Een weinig gelukkig besluit N; BE OONHUYSN Enige honderden keerden terug in Fijnaart Wijziging bepalingen ontslag bij Arbeidsovereenkomst Aanwinst voor Den Haag De helicopter (of helicoptère?) is een „wentelwiek"! FABRIEK TE DRAAIT TWAALFDE LIJST VAN HET RODE KRUIS ZIERIKZEE WEER 'ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 3 (Van onze sociale medewerker) SEDERT ruim een half jaar is het aspect onzer sociale verzekerings wetgeving belangrijk veranderd: sinds 1 Juli 1952 werkt de Werkloos heidswet, terwijl sinds 1 Januari j.l. de speciaal voor de Werkloosheidsverzeke ring in het leven geroepen vakbedrijfs verenigingen ook in haar geheel de Ziektewet en de Kinderbijslagwet uit voeren. Hoe men nu over dit laatste onderdeel van de veranderingen denkt, een eresaluut moet worden gebracht aan al die bedrijfsverenigingen en haar per soneel, die nu al maanden achtereen tot diep in de avond zwoegen om aan de vloed van nieuw werk het hoofd te bie den. Het is dan ook beslist onrecht vaardig, dat Het Vrije Volk al heeft geschreven over „Falend zelfdoen", alleen omdat de eerste maanden de nieuwe organen nog niet voldoende waren ingeschoten, welke de nieuwe uit voering hun stelde. Noch een Rijksver zekeringsbank, noch een Raad van Ar beid en noch een bedrijfsvereniging is zo maar geoutilleerd voor de uitvoering van een splinternieuwe wet, welke tal van gebreken vertoont en waarvan men de draagwijdte pas door de practijk kan leren ervaren. Toch zijn we aan de wezenlijke „reor ganisatie" nog niet eens toe. In de eerste plaats zal de practijk ook hier moeten leren of het „zelf-doen" van de belanghebbenden nu werkelijk verwe zenlijkt is en of het Gemeenschappelijk Administratiekantoor met zijn talloze bijkantoren die soepele uitvoering met Inschakeling van het belanghebbenden element brengt, welke in de erover ge voerde politieke strijd in uitzicht is ge steld. Voorts moet men niet vergeten, dat de „reorganisatie" de wijziging van de uitvoering van alle wetten inhoudt. Thans worden de Ziekte-, Kinderbijslag en Werkloosheidswet door bedrijfsver enigingen en de andere wetten door Raden van Arbeid en de Rijksverzeke-' ringsbank uitgevoerd. Tenslotte zitten we nog met een in hoge mate ver ouderde invaliditeitsverzekering en een ouderdomsverzekering, welke slechts met de gratis pensioenen van de Nood wet Ouderdomsvoorziening op minimaal peil is gebracht. BELANGRIJKER dan de veel te veel de voorgrond geplaatste uit- voeringsquaestie is het vraagstuk van de praestaties der wetten. Op die terrein raakt ons land achterop. Voor de voldoeninsr van de vóóroorlogse jaren, omdat wij met ons sociale verzekerings stelsel een der meest gelanceerde lan den waren, bestaat geen reden meer. Het verslag in „De Onderneming" van het in December j.l. te Leiden gehouden „Seminar on Occupational Health" van de bedrijfsarts J. de Groot, gewaagt van een grote Nederlandse achterstand zowel op het gebied der revalidatie (rehabilitatie) als op dat van de be drijfsgezondheidszorg. Dit is ernstig, niet alleen omdat het hier om menselijke belangen gaat, doch omdat er in vele gevallen onnodige uit keringen worden gedaan aan verzeker den, die alweer in het arbeidsproces in geschakeld hadden kunnen zijn. Ook is er het schrijnende feit. dat hier te lande de invaliditeitsverzekering in hoge mate is verouderd. Op Rijksverze keringsbank en Raden van Arbeid wer ken duizenden ambtenaren aan een om slachtige wet, waarvan de uitkeringen zo laag zijn, dat zij met gratis toeslagen verdubbeld of verveelvoudigd moeten worden T TELAAS zijn er geen symptomen, die IT erop wijzen, dat een spoedige ver betering van de boven geschetste onbevredigende toestand is te verwach ten. Niemand in het bijzonder treft hiervoor schuld; het lijkt een historisch odium, dat met betrekking tot de sociale verzekering alom (en zeker in politieke kringen) gebrek aan zakelijke kennis bestaat en dat daarom alleen de tot de verbeelding sprekende uitvoerings- quaestie aandacht heeft. Daarom is het dringend noodzakelijk op korte termijn het plan van de moge lijke combinatie van ziekte-, ongevallen en invaliditeitsverzekering in studie te nemen. Wq hebben hierop al meer ge wezen (3 Juni 1948 en 28 Maart 1949), terwijl bijzondere aandacht verdienen de artikelen in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde van Prof. Re- mijnse en mr M. G. L. van Schouwen burg Thans bestaat er een onge motiveerde discriminatie met betrekking ^£ot invalide verzekerden, wier arbeids ongeschiktheid niet een gevolg is var een in verband met de dienstbetrekking overkomen ongeval. Kan een ongevals- patient bij volledige arbeidsongeschikt heid gedurende de rest van zijn leven een behoorlijke uitkering ontvangen, dit is niet het geval bij verzekerden, die langer dan een jaar ziek zijn (uitgezon derd de t.b.c.-gevallen) en de verzeker den, die een ongeval hebben gehad bui ten hun werk. Aangezien men (zowel in medische als bedrijfskringenin toene mende mate ervan overtuigd raakt, dat het scherpe onderscheid tussen onge vallen in het bedrijf en daarbuiten geen zin heeft, daar het voornamelijk altijd psychische factoren zijn, welke een ongeval veroorzaken (bijvoorbeeld door niet uitkijken), dienen wij deze discri minatie der sociale verzekerimgswetge- ving ten spoedigste op te heffen. Moeilijkheden zijn er genoeg, tech nische, administratieve, medische en financiële. Maar daarom is juist het werk ener commissie nodig, die hieraan aandacht besteedt. Nederland moet niet achter de internationale ontwikkeling aankomen en daarom proberen met goede initiatieven en een forse greep zqn vroegere voorsprong te herwinnen. 30 September 1949. 28 October 1949. Overzicht Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 18 Febr. 'IEMAND zal ons, naar wij wel mogen aannemen, van enige sym pathie voor de communisten of hun doelstellingen verdenken, wanneer wij ronduit verklaren, het besluit van de Tweede Kamer om in de Kamercom missie van overleg met de regering over allerlei zaken betreffende de waters nood geen lid van de communistische fractie op te nemen, te betreuren. Men kan het, met ons, betreuren zo veel men wil, dat een betrelckelijk klein percentage van ons volk nog altijd com munistisch stemt, maar het feit is er nu eenmaal. Ook dat communistisch stem mende deel van ons volk heeft zijn ver tegenwoordigers in de Kamer en zolang die communistisch stemmenden er nog zijn, zouden wjj het niet gaarne anders zien, Een wering van de communisten uit de Kamer zou afgezien nog van 'beginselvragen naar onze overtuiging een onvergeeflijke fout zijn. Men zou bij vele aanhangers van de democratie liet vertrouwen in de zedelijke kracht van de democratie doen verliezen, men zou de communisten in de positie van een onderdrukte volksgroep manoeuvreren men zou htm activiteit geheel naar de „illegaliteit" doen verplaatsen. Het zonder dringende noodzaak van overwegend landsbelang anders behan delen van communisten, die eenmaal in de Kamer zqn gekozen, is van een andere orde van grootte, maar in wezen is het even verkeerd. Het doet ons genoegen, dat prof. Oud, de fractieleider van de V.V.D., hier het naar ons oordeel enig juiste liberale ge luid duidelijk heeft laten horen. Wij hebben er ons mede verenigd, dat sedert enige tijd geen communisten meer wor den benoemd in commissies, die recht streeks betrekking hebben op buiten landse- en defensie-aangelegenheden. Sedert de internationale verhoudingen zich helaas zozeer hebben ver- scherpt. is het duidelijk, dat een over wegend landsbelang dit noodzakelijk maakte. De communisten echter uit de „watersnood-commissie" te weren als een soort straf voor hun (ook door ons de vorige week in duidelijke bewoordin gen afgekeurde) houding naar aan leiding van de ramp. welke ons volk heeft getroffen, is een middel, dat in het parlementaii'e systeem niet past. Nu heeft mr Burger (abb.), die dit weren van de communisten verdedigde, wel het argument gebruikt, dat ook in deze commissie ondei-werpen ter sprake zullen komen, die tevens wel eens in verband met de verdediging zouden kun nen worden gebracht (evacuatie, alarme ringssysteem, bescherming burgerbevol king), maar het is duidelijk, dat dit een wel erg gezocht argument is. Laat men toch niet de illusie koeste- ren, dat men met dergelijke middelen het communisme bestrijdt. Zonder toepas sing van dergelijke middelen zijn de communisten van 10 op 8 en van 8 op 6 zetels gekomen. Laat men zustig ver- trouwen op het gezonde oordeel van ons volk en op principiële zowel als op utili- teitsgz'onden de communistische leden van de Kamer, zolang zij zich in de Kamer aan de parlementaire orde hou den, niet zonder dringende noodzaak van overwegend landsbelang tegen hun wil buiten de interne parlementaire organi satievormen plaatsen, IN een deel van onze editie van gisteren hebben wij nog het bericht kunnen opnemen, dat de Tweede Kamer ar tikel 1 van het ontwerp tot wqziging van de L.O.-wet 1920, door welk artikel het mogelijk zou zijn geworden, onder be paalde voorwaarden het Esperanto als vak in het leerplan van de lagere school op te nemen, met een betrekkelijk kleine meerderheid heeft verworpen. Het ge beurt niet zo dikwijls, dat een artikel van een ontwerp van wet wordt verwor pen. In zoverre was dit een enigszins opvallend feit, evenals het opvallend was, dat de stemming hier naar de oude indeling van „rechts" tegen „links" uit viel, met uitzondering voor mr Roosjen, die met „links" mee vóór het artikel stemde. De ontwerpen tot hernieuwde inwer kingtreding van enige artikelen van de Distributiewet 1939 en van de Prrjsop- drijvings- en Hamsterwet 1939 zouden geen aanleiding hebben gegeven tot enige opmerking, ware het niet, dat de regering kort geleden van laatstge noemde wet heeft gebruik gemaakt orr in te grijpen in het bekende specialisten conflict. Mr Van Rqckevorsel leek ons sterker te staan in zijn betoog, dat de regering door een wet te gebruiken voor gevallen, waarvoor zij niet bestemd was, haar wettelijke bevoegdheid in wezen was te buiten gegaan, dan mi nister Zijlstra in zijn verdediging van dit gebruik. Minister Van de Kieft heeft zijn gekregen, dat men bij de behandeling van het wetsontwerp verlaging van de vereveningsheffing (met een half per cent) geen breed opgezet debat is be gonnen over het algemene vraagstuk van de verlichting van de (fiscale) druk op het bedrijfsleven. Alle sprekers, die bij dit ontwerp kort het woord hebben gevoerd, hebben zich er bij neergelegd, dat dit onderwerp pas over enige tijd in zqn volle omvang in debat komt. Dat zal dan zijn, wanneer het (tot nu toe nog niet afgekomen) complex van fis cale maatregelen aan de orde komt. Tegenover hen, die het onjuist achtten, dat aan het bedrijfsleven geen volle com pensatie was gegeven voor het door de werkgevers te betalen premie-gedeelte voor de Wachtgeld- en Werkloosheids verzekering, kwam mr Van Rhijn zich vrij omstandig beroepen op de over het algemeen vrij goede resultaten, ook in de tweede helft van 1952 behaald. Zou men dit doorslaggevend achten voor de vraag, of, ter wille van de werkverrui- Advertentie-Ingez. med.) Specialisten in BETIMMERINGEN LEIDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM ming, de fiscale druk op het bedrijfs leven al dan niet moet worden ver minderd, dan ziet het er voor de kansen op zulk een verlichting niet al te gunstig uit. Mr Van Rhijn had deze „bewijs voering" beter achterwege kunnen laten. In de namiddag van gisteren werd nog begonnen met het ontwerp wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten, Prof. Oud was de eerste en deze middag ook enige spreker over dit onderwerp, maar er zullen nog wel heel wat volgen. GELDIGHEID VISA VOOR U.S.A. Non-immigrant visa voor de Ver. Staten, welke vóór 24 December 1952 werden uitgegeven, zullen, in afwijking van de onlangs bekendgemaakte rege ling, ook na 1 April 1953 hun geldigheid behouden voor de gehele periode van de oorspronkelijke geldigheid, mits de hou ders nog steeds in aanmerking komen voor toelating tot de Ver. Staten. Elke beperking, zoals het aantal toegestane reizen, welke in het oorspronkelijke im werd opgelegd, blijft van kracht. Leidse studenten spelen Adventure Story voor Rampenfonds (Van onze correspondent) Leiden, 18 Februari Zoals vorige week is gemeld, zou ter herdenking van de 378ste dies der Leidse universiteit een opvoering worden gege ven van het Engelse toneelspel Adven ture Story. De nationale ramp was aan leiding deze voorstelling niet te laten doorgaan. De reeds ontvangen entree gelden werden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Thans is evenwel besloten de opvoe ringen toch te laten doorgaan om de maandenlange voorbereidingen niet te vergeefs te doen zijn en om te trachten opnieuw wat geld voor het Rampenfonds bij elkaar te krqgen. Op 2 Maart zal een voorstelling voor de Leidse bevolking worden gegeven, waarop een nachtvoorstelling voor de studenten zal volgen. Adventure Story is een première voor Nederland. Het stuk is geschreven door Terence Rattigan en vertaald door Arend Hauer. Generaal ALER dankt personeel luchtmacht De chef van de Luchtmachtstaf, lui- tenant-generaal-vlieger I. A. Aler, heeft het volgende aan alle onderdelen van de Luchtmacht bekend doen maken: Nu de militaire hulpverlening in ver band met de watersnood behoudens in incidentele gevallen is beëindigd, wens ik mijn volle tevredenheid te betuigen over de uitnemende wijze, waarop het personeel van de Luchtmacht van hoog tot laag zqn plicht heeft vervuld. Met grote waardering heb ik ervaren, dat veel moeilijk en vaak gevaarlijk werk werd verricht op een wijze, welke door zelfopoffering en naastenliefde werd ge kenmerkt. In het bijzonder gaan mijn gedachten hierbij uit naar het perso neel, van wie familieleden tot de tal loze getroffenen behoren. Hartelijke dank ben ik verschuldigd aan de buitenlandse kameraden, die op zo snelle en doeltreffende wijze te hulp zijn gesneld om in eendrachtige samen werking met ons de bestaande nood te lenigen. De gebeurtenissen van de laat ste weken hebben getoond, hoe sterk de banden tussen ons volk en zijn strijd krachten zijn en hebben mij versterkt in mqn vertrouwen, dat ook wanneer onverhoopt gevaar van buiten af ons vaderland mocht bedreigen, de Lucht macht eensgezind haar taak zal vol brengen. IN KRIMPENERWAARD VALT SCHADE MEE Herstel van dijk geschat op driekwart millioen (Van onze correspondent) Gouda, 18 Februari Het herstel van de dijk langs de Hol landse IJssel is met kracht ter hand genomen. De schade aan deze dijk, als mede aan de Lekdijk tussen Krimpen a. d. IJssel en Krimpen a. d. Lek, wordt op driekwart millioen gulden geschat. Alle aannemers van grondwerken in de Krimpenerwaard zijn bij het herstel in geschakeld. Verwacht wordt, dat over drie maanden het werk zal zijn voltooid De bij Ouderkerk ondergelopen pol ders van het Oudeland (1100 ha) zijn weer droog. De bevolking is er terug gekeerd en aan het werk gegaan. De schade aan de hofsteden en stallen valt mee. Er zijn zes koeien, een paar hon derd varkens en enkele honderden kip pen verdronken. De Geref. Kerk van Ouderkerk a. d. LTssel, die op de plaats van de dijkdoor braak staat, kreeg schade, doordat de funderingen gedeeltelijk zijn vernield Zij zal worden hersteld. Een acht meter diep wiel - naast de kerk is thans ge dempt. Het Hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard heeft een vierjaren plan ontworpen tot verhoging van de dijken met veertig tot zestig centimeter (Vorig jaar werd al een gedeelte van de dijk tussen Gouda en Gouderak ver hoogd.) De kosten van uitvoering zijn op 400.000 geraamd. Directe schade wordt op 6,5 millioen gld. geschat De evangelist J. Sevensma, die zoals wij al hebben bericht, vijftig jaar ge leden zijn arbeid is begonnen, zal a.s. Zondagavond in de Zuiderkapel, Zuider straat 15 te Haarlem, een gedachtenis rede uitspreken. Prof Oud waarschuwt tegen te grote invloed van arbeidsbureaux De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen omtrent het ontslag bij ar beidsovereenkomsten. De heer Oud (v.v.d.) trad in een historische beschouwing van de regeling der arbeidsovereenkomst, zoals die ruim veertig jaar geleden tot stand kwam. Hij herinnerde o.a. aan de ontwikkeling van de C.A.O. Met betrekking tot het onderhavige ontwerp zeide de heer Oud, dat men er met een uniforme opzeggingstermijn niet meer komt. Rekening zal moeten worden gehouden met de duur der ver bintenis. die heeft gegolden en daarom had het ontwerp in beginsel zijn sym pathie. Z.i. moeten onder het oog worden gezien de verhouding met het bijzonder besluit arbeidsverhoudingen en de kwestie der rechtspraak. De contróle op het onredelijk ontslag wenkt bevredi gend. Maar onjuist achtte spr. het, dat de gewesteljjlke arbeidsbureaux invloed zouden kunnen hebben op de bezetting in een bedrijfstak. Die bevoegdheid moet uit het B.B.A. vervallen. Wil de regering haar handhaven, dan moet dit bij de wet worden geregeld. De heer Oud vroeg zich af. of het wel juist is een beslissing over dit ontwerp te nemen vóór we weten, wat we met het B.B.A. willen, In stede van de kantonrechter ware gewenst een systeem van civiele rechtspraak binnen de bedrijfstak. Aan het systeem der rechtspraak zal naar sprekers oordeel zeer snel aandacht moeten worden ge schonken. De bevoegdheden der arbeids- ie burgemeester van Fijnaart in West-Brabant, heeft gisteren enige honderden inwoners toestemming ver leend naar hun woningen terug te keren. De kern van deze gemeente is di'oog gebleven. De bewoners die zijn teruggekeerd moesten op de Zondag van de ramp uit voorzorg vertrekken. De huizen in deze wijk hebben van het water niet te lijden gehad. De bewoners vonden derhalve hun bezit ongeschon den terug. „Als vaststaand mag worden aange nomen, dat 25 gezinnen niet naar Fijn- aart terugkeren", aldus burgemeester RIJNSCHEPEN VOEREN HULPGOEDEREN AAN Belangrijke hoeveelheden goederen voor de rampgebieden, afkomstig van Duitsland cn Frankrijk, vinden haar weg over de Rijn naar Amsterdam. Hier worden dezè buitenlandse bijdra gen tot de hulpverlening ter beschik king gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Als eerste zending kwam met bet m.s. Roekwijk een partq van 29 colli uit Straatsburg aan. Dit werd het be- g"n van een grote stroom. Het m.s. erkwijk bracht 899 colli Franse goe deren en de Nederlandse consul-gene raal te Straatsburg kondigde aan, dat nog meer partijen zullen volgen. Uit West-Dultsland vervoerden schepen van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij eveneens grote hoeveel heden hulpgoederen. De steden Crefeld, Ordingen en Münohen-Gladibach zorg den voor een gehele scheepslading, die van Ürdlngen met het m.s. Winterswijk werd verzonden. Ook uit Düsseldorp kwam een flinke zending binnen. Het zijn goederen van de meest uit eenlopende aard. Naast kledlngpakket- ten en huisraad van particulieren, zon den Duitse fabrieken haar bijdragen. Pompen, zeep, betonijzer, alles werd door de agenten aan de Rijn dankbaar aanvaard. De N.R.M. stelde voor deze transporten belangeloos scheepsruimte ter beschikking. Iets gunstiger positie van strocartonindustrie De Nederlandse strocartonindustrie, waarvan de meeste bedrijven in de pro vincie Groningen zijn gevestigd, heeft besloten voor de periode Februari-Maart de productie te beperken met 10%. De beperking bedroeg in de voorgaande periode 25%. Deze ontwikkeling is eer gevolg van een vergroting van de order portefeuille over de gehele linie. De prijzen hieven vrij stabiel. Ter Haar. Van deze gezinnen heeft slechts een enkeling de stormramp over leefd. Er zijn reeds 32 doden geborgen; 43 personen worden nog vermist. In deze gemeente zijn.31 woningen en 13 boer derijen volkomen verwoest, 65 woningen zwaar en 566 woningen licht beschadigd. Naar schatting bedraagt de directe schade in de gemeente Fjjnaart ongeveer 6% millioen gulden. Over de Nederlandse en buitenlandse militaire zowel als burgerlijke hulpver lening, heeft men in Fijnaart niets dan lof. Bouwvakarbeiders uit Roosendaal hebben aangeboden hun vrije Zaterdag middagen, evenals de nog beschikbare snipperdagen te besteden aan herstel en opbouw van de getroffen panden. Drie honderd studenten uit Amsterdam, Lei den, Tilburg en Wageningen hebben zeer veel werk verricht, evenals brandweer corpsen uit Arnhem, Venlo, Roosendaal en Eindhoven. Ook werd doeltreffende hulp bij patrouillering verleend door een troep van 25 man van de politie uit Almelo en een afdeling politie uit Stam persgat. Uit Deventer kwam een groep meisjes van het Rode Kruis om te hel pen bij het sorteren van kleding e.d, Een groep vrouwelijke studenten heeft haar hulp aangeboden voor het schoon maken der huizen. bureaux dienen zeer scherp te worden geregeld. Misschien, zo meende spr., is er aanleiding de kwestie ln overweging te houden en tot een oplossing brengen bij het nieuwe Burgerlijk V boek. Te ruim half zes is de 'vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Koningin Juliana heeft evenals inder tijd haar grootmoeder het bescherm vrouweschap over het Diaconessenhuis te Leiden aanvaard. Op de hulpsecretarie te Renkum is de 25.000ste inwoner ingeschreven. HET „M AANGEZICHT BIJ DOR DRECHT", in 1881 door J. B. Jongkind geschilderd, dat het bestuur van de Ver eniging van Haagse Museumvrienden aan de gemeente 's-Gramenhage ter plaatsing in het Gemeentemuseum heeft aangeboden. EEN groot aantal lezers reageerde op de giste ren in onze rubriek „Lezers vragen het woord" te berde gebrachte kwestie omtrent de uitspraak „héli- coptère" of „helicopter" en de afleiding van dit woord. Uit wat wij gisteren schreven zou men kunnen concluderen, hetgeen echter niet het geval is, dat de daarin opgeworpen vraag omtrent de afleiding van het woord óók afkomstig was van dr P. J. Meertens, secretaris-penningmeester van de afdeling Dialectolo gie van de Centrale Com missie voor Onderzoek van het'Nederlandse Volkseigen, die de voorkeur geeft aan helicopter, met klemtoon op „pter". De herkomst van het woord hélicoptère schuilt in de Griekse woorden „helisr sein", wentelen en„pteron", vleugel. „Wentelwiek", of „schroef-vliegtuig" (het zelfst. naamwoord bij helis- sein is helix, schroef, der halve), vertaalt een hoofd stedelijke classicus. Het woord „helios", zon, komt er niet aan te pas; ook niet, zoals een Haagse gymna siast opmerkt: de Helicon! Een lezer te Heiloo herin nert nog aan het Franse woord „hélice" (schroef) en een Haarlemr ner wijst op het veelvuldig gebruik in de entomologie v, wi het woord pteron: lépidoipteron (vlies- vleugeligencoleopteteron (kevers); lepidopteron wordt bij de Fransen: lépi- doptère, dus zou men van helicoptère n.'9.ar helicopte- ron terug r aoeten keren. Met de klem'toon op „cop". Maar wij vermoeden zo, dat er voor ,,helicopteron" (en spelling) „veloclped" (met de klemtoon op ,,ci") dat zou doen. Bovendien ontstaan door die verkeerde uitspraak gemakkelijk fou ten bij het afbreken: heli- cop-ter in plaats van ...co- ptère. Wij mogen er nog aan toevoegen, dat héli coptère de oudste rechten heeft. Een abonné te Leiden wil nog suggereren; „wiek- vliegtuig' wanneer men een beetje kopschuw is Moeten wij spreken van wiekvliegtuig wel niet vee',1 stemmen zul len zqn te vinden. Een col- lega-joumali fet, die nog her innert aan de dichterlijke term „elikoi dromos" („in de rondte lopend") geeft, op grond v an de afleiding de voorkeur aan helicoptère. De uitspraak helicopter is z.i. Engel sie import en strookt niet; met de Neder landse, aam. het Frans ont leende, wo< mdvorming. Even min als t>ijv. de uitspraak voor het woord „kopter", waartoe de Amerikanen het woord helicopter hebben verkort. Rest ons nog, na onze dank te hebben be tuigd aan de vele, vele lezers, die ons behulpzaam waren en die wij niet allen konden noemen, melding te maken van het verlangen van enige lezers, dat Neder land weldra zelf zal mogen beschikken over enige van deze vliegtuigen, als lucht- bus, voor bestuur en wel vaartsdiensten op Nieuw- Guinea, bij de Redding maatschappijen, enz. Er moge aan worden her innerd, dat de helicoptère ouder is dan men in het algemeen wel aanneemt. Vóór de eerste wereldoorlog kende men de helicoptère reeds maar dan als kin derspeelgoed: een kokertje met aan weerszijden van zeer dun materiaal twee vleugeltjes, als van een vlin der. Aan de bovenkant van het kokertje zat een vleu gel, die met een veer in de koker werd gespannen, en zo, door een snel-draaiende beweging bet geheel om hoog deed vliegen. In onze tijd van de plastica kent men overeenkomstig speel goed-apparaatjes van plas tic, maar dan zonder de sier van vlindervleugels. Bij het zoeken naar een practisch bruikbare hélicoptère in de jaren tussen de twee wereld oorlogen moge de naam van de Spanjaard De la Oierva worden genoemd, die zeer veel heeft bijgedragen tot het ontwerpen van het toe stel, dat in de afgelopen weken zulke onschatbare diensten heeft bewezen. Rode Kruis vraagt Klerenhangers, tijdschriften en dagbladen Voor de klerendepots, waar de goede ren voor de slachtoffers van de waters nood worden opgeslagen, zijn dringend klerenhangers nodig. Het Jeugd Rode Kruis in de grote steden is daarom een actie begonnen voor de inzameling van 400.000 „'knaapjes". Om aan de vele aanvragen die thans t uit het noodgebied binnenkomen bij heti' leotuurdepot van het Rode Kruis oart tijdschriften en dagbladen, te kunne; ni blijiven voldoen, verzoekt het Rode. Krui is om toezending van liefst actuele tiji: 1- sohrlften en dagbladen. Dit kan portvr ij geschieden vla de post in pakjes, nit st zwaarder dan 3 kg, mits geadresseer d aan Rode Kruis, Tijdschrlftendienst, De n Haag. Van de ingezamelde kleren komt ee m deel niet voor uitreiking in aanmerkin g. Deze artikelen worden te gelde g e- maakt, teneinde de opbrengst te kunn jn doen toekomen aan slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis heeft de controle op de verkoop van deze o n- bruiikibare goederen geregeld en het ïft daarbij de bijstand verkregen van de if- deling domeinen van het ministerie v an Financiën. WAARSCHUWING VOOR LAWINEGEVAAR In Zwitserland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk houden de sneeuwstormen i ïog aan. Het Bureau voor de Lawines in St. Moritz heeft skiërs en andere wön- tersportbeoefenaars gewaarschuwd dat het gevaar voor lawines „aanzienlijk' is. De lawines hebben deze winter reieds 64 mensenlevens geëist in het Europese berggebied: 44 slachtoffers vielen in Oostenrijk toen een bus met toeristien in het Arlgebergte door een lawine weird bedolven. Er kwamen hierbij Necle r- landse kinderen om het leven. In Zwit serland bedraagt het aantal slachtof'fe :rs totnutoe 14. Slachtoffers watersnood HET Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis zendt cms de twaalfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan, gezien de omstandigheden, waaronder de gegeve ns voor deze verlieslijst werden verzameld, niet de volledige garantie gev en voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DUSSEN Aanvulling 4e verlieslijst (dd. 7.2.53). Geborgen en geïdentificeerd: Leonardus Rijken, geb. 17.1.82, Peereboom 1. FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Hubentus van Ham, geb. 3.10.73. HALSTEREN Geïdentificeerd: Cornelis Marinus Ma ria Paulus, geb. 21.7.46, B 340; Cornelia Stoffels, geb. 12.11.06, echtg. van Cor nelis Hoetelmans. NIEUWE TONGE Geborgen te Nieuwe Tonge: Cornelia A. van der Valk, geb. 28.3.45, Battenoord 26; Francina Koote, geb. 13.9.14, echtg. van A. v. d. Valk, Battenoord 26. NIEUWERKERK Geïdentificeerd te Zierikzee: Mattheus Andreas Kik, geb. 9.6.06, ebhtg. v an Cornelia Marina de Graaf, Gouweveer se- weg B 45Cornelia Marina de Gra .af, geb. 3.6.15, echtg. van Mattheus Andn eas Kik; Wilhelmina Maria Kik, geb. 3.2.'49; Cornelis Marinus Kik, geb. 18.7.47. OOSTERLAND Provisorisch begraven aan de vluc :ht- h.aven Zijpe: Jannetje Heijboer, oud 2 1 j, RILLAND-BATH Geborgen en geïdentificeerd: Malt li eus Nijssen, geb. 8.8.31. STAVENISSE Geïdentificeerd: Leendert Johan. Potappel, geb. 27.3.82, Molenpad A 3 97; Clasina Johanna Potappel, geb. 9.8 .85, echtg. van Pieter Johannes van Oeve ren. Molenpad A 197; Pieter Johannes van Oeveren, geb. 15.8.84; Marina Johsmna van Oeveren, geb. 17.3.18. Yerseke hervat export van oesters en mosselen Te Zierikzee zijn de eerste groepen grond- en dijkarbeiders van de Ned. Heidemij en van particuliere aan nemers aangekomen, om het werk van de militairen aan de Sehouwse dijk over te nemen. In totaal worden op Schouwen en Duiveland 3000 arbeiders verwacht. Een waarnemend bevrachtingscom- missaris is benoemd, die de leiding van het scheepsverkeer van de marine zal overnemen. Uit Almelo, dat Zierikzee heeft geadopteerd, zullen vijf chauffeurs overkomen voor distributie van drink water met tankwagens, waarmede tot dusverre arbeiders van de waterleiding maatschappij waren belast. Het gevaar voor de electriciteïts- voorziening is minder geworden. Om het transformatiestation, dat gevaar liep overstroomd te worden bij hoog water, is een met zandzakken versterkte muur gebouwd, zodat de stroomvoorziening van een deel van de stad voorlopig is verzekerd. Begonnen is ook met het dichten van de gaten in de dijken van het Haven kanaal. dat bezig is te verzanden. Pogingen worden gedaan een snelle bootd'ienst tussen Zierikzee en Dordrecht tot stand te brengen. Een moeilijk pro bleem vormt de riolering. Zolang er nog water in de omliggende polders staat, kan er weinig worden gedaan om de riolering te herstellen. De enige grote industrie in Zierik zee, de N.V. Zeelandia, een van de belangrijkste fabrieken van bakkerij grondstoffen. met 500 man personeel, is weer aan het werk gegaan. Zaterdag zullen ook de bioscoopvoor stellingen in Zierikzee worden hervat. Op de eerste avond zullen journaals van de overstromingsramp worden vertoond. De volgende week zullen in het pro gramma weer speelfilms worden opge nomen. De verzending van oesters en mosse len uit de Oostersohelde is, na overlej Te weinig voedsel voor de Britten De Britse premier Winston Churchill heeft aan een maaltijd van de National Farmers Union een dringend beroep op de Britse boeren gedaan om de levens- middelenproductie tot 60% boven het vooroorlogse peil op te voeren ten einde het hoofd te bieden aan een „gevaarlijk gebrek aan evenwicht tussen de bevol king en de voedselvoorziening". Om hen te helpen dit doel te bereiken zegde Churchill de Britse landbouw een grotere mate van vrijheid en overheidsbe moeiing toe. Hij waarschuwde dat de balans tus sen de bevolking enerzijds en de levens middelenvoorziening anderzijds naar een oneconomisch, ongezond en gevaarlijk uiterste doorgeslagen is ten gevolge de snelle groei der bevolking. In Groot-Brittannië, zei hij, wonen 50.000.000 mensen op een eilandje, dat voldoende levensmiddelen produceert voor ongeveer 30.000.000. Dit schept inderdaad een toestand van onzekerheid zoals de geschiedenis er slechts weinige heeft geboden. met de dienst voor de Volksgezondheid, hervat. Reeds zijn oesters en mosselen naar België verzonden. Omtrent de schade aan de oester cultuur en mosselteelt valt nog weinig te zeggen. Het feit, dat de bebakening van de percelen niet is weggeslagen doet veronderstellen, dat schade aan de per celen meevalt, De percelen die vlak voor doorgebroken dijken lagen zijn waar schijnlijk door het krachtig in- en uit stromende water volkomen vernietigd. Kort geding te Alkmaar Makelaar in het ongelijk gesteld (Van onze correspondent) Alkmaar. 18 Februari De makelaar, die de gemeente Alk maar had gedagvaard omdat deze in de bladen een waarschuwing tegen hem had gepubliceerd, en die daarom van de gemeente eiste zich in het vervolg van dergelijke publicaties te onthouden, is door de rechtbank in het ongelijk ge steld met veroordeling in de kosten van het geding. Uit de getuigenverklaringen had de rechtbank de indruk gekregen, dat de makelaar in verschillende gevallen niet op de juiste wijze had gehandeld en dat hij aan kopers beloften had gedaan, die hij niet kon nakomen. Hblad binnenl. „WATERSNOODRIT" VOOR ALLE AUTOMOBILISTEN Ten bate van het Nationale Rampen fonds wordt een Watersnood-rit 1953 gehouden, waarvan de organisatie be rust bij de regionale automobielsport clubs RAC-Zuid, RAC-West, RAC- Noord, RAC-Oost en alle daarbij aange sloten districten en plaatselijke clubs. Deze „Rit", waarin de KNAC heeft toegestemd, ls uitgezet door de sport- commissie van de vier RAC's en wordt verreden in de huiskamer. Een avEa komt er dus ditmaal niet aan te pas. Wel wordt verwacht, dat iedere auto mobilist (e) in ons land zal meedoen De massastart is op Maandag 16 Maart. Aan alle inschrijvers wordt op die dag een fraai uitgevoerd bewijs van deelneming verzonden, alsmede een reglement (handleiding), routebeschrij ving en een kaart. De oplossing van de opdracht moet op 25 Maart ln het bezit zijn van de sportcommissie, waarna de uitslag spoedig volgt. Door tien gulden te storten op giro 2695 van de Rotterdamsche Bank te Arnhem met vermelding „Watersnood- rit", Gabrielstraat 24 te Arnhem, kan men deelnemen. Voor deze rit is een speciale plaquette geslagen, die tenminste aan alle goede oplossers zal worden toegezonden. UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot ridder in d e orde van Oranje-Nassau L. Martens, referendaris ter secretarie der gemeente Hengelo (O.) en P. de Koeyer, wethouder der gemeente Yerseke. Benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Gelderland de heer J. R. Verwers te Winterswqk, in de vacature J. Mekking, die voor het lidmaatschap heeft bedankt. Op uitnodiging van het Belgisch Cul tureel Centrum voor Internationale Uit wisselingen heeft de balletgroep voor de jeugd Scapino een tournee door de pro vincie Henegouwen gemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2