Zwitsaletten VAL DA cquaI Sack Afsluiting van de zeegaten is technisch mogelijk KOORTSIG, RILLERIG r Prijsvraag-competitie wordt Zaterdag voortgezet Zierikzee sukkelt nog met vele moeilijkheden Verouderde Ihceit. ABDIJSIROOP D.D.D. S.E.R. wil arbeidsverbocl voor veertienjarige meisjes Kerknieuws INGEZONDEN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 Prof. Thijsse (terug uit Amerika): Als men de middelen er voor heeft, kan het project binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zijn Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, is met zijn echtgenote per vliegtuig uit Amerika in ons land teruggekeerd, nadat de regering hem dringend had verzocht zijn gastcolleges aan de universi teit te Michigan te onderbreken, omdat men hem bij de besprekingen over de oplossing, in verband met de watersnood in Zeeland, niet wilde missen, „Ik ben een van diegenen, die «.en groot voorstander is van het in studie nemen van het afsluiten der zeegaten in Zeeland", vertelde ir. Thijsse. „Dit idee is afkomstig van dr. ir. J. van Veen, hoofdingenieur van rijkswaterstaat. Ir F. P. Mesu. directeur van de cultuur technische dienst te Utrecht i= de eerste man geweest, die op de belangrijke economische aspecten van een dergelijke afsluiting heeft gewe zen. Wij zouden om zo te zeggen, indien het plan wordt uitgevoerd, van een zuidelijk IJselmeer kunnen spreken. Sinds Juli 1951 zijn wij reeds bezig te bestuderen, wat er aan vast zit en sinds enige maanden geschiedt dit onderzoek op last van het ministerie van Waterstaat". Kostbaar Trof. Thijsse zeide voorts, dat de afsluiting van deze zeegaten sinds kort technisch mogelijk is. hoewel de uit voering van dit gigantische werk veel moeilijker en in financieel opzicht veel kostbaarder zou zijn. dan destijds het geval was bij de Zuiderzee. Daar had het water slechts een maximum diepte van ongeveer elf meter, in Zeeland is deze op sommige plaatsen veertij meter. Doch behalve op de technische moei lijkheden, moet men thans in de eerste plaats letten op de economische con sequenties. die een afsluiting zou heb ben voor de scheepvaartwegen van "Rotterdam en Antwerpen. Er moet re kening worden gehouden, dat bijvoor beeld de oestercultuur in Ierseke ten dode zou zijn opgeschreven, omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen. Wat de technische moeilijkheden aan gaat, achtte de Nederlandse geleerde een van de haken en ogen: de afvoer van de rivieren bij hoge vloed, alsmede de afvoer van het ijs. Hij geloofde dat, als men er de mid delen voor over heeft, een afsluiting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zon knnnen zijn. „Als ik erg optimis tisch ben, dan zou ik zeggen: twee jaar studie en tien jaren voor de bouw, maar het zal wel veel langer worden, voor het zover is". Over de toestand van onze dijken voor de overstromingen, merkte prof. Tflijsse op: „in het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen niet in staat om de normaal voorkomende vloeden te keren, want zij hadden ieder jaar overstromingen. Na de hevige over stromingen in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noord-Holland zijn de dijken echter zo solide gemaakt dat de zee onder alle omstandigheden, dit- volgens de getrouwe waarnemingen konden voorkomen, gekeerd zou worden. De laatste tijd had Waterstaat z'ch eigen lijk reeds ten doel gesteld de dijken paraat te maken voor stormen, zoals wij er juist een hebben meegemaakt". De voordelen Tegenover het A.N.P. heeft een des kundige van de Rijkswaterstaat nog eens gewezen op de grote voordelen van het afsluiten der zeegaten, waardoor de kustlijn van ruim 1500 km tot ongeveer 500 km zou worden teruggebracht. De deskundige noemde deze voordelen „bui tengewoon groot". In de eerste plaats zou natuurlijk de kans op een ramp als die van 1 Februari aanmerkelijk kleiner worden. Bovendien wordt het bedrag, dat .jaarlijks wordt uitgegeven aan bet onderhoud van de zeedijken en oevcrvallen aanzienlijk lager. Een derde voordeel is, dat men door het terugdringen van het zoute water op deze wijze eindelijk een af doende middel zou hebben om de ver- Advertentie l. M.) verjaag dat lome griepgevoel met: Prof. Thijsse bii zijn aankomst op Schiphol. zilting, die jaarlijks millioenen gulden schade veroorzaakt, te Destrijden. Zoals nu al de waterstand op het IJselmeer kan worden geregeld, zo zou dan de waterstanden op onze bene denrivieren en in de (dan afgeslo ten) zeegaten kunnen worden geregeld, terwijl men in de drogere seizoenen een voorraad zoet water kan vasthouden. Hiermee kan het water in de polders op peil en tevens zoet worden ge houden. Het overtollige water zal men door de sluizen in de aan te leggen dammen kunnen spuien. De deskundige prees de diligentie van minister Algera, die reeds zo kort nadat hij aan het bewind is gekomen en nog voor de grote vloed, blijk heeft gegeven, de urgentie van dit grote plan in te zien. „Het is te hopen", zo zei de zegs man, „dat men een minister van Verkeer en Waterstaat in de toekomst wat meer tijd gunt zich in te werken. Belangrijk is dat er een goed ingewerkte minister aan het. hoofd van dit departement staat. Zes ministers in zeven jaar is wel rijke lijk veel". H' et normale leven herneemt z'n menen wij vast te moeten houden rechten en hoezeer ons allen aan bet doel, waarmee wij deze ook blijft vervullen, wat er in de prijsvraagcompetitie uitschreven: rampnacht in ons land is geschied, mensen, die daartoe anders niet wij zullen toch langzamerhand ook *n de gelegenheid zouden zijn, een weer aandacht dienen te geven aan goede vacantie te geven. Wie deze de problemen, die ons bezig hielden actie toch nog ten bate wil laten vóórdat de waterwolf toesloeg. De komen van het Rampenfonds: hij of autoriteiten hebben verklaard, dat z« plakke watersnoodpostzegels! de ramp indien maar even moge- Zaterdag wordt de prijsvraag- lijk geen invloed zou mogen competitie hervat. Tót die dag hebben op de oplossing van andere (eerste post) kunnen de oplossingen grote vraagstukken (dat de van de: woningnood ondermeer). Zo SWlen de tegc- -de puzzle de plaat met itrijdigheden (en niet met wij in Friesland ook onze belang- fouten!!) worden ingezonden, stelling weer uit moeten laten gaan Waarschijnlijk zullen de volgende naar wat ons voordien bezig hield puzzles nu met de tussenruimte van en daartoe behoort het Kinder- een week worden geplaatst; men ziekenhuis. Waarbij we uiteraard krijgt evenwei twee weken de tijd voorop stellen dat geen enkele actie om de oplossingen in te zenden. Op afbreuk zal mogen doen aan het elke briefkaart mag echter maar de grote hulpwerk voor de getroffen oplossing van één puzzle staan. gebieden! Onze bijdrage in de actie voor het vatting van Kinderziekenhuis is om te spre- prijzen zijn: ken in de taal, die in ambtelijke kringen momenteel opgeld doet „in de orde van grootte" van een druppel op een gloeiende plaat. Maar het is een belangrijk steentje, dat wij willen bijdragen: de aan dacht van Friesland vestigen op de III - (111 J. 11.1 III IIII VtOliïgCil W UC ,1- noodzaak van dat Kinderziekenhuis Waddeneilanden; Tenslotte nog even een samen- de prijzen: de hoofd- een reis voor twee personen naar Zwitserland; een reis voor twee personen naar Parijs of België-Luxemburg; een week lang de beschikking over een zomerhuisje op een van de en daarmee andere acties, die het zelfde doel nastreven, stimuleren. Gezien in dit licht, meent de Leeu warder Courant, dat zij de prijs vraag-competitie moet voortzetten. Twee puzzelaars deden sug gestie: stort wat er nu is bi., Jhj verder; boekenbonnen. Voor elke puzzle afzonderlijk worden prijzen beschikbaar gesteld, deels vervaardigd door verpleegsters en personeel van het Diaconessen- huis. Frt zijn voor deze derde puzzle (waai men dus ook deel kan bracht in het Rampenfonds en voeg nemen, zonder de oplossingen van daarbij wat u voor de prijzen uit- de andere puzzles te nebben inge- trok. Afgezien van het feit, dat wij zonden (men zie de L.C. van 24 niet kunnen beschikken over het nu Januari): reeds „bijgeplakte" bedrag dat i s al van 't Kinderziekenhuis en dat de Leeuwarder Courant: reeds op andere wijze haar (financiële en morele) steun aan het Rampenfonds tot uitdrukking heeft gebracht, gulden. een linoleumsnede, een cake, een verzilverd lepeltje, boekenbonnen van vijf en tien .J Burgers namen werk van militairen over Voor zover dat onder de huidige omstandigheden mogelijk is, wordt in Zierikzee alles in het werk gesteld om tot normale omstandigheden terug te keren. De hulp van dc militairen, die nu zijn vertrokken, zal daarbij zeer worden gemist. Reeds enige dagen zijn echter al maatregelen genomen om diensten, die de afgelopen veertien dagen door militairen zijn verricht, te doen overnemen door burger- instanties. De eerste groep grond- en dijk- arbeiders van de Ned. Heidemij. en (Advertentie l. M.) Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende 's werelds beste hoestsiroop Advertentie l. M.) BIJ KEELPIJN PASTI LLE S (Advertentie l. M.) YT*-g-Sfl. Krabben en peuteren maak* d« kwaal steeds erger. De heidei UltSlaO vloeibare D.D.D. dringt diep In en genees! de huid. geneesmiddel tegen huidaandoeningen Verantivoorde uitsonderingen De Sociaal Economische Raad heeft zich in zijn advies aan de minister van Sociale Zaken unaniem uitgesproken voor een arbeidsverbod voor veertienjarige meisjes. De Raad is van oordeel, dat de omstandigheden, waaronder in het algemeen in de ondernemingen, waarop de arbeidswet van toepassing is, wordt gewerkt, veelal een storende invloed dreigen uit te oefenen op de natuurlijke ontwikkeling van het veertienjarige meisje. Deze storende invloed wordt nog geaccentueerd als de werkzaamheden worden 'verricht in een omgeving, waarin volwassenen de toon aangeven. De Raad bespreekt uitvoerig de moeilijkheden, die een dergelijk verbod voor sommige takken van de Neder landse industrie zal meebrengen. Verre weg het grootste deel van het vrouwe lijke personee" wordt betrokken uit de leeftijdsklassen van veertien tot circa 22 jaar. Niet alleen komen er minder meisjes beschikbaar, maar bovendien wordt de tijd. die zij in de industrie werken korter, waardoor de geoefend heid en routine kleiner zal worden. De Raad is daarom van oordeel, dat ruimte dient te worden gelaten voor een verantwoorde toepassing van uitzonde ringsmogelijkheden. Onderwijs De Raad meent verder, dat het arbeidsverbod eerst volledig tot zijn recht komt als de ouders voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel zullen blijken te bezitten om de meisjes gebruik te doen maken van de bestaandé mogelijk heden algemeen vormend of vakonder wijs te ontvangen. Met klem dringt de Raad aan op vervulling van de toezeg ging van de minister, dat hij zoveel mogelijk zal bevorderen, dat de leer- plichtvrije meisjes, die geen bedrijfs- arbeid mogen verrichten, voor haar toe komstige levenstaak worden voorbe reid. ïn dit verband wordt de vraag gesteld, of een verhoging van de leer plichtige leeftijd niet beter aan het be oogde doel -.ou hebben beantwoord. Het belang hiervan treedt duidelijk naar voren, als men zich realiseert, dat het verbod niet van toepassing is op het Roode Kruis vraagt tijdschriften en kranten In verband met de vele aanvragen die uit het noodgebied binnenkomen bij het lectuurdepot van het Roode Kruis om tijd schriften en dagbladen (waaraan tot nu toe steeds voldaan kon worden) verzoekt het Roode Kruis om toezending van liefst actuele tijdschriften en dagbladen. Dat kan portvrij geschieden via de post in pakjes, niet zwaarder dan 3 kg. mits geadresseerd Roode Kruis Tijdschriftendienst Den Haag. verrichten van huiselijke werkzaam heden door veertienjarigen en werk zaamheden in de landbouw. Meisjes, die in de industrie geen plaatsing meer kunnen vinden, zullen dus 1 nen trachten hetzij in de landbouw, ./etzij in de huishouding, aan de slag te komen. De huishoudelijke arbeid is geheel onbeschermd en aan de arbeid van veertienjarige meisjes in de landbouw zijn eveneens bezwaren verbonden. Bij een eventuele regeling van de arbeid in de landbouw dient volgens de Raad het thans uitgebrachte advies mede te wor den overwogen. particuliere aannemers zijn inmiddels aangekomen. In totaal worden op Schouwen en Duiveland 3000 arbeiders verwacht. Het zal nog geruime tijd duren, voordat Zierikzee weer leidingwater zal hebben. Uit Almelo, dat Zierikzee heeft geadopteerd, zullen vijf chauf feurs overkomen voor distributie van drinkwater met tankwagens, waar mede tot dusverre arbeiders van de waterleidingmaatschappij waren be last. Het gevaar voor de electriciteits- voorziening is minder geworden. Om het transformatiestation van de P.E.N., dat gevaar liep overstroomd te worden bij hoog water, is een met zandzakken versterkte muur gebouwd, zodat de stroomvoorziening van een deel van de stad voorlopig is verzekerd. Begoh- is ook met het dichten van de gaten in de dijken van het havenkanaal, dat dreigde te verzanden. Pogingen wor den gedaan een snelle bootdienst tussen Zierikzee en Dordrecht tot stand te brengen. Een moeilijk probleem vormt de riolering. Zolang het water nog in de omliggende polders staat, kan er wei nig worden gedaan om de riolering te herstellen. In een aantal huizen komt bij een hoge waterstand de inhoud van de rioolbuizen in de toiletten naar boven. Het spreekt vanzelf dat dit een groot gevaar voor de volksgezondheid oplevert, waar men voorshands mach teloos tegenover staat. De-enige grote industrie in Zierik zee. N.V. „Zeelandia". een van de belangrijkste fabrieken van bakkerij grondstoffen in Nederland, met 500 man personeel, is weer aan het werk gegaan. Zaterdag zullen ook de bioscoopvoorstellingen worden hervat. Op de eerste avond zullen journaals van de overstromingsramp worden vertoond. De volgende week zullen in het programma weer speelfilms worden opgenomen. De kerk in Finland Hoewel sedert 1923 de Evang. Lutherse kerk in Finland niet meer de uitsluitend bevoon-echte is. omdat er toen volledige vrijheid van godsdienst is ingevoerd, is deze kerk, die 95.4 procent van de totale bevolking omvat, toch in de practijk de staatskerk gebleven. Het getal onkerkelij ken is op papier laag (2.5 proc.), maa: in werkelijkheid en vooral in de grote steden veel hoger. Van de andere kerken is er de Orthodoxe Kerk van Finland met 1.7 procent, die onder de jurisdictie van de Patriarch van Constantinopel staat maar overigens geheel autonoom is; zij was voor de oorlog vooral in Karelië gevestigd, maar werd over geheel Finland verspreid, toen dit gebied aan de Sovjet-Unie moest worden afgestaan. Daar er uit de Czaren- tijd (18091918) hier en daar nog vrij grote orthodoxe kerkgebouwen waren overgebleven, konden deze „ontheemden" ook elders spoedig weer hun geestelijk tehuis vinden. Slechts een zeer gering gedeelte van de bevolking (0.4 proc.)) behoort tot de z.g. Vrije Kerken, de Methodisten, Adventisten of Baptisten, of tot de Rooms-Kath. Kerk. wier missie de grootste vrijheid geniet, voor een belangrijk deel door Nederlan ders werd uitgevoerd, maar alsnog weinig resultaat heeft opgeleverd. Meer dan in de officiële cijfers uitkomt, is de lekenbewe ging van belang, een maar zelden sectari- sche. maar altijd sterk piëtische beweging die door haar „oefeningen" velen uit de volksklasse bindt en op een bijzondere wijze bij de Finse volksziel weet aan te sluiten. Het bestuur van de Evang. Luth. Kerk ligt administratief bij de regering en ook aan de President is daarin een plaats toe gekend. maar in werkelijkheid is er vrij wel geheel zelfbestuur. De bisschopsconfe rentie met 31 leden en de Kerkelijke Raad. die op de kerkfondsen toezicht houdt, ver vullen een toezichthoudende functie. Het eigenlijke kerkbestuur is evenwei di Synode of Kerkvergadering, die uit 11 leaen bestaat fvoor het merendeel ..leken", en om de vijf jaar bijeenkomt. Het land is m zes diocesen verdeeld en over elk daarvan staat een bisschop, benoemd door de. President uit een op democratische wijze samengestelde voordracht. Een van de zes bisschoppen moest de Zweedse taal machtig zijn, daar nog altijd negen procent van de Finnen deze taal als hun moeder taal beschouwen. De bisschop van Turku is tevens de aartsbisschop. Er zijn 57 clas ses of dekenaten en 547 gemeenten, welke laatste ook een grote zelfstandigheid be zitten, hun eigen predikanten beroepen en een „kerkbelasting" mogen uitschrijven, R.K. Kerk in Polen onder voogdij De communistische regering van Polen heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij net benoemingsrecht van de R.K. Kerk ten zeerste is beperkt. Voortaan moet de regering bij de meeste kerkelijke benoe mingen toestemming verlenen: bisschop pen zullen bijv. hun ambt niet eerder mogen waarnemen, dan wanneer het departementaal consent is afgekomen De gehele r.k. geestelijkheid zal de eed van loyaliteit aan de regering moeten afleg gen. Bepaalde, door de communistische autoriteiten niet gewenste bisschoppen of aartsbisschoppen, zullen de nodige toe stemming wel nimmer ontvangen en ook blijkt het nu mogelijk te zijn. dat geeste lijken. die van activiteiten tegen de staat worden beschuldigd, van hun posten ont heven zullen worden. Een en ander schijnt het gevolg te zijn van een recent proces, waarbij vier r-k. priesters en drie leken wegens spionnage en zwarte handel wer den veroordeeld. De regering heeft het gemakkelijker ge kregen om in te grijpen, nu een zeker aan tal patriottische (dat is in wezen collabo rerende) priesters ook in een felle cam pagne tegen de hogere hiërarchie zijn be zwaren heeft geuit. Dit hoeft nog niet te betekenen, dat de pogingen om tot een ..nationale" R.K. Kerk te komen (een tendenz die hier en daar in Tsjechoslowa- kije. Hongarije, maar vooral in China be staat) veel kansen van slagen zouden hebben. Door de nieuwe wet heeft de regering het echter in handen vacante plaatsen geheel met haar welgevallige (en dus collaborerende) priesters op te vul len. Aangezien voortaan ook alleen Poolse burgers op kerkelijke posten benoemd mogen worden, meent men de benoemin gen geheel te kunnen controleren, vooral ook omdat reeds enkele patriottische priesters tot vicaris-generaal van een aartsbisdom zijn benoemd. Dat het in zulke gevallen nogal eens om gesuspen deerde gesehorstel geestelijken gaat. schijnt de Poolse regering geen bezwaar te vinden. Kerknieuws in het kort Aan de Portugees-lsraëlietisohe ge meente te Amsterdam zijn tweeoude gevelstenen overgedragen, die uit het begin van de 17de eeuw dateren en die gemetseld waren in de huizen van twee vermogende en invloedrijke Portu gees-lsraëlietisohe koopliedenHet merkwaardigst is. dat onder de Hebreeuwse bijbeltekst de Nederlandse versie daarvan uit de Staten' vertaling is aangebracht. Geslaagd voor het colloquium, daardoor toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv Kerk, de heren F. Hoekstra en IJ. Strikweda te Leeuwarden. SKOALMASTER ALEAR GJIN SINECURE! Yn it bigjin fan syn forhael oer lt houne- giseljen en -wippen yn de Lj. Kr. fan 14 Febr. '53 lil ds. Kalma efkes trochskimerje, dat in skoalmaster yn eardere tiid net allinne oar- gelist-foarlézer. mar boppedat ek forskate oare forplichtings neikomme moast. soks komt ek noch düdlik ta utering yn de akle fan oanstelling fan myn pake Herre Gerrits v d. Veen ta boppemaster to Driezum yn 1847. ut it offisjele stik folget hjir yn deselde staverjng: ..De onderwijzer zal verpligt zijn de Kerkedtenst met alles wat daartoe betrek king heeft te Driesum, waar te nemj Kerk ten allen tijde schoon te houT Bijbel met zilver beslag te bewaren, Godsdienstoefening in de kerk te bren;.. na het eindigen derzelve weder met zich ie nemen. De onderwijzer zal verpligt zijn het uurwerk in den Toren op le winden, zijnde hem de meeste zorg aanbevolen voor de goede en geregelde gang van hetzelve, moetende het benodigde smeersel door hem worden bekos tigd rustende alsmede op hem de verpligt ing, om de klok op de van oudsher gebruikelijke tijden te luiden. De onderwijzer zal verpligt zijn het kerkhof te onderhouden, de haagen om hetzelve tweemaal 'sjaars te snoetjon, de wandeling om het kerkhof zwart en de straat naar de kerk loopende schoon te houden en zorgdragen dat het hek gesloten blijft." Hurdegaryp. a. DoumaPostma. GEEN LICHT JN LEEUWARDEN? Het artikel „Licht" onder de rubriek „Alle daagse Dingen" in de L. C. van 16 dezer, kan ik volkomen onderstrepen. Het centrum van onze stad is al niet overdadig verlicht en vele winkeliers doven om 6 uur 's avonds ook nog de etalageverlichting, terwijl de rest om 9 of 10 uur de lichten uitdraait, inderdaad krijgt Leeuwarden hierdoor een doods aanzien en zal het publiek niet gauw voor de gezelligheid 's avonds de stad meer ingaan. Zulk een ge zelligheid kost de wandelaar niets, maar de winkelier kan de hoge kosten, hieraan ver bonden. practisch niet meer opbrengen. Verre weg het grootste aantal winkeliers heeft een z.g. piektarief. hetwelk inhoudt, dat (althans in deze maand) het dure tarief a f Oil'.: per kWh ingaat om 6 uur 's avonds. Meermalen is bij onze gemeentelijke overheid aangedron gen op een z.g. zakentarief (al twee jaar in de maak), echter zonder resultaat. Ook is door de organisaties meermalen gewezen op de ge wijzigde functie der winkelstand na de slui ting der zaken (het dienen van het algemeen belang). Met de thans geldende tarieven is avondverlichting van de etalages echter met verantwoord, gezien het t.och al grote onkos- tencijA waar de winkelstand na de oorlog mee velt. Hier ligt een taak voor de ge- meentfc.oke overheid om de winkeliers met een redelijk larief tegemoet te komen. L. F. Schaaf. Voorz. Leeuwarder M iddens landsraad Inderdaad is het. mede lot schade van de winkeliers, zeer bedroevend, dat de etalages 's avonds niet. of onvoldoende, zijn verlicht. Wanneer men als winkelier weet dat de etalage het voornaamste middel is tot stimu latie van de verkoop, dan is het duidelijk, dat hij allereerst aandacht zal besteden aan de inrichting en verlichting van de etalage. Die verlichting moet echter ook betaald worden. Wanneer we een lichtrekening over Januari Inkijken (van een middelmatige zaak aan de Voorstreek) dan schrikt ieder toch zeker van een bedrag van 150 gulden. Neemt men die winkelier dan kwalijk, wanneer hij om zes uur de schakelaar omdraait, vdoral als men weet, dat hij voor zijn stroom van 6 tol 9 uur, driemaal zo veel betalen moet als overdag? Reeds meermalen is het G E B. hierop gewe zen. evenals het gemeentebestuur. Winkeliers weten, dat dure artikelen weinig worden ver kocht en dit gelieven de handelaars in electri- citeit óók te.bedenken. Wanneer er voor win keliers een speciaal tarief bestond, waardoor ze in staat waren veel te branden tegen een redelijke prijs, dan zou de stad 's avond» in een zee van licht baden. Was het niet so. dat Advertentie l. Mv NAAÜff 12-LEEÜWARDEN sedert lange tijd vergeefs geklopt is aan de ambtenarenpoort en dat er plannen bestaan om uit protest de lichten te doven, dan was dit artikel met geschreven. Het bestuur „voorstreek Vooruit". VAN DE BAAN In de L. C. is reeds dikwijls gesproken over het voor en tegen van een gedempte Voor streek, Natuurlijk is er over gesproken, dit is immers een zo belangrijke kwestie, dat ze niet beschouwd mag worden als een onderonsje. Nu lezen we in de pers, dat de demping niet zal doorgaan. Het was een simpel, kort en bondig mededelinkje. Ik vraag me a'f wie zoiets zomaar kan zeggenEr staat niet eens bij waarom dat niet doorgaat en daar zijn we nu Juist zo nieuwsgierig naar. Er is nog iets. iets dat zomaar wèl doorgaat, We krijgen plotseling een nieuwe Eerste Kanaalsbrug. Zomaar en wel een hele dure.. Een dure brug, die we niet nodig hebben om dat het kanaal niet meer gebruikt worclt en we mei een goedkope dam, inplaats van een dure brug. al gebaat, zijn. Door de aanwezig heid van het nieuwe kanaal is immers het kanaal overbodig geworden en wat wordt er nu nog aangevoerd langs dit oude kanaal? Niets, maar dar. ook niets. Het „kanaal" van eerste tot tweede kanaalsbrug is even over bodig als de sloot die Vnorstreek heet en alleen maar een „sieraad" voor de stad inoet heten. De tweede kanaalsbrug kan nog dienst doen voor de enkele schepen die de melk fabriek moeten bereiken, maar waarom deze nieuwe brug. Waarom werd er niet over ge praat? I» Rijpkema. 1 UIT ANDERE mi BLADEN ■■lil De M. L. S. komt, na rijp beraad De schrijver van het Landbouwover- zicht in het „Friesch Dagblad" (a.r.). ir. L. Eringa, secretaris van de Friese C.B.T.B., deelt daarin mede, dat de besprekingen over de Middelbare Landbouwschool in Friesland hun ver heugend einde naderen: dat einde komt zeker niet te vroeg, want deze school moet er noodzakelijk komen en. al hebben de Groningers dan ook hun bezwaren, volgens minister Mansholt heeft deze school zeker voldoende levensvatbaarheid: „De laatste hinderpalen moesten in de provincie zelf worden opgeruimd. Het spreekt vanzelf, dat de school er niet komt. als grote groepen zich daar tegen verklaren. Men zou eensgezind de grondslag van de school dienen vast te stellen. Een tijdlang leek dat bijna on overkomelijk. Maar ook hier kwam met de tijd de raad. In alle kringen wint de overtuiging veld. dat onze school Chris telijk moet zï.jn. Nationaal gezien is dat. de enige oplossing, omdat er geen enkele school op deze grondslag is. Doch regionaal past een Christelijke school eveneens het beste Daarover bestaat weinig verschil van mening meer. Alle tekenen wijzen er nu op. dat men na rijp beraad op deze basis tot overeen stemming komt. Het zal wellicht niet lang meer duren voor de uitspraak komt. Nederland zal dan zijn eerste Christelijke middelbare landbouwschool rijk zijn. De levendige belangstelling'die men overal (ook buiten de provincie) voer deze Christelijke school aan de dag legt. bewijst dat de ingeslagen weg de juiste is". Overvloed of potverteren? In „De Linie"' (r.k.) wordt met de daar gebruikelijke sensationele op maak medegedeeld, dat onze staat in overvloed zwemt en dat in 1952 de raming der belastingontvangsten met een half milliard werd overschreden: het blad wil daarom aan op een dras tisch omgooien van de huidige koers, en, mocht hieraan voor de tegenwoordige regering een prestige-kwestie verbonden zijn, dan kan deze maar beter struikelen om zodoende de baan voor de gewenste nieuwe koers vrij te maken: „Zelfs los van de ook uit overwegin gen van doelmatigheid dringend nood zakelijke reorganisatie van het Staats apparaat (in de ruimste zin des woords). die honderden millioenen aan bezuini gingsreserves bevat, is het duidelijk, dat het „evenwicht" der Staatsfinanciën allerminst zal worden doorbroken door de maatregelen, die het belang van land en volk eist. dat zij thans genomen worden. Deze zijn: opheffing der 5 pets consumptiebeperking: afschaffing der in 1951 gevoteerde belastingen ad 245 millioen per jaar: een eerste (7!£ pets) stap in de richting der leniging van de nood der middengroepen, zoals bepleit ïn het rapport der K.V.P.-commissie: verhoging der pensioenen, alsmede der uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening: een efficiënte regeling ter compensatie der inkomsten derving. geleden door kerkelijke en cul turele instellingen als gevolg der moor dend progressieve belastingtarieven." „Het V r ij e Volk" (P.v.d.A.V zich verwonderende, dat „De Linie" deze voorstellen zo kort na de ramp doet, meent dat in dit betoog een respec tabel aantal fouten wordt gemaakt, vooral omdat de indruk wordt gewekt,- dat de belastingontvangsten steeds maar eer zouden meevallen: ..De schrijver heeft bijvoorbeeld wel gekeken naar de toeneming van de staatsinkomsten van 1951 op 1952. maar geen ogenblik nagegaan of de uitgaven misschien ook zijn gestegen. Hij negeert vrijwel het feit. dat de schijnbare ..mee-; vallers" voor de staat voor een belang rijk deel het gevolg zijn van het inhalen van belastingachterstahd (waar het ministerie van Financiën uitdrukkelijk, op heeft gewezen) en evenzeer het feit, dat toevallige, maar éénmaal optreden de factoren de ontvangsten in 1952 extra hoog maakten. Hij gaat stilzwijgend voorbij aan de tekenen, die er op wijzen, dat de belastingontvangsten over hun hoogtepunt heen zijn en hij doet zorg vuldig zijn ogen dicht voor het andere feit. dat "de uitgaven van het Rijk in de komende jaren zullen stijgen als gevolg van het inhalen van de achterstand in het defensieprogramma. Daarom zijn de voorstellen in De Linie gevaarlijk en olie dom: op een mede door toevallige omstandigheden veroorzaakt overschot baseert men een program van blijvend grotere uitgaven. Dit is potverteren, geen kunst." Gunstige positie voor Nederland ïn verschillende Amerikaanse periodie ken is de laatste tijd duidelijk gemaakt, waarom vele Amerikaanse ondernemin gen thans Nederland als basis voor haar overzeese operaties hebben uitgekozen; er wordt zelfs reclame voor ons land ge maakt. zo schrijft „De N e d e r- 1 a n d s e Industrie" (Werk geversverbond) en daardoor blijven Amerikaanse concerns nog steeds actief belang stellen in devestiging van dochterondernemingen in Nederland en worden er voortdurend meer vestigings plannen in ernstige overweging geno men: „In 1952 zijn meer Amerikaanse doch terondernemingen in Nederland geves tigd dan in de drie voorafgaande jaren tezamen. Van 1949 tot en met 1951 waren het er acht: in het afgelopen jaar bedroeg het totaal tien. Zeven er van waren belangrijke bedrijven. Op d'.t ogenblik zijn bij genoemd bureau en bij de Nederlandse regering, voor wie dit bureau als uitkijkpost en doorgangscen trum fungeert, een dertig a veertig ge vallen in behandeling. Hiervan zijn zeven in een vergevorderd stadium van voorbereiding gekomen en in de eerst volgende maanden worden hieromtrent beslissingen verwacht. Daar zijn op nieuw grote projecten bij voor de vesti ging in Nederland van industrieën, die voor ons land nieuw zijn. o.a. een fabriek van offsetnersen. Deze zou uiteraard hoofdzakelijk voor de buitenlandse markt dienen te werken. Het is opmer kelijk. hoe vaak aan Nederland de voor keur wordt gegeven voor bedrijven, die hun afzetgebied buiten Nederland moe ten vinden. Er ziin de laatste jaren meer orojecten in Nederland tot stand ge komen dan in alle andere Eurooese lan den te zamen. Ook niet-industriële ondernemingen, b.v. aankoopbureanx. beschouwen Nederland als geschikte basis voor het centraliseren van hun activiteit. In deze richting schenkt men thans eveneens aandacht aan het feit. dat Nederlandse ondernemingen in staat zijn om diensten voor Amerikaanse onlerneminpen in het buitenland te ver richten. zoals voor het uitvoeren van nhemev*werken het ondernemen van haven-aanleg, e. d."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2