maart de voet-graan prijzen met één gld per 100 kg zullen worden verlaagd. Opheffing van de vee voederdistributie binnen niet al te lange tijd werd door de minister in het voor uitzicht gesteld. Het overleg over de melkprijs is vastgelopen, maar dit zal toch weer op gang gebracht moeten worden, aldus de bewindsman, die ten slotte zijn begroting zonder hoofdelijke stemming zag aange nomen. waarbij de communisten lieten aantekenen, geacht te willen worden te hebben tegengestemd. Ook de begroting van het Landbouwegalisatiefonds werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Bij het begin van de vergadering is de heer N. Schuurmans (k.v.p.) die de vacature inneemt van het overleden lid mr Steinkühler. geïnstalleerd. Premier Naguib Soedan niet in Brits Gemenebest De Egyptische eerste minister 'Naguib heeft Maandagavond verklaard, dat een Britse poging om de Soedan in het Britse Gemenebest te doen op- .nemen de Brits-Egyptische overeen komst Inzake de Soedan ongeldig zou maken. De overeenkomst kent slechts twee mogelijkheden, aldus Naguib, of ei°n unie met Egypte of volledige onaf hankelijkheid. .In de overeenkomst ls na langdurige cmderhandelingen ingelast, dat de Sktedan binnen drie jaar „kan opteren voor een verbintenis met Egypte of voor volkomen onafhankelijkheid". 5Minister Eden legde dit ln het Lager huis zo uit, dat volkomen onafhanke lijkheid impliceert mogelijke vrije keuze voor toetreding tot het Gemenebest, liet is tegen deze uitleg, dat premier ïsïaguib zich nu heeft verzet, hetgeen n og tot grote moeilijkheden aanleiding kan geven. Gisteren bleek het Lagerhuis te zijn g* «schokt door Naguib? verklaring en ward er door enkele afgevaardigden bij de- regering op aangedrongen de ver dere onderhandelingen met Egypte op te schorten totdat premier Naguib de Brttse interpretatie* heeft aanvaard. Minister Eden zeide daarop, dat hij vast za'! houden aan zijn uitleg: de Soedan kan eenmaal onafhankelijk als elk onafhankelijk land tot het Britse Ge menebest toetreden. Kleine Zaal 50 Jaar Nederlandse kamermuziek HET is lang geleden, dat Bernard Zweers de eerste poging heeft ondernomen de Nederlandse muziek een eigen profiel te geven en het lukte hem inderdaad de creatieve geesten hier te lande uit een eeuwen durende lethar gie te wekken. Met Bernard Zweers be gint het nieuwe tijdperk: een veelbe wogen periode vol tegenstrijdigheden, een opeenstapeling van scheppende krachten, die bijna allen miskend, of in het gunstigste geval met koele onver schilligheid begroet zijn. Thans na vijftig jaar is er veel veranderd. Menig ideaal is opgegeven, menig spoor bleek dood spoor te zijn. Eén ding is echter nog steeds hetzelfde: de ijzige afzijdigheid van het publiek. Natuurlijk draagt hier niet alleen het auditorium tie schuld. Sinds het individualisme hoogtij viert en een ieder het als zijn dure plicht be schouwt een volstrekt eigen taal te spreken, is de Babylonische spraakver warring voor de leek niet meer te ont cijferen. De kunstenaars zijn zich stellig bewust van de gevaren, die de ivoren- toren-politiek voor hen betekent en doen alle moeite „de weg terug" tot de ge meenschap te vinden, doch het blijkt een vechten tegen de bierkaai en hoe lang nog? Daar zaten we dan weer met z'n zes tigen en het relaas, dat de krant verschijnt is eigenlyk voor niemand be stemd. Toch dienen wij te schiften naar ons beste geweten, want niet alles, wat onbegrepen is, kan alleen uit hoofde hiervan voor een toekomstig meester werk doorgaan, evenmin als elke taal, die het publiek wèl kan vatten, daarom reeds de moeite zou zijn gehoord te worden. Bernard Zweers stelt niemand meer voor problemen; zijn Twee Wiizan- en (1915) voor sopraan en blaas- wintet verlopen ln het gareel van de grote Duitse voorgangers, doch hier naast dienen wy een open oog te hebben vaar de volstrekt originele combinatie van het begeleidend ensemble. En hoe- vejad eerlijker is de „nog" begrijpelijke tana van Zweers, dan de „wederom" vat- baa-e muziek van Badings uit 1952, die in 2!rjn sextet voor piano met vijf blazers niets beters weet te doen, dan trooste loze' banaliteiten opéén te stapelen. Ba- cEnfjs had vroeger veel te vertellen, nu is «ij uitgehold en schryft noten, omdat hfj het vak componeren verstaat. Tussen hét naïeve preludiëren van Zweers aan het begin van de avond en Badings' eentonige luidruchtigheid aan het einde, waren er twee figuren aan het woord, die we met trots mogen noemen. In de eerste plaats Matthijs Vermeulen, ver tegenwoordigd met zijn Strijktrio uit 1923. Waarschijnlijk zal dit opus door nöets uit zijn isolement verlost kunnen worden. Er komen in deze hyperindivi- dccele muziek momenten voor, die niet amders te karakteriseren zijn, dan met ..hartstochtelijke resignatie". Wij staan h«?r tegenover een aangrijpende mense- lijlcheid en zelfs achter een bij momenten ondoordringbaar klankidioom vermoedt men grote ideeën. Koos van de Griend (19051950) be hoort tot een jongere generatie. Zijn korte Trio voor hobo. klarinet en fagot u3; 1933 revolteert als het ware tegen de gespleten ziel; hy heeft er kennelijk bdhoefte aan af te rekenen met het dnukkend verleden en gaat met lucht hartige verbetenheid over tot de orde vam de dag. Zyn constructie is zakelijk en helder, ae musiceervreugde aansteke lijk". Hij maakt geen grapjes en wil niet bel lagen, zijn taal is kort en bondig, zyn psyche gezond. Volledigheidshalve rest ons nog de uit voering te melden van Jan Ingen- hovens Kamermuziek voor klarinet en sttjjktrio (1926), waarin de cerebrale contrapuntiek zich op een neutraal fond beweegt. 10e uitvoeringen waren in handen een aantal voortreffelijke Nederlandse mu sici, die hun ondankbare taak met grn te nauwgezetheid en toewijding ver vul» ien. J. R. Advertentie-Ingez. med.) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan...... de lof die ze voor Rennies heh ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook koml er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! ONDERWIJS Dr W. F. Dankbaar hoogleraar Als opvolger van prof. dr J. Lindeboom te Groningen In de vacature prof. dr J. Lindeboom is aan de universiteit te Groningen tot gewoon hoogleraar voor de kerk- en dogmengeschiedenis dr W. F. Dankbaar, secretaris van de Raad voor de Zen ding der Ned. Herv. Kerk, benoemd. De nieuwe hoogleraar is in 1941 te Leiden op een proefschrift over de sacraments- leer van Calvïjn gepromoveerd en heeft als predikant te Kuinre, St. Anna- Parochie en te Goes-Wilhelminadorp ge staan; hij is 45 jaar oud. ONDERWIJS IN GETROFFEN GEBIEDEN Herstel met hulp van de Unesco Sedert enige maanden is ons land bij het z.g. Unesco-Geschenk-bonnen-sys- teem aangesloten. Deze geschenkbonnen zijn een soort van internationale chèques, die naar elke plaats ter wereld kun nen worden gezonden voor de aankoop van artikelen voor onderwijs- en re- search-doeleinden. Het Unesco Centrum Nederland zal nu, met het oog op de gevolgen van de overstromingen in ons land, zijn geschenkbonnen-actie voorlo pig stop zetten. Bovendien heeft het algemeen secretariaat te Parijs zich in verbinding met het Unesco-Centrum ge steld met de vraag op welke wijze het best hulp kan worden geboden. Als re sultaat hiervan is verleden week aan alle landen, die het geschenkbonnen- systeem hebben aanvaard, een brief van dr John W. Taylor, waarn. directeur- generaal der Unesco, gezonden waarin deze een beroep doet op de landen om hun hulpverleningsactie thans ook lot ons land uit te strekken; tevens heeft men een aantal landen aangeschreven, dat dit systeem nog niet heeft aanvaard, maar waarvan verwacht mag worden dat ze bereid zyn deze speciale' actie, die als ..emergency case" vermeld staat, te steunen. De Unesco meent, dat nog niet is te overzien, wat ons land precies no dig heeft; daarom is van de normale gang afgeweken en zjjn de uitgestuur de projecten niet ln détaM beschreven. De bonnen zullen door de buitenlandse gevers aan het Unesco-Centrum Neder land worden toegezonden. Dit zal t.z.t. met het Ministerie van Onderwys in na der overleg treden over de besteding der binnengekomen gelden. Voor deze actie met „high priority" zjjn project-eenhe den van 2 tot 200 UNUM 40.tot 4000.uitgegeven. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Doet. geneeskunde de heren C. L. B. J. Feltz. I. S. F. Ranti. H. E. g. M. Gemmeke. J. W. Eckhardt. P. Cohen. T. C. Spruit. E. G. Q. van Tilburg E. J. C. Rubbers. D. Somjen. A. Peverelli. L. Boer man.. W. NUhoff. W. J. Waal s. Wagenaar. R. Nieuwenhuis, F. C. de Waal. I. I. Sipkema (cum laude). A. J. v. d. Grient, H. J. NIelen. H. L. Meessen en L. C. KlUn. en de dames A. Hanje. A. M. A. Moll, E. Jongejans en A. S. M. Verhoeff. Doet. rechten: mej. H. J. van der Mei. msterdam .(Vrije Univ.) Cand. psy chologie de heren W. Zonneveld en H. in 't Veld (cum laude). Amsterdam. Doet. Engels mej. J. Over- weel. Cand. id. mej. J. L. Doets. Cand. pol. en soc. wetensch. mej. W. Joshua en de heer K. Krombeen. Delft. Cand. voor bouwk. lng. de heren M. C. Arnoüs, C. P. J. Beersma, T. A. J. B. \an der Bolt, J. Boot. K. G. Brummel, J. H. Gribling, G. J. van der Grinten. J. P. van Gijn, J. B. M. Gijsen, J. F. Hondlus. A. Hoo- gerwerf. J. C. van Hulzen, A. de Leeuw. N. H. M. Liesker. A. van Linge, P. K. A. Pennink, J. J. Raue. P. ReiJenga, J. I. Rls- seeuw. H Spruit. P. H. Tauber, J. van Tol, H. T. Vink, P.. L. de Vries. 'Z. H. R. E M. Wolfs. J. Wijnbergen en J. Zeeman, ld. voor werktuigk. id. de heren J. D. Bierens de Haan. M. van Duijn en E. J. B. de Vlieger. Ing.ex. voor bouwk. ing. de heren G. van Setten en N. Spronk: voor werktuigk. ld. de heren J. H. A. Beneken genaaamd Kolmer. J. P. C. van Bommel. J. van Dam. J. Kol. N. C. Korevaar. M. P. W. van Leerdam. J. Meijers. P. Noordzij. J. Poelen. H. van Rossen. J N. Wark. Yap Kie Han en J. W. van Zwieten: voor vliegtulgbouwk. id. de heren A. J. C. Nolte en J. P. K. Vleghert Opleiding van machinisten In de jaren voor de oorlog is de te Harlingen gevestigde Zeevaartschool op geheven tot bezuiniging; zy was in de' vorige eeuw door particulieren opgericht, later onder de hoede van de plaatselijke afdeling van „Het Nut" gesteld, en in 1915 door het Rijk overgenomen. Thans wordt er, naar men ons bericht, gepoogd een deel van dit verlies te herstellen door aan de Ambachtsschool een machinisten cursus te verbinden, die voor het zg. voorlopig diploma zal opleiden Opstellenwedstrijd Ver. Naties Voor de jaarlijkse opstellenwedstrijd van wege de Ver. Naties kan men voor 20 April bij de Ned. Inlichtingendienst dezer orga nisatie. Oranjestraat 4, Den Haag, zijn bij dragen inzenden: de inzenders moeten tussen de 20 en de 35 jaar oud zijn, en lid van een organisatie, die met de Ver. voor Intern. Rechtsorde samenwerkt of bij een met de Ver. Naties samenwerkende organisatie is aangesloten. Als onderwerp kan men kiezen de technische hulpverlening der Ver. Naties en de vrede; de plicht der volke.n en de ver antwoordelijkheid der internationale gemeen schap, of; de rol van de particuliere orga nisaties bij de uitvoering van de grondbe ginselen der Ver. Naties. Maximum omvang 2500 woorden, prijs: een reis naar New York on con verblijf van een maand bij het hoofdkwartier (in September). Jury voor ons land: mej. dr A. F. W. Lun- stngh Meyer, referendaris bij het departement van Buitenlandse Zaken. E. Lunenberg. ec. drs. directeur van hot UNESCO-centrum Ne derland, en mr J. G. van Putten, secr. van de Ver voor Intern. Rechtsorde. De opstellen mogen ook in het Frans of net Engels zijn geschreven. Naam van inzender niet op dé kopij zelf, maar op afzonderlijk vel papier. Het Paedagogisch Centrum te Den Haag zal op 12 Maart een bijeenkomst met hoofden en leden van het personeel der openbare en bijzondere scholen ter plaatse houden; in deze bijeenkomst zal de heer W. de Lange, directeur van de H.B.S. aan de Nieuwe Duinweg, een uit eenzetting geven van een door hem voor de eerste drie leerjaren van zyn séhool ontworpen systeem, dat 'het mogelijk maakt, aan zeer vlugge leerlingen de leerstof der eerste drie leerjaren in twee jaren te geven. Gentse studenten in de germanis tiek. die te Leiden enige colleges van prof. Minderna hadden gevolgd, heb ben gisteren, bij een ontvangst ten stad- huize aldaar, waarbij ook hun hooglera ren De Keyzer en Thys aanwezig waren, namens de studenten van hun universi teit aan de waarn. burgemeester een chèque ter waarde van 33.000 Belgi sche francs voor het Nat. Rampenfonds overhandigd. Zij zullen aan de universi teit van Amsterdam ook nog enige les- bijwonen. Bij K.B is aan mr P. R. Blok op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1953 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Graven- hage. onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten; ls aan mr A. D. •an Regteren Altena. mr D. Visser en jhr nr D. Rutgers van Rozenburg en prof. mr j. W G Seholten, op het door hen gedane erzoek, met Ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend uit hun betrekking van rechter-plaatsvervanger ln de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, onder dank- fine voor d< diensten. Dr: Inzinking in tweede helft werd noodlottig traditionele wedstrijd te Gent tegen de Rode Duivels is voor de Zwaluwen op een rake nederlaag uitgedraaid. Het werd 50, nadat de rust was inge gaan zonder dat er doelpunten waren gevallen. In België worden de voetbalvelden veel minder vlug afgekeurd dan m Nederland. De Belgen hebben daardoor vrijwel elke Zondag gespeeld, terwijl de meeste Zwaluwen m December voor het laatst in een wedstrijd- uitkwamen. Dat wreekte zich nu in de tweede helft, want toen waren verscheidene Zwaluwen niet meer in staat behoorlijke tegenstand te bieden, waarvan dan tenslotte vij>f doelpunten het gevolg waren. De nieuwe technische commissie, voltallig aanwezig, beleefde daardoor haar eerste teleurstelling. IN de eerste helft was het elftal als ge heel ook verre van indrukwekkend, maar toen deed Luyten, die met zijn clubgenoot Van der Bogert de linker vleugel vormde, soms wel aardige dingen. De Belgische verdedigers, Struyf en Van Brandt, en in laatste instantie doel man Seghei's hadden er echter van meet af goed het oog in en zo bleef bet by enkele schoten. De over het algemeen iets kleinere Rode Duivels beschikten over een betere lichaamscontróle en hadden een betere balbeheersing. Klaassens zwoegde als een paard, maar onder deze omstandig heden was zijn reactie te traag en zyn tempo te laag om succes te hebben. De gebroeders Wim en Cor van der Gijp. rechtsbinnen en midvoor, kregen en door de geringe steun van de middenliriïe en door de hechte Belgische verdediging slechts weinig kansen. Na een kwartier begon de Belgische voorhoede de hechtheid van de Neder landse defensie af te tasten en toen bleken Steenbergen en Claus gemakke lijk te passeren. De meeste Belgische aanvallen werden over de linkervleugel geleid, waar ook Van Voorst (Vitesse) niet bij machte bleek de roodhemden tegen te houden. Spil Hendriks deed in het centrum van de verdediging aanvankelijk verdienste lijk werk, maar langzamerhand werd zijn taak door het falen van Steenbergen en Claus te zwaar. Aan doelman Vrijhof, die zich uitstekend weerde, was het te danken, dat het doel tot aan de rust schoon bleef. Het laatste kwartier van de eerste helft werd Ingeluid met een snelle rush van Luyten, die drie Belgen voorbij gleed en een lage schuiver afvuurde, waar Seghers overheen dook, Van Brandt red de echter op de doellijn. Na rust bleken enkele spelers niet meer mee te kunnen en de anderen gingen steeds onzekerder spelen. Het tempo zakte, de bimnenspelers Van der Bogert en Wim van der Gijp trokken zich hoe langer hoe meer terug en de rest van de aanval kreeg tegen de con sequente Belgische dekking nauwelijks nog een kans. In de eerste minuut na de hervatting scoorde Willems, de Belgische midvoor na een overrompelende aanval. Gesteund door de snelle en beweeglijke midden- KERKNIEUWS VERVOLGINGEN IN CHINA Een Nederlandse en vier Franse missionarissen veroordeeld Pater H. Hermans van de Congregatie der Lazaristen te Nijmegen is door Chi nese communisten te Tientsin tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, zo wordt uit Hongkong bericht; de moti vering van het vonnis luidde: wegens het verspreiden vsji ondermijnende pro paganda. Vier Franse paters Jezuïeten zyn voor dezelfde rechtbank tot gevan genisstraffen van drie tot vijf jaar ver oordeeld, de beschuldiging van „splon- nage ten behoeve van de Amerikanen en verspreiden van contra-revolutionnaire propaganda". De aanhouding van drie hunner was al in April 1951 door het Chinese persbureau gemeld. Pater Her mans was de laatste Nederlandse mis- .aris te Tientsin; hij is in Juni 1951 gearresteerd. Voorts wordt eveneens uit Hongkong gemeld dat daar uit Tientsin per schip drie andere missionarissen zyn aange komen, de Nederlandse pater J. de Boer uit Bolsward, die zes maanden lang te Tsitsihar in Mantsjoerije huis arrest heeft gehad en de Belgische (Advertentie-Ingez. med.) Oruk de infectie gtondigdekopin Neem ééni of twee'AKKERTJES'.kruiponderde wol en in korte tijd bent U weeropgeknapt/ helpen direct.' Grote Zaal WITOLD MALCUZYNSKI pianist Witold Malcuzynskl is voor het Amsterdamse publiek ai geen onbekende meer: met enige recitals heeft hij getoond tot de grote piano-virtuozen van onze tijd te behoren. Hy is echter niet uitsluitend virtuoos; reeds het programma, dat hij Dinsdag avond in de grote zaal speelde, bewees dit. Want wel eisen de Prélude, Choral et Fugue van César Franck en de So nate van Liszt volledig technisch mees terschap, maar zy verlangen ook een rijke nuancering, weloverwogen op bouw en dichterlijkheid. Malcuzynskl's vermogen tot nuancering kwam vooral tot uiting in zijn weergave van de So nate van Liszt, waarin hij ook in de snelste passages de nodige contrasten wist te handhaven. Afgezien van enkele inzinkingen was de vertolking van dit grootse werk zeer boeiend en op zeker niet minder hoog peil stond zijn spel het werk van Franck. Zoals te verwachten was Mal- cuzynski is winnaar van het Chopin- concours te Warschau in 1937 ston den ook nu weer enige werken van Chopin op het programma: stuk voor stuk pianistische prestaties van de eer ste rang, als was Malcuzynski's spel hier niet altyd vrjj van een zekere ge maniëreerdheid. wat o.a. tot uiting kwam in overdreven rubati, ongewoon lang wachten vóór de slottoon en in de zonderlinge wijze waarop hij het slot van de Wals in e kl. t. speelde: plotseling piano in plaats van fortissimo! Intussen was het succes zeer groot, zodat Malcu- zynski genoopt werd toegiften te geven nocturne in Fis van Chopin en Mars uit de opera ..L'amour des trois oranges" van Prokofjew. Piano-avond Nelly Wagenaar in de Bachzaal DE pianiste Nelly Wagenaar had de tweede helft van haar recital, gis teravond in de Bachzaal voor de Amsterdamse Kunstkring, gewijd aan het laatste pianowerk van Debussy, de „Douze Préludes" (1915). Een geweldige taak welke slechts door weinige pianis ten met goed gevolg wordt volbracht,- omdat een samengaan van de door deze stukken vereiste pianistische en muzi kale vermogens niet veelvuldig voor komt. De wijze waarop Nelly Wagenaar deze études heeft vertolkt, technisch brillant en zelfs met bravour, muzikaal- artistiek met een beweeglijk gevoel voor poëzie en esprit, verzekert haar een plaats in de voorste gelederen der heden daagse pianisten. Haar van nature romantische spel vond in Schumanns „Davidsbündler- tanze" (opus 6) een ruim veld om zich veelzijdig te ontplooien en daarmee deze avond op bijzonder gelukkige wijze te openen. De vier onder het opusnummer 90 samengebrachte Impromptu's van Schubert (in c, E. Ges en As) vormden een prachtig middenstuk in dit sterke programma. De voordracht van de eer ste dezer vier composities neigde voor ons gevoel nog te veel naar Schumann, die er ook wel gevaarlijk dicht bij stond, maar dat verbeterde allengs, zodat in de beide laatste impromptu's zelfs een mees terlijke en meeslepende interpretatie werd bereikt. Een avond waarmee Nelly Wagenaar velen heeft gelukkig gemaakt en nog weer bewonderaars heeft toege voegd aan de velen die zij in Amsterdam al heeft. AD INTERIM Orgel van Grote Kerk te ZWOLLE wordt gerestaureerd (Van onze correspondent) Zwolle. 18 Febr. Het prachtige orgel in de Grote of St. Michaëlskerk te Zwolle zal geheel worden gerestaureerd. Het uit 1721 daterende Instrument ls het grootste mechanische vier-klaviersorgel in ons land. Voor de oorlog reeds is men be gonnen met te onderzoeken in hoeverre restauratie gewenst en mogelijk was en nu ls men zover, dat een commissie bestaande uit de organisten dr A, v. d. Horst. A. Schuurman en G. Stam en de orgelbouwer D. A Flentrop een bestek heeft ontworpen, dat terug grijpt op de oude dispositie, waardoor het orgel zyn oorspronkelijke klare klank kan terugkrijgen. De minister van O. K. en W. heeft de kerkvoogdij der Ned. hervormde gemeente tè Zwolle toestemming tot restauratie .egeven en een subsidie van 30% van Ie koster in uitzicht gesteld. De kos ten bedragen 72.000. paters Baert uit Kortryk en Maertens uit Ooygem, die vijftien jaar in de missie in Tatsjong Shien, een jaar in de ge vangenis en zes jaar te Bolodash Bala- jason in Mongolië en tien maanden in de gevangenis hebben doorgebracht. Bisschop Barnes treedt af Dr Emest Barnes, Anglic, bisschop van Birmingham en sedert enige tien tallen Jaren een der meest omstreden figuren uit de Kerk van Engeland, heeft aangekondigd dat hrj ln Mei om gezondheidsredenen zijn ambt zal neer leggen. Hfl staat om zijn radicale bijbel- critlek bekend: ln de loop der jaren hebben tal van kerkelijke functionaris sen gepoogd hem tot aftreden te dwingen, maar dr Barnes gaf niet toe, en door geen enkel kerkelijk of ge rechtelijk proces ls een dergelijk doel te bereiken. Zjjn preken en schrifturen waren dikwijls het onderwerp van de „headlines" der Engelse bladen. Een kanunnik van St. Pauls Cathedral be stempelde hem eens als een „helden". „Zy die het geloof verheerlijken boven de wetenschap ln plaats van de weten schap boven het geloof zijn theologisch decadenten", zo heeft hij eens betoogd. Strijd om een bisschopszetel Onder de 23 bisschopzetels der Evang. Kerken in Duitsland is die van Oldenburg; het vroegere ..land" Olden burg is ln 1945 bij Nedersaksen Inge lijfd. Over de bezetting van deze. In Mei 1952 vacant gekomen, zetel wordt een felle strijd gevoerd; de Synode, waarin de leken zijn vertegenwoordigd, had ln Juni de Heidelbergse hoogleraar prof. dr W. Kalm gekozen, met één stem meerderheid op de candldaat der ln meerderheid Bartlaans en Niemöl- leriaans gezinde theologen ds Kloppen burg. Prof. Kahn had. na zijn aan vankelijke bereidverklaring om het ambt te aanvaarden, zich alsnog terug getrokken. en thans heeft de synode met 39 tegen 20 stemmen haar af keuring over de houding van ds Klop penburg uitgesproken, die tegen prof. Kahn had geageerd; hij is voor drie maanden met verlof gegaan om een commissie gelegenheid te geven uit te vorsen wie zekere anonieme waar schuwingen tegen de verkiezing van prof. Kahn had geschreven. Deze brie ven zijn Inmiddels by de politie beland, die echter niet veel neiging toont om zich met de blsschopsstrjjd ln te laten. Geref. Kerken. Beroepen. Te Hooge- veen (als miss. pred. in Soemba). M. van der Werff, te Amersfoort. Te Godlinze. J. van der Zanden, cand. te Groningen. Dame gedood in auto die slipte Hoeveel offers het stukje betonweg in de Amersfoortscweg onder Apeldoorn dc laatste jaren reeds heeft geëist, kan niet worden geschat, maar het zijn er vele. Het heeft de eigenschap glad te zijn wanneer overal elders de wegen goed be rijdbaar zijn. Gistermiddag slipte op dit stuk een auto uit Alphen a. d. Rijn. De wagen schoof over het rijwielpad heen en botste tegen de bomen. De bestuurder de 66-jarige heer B. Lemkes. brak zijri rechterarm en kreeg een hersenschud ding. Zijn echtgenote, de 68-jarige me vrouw Lemkes, werd dusdanig gewond, dat zij overleed, kort nadat beide slacht offers in het Juliana-ziekenhuis te Apel doorn waren opgenomen. Schilderes Nelly Goedewaagen overleden (Van onze correspondent) Gouda, 17 Februari In de leeftjjd van 72 jaar ls te Amer« foort overleden de kunst.schi'f,f •- Ne 'j Goedewaagen. Zy werd op 16 Augustus 1880 te Gouda geboren, studeerde aan de Haagse Tekenacademie en kreeg haar verdere opleiding van mevr. Aletta van Thol- Rtiys en Bernard Schregel Zij is lid geweest van Sint Lucas, van De Onafhankelilken van Pictura te Dordrecht en van de vereniging Odis in Den Haag. Haar inspiratie vond zij vooral in bloemen en stadsgezichten.Vele oude karakteristieke plekjes in Gouda heeft zij geschilderd De teraardebestelling zal Vrijdag om 2.45 op de oude algemene begraafplaats te Gouda geschieden. spelers, van wie vooral de kwieke De Bels opviel, lieten de Rode Duivels een stortvloed van aanvallen op het Neder landse doel los. Na zes minuten werd het 20 door rechtsbuiten Smolders en weer tien minuten later was het opnieuw Wil lems. die na Steenbergen en Hendriks te zijn gepasseerd ook Vrijhof sloeg. Onze landgenoten gaven zich gewonnen. De driemans-voorhoede deed nog enkele vermetele pogingen om de eer te redden, maar Struyf, Van Brandt en Seghers gingen geen duimbreed opzij en boven dien was het schieten slecht verzorgd. Met een diagonaal houdbaar schot de bal rolde onder de vallende Vrijhof door bracht Smolders de stand op 40 en toen de gehele Nederlandse verdediging enkele minuten voor het einde volkomen ten onrechte bleef staan om voor buiten spel te appeleren, kon Willems er zonder moeite 50 van maken. Finale damkampioenschap van Nederland In de periode van 20 Februari tot 4 April worden te Utrecht de wedstrijden gespeeld voor de finale van het persoon lijk damkampioenschap van Nederland. In totaal zuilen veertien spelers aan dit toernooi deelnemen, nJ. de zes hoogst ge plaatsten in 1952. de zes gewestelijke kampioenen en de nummers twee van de provinciale bonden van Noord- en van Zuid-Holland, n.l. Van Aalten (Huissen), Bars (Enschede), Beers (N.-Scharwoude), Bergsma (Wartena), Bizot (Zwaag), Bom (Rotterdam), Craane (Den Eosch), ir Van Dijk Wageningen), Huisman (.Lei den), Keiler (Amsterdam), Laros (IJmui- den), Van Mourik (Nieuwland, Z.-H.), W. Roozenburg (Rotterdam) en Van der Sluis (Amsterdam). De zes hoogst aankomenden kunnen in 1954 zonder voorwedstrUrten deelnemen aan de finale van dit kampioenschap. Er wordt gespeeld op Vrijdagen, Zaterdagen en Zondagen, waarbij rekening is gehou den met bijzondere wensen der deel- Automobielrace op het ijs voor Rampenfonds Onder auspiciën van de Konink lijke Deense Automobiel Club zal de Deense Auto Union, Zondagmiddag a.s. te Kopenhagen een snelheidswedstrijd voor auto's organiseren, waarbij het circuit op een ijsvlakte is uitgezet. De totale opbrengst van deze race zal ten goede komen aan het Nationale Ram penfonds. Daar men van Deense zijde de over tuiging is toegedaan, dat door deel neming van enkele Nederlanders de publieke belangstelling aanmerkelijk zal stijgen, heeft de K.N.A.C. een zestal bekende Nederlandse sportryders bereid gevonden, geheel belangeloos hun mede werking hiertoe te verlenen. Bij gun stige weersomstandigheden zullen deze automobilisten, naast vele deelnemers van andere nationaliteiten, derhalve Zondag aan de start verschijnen. Het zyn: M. Gatsonides (Bentveld), met Porsche 1500; M. H. M. Hezemans (Eindh.) met Porsche 1300; H. Krelsel (R'dam) met Renault 750; J. Martens (Leeuw.) met Renault 750; M. H. W. M. v. d, Meulen (Eindhoven) met Por sche 1100 en H. Reijs (Den Haag) met Skoda 1100. Been van bekende Engelse voetballer geamputeerd Derek Dooley, de midvoor van Shef field Wednesday, die Zaterdag jl. zyn rechterbeen heeft gebroken toen hij in botsing kwam met ae doelman van Pres ton North End, is ernstig ziek. Nadat eerst een spoedoperatie was verricht, werd gisteren in alleryl een anti-gan green serum door speciale politiewagens naar de Royal Informary te Preston ge bracht, waar Dooley wordt verpleegd. Zijn toestand is ernstig omdat na de beenbreuk een kwaadaardige infectie is opgetreden. wat men echter reeds enkele dagen vreesde, is toch gebeurd. Het rechterbeen van Derek Dooley moest gisteravond nog even boven de knie worden ge amputeerd. Volgens een der geneesheren van het ziekenhuis, waar de operatie geschiedde, was de toestand laat ln de avond kritiek. Hij voegde er aan toe, dat tot amputeren was besloten nadat de aanwezigheid van gangreen (z.g. „koud vuur") was ge bleken. De amputatie was noodzakelh'k teneinde het leven van Dooley te redden. H. Tromp, pionier van de KNVB, overleden Te St Michielsgestel is in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer Hermanus Adrianus Tromp. Hij behoorde tot de pioniers van de KNVB, die hy in 1896— 1898 als penningmeester en later als commissaris heeft gediend. Vele jaren was hy een van Nederlands beste scheidsrechters. De begrafenis is op Vrijdag 20 Februari a.s. om 12.45, uur te St Michielsgestel, UIT ALLE SPORTHOEKEN Woensdagavond 18 Febr. a.a. speelt een Westelijke districtspioeg van de Necl. Politie Sportbond op liet terrein varl LFC een lie lit wedstrijd voor het Nationaal Rampenfonds tegen een Lelds voetbal elftal. Voor ce eerste divisie van de Engelse league werd de voetbalwedstrijd Burnley —Tottenham Hotspur gespeeld Burnlev won met 32. Ten bate van het Nationale Rampen fonds speelden op het terrein van VUC m Den Haag de stedelijke elftallen van Den Haag en Rotterdam een voetbal wedstrijd b(j kunstlicht. Do Hagenaars wonnen met 32. Rus Wladimir Minaschkin is er te Leningrad in geslaagd de 100 meter schoolslag binnen de door de FINA ge stelde wereldrecord-limiet van 1 min. 12 sec. te zwemmen Minaschkin maakte een tyd van 1 min. 11.9 sec. waarmee hjj dus no de nieuwe wereldrecordlyat Te Stockholm werd een begin ge maakt met de tweedaagse schaatswed strijd tussen Zweden en Noorwegen. Na de eerste dag had Noorwegen de leiding met 6050 pnt. In een vrijwel uitverkocht feest gebouw te Aalten speelden de Engelsman Richard Bergmaan en onze landgenoot Cor du Buy een tafeltennlawedstr(jd over o sets. Bergmann won met 32 (2116. 19—21, 17—21. 21 H, 21—17). De collecte ln de Ned. Hcrv. Kerken ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft tot dusver in 900 gemeen ten het bedrag van 1.006.140,29 op geleverd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3