Herinneringen aan bange dagen au/we DE KINDEREN VAN HET WOUD Het transport in het economische bestel Enquete voor de Middenstand MEPPELER COURANT VAN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 PI Mannen uit de Noord-Westhoek in het rampgebied Kloeke mannen uit de Noord-West hoek van Overijssel gaven gehoor aan de eerste oproep via de radio om de nood van duizenden medemensen te hel pen lenigen, mensen die in het Zuid- Westen van ons land in doodsgevaar verkeerden. Wat zij deden was toegeven aan ge voelens, die opkomen in de beste ogen blikken van ons leven. Het woord ..medemens" had nu eens geen holle klank. Velen van deze mannen zouden niet graag naar het rampgebied terug gaan, omdat zij de toestanden en omstandig heden daar aan de lijve meemaakten. Toch zijn ze dankbaar voor het werk, dat zij mochten verrichten, vaak met gevaar voor eigen leven. Toen zij Vrijdag terug kwamen, sprak burgemeester Voetelink namens de ge hele bevolking van de Noord-Westhoek woorden van dank. Namens de punterbemanning bracht de heer Koppers de heren Reesink en commandant Smit dank voor hun goede zorgen. En toen Maandag een nieuwe oproep kwam. vertrokken weer 25 man naar Zierikzee. SPONTAAN KWAM DE REACTIE. „Hier kunnen we iets doen". Dat was algemeen de reactie in de Noord-West hoek, toen Zondag 1 Februari de eerste berichten over de ramp doorkwamen. Met de honderden vaartuigen kon die hulp worden geboden, die in het door Neerlands grootste vijand en vriend overspoelde gebied zo dringend nodig was. De burgemeester van Giethoorn, de heer H. van der Goot, stelde zich on middellijk in verbinding met zijn colle ga's in de Noord-Westhoek, wat tot re sultaat had. dat vooi«-hulpverlening vaar. tuigen met bemanning uit de gemeen ten in deze zo waterrijke omgeving wer den ingezet. De brug bij Spjjkenisse op Putten was de bestemming van manschappen, boten en motoren, Maandagavond 2 Februari. In de nacht ging men op weg. Tegen de morgen werd Spjjkenisse bereikt. Vijf boten gingen onmiddellijk naar elders in de omgeving. Mobilofoons van politie wagens meldden, dat de toestand in Abbenbroek zeer ernstig was. Het dorp was gedeeltelijk reeds ontruimd, doch mensen en vee konden hier in veiligheid worden gebracht. Naderhand kwam het bericht binnen dat te Bergen op Zoom dringend hulp nodig was. maar via de Onderzeedienst te Rotterdam, waarmede burgemeester Van der Goot (die de reis meemaakte en één en ander regelde) contact onder hield, dirigeerde men de Overijsselaren aan boord van de Willem I, één van de omgebouwde Engelse landingsvaartui gen. Uitgerust met zwemvesten van de marine ging het naar Zierikzee. Een deel van de boten ging met personeel dat deel dat later was gestart, mo toren van een Zwolse zeilvereniging en punters uit Giethoorn naar Bergen op Zoom. In het Brabantse heeft men de punters echter niet van de auto's gehad. Inmiddels arriveerden acht Gieterse vlotten met 16 Gieterse mannen even eens te Rotterdam. Telefonisch waren ze in Giethoorn „besteld" en spontaan was weer de reactie op dit bericht. De achtergebleven „gemeentebestuur ders" regelden het opladen enz. uitste kend. Weer was het de Onderzeedienst te Rotterdam, die voor verscheping naar Zierikzee zorg droeg. Luitenant Visée. die de leiding had van de marinemensen, ontving bericht, dat op Goeree-Overflakkee eveneens as sistentie van platboomde vaartuigen werd ingeroepen en ook hier konden by Oude- en Nieuwe Tonge nog mensen worden gered. In de nacht voer de Willem I toen naar Zierikzee terug, de basis van de puntervloot. SCHOUWEN-DUIVELAND NIEMANDSLAND. Wat deze mannen uit de Noord-West hoek op Schouwen-Duiveland aantrof fen, tart iedere beschrijving. Een sober relaas van rampzalige ge beurtenissen, een brok realiteit van on eindig veel leed. Hele stallen drijvende kadavers en de bewoners geëvacueerd, of omgekomen. Een jongeman van 24 jaar torst een koffer. Z'n vrouw is hij kwijt geraakt. Hij vraagt, z'n twee maanden oude kind, dat zich daar in de koffer bevindt, voor hem te willen begraven Ergens op het eiland worden door hulpploegen de bewoners van een boer derij gehaald. Een oude man van 78 jaar kan niet van have en vee scheiden. Als men hem wil oven-eden mee te gaan, klemt hij zich aan de trapleuning vast. „Hier wil ik sterven", is de wens van de oude baas. En hy moet noodgedwon gen worden achtergelaten Het hele eiland is practisch water. Een enkel hoger gelegen gedeelte is weer drooggevallen. Hier is in byna alle gevallen levend vee te redden, evenals uit de boerderyen in de omgeving van Kerkwerve, Dreischor, Ouwerkerk en Zierikzee. Enorm veel vee wordt geborgen door de stoere kerels uit de Noord-Westhoek. Een punter vol geiten, met daarachter 8 paarden gespannen, wordt door de paarden teruggetrokken, ondanks pro testen van de buitenboordmotor. Tac tisch worden ze toch naar de dyk ge leid. Een echtpaar wordt in de nacht over vallen door het water. Hun matrassen zijn van schuimrubber, en ze dryven naar het plafond. Een halve meter beneden de zoldering komt het water tot staan. Twee dagen en nachten zweven ze hier tegen de zolder. Dan komt een hulp ploeg en hoort in liet huis, waar de gol ven rond het dak kabbelen geklop. Na enig zoeken wordt het echtpaar via een in de zolder gemaakt gat gered. DE HUMOR, DIE ONS NOOIT VERLAAT Kerkwerve een geëvacueerd dorp in het watergebied. De kerk is weer drooggevalleneen marineman be klimt de preekstoel en een ander be speelt het orgel. Vreemd, onwerkelijk, deze ploeg moedige redders in deze om geving waar de koeien nog nieuwsgie rig, gebrek lydend staan toe te zien. Een tabakswinkeltje is daar de vorige dag door hen ontdekt. Sigaretten en ta bak zijn grotendeels droog gebleven. Een Gieterse ploeg op weg naar boerderijen in Kerkwerve begint een gesprek als dit winkeltje op 20 meter is genaderd. „Zeg heb je nog pruimtabak?" „Alleen van die zware „Nikkel" je weet wel". „Jouw Nikkel is my te zwaar. Krijg je binnenkort nog weer andere?" .Daar reken ik de eerste dagen eigen- iyk niet veel op „Klant" en „winkelier" vinden elkaar in hun „handel". Een lokaal van de openbare U.L.O.- school in Zierikzee is de slaapzaal. Op avond komt één van de makker-s, die waarneembare offerzin ten toon spreidt, binnen. Sterke drank wordt voldoende verstrekt en is onder deze omstandigheden een uitstekend middel tegen allerlei gevaren. „Precies een zeug met biggen hier in 't stro", roept onze vriend, waarop hg verdwijnt De volgende morgen is z'n commen taar: ,,'k Heb beter geslapen dan jullie myn sigarenwinkeltje". REDDERS IN NOOD. Megen mensen nog niet terug, des avonds 7 uur. De leiding in Zierikzee maakt zich ernstig ongerust. De duis ternis is ingevallen en een straffe Zui denwind blaast over de troosteloze wa tervlakte. Uitvaren en zoeken is onmo gelijk. Lantaarns zwaaien op de dijk Achter Kerkwerve slaat een motor af, omstreeks 6 uur. De vaarbomen wor den gehanteerd en het weer, hoewel on rustiger, laat zich nog vry gunstig aan zien. Ook de „buren" krijgen pech met hun buitenboordmotor. Beide punters met vlotten blijven bij elkaar en trach ten gezamenlijk Zierikzee te bereiken. De motoren worden gerepareerd en draaien weer na enige tijd. Maar de wind zit tegen. Langzaam heel langzaam vorderen ze. De golfslag wordt groter en de schroef der motoren slaat telkens boven water. Op deze windkracht had men niet gerekend en het water slaat telkens over. Onder de Zuidelijke zeedyk van de buitenpolder wordt beschutting gezocht en zo komen ze'' aan het punt waar naar Zierikzee moet worden overgestoken. Het is inmiddels bij achten en vol komen donker. Als de bocht wordt ge nomen om van de dyk naar Zierikzee over te steken, raken beide ploegen elkaar kwijt. Dat is onder deze om standigheden erg. In de duisternis koer sen ze door de hoge golven naar Zierik zee. Wat gebeurt er of is er gebeurd met de kameraden? Volgen ze of zyn ze vooruit? Zyn ze vol water geslagen? Dergelyke bange gevoelens bekruipen de mannen. Een tocht van slechts 5 tot 600 meter vangt aan, die eindeloos schijnt te duren. Veel water komt over boord; enkele geredde dieren worden meegevoerd Uit de duisternis doemt een vlot op. De mannen springen op de dyk. „Thuis". Even later komt het andere vlot Negen mannen zoeken hun slaapplaats op, om de volgende dag hetzelfde werk weer te verrichten Een walkie-talkie zendt noodseinen uit. Een rubberboot is omgeslagen en de telegrafist kan nog juist z'n hoofd boven water houden om z'n „positie" op te geven. Een marinevaartuig vaart uit en keert met de drenkeling behouden terug. H.M. DE KONINGIN OP BEZOEK. De burgemeesters van Giethoorn en Wanneperveen, de heren Van der Goot en Pastoor zyn in Zierikzee by deze kloeke redders. Kolonel Van Waninge, de bevelvoerend officier, bericht dat Ko ningin Juliana hier een bezoek zal bren gen. En inderdaad. Aan Hare Majesteit worden de bur gemeesters voorgesteld en ook de pun tercommandant, de heer Kp. Smit uit Giethoorn, die een overzicht geeft van het werk dat hier wordt verricht. Hartelijk dankt de Koningin voor deze spontane hulpvaardigheid uit Overijssels Noord-Westhoek. Zij vertrekt weer per helicoptère om haar tocht door het ramp gebied voort te zetten. Ondertussen komt de thuisvaart in zicht. Donderdag 12 Februari wordt het luatste levend vee uit dit gebied ge haald. Dan wordt de balans zo goed mogelijk opgemaakt. Hier waren circa 70 mannen aan 't werk met 29 vaar tuigen. 21 punters en 8 vlotten. Ge vaarlijk was dit werk zeker. Waak zaamheid was geboden. Water, kada vers, verwondingen, voor alles moest men waken. Naar schatting is voor een waarde van circa een millioen gulden aan le vend vee gered. Eén ploeg had geno teerd: 50 paarden, 17 koeien, 5 schapen, 74 kippen, 1 duif, 2 honden, 3 geiten, 4 ossen en 1 varken. Gered gedurende hun verblyf. En het Rode Kruis bewyst hier on schatbare diensten, evenals het Leger des Heils elders. Maar ook de Wegen wacht is zeer actief. Rode Kruis, Leger des Heils en Wegenwacht, deze drie menwerkend om het leed te verzachten en wonden te helen, daadwerkelijk en moreel. Men heeft deze mannen leren waarderen. GROTE DANKBAARHEID. Afscheid van Zierikzee. Een hoofd stuk wordt afgesloten. Kolonel Van Wa ninge spreekt woorden van hartelijke dank. Ook de bevolking is zeer dank baar. De Minister van Binnenlandse Zaken uit z'n dank in een aan burge meester Van der Goot van Giethoorn ge richt telegram. De samenwerking tussen de Ovex-- ysselse punteraars en het marineperso neel is voorbeeldig geweest, de ver standhouding prima. Geen wanklank werd gehoord, men was „samen één"} ook toen in Dreischor de vlotten moes ten worden opgeladen Burgemeester Van der Goot toont zich een uitstekend organisator, die niets aan het toeval overlaat. Vrijdagmorgen 9 uur brengt een po- litieboot de mannen aan boord van de mijnenvegers „Heemskerk" en „Schelde". Over de Zeeuwse stromen gaat het naar Rotterdam. De marine biedt een stevige maaltyd aan. Een bus rydt voor en een vracht wagen voor de bagage. Dan gaat het m de ï'ichting Giethoorn. De puntei's en vlotten zullen later per vrachtschip de Noord-Westhoek bereiken. De redder uit Wanneperveen vergeet z'n bad in het keldergat te Oude Tonge, die uit Wetering z'n zwempartij met een paard, Allen denken aan de eigen familiekring, vrouwen ouders of ver loofden. Zij beseffen ten voilé, dat zij, althans zo goed als zeker, hun geliefden straks terugzien En wanneer de auto's om elf uur voor „Het Wapen van Giethoorn" stoppen, zyn ze allen present. De burgemeesters uit de Noord-West hoek en enkele wethouders hebben hun komst mede afgewacht en in de grote zaal van „Het Wapen van Giethoorn" spreekt burgemeester Voetelink van Steenwyk, mede namens zijn collega's, een hartelijk welkomstwoord. Met ruige baarden en in de plunje, e ze 12 dagen en nachten hebben ge dragen, horen deze mannen hem aan. Een duif uit Dreischor, die daar 30 cm. boven het water in z'n kooitje aan een touwtje hing te bengelen, koert lustig op één der tafeltjes, wellicht om dat hy weer een baas heeft. Met een prachtige hazewindhond en een konyn vormt hy de levende have, die uit medelijden werd verzorgd en meegenomen. In zo'n simpel duifje wordt een bx-ok watei-snood meegevoerd koest Die krampachtige hoest iaat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKER'S Adv.-lngez. Med. VER. TER VEREDELING VAN HET AMBACHT. Het Bestuur van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht maakt bekend, dat ook dit jaar weer de ge legenheid zal worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de gra den „gezel" en „meester" in de on derscheidene ambachten, en wel te Amsterdam, Utrecht, Assen, Apel doorn, Sittard en Maastricht. Aanmelding moet vóór 15 April plaats hebben. Nadere inlichtingen zijn te beko men bij het secretariaat der vereni ging, Stadhuis, kamer 197, Amster damC. BINNENKORT ONTHULLING MONUMENT „DE VERWOESTE STAD" TE ROTTERDAM. De beeldhouwer Ossip Zadkine, die als blijvend memento aan de ramp van de Meidagen 1940 voor de stad Rotterdam een beeld maakte: De Ver woeste Stad, heeft voor dit grootse beeldhouwwerk enige potloodschetsen gemaakt. Het was een goede gedachte van de N.V. Handelmaatschappij L. I. Akker te Rotterdam om een van deze schetsen, die voor het nage slacht van grote betekenis zullen zijn, in het kader van haar reclamecam pagne aan haar relaties te zenden. Dit voorbeeld van reclame op goed cultureel peil verdient zeker navol ging. Binnenkort zal „De Verwoeste Stad" in Rotterdam worden onthuld. 92. Edward en zijn vrienden speel den een eervolle rol bij de kroning van Karei de Tweede. Toen de plechtighe den waren afgelopen, gingen ze naar het huis waar de oude dames Co- ningham met zijn beide zusters woon den. Edward was buitengewoon ver heugd te zien, dat zijn beide zusters waren opgegroeid tot zulke elegante, schone jonge dames. Toen de vreugde over het weerzien na zoveel jaren van scheiding wat was bekoeld, had Edward op een avond een bespreking met zijn zuster Alice over de toekomst. Edward vertelde haar, dat hij Patience Heatherstone lief had, maar dat hy er niet aan dacht Am- wood. waarop hij krachtens zijn ge boorte recht had, uit handen van de heer Heatherstone als bruidsschat aan te nemen. Alice zei, dat hy dom en koppig was en dat hij met Patience moest trouwen, omdat de intendant overgelukkig zou z n het jonge paar gehuwd te zien en door het aan Ed ward terug geven van Arnwood het onder Cromwell gepleegde onrecht te herstellen. Edward gaf ten slotte zijn zuster gelijk. 93. Ongeveer een jaar na de troons bestijging van Karei de Tweede werd er in Londen een groot hoffeest gehou den ter ere van drie huwelijken. Ed ward huwde met Patience Heathersto ne. Chaloner met Alice en Grenville met Edith. De koning zelf leidde de bruiden naar het altaar en toen hij ze overgaf aan de bruidegoms zei hij tref fend: „Nog nooit is trouw aan de za; van een koning beter beloond". EINDE Economische vraagstukken Wijziging in de verhoudingen Men behoeft zeer zeker geen expert te zyn op het terrein der economische materie om in te kunnen zien, dat het transport van grondstoffen, halffabri katen en gerede producten op de weg van producent en handel naar de consu ment vele, vaak met elkaar samenhan gende problemen op werpt. Ook de vol slagen leek op dit gebied zal. wanneer hy met zijn beide voeten op de grond en midden in het leven van alle dag staat, zeer goed inzien, dat ieder transport kosten met zich brengt en dus de kostprys van elk artikel omhoog zal voe ren. Evenzeer zal hy inzien, dat wan neer men de keus heeft tussen verschil lende wijzen van transport, het er om gaan zal de meest voordelige vervoers wijze boven de duurdere te verkiezen. Slechts gaat het hierby om de persoon lijke instelling of men bepaalde facto ren mede in zyn berekeningen zal be trekken of het nalaten zal en aan welke van de factoren men het grootste ge wicht zal toekennen. Een exporteur van agrarische primeurs zal ongetwyfeld het duurdere transport per vliegtuig verkie zen boven het transport per boot, om dat de factor snelheid nu eenmaal voor hem het grootste gewicht in de schaal legt en het nadeel van hogere transport kosten daar niet tegen opweegt. Al thans, dit meent hy te mogen verwach ten. en dienovereenkomstig handelt hg dus. Daarnaast zal het grotere gevaren- risico voor vervoer per vliegtuig boven transport per boot hem toch niet de laatste wijze doen verkiezen, omdat de verzending van dergelyke primeurs slechts een zeer gering percentage van het totale transport van deze goederen uitmaakt en hg dus de calculatiefactor gevarenrisico meent te mogen verwaar lozen: de „bulk" lading, het massale ver voer midden in het seizoen daarentegen zal hg per schip doen plaats vinden, wanneer de factor tijd veel van haar ge wicht zal verloren hebben. DE SPOORWEGEN Wanneer wij nu voor Nederland de concurrentiepositie der diverse trans portmogelijkheden buiten het bedrijf en van bedryf tot bedryf eens gaan be schouwen dan is het voor het goederen vervoer buiten kyf, dat hierby de spoor wegen een geduchte vinger in de pap hebben, dat de- binnenscheepvaart voor- Gedurende de ruim 20 jaar, dat het Economisch Instituut voor de Midden stand bestaat, heeft het zwaartepunt van de onderzoekingen in hoofdzaak ge legen op bedrijfseconomisch gebied, waar van als voornaamste resultaat kunnen worden genoemd de omzet- en de be- drrjfskostenstatistieken. Enige tyd geleden heeft de Raad van Beheer van genoemd Instituut besloten het arbeidsveld te verbreden o.m. door, naast het berlryfseconomisch onderzoek werkzaamheden op sociaal-economisch gebied systematisch en in grotere om vang ter hand te nemen en te stimule ren. Genoemde raad heeft zich by deze beslissing laten leiden door de overwe ging, dat, op grond van de in de laatste decennia opgedane ervaringen, de hui dige positie van de middenstand niet voldoende kan worden onderkend en ge analyseerd door de verschillende proble men uitsluitend te benaderen van be drijfseconomisch gezichtspunt, maar dat de sociaal-economische zijde evenzeer 'n punt van studie dient uit te maken. Eerst hierdoor wordt het mogelijk het inzicht in de structuur van de midden stand zodanig te verdiepen, dat op de meest doeltreffende wijze de belangen van de middenstand kunnen worden be pleit en gediend. Het verzamelen van de hiervoor ver eiste gegevens heeft in het verleden al tijd grote moeilijkheden ontmoet en kon daardoor moeiiyk tot uitvoering worden gebracht. Dank zy de moderne statistische me thoden is het nu echter mogelyk, om, met handhaving van een hoge mate van betrouwbaai'heid der uitkomsten, te vol staan met onderzoek van een gedeelte van het gehele terrein, waax'door een aanzienlijke werk- en kostenbesparing wordt bereikt. De Raad van Beheer van het K.I.M. heeft thans besloten, om in samenwer king met de Ned. Stichting voor Statis tiek, een dergelijk steekproefonderzoek bij de gehele middenstand te doen uit voeren. Met dit onderzoek zal in de tweede helft van Februari een aanvang worden gemaakt: plm. 6000 midden standers zullen worden aangezocht om aan dit onderzoek hun medewerking te verlenen. Het ligt in het voornemen de ondernemers door enquêteurs en en- quêtrices te doen bezoeken ten einde niet alleen inlichtingen te verkrijgen, maar bovendien hun zienswijze te ver nemen over tal van actuele midden standsproblemen. Deze steekproefenquète zal de groot ste zyn, welke ooit hier te lande op dit gebied is gehouden en is vooral hierom van zo groot belang, omdat de uitkom sten mede de basis zullen moeten vor men voor een systematisch sociaal-eco nomisch onderzoek. Uit dit materiaal hoopt het E.I.M. een schat van gegevens te kunnen putten om aan de hand hiervan de verhoudin gen in de middenstand nader te bestu deren en, waar mogelijk, de wegen aan te geven, welke kunnen leiden tot het oplossen van problemen en moeilykhe- den. Het ligt in de bedoeling de resultaten in een aantal detailpublicaties aan een beschouwing te onderwerpen, zodat ver trouwd kan worden, dat op betrekke lijk korte termyn hiermede een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Voor het welslagen van het onderzoek is het noodzakelijk, dat iedere midden stander, op wie een beroep zal worden gedaan, alle medewerking verleent, welke van hem zal worden gevraagd. Het E.I.M. meent hierop, met het oog op het grote belang van de midden stand, te kunnen vertrouwen. namelijk voor de massa-ladingen op sommige routes en voor speciale goede ren (kolen van Zuid Limburg naar de industriegebieden, suikerbieten naar de verwerkende fabrieken) eveneens veel in de wacht slepen, dat het transport over de weg van stukgoederen zeer belangrijk is en dat ten slotte het vrachtvervoer door de lucht binnen de Nederlandse grenzen practisch nihil is. Voor andere landen met een geheel andere constella tie van omstandigheden en factoren lig gen deze verhoudingen natuurlijk ook heel anders. In de Verenigde Staten van Noord Amerika bijvoorbeeld, waar de af standen binnen de landsgrenzen zo enorm veel groter zyn, neemt 't vracht- transport door de lucht verhoudings gewijs een veel grotere plaats in dan by ons. Dit behoeft geen verwondering te wekken, daar in dit land door die veel grotere afstanden de factor snelheid een grotere rol speelt dan bij ons, waar het transport te water en te land ook voor een relatief snelle bezorging kan zorg dragen en de besparing aan tyd door luchtvervoer relatief onbelangrijk wordt. By een en ander verlieze men niet de omstandigheid uit het oog, dat door een veranderende techniek ook in ons land de verhoudingen op het gebied van het transport zich zouden kunnen wijzigen, hetgeen ongetwijfeld zou resulteren in min of meer belangrijke verschuivingen in de respectievelijke aandelen in dat vervoer van spoorwegen, binnenscheep vaart, vervoer langs de weg en dat door de lucht. In dit verband willen we twee onlangs gehouden, belangwekkende redevoerin- gèn memoreren, dié vooral daarom van zulk een belang zyn, omdat ze uitge sproken werden door leidende figuren op dit terrein. In de eerste plaats doelen we hierby op een rede van de directeur der HollandAmerikalyn, die o.m. betoog de, dat in het internationale verkeer er moeilijk sprake van een samenwerking tussen de lucht- en de scheepvaartmaat schappijen zou kunnen zijn. Eveneens wei'd door deze eminente spreker het handhaven van een monopoliepositie van de hand gewezen. By het lezen van dit laatste gaan onze gedachten terug naar de periode vóór de laatste oorlog, waar in door één der grootste Nederlandse scheepvaartmaatschappijen contact ge zocht en voeling onderhouden werd met groepen en figuren uit de wereld der luchtschepen. De tweede redevoering, die onze aan dacht verdient, werd uitgesproken door de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen. We horen hierin o.m. dat de internationale spoorwegwereld met zor gen vervuld is. met name op financieel- economisch terrein; Daarom wordt in deze zelfde internationale spoorwegwe reld dan ook gestreefd naar een samen bundeling van krachten om de concur rentie met de andere vervoerscomponen- ten te kunnen blijven voeren. „De Spoor wegen staan hier voor een grote taak, nodig om hun huid te redden", aldus ir Den Hollander. En een ieder, die wel eens een grote internationale trein ln Amsterdam of Rotterdam heeft zien binnenkomen, zy 't de „Etoile du Nord" of de „Edelweiss-Express", en de vele lege compartimenten der luxe wagons zag, kan deze woorden onderschrijven. Het is nu eenmaal een voldongen feit, dat de scheep- en luchtvaart de positie van de spoorwegen steeds sterker gaan bedreigen en dat de voortschrijdende techniek aan de twee eerste oneindig sterkere wapens voor de concurrentie strijd geleverd heeft dan aan de laatste. Ook internationaal is men tot het besef gekomen, dat de spoorwegen bij de alge hele ontwikkeling in de wereld ten ach ter gebleven zijn en dat er voor haar onder de huidige omstandigheden weinig anders over blijft dan na te gaan, wat momenteel nog in stand kan worden ge houden. Als men dan bedenkt, dat het hierby niet om kleine maatschappijen met slechts weinig werknemers, maar om reusachtige nationale lichamen met voor Europa alleen al 3.9 millioen ar beidskrachten gaat, moet men wel tot de conclusie komen, dat dit vraagstuk ken van importantie zyn, bij welker op lossing met beleid te werk gegaan dient te worden. TOEKOMSTVRAGEN Hoe nu uiteindelijk de verhoudingen in de wereld van het transport zullen ko men te liggen, kan ook by benadering De concurrentie tussen de ver schillende vervoerscomponenten scheep- en luchtvaart, per rail en langs de weg de wapens, die de techniek elk dezer componenten verstrekt uiteindelijk resultaat dezer concurrentiestryd niet te voorspellen de gevolgen van een en ander voor welvaart en werkgelegenheid. niet voorspeld worden. Ook hier dienen we namelijk steeds weer te bedenken, dat we in een dynamische wereld leven, waarin de vex-houdingen steeds wisselen en waarin de voorsprong van vandaag morgen teniet gedaan kan worden. De op bijna phantastische wijze zich ontwikke lende techniek begunstigt nu eens da ene vervoerscomponent (in het jongste verleden vliegtuig en verkeer langs de weg), dan weer een andere (wellicht in de toekomst het spoorwegverkeer in de vorm van de zgn. monorail). De behoef ten van de mens némen nog steeds toe, niet in de laatste plaats door de recla me. En ook de menselijke smaak, de persoonlijke voorkeur, is geen object uit de sfeer der statica, maar bij uitstek dy namisch van karakter. De ontwikkeling van een en ander iB natuurlijk van uitermate groot belang voor de internationale welvaart en de werkgelegenheid. Grote investeringen, die, binnen betrekkelijk korte tyd, ver keerd gericht blijken, zullen niet nalaten hun gevolgen voor welvaart en arbeids- markt te vertonen. Aan de andere kant zal het nalaten of het slechts langzaam doen van later succesvol blijkende in vesteringen óók haar invloed doen gel den en wel in de vorm van een slechts vertraagd toenemende welvaart. Drs. K. R. Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U Adv.-lngez. Med. DS J. OVERDUIN VERLAAT AMSTERDAM. De bekende evangelisatie-predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam, ds J. Overduin, gaat binnenkort de hoofd stad verlaten. Hij heeft n.1. een beroep naar Veenendaal aangenomen, zulks mede ot> medisch advies. Hem is n.l. een minder drukke en inspannende werkkring aangeraden. Dochter en hond hielpen straatroof voorkomen Met de hulp van zijn hond Wodan en zijn 17-jarige dochter Marianne is het een Amsterdamse zakenman Zater dagavond gelukt een chauffeur te over meesteren, die enkele seconden te vo ren gepoogd had hem voor zyn woning te overvallen en een tas met geld te ontroven. Vader, dochter en hond wis ten de man in bedwang te houden tot dat hij kon worden overgegeven aan manschappen van de radio-autodienst. De overvaller is ingesloten in het bu reau Overtoom. Het was Zaterdagavond omstreeks 7 uur, toen de 60-jarige zakenman Jac. M. zijn woning in de Herman Gorter straat te Amsterdam naderde. Gewoon tegetrouw had hij een tas bij zich met een zeer aanzilenijk geldsbedrag. Juist had hij de deur geopend, toen er uit het donker een gemaskerde man op hem af kwam die de tas beetgreep. M. sloeg van zich af, pakte zijn belager bij de keel en schreeuwde luidkeels om hulp. Vrijwel onmiddellijk kreeg hij assistentie van zijn herder Wodan en zijn dochter en het kostte toen slechts enkele ogenblikken om de overvaller tot capitulatie te dwingen. De man was zo beduusd van deze plotselinge gezamenlijke actie, dat hij er zelfs niet aan dacht om enige tegenstand te bie den. De dader bleek een 48-jarige Hilver- sumse chauffeur te zijn. Hij was reeds enige tijd werkloos en verkeerde in slechte financiële omstandigheden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1