LEEUWARDER COURANT Blokkade van China nog in studie, zegt Eisenhower India als verbindende factor Veie binnendijken zijn in Zeeland al weer gedicht Geen verhoging van de prijs voor huisbrand? 202e Jaargang Woensdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C, van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.3017 uur, Zaterdags 8.3012.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 18 Februari 1953 No. 41 Sinds Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., 1.85 p. m., 5.50 p. kw, Losse nummers 10 et. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25, 24, 23, 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500. m00. 3000. 6000, l?52 t 10,000, 50,000 en 100.000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13—11 ct., 7 Leeuwarden 13 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent Brieven onder no. 50 cent extra. Girono. 272459 Dit no. bestaat uit S pa?. De AmerikaanseEngelse en Belgische hefschroefvliegtuigcn, welke Nederland tijdens de watersnood hebben geholpen, brachten, voor hun vertrek naar htm basis, een bezoek aan het paleis Soestdijk. Nekkramp in kazerne Ermelo In de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo is een geval van nekkramp ge constateerd. Alle maatregelen om uit breiding van de ziekte te voorkomen zijn getroffen. Weerbericht Iets meer wind Verwachting van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Matige, later tijdelijk krachtige Weste lijke wind. Aanvankelijk nog mistig of nevelig weer. later overwegend zwaar bewolkt. Af en toe enige regen of mot regen en weinig verandering in tem peratuur. Waterstanden 18 Febr.: Bergumerdam 28 (271. Leeu warden 30 (26), Nesserzijl 30 (29), Sneek 27 (26), Schhrsterbrug 23 (24), Woudsend 28 (29). Gemiddeld 27.3 (27.2) Neerslag afgelopen etmaal: 2.4 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 0.50-13.10 0.11-12.39 1.18-13.38 0-13.45 0.54-13.18 1.58-14.13 18 Febr. 19 Febr. 20 Febr. 2.05-14.20 1.34-13.58 2.33-14.48 Zon en maan 19 Febr. Zon op 7,48, onder 18.01 Maan op 9.25, onder 0.47 20 Febr. Zon op 7.46, onder 18.03 Maan op 9.53, onder 2.11 Teleurstellende persconferentie President Eisenhower heeft op zijn eerste persconferentie verklaard dat een marineblokkade van het vasteland van Cliina in studie is bij verscheidene regeringsinstanties in de V. S. Officiële voorstellen over een blokkade of een embargo hadden hem nog niet bereikt. Wat Korea betreft: de president zal geen besluit nemen zonder overleg met de leiders van het Congres. Eisenhower ge looft niet, dat de Amerikaanse troepen geheel uit Korea kunnen worden terug getrokken, maar de Zuid-Koreanen zijn goede soldaten, die gaarne zelf de ver dediging van hun land op zich willen nemen. Dit zou een kwestie van bewape ning, organisatie en leiderschap zijn. Rampenfonds: f49.5 millioen Gisteravond was in totaal 49,5 millioen gulden gestort bij het Natio naal Rampenfonds. Eergisteren was de stand 47.5 millioen. Het volledige bestuur van hel Nationaal Rampenfonds heeft gisteren onder voorzitterschap van prins Bern- hard vergaderd met de commissarissen der koningin in de provincies Zee land. Noord-Brabanl. Zuid-Holland Noord-Holland en Friesland die het bestuur hebben voorgelicht over de toestand in hun provincies. Er komen nog steeds veel giften uit het buitenland. We noemen er maar enkele: Inwoners van het district ..Holland Marsh"', ongeveer zestig km ten noor den van Toronto, hebben een twintig jaar oude schuld afgelost door 10.000 dollar bijeen te brengen voor hulpverr lening aan hun vroegere landgenoten TwinU jaar geleden, tijdens de crisis hebW Nederlanders er 'oe bijgedra gen hun vroegere landgenoten in Canada in staat te stellen het land te kopen dat bekend staat als ..Holland Marsh". Generaal Anthony McAuliffe. voor malig commandant van de 101-sle Amerikaanse divisie parachutisten tijdens de campagne in Nederland, heeft ambassadeur van Roijen een cheque van 9.120 dollar ter hand ge steld een geschenk van de soldaten van zijn divisie. De Amerikaanse 82ste divisie luchtlandingstroepen stuurde ruim 12.000 dollar. Evacuatie-centrum werd door brand verwoest Het fraaie buiten „Lambalgen" onder Scherpcnzccl is door brand verwoest. Tien geëvacueerden uit het rampgebied en twintiggerepatrieerden uit Indonesië wa ren in het gebouw gehuisvest. Zij konden zich tijdig in veiligheid stellen. Men neemt aan dat een te fel brandende kachel ook oorzaak van de brand *ïs; een geasfalteerde dakbedekking had vlam ge vat. De geëvacueerden konden spoedig van nieuwe kleding worden voorzien. Naar de mening van Eisenhower is het „absoluut waar" dat de Sovjet- Unie over atoomwapens beschikt. Over het opzeggen van geheime ver- drageii zei de president: „Ik acht het niet mogelijk of wenselijk dat de Amerikaanse regering verklaart dat alle geheime verdragen, die in een be paalde tijd of op een bepaalde plaats gesloten zijn, dienen te worde: ter zijde geschoven. De regering moet het echter wel duidelijk maken, dat het hart van Amerika nimmer accoord is gegaan met het tot slavernij brengen van volken". Tenslotte deed Eisenhower nog de belangrijke uitspraak, dat de regering het zich niet kan veroorloven 'de be lastingen te verlagen zolang geen sluitende begroting kan worden ver kregen. Deze eerste persconferentie van Eisenhower was overigens voor vele journalisten een teleurstelling, zegt Buitenlands Overzicht (^fschoon Reuter zegt. dat in kringen van de Verenigde Naties geen buitengewone betekenis wordt gehecht aan het bezoek, dat de ambassadeur te Moskou van India aan Stalin heeft ge bracht. zal het toch stellig niet onopge merkt voorbijgaan. Men weet wel niet zeker of er over Korea gesproken is, maar dat is toch wel zeer waarschijnlijk. En nu kan men terecht aannemen, dat na de teleurstelling die India heeft ondervonden.- geen nieuw initiatief van die zijde voor de deur staat, het is toch zeker niet onbelangrijk, dat de belang stelling voor het zoeken naar een op lossing wordt gaande gehouden. Men dient niet te vergeten, dat wanneer de zaak wordt overgelaten aan de twee grote „blokken", de thans reeds ingetreden verstarring nog verergert. India is eigenlijk het enige land met voldoende prestige en met ongebonden handen, dat hierin naar twee kanten contacten kan zoeken. Het is niet zonder reden, dat mevrouw Pandit, de leidster van de Indiase delegatie bij de Ver enigde Naties, in de volksvertegen woordiging met zoveel nadruk de be wering van communistische zijde afwees als zou de Indiase Korea-resolutie inder tijd geïnspireerd zijn geweest door het Anglo-Amerikaanse blok. Het. was slechts al te bekend, zo zeide zij. hoe groot het, verschil van opinie tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. over deze resolutie was geweest, het geen op zichzelf reeds de onjuistheid van de bewering aantoont. India het blijkt hieruit stelt het om begrijpe lijke redenen op prijs de zelfstandigheid van zijn vredesactie in Azië boven elke twijfel verheven te houden. Het is inder daad de bedoeling van India elke ge legenheid om een einde aan het ver spillen van mensenlevens te maken, aan te grijpen. Het is alleen zo moeilijk daar voor een formule te vinden omdat de twee grote partijen, die bij de oorlog in Korea betrokken zijn, bij gewijzigde om standigheden telkens hun houding ver anderen. Daarom ook kan men blijkbaar niet veel hoop hebben op een nieuw initiatief van India, al houdt het zich dan ook voortdurend nauwkeurig van de ontwikkeling op de hoogte. Om een andere reden blijft India ook de beste, eventuele, bemiddelaar. Het staat nog steeds op het standpunt, dat het onwerkelijk is Peking-China niet te erkennen en „een klein eiland bij de kust", zoals premier Nehroe het uit drukte. als vertegenwoordiger van China te beschouwen. Dit blijft volgens hem de fundamentele factor in de huidige situatie. Niet-erkenning van de werke lijkheid en het nieuwe China is een werkelijkheid leidt tot een kunst matige politiek en kunstmatige pro gramma's, zo meende hij. Overigens distancieert Nehroe zich in zoverre van de practische politiek van het ogenblik, dat hij zich voor wat India betreft, zou willen terugtrekken niet in een „derde blok" (waarover Aneurin Bevan, die zich thans in Delhi bevindt, "had gesproken), maar in een „derde gebied", waartoe dan geacht worden al die landen te behoren, die zich niet willen aansluiten bij een der naar machtsvorming strevende groepen, maar uitsluitend voor de vrede willen werken. Nehroe verzekerde met nadruk, dat India een catastrofe in de wereld wil voorkomen en hij geloofde, dat de na gestreefde politiek zijn land de vriend schap had bezorgd van de meest uiteen lopende landen. Hii was erop uit in een tijd, waarin de vrees-psychose zelfs de grootste landen in haar greep had. te helpen en niet te hinderen. Overigens heeft het lot van de Indiase resolutie wel aangetoond hoe moeili,ik het is deze goede bedoelingen toe te passen in de hedendaagse praktijk. Bovendien wijst die praktijk uit dat ook staten, die zich tot Nehroe's „derde ge bied" willen rekenen, daarin niet vredig worden gelaten wanneer er een kans is hen in de stormachtige ontwikkeling elders in de wereld te betrekken. Niet temin is het van het grootste belang, dat er zulk een gebied blijft bestaan al was het alleen India maar. om als verbindend element te fungeren overal daar, waar die verbindingen dreigen definitief verbroken te blijven, ook en vooral in geestelijk opzicht. India be nadert de problemen anders dan het Westen of de Sovjet-Unie. Dit „andere" schijnbaar zwak en onbekende, kan onder bepaalde omstandigheden, sterk en beslissend blijken. In kort bestek Koningin Juliana heeft evenals inder tijd haar grootmoeder 't beschermvrouwe schap over het Leids Diaconessonhuis aan vaard. Op de hulpsecretarie t,e Renkum is gisteren do 25000ste inwoner ingeschreven. Het is Geurtje Luitje, die een spaarbank boekje kreeg. Reuter. De president brak met een lang gevestigde traditie door de confe rentie zelf te beëindigen in plaats van te wachten tot de oudste correspondent dit had gedaan nadat de gewenste' vragen waren gesteld. Eisenhower brak de persconferentie af nadat hem slechts een zestiental vragen waren gesteld over vijf onder werpen, die hij zelf had aangesneden. Van de 250 verslaggevers waren er maar veertien, die aan de beurt kwamen. Een groot aantal vragen bleef zodoende onbeantwoor'". De president zei aar. het begin van de conferentie dat hij slechts een half uur tijd had. Twee derde deel van die tijd besteedde hij aan de bespreking van onderwerpen, die hij zelf gekozen had. „Er zijn zo veel interessante onder werpen, waarover men wel een hele dag kan praten, maar ik heb een af spraak na deze conferentie", zo zei de president. Maar later wijzigde hij deze verklaring door te zeggen dat deze gang van zaken experimenteel is en bij latere persconferenties veranderd zou kunnen worden. A.V.R.O.-voorzitter zal voorlopig zwijgen In overleg met hoofdbestuur^ De voorzitter van de A.V.R.G.l! de heer G. de Clcrcq, zal voorlopig niet voor de microfoon spreken of in de Radiobode schrijven. Tijdens 'n onder ling overleg in het hoofdbestuur is hem geadviseerd dit besluit te nemen en de heer de Clercq heeft ingezien dat mededelingen van zijn kant in het huidige stadium minder prettig zouden zijn. Dit verneemt het A.N.P. van het hoofdbestuurslid prof. dr. J. H. Tuntler te Groningen. Prof. Tuntler deelde verder mee. dat mededelingen, als zou de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen zendtijd van A.V.R.O. hebben gevorderd, pertinent onjuist zijn. Het bestuur van de A.V.R.O. heeft nimmer een schrifte lijk vorderingsbevel van de adjunct- regeringscommissaris ontvangen. Dcch ook al zou er van een vorderingsbevel sprake zijn, dan trekt prof. Tuntler de waarde van een dergelijk bevel-, twijfel, omdat de instmetms va# I. adjunct-regeringscommissaris hev niet zouden toelaten. Het hoofdbestuur de A.V.R.O., zo deelde prof. Tuntler verder mee, wenst op deze zaak thans echter niet nader meer in te gaan. Van andere zijde verneemt het A.N.P. nog. dat tijdens het overleg, dat Zondag is gepleegd, de wenselijk heid is geuit dat de heer de Clercq zijn besluiten in nauw overleg met het dagelijks bestuur neemt en dat twee vacatures in het bestuur spoedig worden vervuld. Hierbij wenste men een verjonging van het bestuur te bereiken die. naar men meende, voorts mede bereikt zou kunnen worden door bestuursuitbreiding. Tijdens het over^ leg is voorts ter sprake gekomen de benoeming van een nieuwe directeur, als opvolger van de heer W. Vogt. Hier en (laar worden polders leeggenialen In Zeeland zijn al weer verscheidene binnendijken gedicht of versterkt, bijvoorbeeld die bij Vrouwenpolder jp Walcheren bij Eilewoudsdijk, Oude- lande en Baarland op Zuid-Beveland, bij Sint Annaland en Poortvliet op Tliolen cn bij Hontenisse in Zeeuws-Vlaanderen. De voornaamste werkzaamheden be perken zich tot die gaten waar de dijken bij laag water bloot vielen en tot het versterken van,de zwakke punten in Je binnendijken. In verscheidene onder gelopen polders en daarachtergelegen gedeelten, waarin de sneeuw en het regenwater zijn blijven staan, heeft men reeds het leegpompen ter hand kunnen nemen. Dat deelde de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot een speciale A.N.P. verslaggever mee. Hoewel de Provinciale Waterstaat in staat is met de haar ter beschikking staande middelen in Zeeuwsch-Vlaan- deren Zuid-Beveland. Walcheren en Tholcn het water zelf '- sveg te krijgen, ligt de toestand anders wal het dichten van de gaten in de zware zeedijken be treft. met name bij Kruiningen. Rilland Bath en op Schouwen Duiveland. Dit is een taak waarbij de hulp van de Rijks waterstaat onontbeerlijk is. aldus de heer de Casembroot. omdat er zeer groot maleriaal bii le pas moet komen. Niet te laag Merkwaardig is. zo vertelde ir. H. D. J. Swaters van de Provinciale Waterstaat, dat juist dijken waarvan men aannam dat zij niet het minste gevaar liepen, zijn bezweken. Deze dijken waren zeker niet te laag. doch zij werden uitgehold door de kracht van het overslaande water. De dijk bij Kruiningen was bijvoor beeld 6.25 meter boven NA.P., ter wijl de hoogste vloed hier slechts 4.80 meter was. Ir. P. A. van de Velde van de Rijks waterstaat vertelde, dat de dienst zich voornamelijk zal bezighouden met de grote zeedijken, met het dichten van de waterkerende binnendijken en met het droogleggen van Schouwen en Duive land. Beschadigingen van minder be lang en de breuken in de binnendijken zullen aan de Provinciale Waterstaat en de waterschappen worden overgelaten. Op dit ogenblik bestaat nog een gebrek aan pompen voor het droogmalen van de polders, doch verwacht mag worden dat hierin spoedig zal worden voorzien. Tweede Kamer behandelde enkele wetsontwerpen Min. Zijlstra over gemeenschappelijke markt K.S.G. (Van onze parlementaire correspondent) Het intreden van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot heeft voorlopig vrijwel geen gevolgen voor de economische en sociale verhou dingen in Nederland. De Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap heeft voorshands de hier te lande bestaande toestand zo goed als gehandhaafd. Wat er in de komende maanden zal gebeuren is nog niet volledig te overzien, aange zien de Hoge Autoriteit terzake nog geen concrete en definitieve uitlatingen heeft gedaan. Met name de prijzen van de huisbrand hangen geheel van toe komstige ontwikkelingen af; het is ons land niet verboden de huisbrand ook verder te subsidiëren. Aldus verklaarde de minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer op de vragen van de heren Nederhorst en Vondeling (P.v.d.A.). Met grote klem wees de minister er op dat nog geenszins vaststaat, dat er werkelijk prijsverhogingen voor kolen zullen ko men. Dit hangt geheel af van de nog in bespreking zijnde egalisatie-moge lijkheden. Uiteraard zullen op de lange duur echter eventuele verschillen niet gehandhaafd kunnen worden. M' de schrootprijzen staat het andc Het huidige Nederlandse prijs peil is vergeleken bij andere Schuman- landen laag; een prijsstijging is dan ook te verwachten. Door middel van een gemeenschappelijk egalisatiefonds wil men streven naar voldoende aan voer bij redelijke prijzen. Geen esperanto op lagere school Met 44 stemmen tegen en 37 stem men voor P.v.d.A., V.V.D., C.P.N. en mr. Roosjen (A.R.) verwierp de Kamer het eerste artikel van het wijzigingsontwerp van de lager-onder- wijswet 1920. Dit artikel beoogde het geven van Esperanto op de lagere school mogelijk te maken. Het ontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stem ming. aangenomen. De wetsontwerpen inzake een her nieuwde inwerkingtreding van enige artikelen van de distributiewet 1939 en van de prijsopdrijvings- en ham- slerwet 1939 werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen met een aantekening tegen voor de C.P.N. -K^nelijk met enig hartzeer onthiel- deiflK meeste Kamerleden zich van uitvoerige beschouwingen over het ontwerp tot verlaging van de vereve- ningshcffing met een half procent. Men gaf er de voo'-t-cur aan te wach ten op de bekendmaking door de rege ring van het complex van sociaal-eco nomische maatregelen. Hel ontwerp werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard- Ontslagrecht Laat in de middag begon de Kamer nog met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de bepalin gen omtrent het ontslag bij arbeids overeenkomsten Prof. Oud (V.V.D.) verklaarde dat. het wet.sont.wern in het algemeen zijn sympathie heeft. Maar er zijn enkele principiële problemen, die om nadere bezinning zijns inziens vra gen. te weten: de positie en de be voegdheden van de Gewestelijke Ar beid sbfireau's en de rol van de burger lijke réchter. De G.A.B.'s hebben niet alleen te waken tegen onrechtmatige ontslagen, maar ook een taak in de werkgelegen- heidspolitiek. Dit laatste achtte prof. Oud met een beroep op de persoonlijke vrijheid van de arbeider onjuist. Deze bevoegdheid behoort zijns inziens te verdwijnen. Over de rol van de burgerlijke rech ter was hij geenszins gerust. Onjuist vond prof. Oud, dat deze éérst achteraf zou kunnen beslissen. Bovendien acht- hij een gespecialiseerde rechter noodzakelijk. Al met al gaf hij de voor keur aan een vrijwillig te aanvaarden bedrijfstaksreohtspraak door arbitrage of bindend advies. De Rijkswaterstaat hoopt het dichten an de gaten in de grote zeedijken lege- lijk ter hand te kunnen nemen. Alleen op Schouwen bevinden zich reeds 20 gaten in de zeeweringen. Bij de ..Schelphoek" is het gat 200 meter breed en op het ogenblik 25 meter diep. Hier zullen eerst terrein en werkhaven aan gelegd moeten worden alvorens men een begin kan maken met de werkzaam heden. Op Tholen moeten gaten in de zeedijk worden gedicht bij Stavenisse en St. Annaland. Het gat bij Strijen- ham heeft men verleden week kunnen dichten. Hierdoor zal het grootste deel van Tholen thans leeggemalen kunnen worden. Op Waicheren valt de toestand erg mee. Hier zullen de polders spoedig droog zijn. Kruiningen op Zuid-Beve land zal moeilijkheden opleveren omdat hier in de zeedijk drie grote stroom- gaten zitten. Ook bij Rilland Batli. waar militairen werkzaam zijn. bevindt zich een groot gat in de dijk, doch dit is van minder belang dan dat bij Kruinin gen. Bij Terneuzen in de Nieuwe Neuzenpolder heeft de Rijkswaterstaat een Ringkade van 450 meter aangelegd om het gat in de zeedijk. Op St. Philips- land bij de haven van Anna-Jacoba zit ten in de dijk twee stroomgeulen. In het zuiden is men druk doende het gat met een kistdam te dichten. Oude Tonge is op het ogenblik, zij het met veel moeite, bereikbaar. Ook in Ooltgensplsat kan men weer komen. Goede morgen De inzet van zes pence (ongeveer 25 cent) in twee verschillende voet balpools cn het juist invullen van een aantal uitslagen heeft van de 40-jarige Londcnse verzekeringsbediende Jaok Coulton een gefortuneerd man ge maakt. Kort na het ontwaken kreeg hij Dinsdagochtend de schok van zijn leven te verwerken, toen hij in de brievenbus de médedeling vond, dal hij in de ene poól 75.000 pond en in de andere 34.171 pond had gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een be drag van ongeveer 1.162.671 gulden in de schoot geworpen. Coulton was overigens niet de enige voor wie deze dag een bijzonder ge lukkige betekende. In Southampton sleepte iemand, die onbekend wenst te blijven, 75.000 pond sterling in de wacht, ook al dank zij het goed raden van een aantal voetbalresultaten. Alarm in Dirksla nd Gisteravond luidde de alarmklok in Dirksland, waar een polderdijk op doorbreken stond. In de polder Diede- rik wordt een duiker, die de Duitsers tijdens de bezetting gebruikten voor de inundatie, benut om het water uit de polder te spuien op de haven van Dirksland. Dit had tot gevolg, dat naast de duiker de dijk verzakte en er een gat ontstond. Hierdoor dreigde gevaar voor onderlopen van de polder en het dorp Melissant. Er werd alarm geslagen en in allerijl werden tiental len vrachtwagens naar de plaats des onheils gedirigeerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het, water te bedwingen. Men slaagde er in het gevaar te be zweren. Het grootste deel van Zie.rik.zcc is verboden toegang. Alleen de politie houdt hier toezicht. Een kijkje in een der verwoeste straten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1