Geen communisten In de watersnoodcommissie Zwitsaletten a Motie-Burger met grote meerderheid aanvaard A vro-voorzitter zal voorlopig niet spreken en niet schrij ven BOUDEWIJN IS ERG ZIEK Soedan mag zich aansluiten gemenebest Ramp in het Zuiden heeit invloed op de landbouw Veevoer gauw van de bon KOORTSIG, RILLERIG FRIESE KOERIER Woensdag 18 Februari 1953 Tweede Kamer Van onze parlementaire medewerker) yOALS men zich zal herinneren was een van de conclusies van het vorige week gehouden debat over de regeringsnota inzake de ramp iji Zuidwest-Nederland, dat er een Kamercommissie voor de watersnood zou moeten worden ingesteld. De socialistische fractie leider, mr Burger, had dit idee geopperd en de Kamervoorzitter had het overgenomen, waarna ook de Kamer zelf er haar goedkeuring aan hechtte. Het blijkt nu, dat deze commissie zal bestaan uit 15 leden en 15 plaatsvervangers. Het ligt in de bedoeling, dat de com missie alle wetsontwerpen en de aan de Kamer ter kennis gebrachte maatregelen met betrekking tot de ramp en haar gevolgen, zal be spreken en voorbereiden. De fracties zijn na^r gelang van haar grootte in de commissie vertegenwoordigd. Er lag gisteren een voor stel om de voorzitter de leden van deze commissie te doen aanwijzen. Dat is zo de gewoonte en de Kamer laat dit recht aan de voorzitter, wel wetend, dat deze toch eerst altijd overleg pleegt met de fractie voorzitters. Deze keer werd er echter eerst nog even fel gedebatteerd over de vraag of het wel wenselijk is communisten in deze commissie zitting te laten nemen, gezien hun houding vorige week bij het debat. Direct na de opening van de zitting diende mr Burger (Arb) een mede dooi de fractievoorzitters van K.V.P., A.R. C'.H.U. en K.N.P. ondertekende motie in. waarin de Kamer uitsprak, dat geen communistische leden in de waters noodcommissie mogen worden be noemd. Dat is overigens geen novum, want ook uit de commissies van Bui tenlandse Zaken, de defensiecommissie, de commissie Bescherming Burgerbe volking en de Industriecommissie zijn de communisten geweerd. Het motief voor deze wering was steeds, dat vertrouwelijke mededelin gen van de regering in die commissies aanleiding zouden kunnen zijn voor de C.P.N.-leden om inlichtingen te ver strekken aan de mogendheden, waar aan de communisten dienstbaarheid verplicht zijn te betonen. Wanneer er communisten in genoemde commissies zouden zitten, zou de regering in feite verplicht zijn zich beperkingen op te leggen met betrekking tot het geven van openhartige inlichtingen aan de Kamer. Men strijde met geestelijke wapens. Mr Burger motiveerde zijn motie met redenen van veiligheid voor de staat. Nadrukkelijk stelde hij in het licht, dat het weerzinwekkende optreden van de communisten bij het watersnooddebat, door allerlei manieren uit te denken en voorvallen op te noemen, waarin de regering in gebreke zou zijn gebleven, geen motief voor zijn mptie is geweest. De heren moeten' zelf maar weten hoe zij willen optreden; de gevolgen ervan zullen zij toch zelf moeten dragen. Maar het gaat bij deze commissie om inlich tingen, die ten slotte ook onze defensie raken: beschermingsmaatregelen voor de burgerbevolking, alarmstelsel, eva- cuatiematregelen, enz. En daar heb ben de communisten niets mee te ma ken. De heer Gortzak (C.P.N.) kwam na tuurlijk in verzet. Weer viel het ons op, dat hij alleen het woord voerde en niet de fractieleider Gerben Wagenaar, hoe wel deze aanwezig was. De heer Gort zak beriep zich op de democratie, waar bij hij vlotweg de stelling van Mr Bur ger negeerde, die er juist op gewezen had, dat deze maatregel nodig was ter bescherming van de democratie. Ove rigens maakte de heer Gortzak er nog een soort vervolg van het watersnood debat van, uiteraard in dezelfde stijl als vorige week. Hij suggereerde nu zelfs, dat de hele bedoeling van deze uitsluiting was om niet ernstig te stre ven naar terugwinning van het ver dronken land. Ook beweerde hij nog maals, dat men in feite Nederland on der buitenlandse invloed wilde stellen. Het wordt toch steeds gekker met dat buitenland De enige niet-ondertekenaar van de motie, mr Oud (V.V.D.) die wel de uitsluiting van de communisten uit de vier andere commissies had gesteund meende, dat men de communisten nu toch maar moest laten meedoen. Men moet hen meer bestrijden met geeste lijke wapens. Hoe meer de communis ten zich zullen uiten, des te duidelijker zal blijken wat hun ware aard is. Hun gedrag van de vorige week zal de zwaarste gevolgen voor hen zelf heb ben. Gelukkig is hun optreden zo, dat steeds meer landgenoten de ogen open gaan voor de ware aard van deze lie den. Over enige tijd zal de Kamer niet meer over dit probleem behoeven te spreken, omdat dan de communisten verdwenen zullen zijn uit 's lands ver gaderzaal. Laat de heer Gortzak maar in deze commissie zitting nemen, dan zal nog duidelijker het voze van zijn critiek blijken en zal hij nog meer in zijn hemd komen te staan. Zijn er bezwaren tegen toelating met het oog op de veiligheid van de Staat, dan moeien die kwesties maar in an dere vertrouwelijke commissies buiten aanwezigheid van de communisten met de regering besproken worden. Mr Burger vond dit een merwaar- dige conclusie, aangezien daarmee in feite de bedoeling van deze speciale commissie getorpedeerd wordt. De heer Gortzak herhaalde nogmaals een van zijn geykte slagwoorden: „Er zyn men sen verdronken, die niet hadden be hoeven te verdrinken". Onder gelach veegde hy hieraan toe, dat hij gewend was alleen over dingen te spreken, waarvan hyvolledig op de hoogte was Toen de motie van de heer Burger in stemming kwam, bleken alleen de V.V.D. en de C.P.N. tegen te zyn: uit slag 73 voor en 11 tegen uitsluiting der communisten. De voorzitter stelde vervolgens de commissie samen. Nederland en het Schuman-plan. Vervolgens kreeg de heer Nederhorst (Arb.) gelegenheid minister Zijlstra vragen te stellen over de gevolgen van de inwerkingtreding van het Schuman- plan voor de Nederlandse sociaal-eco nomische verhoudingen. In vijf punten informeerde hij naar de gevolgen, naar de resultaten van de laatste ministers conferentie der kolen- en staalgemeen schap, naar het lot van ons kolen-ega lisatiefonds en het systeem van de mengprijzen, naar de schrootvoorzie- ning in Nederland en naar de voorstel len, die van Nederlandse zijde te Lu xemburg zijn gedaan. Minister Zijlstra hield zich wat op de vlakte en verklaarde nog weinig con creets te zeggen te hebben. Hij kon misschien ook niet anders, omdat de oude toestand voorlopig nog gehandhaafd blijft en pas geleidelijk één macht tot stand zal worden ge bracht en anderzijds de eerste maatre gelen pas op 15 Maart en 1 April afko men. Zelfs daarvan wist de minister nog niets definitiefs mee te delen. Wel deed hij enkele belangwekkende mede delingen over het algemeen systeem van aanpassing, dat men in de over gangsperiode wil toepassen en waarbij o.a. van Nederlandse zijde is voorge steld het nu in Nederland in toepassing zijnde egalisatiesysteem betreffende de prijzen over te nemen voor alle Schu- manlanden. Het is te verwachten, dat de Nederlandse schrootprijzen, die nu de laagste van alle Schumanlanden zijn, bij het vaststellen van de algemene mi nimumprijzen omhoog zullen gaan. De heer Nederhorst mocht toeii nog een nadere vraag stellen. Hij ging daar toe in op de mededeling van de mi nister, dat de kolenprijzen in 't Ruhr- bekken op den duur als grondslag zul len worden genomen voor het gehele prijzenstelsel. Welke prijsverhoging zal dit voor Nederland tengevolge hebben, zo vroeg de heer Nederhorst. Ook op deze vraag kon de minister nog geen definitief antwoord geven. (Advertentie) s-kwaal steeds erger. De helder UÏtSldfl vloeibare D.D.D. dringt diep in j de poriër door, zuivert, ontsmet "e huid. en geneest di GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN T|E heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, zal voorlopig r.iet voor de microfoon spreken of in de Radiobode schrijven. Tij dens een overleg met het hoofdbestuur is hem dit geadviseerd. De heer De Clercq heeft ingezien dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zijn. Het hoofdbestuurslid, prof. Tuntler, heeft verder aan het A.N.P. verklaard, dat de mededeling als zou de adjunct regeringscommissaris voor het radio wezen zendtijd van de AVRO hebben gevorderd, pertient onjuist is. Het bestuur van de AVRO heeft nim mer een schriftelijk vorderingsbevel van de adjunct-regeringscommissaris ontvangen. Doch al zou van een ver ordeningsbevel sprake zijn, dan kan aan de hand van bepalingen en instruc ties geen enkele bevoegdheid daartoe worden aangetoond. Het hoofdbestuur van de AVRO De heer Vondeling (Arb.) maakte gebruik van het on langs ingestelde recht dat aan andere leden eveneens gelegen heid geboden wordt een vraag te stellen. Hij vroeg in hoeverre de regering nog eventuele sub sidies op de huisbrand zou kun nen geven. Minister Zijlstra meende, dat de regering de bevoegdheid hiertoe behoudt, maar deze kwestie natuurlijk afhankelijk zal stellen van de sociaal-eco nomische situatie. DE ONDERWIJSKWESTIES. Hierna werden de stemmingen gehcu- der. over de wijzigingen in de lager onderwijswet, waarover vorige week uitvoerig is gedebatteerd. Art. 1, waar in de mogelijkheid om les in Esperanto te geven, werd geschapen, is verwor pen. K.V.P., A.R. en C.H.U. stemden gesloten tegen, P. v. d. A., V.V.D. en C.P.N. vóór. Uitslag 37 voor en 44 te gen. De heer De Loor (Arb.), trok nadat minister Cals verklaard had, dat een onderzoek wordt ingesteld naar gelijk stelling van beroepsmogelijkheid voor openbaar en bijzonder onderwijs, een zijner amendementen in. Een tweede amendement, stellende, dat oud-onderwijzers, die leden van Ged. Staten worden ook op non-actief zouden kunnen worden gesteld, evenals leraren en ambtenaren, werd verwor pen met alleen de stemmen van de P. v.d.A. en C.P.N. voor. Opmerkelijk was bij deze stemming, dat blijkbaar een aantal voorstanders voor het nadruk- kélijk verzet van de minister was ge zwicht. DE SPECIALISTENKWESTIE. Hierna verdedigde minister Zijlstra een wijziging in de prijsopdrijvings- en hamsterwet. De heer Van Rijckc- vorsel (K.V.P.) gebruikte deze gelegen heid te betogen, dat het gebruik van deze wet voor de maatregelen tegen de rebellerende specialisten niet juist was. De minister meende, dat deze wet geldt tegen de prijsopdrijving op het gebied van goederen en diensten. Voor het geval van de specialisten was het dus wel degelyk gerechtvaardigd deze wet te gebruiken. Prof. Romme sprong er zelfs nog even tussen. En wel om te herhalen, dat dit wapen naar zijn mening voor de specialistenzaak te scherp was. Hij waarschuwde de regering deze weg niet verder op te gaan, omdat dit tot misbruik van de staatsalmacht zou lei den. Ook de heer Gortzak mengde zich in het debat, doch bracht niets nieuws naar voren. Het wetsontwerp werd niettemin aangenomen. VEREVENINGSHEFFING VERLAAGD Tenslotte ging de Kamer nog een kort debat aan met minister Van der Kieft en staatssecretaris dr Van Rhijn over het voorstel om de verevenings heffingen met een half procent te ver lagen.. Binnenskamers schijnt hierover nogal wat te doen te zijn geweest. De regering stelde voor de premie van de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring op 2,4 pet. te stellen, waarvan 1,2 pet. door de werkgevers en 1,2 pet. door de werknemers betaald moest worden. De 1,2 pet. van de werknemers werd volledig gecompenseerd door loonsver hoging. hetgeen betekende, dat de werkgevers de gehele 2.4 pet. kregen te betalen. Als gedeeltelijke compensa tie hiervoor stelde de regering voor de kinderbijslagheffing met Vs pet. te ver lagen en de vereveningsheffing oolc met een half procent. Tegen deze slechts gedeeltelijke compensatie was nogal wat verzet gerezen, met name van de Stichting van de Arbeid. Een volledige compensatie wilde mi nister Van der Kieft pas overwegen in het kader van een algehele wijziging in de belastingheffing. Toen het verzet van de conservatieve groepering in de Kamer sterker werd, stelde de minis ter zelfs voor de hele behandeling dan maar uit te stellen. Toen kwam echter de Stichting van de Arbeid met het verzoek het ontwerp snel te behande len; dan had men deze verbetering in elk geval maar binnen. En onder gemor van de heren Van Heuvel (A.R.), Hooy (K.V.P.), Van de Wetering (C.H.), Ritmeester (V.V.D.), werd het ontwerp gisteren ongewijzigd geslikt. Alleen de heer Hofstra (Arb.) be sprak het onderwerp op wat meer waar derende 'toon. De heer Gortzak zeide te menen, dat de hele premieregeling voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering be ter via de belastingen in de staatskas geregeld kan worden. Minister Van der Kieft was het daar helemaal niet mee eens en dr Van Rhijn toonde aan de hand van de jaar verslagen van Rotterdamse en Amster damse Bank aan, dat het heus nog wel ging met de lasten van het bedrijfs leven. Vervolgens ging de Kamer nog ovar tot het behandelen van de regeling van het ontslagrecht. Hierop komen we na der terug. Van Houtte: De Belgische premier Van Houtte heeft Dinsdag in het parlement beves tigd, dat Koning Boudewyn ernstig ziek is. De koning lijdt aan een ern stige griep en aan een gevaarlijke aan doening van zijn keel. Minister Van Houtte zei, dat de ko ning in deze bijzonder koude winter een minder ruw klimaat nodig heeft. De plechtige kerkdienst ter herden king van de dood van koning Albert is in Brussel bijgewoond door de zus ter van de koning. De koning zelf woonde een mis bij, die in zijn villa te Antibes werd opgedragen. De Belgische ambassadeur te Lon den heeft Maandag de aandacht van de Britse staatssecretaris van Buiten landse Zaken gevestigd op de pijnlijke indruk, die in België gewekt is dooi de Engelse perscommentaren op het verblijf van koning Boudewijn aan de Rivièra. (AFP en Reuter). De regering van een onafhankelijke Soedan zal vrij zijn zich met het Brit gemenebest te verbinden, zo ver klaarde de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, Dinsdag in het Lagerhuis. Eden legde deze verklaring af in antwoord op de uitspraak van gene raal Naguib, dat iedere poging om de Soedan in het Britse gemenebest te doen opnemen de Brits-Egyptische overeenkomst over de toekomst van de Soedan zou kunnen doen vervallen. (Reuter). Grote verliezen van Noord-Korea De verliezen van de Noord-Koreaan- troepen in de tweede week van Februari worden geschat op 1.020 do den en 760 gewonden. Negen man wer den krijgsgevangen gemaakt. (Reuter). Doodvonnissen voor „spionnen" De rechtbank in Ostrava (Tsjecho- Slowakije), die een proces behandel de tegen negen personen, die beschul digd werden van spionnage ten gun ste van Engeland, heeft twee van de verdachten ter dood veroordeeld. Twee anderen werden veroordeeld tot levenslang. De overige vier kre gen gevangenisstraffen, die uiteen- jjiepen tussen twaalf en vijfentwintig ^»ar. (Reuter). wenst op deze zaak echter niet nader meer in te gaan. Bestuursuitbreiding en -verjonging Tijdens het overleg van Zondag is de wenselijkheid geuit, dat de heer De Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het Dag. Bestuur zal nemen. Twee vacatures in het bestuur worden spoe dig vervuld. Hierbij wenst men een verjonging te bereiken, welke nog ge stimuleerd kan worden door bestuurs uitbreiding. Tijdens het overleg is ook ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer Willem Vogt. (A.N.P.) Kermisstandplaatsen hoge prijzen Dinsdagmorgen hebben wethouder Wiersma en marktmeester Groendijk kennis genomen van de inschrijving- prijzen voor een standplaatsje op de Leeuwarder kermis, die van 13 tot 20 Juli a.s. weer wordt gehouden. Er waren ruim honderd inschrijvin gen binnengekomen, ongeveer evenveel als andere jaren. De geboden pacht sommen waren in doorsnee iets hoger dan het vorig jaar. De inschrijvingen voor de skooter- en racebanen bewogen zich tussen de 2500 en de 3000. (Advertentie) ZIEKENAUTO Fa JAGER WIERDA Tel. 2212 - Heerenveen Executie Rosenbergs weer uitgesteld Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft de executie van liet echtpaar Rosenbergs, die was vastgesteld op 12 Maart a.s., uitgesteld tot 30 Maart. De verdediger van het echtpaar krijgt daardoor de gelegenheid een verzoek tot herziening van het von nis in te dienen bij het Amerikaanse Hooggerechtshof. Als dat verzoek is ingediend zal de executie voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. (U.P.). Gerhard Eisler is niet gevlucht Gerhard Eisler, het voormalige hoofd van het opgeheven Oost-Duitse voorlichtingsbureau, heeft Dinsdag in Oost-Berlijn gesproken over de poli tieke vluchtelingen. Uit dit bericht blijkt, dat Eisler niet naar het Westen gevlucht is. Eerder deze week ging het gerucht, dat hij onderdak had gezocht bij vrienden in West-Berlijn. (D.P.A.). V ervoer sstaking in Parijs Personeel van één lijn van de Pa- rijse ondergrondse en van 49 stads bussen is Dinsdagmorgen vroeg plot seling in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de looneisen. Duizenden Parijzenaars moesten lo pen naar hun werk. Ook vorige week zijn dergelijke plotselinge stakingen voorgekomen. De vertegenwoordigers van het ver voerpersoneel hebben verh'-'u'd, dat zij met de plotselinge stal ^en door zullen gaan tot de lonen zijn verhoogd. Er komen dieptefilms De Twenty Century Fox filmmaat schappij heeft bekend gemaakt, dat ze in de naije toekomst de gehele produc tie zal omvormen tot dieptefilms onder de naam „Cinemascope". Het geldt hier een totaal nieuw systeem van op nametechniek, geluid en beeld; het zal een dieptebeeld worden zonder dat daarbij een spec',;-'-1 bril nodig is. Het principe maakt het mogelijk film in kleur op te nemen en te pro jecteren op een scherm, ongeveer 2V2 maal zo groot als de thans in gebruik zijnde projectiedoeken. Het effect kan worden vergeleken met de waarnemin gen, die men als publiek doet, wanneer een of meer personen op een toneel aan het werk zijn en daarbij de diepte van de planken voor hun bewegingen benutten. Het nieuwe scherm zal, in gebogen vorm, een diepte van ongeveer 1,50 meter moeten hebben. Daarmee wordt de sensatie geschapen „opgeno men te worden in de handeling", zon der lastige lichteffecten. (A.N.P.) IJs op IJsselmeer Dinsdagmiddag had Lemmer zwaar vast ijs met zwaar drijfijs in. geul. Medemblik, Huizen, Nijkerk en El- burg meldden middelzwaar vast ijs. Middelzwaar opeengepakt drijfijs was aanwezig tussen Enkhuizen en Urk en tussen Lelystad en Harderwijk. De overige stations meldden lient drijfijs tot licht vast ijs. (A.N.P.) In qe getroffen gebieden staat 800 hectare wintertarwe onder water. Zevenhonderd hectare daarvan moet als verloren be schouwd worden. Voor dit jaar is te rekenen op minder aanplant van 27.000 hectare granen, 10.000 hectare suikerbieten, 7.000 hec tare vlas, 5.000 hectare peul vruchten en ongeveer 500 hectare uien. Deze gegevens heeft de minister van Landbouw, de heer S. L. Mans- bolt, verstrekt in zijn antwoord op de opmerkingen, die in de Eerste Kamer Dinsdag gesteld werden n.a.v. de be groting van landbouw. De ramp in Zuid-Nederland heeft 'n verstrekkende invloed op onze land bouw, zo deelde de minister mee in antwoord op vragen van de heer H. D. Louwes (v.v.d.). De Nederlandse behoefte aan suikerbieten is onbeperkt. De re gering onderzoekt de mogelijk heid tot het instellen van een vaste prijs voor dit product. Pootaardappclen Voor de pootaardappelenoogst van 1954 verwacht de minister geen moei lijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen genomen. Men tracht 2000 ton pootaardappelen bij een te brengen. De helft van deze hoeveelheid is er al. Er is enige stagnatie geweest in de leveringen aan het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland, maar die leveranties komen nu weer op gang. Recht op steun In antwoord op vragen van de beer Louwes, of de boeren een moreel recht hebben op steun, vianneer het slecht gaat, ant woordde de minister bevestigend. Toch moet men hier wel voorzich tig zijn met garanties, die een te absoluut karakter dragen, aldus de heer Mansholt. Tijdens het bezoek van Foster Dul les is gesproken over de Amerikaanse invoerbeperkingen voor de Neder landse landbouw. De nieuwe Ameri kaanse regering zal echter enige tijd nodig hebben om eventueel maatrege len te nemen. Veevoer Het zal mogelijk zijn binnen af zienbare tijd te komen tot ophef fing van de veevoederdistributie. De voergraanprijzen zullen met ingang van 1 Maart a.s. met een gulden per honderd kilo worden verlaagd. De minister was niet van mening, dat de Benelux voor Tand- en tuin bouw bijzonder onbevredigend is. Er is een belangrijke toeneming van de agrarische uitvoer naar België te con stateren, maar de minister betreurd* het wel, dat er met de Belgen geen overeenstemming was te bereiken over het recht van arbitrage. De begroting is Dinsdagavond z.h-s. aangenomen, met aantekening, dat de beide communistische afgevaardigden geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Spreekuur Burgemeester De Burgemeester van Heerenveen is op Donderdag 19 Febr. VERHINDERD spreekuur te houden. WITTE BIOSCOOP HEERENVEEN In verband met de grote belangstelling voor CHARLES CHAPLIN'S meesterlijk filmwerk Limelight" wordt morgen Donderdag 19 Febr. nog één extra -voorstelling gegeven. De aanvang is, evenals hedenavond, 8 uur. Plaatsbespreken dringend 'aan bevolen per tel. 2643 of 2313. (Advertentie) verjaag dat lome griepgevoel met: 'tl Z W/TSAL preparaat.' Ontvangen giften Maandag 16 Februari 1953. Aan ons kantoor werd afgedragen door: Toneelver. „Nocht en Wille" te Oranjewoud 100,patroon en persöneel bloemisterij K. Doosje "te H'veen 30,leerlingen Rijks kweekschool te Heerenveen, uit zak geld bijeengebracht 81,06; directie en personeel van de Koerier, 10 van de vacantie 1953, 466,94. Dinsdag 17 Februari 1953. Op onze giro-rekening ontvingen wij 'van S. de H. te O. 5,— Vrou wenvereniging te Langelille 50,—. Vijfjarige V.O.L.A. organiseert weer tentoonstelling (Van onze correspondent) De Ver. van Oud-Leerlingen Am bachtsschool (VOLA) te Jubbega zal evenals verleden jaar met Pasen een huisvlijt- en nijverheidstentoonstel ling organiseren in de Ambachts school. De eerste toezeggingen voor deze expositie zijn reeds binnengeko men. De VOLA vierde Zaterdagavond in zaal Brinksma haar eerste lustrum. Op deze feestavond bracht het „Freo nental" uit Langezwaag het toneelstuk „De waernimmer" op de planken. Voorts trad een accordeonensemble uit Gorredijk voor het voetlicht. Een gezellig bal besloot de feestavond. Strocarton gaat beter De Nederlandse strocartonindustrie heeft besloten de productiebeperking van 25 te verlagen tot tien procent. Deze maatregel is het gevolg van een betere orderpositie. De prijzen van strocarton zijn de laatste tijd vrij stabiel. Kinderbijslag voor gehuwde vrouwelijke rentetrekkers In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de Staatssecre taris van Sociale Zaken, waarin is be paald, dat de gehuwde vrouwelijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinderbijslag voor de kinderen, voor wie zij kostwinner is. (ANP). Ingezonden VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Vrijdag 20 Februari, de eerste Vrij dag van de lijdensweken, verenigen 30 millioen Christenvrouwen uit 114 landen over de gehele wereld verspreid, zich in gebed om, van welke kerkelijke richting zij ook zijn, zich gezamenlijk te stellen voor God, en Hem hulp en ontferming te vragen voor de noden van deze wereld. Dit jaar is, op verzoek van het Hoofd bestuur in New York de liturgie opge steld door een groep Christenvrouwen uit Centraal Afrika. Het onderwerp is: „Wandelt als kinderen des lichts" (Efe- ze 5 8). Vrouwen van alle Vrijz. Hervormde, Orth. Hervormde. Gereformeerde en Doopsgezinde vrouwenverenigingen uit Gorredijk en omgeving, verenigt u, met ons, 20 Februari in de Ned. Hervormde Kerk te Gorredijk 's avonds om 8 uur. Vanuit Jubbega-Schurega-Hoornster- zwaag, Tijnje-Terwispel, Bakkeveen- Wijnjeterp-Hemrik en Ureterp rijdt die avond een speciale bus naar Gor redijk. Inlichtingen bij de leidsters van de vrouwenverenigingen. Zo vormen ook wij die avond een schakel in de gebedsketen die die dag om de gehele aarde ligt. Comité Gorredijk. donderdag 19 februari 1953. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu- ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.35 „Moet je ho ren". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Lucia di Lammermoor", opera (acte I). 11.50 ,.De vrouw in Gezin, Maatschappij en Staat", causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 ,,In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmu ziek. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „Paul Vlaande ren en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.15 „Van Pepi- ta's en Mantilla's". 16.30 Pianoduo. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Regerings uitzending: J. J. v. d. Laan: „Nieuw Gui nea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amu- sementmuziek. 18.55 Reportage of gra mofoonmuziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondeta- felparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 Mannen koor. 21.15 „De Kleine Prins", hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportaclualiteiten. 23.30 Gramofoonmu ziek. 23.4024.00 Zang en orgel. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewij de muziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Residentie Orkest. NCRV: 14.00 Gra mofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Radio Philhar monisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 18.00 Viool en piano. 18.25 Gramofoonmuziek. 18.35 „Op de stel ling." 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gramofoonmuziek. 21.50 „Jezus Christus en de wereldreli gies", causerie. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.15 Sopraan en piano.. 22.35 Gramofoon muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1