Hedendaagse beeldende kunst te Groningen KRIJGT ARNHEM EEN NIEUW REMBRANDT-THEATER? lot uit de loterij C in ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 (Van onze correspondent) 18 Februari GRONINGEN heeft gisteren een cul turele hoogtijdag beleefd. De 17e Februari is voor stad en provincie trouwens toch al een bijzondere datum, omdat op die dag stad en ommelanden één geheel werden. Gisteren had dat historische feit 358 jaar geleden plaats. Het bijzondere lag echter meer in de omstandigheid, dat de commissaris der Koningin, de heer E. H. Ebels als ver tegenwoordiger van het Provinciale Bestuur twee keer het woord mocht voeren by gebeurtenissen, die, hoe ver schillend overigens, belde gemeen heb ben, dat zjj naar de commissaris con stateerde, naar buiten, blijk geven van een bemoeiing met en een zorg voor het culturele leven in Groningen, zo als men die enige decennia geleden nog niet voor mogelijk had gehouden, De uitreiking van de provinciale culturele prijzen over 1952, welke pas voor de tweede maal plaats vond, ls een ge beurtenis, welke reeds bezig is zowel in haar karakter als ln haar vorm tot een traditie te worden, zei de heer Ebels gisteravond, toen hij de tentoonstelling „Hedendaagse beeldende kunst in Gro ningen" in het Museum van Oudheden officieel opende. Ook deze tentoonstel ling moet gezien worden als een mani festatie van de provinciale bemoeiing op het terrein der cultuur ter ere van hen, die de cultuur met succes beoefe nen en te hunner morele en eco nomische ondersteuning. Veel meer dan stimulerend en propagerend kan de provincie hier niet optreden, aldus de commissaris; maar het feit ligt er dat kunst en publiek elkaar moeilyk vin den, zulks tot schade van beide. Om nu 'deze beide partyen te bereiken leek de organisatie ener t- toonstelling het Provinciaal Bestuur mtrekkelijk. By de beoordeling van de Ingezonden wer ken door een daartoe uitgenodigde des kundige commissie, die over de toe lating besliste, zijn betrekkelijk veel inzendingen afgewezen. Hierdoor is om deze tentoonstelling enig rumoer ont- Nog voor 28 jaar veen in Drenthe Bij gelijkblijvende productie van turf (Van onze correspondent) Emm en, 18 Febr Het Drents Economisch Technolo gisch Instituut te Assen heeft een overzicht samengesteld van de econo mische ontwikkeling van Drenthe. Bij de beschouwing van het veenbedrijf wordt er op gewezen, dat de werk loosheid in Z.O. Drenthe een gevolg is van de verminderde afzetmogelijk heden van de turf, in hoofdzaak ver oorzaakt door de nog weinig gemecha niseerde productie. De veenvoorraad in Drenthe be draagt circa 119 millloen m3. de ge middelde jaarproductie 565.000 ton Wanneer deze productie zou worden gehandhaafd, dan zou ln ruim 28 laar het veen ln Zuidoost Drenthe geheel zfln verdwenen. Hieruit vloeit voort, dat aan de tal loze werkkrachten, die ln het veen werkzaam zijn, een nieuwe bestaans mogelijkheid moet worden gegeven. De industriële ontwikkeling van Drenthe heeft zich vrijwel geheel gedurende de 20ste eeuw voltrokken. In 1930 waren in de Industrie en de ambachtsbedrij- ven werkzaam 16.500 personen. In 1947 waren het er 22.700, maar op grond van gemaakte berekeningen zal dit aantal in 1970 40.000 moeten be dragen. De industrialisatie van Drenthe zal derhaive ln een snel tempo voortgang moeten vinden. Aan de verbeteringen van het industriële klimaat wordt thans hard gewerkt. DANKBARE AMERIKANEN De Amerikaanse 82ste divisie van Luchtlandingstroepen heeft een bedrag van ruim 12.000 dollar ingezameld voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De „New York Herald Tri bune" heeft hieraan een hoofdartikel gewijd onder de titel „Uit dankbaarheid jegens Nederland". Het blad herinnert er aan. dat m de middag van 17 Sep tember 1944 de manschappen van drie groepen stoottroepen boven Nijmegen werden geparachuteerd. Gedurende de drie dagen van bittere gevechten, die hierop volgden, toen de troepen een po ging deden naar Arnhem door te bre ken. hebben de Nederlandse Inwoners van deze streek alles gedaan om hun bevrijders in elk opzicht te helpen en zich thuis te doen voelen. De Amerika nen stelden deze warme ontvangst ten zeerste op prijs. Verzet tegen oprichting van H.B.S.-A te Zwolle (Van onze correspondent) Zwolle. 18 Febr. De Vereniging van Leraren aan R H.B.S.-en heeft het gemeentebestuur van Zwolle doen weten, dat zij met grote bezorgdheid kennis heeft ge nomen van het raadsbesluit tot oprichting van een gemeentelijke H.B.S.-a. De vereniging acht het raadsbesluit in strijd met algemeen belang. Zy zegt, dat de voorziening op het gebied van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs te Zwolle buitengewoon bevredigend is en dat rigoureuze pogingen om een gemeen telijke H.B.S.-a te combineren met de H.D.S. zullen leiden tot opheffing der H.D.S. Ongeacht de vorm. zou het instand houden van een H.B.S.-a de gemeente jaarlijks tienduizenden guldens kosten en onderwijs, dat meer op het bedrijfs leven ls ingesteld dan dat wat op de A-afdeling van de R.H.B.S. wordt ge geven. zal op de gemeentelijke school niet kunnen worden gegeven, aldus het adres. Militairen helpen nog op Overflakkee Een van onze verslaggeefsters tele foneert uit Middelharnis, dat de gehele keukeninrichting van de militairen, die hier belangrijke diensten heeft bewezen en nog verricht voor de voeding van de mannen die aan het dijkherstel op Overflakkee werken, tot 24 Februari zal blijven functionneren. Ook de man schappen zullen tot die datum bljjven Bevolking van ons land met ruim 100.000 zielen vermeerderd Volgens het Centraal bureau voor de statistiek bedroeg het voorlopige bevol kingscijfer van Nederland op 1 Januari 1953 10.434.883, een toeneming over 1952 met ruim 106.000 zielen. Het overschot van geborenen boven overledenen bedroeg 156 501. (in 1951: 151.437). Tegenover deze natuurlijke aanwas Nederland vertrokkenen boven het aan tal in ons land gevestigden van 47.665 tal in ons land gevestigden van 47.665 te genover een vertrekoverschot van 22.433 in 1951. Deze toeneming is het gevolg van een belangrijk groter aantal vertrok kenen (81.000 in 1952 tegenover 67.000 in 1951) en daarnaast van een lager aantal uit het buitenland (o.a. Indonesië) Nederland gevestigden (34.000 in 1952 tegenover 45.000 in 1951). Het aantal huwelijken was lager dan ln 1951 (87.383 of 8.4 per 1000 Inwo ners tegen 90.225 of 8.8 per 1000. Kinderbijslag voor gehuwde vrouwelijke rentetrekker In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken, waarin wordt bepaald dat de gehuwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinderbijslag voor de kinderen, voor wie zij kostwinster is. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: W. J. A. Braat en F. van Baaren. Nijmegen. Bevallen: WlegerlnckWeyers, d., Tilburg; KnolDe Waal Maiefijt, d., Veenendaal; Me(jerBrennlnkmetj- er, d., Amstelveen. Overleden: M. Snethlage Butner. Breda; R. Buchecker. m. k., 2 j., Luzern; G. A. E. Wennlger, v.. 80 j. s-Gravenhage: J. W. van der Kaay,' m., 59 j„ Rotterdam: W. Ver- maat, m„ 57 j.. Haarlem; A. C Visser. m„ 77 j., Sliedrecht; A. M. Petersen Van Hees. 62 j., Rotterdam; J. W. de Bois. m 77 j., Amsterdam; A. L. SneepVerwey, 70 j„ Bodegraven: H. Braam, m„ 78 j., Nunspeet; W. H van Rossen, m„ 74 j„ Rotterdam: A. W. L, M. de HaesVan Moorsel, 55 J„ Eindhoven; A. S- W. M. Meerhoff, m., 65 j„ Amsterdam; M Berbee, v., 59 j Gorinchem. staan maar de commissaris wilde zijn erkentelijkheid uitspreken voor het be grip, dat in de kringen der kunstenaars Ls getoond. Spr .bracht tevens namens het Provinciaal Bestuur dank aan de beoordelingscommissie, bestaande uil prof. A. M. W. J. Hammacher. direc teur van het Rijksmuseum Kröller- Müller te Otterlo. jhr W. J. B. H. Sand- berg, directeur der Gemeentemusea te Amsterdam, en mr E. L. L. de Wilde, directeur van het Stedelijk Van Abbe Museum te Eindhoven. De expositie, welke ln twee ruime zalen ls ondergebracht, omvat ruim 60 olieverfschilderijen, aquarellen, gou aches, hout- en linoleumsneden, pot lood-, pen. en houtskool-tekeningen, plastieken enz. Verreweg het grootste deel der in zendingen is afkomstig van kunste naars, woonachtig in de stad Gronin gen. De expositie wordt gehouden tot 18 Maart a.s. Tweede Kamer De gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot In de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer zijn vra gen behandeld, die de heer Neder- horst (arb.) inzake de gemeenschap pelijke markt voor kolen, erts en senroot heeft gesteld. Minister Z ij 1 s t r a zegt o.m., dat het intreden van de gemeenschappeiyke markt voorlopig geen gevolg zal heb ben voor ons land voor wat de kolen betreft. Het egalisatiefonds zal tot 1 April worden gehandhaafd. De geldende prys- voorschriften van de kolen zullen tot 15 Maart gelden. Ten aanzien van het ijzererts is de toestand gebleven zoals hy was. De hoge autoriteit zaJ voor schroot vóór 15 Maart nieuwe maximumprijzen vaststellen. Na 15 April wordt een stij ging der prijzen verwacht. Spr. hoopt, dat bi) een redelijk prijsniveau voldoende schroot aanwezig zal zijn voor onze in dustrie. Ten aanzien van de conferentie te Luxemburg gaat de minister nader in op het doel der besprekingen. Er is geen be sluit genomen: iedere regering heeft haar mening gegeven. Wat de Nederlandse voorstellen aan gaat zegt spr.. dat gesuggereerd is het vaststellen door de Hoge Autoriteit van maximumprijzen voor de kolen per bek ken. Een beslissing is nog niet geno men. Voorts is voorgesteld de instelling van een compensatiekas voor de ge meenschap in verband met de Import van kolen. Verder: handhaving van het in Nederland bestaande egalisatiesy steem. Gevraagd is o.m. geen bijzondere maatregelen te nemen ten aanzien van ijzererts. - Het Economisch Technologisch In stituut in Friesland heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden tot po sitief werk voor de gemeentebesturen in Noordwest-Friesland, indien definitief zal worden besloten geen industrieschap te stichten. Hiertoe werd eerst een be spreking gehouden met de burgemees ters van de gemeenten Harllngen, Fra- neker, Franekeradeel en Barradeel. Van het gemeentebestuur van Harllngen ont ving het E.T.I.F. de opdracht tot het samenstellen van een beknopt welvaarts rapport. Advertentxe-Ingè». med.) ONTNAASTING VAN BRITSE WEGVERVOER Het wetsontwerp tot denatlonallsatle van de Britse transportondernemingen ls in derde en definitieve lezing met 296 tegen 257 stemmen door het Lager huis goedgekeurd Met dit wetsontwerp worden bovendien de genationaliseerde spoorwegen gedecentraliseerd. De natio nalisatie zal niet ongedaan worden ge maakt, maar de spoorwegen zullen door vele plaatselijke raden worden gecon troleerd ln plaats van door één bestuur, zoals thans het geval ls. De concurrentie tussen spoorwegen en wegvervoer zal scherper worden. Om de spoorwegen te helpen het hoofd te bieden aan deze concurrentie, 1 wijziging van de tarieven toegestaan. De eigenaren van 40.000 vrachtauto's krijgen nu na vier jaar hun eigendom terug. Zij moeten hun auto's terug kopen van de regering De socialisten maakten duidelijk, dat zjj weer tot nationalisatie zullen over gaan zodra zij het heft weer ln handen hebben. Door dit dreigement zal het de regering in vele gevallen moeilijk vallen de eigenaren van gedenationali seerde vrachtauto's te bewegen tot wederaankoop Incident boven Japan Russische vliegtuigen schoten eerst Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft medegedeeld, dat de vliegtuigen van Russische makeiy, die boven Hok kaido door Amerikaanse toestellen on der vuur werden genomen, omdat zy boven Japans grondgebied vlogen, zelf het vuur hadden geopend. De Ameri kaanse jagers, die waren opgestegen, voerden nog slechts waarschuwende ma- (Van onze correspondent) Arnhem, 17 Februari. Het grote moderne Rembrandt-theater ln de Steenstraat te Arnhem werd tij- dens de oorlogsdagen geheel verwoest. De N.V. Astra-Fllmmaatschappy, die op een na alle bioscopen in de stad Arnhem exploiteert, voorzag na de oorlog in de leemte, ontstaan door de verwoesting van deze bioscoop, door vlak achter Musis Sacrum het Saskia-treater te bou wen, een niet grote, doch smaakvolle bioscoop, waarin meestentyds films van goed gehalte worden getoond. De Astra- Maatschappij zal nu hoogstwaarschijnlijk overgaan tot de bouw van een nieuw Rembrandt-theater, dat verrijst op de hoek van de Jansbuitensingel en de Apeldoornsestraat en dat naar schat ting een bedrag van millioen zal kosten. Het zeer moderne gebouw biedt plaats aan ongeveer 900 mensen, de oppervlak te is ongeveer 1500 m2 (30 X 50 meter). De bouw zal byna geheel in staalskelet worden gehouden. Scandering heeft plaats door middel van terugllggende kolommen. De gevelbekleding wordt ge vormd door middel van grote, licht geelgrijze natuursteenplaten. Het on derste gedeelte van de voorgevel, waarin een care en een hall worden gebouwd, zal byna geheel van glas zfln. Het thea ter zelf is amphitheatersgewijs gebouwd. Men bereikt de grote zaal via de reeds enoemde hall beneden en de plaatsen a het amphitheater vla een trap, die naar een grote foyer leidt, door welke men de hoger gelegen zitplaatsen kan bereiken. Het verschil tussen de hoger en geiykvloers gelegen plaatsen is niet zo groot. Met opzet heeft men de bouw van een balkon achterwege gelaten. Het toneel is ruim gebouwd: het is 10 meter diep en 20 meter breed en ls bestemd voor het geven van allerlei at tracties, eventueel revues, klein ballet, comedle, etc. De orkestbak zal een op pervlakte krygen van 1125 meted. Het café, dat beneden ligt, zoals reeds is opgemerkt, kan zowel uit de hall g< ïykvloers als van buiten worden berelkl oppervlakte 720 meter. Verder bevat het theater de voorgeschreven kamers voor de artisten, requisieten, een koffie kamer. kleed- en bergkamers. Tijdens een persconferentie met be trekking tot de bouw van dit theater heeft de directeur .van de N.V. Astra- Filmmaatschappy te Arnhem, de heer Ch. van Biene er op gewezen, dat het mo- geiyk is in dit theater de driedimen sionale films te vertonen met een ge wone apparatuur, mits het projectie- doek 2% maal zo breed wordt. De gemeenteiyke dienst voor Bouw en Woningtoezicht en de schoonheids commissie hebben reeds hun goedkeu ring gegeven aan de bouw en als er niets tussenbeide komt hopen de archi tecten, de heren C. Nap en G. J. P. van Eden te Arnhem, dit jaar te beginnen. Er ls echter een „maar" aan verbon den. De heer Van Biene heeft er met een zekere nadruk op gewezen, dat de vermakelijkheidsbelasting van 35 te Arnhem een lonende exploitatie haast niet mogelyk maakt; dit kan alleen, wanneer het percentage niet hoger is dan 20. Blijft het percentage 35. dan is het niet uitgesloten, dat de film- verhüurondernemingen. die een bepaald percentage van de theaterontvangsten incasseren, Arnhem langer kunnen laten wachten op goede films. De filmverhuur ders zullen hun films liever laten ver tonen in theaters met 20 belasting heffing. De Arnhemse gemeenteverorde ning maakt namelijk een differentiatie tussen bioscooptheater met en zonder muziek en variété: de eerste moeten de renoemde 35 opbrengen; de laatste 0 Dat men de Oostnederlandse toneel groep „Theater' thans subsidie geeft, moet worden toegejuicht, maar dan kome men ook de theaters te Arnhem tegemoet door de vermakelijkheidsbe lasting te verlagen, aldus de heer Van Biene. die nog naar voren bracht, dat Arnhem, dat zich meer en meer instelt een toeristen- en cultuurcentrum te worden, eens moet denken aan het ver zoek van de Amsterdamse Kamer van Koophandel tot het gemeentebestuur van Amsterdam om de vermakelyk- heidsbelasting voor bioscopen verlaagd te krygen. Bouw van het Rembrandt-theater zal zeker mogelijk zijn, indien het belas tingpercentage van 20 wordt bereikt; blijft het percentage evenwel 35 dan zullen wy nog altyd zien wat we doen, aldus de heer Van Biene. Lm'® feuilleton door MANNING COLES MAG lk myn lezers", peerde hij eindeiyk. zo internum- enkele per sonalia mededelen omtrent de geëerde gast, die wy tijdeiyk in ons mid den hebben? De senor bekleedt onge twijfeld belangrijke en verantwoorde lijke functies in eigen land?" Hambleuon glimlachte bescheiden. „Och, dat weet ik zo niet", luidde zijn antwoord. „Ik ontvang natuuriyk dik wijls opdrachten als deze vererende zen ding naar Esmeralda. Ik ben werkelijk zo gelukkig, senor Andorante neem nog een biertje, dan zal ik u gezelschap houden." „Volstrekt niet", protesteerde Ando rante beleefd, „de volgende ls voor mijn rekening. O, Roberto! Nog eens van hetzelfde. U zeide, senor?" „Dat ik zo gelukkig ben van mijn lief hebberijen tevens mijn beroep te mogen maken. Ik heb namelyk de eer de leer stoel in ethnologie te bekleden lnhet Britse Museum voor Oudheden in Pe- tersfield, Hampshire, Engeland." „O juist", noteerde Andorante ijverig. „De senor is dus Engelsman van ge boorte?" Daarop gaf Hambledon een boelend overzicht van zijn stormachtige jeugd, waarover zyn vader en moeder stom verbaasd zouden zyn geweest, maar waarvan de journalist alle bijzonder- heden zorgvuldig noteerde. Onder de hand geraakte de bar lang zamerhand met hotelgasten en andere bezoekers gevuld en Hambledon was zich tot zijn genoegen bewust, dat zyn aanwezigheid allerminste onopgemerkt bleef. Toen de journalist gekregen bad wat hy wenste en zelfs meer dan dat, ging de man onder een overvloed van dankbetuigingen en strijkages heen Tommy Hambledon haalde eens diep adem. rechtte zyn rug en wandelde naar de bar en trad met Roberto ln ernstig overleg over een aanbevelenswaardig apéritif. Hierdoor werd het hele gezel schap op de meest ongedwongen wyze mede ln het consult betrokken en binnen een half uur had Hambledon met de dokter kennisgemaakt, die een Schot bleek te zyn, met drie plantagehouders van zuiver Spaansen bloede, nog twee anderen, die minder zuiver waren, een Amerikaan, die de.autobusdiensten van Esmeralda exploiteerde een lucra tieve onderneming, by totale afwezig heid van spoorwegen en een Australiër, die ln het byzonder in dia manten geïnteresseerd bleek te zyn, alsmede met een rustig type van mid delbare leeftijd, wiens uiterlijkde mili tair verried. De Marine van Esmeralda be staande uit de kanonneerboot „Esme ralda" lag op dit ogenblik juist ln de andere haven. San José, ongeveer 90 km verder aan de kust. Deze bodem ondernam de gevaariyke overtocht want gedurende de helft van het jaar was het hier de lage 'wal op zyn minst tweemaal 's jaars. Hambledon amuseerde zich kosteiyk, deze eerste avond. De volgende morgen na het ontbyt koffie, broodjes en vruchten stak hy een sigaret op en wandelde naar de deur om in de Calle del Libertador een luchtje te gaan scheppen, toen hy zich op de stoep door een bekend stemgeluid hoorde begroeten. „Wel, goeden morgen Mateo del Mon te. Wat zit jij hier te doen? Op my te wachten? Ben je niet bang. dat ze je onder de voet lopen?" ..Volstrekt niet, senor". klonk het eenvoudig. „Ik kan altyd nog tydig maken, dat ik weg kom.' Hy stond op van de stoep en Hambledon zag, dat de man hu een schone flanellen broek droeg, zij het ook met een paar stop lappen pp de knieën, een onberispelijk hemd en een rode roos in een van de knoopsgaten. „Wat zie je er keurig uit. Mateo' prees Tommy. „Ik doe myn best u niet ln discredlet te brengen, senor. Wy gaan vanochtend zeker wandelen, nietwaar? Ik heb de b u r r o niet meegebracht." „Al nad Je dat wèl, lk zou toch niet op het beest zijn gaan zitten." „De senor wenst zeker een bezoek te brengen aan senor Angelo Argo?" OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD TÏÏL ZO wachtten ze dus stilletjes achter de struik, terwijl Uil op de -tak van zyn boom bleef zitten. Toen ineens versoheen in de verte Manestraal, het elfje. Olie gaf bijna een kreet van blijdschap. Hij kon zich nog net bytyds inhouden. Maar hy kon niet nalaten te wyzen, zodat de anderen het ook konden zien. De minister zag haar nu ook en zijn mond vertrok zich tot een smalle spleet, terwyl er een gemene uitdrukking in zijn ogen kwam. Het elfje danste sierlijk naar de boom van Uil toe. „Dag mopperpot!", zei ze, „hoe is het nu met je vriend Olie Kanoen? Heb je hem kunnen helpen?" „Hoe durf je my mopperpot te noemen!" mopperde Uil. „Schaam je! Wat moeten de anderen er niet van denken!" „Maar er zyn toch geen anderen?", vroeg Manestraal verbaasd. ,,Ja zeker!", zei Uil. „De eerste minister wilde niet ge loven, dat jy dat gouden hart aan myn vriend Olie Kapoen had gegeven. En de rechter wilde jou zelf zien, dus De minister stoof woedend van achter de struik vandaan, terwyi de rechter hem op de voet volgde. Het elfje schrok hier zo van, dat ze het op eens lopen zette. „Nu is alles weer bedorven!", krijste Uil, dia woedend naar beneden vloog. noeuvres uit, toen zy reeds werden be schoten. Een kort vuurgevecht was het gevolg, waarop de vreemde toestellen in de richting van de Koerillen verdwe nen. Een van hen was klaarblijkelijk geraakt: het ontwikkelde rook De pi loten verklaarden, dat zij de nationali- teltstekenen van de toestellen niet had den kunnen waarnemen. In het Japanse parlement is er Maan dag op aangedrongen, dat de Ameri kaanse luchtmacht bij het aanvallen van binnendringende vliegtuigen cretie zal betrachten De minister Buitenlandse zaken Okazaki deelde mede, dat het incident niet als een vijandige handeling van Rusland zal worden beschouwd. Zuid-Afrika Oppositie vóór bijzondere bevoegdheden voor regering De Zuid-Afrikaanse Volksraad heeft Maandag het wetsontwerp op de open bare veiligheid goedgekeurd, waarbfl aan de regering uitgebreide bevoegd heden worden verleend voor het bestrij den van het verzet tegen de apartheids- wetten. In derde en laatste lezing stem den slechts negen leden tegen goedkeu ring van het ontwerp. De belangrijkste oppositieparty, de Verenigde Party, ver zette zich in principe niet tegen het ontwerp, omdat „het van het grootste belang is. dat er vrede en veiligheid in het land zyn". Subsidieregeling voor schilderwerk verlengd Op 28 Februari zou de termijn voor de oplevering van het schilderwerk, waarvoor door de rijksdienst voor de uitvoering van werken (DUW) subsi die is toegezegd, krachtens de regeling voor subsidiëring van schilderwerk in de wintermaanden, sluiten. Naar wij thans vernemen is de termijn voor de oplevering van gesubsidieerd buit en- w e r k verlengd tot 21 Maart a.s. wegens de zeer ongunstige weersom standigheden gedurende deze winter. Bovendien kunnen de uitvoerders van de gesubsidieerde schilderwerken in of nabij de noodgebieden zich schriftelijk wenden tot de commissie Mebesal met het verzoek de termijn van oplevering voor de betrokken werken te willen verlengen. Het secretariaat van de commissie Mebesal (meer en beter schilderwerk in algemeen belang), is gevestigd te 's-Gravenhage, Maurits- kade 33 b. B. en W. van Amsterdam hebben een aanbod gekregen voor een lening van 500.000 op onderhandse schuldbekente nis met een looptijd van dertig jaar. Zij stellen de raad voor deze lening aan te gaan. Advertentie-Ingez. med.) ,,Wle is dat?" vroeg Hambledon be langstellend. „Een aanzienlijk burger, senor, die, evenals u, veel verstand heeft van de oude Maya's. Hy heeft een kostbare verzameling oudheden. Vlijmscherpe messen van een zwart gesteente. Oer oud." ,,Wat zeg je? Van lava-glas? Dat ls verbazend interessant. Maar hoe weet je, dat ik me daarvoor interesseer, Mateo?" „Dat stond in De Koerier vanmorgen. Heeft de senor dat nog niet gelezen?" ,Neen, nog niet. jy kunt dus lezen, Mateo?" „En schryven ook! Ik ben geen peon, senor. Ik ben mestizo!" „Zo, zo", antwoordde Tommy, aan wie deze finesse ontging. „Zullen we eerst boodschappen gaan doen?" stelde Mateo voor. „Goed, ik heb zeep nodig", klonk het toestemmend. „Daarna moet ik naar de Britse consul." Mateo volgde hem op de hielen, pre cies als een goed afgerichte hond, vol strekt niet opdringerig, doch altyd klaar om een verstandig antwoord te geven, dat weliswaar zyn eenvoud van geest verried, doch tevens een grote mate van aangeboren schranderheid. Hy bracht hem naar het Britse con sulaat door een wirwar van laantjes, die zo smal waren, dat zy geheel door de huizen werden overschaduwd. By elk open stuk gutste een hete stroom van zonlicht over hun hoofden. De hitte werd elk ogenblik groter. Hambledon trans pireerde overvloedig toen de weg steil omhoog voerde, de huizenrij ten einde liep en aan weerszijden niets dan tuinen lagen. „Hier wonen de rijke senores met hun beeldschone senoras". verklaarde Mateo. In deze tuinen lagen inderdaad enkele welvarende huizen, beschaduwd door een dichte beplanting. Het was hier merk baar koeler De blauwe zee strekte zich tot de einder. „Ik geef ze geen ongelijk", gaf Ham bledon ten antwoord. „Het lijkt me hier, met dit uitzicht, prettig wonen." Voor een lang wit nuis, met ruime veranda's en een terras, dat uitkeek over zee, woei van een hoge vlaggestok de Union Jack. Hier bleef Mateo staan. „Ik blyf wel op u wachten. Wanneer de senor gereed is, sta ik weer tot zyn dienst." Hy nam plaats in de schaduw van een grote boom, terwyl Hambledon de treden van de veranda opliep en een openstaan de deur binnenging. HOOFDSTUK Hl Het loterij-briefje Zijne Excellentie John Bartholomew Grant, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, alsook consul-gene raal van Hare Britse Majesteit, was thuis en ontving Tommy Hambledon op allerhartelijkste wyze. „Bly u te zien. Welkom hier. Kom op het ten-as zitten, het is daar koeler of juister gezegd iets minder warm U ziet er bepaald verhit uit. Daar heb ik een foed middeltje tegen. Gaat u zitten, dan el ik de butler. Tommy was nog niet weggezonken in zyn lage rieten stoel of er verscheen een butler, keurig in het wit, met een blad met glazen en andere onmisbare ingre diënten tegen de warmte. „Probeert u dit eens", nodigde Grant, een hoog glas aan Tommy ter hand stel lende. „Komt u rechtstreeks uit Enge land? Dan verbaast het me niet, dat de verandering van klimaat u treft. Wat voor weer nadden ze daar, b(J uw ver trek?" „Mist en nachtvorst en een schrale Oostenwind." „Wilt u wel geloven, dat ik daar naar verlangen kan? Vooral als ik in het heetst van het seizoen de hele-dag in uniform aanwezig moet zyn bij die ver velende plechtigheden van de president. Dan heb ik heimwee naar een nevelige herfstdag in Londen, met fyne motregen. Daar glimt het asfalt en suizen de autobanden over de gladde rijweg. Dan zie je op klaarlichte dag de lantaarns branden en hoor je de meeuwen kryeen boven de Theems." „Ofschoon... als u in Londen was..." begon Tommy. „Zeker, zeker, dan zou ik terugver langen naar zon en warmte. Maar kom aan. meneer Hambledon, ik was er van op de hoogte, dat ik u kon verwachten en dat ik u iedere gewenste assistentie behoor te verlenen. Het doel van uw komst is my niet bekend, maar daar vraag ik niet naar. U weet, myn macht is hier niet onbeperkt, maar wat ik voor u doen kan, doe ik van harte gaarne." „Dat stel ik bijzonder op prijs", ant woordde Hambledon. „Ik hoon niet, dat het nodig zal zyn op uw bemiddeling een beroep te doen, tenzy de Esmera.ldanen mij de baas worden en ik dood of levend naar huis moet worden verzonden. Maar ik zou graag enige inlichtingen van u ontvangen. Die President h ier by voor beeld, wat is dat voor een man?" (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON MODEVLUCHT CEL Omdat het grote publiek in Bel- yfwif £ië over het algemeen nog niet Möi' voldoende doordrongen is van de enorme mogelijkheden der con- fectie-industrie nad een Brusselse firma gisteren een aantal Belgische journalisten en een cineast uitgenodigd voor een z.g. modevlucht per Sabena- vliegtuig. In de tijd van eén dag be zochten de invité's Zürich, Parys en Amsterdam waar zy telkens werden onthaald op een beknopte, geconcen treerde show van voorjaarsmodellen van Zwitserse, Franse en Nederlandse confectiefabrikanten om uiteindelijk des avonds, doodmoe doch innig vol daan in Brussel de dag te besluiten met een show van Belgische kleding. In de Noorderzaal der hoofdcantine op Schiphol woonden wy in dit gezel schap de Nederlandse show by. Nadat de heer Horsman, algemeen secretaris van de Nevec, een kort openingswoord had gesproken vertoonden mannequins een serie nieuwe damesmantels, top pers en tailleurs voor het a.s. seizoen, die door onze zuidelijke buren met be langstelling werden bekeken onder het genot van een glas sherry, dat zy wel nodig hadden om op krachten te komen na het allesbehalve wolkenloze traject ParijsAmsterdam. Na afloop van de show toen men even gelegenheid had met enige col lega's van gedachten te wisselen, spraken wy o.a. de verslaggeefster van het bekende weekblad Elïe, die vol lof wasover de gepresenteerde Neder landse mantels, die zowel wat de kleur als wat het materiaal aangaat een uitstekende indruk maakten. „De tailleurs konden best een tikje meer „pincé" zyn, zij zitten niet ideaal" was de enige critiek welke wij hoorden uiten, „en jammer dat er in Amster dam geen japonnen te zien waren; in Parijs en ziirieh droegen de manne quins zelfs cocktails en avondtoiletten en wij hadden graag eens gezien wat men m Nederland op dit gebied kan leveren." ZWEVENDE HUIZEN Er klopt iets niet, men weet het, 'viHa met de nummering van de Cein- w tuurbaan; de ene zijde begint by 186 en eindigt by 446; de oneven zyde gaat normaal van 1 tot 263. De nummers 2 tot en met 184 of 92 huizen zweven dus in de lucht. Hoe komt dat Er is al zo vaak over gepraat en ge schreven. De heer J. F. M. de Boer komt nu in Amstelodamum met een nieuwe hypothese. Hij schrijft: „Als in 1888 aan de even zijde de eerste nummers, waaronder 262. wor den vastgesteld, zijn de zo langdurige onderhandelingen met de kerk over de gronden tussen de Van Woustraat en Amsteldyk nog in volle gang. Men heeft de loop van de gebeurtenissen nog niet kunnen overzien en over de volle lengte van de Ceintuurbaan aan de even zyde het aantal huizen bepaald zoals dit voor de oneven zyde was ge beurd, m.a.w. voor beide kanten het eerste perceel hoek Ruysdaelkade, het laatste op de hoek Amsteldyk. Te laat is ingezien dat het aantal aan de even zyde niet de volle lengte zou innemen, derhalve te groot was genomen en bij gevolg de nummering te hoog gesteld. Het hoogste nummer had moeten zyn 446 (het tegenwoordig hoogste num mer) min het aantal niet gebruikte nummers (2 t/m 184 nJ. van de 50 percelen Sarphatipark en de 42 niet bestaande percelen), dat is 262. welk nummer in overeenstemming is met 263, het hoogste oneven nummer. Het aftekenen van huisnummer 262 in 1888 moet m.ï. zyn geschied door de afstand van het perceel met het hoogste num mer tot 262 niet zoals had dienen te gebeuren van de hoek van de Am steldyk af te berekenen, maar van het punt af, waar men veronderstelde dat het hoogste nummer zou komen. Door van dit punt uit te meten kwam het eerst vastgelegde even nummer te ver naar de Ruysdaelkade te liggen, met alle gevolgen van dien. Dat punt is thans niet precies meer aan te wyzen, omdat men b.v. nog aan het oorspron kelijk geprojecteerde plein moet heb ben gedacht. Heel in het kort gezegd, het overschot aan nummers bij de Ruysdaelkade berust op een foutieve berekening welke haar oorsprong vindt aan de Amsteldijk. Met belangstelling wordt het overboord werpen van deze theorie afgewacht, maar dan in ruil voor een betere." UITGESTELD srart Vrijdag hebben wij melding ge- mBK! maakt van een bazar ten bate van een jeugdhuis (ook voor vol wassenen) dat de Wykgemeente Landlust der Ned. Herv. Gemeente in West wil stichten. De bazar, die be gin Maart zou worden gehouden is, wegens de noden in het rampgebied die op het ogenblik aller aandacht vra gen. uitgesteld tot het najaar-. Tegen die tyd hoort ge er wel meer van. TWEEDE STEEN I j De tweede gevelsteen, welke Zondag in de poort van de \Gx Portugees-Israëlitische Syna goge is onthuld, is niet afkom stig uit het woonhuis van de heren Pereira, dat stond op het tegenwoor dige Waterlooplein no 13. Deze tweede steen heeft de gevel gesierd van een ander zeventiende-eeuws lid van de Portugees-Israëlitische Gemeente, Isaac Mocatto. Dit huis stond op de Zwanenburgwal. JOODS MUSEUM fHet Joods Historisch Museum, dat ln 1930 op initiatief van het Genootschap voor de Joodse Wetenschap werd opgericht en tot de oorlog was gehuisvest in enige kamers van het Waaggebouw, zal daarheen terugkeren, zo heeft de secretaris van het Genootschap mede gedeeld. Tijdens de bezetting werden de voorwerpen door de bezetter naar Duitsland gevoerd. Na de oorlog ls het grootste deel evenwel teruggevonden. Inmiddels hadden de kamers van het Waaggebouw evenwel een andere be stemming gekregen en de voorwerpen bleven opgeslagen. Thans ls van de directie der Gemeentemusea bericht ontvangen, dat de ruimte in het Waag gebouw weer beschikbaar zal worden gesteld. UITGAAN Carré: Dagelijks om 8 uur Circus Strassburger: Centraal Theater: Elke dag om 8 uur speelt de Ned. Comedle U spreekt met uw moordenaar: Concert gebouw: Vanavond én morgen om S-15 uur dirigeert Pierre Motvteux een abon nementsconcert: morgen om 8.15 uur draagt Charlotte Köhler ln de kleine zaal voor. ten bate van het Rampen fonds: Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur Potasch en Perlemoer: Leidsepleln Theater: Elke dag om S uur het ABC- cabaret in Bibelonie; Nieuwe de la Mar: Dagelijks om 8 uur Wim Sonnevelds cabaret In Heit meisje met de grote voeten. verband bijeen en de omstandig heden wilden, dat er veel ouders met volwassen kinderen waren ver zameld. Het gesprek leidde tot de con clusie, dat er in de curve der genegen heid tussen ouders en kinderen zich, behalve onverklaarbare dieptepunten gelukkig ook plotselinge stijgingen voordoen. En zo kwamen de tot vol wassenen gegroeide kinderen er dan toe, een exposé te geven van de groot ste stijging, die zij in die verhouding hadden ervaren. Een exposé, dat voor veel ouders een openbaring werd... Want de zoon, die het thans tot wet houder heeft gebracht, verklaarde, dat zyn vader noch met de bokkenwagen, noch met het eerste horloge, noch met de nieuwe fiets zijn hart had gestolen. Maar dertig jaar geleden had de oude heer met hem-gewandeld. Op die win terse morgen had de knaap koude knuistjes gekregen en toen had de vader hem warm en wel zijn duffelse handschoenen gegeven en die weelde van warmte was zyn liefste herinne ring. En de dochter had tere reminiscen ties aan de poppenwagen en de eerste avondjapon voor het slotbal van de danscursus, maar toch school daarin niet de top in die curve der ontroerende herinneringen. „O neen, vader! Maar ik heb eens op een avond, toen ik uit moest, een pak slaag van je gehad, waarvoor wéét ik niet meer. Het had mijn avond volkomen bedorven, want het standje was onverdiend. En om daar overheen te komen, ben ik langer gebleven, dan ik onder normale om standigheden zou hebben gedaan. Toen ik thuis kwam, zag ik met weer op laaiende wrevel, dat het licht nog brandde en dat je dus was opgebleven. Ik stapte geladen naar binnen, maar je nam mijn hoofd tussen je handen en zei, dat je op mij gewacht had om te zeggen, dat je het met die uitbrander mis had gehad en dat je daar zo'n spijt over voelde... Nooit in myn leven heb ik meer liefde voor je gevoeld dan door die erkenning..." Toen was onze eigen dochter aan het woord. En dat is een vlot woord moe ten wij eerlijk toegeven, hoewel zij in haar jeugd erbarmelijk heeft gestot terd... Wij hebben daar destijds een be kend paedagoog en een beroemd psy chiater voor geconsulteerd, maar hun advies kwam, ontdaan van alle ge leerdheid, daar op neer, dat wy maar rustig moesten afwachten, omdat het wel zou uitslijten. Hetgeen dan ook prompt is geschied. Zij is onze enige en wn durven daar om neer te schrijven, aat wij haar menige plezierige verrassing hebben kunnen bereiden. Edoch het waren niet deze stoffelijke blijken der ouder liefde, die als sterren in haar herin nering fonkelden „Wy zouden eens gaan wandelen en ik informeerde, of je klaar was, want buiten lokte de zon", vertelde zij. „Maar je stond je juist te scheren en in de haast om ongeduldig te antwoor den, streek je een vlok schuim in je mond en zei je: „J-j-ja, ik k-k-kom direct!" „En in verrukking riep ik uit: „O, p-p-paps, st-st-stotter jij óók?" Nooit heb ik me inniger aan je ver want gevoeld..." Waaruit gelukkig de concluêie te trekken valt, dat genegenheid zich vaak in ongeweten dingen uit en nim mer uit de beurs vloeit. Waarvan ten slotte acte

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2