Niertransplantatie mislukte Qmedischebriee) Eric's Rijk in Gevaar DOUANli Knapste chirurgen stonden machteloos Samenwerking op nationaal en internationaal gebied d.o.f. •nieuws Griffioendames kampioen AfiDUSIl rknieuw? ERIC DE NOORMAN gen MARKTEN Burgerlijke Stand Woensdag 18 Februari 1953 FRIESE KOERIER 5 Marius Renard heeft het niet overleefd. De zestienjarige timmer mansknecht viel op 21 December in zijn woonplaats Bethencourt (Noord-Frankrijk) van de derde verdieping van een steigerwerk. Toen hij tot ieders verbazing op eigen kracht overeind krabbelde, klaagde hij alleen over wat pijn in de linkerzijde. De pijn werd echter steeds erger en de jongeman moest ten slotte toch naar het ziekenhuis, waar zijn linker nier met spoed moest worden wegge nomen, omdat die bij de val verbrijzeld bleek. Bij een groot aantal personen is na een ongeval met goed gevolg een nier verwijderd. De overblijvende nier neemt de functie van beide organen in zo'n geval vrij gemakkelijk over. Marius Renard was door eeri spe ling der natuur echter maar met één nier geboren en deze was operatief verwijderd. Noch de jongen, noch zijn. ouders hadden de chirurg kunnen in lichten. De bijzonderheid, dat hij maar met één nier door het leven ging was hun niet bekend. Ook de operateur treft nauwelijks schuld. Er moest snel worden ingegre pen; de gekneusde nier behoorde te worden verwijderd. In spoedeisende gevallen is het vrijwel ondoenlijk re kening te houden met abnormalitei ten als bij de jonge Renard aanwezig was. Na enige dagen bemerkten de be handelende artsen, dat het niet goed ging met de patiënt. Toen kwamen zij tot de ontstellende ontdekking, dat er geen tweede nier was om het bloed van giftige stofwisselingsproducten te zuiveren. Marius was ten dode opgeschreven. De opgewekte jongen was gedoemd aan „niervergiftiging" te sterven ten zij het zou gelukken bij hem de nier van iemand anders in te planten. PIONIERSWERK. Deze operatie was nog nergens ter wereld met succes bekroond. Wel had den de Amerikaanse chirurgen David Hume, John P. Merill en Benjamin F. Miller van 't Peter Bent Brigman-zie- kenhuis te Boston op 'n wetenschappe lijk congres in het Waldorf Astoria- hotel te New York mededeling gedaan over zes door hen verrichte niertrans plantaties. Nadat zij hadden ontdekt, dat nieren, die om de een of andere reden bij iemand waren verwijderd, nog wel drie uren in redelijk goede conditie bleven, achten zij het gemoti veerd om te proberen bij patiënten, die aan 'n nierziekte dreigden te ster ven, een gezonde nier van iemand an ders te implanteren. Theoretisch is de operatie niet zo erg ingewikkeld. De zieke nier wordt verwijderd. De aan- en afvoerende bloedvaten worden gehecht aan de overeenkomstige bloedvatstompen van de" over t'e planten nier, nadat deze zijn plaats in het lichaam van de nieu we eigenaar heeft gekregen. Dat is de theorie, maar de vaatchi- rurgie is in de praktijk nog zeer moei lijk. Toch was dit niet de reden waar om de operatie in het Peter Bent Brig- ham-ziekenhuis zesmaal mislukte en de betreffende patiënten allen toch stierven. Na korte of langere tijd gin gen de overgeplante nieren te gronde, zij „sloegen niet aan". De rapporterende artsen deelden mede, dat drie van de overgebrachte nieren tijdelijk hadden gefunction- neerd; met de overige drie was dat niet het geval geweest- Het overbrengen van menselijke weefsels en organen heeft de meeste kans van slagen als het auto-trans- plantaten betreft, d.w.z. wanneer ge ver en ontvanger één en dezelfde per soon zijn. Stonden de Amerikaanse artsen in het Waldorf Astoria-hotel nog voor een raadsel, het werd wel duidelijk, dat er bij transplantaties van mens op mens, in het bijzonder bij het over planten van een hoog gedifferentieerd orgaan als de nier, geen verschil in bloedgroep mag zijn tussen donor en zieke. Bestaat er zulk een verschil, dan is er een „vijandigheid" tussen de li chaamsdelen van de ontvanger en de cellen van het ingebrachte weefsel. Vaak treden er onder zulk soort om standigheden shockverschijnselen op en als de patiënt deze overleeft, gaat toch het ingeplante orgaan te gronde. In het geval van een niertransplan tatie zullen de cellen van het overge brachte nierweefsel dan dus geen blij vende aansluiting vinden op de lich aamscellen van de ontvangende mens. GOEDE KANSEN. Marius' moeder, madame Gilberte Re nard, verklaarde zich bereid een van haar nieren af te staan. Zij had de zelfde bloedgroep als haar zoon en met alle hoop op een goed resultaat werd op de Eerste Kerstdag in het Neckar- ziekenhuis te Parijs de niertransplan tatie uitgevoerd onder leiding van prof. Gaudart d'Allaines en dr Oeko- nomos. De over te planten nier bleef, nadat zij bij de moeder was weggenomen, slechts 53 minuten zonder bloedcircu latie. De operatie verliep buitenge woon vlot en bevredigend. De jongen ging zo goed vooruit, dat hij na ver loop van tijd het bed een ogenblik mocht verlaten. Allerwege veronder stelde men, dat dit de eerste maal in de geschiedenis zou wezen, dat een niertransplantatie gelukt was. Bij vroegere pogingen hadden de patiënten immers nooit langer dan 10 dagen na de operatie geleefd. Marius had deze termijn ruimschoots over schreden; hij maakte het goed en hij mocht opstaan. Toen kwamen er minder gunstige berichten. De nier bleek toch niet zo goed te functionneren als noodzake lijk was. Bloedtransfusies en andere corrigerende maatregelen werden noodzakelijk. De toestand van de jon geman ging geleidelijk aan achteruit. Ook deze overgeplante nier bleek niet „aan te willen slaan". Vele Fransen en ook een vrouw uit Brussel boden één van "hun nieren aan voor een hernieuwde poging. Twee Hamburgers deden via amateurradio zenders eenzelfde aanbod, maar de medische staf van het Neckar-zieken- huis zag daar geen heil meer in. Aan de jongen zelf heeft het niet gelegen, dat deze niertransplantatie is mislukt. De doktoren hadden zich geen voorbeeldiger patiënt kunnen wensen. Tot het laatst toe is hij bij alle tegen slagen blijmoedig en opgewekt geble ven. Drieëndertig dagen na de operatie is er aan het leven van deze heldhaf tige jongen helaas een einde gekomen. De wetenschap zal verder moeten zoe ken naar een oplossing van dit moei lijke probleem. MEJ. TENDELOO OVER: Tijdens de openbare vergade ring van de afdeling Sneek van de P.v.d.A., die Maandagavond gehouden werd in het Piter Jel- leshüs te Sneek, sprak mej. mr N. S. Corrie Tendeloo, lid van de Tweede Kamer over „Nationale en internationale samenwerking" Mejuffrouw Tendeloo zei dat er een groei is te constateren in de wil tot samenwerking. Deze kwam nationaal en internationaal tot uiting bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de overstroming. De nationale saam horigheid toonde ook aan dat de com munisten buiten onze volksgemeen schap staan. Tegenover de toenemende interne spanning in Rusland en zijn satellieten (getuige de gebeurtenissen in Praag en de processen in Rusland) sluiten de andere landen zich steeds meer aan een, o.m. bij pogingen, tot het vestigen van een Europese federatie. Doordat deze internationale aaneen sluiting het prijsgeven van enige mate van souvereiniteit betekent zijn er na tuurlijk moeilijkheden. Wij zien dat al bij de Benelux en naarmate meer lan den bij het proces betrokken zijn, wor den de moeilijkheden groter. Deson danks is de internationale gemeenschap groeiende, aldus spreekster. De taak van de socialisten is baan brekend werk te doen voor de federa tie. Nederland kan hierin een belang rijke rol spelen omdat ons land in de internationale oi-ganisatie de leiding heeft. Dit komt doordat wij de weg naar samenwerking hebben gevonden. In andere landen zijn de socialistische partijen nog niet allemaal zo ver in hun groei-proces, en daarom hoopte spreekster dat uit de internationale organisatie een invloed zou komen die de nationale strijd zou kunnen neu traliseren. Tenslotte wees mej. Tendeloo op de grote invloed die de uitslag van de komende raadsverkiezingen kan heb ben op de landspolitiek. Advertentie) Mauw wc koest' Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neemde slijmoploss' AKKER' 's werelds beste I, SCHUTJAS ST. NICOLAASGA. Si hotel Kuiper. Er waren/ Uitslag: le pr. Tj. Sp|.eerman en Fr Agricola; 2e pr. S. Sierlonsma en B. del Ree; 3e pr. P. Put en G. Vermaning; le tr. pr. K. Hoogendorf (Tjerkgaast) en J. Knoop. Het damesteam van Griffioen (Wol- vega) is door een 40 overwinning op Forward volleybal-kampioen geworden van de le klas DOF (afdeling Nevobo). De afdelingsvoorzitter feliciteerde de kampioenen met dat succes en hij bood het team bloemen aan. In de heren le klas reserve is SCE kampioen ge worden. De uitslagen van de voor de DOF gespeelde wedstrijden luiden: Dames le klas: ForwardGriffioen 04, ForwardVGM 31, Forward Joh an v. d. Kornput 22. De beslissingen zijn thans gevallen. Griffioen is kampioen en Johan v. d. Kornput eindigt op de laatste plaats. Heren le klas: Johan v. d. Kornput Griffioen 22, Johan v. d. Kornput Lindesmashers 31. Lindesmashers De Tuinhaas 22, Lindesmashers ^Forward 40, ForwardDe Tuinhaas 22„ De TuinhaasGriffioen 04, GriffioenForward 40. Heren le klas res.: SCEGriffioen 2 Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 2 t/m 15 Februari 1953 werden bij de gem. pol. te Heeren veen de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: Een ijzeren gewicht van 2 kg; een portefeuille met inhoud; een groen ge vlamde vulpen; een bruin lederen scheerétui; een bruine aclentas; een kin- destasje; een witte want; een bruine portemonnaie inh. kleingeld; een blau we kinderwant; een zakmes; een brui ne kinderwant: een shawl; een ge bloemde hoofddoek; een gouden sicr- (of das-)speld; een schakelarmband; een bruin lederen beursje inh. kleingeld; een rode ball-pointpen; een gebreide want; een paar gekleurde wanten; een |astiekschoentje; een horders- |gebreide blauwe muts: een een knot witte wol; een iespantoffel en een nylon mots; een rood-wit kinder- padvindersriem; een groe- oen; een bruine glacé heren- (linker); een dameshand- >rs) en een kinderwantje HAVELTE. Wegens bedanken van de heren L. Sol en S. Stevens zijn de heren H. Duiven en .T. B. Sol tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Wapserveen. 31, SCEBlokkeer 40, Blokkeer Griffioen 3 40 (regl.). SCE is thans kampioen in deze groep. Heren 2e klas: Forward 2Griffioen 3 04. Door deze nederlaag kan For ward 2 de onderste plaats niet meer verlaten. Bovenaan heerst nog span ning genoeg. Programma. Het programma voor deze week luidt: Woensdag 18 Febr. (Tuind.school Wolvega. Dames le klas: Lindesmas hersLeonidas. Donderdag 19 Febr. (HBS, Steenwijk) Dames 2e klas: (Quick Silver 2Grif fioen 2, Quick Silvei-Griffioen 2, Jo han v. d. Kornput 2Griffioen 2. Dames le klas: VGMLindesmas hers, Johan v. d. KornputLindesmas- hex-s. Heren res le klas: SCEParaat. Zaterdag 21 Febr. (o.l.s. Blesse). Da mes 1, klas: Forward—Lindesmashers, ForwardLeonidas, LeonidasLindes mashers. Tuindorpschool Wolvega: Heren 2e klas: Griffioen 3Forward 2, Griffioen 3Knokkers. Lindesmashers, ForwardLindesmas- nidas, LeonidasGriffioen, Griffioen Lindesmeskers, ForwardLindesmas hers. Nieuw wereldrecord 100 m schoolslag heren De Rus Wladimir Minaschkin zwom te Leningrad de 100 m schoolslag in 1.11.9. Hij bleef daarmee 0.1 sec. onder de na de splitsing (orthodox en vlin der) door de Fina gestelde wereldre cord-limiet. Mfnaschkin komt dus als eerste op de nieuwe wereldrecordlijst. Olympische Spelen BRUNDAGE STELT ULTIMATUM Avery Brundage, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft Australië nog twaalf dagen de tijd gegeven om het bewijs te leveren in staat te zijn de Olympische Spelen in 1956 te kunnen organiseren. Voldoet Australië daaraan niet, dan zal naar een andere candidaat worden omgezien. (ANP). (Advertentie) 22e AVONTUUR 42. Hetzelfde wapengeschitter, trekt juist Haifa en Yark aan. De I de indruk. „Larie!" blaft hij opstarl tigende blik toe. „Komaan gij onvolprezene!" smaadt de edelman, „gij kunt niet verlangen, dat al deze lieden zo volmaakt zijn als gij, doch een zekere mate van bruik baarheid kunt ge deze stumpers Jniet ontzeggen!" En zijn ros de sporen gevdnd, stormt hij triomfantelijk de ruiters tegemoet, op ruime afstand ge volgd door Yark, die vergeefs tracfit Halfa's woorden te verwerken. Misprijzend slaat de kleine driftkop de begroeting tussen Ewoud en Haifa gade. „Hebt ge uw ogen de kost glegeven?" schampert hij, „zijt ge het prin- senjong niet tegengekomen?" „Hè?" Verbaasd ziet Ewoud hen| aan. „De prins is buiten de burcht," be vestigt Haifa met een hoofdknik. „Dank zij heer Awain's moed en toewij ding aan de greep van de woesteling Hovin ontrukt! En ware het niet om deze onhebbelijke figuur," voegt PÜ er bars aan toe, „dan zou prins Erwin nu veilig onder onze hoede zijn!" „Wat spreekt gij daar over Awaib?" vraagt hij bits. „Heer Awain is onze zaak toegedaan!" antwoordt Haifa. „Zijt ge daar wel zeker van?" houdt Ewoud argwanend aan. „Wanneer dit zo is, koestert Hovin dan in 't geheel geen argwaan?" „Integendeel," stelt Haifa hem gerust. „Haha!" snerpt Yark's stem voldaan, „en dat waren nu juist de enige snuiters, die vriend Hovin over Awain zouden kunnen inlichten, als ze nog lééfden!" „Dan hebben we nu de handen vrij!" roept Ewoud uit. „Ik zal een afdeling van mijn krijgers uitzenden om naar de prins te zoeken, en wij, wij trekken ten strijde.tegen Tyrfing!". Doch wanneer zij de donkere gestalte hadden kunnen zien, die hen op datzelfde moment van achter dichte struiken natuurde, dan waren Eric's getrouwen zeker iets minder opgewekt geweest. Moeizaam volgt de man met zijn ene oog de ruiters en dan, met koorts achtige inspanning sleept hij zich weer voort. Een zucht ontsnapt zijn lippen. „Ik moet het halenIk móétkreunt hijheer Hovin waarschu wen, voordat deze schavuiten de burcht aanvallenen ik zal Awain, die vuile verrader, ontmaskeren.... voor hij nog meer onheil sticht...." Zware nederlaag voor De Zwaluwen Op het spekgladde veld van La Gan- toisc te Gent hebben elf Zwaluwen Dinsdagmiddag geen zomer kunnen brengen in dc Nederlandse voetbal harten. Met 5-0 verloor de Zwaluwenploeg van de Belgische Rode Duivels, nadat de rust met blanke stand was inge gaan. In de tweede helft was het spel van onze uitverkorenen heel povertjes. Voor rust waren de Belgen, die meer lichaamsbeheersing toonden, door gaans wel sterker, maar zij konden dat niet in doelpunten uitdrukken, dank zij vooral het knappe keepwerk van Vrijhof (Bleyerheide). Er zaten toen in de Zwaluwenploeg nog wel enkele spelers, die de aan dacht vroegen. De DOS-linkervleugel Luyten-v. cl. Bogert, twee spelers die in eigen club niet naast elkaar staan, lieten aardige staaltjes zien. En spil Hendriks (Vitesse), die De Voogd ver ving, begon goed. Later moest hij te veel de matig spelende backs Steen bergen en Claus bijspringen. Vooral de SVV-er stelde teleur. De zware kant- half Klaassens had veel last van het gladde veld. In de voorhoede viel midvoor Cor van der Gijp niet mee. Van zijn bin- nenspelers, die te vaak achter moesten helpen, had hij weinig steun, maar Van der Gijps spelverdelen bleef onder de maat. Na de rust overspeelden de beweeg lijke Rode Duivels de Zwaluwen. Vijf treffers vormden het resultaat van hun superioriteit. SURHUISTERVEEN. Maandagmiddag vond de aanbesteding plaats van de wegomlegging in de Vierhuisterweg te Surhuisterveen. De drie hoogste en laag ste inschrijvers waren: Gebr. J. Boltje" Heerenveen f 84.300; Jan Kuiper, Zu rich f 81.470; Th. Kats, Surhuizum f 77.788; Pijnacker, Kollum f 75.100; H. Vonk. Hantumhuizen f 74.850; K. Bos- ma. Surhuisterveen f 74.300. Begroting. f 70.422. Gunning aangehouden. Veemarkt Sncck 17 Februari 1953. Aangevoerd: 62 melk- en kalf koeien 500—1040; 26 vette koeien 1,59—1,89 p. kg levend gewicht; 12 pinken 500650; 2 graskalveren; 1577 nuchtere kalveren 2839; 102 schapen 76110; 171 varkens en vette biggen 1,541,67, 1,67—1,90 p. kg levend gewicht; 270 zouters 1,751,77 idem; 78 kleine biggen en lopers 2846, 4670. Totaal 2300 stuks gebruiksvee. Melk- en kalfkoelen trage stemming, notering lager. Vette koeien kleine aan voer, ruim prijshoudend. Pinken kleine aanvoer, weinig handel. Nuchtere kalve ren grote aanvoer, prijzen steeds lager, handel slepend. Schapen: een stugge stemming, notering lager. Varkens en vette biggen prijzen iets hoger. Zouters: notering gelijk aan die van vorige week. neiging tot hogere prijzen. Op de biggen- en lopersmarkt was het rustig, weinig stemming. WYMBRITSERADEEL, van 1—7 Febr. Geboren: Harmen zv W. Abma en T. Miedema te Gaastmeer; Tryntsje dv Tj. Wiersma en M. Remerij te Oosthem; Maria Margaretha dv J. Draaisma en G. Th. Koopmans te Heeg. Getrouwd: E. van Gelderen 48 j te Tiel en G. Prins 40 j te Jutrijp. Overleden: te Uitwellingerga: Age Bouma 76 j echtg. van S. de Vries, meisje zonder handen te Wenen, heeft met goed gevolg een proef van be kwaamheid afgelegd als telefoniste van de Oostenrijkse posterijen. Tien jaar geleden zijn bij een ontploffing haar handen afgerukt en heeft ze het gezicht verloren. (Reuter). FEUILLETON JPAN/ID GA£H „Hoe bedoel je dat Fontaine," zei hij. „Ik begrijp je niet." Fontaine keek Jock even aan en bleef toen naar de handschoen staren, die zij vast in de hand geklemd hield. „Ik bedoel," zei zij met vaste stem, „dat het mij spijt, dat je zoveel te genslag hebt gehad. Ik wil je helpen, Jock, Ik wil, dat je weet, dat., dat.. Oh," riep zij uit, „kun je dan niet be grijpen, wat ik bedoel? Waarom denk je, dat ik hier ben?" Haar ogen blikten snel naar de zijne. „Een tegenslag met één boek. Jock, is niet zo erg want je kunt een ander schrijven. Je kunt er nog he«H wat schrijven. En ditmaal zullen zO je er niet tussen nemen. Ik bezit nie-'t veel, Jock. Ik bedoel, ik heb niet veel geld; maar ik heb tweehonderd dollar in de maand en veel inspiratie en het is al lemaal voor jou, Jock, omdat'' en weer boog zij haar mooie hoofdje „je alles voor mij betekent, Jock. ondanks mezelf, ondanks de manier, waarop je een meisje becritiseert en veronachtzaamt. Haar stem zweeg en een ogenblik kon de stomverbaasde jongeman haar alleen maar aanstaren. Hij kon niet begrijpen, wat voor totaal verkeerde inlichtingen zij over hem gekregen had, maar dat kwam er niet op aan. Hij stapte op haar af en nam haar handen stevig in de zijne. „Je gelooft, dat ik blut ben," zei hij zacht. „Is dat het, Fontaine?" „Je geeft hier geen les meer „Dat is waar en het is ook waar, dat ik morgen wegga. Maar ik zie niet in, waarom dat zo erg isbe halve misschien, dat ik heen gegaan zou zijn, zonder jou weer te zien." Fontaine trachtte zich los te ruk ken, maar Joek belette haar dat. „Oh, neen," zei hij gebiedend. „Je gaat er zo niet vandoor, de laatste keer, dat je van mij vandaan bent ge gaan, heb ik je in maanden niet ge zien. Daar komt nu een eind aan! En luister nu eens: ik weet niet, wie je mijn zaken zo verkeerd voorgesteld heeft, maar als dat jou uit je schuil plaats gelokt heeft, zal ik degene die het deed voor de rest van mijn leven dankbaar zijn. Ik heb je lief, Fontai ne en nu meer dan ooit; meer dan ik dacht, dat mogelijk was". Zij wierp het hoofd achterover en keek hem opstandig aan. „Je had nogal een mooie manier, om dat te tonen," zei zij ijskoud. „Mij volkomen te negeren!" „Je te negeren! Je bent toch maar het meest wonderbaarlijke, onredelij ke schepseltje! Hoe kon ik weten, waar je zat? Ik trachtte je te vinden, maar niemand wilde mij helpen - jij het minst van allen." „Jock! Had je mijn adres dan niet? Oh, lieveling, werkelijk niet? Maar ik gafHaar stem trilde van op winding. „Jock, alleen maar om een feit te constateren, heb je over mij ooit wel eens gezegd: Een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken?" „Wat? Natuurlijk niet! Waar,"vix>eg hij, „heb je dergelijke zotte ideeën opgedaan?" Fontaine begon iets te zeggen en zweeg toen weer en haar ogen staar den nadenkend over zijn schouder.. Die kleine, Maar toen vertrok haar mond zich tot een zachte gelukkige glimlach. „Doet er niet toe," fluisterde zij, als tegen iemand anders. „Het is nu allemaal goed. Misschien zou ik in jouw plaats hetzelfde hebben gedaan." Zij deed weer een poging, om zich te bewegen. „Laat me alsjeblieft even los, Jock. Ik zal nergens heengaan. Eerlijk niet." „Oh, ja, dat ga je wel," zei Jock vastbesloten. „Je gaat met mij mee op reis naar Europa en we gaan in Parijs trouwen en je zult uitsluitend van ons inkomen leven en als je na negen jaar nog iets om die twintig millioen geeft, zal het me erg ver wonderen. „Oh, dat!" zei zij achteloos. „Dat' heb ik al voor elkaar. Daarmee wil ik helpen om Opa's Southwestern Trail Highway uit te breiden." „En," zei Jock ernstig, „ik zal trachten je altijd trots en gelukkig te doen zijn en wil je nu nog, dat ik je loslaat? Want als ik dat doe, meis je, dan vergooi je je geluk." „Oh, lieveling," zei zij, dicht tegen zijn schouder, „als ik er aan denk, wat ik bijna miste. Two-gun's man naar mijn hart! Hij zou zo gelukkig zijndat weet ik zeker!" „Dat hoop ik ook," zei Jock. „Maar tenslotte herinnerde ik hem eens aan Babe, de Hemelpiloot. „Babe, de Hemelpiloot!" Haar stem klonk als een vreugdevolle belofte zacht in zijn oor. „Jij bent Two-gun's geliefde kameraad Wyoming Bill Ferguson, die tien Indianen in zij» eentje gevangen nam." EINDE.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1