KOERIER Eerste dijkgaten van Zeeuwse polders zijn reeds weer gedicht door werk van waterschappen LandbouW'Coëperaties kopen Oranjewoud Egypte is bang voor massa-emigratie ili* Walcheren is gauw droog Dagorder aan de troepen Geen commentaar Deense soldalen weigeren dienst uit protest Helicoptères dalen bij Paleis Soestdijk V* SS* Ons dagelijks weerbericht Gemeenschap en richting Rampenfonds nu 49.5 Millioen FRIESE I Uitgeefster: Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurér. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden WOENSDAG 18 FEBRUARI 1933 9e JAARGANG Nr 41 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, teleL 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5.45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. Tl ET WATER aan dc dijken en in de polders in Zeeland schiet al op. De Zeeuwse waterschappen zijn bezig verschillende gaten in binnendijken zelf te dichten. Dat is al gebeurd op Walcheren, op Zuid Beveland, op Tholen en in Zeeuwsch Vlaanderen. In verscheidene ondergelopen polders, waar sneeuw en regenwater zijn blijven staan, is men bezig met het uitmalen. Moeilijker is de toestand bij die dijken, waarin zware gaten zitten: Rilland, Kruiningen en op Schouwen-Duiveland. Daar kunnen de waterschappen weinig zelf doen, omdat zij niet beschikken over het nodige zeer zware materiaal. De Rijkswaterstaat zal zich met die gaten bezig houden. Ook zal Rijkswa terstaat zorgen voor het droogleggen van Schouwen-Duiveland. Beschadigin gen van minder belang zullen worden opgeknapt door de Zeeuwse provinciale waterstaat. De polders van Walcheren zullen spoedig weer droog zijn. Bij Kruinin gen en Rilland Bath zal het veel langer duren. Hoe lang is nog niet te zeggen. De provinciale planologische dienst te Middelburg zal direct na de drooglegging beginnen aan een herverkaveling van Schouwen-Dui veland. In verband daarmee zal een streekplan worden opgesteld. De Chef van de Generale Staf heeft bij het beëindigen van de militaire bijstand de volgende dagorder aan de troepen uitge geven: „Nu de militaire bijstand ten behoeve van de watersnood in algemene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast, dat de koninklijke landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele persoon inge zet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onver poosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijkén. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht." Nekkramp in kazerne te Ermelo In de Jan van Schaffelaarkazerne re Ermelo is een geval van nekkramp ge constateerd. Alle maatregelen om uit breiding van de ziekte te voorkomen zijn getroffen. Voorts zal men nieuwe wegen aan leggen op het eiland. Zierikzee In Zierikzee' is de toestand vrijwel stabiel. Men merkt niets meer van on tevredenheid bij hen. die eventueel straks nog zullen moeten evacueren. De waterleiding werkt nog steeds niet. Men vermoedt, dat tussen de hoofdafsluiter bij Renesse en de stad buisbreuken zijn. Kikvorsmannen en duikers zijn voortdurend bezig de breu ken op te zoeken, maar dat is een lang durig karwei. Verschillende gemeenten hebben aan geboden de schoolgaande jeugd van Zierikzee op te nemen, zodat de kin deren, die voor hun eindexamen zitten niet nog eens extra gedupeerd worden. Er zijn intussen voldoende adressen be schikbaar gekomen. 3.000 arbeiders Het is echter moeilijk om in een dag de diensten, die nu veertien dagen lang door militairen werden verricht, door burgers te laten opknappen. De eerste groepen grond- en dijkwer kers van de Heidemaatschappij zijn aangekomen. In totaal verwacht men op Schouwen-Duiveland 3.000 arbei ders. De enige grote industrie van het stadje, de N.V. Zeelandia die bakkerij grondstoffen maakt en werk kan geven aan 500 man personeel, is weer begon nen. Zaterdag zullen de bioscopen weer open gaan. De bevolking tracht hard nekkig al die gewone dingen van het gewone leven te laten doorgaan. Maar dat neemt niet weg, dat het leven in De Clerq: De voorzitter van de AVRO. de heer G. de Clerq, heeft geweigerd zich uit te spreken over de verkla ring, die gisteren namens de KRO, de NCRV en de VARA is afgelegd. Op een vraag van het A.N.P., wat hij cr over te zeggen had, antwoordde de heer De Clerq: „Geen commen taar". (A.N.P-). Zierikzee volkomen van gezicht is ver anderd. AVater (s) nood In andere plaatsen zijn ovérigeW weer nieuwe moeilijkheden. Zo dreigde bij Dirksland op Overflakkee een di.ik breuk in de Diederikspolder. Men maakte daar namelijk gebruik van een duiker, die de Duitsers destijds hebben aangelegd voor de inundatie. Dat had tot gevolg, dat de dijk naast de duikijr begon te verzakken. Dinsdagavond laat werd er groot alarm geslagen. Duizenden zand zakken zijn in het gat gegooid en het lukte tegen de nacht het ge vaar te bezweren. Bij Kruiningen en Krabbendijke zijn de waterleidingsbuizen gescheurd. Er bestaat het gevaar dat daardoor de watervoorziening van heel Zuid-Beve land in gevaar raakt. Men is onmiddel lijk begonnen met het treffen van nood maatregelen. (A.N.P.). Dc Deense militaire politie heeft vier soldaten uit Haderslev gearres teerd, toen zij weigerden de bevelen van hun meerderen te gehoorzameii. De soldaten hoorden tot een detn- chement, dat Maandagavond besloten had naar Kopenhagen te marcheren, uit protest tegen de verlenging van de dienstplicht. Alleen \vè1 De militairen op het eiland Borri- holm, die hun besluit na een stem ming hebben genomen, weigeren nog steeds dienst te verrichten. Herhaal de besprekingen met de commandant hebben tot geen enkel resultaat ge leid. De soldaten te Bornholm weigeren alle orders op té volgen met uitzon dering van het bevel: „Aan tafel" Communisten? In Deense regeringskringen is men van mening, dat communistische cel len de soldaten hebben opgeruid. In één geval is daarvoor bewijsmateriaal gevonden. (Reuter). |~>E samenwerkende Friese landbouwcoöperaties hebben na lange tijd van onderhandelen aangekocht het buitengoed „Hui/c Oranjewoud", dat eigendom is van de familie De Blocq van Scheltinga. Het ligt in de bedoeling het buiten te gebruiken voor repre sentatieve doeleinden. De landbouwcoöperaties in Friesland hadden tot dusver geen gebouw, waar zij belangrijke binnen- en buitenlandse gasten konden ontvangen. Verder onderzoekt men de uitwerking van alle mogelijke plannen met betrekking tot de bestemming van het landgoed. It Fryske Gea krijgt de beschikking over een deel van de bij het buiten behorende gronden. Het is niet onmogelijk, dat die binnen afzienbare tijd voor het publiek opengesteld zullen worden. Jhr. De Blocq van Scheltinga zal verhuizen naar het buiten Prinsenhof, eveneens in het Oranjewoud. (Eigen foto) OOST-JODEN NAAR ISRAËL 1JET Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken is bevreesd, dat de nieuwe, anti-semietische politiek in de Oosteuropese landen aanleiding zal geven tot massale emigratie van Joden uit die landen. Deze emigrerende Joden, aldus de zegsman van het ministerie zullen zich uiteraard in Israël willen vestigen. De Egyptische regering is bang, dat daarto eArabieren in Israël uit hun huizen zullen moeten. Voorts vreest men in Cairo, dat „een dergelijke massale immigra- Dinsdagmorgen zijn ia helicoptères geland, in de tuin en op het voetbalveld van paleis Soestdijk. Om ongeveer elf uur landde het eerste toestel, de helicoptère, waarover Ne derland beschikt, in de tuin. Daarna een toestel van de „Sabena', en vervolgens een aantal Amerikaanse helicoptères, die een keurige manoeuvre uitvoerden. De voltallige bemanningen zijn ten paleize door H.M. de Koningin en Prins Bernhard ontvangen. Na afloop maakte prinses Margriet een tochtje per helicoptère over het paleis. Van een zeer grote Amerikaanse he licoptère, die op Soesterberg geland is, is de bemanning eveneens ten paleize ontvangen. (A.N.P.) tie in Israël het gevaar van ver breiding van de communistische leerstellingen in het Midden- Dosten met zich brengt". Het Israëlische parlement heeft zich Maandag achter de regering geschaard, wat betreft de politiek ten aanzien van I de 3owjet-Unie. Drie communistische moties van wantrouwen werden met 79 tegen 16 stemmen verworpen. Uitreisvisa De Sowjet-Russische legatie te Tel Aviv heeft vandaag aan het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken uitreisvisa gevraagd voor de leden van de staf, die zijn teruggeroepen. De Israëlische regering had eerder al geweigerd dergelijke visa te ver lenen, zolang de Israëlische diploma tieke missie in Moskou in haar terug keer werd gehinderd. (Reuter). Ir Woudagemaal weer in werking Het ir Woudagemaal bij Tacozijl is Dinsdagmorgen weer in werking gesteld. Nu de sneeuw snel wegdooit komt er water los. Dat wil men tij dig opvangen, voordat het ovèrlast kan veroorzaken. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1016 mb 763 mm). Tendenz onveranderd. Temperatuur max. 2.7 gr. C. (2.5); min. (1.9). Neerslag 4.7 mm. Vochtig en vrij zacht Langs de Noordzijde van een hoge- drukgebied bij de Azoren wordt oceani sche lucht naar West-Europa aangevoerd. Bij het stromen over het koude zeewa ter en nog met sneeuw bedekte aardap- pervlak condenseert de in de lucht aan wezige waterdamp, waardoor op uitge breide schaal mist voorkomt (transport- mist). Uit het N.W. zijn enkele depressie- fronten onderweg die de weersgesteld heid een onbestendig karakter geven. HOE IIET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond) Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen cn vooral aanvanke lijk mist. Zwakke tot matige later wel licht krachtige Westen tot Zuidwesten vind. Vrü zacht. De debatten in de Raad van Hasker- land over het te stichten rusthuis voor ouden van dagen hebben de ge moederen nog al beroerd. D?t is geen wonder. Het ging om een zeer belang rijke kwestie, waarvan men vooruit wist dat ze nimmer volkomen bevredigend kan worden opgelost, dat zij altijd zal blijven staan voor het „zo goed moge lijk". Dat de zaak der verzorging van de ouden van dagen de tegenwoordige maatschappij meer ter harte gaat dan zulks in vroeger tijden het geval was. is verblijdend. Te lang is het gesticht of het armhuis het schrikbeeld geweest van de arbeider die de dag zag naderen waarop- hij niet meer zou kunnen wer ken, de dag waarop hij een sober ka zerneleven tegemoet ging en waarin zijn huwelijk practisch zou worden ontbon den, omdat mannen en vrouwen in zulk een huis immers gescheiden woonden. Dat is nu allemaal veel beter gewon den. Het liefst zou ieder het zo zien, dat het rusthuis de natuurlijke voort? zetting vormde van het gezinsleven. Dat is echter heel moeilijk te verwezen lijken, omdat het gezinsleven juist be staat bij de gratie van zijn particuliere beslotenheid. Toch is het van groot belang, dat de bejaarde zoveel mogelijk in zijn eigen sfeer blijft, vooral waar die sfeer gods dienstig is bepaald. Iemand die gewend is bij de maaltijden gebed en bijbelle zing te horen, zal niet gemakkelijk aar den in een omgeving waar dit geen ge woonte is. Hij zal het als een verkilling ondergaan. Ideaal zou het zijn, wanneer het rust huis de voortzetting van het eigen leven in het eigen geestelijk klimaat kon bieden. Dat betekent, dat men, ruw ge nomen, bij onze verhoudingen drie rusthuizen zou moeten hebben: een voor Roomsen, een voor Protestanten en een voor buitenkerkelijken. (De hu manisten zijn nog niet oud genoeg om aan zulk een inrichting reeds behoefte- te hebben) De practijk echter verzet zich hierte gen. Welke plaats kan zich drie rust huizen permitteren? In de meeste ge vallen kan men ze slechts stichten op basis van die ook zeer reële maatschap pelijke gemeenschap, dïe de woonplaats schept. Is zij werkelijk in zoverre een gemeenschap, dat men als broeders in één huis kan wonen? In ieder geval zal liét dan een huis met vele woningen moeten zijn, d.w.z. dat ieder vrij moet zijn in het aangaan van contacten met geloofsgenoten of geestverwanten in engere zin. Een soort federaal Europa in het klein. Dat is nog iets anders dan dat er voor ieder die dit wenst „geeste lijke verzorging" kan aanrukken. Deze dingen liggen zo gevoelig, dat zij alleen met grote persoonlijke tact kunnen wor den gecomponeerd en kwalijk in een formule zijn vast te leggen. Wie representeren nu deze levende volksgemeenschap, de kerkgenoot schappen of de politieke partijen? Dat was de vraag, waarop in Joure de me ningen uiteengingen. Wij zijn geneigd om te zeggen: beide, maar in een ver schillend vlak. En juist dat verschillen de. vlak maakt het vinden van de for mule hier zo moeilijk. In het bepaalde geval van Joure is het zeker jammer, dat bij de conclusies het rusthuis vrij wel een protestantse, signatuur heeft ge kregen. Wanneer men niet het ideaal kan hereiken voor ieder een rusthuis met eigen geestelijk klimaat te schep pen, dan moet men teruggaan tot het tweede plan, dat der dorpsgemeenschap. Daar horen ook de Rooms-Katholieken bij, en er komt een lichte barst in die dorpsgemeenschap, wanneer dit volks deel de gedachte krijgt van er eigenlijk niet bij te horen. Veel beter had men elke gedachte aan een bepaalde signa tuur kunnen vermijden, en zorgen voor een bestuur, dat niet procentsgewijze uit kerken of partijen was samengesteld, maar dat bestond uit. wijze mannen, die begrepen dat het bier meer aankomt op sfeer dan op formulering, op leven en laten leven. Terwille van de dorpsge meenschap, die voor al haar leden een reële binding'moet behouden en in ze kere zin ook een vertrouwd en warm nest moet zijn. In het Nationaal Ramoen- fonds was Dinsdagavond in cbtaal een bedrag van f 49.5 millioen gulden gestort. Na de laatste opgave is dat dus "en stijging van 2 millioen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1