ALGEMEEN HANDELSBLAD JUicutre Jlmstcröamsd^e gourant r Dagorder van Koningin tot militairen Regeringsverklaring over Koning Boudewijn Rusland heeft bruikbare atoomwapens EINDE DER MUITERIJ IN DEENSE GARNIZOENEN Aanstichters onder communisten gezocht TERUG IN STA VENISSE moei Nieuw storingsfront nadert uit Westen 126e JAARGANG No. 41027 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Dagblad N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem. A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Zware taak werd met offervaardigheid, ijver en bekwaamheid uitgevoerd H.M. de Koningin heeft de vol gende dagorder uitgevaardigd, be stemd voor het personeel van zee-, land- en luchtmacht en tevens gericht tot de militairen uit het buitenland die hulp in de overstroomde gebieden hebben verleend. „Nu het reddingswerk in de over stroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mogelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waar dering te uiten voor de offervaardig heid, ijver en bekwaamheid, waar mede deze zware taak door de ko ninklijke marine, de koninklijke landmacht en de luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. „Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en luchtmachtcontingenten van verschil lende mogendheden. „Gezamenlijk hebt g(j, in samen werking met de niet-militaire orga nisaties, personen en groepen van personen, die met en naast u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlijke autoritei ten. die de leiding en de verantwoor delijkheid voor de noodmaatregelen hadden, de onmiddellijke eerste hulp gegeven, die z ij bij de moeilijke taak, waarvoor zjj gesteld waren, nodig hadden." Tevens heeft de koningin een brief aan de minister-president ge richt: „De bijzondere waardering, die ik in bijgaande dagorder uit voor de bij drage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de waters nood, geldt uiteraard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoriteiten, organisaties en perso nen, die mede gearbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnood- gebieden." MINISTER BEYEN NAAR ITALIË Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen, Zondag in Rome zal aankomen voor het voeren van officiële besprekingen met minister president Alcide de Gasperi. Gedurende de volgende twee dagen zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de K.S.G. m Rome samenkomen voor de bestude ring van de vorderingen ter zake van politieke, economische en militaire een heid. Tsjechische spionnen ter dood veroordeeld Radio-Praag meldt, dat twee var negen „verraders en spionnen in dienst van de Britse secret service", die in Ostrava terecht stonden, ter dood zijn veroordeeld. De rechtbank veroordeelde twee anderen tot levenslang en vijf be klaagden tot gevangenisstraffen varië rend van 12 tot 25 jaar. De groep is schuldig gevonden aan „hoogverraad en spion na ge", door gegevens te ver strekken aan Robert Neil Gardner, die in 1951 tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag was. Gardner is in December 1951 uitgewezen. RampenfondsBijna vijftig millioen De stand van het Rampenfonds be droeg gisteravond 49.5 millioen gul den. Naar internationale regeling van: Twee weken vacantie per jaar voor arbeiders De I.L.O., de Internationale Arbeids organisatie, heeft een veertigtal rege ringen vragen gesteld over een jaarlijkse vacantie voor alle arbeiders in bedrijven en bij handelsondernemingen. Uit de antwoorden blijkt, dat de meeste rege ringen een jaarlijkse vacantie van twee weken met behoud van loon voorstaan. Zij stemden er ook mee in. dat de op 4 Juni a.s. bijeenkomende algemene vergadering van de I.L.O. moet worden aanbevolen hiermede accoord te gaan. De vacantie, die ten minste 12 werk dagen moet omvatten, zou na een jaar onafgebroken dienst moeten worden verleend. Bedrijven, waar vijf dagen per week wordt gewerkt, zouden hun arbeiders per jaar ten minste 10 werk dagen, met behoud van loon, vrijaf moeten geven. Geen heropening van debat over status van Prinses de Rethy RONDER de zaak te willen dramatiseren kan ik verklaren, dat de ge- 99 zondheidstoestand van de koning ernstige voorzichtigheid gebiedt", zo verklaarde de Belgische minister-president Van Houtte in de Kamer, waarin hij uitvoerige mededelingen deed over de gebeurtenissen der laatste dagen. Hij keerde zich tegen de naar zijn mening sensationele berichten, welke in de buitenlandse bladen zyn verschenen en gaf opnieuw een uiteen zetting van de toedracht van zaken. De koning is de gevolgen van een ern stige angina nog niet te boven en hij zal nog verscheidene weken in het Zuiden moeten blijven om geheel te genezen. Van Houtte's verklaring was een antwoord op een vraag van de socialistische afgevaardigde Bohy. Wat zijn reis naar Nice betreft, deze was noodzakelijk tengevolge van het besluit van het kabinet om de belastin gen gedurende één jaar met 5 te ver hogen teneinde het herstelwerk in de overstroomde gebieden te financieren. De onverwijlde goedkeuring door de ko ning van het desbetreffende decreet was vereist- De koning verzocht hem geregeld op de hoogte te worden ge houden van de politieke situatie. Het is dus mogelijk, dat hij de koning binnen kort nogmaals te Nice zal ontmoeten. De premier verklaarde, dat de re gering op het ogenblik niet voornemens is het debat over de status van de prin ses de Rethy te heropenen. U.P. wijst er op. dat de critiek op de afwezigheid van koning Boudewijn kort na de overstromingsramp in zijn land, het eerst in de Belgische pers zelf tot uiting is gekomen. Pas daarna versche nen berichten in buitenlandse bladen. Dit werd bevestigd door de premier, die mededeelde dat hij, toen de critiek toenam, de koning had voorgesteld, in dien zijn toestand het zou toelaten, naar België terug te keren. Dit geschiedde, doch er volgde een instorting, welke een hernieuwd vertrek nodig deed zijn. De verklaring van de minister-pre sident werd door een deel der Kamer onder stilzwijgen aanvaard. Buitenlandse militairen op Soestdijk ontvangen De Koningin en prins Bemhard heb ben vanmorgen op het paleis Soestdijk gasten ontvangen van de buitenlandse onderdelen, die hulp hebben verleend bij de watersnoodramp. De Koningin heeft elk der bevelvoerende officieren per soonlijk bedankt en haar waardering uit gesproken voor het werk dat zij hier hebben verricht. Het gezelschap be stond uit: brigadier-general R. R. Hen- drix, commandant van de American Military Relief Organisation, luitenant kolonel P. A. Wood, namens de Engelse en Canadese Royal Engineers, de kolo nel Chr. L. L. Robert, commandant du Premier Régiment de Genie, de Belgi sche luitenant-kolonel P, L. Beatsle van het achtste genie constructiebataljon, de Amerikaanse majoor W. Lamb van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten en de lieutenant-commander T. M. Griffin van de Amerikaanse marine. De Engelse captain Casement van hel Royal Naval Rhine Squadron kon niet aanwezig zijn. omdat hij door de mist van Zeeland uit niet tijdig genoej Soestdijk heeft kunnen bereiken. Voorts woonde luitenant-generaal Buurman van Vreeden de ontvangst bij. Brug bij Alblasserdam weer in gebruik Naar de A.N.W B. mededeelt, kan her verkeer van Rotterdam en Dordrecht naar Gorinchem, thans weer gebruik maken van de brug over de Noord bil Alblasserdam. De rijksweg door de Al- blasserwaard is evenwel nog onbruik baar. zodat de route Alblasserdam StreefkerkNieuwpoortSchelluinen Gorinchem moet worden gevolgd. Executie van Rosenbergs wederom uitgesteld Het Amerikaanse hof van appel heeft de tenuitvoerlegging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg voor lopig opgeschort tot 30 Maart ten einde hen in staat te stellen het hooggerechts hof herziening van hun zaak te ver zoeken. Het hof bepaalde, dat indien de ver dediger, Bloch, zjjn verzoek voor 30 Maart bij het hooggerechtshof indient, de executie voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld, hangende het onder zoek door het hooggerechtshof. Bloch deelde het hof mede dat hij dadelijk zou beginnen met het opstellen van het verzoek. PRINSES MARGRIET mocht met een van de helicopters, die gisteren in de omgeving van het witte paleis landden, een tochtje maken. Duitse en Belgische kolen KLEINER VERSCHIL IN KOSTPRIJS (Van onze Brusselse correspondent) De vaststelling der prijzen van de in dustriële kolen houdt in België sterk de aandacht gaande, nu bekend is dat de Hoge Autoriteit te Luxemburg onder handelt met de kolenproducenten van de Ruhr en Aken over de pyijzenschaal, welke door de Duitse mijnen, enkele da gen vóór 10 Februari werd vastgesteld, en die in 't algemeen 5 D. mark hoger is dan voorheen. Het verschil tussen de Duitse en Belgische industrïekolen is thans sterk gedaald, tot minder dan 7 gulden. In 1952 hebben de Belgische mijnen 3 milliard frs. geïnvesteerd, ter wijl de subsidie van de regering 500 mil lioen frs. bedroeg. Na het einde van de vijfjarige overgangsperiode van de Schumanpool hoopt de mijnindustrie het verschil tussen de Belgische en Duitse kostprijs volledig te hebben weg gewerkt. Alleen dient er rekening gehouden te worden met het feit, dat de Duitse mij nen in de a.s. vijf jaren een zeer groots opgezet modemiseringsprogram van 4 a 5 milliard D.mark willen uitvoeren, waardoor zij opnieuw een kostprijs- voorsprong op de andere mijnen van de Gemeenschap zullen krijgen. De Hoge Autoriteit zal deze modernisering van de Duitse kolenmijnen, naar mag wor den verwacht, goedkeuren, daar de pro ductie van de Gemeenschap in de a.s. jaren tot 285 millioen ton zal moeten worden opgevoerd. Piet Hein brengt bezoek aan Joegoslavië De torpedoboot jager Piet Hein is voor en beleefdheidsbezoek in de Joego slavische haven Split aangekomen. Ter gelegenheid van het bezoek bieden de Joegoslavische autoriteiten een diner aan en voorts zal de gehele bemanning van de Piet Hein. bestaande uit 245 koppen, een voorstelling van de Joego slavische opera in het nationale theater in Split bijwonen. Eisenhowers eerste persconferentie Nog geen officiële voorstellen voor blokkade van China /"JNDER grote belangstelling (er waren 294 journalisten aanwezig) hield Eisenhower gisteren zijn eerste persconferentie als president. Hij brak met de traditie door eerst zelf een aantal onderwerpen te bespreken en ver volgens reeds na enkele vragen de bijeenkomst te beëindigen, hetgeen tot dusver steeds werd gedaan door de oudste aanwezige correspondent met een „Thank you, mr President". Voor de meeste aanwezigen was de conferentie een teleurstelling. De belangrijkste onderwerpen, die werden aangesneden waren: de atoombom van Rusland, acties tegen het Chinese vasteland, op zegging van geheime verdragen en Korea. Over de Russische atoombom klaarde de president, dat het naar zijn mening „absoluut waar" was, dat de Sowjet-Unie over atoomwapens schikt. Hij onderschreef de verklaring van Gordon Dean. de onlangs afgetre den voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, dat Rusland over een hoeveelheid splijtbaar materiaal schikt en dat het dan raiet moeilijk is bruikbare atoomwapens te construeren. Dean voegde destijds aan zijn verklaring toe, dat het vaststaat, dat in de Sowjet- Unie drie atoomexplosies hebben plaats gevonden. Eisenhowers bevestiging van Deans verklaring lijkt ln tegenspraak met de bewering van president Truman diens aftreden, dat Rusland naar zijn mening niet over een bruikba atoombom beschikt. Verondersteld wordt echter, dat Truman bedoelde, dat Rusland wel atoomexplosies kan ver oorzaken. maar geen onafhankelijke de tonator heeft ontwikkeld. Wellicht lag het in de bedoeling van enkele aan wezige journalisten opheldering over dil punt te vragen, maar zij kregen hier voor niet de gelegenheid. Over acties tegen het Chinese vasteland verklaarde de president, dat hem officieel geen voorstellen voor blokkade van of een embargo tegen communistisch China hadden bereikt. Wel wordt de kwestie op enkele ministeries bestudeerd. Opzegging van alle voorheen geheime Prinses Marijke kreeg miniatuur speeltuin De zesjarige prinses Marijke werd vanmorgen door haar moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om het cadeau in ontvangst te nemen, dat een deputatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Landmacht onder leiding van majoor A. H. Mohr, ten paleize kwam aanbieden. Het was een prach tige minatuurspeeltuin, compleet met draaimolen, schommel, draaiorgel, dat echt speelde en lantarens, die echt kon den branden. Het prinsesje was enthou siast over dit cadeau en begon direct aan de knopjes te draaien, die de speel tuigen in werking steLden. Niet alleen zij vond dit prachtig ook prins Bernhard was vol belangstelling, zo zeer, dat hij zei: „dit is eigenlijk niet voor kinderen, maar voor ons". Ook op deze dag werden er honderden brieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate, uit alle delen van het land. Een pop, een beertje, fröbelwerk, tekeningen, enz. Hierna kwam er bezoek van de beide peten van de prinses, mevrouw Bos en de beer Wiltens, en vanmiddag zal de verjaardag in de familiekring worden gevierd. verdragen achtte Eisenhower voorts niet wenselijk. Wel is het zijn bedoeling, zoals ook uit de State of the Union Message is gebleken, dat de V.S. duide lijk zullen laten uitkomen, dat zij zich niet langer gebonden achten door die geheime afspraken uit de oorlóg, die sommige volken in slavernij zouden kun nen houden. Op de vraag of hij het mogelijk acht. dat alle geallieerde soldaten unt Korea worden teruggetrokken, wanneer het Zuidkoreaanse leger zal zijn versterkt, gaf hij geen direct antwoord. Tenslotte sprak Eisenhower nog over enkele on derwerpen van binnenlandse politiek. Hij kondigde aan, dat hij het Congres niet om verlenging van de prijsbeheer- singswetten. die op 30 April aflopen, zal vragen, en stelde voorts vast. dat hij nimmer belastingverlaging heeft be loofd, hoewel hij een dergelijke maat regel op de duur wel wenselijk vindt. GEN. VON KUECHELER VRIJGELATEN Gisteren is bekendgemaakt, dat de voormalige Duitse veldmaarschalk Georg von Kuecheler uit de Amerikaanse oorlogsmisdadigersgevangenis te Lands berg vrijgelaten zal worden. De 71- jarige Von Kuecheler werd oorspronke lijk tot 20 jaar veroordeeld. In 1951 werd zijn straf tot 12 jaar verminderd door de Amerikaanse Hoge Commissaris John J. McCloy. Hij kreeg extra-aftrek voor goed gedrag. In 1940 comman deerde Von Kuecheler het 18de Duitse leger, dat Nederland binnenviel. OP DUIVELAND, tussen Zijpe en Nieuwerkerk: herstel van telefoonver bindingen in het ondergelopen land. Per Amerikaanse dukws, bemand met Duitsers, trekken mannen van de tech nische dienst der Genie en de P.T.T. hun arbeidsterrein in. Telefoonlijnen worden hersteld AAN de muiterij onder de soldaten in enkele Deense garnizoenen, welke haar oorzaak vond in het feit, dat de diensttijd in deze garni zoenen van 12 tot 18 maanden is ver lengd, is een einde gekomen. De minister van Defensie. Harald Petersen, heeft ter kennis gebracht, dat er een snel en grondig onderzoek., zal worden Ingesteld naar de oorzaak der muiterij. Gezien het ernstige karakter der gebeurtenissen wordt getracht de aanstichters zo spoedig mogelijk op te sporen. De demonstraties blijken uitste kend te zijn voorbereid. Men kan wat betreft de verlenging van de diensttijd verschillende meningen zijn toegedaan, aldus de minister, maar de parlemen taire commissie van buitenlandse zaken, waarin alle democratische partijen zijn vertegenwoordigd, heeft de kwestie zeer zorgvuldig behandeld. Handhaving der discipline en eerbiediging van de wet zijn van het grootste belang, en niemand is gerechtigd op eigen gezag te hande len. De militaire leiders zijn correct op- etreden en het valt te betreuren dat Het opstellen van een Grïeks-Turks- Joegoslavische overeenkomst is uitge steld in verband met de ziekte van de Turkse ambassadeur in Athene, waar de besprekingen zouden worden gehou den. DE periode van onzekerheid is in West-Europa nog geenszins ten einde. Zelfs de druk van Dulles heeft niets veranderd aan het feit, dat de oplossing (of althans de ter zijde stelling) van vele vraagstuk- lcenn tijd vereist. Al deze proble men immers zijn nauw verweven met de binnenlandse politiek der Europese landen. In West-Duitsland toont men nu geen haast meer met ratificatie van het E.D.G.-verdrag. Adenauer wacht de re actie af der andere partners van het „kleine Europa" op de Franse toevoe gingen betreffende de Europese De fensie-Gemeenschap, maar hij zelf wijst die voorgestelde wijzigingen af. H(j weet ook nog niet. welk advies het constitu tionele hof van Karlsruhe zal geven in zake de vraag, of grondwetswijziging nodig is, voordat de regering het E.D.G.- nact kan ratificeren. De verhouding tot Frankrijk is bovendien slechter gewor den. Niet alleen vraagt dit voorrechten in de E.D.G.. maar het wenst ook dat zijn troepen, die na ratificatie van de E D O. in West-Duitsland blijven als strijdkrachten van een geallieerde, niet minder voordelen zullen genieten dan de Amerikaanse en Britse troepen, die ook dan nog op Westduitse bodem zullen staan. Deze laatste strijdkrachten blij ven op grond van de conventies en pro tocollen van Bonn, om grondgebied en regiem te helpen beschermen. Zij kun nen, eventueel ingrijpen, indien een Putsch van links of rechts het regiem zou bedreigen, en de Fransen die volgens de E.D.G. West-Duitsland als [Dagelijks commentaarf gelijkgerechtigd bondgenoot moeten be schouwen houden anderzijds vast aan het recht op „beschermende voogdij", dat Amerikanen en Britten nog zullen bezitten. UIT deze situatie zijn nu twee moei lijkheden voortgekomen. Bonn wilde de grenspolitie uitbreiden van 10 000 tot 20.000 man. In September 1950 is door de bezetters besloten, aan de Lënder een totale politiemacht toe te staan van 30.000 man, verdeeld in groe pen onder contröle van de Lander. Deze beschikken gezamenlijk over 10.000 man politie, de federale regering over 10.000 man grenspolitie. Zouden de resterende 10.000 geheel ter beschikking komen van de federale regering te Bonn, dan zou het overwicht van het centrale ge zag toenemen, en Parijs heeft zich later, gelden en daartegen geprotesteerd. In de tweede kwestie zijn de drie bezetters gezamenlijk opgetreden. Op 1 Mei zal namelijk de inkomstenbelasting in West- Duitsland worden verlaagd met 15 De minister van financiën Schaeffer zegt, dat in de bondsrepubliek de belas tingen 37 van bet nationale inkomen opeisen en in Frankrijk slechts 32 Maar de vermindering van inkomsten zal, zo vrezen de Hoge Commissarissen, er toe leiden dat Bonn zijn bijdrage voor defensie vermindert. De begroting daar voor zou 384 millioen mark minder be dragen dan was beloofd. Schaeffer heeft gerekend op het van kracht worden van de E.D.G. en verleden maand verklaard, dat Bonn aan de vreemde troepen dan nog slechts 600 millioen mark verschul digd was, en verder zich kon bepalen tot de kosten van zijn eigen militaire bijdrage. Over die interpretatie is men het niet eens en men betreurt de West duitse belastingverlaging. Al zulke pro blemen vertragen de integratie en vooral de verbetering van de verstandhouding. Moskou houdt natuurlijk de Westelijke landen wel bijeen, maar welk een moeite hebben zij, eikaars belangen te co- ordineren DE EERSTE MANNEN keren terug in het zo zwaar getroffen Stavenisse om er het werk van de militairen over te len. Nog staat het plaatsje groten deels onder water, zodat men zich met roeibootjes dient te verplaatsen. Amerikaanse onderzeeboot voor Nederland Van de zijde der Amerikaanse marine is heden bekend gemaakt, dat de onder zeeboot „Icefish", die in de tweede wereldoorlog dienst heeft gedaan, Za terdag aan een bemanning van de Koninklijke Nederlandse marine zal worden overgedragen. De Icefish zal krachtens een congres wet aan Nederland worden uitgeleend. Luchtvaartovereenkomst met Japan Gisteren is te 's-Gravenhage een lucht vaartovereenkomst tussen Japan en Nederland ondertekend, die Nederland het recht verleent tot de exploitatie luchtdiensten van Nederland via het Nabije en Midden-Oosten naar Japan, terwijl Japan het recht wordt verleend luchtdiensten van Japan via dezelfde gebieden naar Nederland te exploiteren. een aantal recruten zich door provoca teurs hebben laten misleiden. De schul digen zullen krachtens de militaire wet ten worden gestraft. Van de totaal 17.000 recruten waren er slechts enkele honderden bij de actie betrokken. Verondersteld wordt dat het hier een communistische agitatie betreft, welke een internationaal karakter draagt, daar zich het vorig jaar in België soortgelijke incidenten voordeden. Dukw blijft verbinding met Tholen onderhouden Volgende week mogelijk bussen (Van een correspondent) Deze prettige zekerheid werd hier vanmorgen verkregen na een dag van confereren met de militaire overheden en van telefonisch contact met de Rijks verkeersinspectie, die voor de moeilijk heden van Tholen ook geen oplossing zag. Overste Pino heeft vandaag wel het Nederlandse amphibie-voertuig uit de vaart genomen, maar de Duitse chauffeurs op de Amerikaanse dukws blijven een geregelde pendeldienst onder houden. Althans voorlopig, want men beeft de burgemeester van Tholen laten veeten, dat de dukwkracht een snel aflopende aangelegenheid is. Tholen ademt nu weer wat rustiger, want in de polders langs de Brabantse wal zakt het water nu 4 cm per dag en dat betekent, dat eind dezer week het grootste deel van de normale verbin dingsweg BrabantTholen droog zal komen te liggen. Alleen in het lager gelegen deel voor de brug over de Een dracht zal het water langer blijven staan. Daar zal men een noodoplossing voor bedenken om het de normale auto bussen mogelijk te maken nog volgende veek haar diensten te hervatten. Dc heer Krijger naar Nieuw-Guinea De heer B. Krijger, hoofd van de af deling Nieuw-Guinea van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, is naar Nieuw-Guinea vertrokken teneinde zich op de hoogte te stellen van de toestand en het vorderen der werkzaamheden. Hfl zal bovendien op 16 April in Noumea (Nieuw Caledonië) de confe rentie en vijf dagen later de periodieke vergadering van de „South Pacific Commission" bijwonen. Van WASHINGTON tot MOSKOU De commissie voor buitenlandse be trekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft medegedeeld, dat minister Foster Dulles heeft ver klaard in Europa geen concrete beloften of toezeggingen te hebben gedaan en geen ultimatum te hebben gesteld. Diplomatieke vertegenwoordigers van zeven Arabische landen hebben de Ame rikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith gewaarschuwd tegen het geven van morele of materiële steun aan Israël, omdat dit land de diplomatieke breuk met Moskou zou willen uitbuiten om meer hulp van het Westen te krijgen. Het Israëlische parlement heeft be sloten de regering te steunen in haar politiek tegenover de Sowjet-Unie. Het Britse Lagerhuis heeft zich met 267 tegen 238 stemmen uitgesproken voor het leveren van straalvliegtuigen aan Egypte en andere landen in het Nabije Oosten. Professor Eisler heeft gisteravond in Oost-Berlijn een rede gehouden over de politieke vluchtelingen. Hieruit blijkt, dat de geruchten als zou hij naar West- Berlijn zijn gevlucht, onjuist zijn. Op het vlieveld Tegel in de Franse sector van Berlijn is een Frans militair toestel verongelukt. Zeven inzittenden kwamen om het leven. Maarschalk Stalin heeft gisteren een onderhoud van een half uur gehad met de Indische ambassadeur Menon. Dit is de tweede maal dit jaar, dat Stalin een ambassadeur heeft ontvangen. De eerste was Bravo, de vertegenwoordiger van Argentinië. JN de afgelopen 2b uur trok het hoge-druk- gebied op de Oceaan ten Zuid-Westen van de Britse eilanden zich ver. der in de richting van de Azoren terug. Langs IJsland trok een nieuwe depressie in de richting van midden-Noorwegen, zo deelt het K.N.M.I. mede. Tussen deze beide druksystemen staat een brede westelijke lucht- strommgi welke zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze om geving transporteert. Deze zachte en vochtige lucht, waarin in Ierland en Schotland op veel plaatsen maximum tem peraturen van ongeveer 12 graden voorkwamen, werd bij het stromen over het betrekkelijk koude water van de Noordzee en het koude landoppervlak zo ver afgekoeld dat zich op uitgebreide schaal nevel en mist vormde. De tem peraturen konden daar door tn ons land niet tot zulke hoge waarden op lopen als in Ierland en Schotland, Ten Westen van de Britse eilanden nadert een storings front, dat vergezeld gaat van enige regen, maar waarachter minder vochtige lucht van polaire oorsprong wordt aangevoerd. Dit front zal West-Europa morgen iw de loop van de dag bereiken waarbij de wind wat aanwak kert. Weersverwachting IETS MEER WIND De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Matige, later tijdelijk krach tige westelijke wind; aanvankelijk nog mistig of nevelig weer, latei- overwegend zwaar bewolkt; af en toe enige regen of motregen en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u„ 5.9 0 C, luchtdruk 1017.2 millibaren of 763.0 mm. windrichting en -kracht W.Z.W.-2, max. temp. gisteren 6.3 min. temp. 1.7 neerslag 1.4 mm. Zon morgen op 7.48 u.. onder <5. 18.01 u.maan morgen onder 0.47 wij) u op 9.25 u. Laatste kwartier ■Z* 20 Februari. De hoofdredacteur van een Noors dag blad gaat voor drie maanden de ge vangenis in, pmdat hij in een aan- ranamgszaak bewijsmateriaal zou heb ben achtergehouden. Hij hield vol, dat het zijn plicht was zijn bron te be schermen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki geh.bew. winds t. —3 Oslo zw. bew. ON O 1 8 —2 0 Stookh. zw, bew. NNW 3 3 0 Kopenh. onbewolkt W 5 4 0 0 Londen regen WNW S S 8 0.2 A'dam motreg. W 2 4 4 1 Brussel motreg. WZW 2 3 3 3 Parijs motreg. WZW 3 4 0.4 Bordeaux geh. bew. windst- 5 —1 0 Nice onbewolkt N 4 13 3 0 Warschau sneeuw NW 3 1 0 0.2 Berlijn nevel WNW 4 1 2 1 Frankfort motreg. ZW s 2 1 0.2 München W 8 —5 —2 1 Zilrlch nevel windst. —2 —5 0 Wenen sneeuw W 12 1 —1 2 A. windrichting; B. windsnelheid me te P. sec.; C, rr ax. temp. gisteren D. temDera- hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u.*v ui mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 234 0.13). Trier 226 (—0.23). Koblenz 242 0.16). Keulen 241 (—0.28), Ruhrort 478 (—0.26), Lobith 1120 (—0.25). Nijmegen 901 (—0.24). Arnhem S90 (—0.25). Eefde 4:» (—019), Deventer 334 (—0.16). Namens (la Plante) 134 (—0.39), Borgharen 416S -f 0.28). Bclfeld 1256 (—0.49), Grave 550 0.36), Vreeswijk 117 (onv.), Lith

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1