Mansholt over perspectieven van de landbouw Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Chefarine 4 £ouióa'ó TAAL-ZICHT 2 LEEUWARDER COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Landbouwbegroting passeert Eerste Kamer De Eerste Kamer is gister gereëd gekomen met de behandeling van de begroting van Landbouw, welke zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. In zijn antwoord op de verschillende sprekers ging minister Mans- holt in op de algemene situatie. Volgens hem is een grote daling van de prijzen op de wereldmarkten niet te verwachten, hetgeen hij voor onze export van betekenis achtte. Op de vraag van de heer H. D. Louwes (v.v.d.) of de minister met hem van oordeel is, dat de boeren een moreel recht hebben op steun als het slecht gaat. antwoordde de minister bevestigend. Toch meent hij op dit punt. voorzichtig te moeten zijn om te absolute garanties te geven. Ook offers Het is de stellige overtuiging van de minister dat de pogingen o.m tot Europese landbouwinte- gratie te geraken, krachtig moeten worden voortgezet. Hierbij zal Nederland zeker gebaat zijn. al ontveinst de minister zich niet. dat integratie ook belangrijke offers van ons land zal vragen. Benelux niet onbevredigend De mening, dat het resultaat van de Benelux voor de land- en tuinbouw onbevredigend is, onderschrijft de1 minister zeer beslist niet. Er is een I belangrijke toeneming van de agra rische uitvoer op de Belgische markt. Een reële grond voor ontevredenheid bestaat echter ten aanzien van het ont breken van arbitrage, welk recht uit het land'bouwprotoeol is gelicht op Fijnaart kreeg eerste inwoners terug Grote schade is aangericht De burgemeester van Fijnaart, een plaats gelegen ten zuiden van Willemstad in West-Brabant, heeft enkele honderden inwoners toe stemming verleend gisteren naar hun woningen terug te keren. De kern van deze. gemeente is droog gebleven en zij die terugkeerden moesten op de Zondag van de ramp uit voorzorg vertrekken. Hun huizen hebben van het water niet te lijden gehad en zij vonden derhalve hun bezit ongeschonden terug. De oppervlakte van Fijnaart is 4500 ha, waarvan 3000 ha is ondergelopen. Het aantal inwoners bedraagt 5150. 32 doden zijn reeds geborgen. 43 per sonen worden nog vermist. Er werden 81 woningen en 13 boerderijen vol komen verwoest. 65 woningen zwaar beschadigd en 566 woningen licht be schadigd. 2200 stuks vee gingen ver loren. Naar schatting bedraagt de directe schade in de gemeente onge veer 6Vï millioen gulden. Op een tweetal plaatsen in het pol derland werd het vee geïsoleerd. Tot op heden is men er nog niet in ge slaagd, de beesten uit hun benarde positie te redden. Het herstel van dit zwaargetroffen gebied is met kracht ter hand genomen, doch het zal maan den duren, voordat alle inwoners .van Fijnaart naar hun woonplaats kunnen teruggaan. Dat er geholpen wordt blijkt uit het feit, dat de arbeiders uit Roosendaal hebben aangeboden hun vrije Zaterdagmiddagen, evenals de nog beschikbare snipperdagen te be steden aan herstel en opbouw van de getroffen panden en dat een groep meisjesstudenten haar hulp heeft aan geboden voor het vormen 'van „slik- ploegen" bij het schoonmaken der huizen. In een paar uur een nieuwe dijk Krachttoer in Zeeland Rijkswaterstaat Zeeland gaat volgende week een tour de force lanceren; men wil in samenwerking met duizenden militairen en met de Spoorwegen in vier tot zes uur een dijk van twee kilometer aanleggen. Dit gaat gebeu ren rondom Bath in Zuid-Beveland, om aan de nog steeds kwalijke situatie in de „slurf" van dit eiland een einde te maken. De dijk, die anderhalve meter hoog en drie meter breed moet worden, komt van de buitendijk recht ten Zuiden van Rilland en buigt naar het Oosten af, naar de bin nendijk ten Oosten van Rilland. Men wacht dood tij af. aldus Het Parool Dat is omstreeks 21 Februari, dan zakt 't water zo laag dat men kan werken. In vier tot zes uur moet het werk gereed zijn. Als de dijk het de eerste dag houdt, zal men door hem telkens te verhogen de situatie meester kunnen blijven. Britse straalvliegtuigen voor liet midden-Oosten Het. Britse Lagerhuis heeft zich gister avond met 267 tegen 238 stemmen uitge sproken voor het leveren van straalvlieg tuigen door de Britse regering aan Egypte en de andere landen van het midden- Oosten. •200 JAAR GELEDEN Negotie nieuws De Wolle manufacturiers van Londen en de Nabuurige plaatzen hebben be sloten om aan liet Parlement te ver zoeken, dat dé invoer van Ifrzc Wol en Ga am zonder belastinge mag inko men, door dien hare Fabryken daai door mc.rkelyk verbetert zouden wer den, daar is insgelyks een inschryving voorgeslagen om eenige duizenden van de beste Schapen na Ijrland te zenden ten einde dezelve daar aangefokt wor dende. voor onze Wollen Stoffen van dies te meer nol mogten zyn, Leeuwarder Saturdagse Courant, 17 February 1733. J verzoek van de Belgische regering. De minister ziet nog geen mogelijkheid hierin verandering te brengen. Hij moet toegeven, dat er een zekere mate van willekeur is. wanneer men een zijdig de minimumprijzen vaststelt, zo als thans in België gebeurt. Op een vraag van de heer Rip (a.r.) antwoordde de minister, dat tijdens het verblijf van Foster Dulles in ons land ook over de Amerikaanse invoer beperkingen is gesproken. Een voorontwerp Landbouwwet is practisch gereed. Het is thans om advies naar de S.E.R. De ramp Onder zeer groot voorbehoud deelde minister Mansholt mee, dat 800 ha. wintertarwe onder water staat als gevolg van de ramp. Hiervan moet 700 ha. als verloren worden be schouwd. Voor dit jaar valt te rekenen op minder aanplant van 27.000 ha. granen, 10.000 1^. suikerbieten, 7000 ha. vlas, 5000 ha. peulvruchten en voorts o.a. 500 ha. uien. Wat de pootaardappelen betreft, voor de oogst 1954 verwacht de minis ter geen moeilijkheden. Voor de oogst 1953 worden reeds maatregelen ge nomen. Getracht wordt 2000 ton poot- aardappelen bijeen te brengen, de helft van deze hoeveelheid is reeds bijeen. Er zal worden nagegaan of de ex portbeperkingen, die na de ramp zijn 'ngevqerd. in de naaste toekomst kunnen worden verzacht. Kamerleden aan het woord Voor de minister aan het woord kwam hadden de landbouwdeskundigen van de Eerste Kamer-fracties de be groting besproken. De heer Louwes (v.v.d.)' behandelde de exportposil Wanneer het met de export eens mis mocht gaan, dient men duidelijk te weten, wat de juiste waarde en beteke nis zijn van de exportgaranties. Deze zijn thans' niet geheel duidelijk. Dè morele rechten voor de land- en tuin bouwers dienen te worden vastgelegd, indien de exportprijzen dalen beneden de kostprijzen. De heer Kolff (c.h.) achtte de bestaanszekerheid van de boer in hoofdzaak te liggen in eigen krachten, al is in bijzondere omstandig heden overheidsbemoeiing nodig. In sommige landbouwkringen is men echter het verlenen van regeringssteun als een natuurlijke naatregel gaan be schouwen. De heer Rip (a.r.) drong er bij de minister op aan, dat deze be vordert, dal de bedrijfsgenoten bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen mechanisch uitvoeringsapparaat gaan vormen. Men geve hier reële be voegdheden. De heer Rip kon zich met 's ministers denkbeelden, omtrent de landbouwintegratie verenigen. Bevredigend De wijze, waarop de garantieprijzen worden vastgesteld, wekt geen groot, vertrouwen aldus de heer Mertens1 (k.v.p.). Hij vroeg afschaffing van de veevoercistributie, omdat de markt, verzadigd is. De heer Hoogland (arb.) meende, dat de situatie in de landbouw bevredigend kan worden genoemd. De integratie gedachte juichte hij toe, maar deze is niet te verwezenlijken op korte termijn, Voorts vraagt de heer Hoogland o. a. aandacht voor de boerenwerken bij de werkgelegenheidspolitiek. De tot toe gevonden objecten brengen geen verlichting. De huidige regeling dient dan ook te worden ingetrokken. De heer Brandenburg (c.p.n.) meen de, dat de begroting geen aanleiding kan geven tot optimisme. Het land bouwbeleid versterkt de positie van onze landbouw niet, doordat er te veel is ingesteld op de export en dan nog naar enkele bepaalde landen. Geen communisten in Watersnoodcommissie Motie Burger aangenomen in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire correspondent) Dinsdagmiddag heeft de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. L. G. Korten- horst, de leden van de bijzondere Kamercommissie voor de watersnood- 1953 benoemd. Deze commissie zal zich bezighouden met alle aspecten van de nationale ramp; voorts zal zij discus sies in de Kamer over te nemen maat regelen voorbereiden en bij voor komende gelegenheden overleg met de regering plegen. De commissie zal bestaan uit vijftien leden en een gelijk aantal plaaTervan- gers. Alle fracties zijn in de comn^u-le ver tegenwoordigd met uitzondering"* van de communistische. Voor de benoeming had de Kamer namelijk een door mr. Burger (P.v.d.A.) mede namens prof. Romme (K.V.P.dr. Schouten (A.R.), de heer Tilanus (C,H.) en prof, Lemaire (K.N.P.) ingediende motie aanvaard met 73 tegen 11 ('C.P.N. en V.V.D.) stemmen aanvaard. Deze motie, waarbij de Kamer als haar wens te kennen gaf. dat geen leden van de C.P.N.-fractie in deze commissie zouden worden .benoemd, werd uiteraard fel dooi de heer Gortzak (C.P.N.) bestreden. Ook prof. Oud (V.V.D.) had bezwaren; hij achtte het niettegenstaande zijn bezwaren tegen de houding der commpnisten niet verstandig hen buiten deze commissie te houden. De heer Burger achtte dit wel noodzakelijk, zowel om redenen van staatsveiligheid als om de eventuele slechte indruk in binnen- en buitenland. De commissie wordt gevormd door de heren Chr. van den Heuvel (A.R.), Schilt- huis (Arb.). Schmal (C.H.). Burger (Arb.), Ten Hagen (Arb.), Mol (K.V.P.)Lucas (K.V.P.)Den, Hartog (V.V.D.), Verkerk (A.R,), Vondeling (Arb.). Van der Feltz (C.H,3, Cornelissen (V.V.D.)N v d Heu vel (K.V.P.), Welter (K.N.P.) en Van Meel (K.V.P.) Discussie over de Belgische koning Tegenstrijdige berichten Er is in België nog steeds een onver kwikkelijke discussie gaande over de gezondheidstoestand van koning Boude- wiim- De achtergrond daarvan is kenne lijk het onbehagen over de grote invloed, die de stiefmoeder van de koning, de prinses van Rethy. op het hof en de koning zou uitoefenen. Volgens sommigen zou het op haar aandringen zijn ge weest. dat de koning de eerste maal naar het Zuiden zou zijn vertrokken, In de Kamer werd gisteren van socialisti sche zijde opheldering gevraagd over de „tegenstrijdige geruchten .omtrent de gezondheid van de koning", De premier, van Houtte, heeft daarop geantwoord dat koning Boudewijn „ernstig ziek" is,dat hij voor herstel van zijn gezondheid „een minder ruw klimaat, dan het onze gedurende deze bijzonder, koude winter" nodig had en. dat hij, om erger te voorkomen, enige weken rust moest houden. Om de verwarring nog te vergroten, verklaarde gisteravond dokter Georges Luigi, die de koning te Antibes heeft onderzocht, dat de koning niet ernstig ziek is en dat hij zijn normale werk zaamheden binnen een paar weken zou. kunnen hervatten. Uit Brussel wordt bericht, dat bij af wezigheid van koninigBoudewijn de jaar- li.jkse herdenkingsdienst voor koning Albert, die 19 jaar geleden -jbij het berg beklimmen om het leven kwam. bijge woond werd door prinses Josephine Charlotte en door prins Alexander, de tienjarige, zoon van koning Leopold en. de prinses van Rethy. Koning Boudewijn woonde in zijfi villa te Antibes met zijn vader, stief moeder en zijn broer, prins Albert, een' mis ter nagedachtenis aan zijn groot vader bij. (Advertentie l. M.) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n 4tje doet wonderen! 1 Januari: 10.434.883 inwoners Sterftecijfer daalde in 1952 Groot vertrekoverschot Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het voorlopige be volkingscijfer van Nederland op 1 Jan. 1953 10.434.883. De toeneming over het jaar 1952 bedroeg ruim 106.000 zielen. Het aantal levend geborenen was in 1952 232.521, enkele .duizendtallen hoger dan in 1951 (228.631). Berekend per 1000 inwoners bleef de geboorte op vrij wel gelijk niveau (22.4 0/00 in 1952 tegen 22.3 0/00 in 1951). Daartegenover was het sterftecijfer opnieuw lager (76.020 overledenen of 7.3 per 1000 in won af«5tegen 7.5 o/00 in 1951). Ook de zuiget gensterfte bleef verder terug lopen "(22.5 per 1000 levend geborenen in 1952 tegenover 25.1 in 1951). Per saldo bedroeg het overschot van gebo renen boven overledenen laö.oOl (tegen 151.437 in 1951). Tegenover deze natuurlijke aan was stond in 1952 een overschot van uit Nederland vertrokkenen boven het aantal in ons dand gevestigden van 47.665 tegen over een_ vertrek overschot van 22.433 in 1951. De toeneming van dit vertrekover schot is een gevolg van een b^nigryk groter aantal vertrokkenen (81.000 in 1952 tegenover 67.000 in 19gl) en daar naast- van een lager aantal uit het bui tenland (0. a. Indonesië) in Nederland gevestigden (34.000 in 1952 tegenover 45.000 in 1951). Het was lager dan in 1951 (875383 of 8.4 per 1000 inwoners tegen 90.22'o of 8.8. 0/00). Ook de buitenlandse militairen vertrokken Slechts enkele specialisten bleven DÉ luizenden militairen uit vijf landen) die Nederland na de over stromingsramp te hulp zijn gesneld, zijn naar hun bases teruggekeerd. Siechts enkele gespecialiseerde een heden en materieel bleven achter. Zo keerden 18 a 1900 Amerikaanse militairen naar Duitsland terug. Slechts twaalf man bleven achter met een officier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstallaties en vijftien ducks. Al het Engelse luchtmacht- personeel is teruggekeerd. De Engelse troepen vertrekken vandaag weer naar Duitsland. Zeven van de negen heli copters van de Britse marine gaan vandaag terug, evenals het Britse Rijn flottielje. Van de Engelsen blijven slechts twee helicopters, vijf ducks met veertien man. - vijf zuiverings tanks met bemanning en twintig mili tairen in Hoek van Holland achter. Ook de Canadezen van de 27ste infan teriebrigade "in: Duitsland, die op Goeree-Overflakkee cadavers hebben opgeruimd, zijn naar hun basis terug gekeerd. De twee bataljons Franse genietroepen hebben eveneens hun werk beëindigd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn weer naar België vertrokken. Watersnood dreigt op Walcheren en Beveland Bij Kruiningen en Krabbendijke zijn bij de buizen der waterleiding door de wer king en de druk van het binnengevloeide zeewater uitschuringen ,en onderspoelin gen ontstaan, die zeer zorgelijk worden geacht. Deze zullen de watervoorziening van Zuid-Beveland en een gedeelte van Walcheren onmogelijk maken als de buizen breken of ernstig gaan lekken. Zodra men hiervan op dè hoogte is ge komen, is men begonnen met het treffen van maatregelen. Deze maatregelen be staan uit een bekisting,, een steenbestor- ting of een systeem van jukken om de buizen te steunen. Met man en macht wordt thans gewerkt om de situatie meester te worden. Men hoopt vooralsnog hierin te slagen. Veevoederdistributie loopt ten einde Minister Mansholt heeft gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld, dat naar zijn mening het binnen afzienbare tijd mogelijk is te komen tot opheffing van de veevoederdistributie. De voergraanprijzen zullen per 1 Maart met een gulden per 100 kg worden verlaagd. De rechtbank te Ostrava (Tsjecho- slowakije) heeft twee van de negen Slowaken, die daar terecht stonden wegens „spionnage". tcr/^Nd veroordeeld. Twee anderen kregen levL_.'.Ang en de rest gevangenisstraf, vari ërend van twaalf tot 25 jaar. Indiase ambassadeur bij Stalin Onderwerp onbekend Stalin heeft gisteravond de Indiase ambassadeur in Moskou, Menon, in het Kremlin ontvangen. Het onderhoud, dat een half uur duurde, werd ook bijge woond door de Russische plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken. Malik, meldt Reuter. Volgens de Indiase ambassade was het onderhoud vriendschappelijk geweest. Men deelde echter niet mee waarover werd gesproken". In kringen van de Ver enigde Naties te New York hechtte men volgens Reuter geen buitengewone be tekenis aan het onderhoud. Men achtte het meer dan waarschijnlijk, dat de Koreaanse kwestie het onderwerp van de bespreking was. Niets wijst er echter op. dat India van plan is wederom het initiatief te nemen tot stappen om tot beëindiging van de oorlog in Korea te komen. A.F.P. meldt, dat Stalin ook dr. Saifoeddin Kitsjloe. de voorzitter van de „Raad van Indiase vredespartisanen", ontving. Frans vliegtuig in Berlijn verongelukt In de Franse sector van Berlijn is gister avond een tweemotorig Frans militair vliegtuig neergestort, waarbij zeven per sonen om het leven kwamen. Er waren geen overlevenden. Het ongeluk gebeurde kort na de start. Uit de sporen, die het vliegtuig bij het neerkomen maakte, meende men te kunnen opmaken dat het weer naar het vliegveld wilde terugkeren. Het toestel werd volkomen vernield. Henry Ford jr. voorstander van vrije wereldhandel Henry Ford jr, president van de Ford Motor Compagny, heeft te Chicago een rede gehouden, waarin hij er bij de Ameri kaanse regering op aandrong de vrije wereldhandel te bevorderen door ophef fing van alle tarieven, van het quotastelsel voor de invoer en-van de wet, welke de regeringsaankopen van buitenlandse pro ducten beperkt. Hij zeide, dat de Ameri kaanse zakenlieden voorstanders zijn van concurrentie en particuliere onderneming en een hekel hebben aan socialisme en geleide economie. „Wij beschuldigen onze buitenlandse buren ervan, dat zij niet door de geest be zield zijn, welke de Amerikaanse industrie groot heeft gemaakt. Wij smeken hen ons voorbeeld te volgen. Daarom zeg ik, laat ons ook in praktijk brengen wat wij zeg gen. in die gevallen, dat wijzelf en onze geallieerden er werkelijk enig voordeel van' hebben. Laten wij onze vrienden een behoorlijke kans op de Amerikaanse markt geven. Ik ben van mening, dat wij ge makkelijk elk jaar nog voor ongeveer vijf of zes milliard dollar aan goederen uit het buitenland zouden kunnen afnemen", aldus Henry Ford jr. Eisler nog in de Oost-zone De voormalige leider van het opgehe ven Oost-Duitse voorlichtingsbureau, prof. Eisler, is gisteravond voor het eerst sedert de opheffing van het bureau (in Decem ber 1952) als propagandist in het openbaar opgetreden. Eisler sprak in de overvolle theaterzaal van het „Huis van de Sovjet-Cultuur" in Oost-Berlijn over de politieke vluchtelin gen. Uit dit optreden van Eisler blijkt dus dat de geruchten, volgens welke ook hij naar het Westen gevlucht zou zijn, onjuist Een 26-jarige Franse spoorwegman uit Saint Tricat, die na een auto-ongeluk, dat hij enige tijd geleden heeft gehad, aan geheu genstoornissen lijdt, vergat zijn trouwdag, Terwijl de bruid, de burgemeester, de pastoor en de familieleden gereed stonden, fietste hij in alle gemoedsrust over een landweg. De bruiloft ging, althans die dag, niet door. Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ede en te Lage Vuursche: H, N. van Hensbergen te Schalkwijk. Bedankt voor de benoeming tot hulp prediker "te Oost-Vlieland: J. H. C. Israël, a s. emeritus predikant te Vaals; voor Nijverdal; H. van Gosliga te Hattem; voor Voorburg: J. v. d- Velde te Rotterdam- Feijenoord. Geref. Kerken. Beroepen te Ten Post: J, v. d. Zanden, cand. te Groningen, Aangenomen naar Ens (N.O-P.): H. T. van Bochove te Een (Dr.), die bedankte voor Ezinge, Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Houston (Canada). (Christian Reformed Church): B. Nederlof te Dokkum. Bedankt voor Ede: W, F. Laman te Rot terdam-West, Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagte- lcerke: H- van Gilst- te Elspeet; voor St. Annaland: M. v. d. Ketterij te Alblasser- darn. GROTE STRIJD FEUILLETON door JAN TEMPEST 16 zorgen, dat die man je geen kwaad doet". „Wel. nu nog mooier....!" riep hij, zijn lichte, ruige wenkbrauwen fronsend. „Mag ik u nog eens vragen, wie u is en wat u hier doet?" „Mijn naam is O'Geary. Louisa O'Geary en wat ik doe is, dunkt me. duidelijk genoeg. Ik probeer dit arme, verwaarloosde en versohrikte kind te kalmeren". „Verwaarloosd, zegt u?" klonk het „Wie is En wat voert u hier uit scherp met zo rond te zwerven?" luidde ..Ja. dat zet ik en het woord ,s. not Louisa's wedervraag. „U maakt Rosie veel te zwak. Van twee dingen een: of aan het schrikken. Gaat u als 't u blieft BW Patroon moet een grote gek zijn of ■weg". hij geeft geen sikkepit om het kind Hij keek haar koeltjes aan. terwijl hij P^TOon?" zijn dunne lippen op elkaar drukte. „Meneer Torre Steger U is zeker zyn „Waar is Veronica? Juffrouw Darsall?" secretaris? Nu. ik benijd u met.' vroeg hij toen. „Ze is toch zeker niet ..Niet? Zoudt u zo goed willen zyn. uitgegaan?" de nogal merkwaardige uitlatingen van „Dat moogt u wel vragen.maar ik uw kant nader te verklaren?" kan er niet op antwoorden". „Neen, tenminste niet op dit uur var. In zijn oude kamerjas, met zyn sluik de nacht. Iedereen met ook slechts een en ongekamd haar was hij zeker geen greintje gezond verstand kan zi >1 hoe imposante figuur. Zou hij misschien de dit kind behandeld is. Ze is nieU/neer secretaris van Torre Steger zyn en dan vel over been en doodsbang. Dat daarenboven een van Veronica Darsall's valt helemaal niet te verwonderen. Kijkt bewonderaars, vroeg Louisa zich met u deze kamer maar eens aan!" enige minachting af. Wat waren mannen „Wat mankeert er dan aan?" toch dwazen! „Alles.... voor een kind van Rosie's „Wat bedoelt u daarmee. Is juffrouw leeftijd, dat erg overspannen is". Darsall hier of is ze t met. „Licht u dat nader toe, alsjeblieft", en uit°de hoMte -Verklaren, toelichten! Hebt u bijgc- keurig het hoofd "oSieLën volkomen woordenboek ingesl kt Ik ben Nooithadden mTn^op ^tooTSt t. VcSten, VïJ bUna middSS, Teniekletst' K"Cht SokkelTdbor^itofoomfltu "neem „Als u dat 'weten wilt. moet u maar £osie mee naar mijn kamer en zal pro- op haar kamer gaan kijken. Maar gaat h'aar- voor de verandering, lekker u hier liever weg. U maakt Rosie nog te d°en slaPen- meer overstuur." deze woorden stond ze vastberaden „Onzin! Voor mü is ze niet bang". op, met Rosie in de armen. Helaas werd „Waarom beeft ze dan zo?" hernam haar plan om op waardige wijze de ka- Louisa, die beschermend haar arm op mer te verlaten min of meer verijdeld het tere figuurtje had geslagen. „Wees doordat de kamerjapon van haar schou- maar stil. lieve Rosie. alles is in orde. ders op de vloer gleed. Je behoeft niet bang te zijn. Ik zal wel „Veroorloof mij, een ogenblik!" Meteen bukte hij zich snel, raapte het kledingstuk op en drapeerde het om haar heen. Ze zag, dat hij lange, slanke han den, met spits toelopende vingers had, zijn enige aantrekkelijkheid, vond ze kritisch. .Zijn optreden liet veel te wen sen en zelfs zijn beste vriend zou dat magere kleurloze gezicht niet anders dan doodgewoon kunnen noemen. Zijn voorhoofd was te hoog, zijn neus te lang, zy,n lippen waren te dun. „Dank u", sprak ze kortaf. „Goeden nacht!" „Goedennacht, juffrouw. Geary. Ik verwacht morgenochtend nadere inlich- tingen uwerzijds", antwoordde hij koel. „Intussen neem ik aan, dat u zich zelf een autoriteit op het gebied van kinder verzorging acht". „Helemaal niet. Alleen heb ik 'toeval lig een behoorlijk dosis gezond ver stand", zei Louisa kalm. En meteen ging ze hem met opgeheven hoofd voorbij. Tot haar grote opluchting poogde hij niet haar te volgen. Blijkbaar, dacht ze min- acK"~od, was hij het type man. dat des- noa^ de hele nacht zou kunnen redene ren, zonder ooit toe te geven, dat hij on gelijk had. Nu, hij behoefde zich niet te verbeelden, dat hij haar uit het veld kon slaan door als een woordenboek te pra ten! „Waar gaan we heen?" fluisterde Rosie zenuwachtig, toen Louisa zich met haar door de.gang spoedde. „Ik dacht, da't je het wel prettig zou vinden, vannacht in mijn kamer te sla pen, Daar zijn geen spinnen en mijn bed is heus gróót genoeg voor ons beiden", antwoordde Louisa geruststellend. „O, alsjeblieft! Dat zal heerlijk zijn," zei Rosie gretig, terwijl ze over Louisa's schouder achteruit keek. Meteen begon ze weer te beven, „Hij.... hij.is daar", stamelde ze. „Zou hij dat gehoord heb ben? Van die spinnen?" „En wat zou dat dan nog? Heel veel mensen hebben 't land aan spinnen". „Juffrouw Darsall zegt, dat alleen laf aards er bang voor zyn". „Dat is nonsens!" „Ze zegt het toch". „Nu ik vind, dat zo'n klein kind als jij niet zo dapper behoeft te wezen. Als :iè ouder wordt, zul je leren, dat spinnen je geen kwaad kunnen doen en je zult niet meer op ze letten". „Hij is nooit bang", „O. hij is een man. En mannen zijn niet bang uitgevallen. Kijk, hier is mijn kamer en daar ligt mijn zuster, diep in slaap". Rosie keek even. zonder veel belang stelling naar Mandy. En toen Louisa haar zachtjes op het bed legde, kwamen er weer tranen in haar ogen. „Hij was boos, hè?", zei ze angstig. „Ik vind het naar als hy boos op me is". „Treur er maar niet over, kindlief. Hij is geen erg aardige man en hij weet niets van kleine meisjes af"! Rosie keek haar verbaasd aan, ja", riep ze toen, „hij is wèl aardig en ik houd van hem! Ja. ik houd van hem, meer dan van iemand anders". „Van die man?", vroeg Louisa onge lovig. „Waarom, Rosie? Waarom houd je van hem?" „Omdat ik zijn klein meisje ben en hij van mij houdt". „Wat zeg je?", vroeg Louisa ver schrikt. „Wie is hij dan?" „Oom Torre". „Lieve hemel!" Toen Louisa zich naast het kind in 't ruime bed liet glijden, had ze het ge voel, een grote dwaas te zijn. Dus dat was Torre Steger? De beroemde Torre Steger, de enige aanleiding voor haar en Mandy's verblijf hier! Torre Steger, de eigenaar van het kasteel en haar pa troon? De ontdekking was waarlijk ver bijsterend. Wat moest hij wel van haar denken? Hoe kon ze zo dom zijn ge weest? Ze had haar verontwaardiging de vrije loop gelaten en vermoedelijk alle plannen van Mandy grondig in de war gestuurd! (Wordt vervolgd) Beurs van Amsterdam 3—3% Ned. '47 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 A. K. Van Berkel Calvé Delft C.i Fokker Ned. Ford Ned. Kabel Philips g.b.' Unilever C.' Ned. Gist- en Spir. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Holl Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Nederl. H. V. A. Javasche Cult. Mij. Deli Bat. My. Deli Mij. Senembah Mij. Aniem Amst. Ballast Mij, Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. Ned. Bakkerij C.v.A. A C.V.A. C.v.A C.vA. C.vA. C.v.A Slot 17 Febr. 941li 945|s 95s/la 978/8 1641/o 1023/7 124 107 1601/h 1833/8 199 130 l/j 3113/4 9LB/g 1283/4 441), 1143/4 1251/4 381/4 461/4 691/4 2131/j Slot 18 Febr. 951/4 94fi/8 955/u 9?3/s 1651/g 102 125 1603/4 1851/g 131 3127/a 891/, 961/4 1401/j 138 119 1251/4 1277/g 1431/3 10251g 431/4 1123/4 82n/o 761/4 675/8 1251/3 383/8 84 531/4 4615/16 IV LA/ ie zich een oordeel wil veroorloven op het punt van wat „taal" voor de mens is, en wat een bepaalde taal voor de gemééns- schap van een volk en voor elk lid daarvan afzonderlijk, betekent, heeft aan z'h school kennis niets. Ook curiositeiten als de ge schiedenis van een woord, verwantschap tussen talen, e.d. zijn voor hem-, voor zijn doel, van geen belang. Het ongemoliueerdsle echter is wel: van zn gevoel, z'n sentiment uit te gaan en daardoor zn standpunt ie laten bepalen. De zekerheid van het gevoel kan zo licht berusten op traditie, op voor oordeel, op „zo vind 'k liet nu eenmaal" en waaróm dit laatsteOmdat elke verbreking van een vaste gewoonte prikkelend en hin derlijk is; denken we slechts aan de ver andering van de spelling, die toch immers de taai-zelf volkomen intact liet (laat). Nee, voor kwesties als de bovengestelde moet gegraven, diep gegraven, gedolven worden in vèr van de oppervlakte ruslende lagen, in die van het oennenselijke. Men zou kunnen zeggen: „taal" is een zo van zelfsprekend verschijnsel, we spreken bijna zo onbewust als we ademen en lopen, elk klein kind heeft na enkele jaren, zonder op zettelijk onderwijs, al. spelend, de laai van z'n omgeving vrij aardig te pakken, wat is er simpelerP Maar 't zijn juist die kwali ficaties en dat vanzelfsprekende die „taal", „taal leren", „taalbeheersen" zo wonderbaar doen zijn. Wat moeilijk te leren is, is/ mak kelijker te verklaren dan wat vanzelf gaat en dieper menselijk is. Juist de verrichtingen dié voor elke mens naluur-noodzakelijk zijn, liggen in de bodem vanhet menselijke ver ankerd en.... gaan vanzelf. En herinneren we ons wat „taal" zeggen wil: de objectieve wereld wordt tot een nieuwe, subjectieve, omgetoverdeen van bewuste gééstelijke dingen (en, toveren gaat immers vanzelfI Zien we in, dat dieper boren de nood- zakelijlte voorwaarde is om- tot het wezen van taal door te dringen en tol een ver klaring van het verschijnsel te komen: dat een gemeenschap zijn taal niet ver'zaken wil, die juist hoog houdt en gerespecteerd wénst, dan kunnen we het niet builen een stukje sociologie stellen. De groep mensen die een taalgemeenschap zijn, zijn verbonden o.m. door hun taal, de moedertaal, het ge meenschappelijke wereldbeeldDe gehele mensheid vormt één keten van duizenden schakels; wat we „de taal" noemen is een grote verscheidenheid van moedertalen. Onder „de taal" Zriuden we dan ook het liefst verstaan: heel algemeen de gave van spreken, die elke pasgeborene om z'n mense lijke bestemming te bereiken, deelachtig is, ofwel: de bonte verzameling van al die moedertalen. „Moedertaal" is een begrip met veel meer werkelijkheid dan „taal", daar taal enkel en alleen als moedertaal voorkomt. (Tussen haakjes: men legge geen sentimentaliteit in deze term: zuiver zake lijk gezien, is het de allerbeste). Taalgemeenschap en moedertaal zijn op elkaar aangewezen: het een is ondenkbaar zonder het ander, en staan onafgebroken in wisselwerking. Bezien we nu. vanuit de taal gemeenschap de moedertaal, Niet alleen dat de hele wereld een geleding van zulke taalgemeenschappen is, deze. zijn ook merk waardig vast en taai. De politiek (macht!) kan staten vormen, splitsen en samenvoegen, van hoe tijdelijke, voorbijgaande aard blijkt de staats-gemeenschap tegenover de taal gemeenschap. Die, hoe verdrukt, stand houdt. Deze historische waarheid, wijst er reeds op, dal de Schepper daarmee iels heeft voor gehad: dat er grotere belangen met de taak dan met dé staats-gemeenschap gemoeid zijn! En welke dat zijn? Deze; het leven van de taalgemeenschap verzekert ook de- komende geslachten het gevoel van vanzelf sprekendheid van het bepaalde wereldbeeld. Dit houdt tevens in: dat de komende ge slachten als 'i ware een natuurgegeven ruimte voor innerlijk gelijkgericht handelen vinden, waarop niet in de laatste plaats alle cultuur berust. De taalgemeenschap is het milieu, dat. de bij uitstek gunstige gelegen heid biedtdat, dovr de gelijkheid van taal, de mens als sociaal wezen zijn taken vol brengen kan. Want, wat is het- princiep waarop de taalgemeenschap opbouwt? Niet op het natuur lijke, het biologische (afstam ming. ras); niet. op de wil (macht), zoals dé staatsgemeemchap, en ook niet de wil van de leden zelf. Het ras en de wil mogen dan al niet zonder invloed zijn op het bestaan van een taalgemeenschap, gefundeerd is die in de geest, en zichtbaar is dat aan en in elke moedertaal, die immers geobjectiveerde geest is. A. J. SCHNEIDERS Koningin opent Flora 1953 De koningin heeft aan de directie van de nationale bloemententoonstelling „Flora 1953" meegedeeld, dat zij de openingsplech tigheid op Vrijdag 13 Maart te Heemstede zal verrichten. Zij heeft dit besluit geno men in verband met de wenselijkheid, dat manifestaties van het economische en cul turele leven normaal doorgang vinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2