IsmNTÓfl Ternaard kreeg een nieuwe openbare school Laatste nieuws Kinderlijke spontaneïteit VOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Tussen Flie'en I.ahteers Voorstanders van openbaar onderivijs uit Ternaard en omgeving leenden groot bedrag oor de voorstanders van het open- baar onderwijs in Ternaard en om geving is het gisteren een belangrijke dag geweest. Men heeft de oude vijf- lokalige school vaarwel gezegd en een nieuwe onderwijsinrichting in gebruik genomen. Een groot aantal genodigden, onder wie de bijna voltallige gemeente raad, kwam door de dooiende sneeuw- boel „baaien" om nog even rond te kijken in het oude gebouw dat ver timmerd wordt tot kleuterschool, ver enigingsgebouw en douchegelegenheid en enkele ogenblikken later opende burgemeester Hoving voor hen de deur van de geheel van „Friezen" opgetrok ken nieuwe school: een gebouw, dat be staat uit twee flinke lokalen, een ver trek voor het hoofd en een brede gang, alles met centrale verwarming. De op zet is eenvoudig, maar verscheidene originele details maken duidelijk, dat de ontwerper de adj. directeur van ge meentewerken. de heer H. Ybesma schik had in zijn werk, toen hij de zaak tekende. Op de schoorsteen prijkt b.v. een gesmede windwijzer, die een onder wijzer met een leerling voorstelt. In het begin van de gang hangt een eenvoudige, maar bijzonder artistieke, gesmede lamp en ook voor enkele ramen is smeedwerk aangebracht. Alles is zeer verdienstelijk gemaakt door de „ald smid" van Ternaard, de heer Korte. De nieuwe (geheel nieuw gemeubi leerde) onderwijsinrichting zal door 58 leerlingen worden bezocht. Lening Op de bovenzaal van café Wieringa was men nog geruime tijd bijeen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer A. Gerbens. vertelde daar hoe het tot stand komen van de nieuwe school heel wat voeten in de aarde had gehad. Dat het er toch van gekomen was, had men voor een groot deel ook aan de voorstanders van het openbaar onder wijs zelf te danken gehad, die diep in hun portemonnaïe tastten om de ge meente re benodigde gelden te lenen. Oorspronkelijk was men van plan ge weest de ingebruikneming bijzonder feestelijk te maken, maar door twee oorzaken moest de dag van gisteren „sa bihindich müglik" zijn. Korte tijd ge leden overleed in de kracht van zijn leven het zeer gewaardeerde hoofd der school, meester D. de Vries, terwijl enige tijd later de stormramp over Nederland kwam. Burgemeester Hoving eerde de nage dachtenis van meester De Vries door enige ogenblikken stilte te vragen. Daarna wenste hij de oudercommissie van harte geluk met het nieuwe school- Sebouw en had woorden van dank voor egenen, die hun krachten er voor inzetten. Ook andere sprekers spraken hun beste wensen uit en ze deden die soms Scheepvaart via Staveren nog steeds mogelijk Gisteren was de scheepvaart tussen Staveren en Medemblik nog steeds mogelijk. De schepen vertrokken Maan dag voorafgegaan door een als ijsbreker dienst doend vissersvaartuig en'of een sleepboot. De overtocht duurde ongeveer twee en een half uur. De beide schepen hébben gisteren de vaarweg naar bin nen (over de meren) gebreken. Op het .Heegermeer zat een hinderlijke ijsdam, die echter voor krachtiger schepen geen bezwaar opleverde: een sleepbootje met een woonark op sleeptouw was er zon der veel moeite door heen gekomen en bereikte zonder verdere hinder Staveren. Volgens de Ned. IJsberichtendienst was de ijstoestand op het IJsekneer gis termiddag als volgt: Lemmer zwaar vast ijs. niet zwaar drijfijs in geul. Medemblik, Huizen. Nijkerk en Elberg middelzwaar vast ijs: tussen Enkhuizen en Urk: middelzwaar opeengepakt drijf ijs: tussen Lelystad en Harderwijk: idem. De overige stations meldden licht drijfijs tot licht vast ijs. Honderd pond snoek in één dag Beroepsvissers zijn over het algemeen niet zo uitgelaten over bijzondere vang sten als amateurvissers. Toch hoort men van een beroepsvisser ook nog wel eens iets over een grote vangt. Zo slaagde öe heer H. Elzinga te Wartena. er kort geleden in. op één dag honderd pond snoek te verschalken! Overdracht nieuwe kameroven in Bolsward Burgemeester Bruinsma heeft de nieuwe kameroven in de gemeentelijke gasfabriek te Bolsward officieel over gedragen aan de directeur, de heer H. B. van Iperen. In een kleine toespraak wees de burgemeester er op. dat thans een meer rendabele exploitatie mogelijk zal zijn, hetgeen door de directeur werd onderstreept met de mededeling, dat deze zeer kostbare oven jaarlijks 500 a 600 ton kolen bespaart. Zo ziet de gang er uit. vergezeld gaan van geschenken. Men richtte bovendien woorden van welkom tot het nieuwe hoofd der school, de heer J. de Vries, en betreurde het, dat juf frouw Van der Steen wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. 's Avonds kwamen de ouders en andere belangstellenden bijeen in hotel Westra. Ook in deze bijeenkomst werd wijlen de heer D. de Vries herdacht. In de pauze maakten bijna alle aan wezigen van de gelegenheid gébruik om het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. Burgemeester Hoving gaf een kort histo risch overzicht over de totstandkoming van de oude o. 1. school in 1876. De school kreeg toen 308 leerlingen: thans 58. De oudste schoolkinderen hebben nog een toneelstukje „Langburd". opge voerd. C. Wartena 25 jaar baas op de Borgmolen Rattenkenner bij uitnemendheid Op 5 Maart a.s. zal de heer C. Wartena het feit herdenken, dat hij 25 jaar molenaar is geweest van de Borgmolen, een grote „muontsmoune", een z.g. bovenkruier, welke de zestig hectare landerijen in de Nye Borgkrite by Grouw droog houdt. Wartena heeft in die jaren heel wat meegemaakt. Vooral in 1945. toen bijna alle polders blank stonden, heeft hij gedurende vier weken dag en nacht door moeten malen. Hij had in de molen een bed ingericht en als er een ver trouwde wind stond kon hij zich daar even uitstrekken voor een hazenslaapje. Voor hij ging rusten moest hij eerst de ratten verjagen, die zijn beddegoed stuk vraten en zijn proviand belaagden. Deze lugubere dieren, gedreven door het hoge water, hadden zich genesteld in de molen. Vorige herfst is bij stormweer een der roeden gebroken en is de molen buiten werking gesteld. In de in Maart a.s. te houden ingelandenvergadering zal over zijn lot worden beslist. Als de plannen doorgaan zal het. waterschap worden uitgebreid tot Bird en Sijteburen en zal een electrisch gemaal van flinke capaci teit noodzakelijk worden. Het. zou te wensen zijn, dat, de molen kan blijven bestaan want ieder jaar opnieuw trekt hij veel bezoek van buitenlandse toeris ten. die hem steeds vereeuwigen, soms met het verzoek aan Wartena om hem onder zeil te brengen. Jeugd-Roode Kruis, Drachten, wil dorp in rampgebied adopteren In een druk bezochte bijeenkomst in de „Phoenix" te Drachten heeft dr. L. Stoel, medisch leider van het bloedcentrum Drachten, namens de afdeling van het Roode Kruis aldaar, aan niet minder dan 62 donors uit Drachten en verre omtrek de z.g. Landsteiner medaille uitgereikt, omdat zij reeds vijfmaal bloed voor bloed transfusie hebben afgestaan. In een korte toespraak wees de heer Stoel op de nood zaak voor een ziekenhuis, over een goed functionnerende bloedtransfusiedienst te beschikken. Het programma van de avond bestond verder uit het vertonen van enkele Roode Kruis-filmpjes. terwijl de speelfilm „Dr. Ehrlichs geheimzinnige kogel", over het leven en werken van de beroemde Duitse medicus dr. Ehrlich, een boeiend slot vormde. Medegedeeld werd, dat het Jeugd-Roode Kruis, afdeling Drachten en omstreken, een Zeeuws dorp zal adopteren. Wanneer één van de vier gemeenten in het rayon van de afdeling een dorp mocht adopteren, kiest het Jeugd-Roode Kruis hetzelfde dorp. Doet de gemeentelijke overheid geen stappen, dan zal het Jeugd-Roode Kruis Stavenisse adopteren. De ambachts school van Surhuisterveen heeft zich reeds bereid verklaard, meubeltjes voor de weer op te bouwen Stavenisser kleuterschool te maken. Op deze avond werd een verloting gehouden ten bate van deze adoptie-actie. Wouiug uitgebrand in Zwaagwesteinde In de woning van de brandstoffen- handelaar H. Gjaltema tc Zwaagwest einde is een hevige brand ontstaan, die spoedig het gehele bovengedeelte van het huis in vlammen zette. Buren en voorbijgangers, die te hulp snelden, kon den nog een groot deel van de winter voorraad en de inboedel redden. Het pakhuis is behouden gebleven. Toen het blussingswerk was afgelopen was de woning geheel uitgebrand. Alleen muren zijn blijven staan. De brand vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Zilveren jubileum bij cle Belastingen te Sneek Hoofdinspecteur-tit. M. A. Wisselink 25 jaar bij de belastingdienst In Sneek heeft de hoofdinsped^ar-titu lair van 's Rijks Belastingen, de heer M_- A. Wisselink. het feit herdacht, dat hij 25 jaar bij de belastingdienst werkzaam is geweest. Op de receptie, die ter gelegen heid van dit ambtsjubileum in restaurant Piso gehouden werd, waren alle ambte naren uit de inspectie Sneek. van het Ontvangkantoor en van de buitendienst aanwezig. Ook getuigden van hun belangstelling de directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen te Groningen, de heer Lever, de hoofdinspecteur ter directie, de heer Van der Drift, alsmede collega's uit de omtrek. Tien sprekers hebben het woord ge voerd. Zij hebben vooral van de weten schappelijke prestaties van de jubilaris getuigd. De heer Wisselink is n.l. één der vooraanstaande figuren die de belas tingwetenschap doceren. O.a. is hij privaat-docent aan de Groningse Universiteit, medewerker aan ver schillende wetenschappelijke uitgaven, bewerker o.a. van de Zegelwet en hoofdredacteur van verschillende tijd schriften op belastinggebied- Ook leidt hij op voor het notarisambt. v "der is hij voorzitter van de ByzondL_. com missie voor Georganiseerd Overleg in belastingzaken. De sprekers lieten het niet alleen bij woorden, maar boden de jubilaris uit de aard der zaak boeken aan. Aan bloemstukken ontbrak het ook niet. Ledenwerfactie had succes Op de vergadering van de Bond v. Staatspensionnering afd. Knijpe e. o. kon de voorzitter meedelen, dat de ledenwerfactie een succes was geweest: veertig nieuwe leden traden toe. De heer Wiarda van Heerenveen deelde in een propagandistisch woord mee, dat de Bond thans 200.000 leden telt en dat het hoofdbestuur 5000 had afgestaan aan het Rampenfonds. Het grootste deel van de avond werd verzorgd door het gezelschap Hart uit Groningen, dat „Rassenhaat" opvoerde. Men besloot met een vrolijke eenacter. Het publiek was zeer dankbaar. „Harmonie" Beetgumermolen werd 55 jaar Het muziekcorps „Harmonie" te Beet- gumermolen heeft z'n jaarlijkse uitvoe ring gegeven. Het corps heeft dit jaar 55 jaar bestaan, zodat de uitvoering een bijzonder karakter droeg. Enige leden van „Harmonie" hadden een revue in elkaar gezet: „Ut eh thüs mei Har-, monie". De revue, die afgewisseld werd met muzieknummers van het corps, deed het goed bij de uitvoering. Met een gezellig bal werd de avond beslotén. Friesche Mij, in Joure heeft 166 leden De afdeling Joure van de Friesche Mij van Landbouw wist door een ledenwerf actie het ledental van 140 op 166 te brengen. De afdeling heeft bovendien zestien buitengewone leden. Ten aanzien van het adres van het hoofdbestuur inzake het beschikbaar stellen van hooi, zaaigoed en vee, werd besloten, gezien de verschillende en uit eenlopende voorstellen, ter nadere oriën tatie de algemene vergadering van de Friesche Mij van Landbouw af te wach ten. Bij de rondvraag werd gewezen op het besmettingsgevaar bij de cadaverbakken. De papieren zakken, waarin de cadavers worden aangevoerd, blijven liggen en worden door de wind meegevoerd, Dit euvel bleek reeds de aandacht te hebben van de Gezondheidsdienst voor vee, ter wijl het tevens ter kennis van het ge meentebestuur van Haskerland zal wor den gebracht. Vier avonden 'Advertentie t Af. „Drachtsters op 'e planken" )ra|Ben :a(S| :ier, t gebied Het initiatief van de Krite Dr<_ het Aid Selskip om iedere Drac. ier, die iets meent te presteren op het gebied van zang. toneel, muziek, variété enz- de gele genheid te geven in letterlijke zin voor het voetlicht te treden, heeft in velen het artis- tenbloed doen ontwaken. Er is zoveel be langstelling voor „Op 'e planken en foar it buordtsje", dat er niet minder dan vier avonden volgeboekt zijn. De eerste wordt gehouden op Woensdag 25 dezer. Jongens op het gangsterpad Vier knapen van een jaar of zestien zijn in Harlingen ingerekend wegens gangsterpractyken. Vorige week Don derdag brachten ze, gewapend met luchtpistolen en gemaskerd, de R.K, pastorie in opschudding. Daarvoor over vielen ze een groep Gereformeerde meisjes, die gymnastiekles ontvingen. Ze hielden de meisjes met hun pistolen in bedwang en gooiden de kleren door elkaar, zonder echter iets te ontvreem den. In de Hoogstraat dwongen ze in een gymnastiekschool turnende meisjes met hun leider met de handen omhoog in een rij tegen de muur te staan Piaam en Idsegahuizen yier avonden zonder licht cl i kwajongensstreek Opgeschoten jongens hebben in de avonduren de straatlantaarns in het dorp Piaam zodanig met sneeuwballen bekogeld, dat in het lichtnet kortsluiting ontstond. waardoor de verlichting doofde. Daar het naburige dorp Idsegahuizen op hetzelfde net is aangesloten viel ook hier de straatverlichting uit. De beide dorpen hebben daardoor vier avonden zonder straatverlichting gezeten. Het is de politie gelukt, de vier daders op te sporen. Kolendamp in kleuterschool te Ee In de kleuterschool te Ee heeft zich kolendampvergiftiging voorgedaan. De kinderen werden tijdens de lesuren suf fig en onwel. De kolendamp is vermoede lijk ontstaan, doordat er een lek in de schoorsteen zat. De school zal, naar men verwacht, enkele dagen gesloten blijven. Koningin prijst de werkers aan de dijk Dagorder aan militairen, brief aan dr. Drees Koningin Juliana heeft de volgende dag order uitgevaardigd, bestemd voor het perso neel van zee-, land- en luchtmacht en tevens gericht tot de militairen uit het buiten land, die hulp in de overstroomde gebieden verleend hebben. „Nu het reddingswerk in de overstroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mogelijk is, toelaten dat de milit.F*t> hulpverlening grotendeels beëindigd work', oens ik mijn bijzondere waardering te uiten'voor de offervaardigheid, ijver en be kwaamheid, waarmede deze zware taak door de Koninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en de Luchtstrijdkrachten is uitge voerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en luchtmachtcontin genten van verschillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samenwerking met de niet-militaire organisaties, personen en groepen van personen, die met en naast- u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leniging van de nood gaven, aan de burgerlijke autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de noodmaatrege len hadden, de onmiddellijke eerste hulp ge geven, die zij bij de moeilijke taak, waarvoor zij gesteld waren, nodig hadden". De koningin heeft voorts het volgende schrijven gericht aan de minister-president:- „De bijzondere waardering die ik in bij gaande dagorder uit voor de bijdrage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiteraard in de zelfde mate voor de talrijke niet-militaire aui meiten, organisaties en personen, die meu-,-gearbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnoodgebieden" Miniatuur speeltuin voor jarige prinses Cadeautjes en gelukwensen Vanmorgen is de zesjarige prinses Marijke door haar moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om het cadeau in ontvangst te nemen dat een deputatie van de verbin- dïngsgroep van de Kon. Land macht onder leiding van majoor A. H. Mohr,. ten paleize kwam aanbie den. Het was een prachtige minia tuurspeeltuin. compleet met draai molen, schommel, draaiorgel dat echt speelde en lantarensdie echt konden branden. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en begon direct aan de knopjes te draaien die de speeltuigen in werking stelden. Niet alleen zij vond dit prach tig. ook prins Bernihard was vol belang stelling, zo zeer dat hij zei: „Dit is eigen/lijk niet. voor kinderen maar voor ons". Ook op deze dag werden er honder den brieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate uit alle delen van het land. Een pop. een beertje, fröbelwerk. tekeningen enz. Er kwam bezoek van de beide peten van de prinses, mevrouw Bos en de heer Wil- tens. Vanmiddag zal de verjaardag in de familiekring worden gevierd. Vanmorgen hebben de koningin en prins Bernhard op het paleis gasten ont vangen van de buitenlandse onderdelen, die hulp hebben verleend bij de waters noodramp. De koningin heeft elk der bevelvoerende officieren persoonlijk bedankt en haar waardering uitgespro ken voor het werk dat zij hier hebben verricht. Zending onder de Papoea's Ds. P. Messie, Doopsgezind predikant te Terhorne, die dit jaar als zendeling naar Nieuw-Guinea vertrektheeft voor de Zen dingscommissie in de Doopsgezinde kerk, te Joure een inleiding over de zending onder de Papoea's gehouden. Op onderhoudende wijze heeft ds. Messie over dit land, dat vooral wat het binnenland betreft, nog onbe kende gebieden heeft, verteld. Op Groenland na is Guinea het "groot ste eiland ter wereld. Het is 25 maal zo groot als Nederland, maar telt naar ting niet meer dan één millioen in- i s, waarvan slechts 300.000 ge oreerd zijn. De anderen leven in de oerwouden, die een groot deel van dit land bedekken.Er zyn geen wegen, geen spoorverkeer: prauw en motorboot vormen de enigste verkeersmiddelen, aldus spreker. Lange jaren werd Nieuw- Guinea onbenut gelaten; door z'n ligging kreeg het de laatste tijd stra tegische betekenis. In de laatste wereldoorlog werd de in boorling met z'n eenvoudige levensom standigheden op een wrede manier uit z'n isolement gehaald en in aanraking gebracht met de moderne techniek en beschaving. Plotseling heeft hij een grote verandering moeten doormaken van steentijd tot moderne tijd. De cultuur van de Papoea's is niet be- invloed door het Christendom. In het familieleven wonen de mannen en vrouwen gescheiden. De hygiënische toe standen laten veel te wensen over: de Papoea's wassen zich niet en smeren hun lichaam in met roet en varkensvet. Het geloofsleven kent gevaarlijke zones (geboorte, puberteit, huwelijk). Met wrede gebruiken, als koppensnellen, wil len zij de krachten van kwade en goede geep' a in evenwicht brengen. .ending knoopt bij dit geesten- geloof aan en wil de leegte aanvullen met de boodschap van Jezus Christus. De zending doet z'n entrée via de medische zending. Dan volgt de school. De zen ding kent moeilijke problemen en niet in een enkele generatie worden de oude gewoonten en gebruiken overwon nen. De zending wil niet de Westerse „beschaving", maar het Christendom aan de inlander brengen. Spr. illustreerde z'n boeiende lezing met een serie licht beelden, die het zendingswerk demon streerden. Waterschapsbestuur staat schadeloosstelling af met haar zoontje over de overstromings ramp en vertelde, dat er heel veel kindertjes waren, die geen kleertjes meer hadden en dat wij nu moesten zorgen, dat ze zich weer warm konden kleden, Ze zochteen en ander bijeen, waaronder een truitje. Toen de kleine man er geen broekje bij kon ontdekken, trok hij spontaan zijn eigen brOek uit en zei: Sjochdan moat Mem dit. ek mar oan dat jonkje jaen en dan kin Mem foar my wol wer in oarenien keapje." De leden van het bestuur van het wa terschap „De Koning" in Sint Jacobi- parochie besloten de door hen te ont vangen schadeloosstelling als bestuurs lid over 1952 af te slaan voor het Rampenfonds. De Secretaris-ontvan-ger staat vijf procent van zijn jaarsalaris af. Er zijn heel wat waterschappen in Friesland wie meer? De kleuters van de bewaarschool in Bergum hebben in eigen kring met eigen gemaakte doosjes gecollecteerd voor het Rampenfonds. Het resultaat was 147.40. Twee peuters boden de op brengst aan burgemeester Oppedyk van Veen aan. De collecte in de Ned. Herv. kerk te Munnekezijl bracht ƒ.1151.07 op (de gemeente telt ongeveer 300 leden!). Ned. Herv. kerk te Pop- pingawier 43.35; de Diaconie maakt: er 60 van. Doopsgezinde kerk 100. Ger. kerk Terzooi 292.76. Ned. Herv. kerk te Irnsum ƒ69; R.K. kerk ƒ310. De toneelvereniging D.E.S. in Jubbega gaf een uitvoering ten bste van het Rampenfonds. Door de gladde wegen was er weinig publiek, maar doordat de caféhouder de zaal gratis beschikbaar stelde, de muzikanten, de grimeur de bakker (die een taart gaf voor verloting) geen vergoeding vroegen, kon er 25 worden afgedragen. Collecte Ned. Herv. kerk Oosterbierum 1371.31'. Geref. kerk 483. de schoolkinderen brachten 52.50 bijeen. Ned, Herv. kerk Langweer 422: het kerkbestuur deed er 100 bij. A De Vri.iz. Vrouwen vereniging te Winsum zal een verkoop actie van goederen organiseren, waar van 't grootste deel van de opbrengst ten goede komt aan 't Rampenfonds. A De 87-jarige voordrager Douwe Lap van Oranjewoud is druk „yn 't spier" voor 't Rampenfonds. Hij gaf een gratis voor drachtsavond in zaal De Roos in Lux- woude. waaraan de muzikant Hof gratis meewerkte. Opbrengst 30. A In Lange- zwaag en Luxwoude zullen vier dorps winteravonden worden georganiseerd ten bate van het Rampenfonds en wel op 28 Februari. 3. 5 en 7 Maart. A Het merendeel van de personeelsleden der Coöp. Zuivelfabriek te Langezwaag be sloot het loon van een dag en een uur af te staan. Zangvereniging „Harmonie", Irnsum: nadelig saldo 44; herkozen mej. W. Elzinga. Kraggenburg in N.O.P. krijgt Herv. Kerk Te Kraggenburg in de Noordoostpolder za] een Hervormde Kerk worden gebouwd met 150 tot 200 zitplaatsen. Men denkt de kerk aan het eind van diUjaar gereed te hebben- De nieuwe kerk is ontworpen door het architectenbureau Feenstra te Arnhem. Kraggenburg heeft reeds een grote rooms-katholïeke kerk. terwijl er ook plannen bestaan voor de bouw van een Gereformeerde kerk. Landbouw-contactdag te Heerenveen In de Schouwburg te Heerenveen is gisteren 'n contactdag gehouden van oud- leerlïngen, leerlingen en leden van de Lagere Landbouwschool te Heerenveen en van leden van de Jongerein „Foarüt"' en van de Friesche Maatschappij van Land bouw, afdeling Heerenveen en zEngwir- den. De bijeenkomst was druk bezocht. Dr. S. T. Hofstra, dierenarts en weten schappelijk medewerker van De Schot- borst bij Utrecht, heeft, een interessante causerie gehouden over ..Moderne Vee voeding." Spreker wees daarin op de ge varen die er bestaan wanneer niet op de juiste wijze de verschillende eenheden veevoeder worden toegediend- Na een ge meenschappelijke koffietafel werden twee films van de Kali-Maatschappij vertoond, getiteld: „De trouwe aarde" en. .De andere oogst." Lemmers scholen zitten met groot tekort aan ruimte Het ruimte-tekort van de lagere scholen in Lemmer wordt, steeds nijpen der. De Chr en de openbare school heb ben reeds gedurende enkele jaren de grootste moeite om aan de stroom van leerlingen onderdak te geven. De Chr. school is indertijd uitgebreid met twee lokalen, maar deze uitbreiding bleek verleden jaar reeds onvoldoende: een klas moest ondergebracht worden in de R.K. school. Voor dit jaar is de aangifte van leerlingen zo groot, dat er weer een klas gesplitst zal moeten worden. Ir. Wouda-gemaal werkt Het Ir. Woudagemaal bij Lemmer is Dinsdagmorgen weer in werking ge steld. De Vereniging van oud-leerlingen van de Ambachtsschool te Jubbega vierde zijn eerste lustrum met een opvoering van het toneelstuk „De Waernimmer", gebracht door ,.'t Freonental" van Langezwaag. Een accordeon-ensemble uit Gorredijk ver leende muzikale medewerking. Er was weinig belangstelling. De toneelvereniging „Ontspanning en Ontwikkeling" te Jubbega speelde in zaal Brinksma "t stuk „Kaïn". Muzikale mede werking verleende „Con Spirito". De zaal was matig bezet. Te Workum werd een afdeling van de Bond van Christelijke Plattelandsvrouwen opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozen de dames A. IJbema, A. Kurperhoek, A. de Witte, LJ. IJkema en Sj. van Rijs. Ir. L. R. Wentholt, directeur van de N.V, Noord-Nederl. beetwortelsuikerfabriek, hield te St. Anna Parochie een inleiding over de groei en de verwerking van sui kerbieten. Er was veel belangstelling. De heer T. van der Veen. wegwerker bij de N.S, met standplaats Veenwouden, zal Vrijdag a.s. zijn zilveren ambtsjubileum kunnen vieren. De reddingboot „Insulinde" van Oost- mahorn heeft het beurtschip van Groen- dijk van Schiermonnikoog bij Dokku mer Nieuwe Zijlen uit het ijs gehaald en in open water gebraaht. (Advertentie l. M.) koop-w/t-drv Spiegel van stad en land De gymnastiekvereniging D.T-T. te Mil- dam heeft haar jaarlijkse uitvoering ge houden. Bij de dames werden de hoepel en knotsoefeningen het best uitgevoerd, terwijl de heren goede prestaties leverden aan rekstok en op de brug, In de beide avonden dat de uitvoering werd gegeven, was de zaal geheel bezet. Niet de heer A. G. v. d- Woude, zoals ons abusievelijk werd gemeld, maar de heer A. G. Bouma te Holwerd komt niet weer voor op de groslijst van de A.R., die voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen in West- dongeradeel is opgemaakt. De Doopsgezinde vrouwenverenigng te Ternaard vierde haar vijftienjarig bestaan onder leiding van mevr. L. BiermaHee- ringa. die bovendien een groot aandeel had in het welslagen van deze herden king. De zangvereniging „Sjongnocht" te Nije- home heeft haar jaarlijkse uitvoering ge geven. Het toneelgezelschap ..Excelsior" uit Jubbega heeft het stuk „Een zeeman ging uit passagieren" opgevoerd. De weg door Kimswerd is tengevolge van de herstelwerkzaamheden niet onge vaarlijk voor voetgangers. Dat ondervond mevr. Van der MeerFaber. die even bui ten het dorp zo ongelukkig kwam te val len, dat ze. haar pols brak. Nadat ze in Leeuwarden was behandeld, kon ze weer naar huis terugkeren. In Goutum heeft, de heer K. de Vries, die slecht van gezicht is, terwijl hij bij z'n 'woning wandelde, een lelijke val gemaakt. Hij moest met. een gebroken heup naar 't ziekenhuis vervoerd worden. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Doniawerstal" heeft in St. Nico- laasga een praatavond georganiseerd, waarin de heer Vogelzang, hoofd assistent bij de Landbouwvoorlichtings- dienst te Sneek. een inleiding heeft ge houden over „Graslandverbetering". Na afloop werden enkele films gedraaid. Zij gaven een beeld van het verbeteren van sohalterland in Friesland, van maadlanden in Drente en van slechte zandgronden in de Achterhoek. Ds. A. Faber uit Boksum heeft een causerie gehouden over het onderwerp „Als dominee in Rome" voor de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden te Bergum. Het gesprokene werd toege licht met lichtbeelden. De lezing viel zeer in de smaak van de talrijke aan wezigen. Het lid van de raad van Menal- dumadeel, de heer R. Brouwer te Beet gum, die zitting heeft voor de P.v.d.A., heeft besloten, zich niet weer candidaat te stellen voor de nieuwe raad. In Delfstrahuizen gaf de voetbalver eniging met haar toneelver. in zaal Vrielink een uitvoering van „Hurde koppen" van Burgy. De zaal was geheel bezet en er is goed spel geleverd. Men meldde ons na de arresleewed- stryd by Ballum (A.) als tweede en vierde prijswinnaars resp. L. Nobel en D. de Boer. Het was anders: tweede werd L. Ruygh en vierde J. de Boer. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM, 17 Febr. Aanvoer: 600 vette koeien en ossen: 470 stuks gebruiksvee (141 stuks t.b.c.-vrfj): 35 vette kalveren; 44 graskalveren (22 t.b.c.-vrij): 1571 nuchtere kalveren: 68 varkens: 94 paar den; 1 veulen; 115 schapen en lammeren; 17 weide-zuiglammeren. Totaal 3015 stuks. Vette koeien f2.82—f232, f2.64f2.76 en f2.10—f2.35 per kg.; Vette kalveren £2.85 f2.95. f2.75—f2.85 en f 2.45— i 2.65 per kg Graskalveren f380, f330 en f250: Nuchtere kalveren f 42. f 36 en f 32; slachtpaarden f 2, f 1.85 en fl.75 per kg.: Schapen f130, f110 en f90; Lammeren f95, f85 en f70; Kalf koeien f1200, f1000 en f 860; Melkkoeien f1200. f 1000 en f860: Vare koeien f800. f700 en f600; Vaar zen f875, f800 en f680; Pinken f600, f525 en f 400. GRAANBEURS GRONINGEN. 17 Febr. Rode tarwe f 22.25—f 26.75; Witte tanve f 22.25—f 26.75; Rogge f24.25—f27; Wintergerst. vrij f26.25—f29.10; Zomergerst. vrij f30.25— £32; witte haver, vrij f 20-25—f23.65; Groene erwten f45.30—f 50.50; Duivenbonen f50.30— f70.30; Karwijzaad f45—f56: Kanariezaad f26 —f30 Slaglijnzaad, blauwbloei en witbloei f45 f 52; Blauwmaanzaad f 100.60—f 107.60. Financiën en economie NED. BANK VOOR ZUID-AFRIKA Blijkens 'het verslag over het boekjaar 1951-"52 van de Nederlandse Bank voor Zuid- Afrïka heeft de gang van zaken alleszins reden tot voldoening gegeven. De gunstige ontwikkeling heeft zich voortgezet en de werkzaamheid zowel als de relaties van de bank hebben zich aanmerkelijk uitgebreid. De netto-bedrijfswinst beloopt f 2.444.843 (v.j. f2.123.951), waaruit een onveranderd dividend van 9 pet. kan worden uitgekeerd. In het algemeen verslag van de bank wordt de aandacht gevestigd op de grote betekenis, die de uraniumwinning kan krijgen, terwijl voorts wordt opgemerkt, dat de afgelopen periode gekenschetst kan worden als de aan loop tot een tijdvak van consolidatie en struc tuurverbetering der Zuid-Afrikaanse econo mie. Deze wijziging in de economische ont wikkeling. waarbij uitbreidingsmogelijkheden ontstaan voor die sectoren van het bedrijfs leven, die in de verdrukking geraakten, zoals landbouw, basisindustrieën en transport zal de economische basis van het land kunnen verstevigen. Het netto nationale inkomen van Zuid-Afrika is in de na-oorlogse jaren voort durend toegenomen, waartoe vooral de secon daire industrie heeft bijgedragen. De goudindustrie heeft met vele moeilijk heden te kampen gehad, maar desondanks mogen haar vooruitzichten geenszins ongunstig worden genoemd. F.r is een gebrek aan werk krachten. vooral van niet-blanken. Verwacht mag worden dat de toenemende productie der nieuwe goudmijnen in de Oranje Vrijstaat de productievermindering van verschillende oudere Transvaalse mijnen ruimschoots zal compenseren, zegt het verslag. BILLITON-MIJ. HEEFT MEERDERHEIDS BELANG IN ZUID-RHODESISCHE TINMAATSCHAPPIJ De Billiton-Maatschappïj heeft een meer derheidsbelang verkregen in de Kamativi Tin Mines Ltd., gevestigd in Zuld-Rhodesia. De Kamativi Tin Mines bezitten uitgestrekte concessie-terreinen in Zuid-Rhodesia, waarin belangrijke tinertsreserves zijn aangetoond. Een uitgebreid programma voor een inten sieve nadere exploratie en, zo mogelijk, voor een exploitatie van de betrokken terreinen zal spoedig worden uitgevoerd. De vennootschap beschikt thans over een geplaatst kapitaal van 200.000 pond sterling. Met de uitvoering van het verdere programma zullen niet onbelangrijke geldmiddelen zjjn gemoeid. De Billiton-Maatschappij zal optreden als manager van het bedrijf.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3