Ons Zeeuwse Platteland Uitgave van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Zeeland 18 Februari 1953 Adres Secretariaat: Boudewijn de Wittestraat 11, Goes Telefoonnummer 2574 - Gironummer 347676 Adres Boekhoudbureau C.B.T.B. St. Jacobstraat 15 te Goes, - Telefoonnummer 2430 Een eigen krantje Neen, wij zijn niet afvallig geworden aan de Nationale Bond, verre van dat. De reden waarom wij met een eigen krantje uitkomen is eenvoudigweg hierin gelegen dat we zoveel copie hebben, vooral in verband met de nationale ramp, dat we langs deze weg onze leden van voorlichting willen dienen. U ontvangt dus deze week twee kranten: „Ons Platteland" en „Ons Zeeuwse Platte land", beide met de bedoeling om gelezen en zonodig bewaard te worden. U zult bemerkt hebben dat de Zeeuwse editie in „Ons Platteland" zich de laatste weken over één pagina uitstrekt; kostenbe sparing. Het gevolg voor ons is: gebrek aan plaatsruimte, vooral nu er enkele urgente artikelen en mededelingen binnen zijn ge komen in verband met de ramp die Zeeland trof. Mocht het dringend nodig zijn, dan zullen we nog wel eens met;een eigen „bladje" uitkomen. Het is nog niet mogelijk om een overzicht _ie geven over de slachtoffers die in de kring van de Zeeuwse C.B.T.B. zijn gevallen. In „Ons Platteland" van deze week treft U de namen aan van drie gezinnen die ernstig werden getroffen, drié van onze leden lieten het leven bij de ramp. Zullen er nog meer droeve berichten volgen Druppelsgewijze komen de berichten bin nen over de evacuatie-adressen van onze leden, vooral t.a.v. Schouwen en Duiveland is het moeilijk om een inzicht te krijgen. Enkelen zijn bij hun familie, zo kregen wij berichten uit de Wieringermeer en de Haarlemmermeer, uit Utrecht, Zuid-Holland en natuurlijk ook uit plaatsen in Zeeland. Het gehele C.B.T.B.-gezin in Zeeland lijdt mede met de getroffenen. God lere ons allen tezamen en ieder persoonlijk onze taak ver staan EVACUATIE-ADRESSEN Vriendelijk doch dringend verzoeken wij aan al onze leden om evacuatie-adressen van leden aan ons door te geven. Van een groot aantal leden weten wij de huidige verblijfplaats nog niet en het is erg moeilijk deze via diverse instanties te weten te komen. Daarom verzoeken wij de mede- Werking van onze leden, ons hierbij te helpen en ons, indien U zulks weet, de namen en adressen van geëvacueerde leden te be richten. Ook de geëvacueerden zelf verzoeken wij vriendelijk, voorzover zij zulks nog niet deden, ons zo spoedig mogelijk hun nieuw adres te melden. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Het Secretariaat van de Zeeuwse C.B.T.B. Boudewijn de Wittestraat 11, Goes. RIJKSLANDBOUWCONSULENTSCHAP VOOR DE ZEEUWSE EILANDEN Het kantoor van de Rijkslandbouwconsu- lent Dr. Ir. C. W. C. van Beekom is thans gevestigd: Grote Markt 24, Goes. Telefoon K 1100 - 2347/2348. GEWESTELIJKE AFDELING WALCHEREN VAN DE ZEEUWSE C.B.T.B. Op Maandag 23 Februari a.s. hoopt de af deling Walcheren haar Jaarvergadering te houden in „Het Schuttershof" te Middelburg. Aanvang 1.30 uur. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken hoopt Mr. Dr. W. Rip te spreken over: Kracht en Zwakheid van de Nederlandse Landbouw. Op Uw aller komst wordt gerekend. Namens het Bestuur: JAC. WATTEL, Secretaris. Geëvacueerd vee Op het ogenblik dat wij dit schrijven, is het voor ons nog niet mogelijk om een goed overzicht te geven van hetgeen er met het rundvee uit de getroffen gebieden is gebeurd. Wij kunnen echter in grote trekken het volgende onderscheid maken: 1. De georganiseerde evacuatie via Goes. Al het vee dat van Schouwen-Duiveland, Tholen en gedeeltelijk opk uit Zuid-Beve land via het ontvangst-centrum te Goes komt, wordt behoorlijk geregistreerd. 2. De evacuatie uit de getroffen gebieden direct naar de randgebieden, dus rond Wolphaartsdijk, rond Krabbendijke, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en in de duinstreek van Schouwen en op Tholen, is uit de aard der zaak bij ons nog maar zéér ge brekkig geregistreerd. Het is absoluut noodzakelijk, dat een zo goed mogelijke registratie in een zo kort mogelijke tijd van al het geëvacueerde vee weer plaats vindt. a. Teneinde een nieuwe uitbreiding van tu berculose te voorkomen. Ieder die zich nog herinnert welke ongelukken er in 1944 gebeurd zijn, zal dit kunnen beves tigen. b. Teneinde een reconstructie te kunnen op maken van de verloren gegane veestapels. Hiertoe moeten zowel de levende dieren als de verdronken dieren zo goed'mogelijk worden geregistreerd. Een en ander is natuurlijk straks meer van belang voor andere instanties dan de Gezondheids dienst. Bij de georganiseerde evacuatie, die door de Voedselcommissaris in samenwerking met ons is geregeld, is het volgende gebeurd: 1. Alle dieren zijn direct na aankomst te Goes geënt tegen mond- en klauwzeer. 2. Ieder dier is geschetst en getaxeerd. 3. Er is nagegaan of het dier uit een t.b.c.- vrije, een reactie-vrije of een besmette stal kwam. Daarnaast is het mogelijk, dat het dier niet direct in onze admini stratie was te vinden. Dit betrof diè die ren, welke in het afgelopen jaar zijn ge kocht terwijl er deze winter nog geen stalonderzoek had plaats gevonden. Van een gedeelte van deze dieren zal binnen kort aan de hand van de in ons bezit zijnde verklaringen, de herkomst nog worden opgespoord. Alle bij ons bekende reageerders zijn vast- ZIJ DIE ONS ONTVIELEN De ramp die Zuid-West Nederland trof, heeft ook in de gelederen van de Zeeuwse C.B.T.B. slachtoffers gekost. Een volledig overzicht kunnen wij U nog niet geven. Hier volgt de voor lopige droeve lijst: J. Sandee en echtgenote en jongste kind, te Ellewoutsdijk. Joh. Krabbe en echtgenote, te Nieuwerkerk (Sch. en D.). J. M. den Boer en gezin, te Drei- schor. God schenke hun nabestaanden Zijn troost. Gedenken wij hen in ons gebed! gehouden en voor de slacht opgeruimd. Een andere regeling was hiervoor na tuurlijk niet mogelijk. 4. Met het rundvee is een formulier mee gezonden, waar enkele gegevens op staan voor de veehouder, die dit vee in zijn stal opneemt. Tevens is een ontvangstbewijs meegegeven, dat de nieuwe houder moet invullen en ondertekenen en dat hetzij direct hetzij via de Plaatselijke Bureau houders, naar ons of naar de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland moet worden opgezonden. Het is beslist noodzakelijk, al deze dieren zo spoedig mogelijk te laten tuberculineren. Waarschuwt dus uw dierenarts. De bij deze tuberculinatie vastgestelde reageerders zullen zo spoedig mogelijk wor den weggehaald. Wij kunnen mededelen, dat dc aanwezig heid van dit bij ons bekende geëvacueerde vee, dat zo spoedig mogelijk wordt getuber- culineerd, van geen enkele invloed op de klassificatie van de stal zal zijn- Heel anders is het gesteld met de evacu atie buiten de Gezondheidsdienst om. Het is begrijpelijk, dat iedere veehouder graag het vee van een getroffen veehouder onderdak verleent. Het is ons echter al gebleken, dat men in vele gevallen in het geheel niet weet of het opgenomen vee wel t.b.c.-vrij is of niet. Het is in deze gevallen dringend nood zakelijk onmiddellijk het volgende te doen: 1. Een opgave te verstrekken aan de Gezond heidsdienst van het aantal opgenomen runderen, met vermelding van oornum mers en zo mogelijk de naam van de eigenaar. Het spreekt vanzelf, dat veestapels waar reageerders in opgenomen zijn, niet zon der meer als vrij kunnen worden be schouwd. Bij wijze van noodmaatregel is hier overheen gestapt. Dit moet echter zo spoedig mogelijk geregeld worden. In dien binnen één week na heden geen op gave door U is verstrekt, wordt uw be drijf als besmet beschouwd, met alle ge volgen van dien. 2. Het is eveneens noodzakelijk, dat men nagaat of het opgenomen vee geënt is tegen mond- en klauwzeer. Dit is van belang om zelf een geënte veestapel te kunnen behouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1