De oude Bleek is nog maar kort verleden tijd Borstelfabriek is een van de dertig in Nederland KIEKEBOE TTOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Nieuws uit Leeuwarden Mnta Hari wandelde er aan voorbij om verderop op de „kiek" te komen NAAR AANLEIDING van de beide oude foto's van de Groningerstraatweg zijn ons enkele prentbriefkaarten van dezelfde weg toegezonden. De heer C. de Jong stuurde ons een kaart, die duidelijk liet zien, dat er na Werkmanslust aan de Noordkant niets meer kwam dan weiland, terwijl aan de overkant van de straatweg de boerderij, bewoond door de heer Klamstra, in al haar landelijke eenzaamheid troonde. Dezelfde boerderij dus, waarvan een foto werd afgedrukt met het'Groningerplein, kort nadat dit was aangelegd. Van de heer W. Deinum kregen wij een kaart, die op dezelfde plek was ge maakt als de foto, die wij afdrukten, namelijk ter hoogte van de Goudsbloem straat. Op deze kaart stonden ook enkele wandelaars, onder wie twee jonge vrouwen. Een van die tiwee heeft bekendheid over geheel de wereld ge kregen, maar daarover dadelijk. Eerst dient vermeld té worden hoe de heer Deinum in het bezit van die kaart is ge komen. Het klinkt vreemd, maar hij heeft haar in 1935 in Parijs gekocht aan een van die bekende boekenstalletjes. Met kaarten van Groningen en Den Haag was deze ansicht in een bundeltje gepakt met wat familiecorrespondentie uit de jaar tussen 1897 en 1901. Om die cor respondentie gaat het nu. want in een van de brieven stond „die fotograaf heeft deze kiek op een Zondagmorgen genomen. Als je eén vergrootglas neemt zul je er duidelijk Griet en Reino op kunnen zien. De oude heer Zelle was over de prentbriefkaart, die er van is gemaakt, eerst nogal geraakt, omdat zij in de Peperstraat hing. Nu Griet echter zo ver weg is. blijft zij ook op deze marnier-in de gedachten". Deze Griet was niemand anders dg;n Margaretha Geertruida Zelle (de -familie noemde haar Griet) of wel Mata' Hari. Als zodanig was zij toen deze brief werd geschreven nog niet bekend, want in die jaren woonde zij in Indië, waar zij in 1996 naar toe was gegaan. Acht jaren later keerde zij de tropen de rug toe, om in 1905 reeds furore te maken als Mata Hari in Parijs. Tot zover in tweede instantie de Gro ningerstraatweg. maar ook ditmaal levert het foto-archief iets op, dat heel nauw in verband staat met deze straat weg, namelijk de oude herberg De Bleek. Heel veel Leeuwarders kunnen haar nog duidelijk voor de geest halen: het lijkt echter al lang geleden, dat zij daar in de buurt van de voormalige rijksbrug heeft gestaan. Tooh is dat niet zo. want pas in 1941 is zij afgebro ken. Thans troont op die plaats het kantoorgebouw van de Gemeente Licht- bedrijven. Wanneer de oorspronikeli.ike plannen van liet gemeentebestuur doorgang had den gevonden, dan had er nu echter een gemeentelijk ziekenhuis gestaan. Daar voor werd deze herberg namelijk in 1874 aangekocht. Wel heeft deze plek iets ir-et de volksgezondheid uitstaande ge- Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor het Rampenfonds. Melkhandelaren geveu 15.000 voor N.R.F. Op de jaarvergadering van de Frie- sche Bond van zelfstandige melkhande laren, die Dinsdag in Zalen Schaaf te Leeuwarden werd gehouden, is met algemene stemmen een voorstel aange nomen om van de in de week van 2 tot 7 Februari verkochte melk van elke liter eeh halve cent af te dragen aan het Nationaal Rampenfonds. De Friese zelf standige melkhandelaren zullen zo naar raming een bedrag van ongeveer 15.000 gulden bijeen brengen voor de geteis terde gebieden. Uit het jaarverslag van de secretaris kwam naar voren dat de afdeling Fries land thans 19 afdelingen heeft met een ledental van 526. Tijdens de rondvraag werd nog medegedeeld, dat in April a.s, de melkprijzen verhoogd zullen worden, omdat dan de prijzen vrij gelaten wor den. Verwacht wordt ook dat de rege ring de subsidies op de consumptiemelk zal verlagen. Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u. „Detective Story", a Cinema 3 en 8 u. ,.'s Nachts langs de weg". Leeuwarder 26 u. Journaal .De Stormramp": 8 u. „Sprong in het hellevuur". Groene Weide 8 u. Automobiel Techn. Club ir. H. F. de Jonge „Motorslijtage". De Klanderij 8 u. Grafisdhe Studieclub. Causerie met lichtbeelden over de automatische zet- machine (Teletype). Morgen: Leeuwarder 26 u. Journaal „De Stormramp", «fr Tivoli 3 en 8 u, „Detective Story". Cinema 3 en 8 u. ,,'s Nachts langs de weg" Leeuwarder 7 en 9.15 u. ..Encore". «fc Schaaf 7.30 u. Ulo-fuif school 4 ..De Ebbenhouten olifant". A Oranjehotel 7.45 u. G. Veld kamp „Georganiseerde documentatie, een belangrijk middel tot efficiënt be drijfsleven". Harmonie 8 u. K.A.A. Concert G O.V .Tan Odé. piano. De vijftien cent!" Het was op dat moment, y q Fr. Bouwkring ,T. P. Kloos dat de baron een stem in zichzelf hoorde „Ziekenhuisbouw. V.V.H. Weerd 8 u. die zei: maar je hebt boer Krelïs P v d A I -euwarden. De Keizers- imet één tientje afgescheept, terwijl het kroon 8 u. C.H.U „Wat heeft de ge- er vijf hadden moeten zijnDe ba- meenteliike autonomie in 1953 te be- ion schrok van zijn gedachten en begon tekenèn''" spr. F. H. v. d. Wetering. A i hardop te praten om die stem niet meer Wilhelminaplein 6—10 u. Tentoonstel- J te horen. „Tien gulden is toch ook heel ling Bescherming Bevolking. wat!" Angstig keek de baron om zich De oude herberg De Bleek lijkt al zo lang verleden tijd. Dat dit niet liet geval is, blijkt duidelijk uitde witte trottoir band en het in dezelfde kleur gehouden onderste stuk van de lantaarnpaal, om van de paal met bordjes daarnaast maar te zwijgen. De Duitsers hadden er im mers een handje van om op die manier naar de Ortskommandant etc. te ver had, want hier heeft ook het onderzoek van het leidingwater plaats gevonden. Toen was echter al zeker, dat er geen ziekenhuis zou komen, want men schreef 190o, hetzelfde jaar dat op een gedeelte van het terrein rond de Bleek een watergasfabriek is gebouwd. Welk een belangrijke plaats deze'oude herberg in het verkeer heeft in genomen, heeft men in het jubi leumnummer van dit blad kun nen lezen. Zij vormde immers het punt, waar de mensen uit het Noordoosten en het Oosten voor hun bezoek aan Leeu warden de paarden uitspanden. Zes honderd viervoeters waren dat er op 30 Augustus 1901, maar dat was ook iets buitengewoons, want toen had het reuzencircus Barnurn and Bailey zijn grote tenten in Leeuwarden opgeslagen! (Advertentie LM.) Tentoonstelling B.B. Het is de laatste weken stil geweest rond de wervingsactie van de Bescher ming Bevolking in Leeuwarden. Dat wil niet zeggen dat men heeft stil gezeten. Integendeel, het was een en al bedrij vigheid in de voormalige manege aan de Arendstuin. Die bedrijvigheid gold zoals bekend de eerste hulpver lening aan de getroffenen in hel ramp gebied. Geen wonder, want dit lag geheel in de lijn van de B.B. en heeft ook niet de rannp de noodzakelijkheid aangetoond van 'n organisatie als deze? Daarom gaat men thans weer met hernieuwde moed aan het werven van vrijwilligers in Leeuwarden. Dat is nodig ook, want men is er hier nog lang niet. Nog niet eens op de helft met de 1002 personen, die zioh tot en met vorige week Zaterdag hebben aangegeven. Vooral mensen, die functies in blokploegverband willen ver vullen. moeten er nog komen en ook vrijwilligers voor de identificatie Berging, de hersteldiensten (watert ters), personeel voor radio-auto's, bom- demonteerders en pioniers. Ter ondersteuning van de wer vingsactie zal Donderdagavond en Vrijdag de gehele dag op het. Wil helminaplein een tentoonstel limgs- auto standplaats kiezen, die de be tekenis van het B.B.-apparaat dui delijk demonstreert. Zij is gratis toegankelijk voor het publiek. Revue voor Rampenfonds Zaterdag en Zondag geeft René Slees- wijks Nederlandse Revue drie opvoerin gen van de lustrum-revue Jubel tonen"-.- Behalve Willy Walden en Piet Muyse- laar werken o.a. mee Bert van Dongen, Herbert Joelts, Aase Rasmussen en de twaalf „Londen Westend Starlets". Deze voorstellingen vallen buiten het kader van de Avro-tournee, die voor deze maand is stopgezet. Alle medewerkenden hebben toege zegd hun gage of salaris van de eerste speeldag af te staan aan het Leeuwarder "Rampencomité. René Sleeswijk stelt de tweede dag eenzelfde bedrag voor het comité beschikbaar. Onderwijzers helpen getroffenen Tijdens de goed bezochte vergadering van de Ned, Onderwijzers Vereniging in het Oranjehotel is besloten, dat de afde ling duizend gulden ter beschikking zal stellen van het Rampenfonds. Daarenbo ven sprak men af mee te doen met het overheidspersoneel dat gedurende een aantal maanden een procent van het salaris beschikbaar stelt voor de getrof fenen. Bij de bestuursverkiezing deelde voor zitter D. Sixma mede. dat hij de tijd ge komen achtte zijn functie neer te leggen. Drukke werkzaamheden als hoofdbe stuurslid dwingen hem daartoe. Hij ver klaarde zich bereid het voorzitterschap waar te nemen'zo lang er geen opvolger is benoemd. Dat is op deze vergadering nog niet geschied. De aftredende be stuursleden, mej. Kloosterman en de heer Haven werden opnieuw benoemd. Naar aanleiding van het verslag van de algemene vergadering ontspon zich een breedvoerige gedachtenwisseling over het Ambtenarenverbod. Wat dat betreft zal adhaesie worden betuigd aan een verzoek van de afdeling Worm er- veer om hierover een referendum uit te schrijven. Brandje De brandweer behoefde gistermiddag, niet ver van huis. namelijk vijf wonin gen van af het bureau van politie, naar het perceel Nieuwestad nr 59, het enige nog werkelijk stille huis aan deze be langrijke straat. Daar had de betimme ring van de schoorsteen vlam gevat. Het gevaar was spoedig bezworen en de schade kon tot een minimuim beperkt blijven. Het gebouw van de Zuivelbond In aansluiting op ons bericht van gisteren over een nieuw gebouw van de Bond van Coöp: Zuivelfabrieken aan de Keizersgracht vernemen we dat dit ge bouw geheel zal worden ingericht als laboratorium. De kantoren blijven ge vestigd in de Van Swietenstraat. Het oude gebouw op de hoek van de Kruisstraat zal dan geheel ter beschik king komen van de Gezondheidsdienst voor vee. die daar reeds een gedeelte van in gebruik heeft. Benoemingen Bij K.B. is benoemd tot notaris te Stads kanaal de heer J. I. Kuhlmann, candidaat- notaris te Leeuwarden. Aanbestedingen De tweede uitbreiding van het Burmania- huis te Leeuwarden is onderhands opgedra gen aan de fa. F. Willekes te Harlingen voor I 296.605. De Rijkswaterstaat te Leeuwarden aanbesteed het onderhoud en de verbet 'ig van de haven- en zeewerken Ie Harlïng; ;n Pollendam gedurende 1953. Er kwamen" Zes biljetten uit de bus. Hoogste inschrijfster was de fa. J. Kuipers te Zurich met f46.800; laag ste inschrijver H. de Groot te Harlingen met f37.150. Gunning aangehouden. Met een bedrag van f 180.400 was de firma Th. Verhoeve en H, Faber uit Leeuwarden de laagste inschrijfster op de aanbesteding van de verbreding van de weg Noord-Sleen 't Haantje, Uitslag vn de aanbesteding van de verbou wing van de school voor C.V.O. te Twijzeler-, heide, onder architectuur van Bosma's archi tectenbureau. Drachten- Heerenveen. Zeven tien inschrijvers. Hoogste inschrijver j. smids te Augustinusga met f 42.500; laagste inschrij ver J. Dalstra te Twijzel met f 39..600. Gun ning volgt. .De strijd tegen het icater" Lezingen van waterstaatdeskundigen ten bate van het Nationaal Rampenfonds Hoe is eigenlijk het verloop geweest van de strijd van de Nederlanders legen liet water, hoe kon de ramp van 1 februari ontslaan en wat zijn de moge lijkheden voor de toekomst ziedaar een serie vragen, die in de beide afgelopen weken bij tal van mensen is opgekomen Meer dan ooit hebben de huidige genera ties Nederlanders zich in de afgelopen dagen bezig gehouden met de waterstaat kundige problemen des lands; zelden ook zullen velen ook zozeer hebben gevoeld hoe weMg zij eigenlijk af weten van die grote id „die een klein volk groot maakte en die grote.... vijand: de zee. Wat hebben wij gedaan en wat zijn onze kansen; daar draaien véle gedachten en gesprekken om. Twee Waterstaatsmensen, ken ners op het gebied van „het gevecht met de zee", de heren J. W. van der Laan en D. IJsselstijn te Leeuwar den, hebben wetende, hoezeer er behoefte bestaat aan goede voor lichting op dit terrein het initia tief genomen tot het houden van lezingen in Friesland over „De strijd tegen het water", met de bedoeling voorlichting te geven, verkeerde begrippen recht te zetten en belang stelling te wekken voor de bijzon dere waterstaatkundige toestand van Nederland en van Zeeland in het bijzonder. De beide inleiders zullen deze inleidingen geheel pro deo houden; zij berekenen geen honorarium en. geen reiskosten en de totale opbrengst van hun werk zal ten goede komen aan het Nationale Rampenfonds. De lezingen zullen worden toege licht met een serie tekeningen, twee filmstroken (namelijk „De strijd tegen het water" en de nieuwe serie luchtopnamen van de KLM over de ramp, die ons land op 1 Februari jl. trof) en met de geluidsfilm „Land uit zee". De inleiders behandelen het ontstaan, verlies en behoud van Zeeland; de ramp, haar oorzaken en gevolgen (populair-technisch te be schouwen) en wensen en mogelijk heden voor de toekomst. Daarbij zullen uiteraard ook de afsluiting van de zeearmen, het zoutprobleem, de zoetwatervoorziening, de tech nische mogelijkheden en de tech nische eisen ter sprake komen. Verenigingen kunnen haar aan vragen richten tot de Leeuwarder Courant te Leeuwarden, Telefoon K 5100—8344, toestel 30. Bij schrif telijke aanvragen gaarne enige data noemen. Voor rekening van de ver enigingen komen alleen de 'zaal-huur en de eventuele kosten van het pr o j ectie-apparaat. Reeds zijn de volgende bijeen komsten vastgesteld: Woensdag 25 Februari, het Nut te Dokkum, 8 uur, zaal Posthoorn. Maandag 2 Maart, Cultuurkring Oosterwolde, 8 uur, zaal „De Zon". Pedels Kobns, oudste inwoner, overleden Na een bedlegerigheid van slechts enkele dagen is vanmorgen de heer Petrus Kobus uit de vierde Klanderij- dwarsstraat heengegaan. Leeuwarden hèeft dus nu weer een andere oudste in woner, maar die is geen honderd jaar, want dat was alleen de heer Kobus. In goede gezondheid en opgewekt van zin heeft hij verléden jaar op veertien October die verjaardag onder veel be langstelling gevierd. Leeuwarder rijdt in Deense autowedstrijd op ijs Onder auspiciën van de Koninklijke Deense Automobielclub zal de Deense Auto Union Zondagmiddag 22 Februari te Kopenhagen een snelheidswedstrijd voor auto's organiseren, waarbij het circuit op een ijsvlakte is uitgezet. De totale bpbrengst van deze race zal ten goede komen aan het Nationale .Rampen fonds, Daar men van Deense zijde de over tuiging is toegedaan, dat door deel neming aan deze wedstrijd van enkele Nederlanders, de publieke belangstel ling aanmerkelijk zal stijgen, heeft de KNAC. n zestal bekende Nederlandse sportri.jcv.-rs bereid gevonden belangeloos hun medewerking hiertoe te verlenen. Behalve M. Gatsonides (Bentveld), met Porsche 1500 zal o.a. meerijden de heer J. Martens uit Leeuwarden met Renault 750. VEEMARKT SNEEK. 17 Febr. Aanvoer: 62 melk- en kalfkoeien f 500 f 1040; 26 vette koeien f159—f 1.89 per kg. levend gewicht; 12 pinken f500f650: 2 gras- kalveren, geen notering: 1577 nuchtere kalve ren f23—f39: 102 schapen f 76—C 110:-171 var kens en vette biggen fl.54fl.67 en f 1.67 f190 per kg. levend gewicht: 270 zouters fl.75 f 1.77 per kg. levend gewicht 78 kleine big gen en lopers f28-f46 en f46f70. Totaal 2300 stuks. Scheepsberichten AAGTEKERK pass. 16 Febr. Kreta. ARKELDYK, '16 Febr. te Rotterdam. BOSCHFONTEIN, 16 Febr. te Mombasa ver wacht. ÊDAM, pass. 17 Febr. Vlissingen. FAIRSEA, 16 Febr. N.O. Finisterre (200 mijl). GROOTE KERK. 16 Febr. te Zanzibar. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 17 Febr. W. Colombo (270 mijl). MAASDAM, 17 Febr. te Havana. NOORD AM. 16 Febr. te New York. ORANJE. 16 Febr. van Port Said. ORANJEFONTEIN, 16 Febr. v. Southampton. ORANJESTAD. 16 Febr. Cartagena gepass. RYNDAM, 16 Febr. van Cobh. SIBAJAK. 17 Febr. Z.O. ten O. Brisbane (350 mijl). TARAKAN, pass. 17 Febr. Perim. VEENDAM, 16 Febr. Z.O. Kaap sable (120 m.). Examens Voor het praktijkdiploma boekhouden van de Ver. van Leraren is geslaafd de heer A. Nicolai uit Leeuwarden- DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953. Hilversum I (402 m). 7.AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.Nieuws. 7.10 Gr.muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8. Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.— Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.35 „Moet je horen". 10.50 Voor de kleuters. 11. „Lucia di Lammermoor", opera (acte I). 11.50 „De vrouw in Gezin, Maat schappij en Staat", causerie. 12.Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouwmedelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.50 „Uit het be drijfsleven". 13.Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.„Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Alt en piano. 15.Voor de zieken. 16.Gramofoon muziek. 16.15 „Van Pepita's en Man tilla's". 16.30 Pianoduo. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Regeringsuit zending: J. J. v. d. Laan; „Nieuw- Guinea's Australische buurman". 13. Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Reportage of gramofoonmuziek. 19.Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondëtafelparlement. 20.Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 Mannenkoor. 21.15 „De Kleine Prins", hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23. Nieuws. 23,15 Sportactualiteiten. 23.30 Gramofoonmuziek. 23.4024.00 Zang en orgel. Hilversum II (298 m). 7— KRO. 10 NCRV. 11.— KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.Nieuws. 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12. Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededeiingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Residentie Or kest. NCRV: 14.Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoon muziek. 15.30 Radio Philharmonisch sextet. 16.Bijbellezing. 16.30 Strijk kwartet. 17.Voor de jeugd. 17.30 Gra mofoonmuziek. 18.Viool en piano. 18.25 Gramofoonmuziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gramofoonmuziek. 19. Nieuws en weerberichten. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.Radiokrant. 20.20 Gramofoonmu ziek. 21.50 „Jezus Christus en de wereld religies", causerie. 22.10 Gramofoonmu ziek. 22.15 Sopraan en piano. 22.35 Gra mofoonmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. De Boer's bedrijf neemt echter een bijzondere plaats in Wanneer in 1880 in Wolvega niet een notaris failliet was gegaan, had Leeu warden nu niet een borstelfabriek De Boer gehad. Dit verband moge ver gezocht lijken, toch is het er en het heeft ook liet karakter van dit bedrijf bepaald, dat temidden van de overige dertig borstelfabrieken in Nederland een uitzonderlijke positie inneemt. Deze fabriek levert namelijk rechtstreeks aan de klant, hetgeen voor een industrieel bedrijf als regel geen gewoonte is. Eerst in manufacturen Hoe dan dit verband, hoe dan deze ontwikkeling? Het faillissement van de notaris dan betekende ook de genadeslag voor de manufacturenhandel van Gijs- bert de Boer, die in die tijd met zijn pak de wijde omgeving van Weststel- lingwerfs hoofddorp bezocht. Dat bleef hij doen, maar niet meer met manufac turen, want daarvoor ontbrak hem het geld. Gijsbert de Boer ging in heide- bezems en boenders handelen. Daarin doen de De Boer's nog, met dit verschil echter, dat zij die artikelen nu wel kun nen maken al doen zij dat niet. maar Gijsbert de Boer kon dat niet. Hoe zou hij dat ook kunnen, want hij had immers een geheel ander beroep. Hij kon echter verkopen en een boendermaker in Wol vega leverde hem zijn waren. De na komelingen van diezelfde boendermaker leveren aan de nakomelingen van Gijs bert de Boer nog altijd de heidebezems en de boenders. Dat is zo gebleven, omdat de De Boers sterk aan de traditie hangen. Zij gaan er niet aan ten gronde, dat bewijst hun moderne bedrijf aan de Marshallweg wel. maar de basis, waarop van oudsher de zaak is gegrondvest, willen zij niet loslaten. Zij willen het rechtstreekse contact met de klant bewaren en dat geeft aan hun bedrijf een tweeslachtig karakter. Eigenlijk is het een amibachts- industrie, een vreemd woord misschien, maar het bedrijf wordt er het best mee aangeduid. In de voormalige locomotievenloods van de N.T.M. snorren thans de machi- en. Mochten Pim, Pam en Pom al ver baasd zijn, de baron was het niet minder. „Hoe bestaat het," mompelde hij in zich zelf. terwijl hij de keuken binnenging. „Ik heb die jongens zo maar vijf cent ge geven. Zonder dat ik het moest! En het fekke is, dat ik het nog leuk vond ook! n driemaal vijf cent is toch maar weer heen in het lege kasteel, „Gelukkig, mijn BETERE-IK is niet te zien. Hij kan niets gemerkt hebben.Onmogelijk!" Ja, de baron zei dit nu wel, maar hij kon zich zelf niet overtuigen. Zijn BETERE-IK had de vorige avond verrassende staal tjes laten zien. zijn BETERE-IK had hem getoond, dat hij hem niet ontvluchten kon! „Maar in ieder geval is hij niet met mij mee geweest naar boer Krelis". zei de baron hardop, terwijl hij de eitjes in de kast stopte. ..Vooruit, ik heb mijn plicht gedaan en meer kan zelfs mijn BETERE-IK niet van mij verlangen". Nadat Baron van Pottum de eitjes van boer Krelis opgeborgen had. ging hij naar de salon om een vers pijpje te stoppen, zoals altijd zijn gewoonte was, vooral als hij na moest denken. En dat was nu zeker het geval. „Ik moet van avond naar mijn geheime bergplaats", zei de baron hardop tot zichzelf. „Ik moet absoluut de boeken bijhouden. Wat een geld heb ik vandaag uitgegeven. Als dat zo doorgaat, heb ik eerstdaags geen cent meer over. Dat was schrome lijk overdreven van de baron, want hij had in zijn geheime kelder zoveel geld opgestapeld, dat hij gemakkelijk aan alle inwoners van Dierendorp een tientje had kunnen uitreiken. Terwijl de baron zat te piekeren over zijn verloren geldje. waren Pirn. Pam en Pom al gauw naai de winkel van Sinkel gerend om hun stuiver in een droplollie om te zetten. Het was er echter nogal druk en het duurde een hele tijd, voordat de broer tjes aan de beurt waren. En dus neus den zij een beetje in het rond. „Ik vind het toch eoht aardig van de baron om ons ieder vijf cent te geven", riep Pom en keek al begerig naar de trommel met droplollies. ,.Ja, dat kan nu wel zijn", antwoordde Pim, „maar dat kost hem maar vijftien cent. Het vervelende is, dat hij boer Krelis niet genoeg gegeven heeft en die arme man heeft het zo hard nodig. Het is jammer voor de baron, maar we zullen hem vanavond nog een bezoek moeten brengen". nes. Hout wordt er gezaagd en ge schaafd, hout wordt er ook geboord: andere machines sorteren de vezel of zetten haar in de borstels. Het hand werk is voor een belangrijk deel uit dit bedrijf verjaagd, hetgeen begrijpelijk is, want ook de vervaardiging van stalen borstels is in dit bedrijf met succes ter hand genomen. Geheel verdwenen is het echter nog niet, want speciale kwas ten en borstels worden geheel uit de hand gemaakt. Daarvoor wordt dan duur haar verwerkt, dat uit vele landen van de wereld komt en dat veel vak kennis en een zorgvuldige behandeling vereist. Het wordt rechtstreeks geïmporteerd, gelijk ook de vezels. De bedrijfsleiding wil weten, wat zij koopt, want er moet een kwaliteitsproduct worden vervaar digd. Geen product, dat het bedrijf ver laat zonder fabrieksmerk, of dat nu een gebitborstel dan wel een kostbare bor stel is van roestvrij staal voor de indu strie. Tussen deze beide uitersten ligt een kolossale verscheidenheid aan bor stelwerk. Gewoonweg enorm in formaat en gebruiksbestemming. De eigenlijke grondslag voor de fabri cage is gelegd door de zoon van Gijsbert de Boer. Machiel, die tot kleermaker voorbestemd ook de boer mee op ging. Geen wonder, want hii was koop man in hart en nieren. Van Leeuwarden uit Gijsbert de Boer had reeds Wol vega met de Friese hoofdstad verwis seld zwierf hij de gehele provincie door, maar hij deed ook meer. Hij gaf ogen en oren goed de kost en zo ont dekte hij, dat er in de opkomende zuivelindustrie kansen zaten. Daar werd immers veel borstelwerk gebruikt, doch borstels die van een andere constructie en van een andere hoedanigheid moes ten zijn dan de borstels, die men tot dusverre bij de zuivelbereiding op de boerderij had gebezigd. Op de fabricage daarvan is hij toen overgeschakeld. Eerst liet hij het een ander doen, maar de kunst van dat handwerk was spoedig genoeg afgekeken en toen heeft men de ver vaardiging zelf ter hand genomen. Eerst met één knecht, later kwam er al eens een jongmaatje bij en nu werken dertig man in dit bedrijf. In de borstelfabricage dan. want men heeft ook een zadel- en zeil makerij en ook daarmee is Maohiel de Boer begonnen. Na hem is weer een Gijsbert gekomen en nu zit er weer een Machiel in het bedrijf, maar de oude Gijshert en de oude Machiel hadden eens moeten zien wat er zo al niet is veranderd! Zij zou den verstomd hebben gestaan, dat men contact had met bedrijven in heel Ne derland. dat men melkersstoeltjes expor teert naar Engeland. Canada en de Ver enigde Staten, dat men voor de grond stoffen in verbinding staat met Mexico, India. Java en nog veel meer landen en landstreken. Zij zouden echter zien, dat ook veel gelijk is gebleven, want nog altijd wordt het rechtstreekse contact onderhouden met duizenden afnemers, groot en klein. Dat is het eigenaardige en tegelijk het aardige van deze onder neming.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4