Samenbundeling van krachten stimuleert herstelwerk Parijs verantwoordelijk voor vertraging van E.D.G. ERIEP? Chefarine „4" doet wonderen. Dijken gaan dicht op Schouwen-Duiveland Moet Ueens horen! Aarzelingen van eerste dagen zijn overwonnen Chefarine ,4 Slachtoffers watersnood 12e lijst t Eerste kamer: landbouwbegroting Wat Nederland derft door de watersnood Veevoederdistributie wordt binnenkort opgeheven BONDSREGERING MEENT: Bonn hoopt op diplomatieke steun van Amerikanen g^f4AT0Ggi| Watersnood-commissie van Kamer zonder communisten Woensdag 18 Februari 1953 5 (Van een onzer verslaggevers) GOES. De man die ons een lift gaf naar Zuid-Beve land, had een en ander op zijn hart. „Je krijgt iedere dag drie orders hier", zei hij o.m., „eerst ?en order, dan een tegenorder in tenslotte een wanorder". Voor de totaliteit van het her stel in Zeeland geldt dit zeker niet. Er is de eerste weken wanorde ge weest in het herstel en zelfs een impasse, waarover men zich hoge lijk kan verbazen. De wet bepaalt nl., dat herstel van de dijken een zaak van de provincie is. Nu neemt Rijkswaterstaat dit zelf ter hand en daarom is een noodwet in de pen om dit te regelen. „Het rijk betaalt alles", ging het toen offi cieus. van mond tot mond. (.Advertentie l.M.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of pijnen hebt, doei een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. U voelt zich direct een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. 'n Zflje doet wonderen D ussen: Aanvulling vierde verlieslijst: Ge borgen en geïdentificeerd: Rijken, Leonardus, geb. 17.1.1882 te Dussen. Fijnaart: Geborgen en geïdentificeerd: Van Ham. Hubertus, geb. 3.10.1873. Halsteren: Geïdentificeerd: Paulus. Cornelis Marinus Maria. geb. 21.7.46 te Hal steren; Stoffels, Cornelia, geb. 12.11.06 te Halsteren, echtg. van Cornelis Hoetelmans. Nieuwe Tonge: Geborgen te Nieuwe Tonge: Van der Valk. Cornelia Au geb. 28.3.45; Koote, Francïna. geb. 13.9.14, echtg. van A. v. d. Valk. Nieuwerkerk: Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andi'eas, geb. 9.6.06 te Oosterland, echtg. van Cornelia Marina de Graaf; De Graaf, Cor nelia Marina, geb. 3.6.15 te Zierik zee, echtgenote van Mattheus An dreas Kik; Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3.2.4# te .Nieuwerkerk: Kik Cornelis Marinus, geb. 18.7.47 te Nieuwerkerk. Oosterland: Provisorisch begraven aan de vluchthaven Zijpe: Heijboer, Jan netje. oud 21 jaar. Rilland-Bath: Geborgen en geïdentificeerd: Nijs- sen, Mettheus geb. 8.8.31. Stavenisse Geïdentificeerd: Potappel, Leen- dert Johannes, geb. 27.3.1882 te Stavenisse; Potappel, Clasina Jo hanna, geb. 9.8.1885 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes v. Oeveren; Van Oeveren, Pieter Jo hannes. geb. 15.8.1884 te Stavenis se. echtgenoot van Clasina Johanna Potappel: Van Oeveren, Marina Jo hanna, geb. 17.3.18 te Stavenisse. Maarschalk Stalin ontving Indische ambassadeur MOSKOU. Maarschalk Stalin heeft Dinsdagavond de Indische ambassadeur in Moskou, Menon. in het Kremlin ontvangen. Het onder houd dat een half uur duurde werd ook bijgewoond door de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Malik. Volgens de Indische ambassade was het onderhoud vriendschappe lijk geweest. Men deelde echter niet mee waarover werd gesproken. Het gevolg? De waterschappen en polderbesturen aarzelden. Als zij ae schade nu zelf herstelden, werd die mogelijk niet vergoed. Kon men nu wel iets doen, zonder Rijkswaterstaat er in te kennen? En hoe was het met de noodwet, die de minister had toegezegd? Even dreigde stagnatie. Maar dit stadium van onzekerheden mag dan nog niet geheel tot het verle den behoren, de aarzelingen zijn voorbij. Door coördinatie komt te kening in het herstel. Er is een dienst Dijkherstel-Zee- land in het leven geroepen, die o.m. al het herstel op Schouwen aan de dienst Zuiderzeewerken dele geerde. zij het dan onder toezicht van Rijkswaterstaat. De andere ge bieden zijn onder de verschillende hoofdingenieurs verdeeld. Nog is niet geheel duidelijk welke rol Provinciale Waterstaat-Zeeland in dit geheel gaat spelen, maar men kan ook niet verwachten, dat bij een dergelijke puzzle alle stukjes meteen in elkaar passen. Er is ge regeld overleg tussen Rijks- en Provinciale Waterstaat; dit over leg werpt vruchten af en leidt tot nauwere samenwerking. Ook hier zal eenheid boven de overbekende prestigekwestie moeten gaan. Neen. wat die man met die or ders bedoelde, was uitsluitend de j nog vrij chaotische verdeling van de pompen in het rampgebied. Iedere gemeente wil zo gauw mo gelijk een pomp hebben om de polders droog te malen. Daar is men al druk mee bezig op vele plaatsen. Hier en daar zijn rare toestanden ontstaan. Sommige ge meenten wilden er snel bij zijn en bestelden bij particulieren pompen lang voor met het droogmalen kon beginnen. Het gevolg was, dat die pompen werkeloos stonden bij pol ders, waar men nog niet aan droog- maken toe was. terwijl men elders tijd verloor. Gelukkig heeft Pro vinciale Waterstaat van Zeeland nu inbegrepen. Er zal een soort pool worden gevormd, waaruit alle waterschappen en polderbesturen kunnen, putten. De man, die ons de lift gaf, had zelf veel met pompen te maken. ,.ïk begrijp met, dat er op sommige plaatsen in ons land nog pompen klaar staan, als ze er hier zo om verlegen zitten". De zaak is niet zo eenvoudig. Ten eerste heeft men vooral pom pen met dieselmotor nodig, want om stroom moet je in de meeste bedreigde gebieden niet komen. Maar er is nog een - belangrijker punt. Voor een grote pomp. met b.v. een vermogen van 300 kubieke meter per minuut, bestaat wel animo. Maar dan komt de vraag: hoeveel schade lijdt de toch al zo beschadigde diik als men er zo'n zware pomp opzet. Het zijn dergelijke problemen, soms tot verkeerde beslissin gen hebben geleid, vergissingen die nu zo veel mogelijk worden ver meden. Ook meer het spectaculaire her stel begint gestalte te krijgen. Men wil in enkelr uren een nieuwe dijk van twee" km. lengte bij Rilland Bath om het moeilijk te dichten gat leggen. Maar er zal bovendien een eerste zinkstuk worden neergela ten in die gevaarlijke bres. In de polder van Burghsluis (Schouwen) gaat ook binnenkort een zinkstuk in de bres. Is die gedicht, dan wordt de kop van Schouwen in het Westen beschermd door de duinen geheel veilig gesteld. Hiermee zijn slechts enkele pun ten van het herstel in Zeeland aan gestipt. De ordening van aller in spanning heeft het maken van plan nen en de uitvoering daarvan .aan zienlijk versneld. In Zeeland zeg gen ze: „We zien de situatie al heel wat minder duister in dan twee weken geleden". „Waterman" op thuireis met Korea-vrijwilligers aan boord DEN HAAG. De „Waterman", die Nederlandse militairen naar Su riname en vervolgens naar Korea heeft gebracht, bevindt zich thans op de thuisreis, met 137 Korea-vrijwilli gers aan boord. Dit detachement vertrok in Februari 1952 en keert thans, na volbrachte diensttijd, huis waarts. De „Waterman" wordt half Maart in Nederland verwacht. DEN HAAG. In antwoord op vragen van verschillende sprekers over de gevolgen van de watersnood heeft minister Mansholt Dinsdag ln de Eerste Kamer bij de behandeling van de Landbouwbegroting 1953 het vol gende onder zeer groot voorbehoud medegedeeld. Van de 800 Ha winter tarwe, die onder water staat, moet 700 Ha als verloren worden beschouwd. Voor dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.0C0 Ha granen, 10.000 Ha suikerbieten, 7000 Ha vlas, 5000 Ha peulvruchten en voorts o.a. 500 Ha uien. per 100 kg worden IN STAVENISSE. dat zo zicaar werd getroffen door de storm vloed, komen de geëvacueerde be woners terug. Het plaatsje ligt nog geheel door water omringd, maar dat weerhoudt de mensen niet. Met hun in hoge waterlaar zen gestoken benen waden zij er door. Ook in bootjes komen zij. Met verdrietige gezichten va ren zij om hun huizen en hofste den, waarin de meubels nog op het water drijven, waar de grond- bedekking is bedorven, waar gor dijnen door het zout zijn aange vreten. Maar waar mogelijk be ginnen de vrouwen het slik van hun spulletjes te spoelen. (Advertentie l.M.) De behoefte aan suikerbieten is volgens de minister ongelimiteerd. Onderzocht wordt of het mogelijk is. om door het vaststellen van een suikerbietenprijs de verbouw te stimuleren. Met de heer Lou- wes (V.V.D.) was de minister het eens dat de boeren een moreel recht hebben op steun als het slecht gaat. Toch meende hij, op dit punt voorzichtig te moeten zijn met het geven van te abso lute garanties. Een voorontwerp Landbouwwet is practisch gereed. Het is thans om advies naar de S.E.R. Naar de mening van de mi nister is bet mogelijk binnen afzienbare tijd te komen tot opheffing van de veevoeder distributie. De voergraanprij- zen zullen per 1 Maart a.s. V/AAR HET WATER enigszins i gezakt trachten de bewoners iets van hun spulletjes te redden. In 's Gravendeel varen 2\j met schou- wen naar hun woningen. Deze jonge vrouw heeft kennelijk wat kleren kunnen weghalen. Verpakt in zakken en manden brengt zij ze met behulp van enkele mannen naar een veiliger, dro ger plaats. Drinkwaterleiding op Zuid-Beveland bedreigd GOES. Bij Kruiningen en Krabbendijke zijn. naar wij ver nemen, bij de buizen der water leiding door de werking en de druk van 't binnengevloeide zeewa ter uitschuringen en onderspoelin gen ontstaan, die zeer zorgelijk worden geacht. De watervoorzie- ninp van Zuid-Beveland en een gedeelte van Walcheren zal on- mouelnk zijn als de buizen bre ken of ernst ie gaan lekken. Met man en macht wordt thans gewerkt om de situatie meester te gOUSIBJOOA IdOOH U3J^ 'Uap-IOM hierin te slagen. Advertentie l.M.) Dames! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen Zonder vergunning niemand naar Stavenisse STAVENISSE. De terugkeer der mannelijke bevolking naar Stavenisse is met ingang van Dins dag tot nadere bekendmaking stopgezet, zulks in verband met het gereed maken van slaapgele genheden. Zodra verdere terug keer mogelijk is. zal zulks via de radio bekend worden gemaakt. Verder wordt de aandacht er op gevestigd, dat van heden af niemand op het grondgebied der gemeente Stavenisse zal worden toegelaten, die niet in het bezit is van een vergunning van de burgemeester. Die vergunning wordt uitsluitend ter secretarie van Stavenisse te Tholen afgege ven en dus niet in Stavenisse zelf. (Van onze correspondent) BONN. In Bonn is men van mening dat de politieke situatie er de laatste dagen totaal niet beter op geworden is. Men had al met de nodige ongerustheid kennis genomen van de Franse wensen tot wijziging en aan vulling van het verdrag over de Europese Defensiegemeenschap en nu komt daar nog bü. dat men ook de uitlatingen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, over de noodzakelijkheid om een oplossing van het Saarprobleem vooraf te laten gaan aan de ratificatie van de Europese verdragen, een ernstig voorteken acht. Men vreest namelijk, dat op de ministersconferentie, die de volgende week in Rome plaats vindt, beide kwesties ter sprake zullen komen en dat beide zullen leiden tot een negatief antwoord van Duitse kant op de Franse wensen. met ƒ1. verlaagd. Het overleg over de melkprijs _s vastgelopen. Er zal naar ge streefd móeten worden dit overleg weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. Terwijl 's ministers streven naar de eenwording van de Euro pese landbouw algemeen gewaar deerd werd behalve door de C.P.N. natuurlijk waren er nog al wat pessimistische uitlatingen over de gevolgen van de Benelux voor onze agrarische uitvoer naar België. De minister bleek dit pes simisme zeer beslist niet te delen. Z.i. is er een belangrijke toene ming van de agrarische uitvoer op de Belgische markt. Eenzijdige vaststelling van mi nimumprijzen. zoals door België gebeurt betekent een zekere mate van willekeur. Een zekere be scherming van de Belgische markt achtte de minister wel gewenst. Van represailles, waarop van ver schillende zijden was aangedron gen. kan z.i. geen sprake zijn. E begroting voor Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, alsmede die van het Landbouw-Egalisatiefonds zijn z.h.s. aangenomen. De C.P.N. liet aantekenen, dat zij tegen was. Koninklijke Marine krijgt twee onderzeeërs van V.S. te leen DEN HAAG. De eerste der twee onderzeeboten, die door de Amerikaanse Marine aan de Ko ninklijke Marine in bruikleen wor den gegeven, Hr. Ms. „Walrus" (ex-„Icefish), zal op 21 Februari a.s. te New London (Cons.) wor den overgedragen. Hierbij zullen van Nederlandse zijde aanwezig zijn de ambassadeur te Washington, de Nederlandse marine-attaché te Washington en de commandant onderzeedienst der Kon. Marine. De onderzeeboot wordt ir de tweede helft van Maart in Nederland ver wacht. Het ligt in de bedoeling, de tweede onderzeeboot, de „Zee leeuw" (ex-„Hawkbill"), op 21 April a.s. over te dragen. Neem Sanatogen - het zuivere albumine- phosphor preparaat. Iedere volgende dosis draagt bij tot verster king van Uw zenuw gestel en brengt U nader toteen blijvende veerkrachtige gezond heid. Sanatogen ver- lostU van Uw klachten en schenkt U nieuwe energie en levensblij heid. Begin er nu mee. Hel zenuwsterkende voedsel ONS LAND TELT BIJNA lOVz MILLIOEN ZIELEN Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het voorlopige bevolkings cijfer van Nederland op 1 Januari 1953 10.434.-883. De toeneming over het jaar 1952 bedroeg ruim 106.000 zielen. Het aantal levend geborenen was in 1952 232.521, enkele duizend tallen hoger dan in 1951 (228.631) doch berekend per 1000 inwoners bleef de geboorte op vrijwel ge lijk niveau (22,4 per duizend in 1952 tegen 22.3 per duizend in 1951). Daarentegen was het sterf tecijfer opnieuw lager (76.020 overledenen of 7.3 per 1000 inwo ners tegen 7,5 per 1000 in 1951). Ook de zuigelingensterfte bleef verder teruglopen (22.5 per 1000 levendgeborenen in 1952 tegenover 25.1 per 1000 in 1951). Per saldo bedroeg het overschot van gebore nen boven overledenen 156.501 te gen 151.437 in 1951. Tegenover deze natuurlijk® aanwas stond in 1952 een over schot van uit Nederland vertrok kenen boven het aantal in ons land gevestigden van 47.665 te genover een vertrekoverschot van 22,433 in 1951. Sterker nog, men is van mening, dat de Fransen zeer wel weten, dat het Duitse antwoord niet anders dan negatief zal kunnen uitvallen en men vraagt zich dus af of het mis schien niet de bedoeling van de Franse politiek is, Bonn in de po sitie te brengen, „nee" te moeten zeggen op Franse voorstellen, die met de verdere integratie van Europa in meer of minder direct verband staan. Zo gezien zou het de bedoeling van het Franse diplo matieke spelletje zijn om de overi ge Europese partners, maar in het bijzonder Amerika, duidelijk te maken, dat niet Frankrijk, maar Duitsland door zijn botte „nee" in de weg staat aan een snelle Euro- (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft uit haar midden een w-.tersnoodcommissie samenge steld. Voordat daartoe werd over gegaan. diende mr Burger, fractie-leider der P.v.d.A., een mo tie in welke beoogde, dat leden van de communistische fractie r deze commissie zouden worden ge weerd. Uit zijn toelichting bleek, dat dez~ motie niet voortvloeide uit het .gedrag der C.P.N.-fractie tijdens het recente watersnood debat hoewel mr Burger dit in menig opzicht grievend had ge vonden doch wel uit de over weging. dat de C.P.N. deze com missie, welke een zakelijk doel heeft, voor politieke aspiraties zou benutten. Voorts omdat in deze commissie gesproken zou moeten worden over alarmsystemen, evacuatiepro blemen en de bescherming van burgerbevolking, vraagstukken van defensieve betekenis dus, die wan neer zij in andere Kamercommis sies ter sprake komen buiten aan wezigheid van communistische le den worden behandeld. neze motie was mede-onderte kend door de heren R o m m e (K.V.P.) Schouten (A.R.). T i- lanus (C.H.U.) en Lemain (K.N.P.). Zij werd bestreden door de heer Gortzak (C.P.N.) en prof. Oud (V.V.D.), welke laatste hoewel hij geen enkele waardering had voor het optreden der C.P.N.. het niet verstandig achtte de com munisten buiten deze commissie te houden. Naar zijn mening moes' men de communisten met geeste lijke wapenen bestrijden. Hun aanhang mindert al sterk en vori ge week hebben zij een belangrij ke stap gezet om volledig uit de Kamer te verdwijnen. Zij zijn toen zo in hun hemd gezet, dat ook in hun eigen kiezerskring de ogen zijn geopend. Nadat de heer Gortzak nog had betoogd, dat mr Burger de zaak in de doofpot wilde stoppen, door de enige critische groep (de C.P.N.) er buiten te houden, werd de motie-Burger c.s. met 7311 stemmen aangenomen. Tegen stem den alleen de liberalen en com munisten. Vervolgens werden als leden van de watersnoodcommissie aangewezen de he ren C. v. d Heuvel (A.R.), Schilthuis (P.v.d.A.), Schmal (C.H.U.). Burger (P.v.d.A.). Ten Hagen (P.v.d.A.). Mol (K.V.P.Vondeling (P.v.dA. v. d. Feltz (C.H.U.). Welter (K.N.P), Van Meel (K.V.P.), Den Hartog (V.V.D.), Verkerk (A.R.). Cornelissen (V.V.D.), N. v. d. Heuvel (K.V.P.) en Lucas (K.V.P.), pese integratie. Daartegenover houdt men van de zijde der Bonner regering vol, dat de volledige ver antwoordelijkheid voor een misluk ken van de Europese plannen niet aan Duitsland, maar aan Frankrijk zal moeten toevallen. In wezen na melijk vindt men, dat de Franse aanvullende protocollen neerkomen op het laten vallen van de integra tiegedachte. Wat de Fransen nu na streven is duidelijk, zo meent men hier, een min of meer bijzondere vorm van een coalitie, hetgeen in strijd geacht wordt met alle plan nen waaraan nu al jarenlang zowel vanuit Frankrijk als door de Bonds regering wordt gewerkt. Men acht zich in Bonn zeker van de Ameri kaanse steun. Gisteren heeft staats secretaris Hallstein een gesprek ge had met de nieuwe Amerikaanse Hoge Commissaris Conant, en afge zien van de vraag of Hallstein in dat gesprek formeel gevraagd heeft om Amerikaanse diplomatieke steun tegenover de nieuwe Franse wen sen, vast staat wel, dat Hallstein een beroep gedaan heeft op de Amerikaanse hulp,argumenterend, dat het voor de Amerikanen toch onaanvaardbaar moet zijn, dat door de vertraging, die Frankrijk's nieu we wensen met zich meebrengen, ook een aanzienlijke vertraging zal ontstaan in de ten uitvoerlegging der militaire plannen. Tot nu toe bestaat niet de indruk dat Bonn op de Vrijdag te Parijs plaats vindende vergadering van de interimcommissie der Europese De fensiegemeenschap nieuwe eigen plannen zal stellen tegenover de Franse wensen. Theodor Blank, de man voor defensie-aangelegenheden, gaat zelf naar Parijs en zal zich wel in de eerste plaats op de hoogte willen stellen van de interpretatie der Franse formuleringen. Verder zal hij willen weten of de Franse eisen als voorwaarde voor de rati ficatie moeten worden beschouwd of alleen als een voorlopige onder handelingsbasis. Dan zal Blank zich willen overtuigen van het standpunt der overige partners. Hetis niet aan te nemen dat hij zonder op al deze punten nader ingelicht te zijn het risico zal willen nemen de po sitie nog onduidelijker te maken dan zij al is, door naast de Franse voorstellen ook nog eens een aantal Duitse voorstellen te leggen. Er is de Bondsrepubliek alles aan gelegen om bij iedere gelegenheid opnieuw te wijzen dat zij nieta heeft gedaan om de situatie te compliceren of om de termijn van realisering der Europese politiek te verschuiven. Advertentie l.M.) Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders nan brandend maagzuur en U herkent z< aan de lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend. want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van ene minuut op de andere. Ook U! Straalvliegtuigen voor de Europese luchtlijnen LONDEN. De British Euro pean Airways zal met een vloot van 26 luxe Viscount-straalvlieg- tuigen deze zomer voor het eerst vijf belangrijke Europese routes onderhouden. De vluchten zullen tot 160 km per uur sneller zijn dan die van de vorige zomer. De BEA, de eerste luchtvaartmaatschappij, die vliegtuigen gebruikt met reac tiemotor, heeft medegedeeld, dat voor het verkeer met de Viscounts touristentarieven berekend zullen worden of ongeveer 20 minder dan op het ogenblik. Soldaat sloeg luitenante Naar aanleiding van het bericht over een rangloos militair, die een klap toediende aan een Milva met sterren zou ik gi'aag het volgende willen opmerken: Uit het bericht maak ik op, dat de dienstdoende Milva „verpleegdienst" had, dus of ficieel geen verpleegster was. Dit zou dan tevens verklaren, waarom zij van de behandeling door de maagpatiënt rapport opmaakte. Een échte verpleegster zou deze patiënt hoogstens via de arts een standje hebben laten geven. Ik zelf heb in de verpleging wel gekkere dingen meegemaakt, ook ui een militair hospitaal waar heus geen rapport van werd gemaakt. Ik vind de eis van twee maanden schandalig en heb sterk de indruk, dat hier meer de sterren beledigd zijn, dan de vrouw. ABONNEE. Waarom rapport gemaakt? Met niet te beschrijven veront waardiging heb ik het bericht gele zen betreffende de soldaat, die een luitenante sloeg. Ik schaam me, zelf een vrouw zijnde, dat een vrouw zo iets kan rapporteren. Die vrouw was aan het werk als verpleegster. Zij heeft een zieke man driftig gemaakt, inplaats van te doen. wat een goede verpleegster behoort te doen: een zieke kalmeren. Ik geloof niet, dat een militaire arts zoiets ooit zou heb ben gedaan. I B H Een verpleegster? Mej. E. uit uw bericht van de sol daat, die een vrouwelijke luitenante sloeg, moge goede militaire eigen schappen bezitten, getuige haar be vordering tot luitenante, een goede verpleegster was ze toch mijns inziens niet. Verpleegsters verdragen wel meer „mishandelingen" zonder direct aanklachten in te dienen. Als. de soldaat een aanklacht had ingediend, omdat de verpleegster hem heen en weer schudde, zou de luitenante dan ook tot twee maanden met aftrek zijn veroordeeld? Een geluk, dat ze waarschijnlijk nooit bij bevallingen assisteert. Ze kwam dan waarschijn lijk rapporten-boekjes te kort. A.' P.-N. Erg weinig soepel Over het vonnis van de soldaat, die een luitenante sloeg, ben. ik zo vrij mijn verontwaardiging uit te spreken. Natuurlijk komt het niet te pas, dat een man een vrouw slaat. Maar wat deze luitenante deed komt ook niet te pas. Deze luitenante weet gelukkig voor haar zeker niet wat maagpijn 1». Ik vind. dat de beoordeling van wat de soldaat deed wel wat soepeler had kunnen zijn en dat voorts een vermaning tot de luitenante ook op haar plaats zou zijn geweest. Jammer, dat geen acht werd geslagen op de opmerking van de verdedigster, dat de soldaat als patiënt op dat moment veel prikkel baarder was dan anderen. Mevr. I. O. Meerdere en mindere Een mindere mag geen meerdere aanvatten, maar een meerdere mag dat evenmin een mindere in rang doen, zoals die Milva deed bij die soldaat, die haar toen sloeg. Dat is juist hierom zo, omdat een mindere dan onwillekeurig in verzet zou kunnen komen, wat zwaar gestraft wordt. De meerdere mag dat verzet dus niet uitlokken. Dat deed die Milva wel en hóar treft dus blaam. Trouwens: het hele instituut van be- sterde dames is niet gelukkig. Mili taire doktoren hebben óók sterren, maar weten dat ze alleen hebben te bevelen op medisch gebied. En dan: een dokter doet. dat des dokters is, maarzeker niet een patiënt aan de arm schudden. Dit alles onder mijnt het werkelijke gezag. W. v. REDE. Dierenverwaarlozing Hoe lang zal het nog duren, die verwaarlozing van het arme dier? Ik zit dagelijks aan mijn raam en kan daar niet vandaan. Ruim anderhalf uur heb ik op straat een paard zien staan in weer en wind. Zijn baas bracht aardappelen rond en liet het trouwe dier maar wachten in de kou. Waar blijft nu de dierenbescher ming? Ik heb ook gezien hoe kinde ren jonge honden met een touw aan de nek maar voorttrekken. Ook de ouders schijnen er niets tegen te d0en' JOS. v. REMMMEN-SMIT. HET HERSTEL van Schouwen» Duiveland wordt met kracht aange- pakt. Onze kaart geeft een over zicht van de werkzaamheden, di* worden uitgevoerd. De grootste ga ten in de zeedijk bij Burgsluis, Schelphoek en Zierikzee worden met zwaar materiaal aangepakt. Dê dijk tussen Zierikzee en Brouwers haven, die nog wel intact is, docf» zeer zwak, wordt met alle middelen verstevigd, waarna ook de polders van Zonnemaire en Noordgouwe en zuidelijker kunnen droogvallen. Het herstel van de binnendijken aan de oostelijke polders is in vol le gang. OVERAL in het overstroomde ge bied herstelt zich hel normale leven zo goed mogelijk. Mannen van de technische dienst der genie en van de PTT repareren de telefoonverbindingen. Geval van nekkramp in kazerne Ermelo ERMELO. In de Jan van Schaf- felaarkazerne alhier is een geval van nekkramp geconstateerd. Alle maat* regelen om uitbreiding van de welew te voorkomen zijn getroffen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1