HEI ROTTERMMSCH PAROL Langere opzegtermijn bij langdurig dienstverband Waarborg in verband met onredelijkheid Varkensvlees goedkoper? Rampenfonds 49.5 millioen RogerNordmann, Zwitsers radio-bedelaar, was hier Koningin dankt militairen voor geboden hulp De Glercq komt voorlopig niet voor de microfoon BEMOEDIGENDE TEKENEN ONTSLA GRECHT OP DE HELLING 13e Jaarsan», no. 41 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Woensdag 18 Februari 1953 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dinsdag in de namiddag is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de regeringsvoorstellen tot wijziging van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek om trent het onslag bij arbeidsovereenkomsten. Voorstellen, die in 1948 door wijlen minister v. Maarsseveen werden inge diend, later door mr Mulder ij e, werden herzien en nu door hun opvolger, minister Donker die deswegen met zijn ambtgenoot Suurhoff achter de regeringstafel had plaats genomen worden verdedigd. Zij beogen verlenging van de opzeggingstermijn bij langdurig dienstverband en willen waar borgen scheppen tegen ontslagen, welke kennelijk onredelijk zijn, terwijl zij ook de mogelijkheden tot ontslag bij ziekte en militaire dienst willen beperken. De eerste en op deze middag ook een algemene regeling in het B.W. enige spreker over deze voorstellen was de fractieleider der VVD. prof. O u d, die constateerde, dat de tijd van het individualisme de volkp- men contractsvrijheid gelukkig voorbij was. In de vorige eeuw be vatte het B.W. slechts vier artikelen over de arbeidsovereenkomst, vol gens welke o.a. „de meester op zijn woord werd geloofd" en tegenbewijs door de arbeider niet aan de orde kwam. In het begin van deze eeuw kwam. voorbereid door prof. Drucker, een belangrijke hervorming tot stand, welke veertig jaar heeft voldaan. Een meningsverschil o.a. over het stakingsrecht was evenwel aanlei ding, dat de socialisten toen tegen het wetsontwerp stemden terwijl het in de Eerste Kamer, waar toen nog feodale opvattingen de overhand hadden, haast werd verworpen. Aan de collectieve arbeidsovereen komst werd toen weinig aandacht geschonken; thans wordt verwezen naar een regeling door publiekrech telijke organen. Naar het oordeel van prof. Oud lag de tijd, dat deze zaak helemaal door de P.B.O. zou kunnen worden ter hand genomen, nog ver in het verschiet. Daarom achtte hij DEN HAAG. Na minister Mansholts mededeling in de Eerste Kamer, dat dc prijzen van de voe- dergranen per 1 Maart zullen wor den verlaagd. lijkt de verwachting gerechtvaardigd, dat de prijzen van varkensvlees in de komende maan den zullen dalen. Op de prjjzen van rundvlees zal dit waarschijnlijk ook indirect zijn invloed doen gelden. Executie Rosenbergs uitgesteld NEW YORK. Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft de tenuitvoer legging van het doodvonnis tegen Ethel en Julius Rosenberg opge schort tot 30 Maart teneinde hen in staat te stellen het Hooggerechtshof herziening van hun zaak te verzoe ken. Het is mogelijk dat, de tenuit voerlegging zelfs tot na 30 Maart zal worden uitgesteld. De terechtstelling van Ethel en Ju lius Rosenberg, die bijna twee jaar geleden wegens het verschatten van atoomgeheimen aan een Russische agent ter dood werden veroordeeld, was oorspronkelijk vastgesteld op 14 Januari. IN Zierikzee zijn de eerste zen dingen basaltblokken uit het bui tenland aangekomen, die bestemd zijn om de doorgebroken dijken te repareren. Op de achtergrond de bekende Noorderhavenpoort. nog wel nodig. Het huidig ontwerp had in het al gemeen zijn volle sympathie, al meende hij, dat enkele principiële punten eerst nog nader moesten wor den bezien. Hij vond het n.l. eigen aardig, dat de regering het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen 1945 wilde handhaven. Dat bete kent, dat bij de controle op onrede lijke ontslagen, vóór de kantonrech ter, eerst het Gewestelijk Arbeids bureau wordt ingeschakeld. Dit acht te 'hij niet alleen dubbel-op. maar voor de arbeiders, die naar een an dere bedrijfstak willen overgaan, zelfs gevaarlijk, - omdat het G.A.B. zich moet laten leiden door overwe gingen van werkgelegenheidspoli- tiek. Bovendien vond hij 't verwerpe lijk, dat de stof van het BBA nog steeds niet bij de wet was geregeld. Aan de andere kant erkende hij, dat de 75 overbelaste kantonrechters niet over voldoende deskundigheid en tijd beschikten om deze materie snel ter hand te nemen. Herziening van de arbeidsrechtspraak is geboden. Derhalve gaf hij tenslotte in over weging om dit onderwerp te behan delen in het kader van de komende herziening van het B.W. onder lei ding van prof. Meyers en dus thans te laten rusten. DEN HAAG. Dinsdag avond was er 49.5 millioen in het Rampenfonds gestort. De commissarissen der Koningin in de provincies Zeeland, Noord- Brabant, Zuid-Holland, Noord-Hol land en Friesland hebben Dinsdag het voltallige bestuur van het Ram penfonds dat onder voorzitter schap van prins Bernhard vergader de ingelicht over de toestand in hun provincies. Drie millioen francs voor Nederland Nu met nieuw plan naar Amerika (Van onze correspondent) AMSTERDAM Monsieur Ro ger Nordmann uit Lausanne (Zwit serland) kan men het best verge lijken met Johan Bodegraven: „ra dio-bedelaar". In die kwaliteit heeft monsieur Nordmann gedurende de afgelopen twee weken een Zwit serse variant op „Beurzen open, dijken dicht" georganiseerd met als resultaat: drie millioen Zwitserse francs voor Nederland. Daarmee is hij nog lang niet te vreden. Dinsdag heeft hij Neder land bezocht, enkele ogenblikken Kijk, daar raas 't het ergste", zegt Roger Nordmann (rechts) de Zwitserse „radio-bedelaar" tot de directeur van Radio-Lausanne P. Wallottin, nadat hij het Neder landse rampgebied had bezocht. in het doelenhotel doorgebracht, en vannacht zat hij al weer hoog in de lucht, op weg naar de Verenigde Staten. Met een plan. Welk plan? Monsieur Nordmann laat er zich nog niet over uit. want hij weet niet of het zal lukken. Hoe hij dan die drie millioen in korte tijd bij elkaar gekregen heeft? „Luister", begon hij. „Wij hebbei^. in Zwitserland een internationale radio-uitzending: de Glückkette, de geluksketting. De omroepen in Frankrijk. Duitsland. Monte Carlo, Oostenrijk. Luxemburg. Saarbriic- ken, Italië, Triëst, België en Ame rika doen er aan mee. Wij hebben nooit kunnen samenwerken met Nederland, door al die verenigingen die u heeft". „Dadelijk na de overstromings ramp in de Po-vlakte hebben wij een actie georganiseerd. Het resul taat was: twee milliard lire. Toen wij van de catastrophe in Neder land hoorden, hebben wij onmid dellijk naar Radio-Holland getele- grafeei'd: „Is er wat voor ons te doen?" „Ja" antwoordde men. „We zijn aan de slag gegaan. Er staat ook een hele voorraad goederen klaar: tien wagons, uitsluitend bijeenge bracht door de radio." „We gaan er mee door". Generaal Hasselman licht •sewond bij autobotsin;: ZALTBOMMEL. Generaal Has- selman, chef van de Generale Staf, werd vanmorgen licht gewond bij een autobotsing op de Rijksweg UtrechtDen Bosch onder Zall- bommel. Het ongeval wordt gewe ten aan de dichte mist ter plaatse. Maandag is wasdag, dat is een (Nederlandse) natuurwet, waar geen overstroming iets aan ver andert. En daarom wappert in dit „huis" in St. Annaland het „wit en bont" aan de lijn, op de plaats waar kort geleden nog de voor kamer was. Nit. is de hele voor gevel weg. de vloer hangt scheej. de fiets moet in öe gang .uia-> omdat het schuxirtje. is wègyé- spoeld en het opdrogende skelet van het dak kreunt als de wind er door blaast. Maar op Maandag wordt er gewassen. Zo hoort dat. Polderdijk stond op doorbreken in Dirksland DIRKSLAND. Er was Dins dagavond alarm in Dirksland. waar een polderdijk op doorbreken stond. In de polder Diederik bevindt zich Dagorder aan zee-, land- en luchtmacht DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft de volgende dag order uitgevaardigd, bestemd voor het personeel van zee-, land- en luchtmacht en tevens gericht tot de militairen uit het buitenland, die hulp in de overstroomde gebieden verleend hebben. „Nu het reddingswerk in de over stroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mogelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waardering te uiten voor de offer- namelijk een sluis, een zogenaamde I vaardigheid, ijver en bekwaamheid, duikei-. die de Duitsers tijdens de I waarmede deze zware taak door de bezetting gebruikten voor de in- Koninklijke Marine, de Koninklijke nundatie. Om het water uit de pol- Landmacht en de Luchtstrijdkrach- der te spuien in dp haven van ten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij Dirksland, gebruikte men thans de- de uitnemende hulp gehad van de ze duiker. Dit had evenwel het ge- leger-, marine- en luchtmachtcon- volg, dat naast de sluis de dijk ver- tingenten van verschillende mogend- zakte en een gat ontstond. Hier- I heden. Gezamenlijk hebt gij, in sa- door dreigde gevaar voor onder lopen van de polder en het dorp Melissant. In allerijl werden tien tallen vrachtwagens naar de plaats des onheils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat ge worpen om de kracht van het wa ter te bedwingen. Volgens deskun digen zou het gevaar geweken zijn. Prof. Tuntler: Adjunct-regeringscomm issaris had geen recht AVRO-sendtijd te vorderen GRONINGEN. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in de Radiobode schrijven. Tijdens een onderling overleg in het hoofdbestuur is hem geadviseerd dit besluit te nemen en de heer De Clercq heeft ingezien, dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit deelde het hoofdbestuurslid, prof. dr J. H. Tuntler te Groningen, mede. enwerking met de niet-militaire organisaties, personen en groepen van personen, die met en naast u hun offervaardigheid en arbeids kracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de b u r g e r 1 ij k e autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de nood maatregelen hadden, de onmiddel lijke eerste hulp gegeven, die zij bij de moeilijke taak. ./aarvoor zij ge steld waren, nodig hadden". H.M. de Koningin heeft tevens het volgende schrijven gericht aan de minister-president.: „De bijzondere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de Nederlandse coaster aan de grond Prof. Tuntler deelde verder mee, dat mededelingen, als zou de ad- .iunct-reg'eringscommissaris voor het radiowezen zendtijd van de AVRO hebben gevorderd, perti nent onjuist zijn. Het bestuur van de AVRO heeft nimmer een schrif telijk vorderingsbëvel van de ad- i junct-regeringscommissaris ont- j vangen. Doch ook al zou er van I een vorderingsbevel wel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel in twijfel, omdat de instructies van de adjunct-regeringscommissaris het niet zouden toelaten. Aan de I hand van de bepalingen en in structies voor de adjunct-regerings i commissaris heeft prof. Tuntler, naar hij ons meedeelde, voor het AVRO-bestuur uiteengezet dat, deze functionaris, wanneer er van vordering van zendtijd sprake was, ',een enkele bevoegdheid had. Het hoofdbestuur van de AVRO. ro deelde prof. Tuntler verdei mee. wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan Van andere zijde vernemen wij nog dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wenselijk heid is geuit dat de heer De Clercq zfjn besluiten in nauw overleg met I het dagelijks bestuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjonging van het bestuur te bereiken die. haar men meende, voorts mede bereikt zou kunnen worden door bestuurs- Bemanning met lijn gered I. KOPENHAGEN. De beman- j ning van de bij Lödbjerg (Zuid- Jutland) aan de grond gelopen Nederlandse kustvaarder Mulan (249 lort) is Dinsdag door middel van een lijn aan land gebracht. De reddingboot van Lödbjerg kon het schip door de hoge zee niet bereiken, doch de bemanning wist wadend door de branding, een verbinding tot stand te brengen met de vaste wal. De zeven op varenden van de Mulan. zes man nen en een vrouw, waren volko men uitgeput toen zij aan land bijdrage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de wa tersnood, geldt uiteraard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoriteiten, organisaties en perso nen. die mede gearbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnood- gebieden". Straaljager maakte noodlanding in een bos Piloot licht gewond, machine beschadigd GOOR. Een Glosier Meteor- straaljager van de vliegbasis Twen te heeft Dinsdag een noodlanding gemaakt in een bos vlak bij het vliegveld. De machine werd zwaar beschadigd, de bestuurder liep slechts wat ontvellingen op. De 26-jarige reserve-sergeant-vlie ger L. M. J. van Dieten uit Aarle- Rixtel. was voor een oefenvlucht opgestegen, doch kreeg direct last van ijsafzetting op. de voorruit. Hij kon zich niet meer oriënteren en besloot eten noodlanding te maken. Daarbij botste het toestel tegen twee bomen die afknapten, en schoof ver volgens 150 meter door struikgewas en kleinere boompjes, waarna het tot stilstand kwam. Dezelfde dag werd op het vlieg - veld-Twënte een Harvard-lestoestel bij een landing beschadigd. Ook hierbij kwam de piloot er goed af. uitbreiding. Tijdens het overleg is kwamen. Een Deense sleepboot zal voorts ter sprake gekomen de be- proberen de Mulan. van de firma noeming van een nieuwe directeur Muller en Reitsma te Rotterdam, als opvolger van de heer W. Vogt vlot te krijgen. Iets meer wind Weersverwachting, gedig van Woensdag avond tot Donderdag avond: Matige, later tijde lijk krachtige Weste lijke wind, Aanvan kelijk nog mistig of nevelig weer. Latei- overwegend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen of mot regen en weinig ver andering in tempera tuur. 19 Febr.. zon op 7.48 uur: onder 18.01 uur: maan op 9.25 uur; onder 0.47 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp NeersJ Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Helsinki Geh. bew. Windstil - 3 C - mm Oslo Zw. bew. O.N.O- 1 -2 0 Stockholm Zw. bew N.N.W. 3 - 2 0 KopenliÖRon Onbew. W. 5 0 0 Londen Regen W.N.W. 2 8 0.2 Amsterdam Motregen W. 2 4 1 3 Brussel Motregen W.Z.W. 2 3 Parijs Motregen W.Z.W. 3 4 0.4 Bordeau> Geh. bew. Windstil - 1 0 Nice Onbew. N. 4 3 0 Warschai Sneeuw N.W.3 0 0,2 Berlijn Nevel W.N.W. 4 2 1 0.2 Frankfort Motregen Z.W. 8 1 München Sneeuw W. 8 -2 1 0 Zurich Nevel Windstil -5 Wenen Driftsn. W. 12 -1 2 WAT VOOR WEER? Westelijke winden DE BILT Het KNMI deelt mede. In de afgelopen 24 uur trok het. hogedrukgebied op de Oceaan ten Zuidwesten van de Britse Eilanden zich verder in de richting van de Azoren terug. Langs IJsland trok een nieuwe depressie in de richting van Midden-N oorwegen. Tussen deze beide druksystemen staat een brede westelijke lucht stroming welke zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving transporteert. Deze zachte en voch tige lucht, waarin in Ierland en Schotland op vele plaatsen maxi mum temperaturen van ongeveer 12 graden voorkwamen, werd bij het stromen over het betrekkelijk koude water van de Noordzee en het kou de landoppervlak zo ver afgekoeld dat zich op uitgebreide schaal nevel en mist vormde. De temperaturen kouden daardoor in ons land niet tot. zulke hoge waarden oplopen al$ in Ierland en Schotland. Ten Westen van de Britse eilanden na dert een storingsfrontdat vergezeld gaat van enige regen, maar waar achter minder vochtige lucht, van polaire oorsprong wordt aangevoerd. Dit front, zal West-Europa morgen in de loop van de dag bereiken waarbij de wind wat aanwakkert. Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vnj, Onverveet'd Abonnementsprijs per week 47 ctt kwartaal 6,05; losse nummers 10 ct Hel document, waarmee Truman afscheid heeft genomen als pre sident van de V.S., bevatte de voorspelling, dat de communistische dictaturen uiteindelijk zullen bezwij ken aan hun eigen zwakheden. De strekking van deze voorspelling was stellig niet, de bewoners van de vrije wereld te animeren, hun waakzaam heid te laten verslappen. Maar men kan er wel in lezen een verdediging van Trumans eigen voorzichtige poli tiek en tevens een waarschuwing aan de nieuwe regering voor een beleid, dat er op zou zijn gericht, een toch al aan de gang zijnde ontwikkeling door gevaarlijke avonturen te forceren. En bovenal zit er voor alles wat democra tisch denkt, de boodschap in: laat niet af, weest sterk, blijft trouw, dan zullen Uw systemen tenslotte deug delijker blijken dan de dictaturen ea Uw beginselen duurzamer dan die van de machthebbers achter het ijzeren gordijn! Er zijn er misschien, die zoveel niet willen zoeken achter iets, wat zij zien als een gelegenheidsfrase van een scheidende president. Wij zijn het met hen oneens. Het was Truman onge twijfeld heilige ernst, toen hij deze woorden neerschreef; en in feite is het het enige standpunt, dat houvast geeft aan de vrije wereld. Wie er om lacht of er de schouders over ophaalt, mangelt het aan vertrouwen in de toe komst. Is de voorspelling zo boud? Wij weten het niet, maar het komt ons voor, dat de Russen op het ogenblik aanmerkelijk minder zeker van hun zaak zijn dan enige jaren geleden. De zuivering op grote schaal in het eigen land en de satelliet-staten kan als symptoom daarvan gelden; vooral, omdat zij in zo onevenredige mate de Joden treft en omdat zij gepaard gaat aan verstrakking van de partijlijn, ook in de democratische landen, die alles in de schaduw stelt wat tot dus ver in dit opzicht nog is vertoond. D2 gevolgen tekenen zich in West- Europa duidelijk af. De com munistische partijen zijn bezig, niet alleen hun meest gezaghebbende leden maar ook de laatste resten van hun werfkracht te verspelen. De door de in Moskou zetelende centrale lei ding uitgegeven richtlijnen zijn ook vroeger wel eens niet handig en moei lijk bruikbaar gebleken. Maar de wijze, waarop thans hc-t anti-semitis- me wordt gepropageerd zowel als het bestaan er van ontkend, moet wel de hardnekkigste „gelovige" met twijfel en wanhoop vervullen. Van overal komen dan ook berichten over uit tredingen, over oprichting van natio nale communistische groepen, die met Moskou hebben gebroken, over mis lukte acties en over redevoeringen waaraan geen touw valt vast te kno pen. De leiders weten het zelf niet meer. Het afbreken van de betrekkingen met Israël past geheel in het kader van datgene, wat zich momenteel in de communistische landen afspeelt; maar de stap is er psychologisch ge zien niet minder verbijsterend om. De Sovjet-Unie verspeelt er tamelijk de finitief zijn kansen door in de demo cratische landen; en het zou het top punt van kortzichtigheid zijn als dit alleen geschiedde om een kans te krijgen op de gunst van een zo twij felachtige club als de Arabische Liga. Wie goed toekijkt ziet in deze daad dan ook een bewijs van zwakte veel eer .dan van kracht. Wat de vrije wereld ontwaart, zijn de symptomen. Doch wat zijn de oorzaken? Hoe komt het, dai de Russen momenteel hun pro pagandistische mogelijkheden in het Westen op zo opzienbarende wijze tc niet doen? Hoe komt het, dat zij in alle landen, waar zij het voor het zeg gen hebben, zijn gaan speculeren op de oude anti-semietische gevoelens? Het antwoord kan niet anders luiden, dan dat er blijkbaar dingen gaande zijn, die de machthebbers in hoge mate verontrusten. Zo ernstig wordt de zaak beoordeeld, dat alle voor zichtigheid en alle scrupules over- boprd worden gegooid. Men weet te Moskou natuurlijk best, in welke on mogelijke positie de communistische partijen in de democratische landen geraken. Het is veelzeggend, dat men bereid is dit te riskeren. Heeft Truman dan zo'n vooruitzien de blik? Het moet anders worden ge steld: hij heeft geloof in de democra tie. I-Iet ware dwaas en onvoorzichtig om te menen, dat morgen of overmor gen in Rusland de grote ommekeer komt. Maar het ligt wel in de reden, dat in het onbeweeglijke systeem daar zich de spanningen en onzeker heden steeds meer ophopen, terwijl dc democratieën zich altijd kunnen aan passen en corrigeren. Daarom is de overtuiging, dat onze adem langer is dan die van de Russen, alleszins rede lijk. Zij vindt steun in de verschijnse len, zoals wij in het Westen die thans kunnen waarnemen. Ruim een millioen van Hervormde kerken DEN HAAG. De collecte in de Ned. Herv. kerken ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft tot dusver in 900 gemeenten een bedrag opgeleverd van 1.006.140,29.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1